Besloten vervoer voorlopig van baan Fraaie reiswekker _foidóa(3owumt *v STAD OMGEVING J Bouw alternatief Zijloever begint GEMEENTE SLUIT CASINO TROPICAL VOOR TWEEDE KEER Waaggebouw wordt podium voor hedendaagse kunst en muziek „Ik heb een half uur doelloos rondgefietst DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 teekpartij in oorschoten JORSCHOTEN Een 28- ige Voorschotenaar is gis- ■avond met een 38 centime- lang mes in zijn buik gesto- ln door een 42-jarige plaats- lnoot. De steekpartij had om voor elf plaats in een bar- Itro aan de Voorstraat. De litie kon, naar aanleiding jn getuigebeschrijvingen, de „ider spoedig aanhouden. Vol- ms de politie is een onbeant- (jorde liefde tussen beide van kuele geaardheid verschil- hde mannen de aanleiding >or de steekpartij. Het slacht- fyer is overgebracht naar het -ékenhuis. De Voorschotenaar )rkeert niet in levensgevaar. LEIDEN De voorbereidingen voor de bouw van het verzorgingshuis Zijloever in Leiden-Noord zijn begonnen. Op de hoek van de Juliana- straat, Bernhardkade en Anna Palownastraat (waar vroeger kleuter school De Rondedans stond) zijn de voorbereidende werkzaamheden al aan de gang voor de bouw van een wijkvoorziening en woningen voor ouderen. In de eerste of tweede week van september wordt begonnen met heien. Op de hoek van de Lage Rijndijk, Van Heussenstraat en de Zijloever beginnen de voorbereidingen volgende week en wordt in de derde week van september geheid. De bouw neemt totaal ongeveer jaar in beslag. Voor Zijloever heeft de gemeenteraad vlak voor de zomerva kantie een krediet beschikbaar gesteld van 4,5 miljoen gulden. Het pro ject, ook wel bekend als alternatief Zijloever, is opgezet om een nieuwe vorm van bejaardenzorg te introduceren. De ouderen die zelfstandig in de woningen gaan wonen, kunnen een beroep doen op de voorzienin gen van het wijkcentrum. Er worden sociaal-culturele activiteiten ge houden, er is een vorm van dagopvang en de ouderen kunnen bijvoor beeld in het centrum terecht bij een pedicure. De woningen worden gebouwd in opdracht van woningbouwvereni ging De Eendracht. De gemeente voert de bouw van de wijkcentra uit in eigen beheer. Betrapt bij stelen afzuiginstallatie LEIDEN Een 24-jarige Noordwij- ker en een 29-jarige Oegstgeestenaar werden vannacht op heterdaad be trapt en ingesloten. Het duo laadde bij het motel 'Haagsche Schouw in Leiden een afzuigkap in een vracht wagen. De afzuiginstallatie lag voor het gebouw en zou nog geplaatst moeten worden. Het inladen werd gezien door een medewerker van het motel. Hij sprak de twee mannen aan. Het duo sloeg onmiddellijk op de vlucht. De politie hield de dieven op de Haagse Schouwweg aan. De Noordwijker weigerde alle medewer king en werd zo agressief dat hij in de boeien geslagen moest worden. Ook op het politiebureau was de man alleen geboeid handelbaar. LEIDEN Het Casino Tropical aan de Tweede Binnenvestgracht is tegen met de gemeente gemaakte afspraken sinds vorige week vrijdag weer open geweest. Het casino zou daarom van middag voor de tweede keer onder politiedwang zijn gesloten en verze geld. Alleen ingrijpen van de voorzit ter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State kan dat op het laatste nippertje hebben verhinderd. Bij het ter perse gaan van deze krant was dat echter nog niet gebeurd. Het casino werd in juni gesloten omdat de activiteiten daar in strijd waren met het bestemmingsplan. Op 29 juli werd het zegel van de deuren verwijderd. De eigenaresse van het pand had toen toegezegd dat de speeltafels zouden worden verwijderd en het gebouw al leen nog in overeenstemming met het bestemmingsplan zou worden ge bruikt. Volgens L. Lamers van de ge meente wordt nu een deel van het ge bouw gebruikt dat een sociaal-culture le bestemming heeft. Casino-activitei ten vallen daar volgens Lamers niet onder. Dit was reden om het casino weer aan te pakken. Lamers verklaar de vanmorgen dat de gemeente bij het verwijderen van het zegel „te goed van vertrouwen" zou zijn geweest. Bij het opnieuw sluiten van het pand zul len daarom strengere voorwaarden worden vastgelegd aan heropening. De advocaat van de eigenaresse had al aangekondigd in beroep te gaan. LEIDENAARS AANGEHOUDEN LEIDEN Een 24-jarige en een 30-jarige Leidenaar werden van nacht aangehouden in verband met een poging tot inbraak. De twee wilden met behulp van een bootje inbreken in een kajuitjacht aan de Dwarswetering in Leider dorp. Het duo werd daarbij be trapt en sloeg op de vlucht rich ting Merenwijk. In jachthaven Zijlzicht meerden ze aan en gin gen te voet verder. De politie trof alleen het verlaten bootje aan en nam dat in beslag, 's Nachts kwam het duo op het politiebu reau aan de Langegracht vragen waarom de politie het bootje had meegenomen. De twee Leidenaars werden vervolgens ingesloten. PORTIERS WEIGEREN MEE TE RIJDEN MET LAATSTE BUSSEN LEIDEN Een vorm van besloten vervoer op zaterdagavond na half een tussen Noord wijk en Leiden is voorlopig van de baan. Speciaal vervoer voor disco gangers is pas mogelijk na 15 I september, de datum waarop de sluitingstijd van de Noord- wijkse horeca wordt ver vroegd van twee uur naar een uur, stelt de Stichting Promotie Noordwijk (SPN). „We gaan de mogelijkheden J bekijken", zegt directeur M. van der Jagt van deze orga nisatie, die de belangen be hartigt van de horecaonder nemers. De chauffeurs eisten vorige week dat vanaf aanstaande zaterdag besloten vervoer I moest zijn geregeld. Ze kon digden aan niet na zeven mi nuten voor half een te rijden als dat niet het geval was. Dit omdat veel buschauffeurs zich steeds meer bedreigd voelen door de jongeren die zijn wezen stappen in Noord- wijk. „Het is onmogelijk om dat in een week te regelen, er komt een heleboel bij kij ken", aldus Van der Jagt. Als er een vorm van speciaal vervoer komt tussen Noord- wijk en Leiden, moeten reizi gers een kaartje kopen bij de discotheken. Die zouden rel schoppers de toegang tot de speciale bussen kunnen wei geren. Volgens Van der Jagt wordt ook gesproken over begeleiding op de gewone bussen als mogelijke oplos sing. Buschauffeur N. Langezaal, secretaris van de vervoers- bond FNV binnen de NZH, zegt dat hij en zijn collega's vasthouden aan de eis voor besloten vervoer. „Niemand zit echter te wachten op de acties van de chauffeurs. We hebben wat water bij de wijn gedaan, we begrijpen wel dat zoiets niet lukt op zo'n korte termijn". Het lijkt Langezaal het beste als tot 15 september portiers gaan meerijden op de laatste bussen, ook al is dat idee in eerste instantie door de chauffeurs afgewe zen. „Er moet in de periode tot 15 september een tussen oplossing komen. Daarna moet er een meer structurele oplossing zijn: besloten ver voer of iets anders", aldus Langezaal. Gekwetst Omdat het voorstel van de Noordwijkse disco-eigenaren om twee portiers per bus mee fel is geveegd, zijn de horeca ondernemers niet van plan om daarop terug te komen, verklaart Van der Jagt. Zij heeft gisteren overleg ge pleegd met vertegenwoordi gers van de discohouders en volgens haar willen die voor 15 september geen maatrege len nemen, ook al kan dat in houden dat er tot die tijd geen bussen rijden na half een. Van der Jagt: „De por tiers zijn erg gekwetst omdat de chauffeurs geen vertrou wen in hen blijken te heb ben. Die mensen hebben de hele winter gecontroleerd bij het instappen bij de bushal tes. In weer en in wind. Nu hadden ze een nieuw voor stel, dat heel veel geld kostte omdat er nogal wat extra mensen voor moesten wor den ingeschakeld, en dat is meteen afgewezen. Nu zeg gen de portiers en de eigena ren: we doen het niet meer. Iedereen begrijpt dat de chauffeurs op deze bussen angstig zijn geworden. Maar er ontstaat nu een patstelling. De horecaondernemers doen er voorlopig niets aan, wij richten ons nu op de situatie na 15 september". Tijdens een vergadering met de vakbonden, vorige week donderdagavond, verklaar den de meeste buschauffeurs niet zoveel te zien in het plan van de horeca omdat er nogal wat onduidelijkheden waren. Maandag houden de vakor ganisaties en de NZH een in formatiebijeenkomst voor de buschauffeurs. „We hebben nog steeds het idee dat we er samen uit moeten kunnen komen", aldus woordvoerster E. Merlijn van de gezamenlij ke vervoersbonden Wce0^atwijker aangehouden bij overval Apeldoorn J'ELDOORN Een 17-jarige Katwijker is gistermiddag aan- "houden bij een mislukte overval op het hoofdpostkantoor in leldoorn. Hij probeerde tijdens de overval een meisje in gijze- l te nemen. Een klant kon dit verhinderen door de overval- te grijpen. Van deze actie schrok de met mes en namaakpis- j\ gewapende Katwijker zo dat hij het geld liet vallen en de t oprende. Een PTT-lokettist zette de achtervolging in en iewijzigd bouwplan Maredijk 14 dagen ter visie burgemeester en Wethouders van Leiden zijn van plan /ergunning te verlenen volgens procedure artikel 19 Wet Ruimtelijke Ordening voor: het gewijzigde bouwplan m.b.t. de bouw van 35 woningen 1cert aan de Maredijk t.b.v. studentenhuisvesting. Dit plan ligt vanaf vandaag 14 dagen [er inzage in kamer 210 van het ^Jtadsbouwhuis, Langegracht 72. Eventuele bezwaarschriften kunnen spe6tinnen deze periode worden gericht jtakoaan het College van Burgemeester en Wethouders, Postbus 9100, 2300 PC (.eiden. Oxfordse dansers trotseren regen Het buitje dat gistermiddag om vijf voor twee viel kon de Oxfordse dansers niet van de wijs brengen. Tien minuten later was The Oxford City Moris Men aan het' dansen op het Leidse Stadhuisplein, ook al was het dan dicht in de buurt van de grote boom die wat regenwater opving. De Oxfordse dansgroep logeert op een camping in Rijnsburg en maakte van de gelegenheid gebruik om de inwoners van Leiden, de stad waarmee hun woonplaats een stedenband heeft, wat van hun kunnen te laten zien. De morisdans is een soort volksdans die alleen door mannen wordt uitgevoerd. De groep werd wel vergezeld door een vrouw: zij mocht de accordeon bedienen. foto: henk van den ende LEIDEN Frits Bruins en Rob Wolthoorn van de tentoon stellingscommissie voor De Waag hebben ambitieuze plan nen voor het historische ge bouw aan de Aalmarkt in Lei den. Eigenlijk zijn het al geen plannen meer, want 2 septem ber wordt het nieuwe beleid in geluid met een imposante ten toonstelling: Spira Spera. Kunstenaars Barbara van Loon en Toon Hartogs bouwen voor de tentoonstelling Spira Spera een gigantische opblaasbare sculptuur. „Die sculptuur sluit aan op het gebouw. Je kunt het vergelijken met de schokbre- kers van een auto. Ze houden het gebouw bij elkaar, of du wen het uit elkaar. Het wordt een heel groot ding, wel vier meter breed en acht meter hoog", legt Wolthoorn uit. Hij vertelt dat deze situatiegebon den kunst nog nooit is vertoond in de historie van het Waagge bouw. Spira Spera is slechts één van de projecten die op stapel staan. „De programmering voor De Waag is uitdagender, ambitieu zer geworden. We hebben niet gekozen voor een aantal veilige tentoonstellingen. De uitkomst is dan ook niet duidelijk. The matische projecten zijn een risi co. Het betekent meer werk, maar het is ook veel leuker voor het publiek", meent Wol thoorn. Vorig jaar stelde de gemeente Leiden een tentoonstellings commissie in. Deze vier man sterke commissie moest een structureel tentoonstellingsaan bod op poten zetten. „Dat wil niet zeggen dat het beleid voor die tijd slecht was. Wel was er een ondoorzichtige situatie ont staan. De Waag werd verhuurd voor tentoonstellingen en de gemeente organiseerde tentoon stellingen; In de praktijk kwam het erop neer dat de mensen niet wisten wie nou eigenlijk voor het gebouw verantwoorde lijk was", vertelt Bruins. Door het verhuren kon er geen toe zicht worden gehouden op de kwaliteit van de tentoonstellin gen. „Je kreeg pieken en dalen in het aanbod", vervolgt Bruins. Kamermuziek Het is niet de bedoeling dat de vaste gasten uit het gebouw vertrekken. Jazz-zolder Hot House en Folkclub Horus bij voorbeeld blijven gewoon op tredens verzorgen. In principe wordt er niet meer voor ten toonstellingen verhuurd. „Dat regelt de gemeente voortaan zelf. We staan wel open voor ideeën van derden. We willen best rond de tafel gaan zitten en de plannen uitvoeren", zegt Bruins. Het scheelt wel iets aan inkomsten, maar daar maken de commissieleden zich geen zorgen over. „De vaste activi teiten blijven in De Waag en die trekken veel mensen", al dus Bruins. Nieuw is dat de commissie ook hedendaagse kamermuziek in het Waaggebouw brengt. „Het wordt een podium voor heden daagse kunst en muziek. In sa menwerking met de Stichting Gaudeamus brengen we een concertserie met klassieke mu ziek. De serie bestaat uit twaalf concerten in de periode van september tot april", vertelt Wolthoorn. „We hebben een subsidie van een ton gekregen om het gebouw aan te passen. De toiletaccommodatie wordt aangepast. En voor de zijdeuren komen glazen wanden. Dat is goed voor de isolatie, maar ook voor de tocht. De voorhal wordt nu tochtvrij en dat is een hele verbetering", meent Bruins. Ijskasten In oktober hoopt de tentoon stelling Computers en beelden de kunst een antwoord te geven op de vraag in hoeverre er een nieuw soort kunst ontstaat door de computer. Het derde project met als werktitel Verzamelde invallen en indrukken staat half november te kijk in De Waag. „Dit wordt een hele bij zondere tentoonstelling. Kunstenaars hebben vaak een verzameling van ideetjes, noti tieblokjes, gevonden voorwer pen en spullen die ze van de rommelmarkt halen. Dit soort voorwerpen wordt ge bruikt als inspiratiebron, niet als voorstudie. Dit soort dingen is heel persoonlijk, je krijgt ze nooit te zien. In het Waagge bouw willen we de verzamelin gen van 52 kunstenaars laten zien", aldus Wolthoorn. Deze tentoonstelling zien de beide commissieleden als een echte uitdaging. Bruins: „Ja, het wordt heel spannend. We krij gen al twijfels over de ruimte in De Waag. Stel dat iemand ijskasten verzameld, dan is het gebouw zo vol". Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts &x 8 x 1,5 centimeter De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl.: Postcode/plaats: j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de reiswekker naar j Naam: Adres: j Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j j^Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 (voor controle bezoipng) I ftjidóeSouoa/rit INFORMATIE- BLOKKEN EL CID OVERWEGEND SAAI LEIDEN Langzamerhand dogge weet El Cid groepje 190 op een enkeling na de weg in Leiden te vinden. Gisteren stond de Leidse introductie week nog in het kader van de informatie. Het groepje van mentor Peter van Dijk kreeg in het Gorlaeus en in het An- tonius Clubhuis allerhande goede raad over zich heen. Pascal van Kuijen uit Zoeter- meer vond de informatie stroom nogal saai. „Ze kun nen die informatie beter op een folder zetten". Het blok informatie in het Antonius Clubhuis duurde volgens Pas cal te lang. Een vertegen woordiger van het steunpunt studiefinanciering vertelde wat voor problemen het meest voorkomen bij de stu diebeurs. „Het heeft toch geen zin om mensen van te voren voor te lichten over de pro blemen die ze kunnen ver wachten. Als je in de proble men komt, kun je altijd nog hulp zoeken". Voor het cabaret dat na de droge informatie volgde, had den de eerstejaars niets dan lof. Het cabaret „Basterd geeft college" was samengesteld door de formatie Basterd. Een groep van drie Leidse studen ten die al een stormachtige carrière op Quintus achter de Studenten bij studentenvereniging Quintus. Velen zaten vannacht om èén uur al op de stoep bij de vereniging om lid te worden. foto: wim van noort eveneens erg gezellig bij Au- gustinus. „We zijn wat in de tuin gaan drinken, maar om half één riep een ouderejaars om dat alle eerstejaars moes ten verdwijnen. Dat vond ik niet leuk. Ik ben toen vrese lijk verdwaald in Leiden. Ik dacht dat de Breestraat paral lel liep met de Haarlemmer straat, maar op het eind loopt het uit elkaar. Ik ben ergens afgeslagen en heb een half uur doelloos rondgefietst. Via de verkeersborden die het centrum aangeven, heb ik de weg weer teruggevonden. Nee, ik was niet dronken, ik had slechts één pilsje op", al dus een nuchtere Koen. „Wat de sprekers in het Gor laeus vertelden, weet ik ei genlijk niet", vertelt Bianca Schaeffer. „Er waren vier sprekers, eentje vertelde iets over de universiteit, een an der over de universiteitsraad. De derde was een studenten psycholoog, maar dat heb ik maar tot de helft gevolgd". Koen vult aan: „Je gaat er toch vanuit dat je daar niet mee te maken krijgt". De film Student op straat sprak Bian ca wel aan. Op luchtige wijze werden daarin de problemen bij het vinden van een kamer, het aanvragen van uitstel voor dienstplicht en gebrek aan motivatie tijdens de studie behandeld. KARIN SWIERS sloot vervolgens om 's och tends om vier uur voor de deur te gaan liggen. „We <va- ren nog maar met z'n achten, maar om half zes was het vol, er kon geen meisje meer bij. Er worden ook maar vijftig eerstejaars per dag aangeno men. Het was wel gezellig in de rij. De leden van Quintus waren nog aan het feesten en zij kwamen ons een beetje vermaken. Ze lagen natuur lijk in een stuip dat wij al zo vroeg op de stoep zaten. Maar het is gelukt ook al heb ik er acht uur voor moeten wach ten". De 17-jarige student rechten vertelt meteen dat de tot nu toe teleurgestelde eer stejaars voortaan om één uur 's nachts bij Quintus vöor de deur gaan zitten. Ze moeten dan elf uur wachten totdat de deur opengaat. Verdwaald Simone van der Schalk hoef de slechts twee uur in de rij te staan voordat zij lid kon wor den van Augustinus. „En dan ook nog omdat er maar twee mensen waren die formulie ren invulden. Het was even ontzettend dringen, maar ik was er meteen bij". Koen Ei sing vond het dinsdagnacht rug hadden. Hét programma was speciaal afgestemd op „de intellectuele jeugdigen". On derwerpen die aan de orde kwamen waren de plaag van wraakzuchtige burgers, de noodzaak van klassieke mu ziek, het gebrek aan sport en het teveel aan gortdroge pro fessoren. Wraakzuchtige burgers was het groepje in Leiden nog niet tegengekomen. Pascal: „De Leidenaars zijn juist hartstik ke aardig. We kwamen ze te gen in een snackbar en toen vertelden ze ons dat we geen lid moesten worden van Mi nerva. Ze zeiden dat de eer stejaars bij de ontgroening worden geschopt en gesla gen". De eerstejaars politicolo gie wordt daar dan ook geen lid van. „Asopos lijkt me wel wat, maar misschien word ik wel nergens lid". Mascha Sarneel wilde eergis teren al lid worden van Quin tus, maar dat mislukte. Ze be-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9