Franken niet langer langharige stinkerds Grote klopjacht in Rio op moordenaar van Leidse chirurg Vluchtelingen oorzaak spanning Duitslanden /uitdeweekbladei ELSEVIER deGEJflEN SP wil kort geding over CDA-reclame GERMAANS DORP OPGEGRAVEN IN GENNEP: Molukker bestrijdt verdachtmakingen in boek over kaping De saaiheid van Zwedeiï DE TIJD IA BINNENLAND/ BUITENLAND CcidóeGoivui/nt DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 PAGI BI Beverratten naar Uruguay Opgesloten in kratten zijn gisteren vanaf Schiphol 850 bever- ratten vertrokken naar Uruguay. De dieren zijn afkomstig van een onlangs fail liet verklaarde fokke rij in het Friese Wons. De ABN die de beverratten na het failissement in eigen dom kreeg, betaalt het transport. De rat ten worden honderd kilometer ten noor den van Montevideo vrijgelaten. FOTO: ANP ROTTERDAM De Socialistiese Partij (SP) overweegt een kort geding aan te spannen tegen de Vereniging van Streekvervoerondernemingen ESO vanwege reclame die in bussen wordt ge maakt voor het CDA. Enige tijd geleden verloor de partij een kort geding omdat de ESO weigerde PSP-reclame te aanvaarden. De ESO noemde vol gens de SP destijds politieke reclame „controver sieel". De jongerenorganisatie van het CDA, de CD JA ziet zich door het uitblijven van de O V-jaarkaart in problemen gebracht. Op CDA-leden met een iets ruimere beurs wordt een beroep gedaan jon geren te „sponsoren", zodat zij kunnen deelnemen aan een milieumanifestatie die in oktober is ge pland. „Pronk heeft recht op reiskostenvergoeding" VENLO De door het VVD-Twee- de-Kamerlid Jos van Rey aangekon digde stappen om de reiskostenver goeding aan het PvdA-Tweede-Ka- merlid Pronk stop te zetten of hem te verplichten tot terugbetaling, zijn nauwelijks realistisch, aldus Pronks collega Rein Hummel op een partij bijeenkomst in Venlo. „Pronk komt voor in het persoonsregister van Maastricht en dat feit is maatstaf voor de op hem van toepassing zijnde reis kostenvergoedingsregeling". Van Rey vindt dat Pronk niet in aanmerking komt voor de reiskostenvergoeding gebaseerd op woonplaats Maastricht omdat Pronk door de week in Den Haag woont en alleen in het weekein de in Maastricht vertoeft. GENNEP Hectische da gen zijn het voor het Lim burgse dorpje Gennep. Sinds een week geleden bekend werd dat prof.dr. H.A. Heidinga aan de Maas een Germaanse ne derzetting uit de tijd van de volksverhuizingen heeft opgegraven, stromen de belangstellenden af en Toch zal de leek op deze kale zandvlakte niet veel meer dan de graafmachines van het Zui veringsschap Limburg aan treffen. Want ook een Ger maans dorp kan de komst van een zuiveringsinstallatie niet weerhouden. Slechts wat ge nummerde stokjes in donkere plekken aarde wijzen er op dat op dit werkterrein een archeo logische vondst is gedaan. „Een vondst van betekenis", benadrukt prof. dr. Heidinga. „Voor het eerst hebben we een Germaanse nederzetting in Romeins grondgebied gevon den". Het woord uniek wil hij niet genoemd zien. „Een ar cheoloog is nooit op zoek naar iets unieks", zegt hij. „Alleen het gewone, dat representatief is voor het dagelijks leven uit een bepaalde tijd, is interes sant voor de archeoloog". Gewoonten De opgraving van het Ger maanse dorp in Gennep is vooral van wetenschappelijke betekenis omdat er over het roerige tijdperk tussen de Ro meinse tijd eri de Middeleeu wen nog zeer weinig bekend is. De resten van dit dorp to nen veel over de gewoonten uit dat tijdvak. Overlopers waren het., de Franken die in Gennep tussen 360 en 500 na Christus hun ne derzetting hadden. Volgens Heidinga was de functie van deze Germanen vooral het verdedigen van het Romeinse rijk tegen lastige noorderlin gen van boven de Rijn. Vooral in de eetgewoonten van deze wel zeer vroegtijdige varian ten van NSB'ers doet zich 'vol gens Heidinga de invloed van de Romeinen gelden. „De Franken hebben alleen de aar dige dingen van de Romeinen overgenomen. Het gevonden fraaie brons- en aardewerk is zeer Romeins te noemen", zegt Heidinga. Daarnaast wijzen volgens de professor sporen van berejacht op de welvaren de Romeinse status die deze Germanen genoten ten opzich te van tijdgenoten. Immers, de gewone boer jaagde op een voudige konijnen of herten. Heidinga vond ook oude zaden van graan dat geïmporteerd moet zijn uit zuidelijker regio nen. De gevonden resten van zo'n tachtig plaggehutten leer den prof. Heidinga veel over de ambachtelijke activiteiten van de Germanen. „Ze blijken zich voornamelijk te hebben beziggehouden met smeden van brons en lood, jagen en weven". Geschiedkundig een hele opheldering, want vol gens Heidinga was er over de Franken tot nog toe weinig meer bekend dan hun reputa tie bij de Romeinen als „slecht gemanierde langharige stin kerds die vergeleken met an dere noorderlingen nog mee vielen". Families Ongeveer een jaar geleden nam een Gennepse amateur-- archeoloog een kijkje bij de werkzaamheden van het Zui veringsschap aan de Maas. Hij vond interessant materiaal en rapporteerde erover aan Hei- dinga's vakgroep voor Prae- en Protohistorie van de Uni versiteit van Amsterdam. Hei dinga zag het belang van de vondst en begon, geholpen door zo'n veertig studenten en vrijwilligers, te graven in de twee a drie hectaren zandrug. Resten van graven, plaggehut ten en tien huizen van onge veer dertig vierkante meter vond hij er. Zo'n vijf tot acht families van ongeveer tien personen elk moeten hier ge durende honderdvijftig jaar geleefd hebben, was de conclu sie van Heidinga. „Even dachten we te doen te hebben met de overblijfselen van een SS-kampement uit de Tweede Wereldoorlog", zegt Heidinga. Whiskyflessen en blikjes uit de jaren veertig en bronzen swastika's (haken kruizen) waren aanleiding tot die gedachte, die tijdens het graven nog eens versterkt werd door regelmatig gedon der van onontplofte granaten. De swastika's bleken na on derzoek echter wel degelijk uit het Germaanse tijdperk. Ook de vondst van overblijfselen van een 17-jarig meisje dat blijkbaar door een misdrijf om het leven moet zijn gekomen heeft het onderzoek „wat zwier gegeven", grapt Heidin ga- Nog een derde van het totale Een medewerker van de Universiteit van Amsterdam toont enke le scherven die bij de opgravingen in Gennep werden gevonden. gebied in Gennep hoopt prof. Heidinga af te kunnen graven. Hij hoopt er vooral de resten van een oud Romeins bouw werk te vinden, want over het gehele terrein zijn al puinres- ten gevonden. Zijn hele opera tie zal echter over een week afgerond moeten zijn. „Deze onschuldige zandberg zal daar na plaats moeten maken voor een zuiveringsinstallatie", ver telt Heidinga met enige verbit tering in zijn stem. Maar „ar cheologie is altijd het lezen van een oud document om het vervolgens te vernietigen". zegt de professor. Zijn taak is grotendeels volbracht. De vondsten zijn in kaart ge bracht, veel opgravingen wor den bewaard, al is nog niet duidelijk waar. Dat bepaalt de minister van WVC, zo staat in de nieuwe Monumentenwet. Heidinga zal over vijf a tien jaar zijn wetenschappelijke verhandelingen over de vondst hebben afgerond. Min der geschoolden kunnen bin nen niet al te lange tijd echter al een populairder boekwerkje tegemoet zien. JEAN-PIERRE GEELEN UTRECHT In een kort ge ding voor de president van de rechtbank in Utrecht, mr. C. van Harninxma thoe Slooten, heeft de Zuidmolukker Sam Pormes gisteren rectificatie geëist van twee passages uit- het boek dat de journalist Ger Vaders schreeft over de gijze ling van schoolkinderen en de treinkaping in '77. Pormes voelt zich beledigd, omdat Vaders in zijn in mei van dit jaar uitgegeven boek „Ijsbloemen en witte velden" schrijft dat hij in het jaar voor de treinkaping een militaire training heeft gevolgd in een •Palestijns kamp in Zuidjemen. Bovendien suggereert Vaders lingsactie is geweest. Pormes ontkent die aantijgingen ten stelligste. Zijn advocate, mr. A. Willenborg, betoogde in het geding dat Vaders de „grie vende passages" bovendien nergens waarmaakt. Volgens Vaders' advocate mr. E. Polak beschikte de auteur, die in 1975 zelf de treinkaping bij Wijster meemaakte, even wel over voldoende bronnen om aan te mogen nemen dat wat hij heeft opgeschreven ook juist is. De eisen van Por mes, rectificatie in alle nog niet verkochte exemplaren en vergoeding van materiële en immateriële schade, wees zij van de hand. De uitspraak is op 29 augustus. Zinkafval deze maand terug naar producenten ROTTERDAM De Amsterdamse metaalhandel Magnus Inter national moet binnen twee weken zorgen voor de legale verwij dering uit Nederland van twee ladingen zinkafval die in het Rotterdamse havengebied zijn opgeslagen. Als het bedrijf in ge breke blijft, staat hierop een dwangsom van 50.000 gulden per dag. Dit heeft de vice-president van de rechtbank in Rotterdam, mr. L. de Bruin, gisteren bepaald in het kort geding dat drie weken geleden door de staat is aangespannen tegen Magnus. Mr. de Bruin vindt onder meer dat Magnus als eigenaar van de la ding geen vergunning heeft voor de opslag van het zinkresidu. „Rudolf Hess vermoord?" Wolf Rüdiger Hess, zakenman en zoon van Hitiers plaatsvervan ger Rudolf Hess, laat op een persconferentie in München het boek zien dat hij over de dood van zijn vader heeft geschreven. In het boek „Rudolf Hess vermoord?" uit hij zijn twijfels over de manier waarop zijn vader twee jaar geleden in de Spandau ge vangenis in Berlijn is gestorven. FOTO: AP Schrijver Montoya vermoord in Colombia BOGOTA De Colombiaanse schrijver Gabriel Caro Montoya is door onbekenden in Colombia vermoord. De schrijver/journa list, die al bijna 20 jaar in Rome woonde, werd vermoord in het dorp Bello. Zijn jeugdherinneringen die spelen in de geweldda dige jaren '50, werden in vele talen vertaald. In een stijl die hem tot zijn politieke ongenoegen de bijnaam „kopie van Marquèz" bezorgde, schreef Montoya verscheidene korte verhalen. In Rome voltooide hij na een verblijf in Turkije de roman „De wol ven in het Vaticaan" over de achtergronden van de moordaan slag door de Turk Ali Agca op paus Wojtyla. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA (c) Standaard UltgeveriJ/Wavery Productions RIO DE JANEIRO De politie van Rio de Janeiro zegt met een grote klop jacht bezig te zijn naar de moordenaar van de Leidse chirurg Jan Kenter. Intussen heeft het Neder landse consulaat-generaal in Rio bevestigd dat het stoffe lijk overschot van Kenter maandag al in Nederland is aangekomen. Zijn vrouw en de 13-jarige dochter Elke, die getuige waren van de moord, waren zaterdag al naar Ne derland teruggegaan. Vol gens consul P.F. van Doorn, konden zij niet langer in Rio verblijven als gevolg van ge weldige stress. Jan Kenter wordt zaterdag om half elf 's morgens begraven op de algemene begraafpaats Rhijnhof in Leiden. De Leidse chirurg werd vrij dag op klaarlichte dag in een stille wijk door een straatjon gen tweemaal in het hart ge schoten toen hij weigerde zijn fototoestel af te staan. Volgens de politie is de hoofdverdachte hoogstwaar schijnlijk een 2I-jarige man die alleen bekend staat als Marcello, in de sloppenwijk Cogonha woont en zonder werk is. Volgens buren zijn de man en zijn 23-jarige vriendin Anna Lucia Mendes kort nadat de moord in de pers werd gerapporteerd, op de vlucht geslagen. Zij wer den aangegeven door drie vrienden die wegens tumult in de tram van Rio op die zelfde dag door de politie waren opgepakt. BONN De verhouding tus sen de DDR en de Bondsrepu bliek wordt er niet beter op nu de Westduitsers hulp bieden aan de honderden Oostduitsers die asiel zoeken in het westen. Gisteren protesteerde het Oostduitse ministerie van bui tenlandse zaken tegen wat het noemde „met het volkenrecht strijdige activiteiten" van de Westduitse ambassade in de Hongaarse hoofdstad Buda pest. Ook maakte de Oostduit se regering duidelijk, dat par tijleider Erich Honecker niet van plan is gehoor te geven aan de uitnodiging van bonds kanselier Helmut Kohl voor een gesprek, om te proberen het vluchtelingenprobleem tot een oplossing te brengen. De' Hongaarse autoriteiten hebben gisteren ingestemd met de bouw van een tenten kamp in Budapest voor Oost duitsers, die naar het westen willen emigreren. In het kamp komt plaats voor 350 persoïien. De tenten zijn beschikbaar ge steld door het Westduitse Rode Kruis. Honderden Oostduitsers werden eerder overgeplaatst van hun geïmproviseerde kampeerplaats bij de West duitse ambassade naar het erf van een kerk. In de ambassade verblijven nog 181 Oostduit sers. De ambassade werd maandag gesloten omdat het personeel de stroom Oostduit sers die er zijn toevlucht kwam zoeken niet meer aan kon. Ook in de Westduitse ambas sades van Praag, Warschau en Oost-Berlijn bevinden zich Oostduitse asielzoekers. De Bondsrepubliek sloot haar Oostduitse ambassade al op 8 augustus. De Westduitse wet geeft Oostduitse burgers recht op een Westduits paspoort. Hongaarse autoriteiten hebben toegegeven dat ook tussen de DDR en Hongarije de span ning toeneemt. Hoewel Honga rije officieel het standpunt in neemt dat het vluchtelingen probleem alleen de twee Duitslanden aangaat, is wel duidelijk dat de Hongaren doen wat ze kunnen om de asielzoekers te helpen. Sinds Hongarije in mei begon de prikkeldraadversperringen langs de Oostenrijkse grens te verwijderen proberen steeds meer Oostduitsers via Honga rije naar het westen te komen. Met jaloerse blikken wordt gekeken naar wat er in Zweden allemaal gebeurt. Werkloosheid bestaat er nauwelijks. Invloedrijke Ne derlanders, ze zijn er alle maal geweest, aldus De Tijd. Volgens VNO-voorzit- ter Van Lede wordt het ver schil veroorzaakt door het arbeidsethos. „In Zweden word je er door de buren op aan gekeken als je werkloos bent, en al helemaal als je niet wilt werken. In Neder land ligt dat wezenlijk an ders". Een Zweedse socio loog betreurt de volmaakt heid van zijn land. „Als ik jullie zo hoor over de Neder landse werkloosheid, dan denk ik: het zou toch aardig zijn als wij ook weer eens een probleem kregen. Dat is spannend, dat houdt de sa menleving alert, dat geeft een doel aan het leven. Het is hier zo saai, hè". De Vlaamse actrice Els Dot termans zit voorlopig niet zonder werk en saai is ze ook niet. De Tijd noemt haar de beste kandidate voor de Colombina, de prijs voor de beste bijrol. „Ik ben als een kip zonder kop naar de to neelschool gegaan, ik wist van toeten noch blazen. Pas in het tweede jaar begon ik het een beetje te ervaren als een roeping of hoe je dat ook noemt. Ik kom niet uit een toneelfamilie; mijn vader is beeldhouwer". Sinds Martin Gaus met het programma „Dierenmanie ren" op de tv verschijnt be- vier laat hem aan het woord. „Een recent onder zoek heeft uitgewezen dat 73 procent van de Nederlan ders mij kent, daarmee scoor ik hoger dan Lubbers". Naast zijn tv-activiteiten leidt hij onder meer een ge dragstherapeutisch instituut voor honden. „Iedereen mag kinderen nemen zonder over enige opvoedkundige kennis te beschikken en la ter verdienen daar tal van mensen hun brood mee: psy chiaters, sociaal werkers en therapeuten. Ik doe hetzelf de met dieren". Het Nijmeegse Radboudzie- kenhuis werkt ook met die ren. Bij plastische chirurgie worden soms, wanneer ope raties falen, bloedzuigers ge bruikt om ledematen te red den. „Als je zo'n gestuwde vinger hebt die gedoemd is af te sterven en je zet er een bloedzuiger op, dan bijt hij een gaatje in die vinger waardoor het bloed kan gaan stromen. Hij scheidt daarbij niet alleen een ver dovend middel af waardoor je niets voelt, maar ook nog een stof die anti-stollend werkt, want normaal stolt het bloed onmiddellijk in zo'n situatie". Verder in Elsevier een in terview met Isabelle Adjani. „De grootste filmster van Frankrijk" was drie jaar niet in de bioscoop te zien. Ze speelt nu de hoofdrol in de verfilming van het levens verhaal van beeldhouwster Camille Claudel. „Volgens mij heb je alle leeftijden bin nen je bereik. Als ik wil ver ander ik. Als ik niet wil, verander ik niet". De film gaat eind deze maand in Ne derland in première. Het HN-magazine vroeg tien godgeleerden naar het waarheidsgehalte van de op standing van Jezus. Aanlei ding is de uitspraak van de Anglicaanse bisschop Jen kins in zijn paaspreek van dit jaar dat hij niet gelooft in een lichamelijke opstanding van Jezus. Moeilijke materie die door ieder van de godge leerden op eigen wijze uit de doeken wordt gedaan. Ra diopastor H. Stolp van de IKON: „Ikzelf leef met een beeld, het beeld van de rups die verpopt. Die op een goe de dag openbreekt en waar uit een vlinder komt. Die vlinder is geest en lichaam beide, een getransformeerde rups. Zo stel ik mij de op standing van Christus en in zijn spoor van ieder mens voor. In de dood, die overgang is naar een andere vorm van leven, zijn wij vlinder, getransformeerde en hogere vorm van leven, die lichaam en^geest beide is. En wat achterblijft is de lege cocon". De opstanding van Polen kan elke dag op tv gevolgd worden. Antropoloog en pu blicist Sasza Malko: „Er heerst op het ogenblik een ongelooflijke bedrijvigheid in Polen. Dat is een ken merk van elke crisis: men sen ontwikkelen de meest dik; ben' fantastische activiteiten geld te verdienen. De wet de particulier ondernemerscl niat verruimd. Duizend Wes tienduizenden privé-bedr jes schieten uit de grond, zijn nu politieke opening van En als er genoeg geld komt en het loopt niet vohet tijdig fout, dan komt het lemaal wel weer op gang' Nog niet zo heel lang gelah den was het Interkerkel Vredesberaad (IKV) dagelijks in het nieuws, tijdperk-Gorbatsjov maa daar een einde aan. Mie Jan Faber: „Als het spannend is, dan is problematiek kennelijk voorbij" ii Oud-premier Van Agt ho "1 nooit veel moeite te doen in het nieuws te blijvi Vrij Nederland ontlokt nieuwe vertegenwoordig van de EG in Washingt enkele opmerkelijke uitspit' ken. Bij voorbeeld over n trage besluitvorming in Br die bant: „Ik heb altijd gemee mj en ik meen nu nog, dat 1r. Brabant veel goed zou hes ben gedaan als ik het e =a' aantal jaren alleen had kular nen besturen". mi Volgens VN lijkt het soipg: alsof mr. M. R. Wijnholt, president van de HaagfiT rechtbank, de machtigsn< man van Nederland is. I zette onder meer ministj^, Deetman en staatssecreta ar| Ginjaar-Maas van onderw de voet dwars. Soms laat zich helpen door zijn echtg note. „Ik laat mijn vrou veel van mijn stukken lezi Zij weerhoudt mij nogal ee van dommigheden. Zij den niet technisch juridisi'^ maar gewoon, met haar g iond verstand". Van Mierlo bepaalt in zi Li eentje het beeld van Df be Kamerlid Gerrit Jan Wolte fensperger is daarover ni verbaasd. „Hoeveel mensi kent het publiek uit de W tellende leden CDA-fra he tie?". „De conclusie kan ga leen maar zijn dat de gemi or delde Nederlander geen 1 den van de Tweede Kame hooguit ministers kent". ri^ mt :e De hoogleraar politieke thi orie aan de universiteit va mi Huil, mr. Parekh, verte ha een deel van zijn levensveiru haal aan de Groene. Een g( ve nuanceerd dëhker over etn sche relaties. „Een India: „t schrijver is voor het Engels sc literaire establishment o hi zijn best een hofnar, die a<oi ceptabel is zolang hij ma; re de achterlijkheid van zij w geboorteland laat zien, z( m lang hij de bijgelovighei bc van de hindoes ridiculisee ac en de bekrompenheid va er de moslims hekelt". A v; voorbeelden noemt hij c Ir schrijvers Naipaul, Han L, Kureishi en Rushdie. b; Om geaccepteerd te worde ri: als lid van het Amsterdan h; Studenten Corps moest eelo student 25 jaar geleden he<dc wat vernederingen ondein; gaan. „Het waren eindelozjre treitersessies. Na drie dagew en nachten stond ik op d stoep en dacht ik: „Wat ee onzin, ik stap eruit, ik w helemaal geen lid worde van deze vereniging". Maa toen ik thuis kwam kreeg i de wind van voren". Batman zou er wel iets o geweten hebben. Vijftig jaa geleden creëerde de Amer kaanse tekenaar Bob Kan de eerste strip. Anno '8 breekt een film over dez held alle kassarecords in d Verenigde Staten en Cana£, da. „Blijkbaar was de werel S( toe aan een ongebreideld deV( pressieve vleermuisman". <j< eil In HP aandacht voor de bi kendste schaakster van d- moment, de 13-jarige Jud Polgar. Hans Ree is niet ve 1 baasd over de massale b^ langstelling. „Ze is nog jong, ze ziet er leuk uit, speelt spectaculaire partij» en ze is ook nog zo aard: vrolijk als ze wint, ma even vriendelijk als ze ve liest. Ree stelt zich de vraa of ze wereldkampioen schi ken kan worden. „De vergs lijking met Fischer en Kai parov is misschien een beet oneerlijk, maar het feit da de vergelijking gemaakt ka worden geeft wel aan welk niveau het hier ga Niemand kan zeggen h sterk Judit Polgar wordt, kan alleen gezegd worde dat er nog geen grens aa Q haar mogelijkheden gestel o kan worden en dat dus oo st het allerhoogste, het wereld d kampioenschap, denkbaa FONS VAN RIJ! (/y 'n kleerkast is wef f\Ook alIn bySuske

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4