Ruim 300 000 jongeren in Santiago de Compostela bijeen ÊeidócSommvl God ontmoeten in Anglicaanse Kerk kerk wereld Bisschoppen: we willen oprechte dialoog GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidónQowumt DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 PAGINA ill Zoetermeer krijgt er nieuwe RK kerk bij ZOETERMEER In de Zoetermeerse wijk Meerzicht wordt nog dit jaar begonnen met de bouw van een rooms-katholieke kerk. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er in Meerzicht geen kerken zouden worden gebouwd. De eucharistievieringen in Meerzicht worden nu nog in een wijkcentrum gehouden. Uok bestaat er kans dat er een gereformeerde kerk komt. De Zoetermeerse wethouder E. Jenné van stadsontwikkeling zegt dat een eventuele aanvraag voor de bouw van een gerefor meerde kerk in dezelfde wijk „in eerste instantie niet negatief zal worden benaderd". De nieuwe kerk wordt maximaal 6.50 meter hoog en krijgt een opppervlakte van bijna 300 vierkante meter. In het gebouw zou plaats moeten zijn voor 180 kerkgan gers. Bovendien is er een vergaderruimte voorzien. Proces tegen tv-dominee begint volgende week CHARLOTTE Na twee jaar van onthullingen over seksuele uitspattingen en frauduleuze praktijken zal volgende week maandag daadwerkelijk een begin worden gemaakt met de be rechting van tv-evangelist Jim Bakker. Dan wordt de jury ge kozen en een week later zal het proces aanvangen met de plei dooien van de verdediging. De verwachting is dat het proces minstens zes weken zal duren en dat er tientallen getuigen worden gehoord. Bakkers vele miljoenen omvattende evangeli sche consortium dat bekend stond als PTL (Praise The Lord), stortte in elkaar nadat was gebleken dat hij een intieme relatie had onderhouden met een secretaresse, Jessica Hahn, en dat hij haar zwijggeld had betaald. Bakker is op 24 punten in staat van beschuldiging gesteld en zou vele miljoenen dollars hebben verduisterd. De meest verwoede hoogmoed steekt vooral de kop op bij mach teloosheid. Paul Valóry WESTDUITSE KERK: Nationale rouw bij herdenking begin oorlog BONN De Westduitse bisschop Karl Lehmann heeft alle Duitsers opge roepen van 1 september 1989 een dag van rouw, omkeer en gebed te ma ken. Precies vijftig jaar na de inval in Polen moeten Duitsers goed beseffen dat zij verplich tingen hebben tegenover mensen en volkeren die in de Tweede Wereldoorlog enorm hebben geleden. De voorzitter van de rooms- katholieke bisschoppenconfe rentie bedankt in een speciale verklaring de buurlanden in het oosten en het westen voor de nieuwe kans die zij de Duitsers hebben gegeven. De kerken nemen zich voor, al dus Lehmann, hun bijdrage aan de toenadering en verzoe ning te intensiveren. De geschiedenis verplicht Duitsers zich in hun eigen land, in1 Europa en heel de wereld in te spannen voor ge rechtigheid en vrede, zo schrijft de bisschop. Hij herin nert eraan dat „grootheids waan en de ideologie van bloed en bodem, honger naar macht en misdadige verach ting voor mensen van de na- tionaal-socialistische Ftlhrer de oorlog hebben veroor zaakt". Hoewel er steeds minder mensen zullen zijn „die zich moeten afvragen of zij deze misdaden in de hand hebben gewerkt of zelf misdadiger zijn geweest", kan geen enke le Duitser de „gemeenschap pelijke erfenis" ontlopen. Ook nieuwe generaties zullen deze last moeten dragen, aldus de bisschop van Mainz. In een groot aantal bisdom men bestaan reeds plannen om op 1 september aan het begin van de Tweede Wereld oorlog te herinneren. In heel het bisdom Munster zullen om 5.45 uur - het tijdstip waarop de aanval op Polen begon - de doodsklokken worden geluid. In vele kerken zullen speciale diensten worden gehouden, zo mogelijk in oecumenisch ver- Nederlandse hervormde Kerk Beroepen te Baarn als geestelijk ver zorger van Eemeroord aldaar G.J. Robbemond, kandidaat te Baarn. die dit beroep heeft aangenomen. SANTIAGO DE COM POSTELA - Het laatste stuk, vijftig kilometer lang, van de weg naar Santiago de Compostela is deze week afgesloten voor het verkeer. De po litie was bang, dat er te veel ongelukken zouden gebeuren met elke dag duizenden lopende bede vaartgangers op het as falt, vermoeid de laatste meters afleggend naar het heilige doel. Meer dan 300 000 jonge gelo vigen komen dit weekeinde in de Spaanse bedevaartstad bij de Atlantische Oceaan bij een om er de vierde Wereld dag van de Jeugd te vieren, met als grote trekpleister paus Johannes Paulus II. Al meer dan duizend jaar is Santiago de Compostela, dat deze week zijn inwonertal verviervoudigd ziet, een van 's werelds populairste bede vaartplaatsen. Sinds er het graf van de apostel Jacob ('Santiago' in het Spaans) werd gevonden, zijn miljoe nen gelovigen de Pyreneeën bij Roncesvalles of Somport overgestoken om via de zoge heten 'Franse weg' in de hoofdstad van de provincie Galicië hun geloof te betui gen. Maar een aantal van bo ven de driehonderdduizend pelgrims in een weekeinde is ook voor Santiago een abso luut record, al bleef het aantal bezoekers bij het vorige paus bezoek in november '82 niet ver onder dat getal. De kathedraal van Santiago de Compostela, eindpunt voor de bedevaartgangers. FOTO: SPAANS VERKEERSBUREAU Enkele dagen voor het hoog tepunt, het optreden van Jo hannes Paulus II, stromen de jongeren op allerlei manieren naar het noordwesten van het Iberisch schiereiland. Dage lijks leggen vele boten aan in de haven van La Coruna, lan den er iets meer vliegtuigen dan gewoonlijk bij Santiago, registreren de autowegen een groot aantal buitenlandse kentekens, maar de meest overtuigde pelgrims leggen hun vaak lange route op de fiets, of nog beter, te voet af. Niet alleen uit de verschillen de delen van Spanje zelf, ook van honderden kilometers ver uit Frankrijk maar ook uit Nederland en België zijn er flink wat bedevaartgan gers. De inmiddels gebruikelijke kritiek bij een pausbezoek (de hoge kosten, totale ontwrich ting van de stad) klinkt dit keer niet zo luid en heftig. In de rest van Spanje heeft nog niemand een waarschuwende vinger opgestoken, omdat de centrale regering in Madrid geen cent meebetaalt. De au tonome deelregering van Ga licië draait voor vier. miljoen gulden van de kosten op, de onbekende rest komt van de katholieke kerk. Nogal wat ondernemingen moeten aan de kerk flink betalen voor het mogen leveren van drank, voedsel en andere noodzake lijke middelen om de 300 000 jongeren te verzorgen. De enige bijdrage uit Madrid komt van de militaire staf, die niet alleen honderden van zijn soldaten richting Santiago laat marcheren, maar boven dien enorme tentenkampen heeft ingericht. Buiten Santia go is er onder de groene da ken plaats voor 37 000 jonge ren en bij La Coruna kunnen nog eens 50 000 pelgrims in tenten terecht. Daarnaast zijn alle publieke scholen als nachtelijk onderkomen open gesteld. De Spaanse katholieke kerk is duidelijk trots over de grote toeloop van jongeren naar Compostela. Kritiek, ook van uit de progressieve delen van de kerk zelf, dat de bijeen komst in Santiago er een zou zijn voor meer behoudende katholieken of dat de bijeen komst opgezet en geleid is door het Opus Dei, wordt van de hand gewezen. Belangrijk ste argument van de verdedi ging is de massale komst van jonge gelovigen, die de ko mende dagen moeten bewij zen dat de kerk alle toekomst heeft en niet alle jeugd de zondagmorgen gebruikt om van de disco-vermoeienissen te bekomen. En natuurlijk willen ze alle maal graag zaterdag en zon dag de paus op de Monte De- vozo zien en horen spreken. De gast uit Rome moet alle aanwezigen daar met elkaar verenigen. Als leidraad van de Dag van de Jeugd zal Jo hannes Paulus het vertrou wen in het leven, het evange lie en de civilisatie van de liefde verkondigen. Zelf zal hij daarna weer met het vlieg tuig vertrekken, terwijl enke le duizenden dapperen maan dag te voet op hun schreden terugkeren. UTRECHT In een brief aan het Amsterdam se rabbinaat heeft de RK bisschoppenconferentie laten weten dat zij een oprechte dialoog nastreeft met de joden. Over een oproep tot verplaat sing van het klooster wordt in de brief die is ondertekend door bisschop Ernst, niet ge rept. Wel wordt uitvoerig ge sproken over de zending on der de joden, waarbij kardi naal Willerands wordt aange haald die ooit stelde dat de begrippen zending, dialoog, bekering en getuigenis niet straffeloos door elkaar mogen worden gehaald. Als de bis schoppen zeggen te streven naar een dialoog houdt dat geen bekeringsonderricht in, aldus de brief. Ook geven de bisschoppen toe dat een ver houding van vertrouwen en een broederlijke verhouding tot de joden nog ver weg zijn. Het rabbinaat in Amsterdam heeft nog niet op de brief ge reageerd omdat rabbijn L. van de Kamp aan wie de brief is geadresseerd momenteel op vakantie is. Noch de pauselijk pronuntius mgr. A.J. Backis, noch mgr. R.Ph Bër, bisschop van Rot terdam, waren vanmorgen bereid een reactie te geven op de protestactie voor de nunti atuur in Den Haag. Mgr. Bör toonde zich wel verbaasd over het verwijt aan het adres van de paus, dat in de CIDI-ver- klaring is opgenomen. Het CIDI beschouwt een passage over hét Oude en het Nieuwe Verbond uit een preek, die de paus 2 augustus in Rome uit sprak, als een blijk van „min achting jegens het joodse volk" en daarmee strijdig met het Vaticaanse document No stra Aetate. Hierin wordt er kend dat het Verbond tussen God en het joodse volk eeu wig is. Volgens de Rotterdam se bisschop blijkt uit alles dat de katholieke kerk het Oude Verbond respecteert. Televisievieringen - De tele visievieringen die de IKON en de NCRV gezamenlijk vanaf 1 oktober zouden uit zenden, zijn minstens met een jaar uitgesteld omdat een goe de, ook theologische voorbe reiding meer tijd vergt dan beide omroepen eerst hadden gedacht. Daarnaast spelen praktische omstandigheden bij het uitstel een rol zoals op welke zender de vieringen zouden moeten worden uitge zonden en Wel ligt het in de bedoeling om de twee weken een kerkdienst te verzorgen, die is toegesneden op het me dium televisie en waaraan twee of drie predikanten wor den verbonden. Dit is het zesde artikel in een serie waarin de karak teristieken van kerken, kerkgenootschappen en groepen naar voren komen. Vorige afleveringen ston den in de kranten van 27, 31 juli, 3, 8 en 11 augustus jl. DE VELE WONINGEN over (kleine) kerken en kerkgemeenschappen DEN HAAG „Als mensen bij ons de drem pel overstappen zeggen sommigen: hier voel ik me thuis. Wat daar pre cies te oorzaak van is, valt moeilijk na te gaan. Maar ik denk dat het iets te maken heeft met de warmte die mensen in de kerk ervaren". Deaconess Patti Schmiegelow van de Anglicaanse Kerk in Den Haag („The English and American Episcopal Church at the Hague") aarzelt even en zegt het dan toch maar: „Mensen ontmoeten hier God en dat is precies waar een kerk voor is". De Anglicaanse Kerk in Den Haag (met in Voorschoten een „dependance") maakt deel uit van het Europese bisdom van de Britse Staatskerk. De func tie van „chaplain" (pastoor/ voorganger) is vacant maar wordt einde dit jaar vervuld; er is een „assistant-chaplain" (Geoffry Allen) en deaconess Schmiegelow. Haar functie ligt met name op het terrein van vorming en training van gemeenteleden. In Amsterdam, Nijmegen en Eindhoven zijn ook Angli caanse gemeenten, alle be doeld voor de duizenden en- gelssprekende buitenlanders in Nederland. Naar schatting zijn er tienduizend Anglica nen in ons land. Het begin van de geloofsge meenschap ligt in de zestiendp eeuw in Engeland, in een godsdienststrijd die er mede om ging zich te ontworstelen aan de politieke macht van de paus. De geloofsgemeenschap is we zenlijk protestant, in de litur gie zitten elementen die her inneren aan de Rooms-Katho- lieke traditie. De anglicanen hebben de episcopale kerk structuur (dus bisschop en bis dommen), met het Engelse staatshoofd aan het hoofd; in werkelijkheid besturen de bisschoppen de kerk. „Expatriates", noemt deaco ness Schmiegelow de mensen op wie de kerk zich met name richt: engelssprekenden voor wie Nederland niet het vader land is. In de eerste plaats zijn dat natuurlijk Britten en Amerikanen, maar in de kerk aan de Ari van der Spuyweg komen ook Afrikanen, Japan ners en Indiërs. Eenzaam Het is een heel bijzondere er varing om in een vreemd land te gaan wonen, weet de aconess Schmiegelow. „De realiteit komt dan heel erg op je af. Je loopt op straat, alles is vreemd voor je en dan denk je: wie ben ik eigenlijk?" De kerk kan een geweldige steun zijn om te wennen en om zich thuis te gaan voelen in Nederland. Daarom is er een ontvangstcomité, die, nieuwkomers bij de kerkdeur welkom heet. Op de kerkban ken liggoj? briefjes die door aspirant-leden kunnen wor den ingevuld; ze krijgen dan eventueel bezoek van de kerk. Vooral buitenlandse vrouwen met kleine kinderen thuis kunnen soms erg eenzaam zijn. Daarom zijn er in de ge meente een paar groepen spe ciaal op vrouwen gericht. De grote sociale functie van de kerk blijkt uit het grote aantal groepen en commissies: zo'n vijfendertig. Variërend van catering-committee (voor bijvoorbeeld het verzorgen van de sunday-lunch), via bij- belgroepen tot en met de club van mannen die op zaterdag bijeenkomt om na te denken over de vragen: wat betekent christen-zijn in mijn/onze werksituatie? De Anglicaanse geloofsge meenschap is net zo min een vormig als bijvoorbeeld de rooms-katholieke traditie. Ruwweg kan men spreken van hoogkerkelijken (die „bij na" rooms-katholiek zijn), laagkerkelijken en van een middengroep. Maar misschien moet je die indeling wel hele maal achterwege laten, want de scheidslijnen zijn erg di vers. En, aldus Patty Schmie gelow, is er een groeiende charismatische beweging. Die legt veel nadruk op de Geest en wanneer die eenmaal waait, verdwijnen grenzen en verschillen; groepen vinden elkaar in de levende realiteit van Jezus. Blijft natuurlijk het heikele punt van de vrouw in het ambt; beter geformuleerd: de vrouw in het gewijde ambt. Diaken Patty Schmiegelow bij het doopvont in de kerk. FOTO: CEES VERKERK Deaconess Schmiegelow is het levende voorbeeld van wat vrouwen allemaal doen in de Anglicaanse kerk: dopen, pre ken, pastoraat en in Groot- Brittanië trouwen maar niet de consecratie van brood en wijn. Er gaan in Groot-Brittannië stemmen op die ervoor plei ten vrouwen te kunnen wij den; in de Verenigde Staten is er al een vrouw bisschop wijd, maar in de meenschap speelt de kwestie eigenlijk niet; mede omdat lang niet alle leden van huis uit anglicaan zijn. Onder de kerkgangers (voortkomend uit ongeveer veertien nationa liteiten) bevinden zich metho disten, baptisten en mensen van nog allerlei andere ge loofsrichtingen. Lofprijzing Een van de activiteiten door de week is de bijeenkomst op maandagavond, eens in de maand. Een groep kerkleden komt dan bij elkaar voor een soort bezinnings- en lofprij- zingsdienst. Het blijkt dat veel mensen behoefte hebben aan dergelijke avonden. „Thuis gaat de telefoon, zijn er aller hande bezigheden en in deze bijeenkomsten is er de rust om God te ontmoeten", vindt deaconess Schmiegelow. Ze is zelf duidelijk enthousiast over deze wat charismatisch aan doende vorm van kerk-zijn. „We voelen Gods aanwezig heid iedere keer. Soms ge beurt er iets met mensen als we stil zijn, soms geeft Hij te kens of doet mensen van Hem spreken, maar altijd is God vriendelijk in wat Hij aan ons doet". Ongeveer een derde van de adressenlijst van de Angli caanse kerk zijn Nederlan ders, een merkwaardig hoog aandeel (in Voorschoten staan bijna uitsluitend buitenlan ders op de lijst). Deaconess Schmiegelow: „Inderdaad, dat is veel. Voor een deel zijn het Nederlanders die in het bui tenland hebben gewoond en daar betrokken zijn geraakt bij een Anglicaanse gemeente. Dat is kennelijk zo goed be vallen, dat ze in Nederland ons weer komen opzoeken". Deaconess Schmiegelow is omzichtig in het formuleren van een antwoord op de vraag hoe ze denkt over dat grote aantal Nederlanders, met wie ze als zodanig best blij is, maar voor wie de Anglicaanse kerk niet in de eerste plaats bedoeld is. Ze zegt uiteinde lijk: „Ik hoop dat steeds meer mensen bij onze kerk willen horen en ik hoop dat die groei vooral bestaat uit „expatria- tóS LÜTSEN KOOISTRA ni Eindelijk zwijgen de kanonnei Voor een belangrijk deel is het aan de Franse preside! Frangois Mitterrand te danken dat in Libanon de kanonn et eindelijk zwijgen. Mitterrand heeft deze week wereldwee een diplomatiek offensief gelanceerd in een poging de blo ee dige burgeroorlog te beëindigen. Die poging is niet zonder i °e sultaat gebleven. Kort nadat paus Johannes Paulus II m een afgezant van Mitterrand een langdurig gesprek had voerd, heeft hij in een bewogen toespraak krachtig stelli genomen tegen „de volkerenmoord die zich in Libanon virIJ trekt terwijl de wereld toekijkt". Vervolgens is in Libani positief gereageerd op de oproep van de in spoedvergaderi bijeengekomen Veiligheidsraad van de Verenigde Naties wapens onmiddellijk neer te leggen. ZOALS altijd in Libanon is het de vraag hoe lang deze w penstilstand zal worden gerespecteerd. De brede opzet v het diplomatiek vredesoffensief van Frankrijk waarl ook Moskou niet werd overgeslagen vormt echter aanli ding voor enige hoop. Als gevolg van de uitzichtloosheid de onoverzichtelijkheid van de meedogenloze strijd dreig de internationale gemeenschap haar belangstelling voor h Libanese drama te verliezen. Voor het ongelukkige land v, de ceder was het de hoogste tijd dat de wereld zich seriei om zijn problemen bekommerde. Het was niet verrassend dat h^t diplomatieke vredesoff< sief van Franse zijde is ingezet. Frankrijk is de laatste kol niale mogendheid geweest die Libanon bezet heeft gehoude Het dekolonisatieproces is tegen het einde van de Twee< Wereldoorlog niet zonder problemen verlopen, niettemin heeft de zelfstandige republiek Libanon een sp ciale en zeer hechte band met haar voormalige kolonisal behouden. De Fransen hebben bovendien van alle westei mogendheden de beste betrekkingen met de Arabische lai den. Parijs was daardoor een voor de hand liggende bemii g; delaar in een schijnbaar uitzichtloze situatie, waarop recenti fc, lijk nog de Arabische Liga haar tanden had stuk gebeten. ROND Souk al-Gharb voltrok zich al vele dagen lang eens dramatische confrontatie tussen de Syrische „ordetroepei el en de christelijke troepen van generaal Aoun, de opperbeve aa hebber van het Libanese leger, die een paar maanden geli el den een eigen regering uitriep. Hij stelde zich daarbij te lir doel de Syrische troepen voor eens en altijd uit zijn land e verdrijven. De botsing kon niet uitblijven. Dertien jaar geliin den kwamen de Syriërs gewapenderhand in Libanon tussel i 1 beide. Zij schoten toen de christen-maronieten te hulp, dier hun machtspositie definitief dreigden te verspelen aan ee aa coalitie van Palestijnen en linkse moslim-groepen. Damasci rol wenste orde en rust in het land dat volgens de Syrische pol tieke overlevering eigenlijk deel behoort uit te maken va een Groot-Syrisch rijk. xr V REES voor Israëlisch ingrijpen bracht de Arabische lai ch den ertoe een hoofdzakelijk Syrische vredesmacht op pad l !tj! sturen, toen de Libanese machthebbers van dat moment hu^1 land in een complete chaos hadden gestort. Zowel gedurenc n£ de vele eeuwen van telkens wisselende koloniale overhee ge sing, als na de stichting van de autonome republiek in 19* hebben linkse en rechtse, christelijke en islamitische groep ringen in Libanon elkaar permanent naar het leven gestaa/ Momenteel lijken de ooit zo machtige maronieten aan de vé liezende hand, vooral doordat de Syriërs enige tijd geled® van koers zijn veranderd. Hun militaire steun schenken nu aan de Druzen en de Amal-militie, die moslim-premii Salim Hoss verdedigen tegen de regeringsaanspraken van gerleider Aoun. VOOR Libanon, waar al zovele jaren het bloed in stromei vloeit en zo langzamerhand geen steen meer op de ander staat, is het vurig te hopen dat de politieke en diplomatie] activiteiten van de laatste dagen uitmonden in een blijvend wapenstilstand. Libanon is.^mede door het volstrekt onver antwoordelijke gedrag van zijn leiders, de willoze speelb. geworden van zijn buurlanden en een broeinest van politiek en „gewone" criminaliteit. De wereld dient zich het triest lot van de Libanezen blijvend aan te trekken en via de Vere nigde Naties orde op zaken te stellen. De Libanezen zelf zij daartoe al lang niet meer in staat. Perioden met zon DE BILT (KNMI) De druk- stijgingen, die vandaag bij ons begonnen, resulteren morgen in een hogedrukgebied waar van het centrum vrij dicht bij ons land komt te liggen. Dit betekent een dag met vrij veel zon. Misschien dat in de hoge re luchtlagen wat sluierbewol- king aangevoerd wordt, maar deze zullen de zon maar wei nig afschermen. De lucht die naar ons toe komt, is afkom stig van de omgeving van het Kanaal. Deze lucht is wat koe ler zodat ook morgen de tem peratuur niet ver boven de 21 graden komt. Vannacht kan er hier en daar een enkele mist bank ontstaan, maar die zal weer snel verdwijnen. De wind waait uit het westen en is zwak tot matig. Weersvooruitzichterf voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen: Noorwegenvooral aan de westkust af en toe regen en koel met middag- temperatuur rond 16 graden. In het zuidoosten overwegend droog en van tijd tot tijd ook zon. Middagtempera- tuur rond 21 graden. Zweden: in het midden en noorden half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Vooral in het zuiden perioden met zon. Middagtemperatuur van 18 graden in het noorden tot 24 graden in het zuiden. Denemarken: af en toe zon en vooral vandaag nog een enkele bui. Middag- temperatuur ongeveer 21 graden. Schotland: half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen. Middagtempe ratuur rond 18 graden. Ierland: half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur rond 19 graden. België en Luxemburg af en toe zon en vooral in de Ardennen eerst nog enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. West-Duitsland: vandaag nog enkele regen- en onweersbuien Vanaf mor gen droog en vrij zonnig. Middagtem peratuur van 23 graden in het noor den tot 27 graden in Zuid-Duitsland. Frankrijk: in de Vogezen en de Elzas vandaag nog een enkele bui. De westkust af en toe zon en overwe gend droog, elders zonnig Middag temperatuur van 19 graden in Bre- tagne, Normandië en Noord-Frank- njk tot 31 graden aan de Kiv,CIa Spanje en Portugal: zonnig. Middaj temperatuur aan de noordwestku ïh van Spanje ongeveer 22 graden. Aa de westkust van Portugal en de Al grave circa 25 graden, Temperatuu Hl aan de zuid- en oostkust van Span rond 30 graden, in het binnenlai plaatselijk 38 graden. Zwitserland nog kans op een enkelfcj; onweersbui. Morgen droog en flink perioden met zon Middagtempera tuur ongeveer 28 graden in de laag e gelegen gebieden. WEERRAPPORT Bangkok Lós Angeles

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2