Woonplaats: Brabant. Kleur ogen: broen schadeclaims SLM-ramp in VS af te handelen Advocaten adviseren Beveiligingssysteem NS signaleert treineiL die er niet zijn Laatste reddingspoging satelliet Hipparcos WNF beschermt olifanten in Zambia door schuldenruil Veel rookoverlast bij brand in sloopauto's BINNENLAND/BUITENLAND CcidóöSoiramt WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 PAGINi Qjr miertoe nomen WOEAflW i 'k Heb slecht óeslapen jedrecmd van die rommelende vracht wagen en met 2'n veer- tien ui/elrn ]k zal hel ontbijt maar al klaarmahen en de late! dekken Jam mer dal ih mun noj niet open UTRECHT Het nieuwe beveiligingssysteem op de spoorlijn tussen Gronin gen en Nieuwerschans functioneert te goed. „Het signaleert treinen zelfs als ze er niet zijn", aldus een woordvoerder van de Ne derlandse Spoorwegen. Een van de grootste pro blemen is dat de appara tuur zeer gevoelig is voor onweer. NS heeft enige tijd geleden een gloednieuw en uiterst mo dern Westduits beveiligings systeem op de lijn geïnstal leerd. Dat signaleert treinen op bepaalde baanvakken, geeft dat door aan een computer, die vervolgens besluit welke sei nen op rood moeten en welke spoorbomen gesloten moeten worden. Eind vorige maand klaagde de KI 1 be de: spoorwegvakbond FSV i de nood over de werking van de nieuwe systeem. Volgens i da. chinisten veroorzaakte de wonderlijke manier van Tu ken ervan levensgevaarl situaties, onder meer on spoorbomen dicht gingen er geen trein aankwam. D< iru loos wachtende weggebruik ergerden zich daar groen geel aan en zigzagden s< zelfs langs gesloten bomen ongelukken heeft dat o^ gens niet geleid. tig Onderzoek heeft tot nu l„B aangetoond dat de oorza Zu moet worden gezocht in lop gebrekkige functioneren he het nieuwe systeem. Als hij onweert raakt de apparatiiZu ontregeld. Daarbij wordt Iziji onzekerheid altijd automatildu de „veilige kant" gekozen, op NS heeft gisteren meegedegr; dat er alles aan wordt gediler de storingen zo snel mogelov op te lossen. izoj NOORDWIJK/DARMSTADT Medewerkers van het Euro pese Ruimtevaartcentrum in het Westduitse Darmstadt zul len morgen een laatste poging ondernemen om de satelliet Hipparcos in een juiste baan om de aarde te brengen. Dit is tot nu toe niet gelukt wegens kortsluiting in de startmotor. Als ook deze poging mislukt zal de satelliet in een veel la gere baan rond de aarde wor den gebracht. Dit zou wel be tekenen dat de levensduur van de satelliet en de nauwkeurig heid van de metingen met de helft worden verminderd. De Hipparcos werd vot ,t week, samen met een telé centrum in Frans-Guyana de de ruimte gebracht. De l)va parcos moet nog niet eer1vo gedane metingen in de ruiigQ verrichten om de posities \.- 100.000 geselecteerde sterjtie te bepalen zonder invloeit^1 van temperatuurverandeiPc gen en zwaartekracht. Aanipa project doen alle lidstaten i de Europese Ruimtevaartoiji)e nisatie ESA, behalve Canabai mee. De kosten bedragen ide geveer 835 miljoen gulden. ;me Moeder wil verblijfplaats ba- dochter achterhalen via gedinj— AMSTERDAM De ouders van een 16-jarige Amsterdam se scholiere hebben gisteren via een kort geding getracht de verblijfplaats te achterha len van hun weggelopen doch ter. Het meisje keerde vijf maanden geleden het ouderlijk huis de rug toe. Het geding, dat diende voor rechtbankpresident mr. H. van Breda in Amsterdam, was aan gespannen tegen enkele do centen van het openbare Mon- driaanlyceum en tegen de ge meente Amsterdam als be voegd gezag. De 16-jarige S. meldde zich op 23 februari van dit jaar bij een docente die tevens de functie bekleedt van vertrouwensper soon. Wat er tijdens dat ge sprek voor informatie over ta fel is gegaan fè onbekend, om dat de docente zich beroept op haar belofte aan S. om met niemand over de zaak te pra ten. Deed de leerkracht dat wel dan zou S. zelfmoord ple gen, zo had het meisje ge- dreigjl. 0 niet meer thuis kwam.l advies van de docente had zich gemeld bij het Jongej Advies Centrum (JAC) sindsdien is ze - althans haar ouders - onvindbaar. Volgens advocaat mr. P. P sen van moeder J.K. - de ders zijn gescheiden - 1 zijn cliënte tot op de dag vandaag niet waarom meisje is weggelopen. Prinsen is van oordeel dat school wanprestatie heeft g verd door niet te onderzoe wat er waar was van de 1 blemen die S. heeft gesche Volgens de advocaat van gemeente en de docenten, P. ter Haar, heeft de mot de verkeerde personen daagd. Inmiddels zouden veel instanties van de pro L men op de hoogte zijn dal 2 moeder daar alle inform E kan krijgen. Mr. Van Br een doet op donderdag 24 augu ach uitspraak. link OLDENZAAL - Met de blik van een kenner zoe men de ogen van de ma rechaussee over het pas poort. Visum, naam, leef tijd, kleur ogen. Even kijkt hij de treinreiziger aan. „Where do you come from?" „Sweden". „Where do you go to?" „England". Het paspoort wordt tegen het licht gehouden. „It's okay". Maar de laatste tijd is het niet altijd meer okay. Het aantal valse papoorten dat de mare chaussee aantreft, wordt steeds groter. De Koninklijke Mare chaussee in Oldenzaal greep in de eerste 7 maanden van dit jaar al 31 mensen in de kraag die met vervalste documenten de grens over wilden. De tota le buit van 1988 bedroeg veer tig stuks maar de verwachting is dat dat getal in 1989 ruim overtroffen zal worden. Op stap met de marechaussee in de trein van Oldenzaal naar Bentheim. De D-trein van Oldenzaal naar het Duitse plaatsje Ben theim zet zich in beweging. De coupés zitten vol mensen van uiteenlopende nationaliteiten; Nigerianen, Britten, Zweden, Denen, Oostduitsers en Tsje- Opperwachtmeester B. Pool bekijkt aandachtig de veel kleurige en sterk van elkaar verschillende paspoorten. Het werk vraagt om goed maar snel handelen. Voor een volle trein heeft de marechaussee een kleine 20 minuten waarin alle coupé's afgehandeld moeten worden. Dat er meer valse paspoorten worden onderschept, heeft volgens marechausseeluitenant W. Valkema, te maken met de verbeterde kennis over ver valste documenten „Na een pittige cursus bij onze collega's van Schiphol kunnen wij nu sneller zien wanneer we te maken hebben met verkeerde foto's, afgewassen papier of nagetekende stempels. Ook is er sinds enige tijd per land in formatie over hoe het paspoort er uit ziet". Maar ook de invloeden van Europa 1992 laten zich gelden. „Mensen denken dat er nu al minder streng gecontroleerd wordt en nemen meer risico's met vervalste documenten". Vergrootglas In Bentheim stapt de ploeg over op een trein, afkomstig uit Scandinavië, naar Amster dam. Even lijken er proble men te zijn met de papieren van twee Mexicanen. Het ver grootglas wordt er bij gehaald. „Kijk", vertelt Pool met een van de passen in zijn hand, „Je kunt dankzij dat vergrootglas duidelijk zien dat er aan het jaartal van de geldigheidsda tum is gesleuteld. Er stond eerst iets van 1988. De twee achten zijn .weggehaald' en er is een negen en een nul voor in de plaats gekomen. Zelfs een leek kan zien dat er iets niet klopt". De Mexicaanse reizigers kij ken benauwd. „Maar", ver volgt Pool, „Je moet wel reke ning houden met de instanties in Mexico die zoiets afgeven. Zij nemen het niet zo nauw met het veranderen van oude in nieuwe jaartallen. Een offi cieel stempel ontbreekt zelfs". „Er wordt vaker met jaartal len gesjoemeld. Bijvoorbeeld, en dan met name in deze zo mertijd, zie je toeristen die volgens gegevens in de pas 25 zijn maar in werkelijkheid de 30 al lang gepasseerd zijn. Ze doen dat om aan een Interrail- kaart te komen (gereduceerde treinkaart om door heel Euro pa te reizen) waarvoor je toch echt 25 moet zijn". De Mexica nen kijken heel wat geruster wanneer de paspoorten wor den teruggeven. Identiek De paspoortvervalsers worden intussen steeds inventiever. Met uiterste precisie worden de reisdocumenten nagemaakt. „Die ontwikkeling moeten we op de voet volgen", vertelt marechaussee L. Kivits in Ol denzaal. Om wat voorbeelden te laten zien, opent hij een enorme kast met valse passen. Twee Nigeriaanse paspoorten legt hij op tafel. Identiek, al thans voor de leek. Niet met het blote oog maar met een ul tra-violette lamp, die de mare chaussee ook in de trein op zak heeft, is duidelijk te zien dat met het watermerk is ge knoeid. Om uit te vinden om iemands paspoort echt nep is, kan een gesprek al verhelderend wer ken is Kivits' ervaring. Een aantal jaren geleden bleek een treinreiziger, volgens de pas geboren in Rotterdam en woonachtig in Den Haag, geen woord Nederlands over de lip pen te krijgen. „Dan gaat er een lichtje branden. En soms is het verlangen om over de grens te komen zelfs zo groot dat vergeten wordt om de per soonsgegevens correct in te vullen". Hij grijpt uit de enor me hoop een paspoort en wijst op de omschrijving bij woon plaats. Brabant staat er. Of er wordt bij lengte 1.65 m ver meld en de .eigenaar' komt qua lengte ongeveer overeen met een professionele basket baller. Kivits: „Bij een van de vervalste passen was de eige naar de Nederlandse taal blijk baar nog niet helemaal mach tig. In de pas stond kleur ogen: groen. De man had bruine ogen en wilde dat veranderen. Hij streepte daarvoor alleen de 'G' weg en tekende er een 'B' voor in de plaats. Dat hadden we ook snel door". SASKIA- MINKMAN MARECHAUSSEE ONTDEKT STEEDS MEER VALSE PASPOORTEN Taxichauffeurs mijden buurten wegens overvallej SCHIPHOL De Neder landse advocaten die teza men ruim zestig schade claims voor nabestaanden van de vliegramp met de SLM DC-8 behandelen, hebben hun cliënten ge adviseerd hun zaken in Florida in de Verenigde Staten te laten afhande len. Zij hebben hun cliënten tevens aangeraden hun zaken te laten vertegenwoordigen door het in Miami gevestigde advcocaten- kantoor Aöron Podhurst. Met dit advocatenkantoor zijn af spraken over de contracten ge maakt, aldus de Amsterdamse advocaten Bakker Schut en Hamer. Zij zijn begin deze maand naar Florida gereisd om na te gaan of de schadeclaims het beste ingediend konden worden in de Verenigde Staten en om een geschikt advocatenkantoor te vinden. De kantoren van deze advocaten behandelen sa men ongeveer 45 schade claims. Enkele advocatenkan toren hebben hun cliënten in middels geadviseerd eveneens met Podhurst in zee te gaan tegen de voorwaarden die Ha mer en Bakker Schut hebben bereikt. Volgens Bakker Schut en Ha mer, die hun cliënten deze week in een uitvoerige infor matiebrief van hun bevindin gen op de hoogte hebben ge steld, is er een goede kans dat de Amerikaanse rechter zich in deze zaak bevoegd zal ver klaren. De Nederlandse advo caten achten het mogelijk dat bij een procedure in de Vere nigde Staten een hogere scha devergoeding zal kunnen wor den verkregen dan op grond van het Verdrag van War schau door de SLM moet wor den betaald. Op grond van dat verdrag heeft de SLM al te kennen gegeven maximaal 58.000 dollar per slachtoffer te zullen uitkeren. Volgens Bak ker Schut en Hamer gelden de beperkingen aan de hoogte volgens het verdrag niet wan neer sprake zou zijn van een „zodanige onvoorzichtigheid en /of nalatig optreden van de betrokkene, dat deze had moeten weten dat daaruit hoogst waarschijnlijk schade zou kunnen ontstaan". De bei de advocaten verwachten dat „gezien de informatie over de toedracht van de ramp het zeer waarschijnlijk dat is in deze zaak aan dit criterium is voldaan". SLM HERVAT VLUCHTEN PARAMARIBO Het vervoersprobleem van passagiers van Paramaribo naar Amsterdam zal binnen enkele weken opgelost zijn. Het toestel van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij dat voor een onderhoudsbeurt in Luxemburg was kan weer worden ingezet. Het vliegtuig, de Stanvaste genoemd, zal vier keer per week naar en van Amsterdam vliegen. De Nederlandse maat schappij Martinair onderhoudt de route sinds de vliegramp met het SLM-toestel Anthony Nesty in juni één keer per week. De afspraken met Martinair lopen tot eind oktober. De SLM is ver der met de KLM in onderhandeling over gezamenlijke vluchten op de route naar Amsterdam. Brazilië weert wetenschappers BRASILIA De internationale expe ditie die met een op boomkruinen lig gend textiel vlot in Brazilië onderzoek zou doen naar het tropisch regenwoud is op weerstand gestuit van de autori teiten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in de hoofdstad Brasilia is de groep wetenschappers, onder wie enkele Nederlanders, „verzocht het land te verlaten", hetgeen zou neerkomen op ifitwijzing. Aanleiding voor de uitwij zing zou zijn dat enkele expeditiele den op een toeristenvisum het land zijn binnengekomen. Ook zou de luchtballon, waarmee het vlot wordt verplaatst, zonder toestemming van de autoriteiten worden gebruikt. Noodhulp voor Oostduitsers in Budapest BUDAPEST In de Hongaarse hoofdstad Budapest hebben in de nacht van maandag op dinsdag meer dan 200 gevluchte DDR-bur- gers die naar het westen willen op het terrein van de Westduitse ambassade en bij een kerk in de buurt gekampeerd. De ambassade werd maandag gesloten, omdat het personeel de stroom vluchtelingen niet meer aan kan. Hulporganisaties brachten levensmiddelen en zetten een noodaccomodatie neer. Een mede werker van het Hongaarse Rode Kruis zei niet uit te sluiten dat men zich binnenkort tot het Internationale Rode Kruis zal moeten wenden voor financiële hulp. Volgens hem zou er vandaag in de buurt van de kerk een tentenkamp worden ingericht. VVD: geen paniek over vertrekkende boeren DEN HAAG De VVD is niet erg geschrokken van de uitkomst van een enquête van het blad „De Boerderij" waaruit blijkt 25 procent van de boeren de partij hun rug toekeren. „Deze enquête is niet meer dan een indicatie van het stemgedrag van onze boeren. Ik verwacht dat de Nederlandse boe ren uiteindelijk gewoon gaan stem men en ook verstandig zullen stem men", aldus VVD-landbouwspecia- list Piet Blauw. Hij verklaart het verlies van stemmen onder boeren uit het strenge milieubeleid dat mi nister Nijpels van milieubeheer in de landbouwsector voorstaat. AMSTERDAM Taxi-passagiers bestemming Flierbosdreef en v Kraaiennest in de Bijlmer in Ams P dam worden niet meer vlak vooi deur afgezet. Zij moeten er op re) v nen dat de chauffeurs op de open! z< weg zullen blijven. Oorzaak is grote aantal overvallen op taxi's in e' buurt. Vertegenwoordigers van Z( Amsterdamse taxi-wereld hebben I teren een gesprek gehad met de p| tie in dit stadsdeel waarin een aai maatregelen zijn besproken die] S£ veiligheid van de chauffeurs nl n verhogen. Overwogen wordt t', taxistandplaatsen te verplaatsen. 1 AMSTERDAM „Het bedrag is gering maar de betekenis is zoveel gro ter", zei gisteren mr. J. Kool van de NMB over de transactie tussen het We- reldnatuurfonds (WNF) en de regering van Zam bia. Onder begeleiding van de bank heeft het internationale natuurfonds met Zambia de eerste „schulden-voor-natuur- ruil" tot stand gebracht op het Afrikaanse vasteland. Gisteren werd de overeenkomst we reldkundig gemaakt. Het geld, vijf miljoen gulden, zal, aldus directeur N. Halbertsma van het WNF in Nederland, ge bruikt worden voor bescher ming van de resterende neus hoorns en olifanten in Zambia, de bestrijding van de stroperij en een beter beheer over twee waterrijke nationale parken. De ambassadeur van Zambia voor de Benelux, K. Nsingo, is blij met de overeenkomst. „Natuurbehoud is duur en ui terst belangrijk. Mijn regering heeft beperkte mogelijkheden. Slechts vijf procent van de ze ven miljoen Zambianen be taalt belasting. De rest is daar voor te arm. Mijn regering kiest dan ook eerder voor voedselvoorziening dan voor natuurbehoud". Met behulp van de NMB „wij hebben aan deze transactie niets verdiend" heeft het WNF een stukje van de Zambiaanse staatsschuld gekocht met een korting van maar liefst tachtig procent. Het WNF neemt een schuld van vijf miljoen gulden van Zambia over. Maar betaalt een luttel bedrag. De hele trans actie kost het Natuurfonds „slechts" één miljoen gulden. Dit geld kreeg de natuurtlub voor tweederde van een ano nieme Zwitserse donateur. De Zambiaanse Centrale Bank stelt, in ruil voor de één mil joen gulden, voor vijf miljoen gulden, dus de volledige tegen waarde van de schuld, aan het WNF ter beschikking in zijn lokale munt (kwacha). Deze kwachas zullen vervolgens door het WNF worden ge bruikt voor natuurbescher- mingsprojekten in het Afri kaanse land. Nu is vijf miljoen gulden op de totale schuldenlast van Zambia van vijftien miljard gulden (per hoofd van de bevolking de hoogste ter wereld) niet veel. En in verhouding tot de schuldenlast van alle Derde- Wereldlanden tezamen, 2700 miljard gulden, nog minder dan een druppel op een gloei ende plaat. „Voor het Wereldnatuurfonds is vijf miljoen gulden echter wel veel. Met dit geld zijn onze activiteiten in Zambia in één klap verdubbeld", zei Hal bertsma. De grootste schulden heeft de Zambiaanse overheid bij inter nationale financiers als IMF en Wereldbank. Alleen het deel dat aan commerciële ban ken moet worden terugbetaald kan via een tweedehands schuldenmarkt in bezit komen van het WNF of andere be langstellenden (meestal bedrij ven die in de betrokken lan den willen investeren). Ban ken, die afwillen van deze toch oninbare vorderingen VS en Iran naar Internationaal Hof WASHINGTON De Vere nigde Staten hebben erin toe gestemd zich voor het Interna tionale Hof van Justitie in Den Haag te verdedigen inzake het neerschieten van 'een Iraans verkeersvliegtuig op 3 juli vo rig jaar. Op die datum schoot het Amerikaanse oorlogsschip de Vincennes vanuit de Perzi sche Golf een Iraans passa giersvliegtuig neer waardoor 290 Iraniërs om het leven kwamen. De VS hebben steeds aangevoerd dat ze uit zelfver dediging hebben gehandeld omdat de Airbus was aange zien voor een vijandelijk ge vechtsvliegtuig uit Iran. In mei al heeft Iran het Hof ge vraagd de VS te veroordelen wegens schending van de con venties van Chicago en Mon treal waarin de regels voor in ternationaal luchtverkeer zijn vastgelegd. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA Opgelucht na unieke reparatie Opgelucht lachend staan de Zweedse piloot Bertil Jans- son (links) en zijn co-piloot Evert Raadsen weer op Zweedse bodem na ruim twee uur met hun Cessna- vliegtuig te zijn rondgecir keld boven het vliegveld Bromma bij Stockholm. Ter wijl Raadsen het vliegtuig bestuurde, voerde Jansson in benarde omstandigheden een reparatie uit aan het ge blokkeerde landingsgestel. De piloot moest zijn stoel losschroeven en een bo demplaat weghalen om met de hand bij het landingsge stel te komen. FOTO: EPA verdienen er ook nog iets aan. De schuldenlanden betalen meestal een kleine vergoeding. Goedkoop Zambia verkeert, als gevolg van de enorme daling van de koperprijs, in een zware eco nomische crisis. Inflatie, prijs stijgingen, voedselschaarste en werkloosheid teisteren het land. Hierdoor zijn de Zambi aanse staatsschulden op de tweedehands schuldenmark- ten niet erg in trek. Daarom was de transactie zo goedkoop. Bij voorgaande schuldenruil, ofwel „swaps", van het na tuurfonds lagen de prijzen aanzienlijk hoger. Zo heeft het WNF eerder deze maand nog met de regering van Madagas car „geswapt". Hierbij ging het om een schuld van ruim zes miljoen gulden en bedroeg de korting „slechts" 55 procent. Sinds de eerste „swap", in de cember 1987, heeft het WNF op deze manier al voor zo'n veertig miljoen gulden aan projekten kunnen opzetten. In Zambia wordt de natuur in het bijzonder bedreigd door de snelle bevolkingsgroei. Daar naast zijn de stroperij van oli fanten, neushoorns en ander wild, ontbossing en bodemero sie als gevolg van verkeerde landbouwmethodes en water vervuiling aanzienlijk. Het meeste geld dat het WNF nu ter beschikking heeft, gaat naar projekten die de locale boerenbevolking moeten leren om beter met het milieu om te gaan. „Het is natuurbehoud voor en door de mensen", zei de voorzitter van het Wereld natuurfonds in Nederland, Halbertsma. (c) Standaard Ultgevèrl|/Wavery Productions MAASTRICHT Een enor me brand in ten minste hon derd sloopauto's bij een woon wagenkamp in Maastricht heeft gisteren voor nogal wat overlast gezorgd. Vanwege de rookontwikkeling moest een deel van de autoweg Maas tricht-Luik tijdelijk worden afgesloten. Inwoners van een nabij gelegen woonwijk werd aangeraden ramen en deuren te sluiten in verband met de eventuele vorming van giftige gassen. De brand werd met groot ma terieel bestreden. Er deden zich ook enkele explosies voor als gevolg van de aanwezig heid van lpg. Pas vele uren la ter had de brandweer het vuur onder controle. Volgens de Maastrichtse wet houder G. Peters is de brand hoogstwaarschijnlijk ontstaan bij het afbranden van kabels door autoslopers. Dit ondanks herhaalde waarschuwingen van de gemeente deze werk zaamheden niet uit te voeren vanwege het gevaar dat dioxi nes vrijkomen. De brand veroor zaakte een enor me rookontwik keling. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4