VdA kibbelt met Groen Links pp politiek debat in Leiden Vossenjacht dient alleen vermaak jagers ^Pleegkinderen blijven kinderen an een ander" Politie maakt einde aan ontvoering meisje (20) BINNENLAND Ceid&iQowumt WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 Urand in streek ziekenhuis Helmond ILMOND In het St. Lambertus- ^•kenhuis in Helmond heeft gisteren ;n brand gewoed. De brand ontstond de beplanting voor het ziekenhuis, bestaat uit ongeveer twee meter j)ge struiken. De oorzaak is nog niet ikend. m^ordat de zonneluifels uitstonden en lanèrschillende ramen open waren, sloeg brand het ziekenhuis in en zette vi- iges in vlam. Van drie etages van jgt ziekenhuis werden de patiënten Lvacueerd. Volgens de politiewoord- irder was de brand vrij snel onder itrole. Doordat het personeel goed geïnstrueerd, konden 120 patiën- zeer snel worden geëvacueerd. Er ilen geen gewonden. Een van de kerken van Helmond diende als tijdelijke opvangplaats voor de patiën ten van het St. Lambertusziekenhuis. foto: anp Schadeloosstelling voor ex-verdachten ontuchtzaak HOOGEVEEN De officier van justitie H.A. Marquart Scholtz in Assen wil een schadevergoeding toekennen van tweehon derd gulden per persoon per dag aan drie Hoogeveners die begin dit jaar negen dagen ten ontrechte hebben vastgezeten op ver denking van ontucht met zeer jonge kinde- De regeling die Marquart Scholtz gisteren bepleitte voor de raadkamer in Assen ligt beduidend lager dan de eis die de advocaten op tafel legden. Zij willen duizend gulden schadevergoeding voor elke dag die hun cliënten ten onrechte doorbrachten in de cel. Volgens de Asser advocaat J.C. Zeven berg is dat bedrag gebaseerd op schadever goedingen die eerder werden geëist in de Bolderkar-affaire. De raadkamer doet bin nen twee weken uitspraak. Ombudsvrouw vecht adv onderwijs aan ZOETERMEER De Stichting Landelijke Ombudsvrouw gaat een gerechtelijke procedu re beginnen tegen het ministerie van onder wijs. Een gesprek dat de stichting gisteren met minister Deetman van onderwijs had over de aanpassing van de regeling voor arbeidsduur verkorting (adv) in het onderwijs, is op niets uitgelopen. De Stichting Landelijke Ombudsvrouw vindt dat de op 1 augustus ingevoerde nieuwe rege ling voor adv vrouwen discrimineert. Ze wil dat het onderscheid voor deeltijdwerkers uit de regeling verdwijnt. Uit een onderzoek van de Rijksuniversiteit Utrecht blijkt dat de 50.000 deeltijdwerkers die geen adv krijgen, voor 75 procent uit vrouwen bestaat. De stichting vindt dit in strijd met de wet gelijke behandeling mannen en vrouwen. Nederlandse toerist vermist op Groenland DEN HAAG/ILULISSAT De 40-jari- ge Marcel Gassner uit Enschede wordt al sinds 6 augustus op Groenland vermist. De politie van Ilulissat vermoedt dat hij is verdronken. Gassner zou met twee vrienden een wandeltocht van een week maken door de bergen op Groenland. Hij bleek ech ter over een te slechte conditie beschik ken. Besloten werd dat hij in een klein plaatsje zou achterblijven, waar zijn twee vrienden hem enkele dagen later weer zouden oppikken. Toen zij arriveerden, bleek Gassner niet van een wandeltocht te zijn teruggekeerd. Een zoekactie van vier dagen leverde niets op. De twee vrienden keren deze week naar Neder land terug. hgen letaris ickers e ANdEN Het zal veel ;zers zijn ontgaan, maar :eravond werd in een llegezaal van de Leidse iiversiteit wel degelijk eerste echte debat de komende verkie- gehouden. Afge- van VVD-lijsttrekker irhoeve, CDA-staatsse- De Graaf en Ria (Groen Links) en geen echte politie- kanonnen aan het de- deel. Snorrende tele visiecamera's ontbraken irom. Maar smaakma- was het debat, geor- iseerd door de studen- Iivereniging SSR en de chting Leids Debat, 1. 2 had verwacht dat vooral radej grote rivaliserende partijen in Leiden de degens met el kaar zouden kruisen, kwam gisteren bedrogen uit. Een tot de nok met johge politici ge vulde zaal was er getuige van dat juist de met elkaar ver wante progressieve partijen PvdA en Groen Links, in de personen van financieel speci alist Willem Vermeend en lijsttrekker Ria Beckers, el kaar in de haren vlogen. Het zit de PvdA ook niet lek ker dat Groen Links zo'n suc cesvolle campagne voert en er wellicht voor zal zorgen dat de sociaal-democraten op 6 sep tember niet als grootste partij uit de bus komen. Dat kost de PvdA niet alleen een paar ka merzetels, maar tevens een flink stuk prestige en politieke macht. Als het CDA als win naar van de verkiezingen uit de bus mocht komen is de PvdA immers het initiatief bij de formatie kwijt en kan Kok het premierschap wel op zijn buik schrijven. Vandaar dat Vermeend, vlijm scherp formulerend en met een flinke dosis bijtende hu mor, alles in het werk stelde om Ria Beckers, de onkreuk bare schooljuf van de Tweede Kamer, de wind uit de zeilen te nemen. Achtereenvolgens werd het Groen Linkse initia tief om iedereen een basisin komen te geven aan stukken geslagen en werd Beckers ook nog eens onder de neus gewre ven dat zij niet kan rekenen. Niet eten ,,Die niet werkt zal niet eten" was het thema dat de organi satoren aan het debat hadden meegegeven, en dat bracht de discussie al snel op het tegeno vergestelde thema: die niet werkt moet recht krijgen en wel onvoorwaardelijk op een basisinkomen. Beckers: „Arbeidstijdverkor ting en het basisinkomen moeten terug op de politieke agenda. Om de maatschappe lijke en sociale tweedeling tus sen haanlozen en werkenden te doorbreken moet iedereen recht krijgen op een basisinko men en daarbovenop inkomen uit eerlijk verdeeld werk. Ge lukkig merk ik dat die ge dachte ook binnen de PvdA terrein wint". Dat was het sein voor Ver meend om meteen tot de aan val over te gaan. Fel: „Wij hebben twee congressen over dat onderwerp achter de rug en we hebben zelfs afgezien van een studie naar het basis inkomen! Steun voor dat plan is er dus bij de PvdA niet. Na tuurlijk, iedereen wil een ba sisinkomen. Wie kan daar te gen zijn? Maar het moet ook ergens van betaald worden. Ik begrijp dat het zuur is en heel vervelend om sommen te ma ken. U kan het misschien niet zo goed. Maar ik hoef mijn zakjapanner er niet eens bij te pakken om uit te rekenen dat een basisinkomen zoals Groen Links dat wil, 150 miljard gul den kost. Onbetaalbaar dus". Beckers repliceerde, als door een wesp gestoken: „Het zou nuttig zijn als Vermeend zich ook eens zou verdiepen in onze berekeningen die de kos ten op veertig miljard ramen. Hij doet zijn partij tekort als hij met dergelijke onzinnige cijfers blijft schermen". De uitwisseling van sneren tussen Vermeend en Beckers kon gisteren bij tijd en wijle wedijveren met de frequentie van mortierinslagen in Bayrut en dat alles vonden de overige deelnemers aan het debat, in het bijzonder CDA-staatssecre- taris Lou de Graaf (sociale za ken en werkgelegenheid), zeer vermakelijk. Het bood De Graaf de gelegenheid omstan dig de zegeningen van diens Jeugdwerk Garantieplan (JWG) uiteen te zetten en te vens te benadrukken dat in de twee kabinetten Lubbers veel nieuwe werkgelegenheid is ge creëerd. Omdat Vermeend en Beckers het conflict monopoliseerden kon de bewindsman zonder enige weerspraak het proefba- lonnetje oplaten dat in de toe komst toch iets gedaan moet worden aan de inkomens van rijke weduwen en weduw naars „die soms uit drie ver schillende bronnen een inko men genieten". „Dat verdient toch een aanpassing?", aldus De Graaf. Maar het proefba- lonnetje werd bij al het strijd gewoel tussen Groen Links en de PvdA nauwelijks opge merkt. VVD-fractieleider Voorhoeve bleef geheel buiten schot door geduldig en precies de rand voorwaarden voor economi sche groei te schetsen; „be langrijk voor zowel de sociale zekerheid als de werkgelegen heid". Variërend op het thema van de debatavond stelde hij dat mensen die bewust en ge wild langdurig werkloos zijn wat de VVD betreft niet „au tomatisch tot in lengte van da gen een uitkering van het zelf de niveau" moeten krijgen. Ook op die stelling werd de VVD-fractieleider door nie Nog drie weken tot de verkiezingen van 6 september en in de steden verschijnen steeds meer verkiezingsposters. Leuzen en lijsttrekkers proberen de aandacht te trekken. foto anp mand aangevallen. Wolffensperger (D66) lokte evenmin een prikkelende dis cussie uit door zich op te wer pen als de belichaming van de technocratische politiek. De maatschappij „dendert voort", zo schetste hij, en het is aan de politiek om daar een passend antwoord op te vinden". Vermeend, daarover: „Dat klinkt mooi hoor: dendert voort. Prachtig! Wat een ge spierde taal. Maar als je het mij vraagt moeten we gewoon een beleid voeren". Als het aan de PvdA ligt, de komende jaren graag samen met het CDA. PAUL KOOPMAN D66 en Groen-Links bij tv-debat op 5 september DEN HAAG Vertegenwoordigers van de politieke partijen en de omroepen zijn het gisteren eens geworden over de tv-debat- ten met de lijsttrekkers in de week voor de verkiezingen op 6 september. Op dinsdag 5 september vindt een televisie-debat plaats waaraan naast Lubbers (CDA), Voorhoeve (VVD) en Kok (PvdA) ook Van Mierlo (D66) en Beckers (Groen-Links) zullen deelnemen. Het bereikte akkoord bevat verder een tv-uitzen- ding op donderdag 31 augustus met de lijsttrekkers Lubbers, Voorhoeve en Kok. Op zaterdag 2 september ontmoeten Kok en Lubbers elkaar weer voor de camera. De VVD drong tevergeefs aan op deelname van Voorhoeve aan dat debat. dLDEN Monique (7) Johan (4) die vijftien tanden geleden via het (ger des Heils in Gro- jigen bij de opvangou- het echtpaar De ies inAalden zijn ge matst, moeten proberen \h nu in het internaat Sluis in Groningen pis te voelen. De kinde- n - ruim een jaar gele- Jjn uit huis geplaatst om- Jt hun ouders hen zwaar destelijk en seksueel mis- jndelden - moeten zich flikken naar de beslis- ig van de Asser kinder- fchter mr. O.W.E. Berg. i de Sluis krijgen zij in- isieve therapeutische iandeling, waarna ze 'therapeutisch pleeg- :in' toegewezen zullen jgen. ellicht te lang is gepro- rd om Johan en Monique intensieve begeleiding in pleeggezin in Aalden te la- wonen. Bij deze pogingen •k echter dat het nemen de door u bestreden beslis- op de lange termijn het ist in het belang van de deren zou zijn", aldus ver arde de kinderrechter gis- m tegenover de pleegou- s van Johan en Monique, kon niet ingaan op de ach- jronden van zijn beslissing. „Het komt veel te vaak voor dat opvangouders pleegkinde ren langer dan drie maanden, de maximale termijn voor noodopvang, in huis hebben", zegt Bram Vonk, directeur van de Centrale voor Pleeg- zorg in Groningen. De begelei dende instanties, in dit speci fieke geval was dat de stich ting AJL van het Leger des Heils in Groningen, zijn daar schuldig aan. Na drie maanden moet bekend zijn wat er met de pleegkinderen moet gebeu ren: internaat, pleeggezin of terug naar de ouders. „Opvan gouders weten dat ze de zorg over de kinderen hebben voor een beperkte termijn, maar wanneer die tijdslimiet zo ern stig wordt overschreden, dan schieten we onze bedoelingen met deze opvang voorbij. Je wekt na een half jaar ver wachtingen bij de opvangou ders, zeker als het over zulke jonge kinderen gaat als in dit Dreun Vonk vindt dat pleegouders beter op de hoogte moeten worden gehouden van wat de begeleidende instanties van plan zijn met de pleegkinde ren. „Nu hebben deze pleegou ders een geweldige dreun ge kregen en zullen zich afvragen of ze nog langer zo gek zullen zijn pleegkinderen in huis te nemen als ze zo worden be handeld". Johan en Monique hebben gisteren afscheid moeten nemen van hun pleegouders, het echtpaar De Vries uit Aalden. foto: benting Johan en Monique hebben ge durende hun verblijf bij de pleegouders wel begeleiding gekregen. Zij zijn vijf keer op bezoek geweest bij een jeugd- psychiater van het Acade misch Ziekenhuis in Gronin gen. Toen die ziek werd, kwam er geen vervolgbehan- deling. Geregeld kwam er een maatschappelijk werker van de Stichting Jeugd en Gezin op bezoek. Pleegmoedèr Marga de Vries verwijt de instanties dat ze verwachtingen hebben ge wekt. „Er is gepraat over hoe ziektes en vakanties als ik vraag naar de reden waarom het zolang heeft geduurd voor dat er een beslissing werd ge nomen. Het is me nu wel hele maal duidelijk, dat pleegou ders juridisch geen poot heb ben om op te staan". Franka Couprie, maatschappe lijk werkster van de Centrale voor Pleegzorg,in Assen, werd ook pas op de hoogte gesteld toen al was besloten dat Moni que en Johan naar Groningen zouden verhuizen. „De bege leidende instanties zijn onzorg vuldig met deze pleegouders we het zouden vinden als de omgegaan. Het is raar vast te kinderen bij ons zouden blij ven. Ze hadden toch ook the rapeutische begeleiding kun nen krijgen terwijl ze gewoon bij ons wonen. Natuurlijk wil den wij wel zo vaak als nodig was naar Groningen rijden om de kinderen naar de therapie te brengen". Nu zegt ze: „Ik wil nooit meer pleegkinderen. Wat er nu is gebeurd, is te veel. Iedereen stellen dat pleegouders niet ge schikt zijn, nadat de kinderen er al zolang hebben gewoond". Franka Couprie betreurt dat pleegouders nog steeds geen enkele rechtspositie hebben. „Pleegkinderen blijven altijd de kinderen van een ander. In dit geval was de moeder nog voogd over Johan en Monique ook. Pleegouders hebben geen rechten, ze mogen het vuile zegt nu dat de kinderen te werk opknappen. Dat moeten lang bij ons. zijn. gebleven, maar dat is achteraf-geklets. zij zich beter realiseren voor dat ze aan de opvang van kin- Wat hebben wij daaraan. Er deren beginnen", worden smoesjes gemaakt van MARSCHA VAN NOESEL eeuwen boos over afwijzing van Westerschelde-brug DDELBURG Het pro- jciebestuur van Zeeland is lontwaardigd en verbitterd |r de brief waarin minister jit-Kroes laat weten dat de van een brug over de Isterschelde niet acceptabel 1 college van GS besprak gisteren de brief in een verga dering. De gedeputeerden van Zeeland vinden dat zij door de minister op een „onbehoorlijke manier worden behandeld". Zij hebben haar in een brief om opheldering gevraagd. Het college wil onder meer weten waarom de bewinds vrouw zich door de Belgen „in de hoek heeft laten zetten". In haar brief maakt de minister gewag van het feit dat uit een gesprek met haar Belgische collega is gebleken dat een brug over de druk bevaren Westerschelde bij de Belgen op onoverkomelijke bezwaren stuit. De Belgen beroepen zich op een Westerschelde-verdrag tussen Nederland en België, waarin is opgenomen dat geen belemmering voor het scheep vaartverkeer mag optreden. KNOLLEN llc CM cm iK Nier \ZERLieFP mj-mwnL IKAL5 IK WEL IÖ2LIEFD KNALTijDj Schip met dronken bemanning ramt veer PANNERDEN Een West- duits motorvrachtschip met een dronken bemanning heeft gisteren het Pannerdense veer in de Rijn geramd. Als gevolg van de aanvaring is het veer enige tijd uit de vaart geweest. De schade aan het veer en het vrachtschip vallen volgens de rijkspolitie te water mee. De 44-jarige schipper zal waar schijnlijk openbare dronken schap en slecht zeemanschap ten laste worden gelegd. NIJMEGEN Na een wilde achtervolging door de binnen stad van Nijmegen is de politie er gisteren in geslaagd een eind te maken aan de ontvoe ring van een 20-jarige vrouw uit Apeldoorn. De vrouw was in de nacht van maandag op dinsdag uit haar woning mee gevoerd door een 40-jarige man uit Nijmegen. Het slachtoffer en de ontvoer der kenden elkaar ongeveer zes weken. In de bewuste nacht belde de Nijmegenaar op dat hij bj de vrouw langs wilde komen. Toen hij bij haar huis arriveerde, verliet het slacht offer juist de woning om de man te ontlopen. Onder be dreiging van een mes werd zij gedwongen weer nadr binnen te gaan. Later stapte het twee tal in de auto van de ontvoer der en reed de hele nacht rond. Op een tankstation in Arnhem zag de vrouw gisterochtend kans de pompbediende te waarschuwen. Hij belde de po litie en na een wilde achter volging, waarbij de politie tot vier maal toe zonder resultaat op de banden schoot, verloor de ontvoerder in de binnen stad van Nijmegen de macht over het stuur en kwam tegen een tuinhekje tot stilstand. De vrouw bleef ongedeerd. Over het motief van de ont voerder kon de politie nog geen duidelijkheid geven. KRITISCH FAUNABEHEER SCHRIJFT GEMEENTEN AAN NOORD WIJK KATWIJK De jacht op vossen zou verboden moeten worden. Dat is de mening van drs. G. van Oort van de Stich ting Kritisch Faunabe heer, die een aantal ge meenten in de Bollen streek heeft aangeschre ven met het verzoek het jachtbeleid te herzien als dat het jagen op vossen mogelijk maakt. Volgens Van Oort is er geen enke le aanwijzing dat het af schieten van vossen enig ander doel dient dan ver maak voor jagers. Het idee dat het aantal vossen zonder afschot uit de hand zou lopen is volkomen uit de lucht gegrepen. Sinds 1982 heeft het aantal vos sen zich gestabiliseerd en leidt het afschieten slechts tot instabiliteit binnen be staande populaties, stelt Van Oort mede namens de Stichting. Volgens de briefschrijver wor den van tijd tot tijd door jagers verhalen in de wereld ge bracht over grote groepen vos sen, die slachtingen onder an dere diersoorten zouden aan richten. Dit met het doel om de vossenjacht ongelimiteerd te kunnen voortzetten. De heer Van Oort baseert zich op wetenschappelijk onderzoek om het zogenaamde wange drag van de vossen te kunnen weerleggen. De vossen komen sinds een jaar of twintig in de duinen voor. Diersoorten zoals de fazant, de wulp en de bo dembroeder hebben, zo is ge bleken, weinig te lijden gehad van de vossen. Hun aantallen zijn stabiel gebleven. Negentig procent van het voedsel van de vos in de duinen bestaat uit konijnen. Ook de konijnen stand is echter stabiel geble ven. De onderzoekers hebben geconstateerd dat de vos ken- ak- Si ossen afschieten moet verboden worden, vindt Kritisch Fauna beheer. foto: p r. nelijk aan zelfregulatie doet. Bij een hoge vossenstand wor den er minder jongen geboren en. gaan meer vruchten verlo ren. Het verschijnsel dat vossen op duiken in stedelijke gebieden is niet ongewoon. Jonge vos sen die geen territorium kun nen bemachtigen trekken weg en komen dan wel eens in groene woonwijken terecht. Voor de bewoners van die wij ken is dat een nieuw ver schijnsel dat soms als hinder lijk wordt ervaren. In een land als Engeland leven de vossen echter al tientallen jaren aan de randen van steden en wor den ze daar geaccepteerd, ge zien als onderdeel van de na tuur, stelt Van Oort. „Als dit verschijnsel zich hier zou gaan voordoen zijn wellicht aanpas singen nodig. Kippenhouders moeten hun kippen goed in- rasteren en zich mogelijk een hond aanschaffen. Er zullen wel eens wat tulpenbollen worden opgegraven of vuilnis zakken worden openge scheurd. Maar dat zijn kleine ongemakken waar honden en katten zich ook wel schuldig maken", aldus de bioloog. Ten aanzien van schade die vossen bij bollenvelden ver oorzaken merkt Van Oort op dat bollenkwekers bij eventue le schade een beroep kunnen doen op het schadefonds voor het jachtwild. Het geld dat nu nog wordt besteed aan zinloze premies voor geschoten vossen zou beter in dat fonds kunnen vloeien, vindt de wetenschap per. Dat vossen infecties op planten kunnen overbrengen spreekt Van Oort niet tegen, maar dat geldt ook voor hon den, katten en mensen. Als de vossen met rust worden gela ten zullen zij zich niet zo snel verplaatsen en ziekten minder makkelijk overbrengen. Ten aanzien van hondsdolheid wordt opgemerkt dat dat in Nederland vrijwel niet meer voorkomt, zeker niet in het kustgebied. „Jacht, stroperijen en massale vergiftiging van vossen hebben slechts nadelige gevolgen, voor de vossen, maar ook voor ander wild, huisdieren en gewone recrean ten", merkt de bioloog Van Oort afsluitend op in zijn brief aan de gemeenten. Studiedag over veen weidegebied ALPHEN AAN DEN RIJN De stichting Veenweiden houdt op vrijdag 8 september een studiedag in Alphen on der de titel „Het veenweide- gebied, perspectieven". In een vijftal lezingen en een aansluitende forumdiscussie wordt ingegaan op de kansen voor natuur en landbouw in het veenweidegebied. De studiedag is een vervolg op de discussieronde over de toe komst van het veenweidege bied die in 1986 werd gehou den. De stichting Veenweiden organiseert de studiedag in sa menwerking met de Vereni ging tot Behoud van Natuur monumenten en de Stichting Natuur en Milieu. Het veen- weidegebied is een van de meest karakteristieke land schappen van Nederland. Het is een van de laatste gebieden, waar landbouw en natuur nog in ruime mate met elkaar ver weven zijn. De bedreiging van de belangrijke natuurwaarden van het veenweidegebied neemt echter hand over hand toe en dat dwingt tot het ma ken van een keuze. De vraag die tijdens de studiedag cen traal staat is of de belangen van de landbouw het natuur- aspect zullen overwoekeren, of dat het veenweidegebied het voortouw zal nemen op weg naar een duurzame, ecologisch verantwoorde landbouw. Volgens de organisatoren van de studiedag is het op dit mo ment nog mogelijk om de keu ze te maken. Daarom moet het ook nu gebeuren, zo menen zij. De studiedag wordt gehouden in Avifauna in Alphen. Be stuurders, volksvertegenwoor digers, ambtenaren, vogel wachters. milieugroepen en andere belangstellenden kun nen zich tot 25 augustus opge ven door storting van dertig gulden (met lunch) of vijftien gulden (zonder lunch) op giro 4737845 ten name vah de stichting Veenweiden te Gou da onder vermelding van „symposium". Het verslag is verkrijgbaar voor een tientje extra. Eind augustus wordt het programma toegezonden. In lichtingen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de stich ting Veenweiden, telefoon 01820-25342

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3