Brinkman: 130 miljoen extra voor monumentale kerken Ceidóc Je moet hier God kunnen ontmoeten" kerk wereld Traditionalistische katholieken herdenken Franse revolutie brieven lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSomcmt WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 PAGINA1 Boesak bekritiseert kerken bij opening WARC SEOUL De rijke kerken in het westen dreigen hun overle vingskansen te verspelen omdat zij hun politieke invloed heb ben verloren. Dit zei dr. Allan Boesak gisteren bij de opening van de 22ste algemene vergadering van de Wereldbond van Hervormde Kerken (WARC) in Seoul. De voorzitter van deze oudste oecumenische 'internationale' zei dat de westerse ker ken ook de strijd tegen de secularisatie en hun eigen financiële problemen hebben verloren. Boesak riep alle lidkerken op de strijd voor gerechtigheid en vrede aan te gaan. De organisatie van de bijeenkomst van 350 afgevaardigden en evenveel advi seurs is allerminst vlekkeloos verlopen. Op het allerlaatste mo ment bleek de behuizing voor de afgevaardigden niet beschik baar en moest vervangende ruimte gevonden worden. Karmelietessen: geen klooster in Auschwitz HAAREN De meeste Nederlandse Karmelietessen zijn de mening toegedaan dat de nonnen in Auschwitz zo snel moge lijk moeten proberen een eindje verderop onderdak te vinden. Dit zegt zuster Ancilla Heggen, presidente van de federatie van Nederlandse (ongeschoeide) Karmelietessen. Als zij priorin zou zijn van het omstreden klooster op het ter rein van het voormalige concentratiekamp, dan zou ze zeggen: „Zusters, laten we gaan, want we veroorzaken onrust." Het Ne derlands Auschwitz Comité wil dat het klooster zo snel moge lijk verdwijnt. Voorzitter mw. A.S. Fels, zelf overlevende van Auschwitz, vindt het „vreselijk" dat de Poolse kardinaal Ma- charski zijn belofte niet nakomt om het klooster te verplaatsen en argumenten gebruikt die geen steek houden. Ik weet, en iedereen weet het, dat revoluties nooit teruggedraaid kunnen worden. URK Minister Brink man van WVC zal 130 miljoen gulden extra ter beschikking stellen voor herstel en onderhoud van monumentale kerkgebou wen. lïij deelde dit giste ren mee bij de herope ning van het gerestau reerde kerkje aan de zee van de hervormde ge meente te Urk. Het bedrag dat de minister heeft gereserveerd, zal vanaf 1990 verspreid over vijf jaar worden toegekend. Doel van deze extra injectie in de mo numentenzorg is het „slui pend verval" tegen te gaan van kerken die op de monu mentenlijst staan. Het verval wordt volgens het ministerie versneld door leegstand van kerkgebouwen en teruglopen de inkomsten van de kerkge nootschappen. Bovendien vor men hoge grondprijzen een bedreiging voor kerkgebou wen op stedebouwkundig in teressante lokaties. Nederland telt 43.572 be schermde monumenten, waarvan 1962 kerken en sy nagogen. Het merendeel van deze kerken stamt uit de (late) Middeleeuwen. Van het budget van 85 miljoen gulden dat in het kader van de Rijks subsidieregeling Restauratie Monumenten per jaar aan monumenten wordt uitgege ven, wordt ongeveer 25 mil joen aan kerken besteed. Vorig jaar stelde de commis- sie-Hirsch Ballin (voor advies inzake criteria voor steunver lening aan kerkgenootschap pen) voor dat de overheid tachtig procent van de kosten voor het onderhoud van mo numentale kerkgebouwen voor haar rekening zou moeten nemen. Thans is dat 40 procent. Ook pleitte zij in haar rap port, dat aan minister Van Dijk van binnenlandse zaken werd aangeboden, voor een door de overheid bekostigde „kerkelijke gebouwendienst" voor voorlichting, advisering en begeleiding. Het Interker kelijk Contact in Overheids zaken (CIO), waarin 18 kerk genootschappen samenwer ken, oordeelde zeer positief over deze voorstellen. CIO-secretaris mr. F.H.M. van Spaendonck noemde gis teren de extra bijdrage van het kabinet „uiterst gewich tig", met name voor de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk die veel monumentale gebouwen bezitten. Het CIO zal er in het overleg met de overheid op aandrin gen dat de extra miljoenen zo veel mogelijk aan onderhoud van de kerken zullen worden uitgegeven. „De tijd van grote restauraties lijkt ons een beet je voorbij. Het zou heel onver standig ziin als er onvoldoen de middelen overblijven voor de reeds gerestaureerde ker ken", aldus Van Spaendonk. Verlichting In Den Haag komen volgens De rooms-katholieke kerk in de Haagse Elandstraat (rechts boven) en de hervormde kerk van Rijnsaterwoude zijn enkele kerken die van de nieuwe subsidieregeling kunnen profiteren. FOTO'S: SP EN NCRV ir. J. 't Hart, hoofd van het kerken voor subsidie in aan- van O.L.V. Onbevlekt Ont- gemeentelijk bureau Monu- merking. Het gaat om de kerk vangen een de Elandstraat, mentenzorg, op basis van de van de H. Teresia van Avila waarvan de restauratie overi- nieuwe regeling een aantal aan het Westeinde en de kerk gens al is aangevangen. „Met de extra steun van het Rijk wordt het mogelijk de druk die de omvangrijke restaura ties van kerkgebouwen op het budget uitoefenen te verlich ten. Dit betekent dat er meer monumenten kunnen worden gerestaureerd", aldus 't Hart. Voor zover nu al bekend is komen in Zuid-Holland ver der onder meer de hervormde kerken van Rijnsaterswoude en Hazerswoude-dorp en de rooms-katholieke kerk van Leimuiden voor subsidie in aanmerking. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg gaat bij de selec tie van kerken die subsidie krijgen af op informatie van de gemeenten. De grotere ge meenten stellen een meerja renprogramma voor monu mentenzorg op. De Rijks dienst maakt uit deze pro gramma's, in overleg met de gemeenten, een keuze. (Van onze correspondent) PARIJS Naar schatting 7.000 traditionalistische katholieken hebben gis teren in Parijs een open luchtmis en een processie gehouden ter nagedachte nis van de slachtoffers van de Franse revolutie. De samenkomst s georgani seerd door de beweging 'Anti- 89' waarin volgelingen zitten van de door Rome geëxcom municeerde bisschop Lefeb- vre, aanhangers van de ex treem-rechtse politicus Jean- Marie Le Pen en monarchis ten. Zij waren gemobiliseerd voor wat de belangrijkste anti-revolutiemanifestatie van 1989 had moeten worden. De 'openbare genoegdoening voor de heiligschennis en mis daden van de Franse revolu tie' trok beduidend minder volk dan de organisatoren hadden aangekondigd. Hun verwachtingen waren de laat ste weken al spectaculair ge daald van 'ongeveer een mil joen' naar 'vele tienduizen den'. De prefect van Parijs had hen de Place de la Con corde geweigerd. Op het voor malige 'plein van de revolu tie' is dit jaar geen enkele po litieke of religieuze manifes tatie toegestaan. De open luchtmis verhuisde daarom naar het Louvreplein. Voor de Saint-Germain- l'Auxerrois, de parochiekerk van de Franse koningen, wapperde ook weer even de witte lelievlag. De mis werd bijgewoond door vele royalis ten, onder wie prins Sixto van Bourbon-Parma. Francois Brigneau van het extreem-rechtse weekblad Hebdo National in een toe spraak tot de 7.000 mensen die voor de plechtigheid naar het Louvre waren gekomen. Brigneau uitte het verwijt dat de beulen van de revolutie worden verheerlijkt en de slachtoffers worden vergeten. Vervolgens werd een dienst opgedragen volgens de Tri- dentijnse rite door een geeste lijke die hoort tot de stroming van aartsbisschop Lefevbre. Daarna zou een processie worden gehouden door het centrum van Parijs ter gele genheid van Maria Hemel vaart. De plechtigheid zou worden afgesloten met een herhaling van de eed waar mee Lodewijk XIII Frankrijk in 1638 opdroeg aan Maria en die de Franse koningen ieder jaar op 15 augustus hernieuw- DICK DE JONG, ORGANISATOR VAN TWAALFDE FLEVOFESTIVAL: 17 LELYSTAD "Feest vieren en stil zijn voor God moeten kunnen sa mengaan. De bezoekers van het Flevofestival moeten God kunnen ont moeten, ook tijdens het plezier maken. Daar heb ben sommige buiten staanders het wel eens moeilijk mee. Ik bedoel, als David vandaag op nieuw dansend voor de ark uit zou lopen, zouden de mensen ook weer naar hun hoofd wijzen". Dick de Jong (29) weet waar hij het over heeft. Al vanaf het eerste Flevofestival, twaalf jaar geleden, is hij be trokken geweest bij het eve nement. Eerst als toeschou wer, later als medewerker en dit jaar is het de derde keer dat hij 'het toetje van de zo mer' organiseert. Gedurende die tijd heeft hij het festival zien uitgroeien van een met 1200 toeschouwers aardig be zochte bijeenkomst ("het podi um bestond uit vier boeren karren") tot een massale hap pening, die jaarlijks duizen den jongeren trekt. De organisatie van het Flevo festival is in handen van Youth for Christ. De eerste ja ren van zijn bestaan was het evenement volgens Dick de Jong dan ook echt een YfC- festival. Anno 1989 ziet h'et publiek er echter veel gevari eerder uit. Kerkelijke en niet- kerkelijke jongeren kunnen er vanaf morgen tot en met zondag een bonte mix van. "Je komt hier van alles tegen, van katholieke jongeren tot gereformeerde-bonders". Het festival heeft in de loop der tijd ook veel meer natio nale en internationale be kendheid gekregen. De Jong schrijft dat toe aan de uitstra ling die de combinatie van muziek en evangelisatie heeft. Leuk detail in dat verband: dit jaar komt de Poolse staat stelevisie opnamen maken voor een nieuw gospelpro gramma in Polen. De vele veranderingen, die het Flevofestival heeft onder gaan, hebben de organisatie steeds ertoe genoopt de oor spronkelijke opzet ervan - muziek en evangelisatie - niet onder te laten sneeuwen. Toen het festival in 1982 van Kamperland verhuisde naar de Flevohof, kreeg het de naam 'Multiple Choice-festi val'. Met een nieuwe opzet werd geprobeerd een even wicht te vinden tussen het nachtprogramma (muziek) en het dagprogramma (lezingen, workshops, studie etc.) De muziek was het festival na melijk wat gaan domineren, aldus De Jong. Sinds 1984 staat het festijn als 'Totaal Festival' te boek. Die naam moet uitdrukken dat het dag- en nachtprogramma bij elkaar horen. De organisa tie heeft dan ook veel moeite gedaan om de beide onderde len in harmonie tot hun recht te laten komen. De Jong: "De programma's hebben elkaar nodig. We proberen de sfeer van de optredens ten goede te laten komen aan het dagpro gramma. En omgekeerd geldt dat het dagprogramma z'n uit straling moet hebben naar de muzikale onderdelen". "We willen meer bieden dan alleen vermaak. Natuurlijk, feestvieren, daar staan we voor. Maar niet zo van: we la ten ze gegarandeerd uit hun dak gaan. Geloofsoverdracht neemt daarom ook in het mu ziekprogramma een grote plaats in. Maar aandacht voor het feestelijke komt ook in de Bijbel voor. God is niet alleen een God van vergelding, maar ook van verlossing. Je hebt het als jongere trouwens ook nodig om uit het benauw de te stappen, wil je christen kunnen blijven in deze tijd". Kettinggebed Een van de vele nieuwighe den op het Flevofestval is het kettinggebed. Enkele honder den jongeren zorgen ervoor dat er tijdens alle vier dagen van het festijn constant gebe den wordt in de stilte-tent voor het goede verloop van het festival. De Jong: "We vragen om een zegen voor ons programma, voor de bezoe kers, voor de mensen die hier werken en zelf weinig tijd hebben voor overdenking. God moet hier tijdens het fes tival aanwezig kunnen zijn". Youth for Christ is een inter kerkelijke organisatie die geen bepaalde theologie voor staat. Dat is terug te zien op het Flevofestival. Er is geen sprake van een theologische 'lijn' Net als de bezoekers, ko men de sprekers uit allerlei kerkelijke gezindten. Dick de Jong wil wel kwijt dat het Flevofestival graag wil laten zien dat God 'er ondanks alles is'. "En dat vind ik in alle te genstrijdigheid van deze we reld ook wel eens een krank zinnig idee". "We willen God als gastheer uitnodigen. De mensen moeten Hem hier kunnen ontmoeten in een mengeling van gebed en vreugde. God praat niet alleen via het Woord of in vermaning met mensen, maar via alle com municatiemiddelen, die Hij de mens gegeven heeft. Ik zou het Flevo Totaal Festival ge slaagd vinden wanneer de mensen zondag zouden zeg gen dat ze, ondanks de wereld om hen heen, verantwoord hebben feestgevierd". "Het is de kunst om het goede FOTO: PERS UNIE wat we hebben op een goede manier te gebruiken. Mensen moeten bij voorbeeld hun vreugde wel kunnen delen. Natuurlijk kun je alleen voor je eigen lol naar Flevo komen en puur gaan zitten kicken op de muziek. Maar dat kun je net zo goed ergens anders. Wij proberen er echter een meer waarde aan te geven. Het is wel elk jaar weer spannend of we dat ook hebben laten zien. Afwachten maar". STEVEN EMMENS Gemiste kans Het missen van de belangrijke Australische order van i rinefregatten houdt een nieuw gevaar in voor de Nederlani se scheepsbouw. Aan kwaliteit was er geen gebrek bij de 1 fregatten die in de aanbieding zijn. De Nederlandse schep zijn beter dan de Duitse waarvoor de Aussies gekozeri heil ben, maar het prijsverschil maakte de mindere kwaliteit vel de Duitse schepen meer dan goed. WAT daarbij is misgegaan zullen we de komende dagen 1 ren wanneer de Australiërs opening van zaken komen j ven. Maar het is waarschijnlijk dat de Duitse werf die met eer en de order is gaan strijken een niet onaanzienlijke steil heeft gekregen van de Duitse overheid. DiE ondersteuning speelde ook vorig jaar een vende rol toen de werf een Griekse order wegkaapte voor d neus van De Schelde. Kennelijk vindt Bonn het voortbestaa van de eigen marinebouw meer van belang dan de Nedej landse regering. Maar als de zaak anders ligt en de ordj zonder overheidssteun tot stand is gekomen moeten de cijfi raars van de werf in Vlissingen aan de slag, want een prij verschil van tien procent tussen de Duitse en Nederland! fregatten is dan niet goed verklaarbaar. GEZIEN de loon- en prijsontwikkeling van de laatste jan mogen we niet de conclusie trekken dat Nederland zich voi dergelijke grote projecten in Europa uit de markt heeft g prijsd. Eerder lijkt sprake te zijn van miscalculatie en we licht van gebrek aan informatie over de stand van zaken onze oosterburen. Wellicht ook van verkeerd inschatten vi de wensen van de opdrachtgever. Kennelijk hebben de A straliërs bescheidener wensen dan de wel heel perfecte aaj bieding waarmee Nederland in de markt was. VOORLOPIG heeft De Schelde nog werk, en er hangfy trouwens nog enkele orders boven de markt. Direct gevai voor de werkgelegenheid bij De Schelde is er niet, zomin de order ook veel direct werk zou hebben opgeleverd. Maj verliezen is niet goed voor de naam van het bedrijf en niet voor zijn financiële positie. Nederland heeft de kat{ moeten verwerken van het RSV-debScle, een diepe pL waarin honderden miljoenen verdwenen zijn. Van de nieu\T bouwsector in de scheepsbouw is alleen de marine-nieu^ bouw overgebleven. Maar nu dreigt een situatie waarbij zo; der overheidssteun ook dit restant in de problemen kom Als de EG in Brussel niet in staat is overheidssubsidies 1 dergelijke grote projecten te voorkomen, zit er voor Df. Haag weinig anders op dan ook eens in de buidel te tasteiL Enkele buien DE BILT (KNMI) Een die pe depressie tussen IJsland en Schotland is al enkele dagen verantwoordelijk voor het weer in West-Europa. Morgen is dat ook nog het geval. Er vallen dan enkele buien die afgewisseld worden door wat zon. Vrijdag trekt een uitloper van het Azorenhoog via West- Frankrijk naar onze omge ving. Dit heeft een stabilise rende invloed op het weer bij ons en dat betekent dat de bui enkans klein wordt en de zon zich meer laat zien. Ook tij dens het weekeinde blijft ho- gedruk bepalend voor het weer in Nederland. We kun nen daarom een droog en vrij zonnig weekeinde tegemoet zien. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen: Noorwegen wisselend bewolkt en af en toe buien. Middagtemperatuur rond 18 graden, in de omgeving van Oslo enige graden warmer. Zweden, perioden met zon en vrijwel overal droog, morgen met name in het zuiden grotere kans op buien. Middagtemperatuur vap 16 graden in het noorden tot 25 graden rond Stockholm Denemarken half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 24 graden, morgen enkele graden lager. Ierland en Schotland: wisselend be wolkt en enkele buien. Middagtem peratuur rond 17 graden Wales en Engeland: af en toe zon en mogelijk een bui Middagtempera tuur van 17 graden aan de Ierse zee tot 24 graden in Zuidoost-Engeland. Belgis en Luxemburg: half tot zwaar bewolkt en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 25 graden, morgen enkele gra den lager West-Duitsland: perioden met zon maar, in het noorden en morgen vooral in het zuiden, enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur van 25 graden in het noorden tot 32 graden in het zuiden, morgen daling van temperatuur Frankrijk: perioden met zon, maar vandaag en morgen vooral in het oosten, midden en zuiden kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur van 20 graden in Bre- tagne tof 32 graden in het zuidoosten. op een lokale regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 23 graden aan de noordelijke kusten tot 37 gra den in het binnenland. Zwitserland: eerst nog perioden met zon, later kans op regen- of onweers buien. Middagtemperatuur rond 30 graden, morgen enige afkoeling. Oostenrijk: zonnig en vanaf morgen kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 33 gradei; gr Italiëzonnig, maar morgen in h noorden kans op een regen- of o| weersbui. Middagtemperaturen roi 33 graden. Joegoslavië: zonnig en zeer warf Middagtemperatuur van 33 gradj^)" aan de Adriatische kust tot 40 gradj plaatselijk in het binnenland. Griekenland, perioden met zon t warm. Middagtemperatuur vai graden aan zee tot 35 graden ir binnenland. WEERRAPPORT Lissabon Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Ziekenzalving (2) Jammer dat ziekenhuispastor P.H. van der Veer in het arti kel in de rubriek „Kerk en wereld" over de ziekenzalving („Hernieuwde bezinning op waarde van traditierijk sacra ment") niet de brief van de apostel Jakobus (5, 14-16) heeft aangehaald. Daarin wordt wel degelijk over de vergeving van de zonden gesproken. Dat is ook het geval in de Nieuwe Katechismus (pagina's 549 en 550), waarin trouwens even eens de brief van Jakobus wordt aangehaald. C. van Gardingen, DEN HAAG. Veel plezier Onze krant lees ik al jaren met veel plezier. Een serieus dag blad zonder sensatie. Houden zo. Twee opmerkingen: het ra dio- en televisieoverzicht laat wat de nauwkeurigheid be treft een enkele keer wat te wensen over. Als abonnee die geen tv-gids heeft, stel ik er prijs op dat de overzichten in de krant betrouwbaar zijn. Een groot compliment krijgt Rik in 't Hout, voor zijn bui tengewoon heldere analyses van het politieke reilen en zei len. Politiek handelen is voor buitenstaanders dikwijls niet te volgen, en ik lees telkens graag hoe de vork in de steel zit. In zijn verhalen lees ik ook niet van die storende fouten, die er op wijzen dat er met be hulp van een computer wordt geschreven. Worden berichten nooit nagelezen voor ze de krant in gaan? In verhalen van Willem Scheer kom je dit soort storende fouten ook nooit tegen. In 't Hout en Scheer zijn kennelijk journalisten die er waarde aan hechten dat hun verhalen goed in de krant komen. De humor in de ver halen van Willem Scheer spreekt me zeer aan. N. Pont, ZOETERMEER. Ziekenzalving De „ziekenzalving", waaraan onlangs in een artikel in de rubriek „Kerk en Wereld" aandacht werd besteed, is al zo oud als de RK kerk zelve (Jac.5,14). Dit eeuwenoude ge bruik, verbonden met zonden- vergeving en genezing, is in de RK kerk door het- Concilie van Trente (sess. XIV) tot dog ma verklaard. Vroeger wer den in de kerk vóór de predi katie de namen van mede-pa rochianen afgeroepen, die het „Laatse Oliesel" of de „Sacra menten der Stervenden" had den ontvangen. Toeluisterende gelovigen dachten dan aan hun eigen komend levensein de. Het is van de kerk een kortzichtige tegemoetkoming geweest aan de moderne aard- sgerichte tijdgeest, waarin de cultus van het menselijk li chaam centraal staat, dat uit het kerkelijk leven de doods gedachte is verdwenen. Wie kent nog de rouwband, de zwarte rouwkleding, de rouw stoet, de rouwadvertentie, de plechtige rouwdienst in een met zwart gesierde kerk. In zo'n aardsgerichte sfeer paste de aanduiding „Laatste olie sel" of „Sacramenten der ster venden''. Is het dwaas te be weren, dat )iet verdrijven van de gedachte aan een levens einde ook de onkerkelijkheid heeft bevorderd? Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Moedermelk (2) Met veel belangstelling volg ik alles over dioxine en moeder melk. M'n dochter is nu twin tig en een halve maand, maar ik voed haar nog steeds. Dit tot ons beider plezier. Ik heb me heel erg geërgerd aan de haar kind gedragen en ge baard heeft, heeft er recht op het zelf te voeden. De natuur zorgt er zelf voor in de vorm van moedermelk. Moedermelk is uniek van samenstelling en afgestemd op het kind. Er zit alles in wat het kind nodig heeft. Flessemelk is minder goed. Zeker als .je de lijst met ingrediënten naleest. De melk poeder wordt gemaakt van koeiemelk met te veel dioxine die sterk verdund is. Zou het dan niet beter zijn, als de moe der de melk drinkt. Dan krijgt de baby in elk geval minder schadelijke stoffen binnen dan via flessevoeding. Mijn doch ter reageerde aanvankelijk heel heftig op de melk die ik dronk. Toen ik echter op 'n koemelk-vrij dieet overging was het vele huilen, spugen en onrustig slapen ook vlug over.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2