8 1 /I fieidóeSou/ta/rit Leiden verwacht grote stroom Amerikaanse toeristen in 1990 der wet STAD OMGEVING De stad is groter dan ik had Geldnood j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Ceidóc Souocmt Vergeer (SP) op lijst kamer verkiezingen Fietster geschept „Jury niet alleen uit op een mooi smoeltje" BUSH TENTOONSTELLING OPNIEUW IN PIETERSKERK De zaak liet niets aan duide lijkheid te wensen over. Op 4 september had de man over de Leidseweg in Voorschoten gereden in zijn auto, terwijl op dat moment zijn rijbewijs was ingetrokken. De bestuur der was bekeurd, betaalde zijn boete niet en moest dus giste ren verschijnen voor het hek je van kantonrechter Mors huis. Waarom dat rijbewijs was in getrokken, wilde die weten. „Alcohol", antwoordde de man bedeesd. Dat hij die be wuste zondagochtend toch achter het stuur was gekro pen, was omdat hij de paar den van zijn vader verzorgt en op dat moment acuut naar die dieren toe moest. Na een paar meter had de politie van Voorschoten hem zien rijden. De agenten hadden hem na de aanhouding zelfs nog naar de stal gebracht, zei de ver dachte om vooral niet de in druk te wekken dat hij iets heeft tegen de plaatselijke hermandad. „Het strafbare feit is bewezen en meneer bekent ook dat hij het heeft gedaan", oordeelde officier van justitie Van Ver- schuer, die een boete eiste van 275 gulden Rechter Morshuis gaf vervol gens het woord aan de advo caat die met de man was mee gelopen naar voren en met een beminnelijke glimlach op zijn gelaat het hele verhaal had aangehoord. De officier, de kantonrechter en het pu bliek in de zittingzaal gingen rechtop zitten, benieuwd als ze waren naar het verhaal van de advocaat, die vast wel een goede reden zou hebben om de rechter te vragen de boete flink te verlagen. De advocaat bleef glimlachen, schraapte zijn keel en zei niets meer dan de man zelf had gedaan. „Hij wilde de paarden verzorgen, en zegt zelf al dat het dom is geweest dat hij daar met de auto naar toe ging. Normaal laat hij zich altijd rijden maar de paarden waren in een noodsituatie en bovendien wilde hij niemand op zondagochtend lastig val len. De paarden gingen boven de wet in dit geval". Het duurde even voordat Morshuis erachter was dat de man niets meer had toe te voegen aan zijn betoog. „Dan krijgt nu de officier het woord", zei hij Van Ver- schuer zag geen enkele reden om af te wijken van de gewo ne boete De omstandigheden die de raadsman naar voren had gebracht waren volgens haar „niet buitenissig". „Het zou een heel andere zaak zijn als iemand in doodsnood was geweest", aldus de officier. De rechter week niet van de eis af, zodat de man weliswaar niet in doodsnood, maar toch wel in geldnood het pand aan het Rapenburg verliet. JANET VAN DIJK Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de stopwatch naar Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar 1 Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 Bijeenkomst voor treinliefhebbers LEIDEN De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen houdt woensdag 23 augustus een bijeenkomst. Railhob- ijyïst Hans Krijnen spreekt over de liistorie en ontwikkeling van de overwegen. Hij vertelt onder meer over de jaren dertig, toen in Neder- and de eerste met knipperlichten )eveiligde overwegen werden geïn- iL roduceerd. Het tweede onderwerp ïandelt over een rondreis door Ne derland en buurlanden met NS-di- )-ectierijtuig De Kameel. Krijnen be- !ocht onder meer de wagonfabriek Talbot in Aken. De bijeenkomst be- [int om 20.00 uur in de NZH-zaal I tan de Rijnsburgerweg in Leiden. Openingstijden VVV Katwijk KATWIJK De openingstijden van het VVV-kantoor in Katwijk worden met ingang van 21 augustus veranderd. Het kantoor is tot en met zaterdag 2 september open van maandag tot en met zaterdag tussen negen uur 's morgens en zes uur 's avonds. Vanaf maandag 4 september zijn de openingstijden van maandag tot'en met vrijdag tussen negen uur 's morgens en vijf uur 's middags. Op zaterdag is het kantoor geopend tus sen negen uur en een uur 's middags met uitzondering van zaterdag 9 sep tember als de Katwijkse VVV in verband met de open monumenten dag open is tot vijf uur 's middags. LEIDEN Het Leidse ge meenteraadslid C. Vergeer staat op de zesde plaats van de kandidatenlijst van de Socia- listiese Partij (SP). De kans dat de Leidenaar na de verkiezin gen op 6 september in de Tweede Kamer komt, is nage noeg uitgesloten. „We rekenen op twee zetels", aldus de Leid se SP'er. Op de eerste plaats staat partijvoorzitter J. Marij- nissen uit Oss en de tweede plaats wordt ingenomen door R. Poppe uit Vlaardingen. Partij sigaretten in Leidse woning LEIDEN/EDEN De Edense politie heeft gistermiddag een partij gestolen sigaretten ter waarde van 25.000 gulden aange troffen bij een huiszoeking in de woning van een Leidse heler. De partij was vorige week donder dag gestolen uit een groothandel in Eden. Inmiddels heeft de Edense politie een 31-jarige Kat- wijker en zijn vriendin, een 20- jarige Amsterdamse, aangehou den. Een deel van de partij, totale waarde 30.000 gulden, was al eerder in Eden teruggevonden Wat er met de Leidse heler gaat gebeuren was vanochtend nog niet bekend. Buurtfeest van Pancras-West LEIDEN Het buurtfeest van wijkvereniging Pancras-West wordt dit jaar gehouden op zaterdag 26 augustus. De festiviteiten hebben plaats op het Burchtplein. Daar begint om tien uur een rom melmarkt. De opbrengst wordt gebruikt voor het buurtfeest en voor de feestavond die later in het jaar wordt gehouden. Het Ontzettend Leids Saxo foon Kwartet speelt tussen half twee en twee uur. Willem le Mair, Peter Pauwels, Ruud Wessels en Joost Wal ter brengen jazzmuziek ten gehore, twe- rijl de clown Chappy Chapeau enkele acts op voert. Lawine is de naam van de theatergroep die vanaf twee uur is te zien op het Burchtplein. De leden, Këttie de Clown en Dodo, richten zich vooral op de kinderen. Om half vier wordt een tweede voorstelling gegeven. Popmuziek is vanaf kwart voor drie te horen. Dan beklimt de Leidse band „Why is she" het podium. Het buurtfeest duurt tot ongeveer vijf uur. Luchtbuks in beslag genomen LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar werd gister avond betrapt in het Plantsoen in Leiden. De man was met een lucht drukwapen aan het schie ten. De luchtbuks werd in beslag genomen en de Leidenaar kreeg een pro ces verbaal. Een 21-jarige Leidenaar stond gister middag vrijwillig zijn luchtdrukwapen af. Hij had vanuit een flat in de omgeving van de Van der Werffstraat een paar keer in de lucht geschoten. LEIDEN Een 52-jarige vrouw uit Koudekerk aan den Rijn is gisterochtend na een aanrijding met diverse kneuzingen en een hersen schudding opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De vrouw reed met de fiets op de Kanaalweg. Een 63-jarige Leidenaar reed met zijn personenauto op het Van Vollenhove- plein. De bestuurder wilde de kruising met de Kanaal- weg oversteken en schepte daarbij de fietster. De fiets raakte totaal vernield. LEIDEN De gemeen te, de VVV en de Pie terskerk verwachten dat in de zomer van 1990 een grote stroom vooral Amerikaanse toeristen Leiden bezoekt. Volgens C. Hugens van het VVV is nu reeds sprake van een „Bush-effect". Dat zal, als het aan de VVV, gemeente en Pieterskerk ligt, nog veel groter wor den in 1990. Zo wordt onder andere overwogen de speciale Bushtentoon- stelling over de Pilgrim Fathers opnieuw in te richten in de Pieters kerk. Volgens Hugens zijn er nu al veel touroperators die vanuit Amsterdam, Leiden bij wijze van uitje aandoen als gevolg van het bezoek van de Ame rikaanse president aan de sleutelstad. Voor volgend jaar zijn de verwachtingen hoog gespannen. Met het succes volle Bushbezoek als steun in de rug, gaat Leiden interna tionaal aan extra promotie doen. Vooral op de World Travel Market, een grote beurs van de reiswereld die eind november plaats heeft, moet Leiden zich gaan profi leren. De Pieterskerk mag zich ook in een toegenomen belang stelling verheugen. „De Pie terskerk komt nu voor in het rijtje van de Grote Kerk in Den Haag en de Nieuwe Kerk in Amsterdam", meent T. Boon die de kerk beheert. De toegenomen belangstel ling is nog niet omgezet in een toename van het aantal verhuringen van de Pieters kerk voor evenementen. Maar dat zit er, volgens Boon, wel aan te komen. De eendaagse tentoonstelling over de Pilgrim Fathers, de geschiedenis van de Leidse universiteit en de afstam ming van Bush die'speciaal voor de president was inge richt, gaat waarschijnlijk een vervolg krijgen. „Vooral in de eerste twee weken na het bezoek van president Bush kr%gen we veel telefoontjes over de speciale Bush-ten- toonstelling. Helaas duurde die maar één dag. Er is ech ter zo veel belangstelling voor dat geprobeerd wordt de tentoonstelling volgend jaar zomer opnieuw in de Pieters kerk op te stellen", aldus T. Dollar „Niet alleen de VVV en de gemeente moeten Leiden op vooral de Amerikaanse markt gaan promoten. Het Leidse bedrijfsleven speelt een minstens zo'n grote rol hierin", meent H. Amptmeij- er, hoofd van de directie eco nomische zaken van de ge meente Leiden. Natuurlijk moet volgens hem gebruik worden gemaakt van het feit dat George Bush Leiden voor eens en hopelijk ook voor langere tijd op de wereld kaart heeft vastgepind. „Als de koers van de dollar niet gek gaat doen, en dat wordt niet verwacht, gaat Leiden een goed toeristenseizoen te gemoet". Drie deelneemsters aan de komende Miss Holland verkiezingen uit de Leidse regio samen op de Leidse Burcht. V.l.n.r. Jacqueline ten Brinke, Elisabeth Bijl en Anoesjka Timmermans doen volgen de week zaterdag in Noordwijk een gooi naar de titel Miss Holland. foto: wim van noort VUF KANDIDATES UIT REGIO BIJ MISS HOLLAND VERKIEZINGEN LEIDEN De Leidse regio is dit jaar met vijf deelneemsters vertegenwoordigd bij de Miss Holland verkiezing die volgen de week zaterdag in Noordwijk worden gehouden. In totaal 24 kandidates strijden daar om deze, in de laatste jaren vaak omstreden, titel. Anoesjka Tim mermans (19) uit Katwijk, Jac queline ten Brinke (21) en Eli zabeth Bijl (18) uit Leiden heb ben hun eigen redenen om toch mee te doen. Het is hen niet om de glamour en glitter te doen. Ze zien in een eventuele titel vooral een opstapje in hun car rière. En dat hoeft niet per se een loopbaan als model te zijn. Geen van de drie kandidaten is beroepsmodel. Tot nu toe heb ben ze aan hun schoolopleiding of werk de voorkeur gegeven. Anoesjka Timmermans staat zelfs niet bij een modellenbu reau ingeschreven. Alleen als ze daadwerkelijk Miss Holland wordt en daarna goede aanbie dingen krijgt, wil ze er wel aan denken om model te worden. Op dit moment volgt ze een marketingopleiding en heeft ze een baan bij een touroperator. Daarvoor heeft ze de High School in Amerika doorlopen. Van het drietal heeft de blonde Katwijkse de meest vastomlijn de toekomstplannen. Ze wil het liefst carrière maken in de toe ristenindustrie en denkt een eventuele Miss Holland titel daar goed bij te kunnen gebrui ken. „Nog steeds gaat er in de toeristenbranche meer geld Ne derland uit dan in. Ik zou er graag aan werken om deze ne gatieve balans te veranderen. Als Miss Holland kan ik daar, denk ik, veel aan doen", aldus de Katwijkse. Elizabeth Bijl is al eens töt win naar uitgeroepen van een miss verkiezing. Twee jaar geleden, op 16-jarige leeftijd, werd zij verkozen tot Miss Cosmopoli tan. „Dat was eigenlijk niet eens de bedoeling. Een vriendin had een paar vakantiefoto's op gestuurd en uiteindelijk kwam ik als eerste uit de bus". De verkiezing van het modeblad leverde haar een tweejarig con tract in Japan op maar daar werd vanaf gezien. „Mijn ou ders vonden het belangrijker dat ik mijn school afmaakte en daar heb ik mij zonder moeite bij neergelegd". Nu heeft ze haar HAVO-diplo- ma en is met haar 18 jaar net gerechtigd om aan Miss Holland mee te doen. „Ook dat was ik eigenlijk niet van plan. Toen ik de Miss Universe verkiezingen op televisie zag, dacht ik: daar doe ik nooit aan mee". Toch heeft ze het gedaan, alleen om ook dat eens mee te maken. Haar verkiezing bij de laatste 24 vindt ze, net als de andere twee meisjes, al een hele presta tie. Toch hoopt ze stiekem op een plaatsje bij de laatste zes. Als het over haar toekomst gaat, haalt ze haar schouders op: „Ik wacht wel af wat er in Noordwijk gaat gebeuren". De 21-jarige Jacqueline ten Brink uit Leiden heeft VWO als vooropleiding en is admini stratief medewerkster bij het GAK. Ze is al twee jaar aange sloten bij een modellenbureau maar daar krijgt ze weinig werk van. Wel heeft ze enige modeshows gelopen. Ze zegt zich voor de verkiezing niet nerveus te maken. „In de halve finale vormde zich een gezellig groepje meiden. Er hing een ontspannen sfeertje en dat vind ik belangrijk". De Leidse wil best model worden. Mocht ze niet tot Nederlands mooiste worden verkozen „dan word ik daar echt niet depressief van". Alledrie de kandidates hebben een vaste relatie die een grote rol in hun leven speelt. De ver schillende vriendjes reageerden enthousiast op het deelnemen van hun vriendin maar bleken ook sceptisch tegen het evene ment aan te kijken. „Als je wint ben je zoveel van huis dat je el kaar weinig meer zult zien. Dat brengt natuurlijk problemen met zich mee", verwoordt Jac queline ten Brink de mening van de andere kandidates. Ge zamenlijk laten ze weten dat er wel heel wat moest gebeuren alvorens ze hun huidige metge zel in de steek laten. Net zo eensgezind zijn de meisjes over naakt poseren. „Nooit" klinkt het in koor als dit onderwerp ter sprake komt. Het uitroepen van Angela Vis ser tot Miss Universe zorgde voor het recordaantal van 1500 inschrijvers voor de Miss Hol land verkiezingen. In Noord wijk treden de 24 „mooisten" van die 1500 in het voetlicht voor de jury en nerveuze fami lieleden. De prijzen voor de winnares zijn in vergelijking tot de Miss Universe verkiezingen bescheiden. Reisjes naar Parijs en Mallorca, dure kleding, hifi- apparatuur en waarschijnlijk een auto zijn er te winnen. Ver der mag de winnares ons land vertegenwoordigen bij de Miss Universe verkiezingen Smoeltje De jury bestaat dit jaar onder andere uit mensen uit de mode wereld zoals Frans Molenaar en Rig van Hooymeijer. Voeg hier ontwerper Jan de Bouvrie en Lou van Rees aan toe en deze Nederlandse jury geeft, in te genstelling wat bijvoorbeeld in Amerika het geval is, de indruk iets van de zakelijke kant van vrouwelijk schoon af te weten. Bij de halve finales was de jury de hele dag, dus ook bij de voorbereidingen aanwezig. „Ze willen je natuurlijk niet alleen 's avonds gekamd en opge maakt bezig zien. Overdag krij gen ze een andere, wat meer gewone indruk van de kandida tes wat maar bewijst dat ze niet alleen maar op een mooi smoel tje uit zijn", aldus Elizabeth Bijl. LOMAN LEEFMANS Groep 190: v.l.n.r. mentor Peter van Dijk, Mascha Sarneel, Theo de Wijze, Mark-Jan Borst, Bianca Schaeffer, Inge van Straalen, Simone van der Schalk, Bas Neyer, Koen Eising en Pascal van Kuijen. foto: wim van noort LEIDSE INTRODUCTIEWEEK VAN START: Mengen Loco-burgemeester D. Tesse- laar nam de zaken voor Goe- koop waar. „Ik heb drie raad gevingen voor jullie. Ten eer ste: laat je inschrijven bij de universiteit, dat levert de ge meente geld op. Ten tweede: blijf met de auto weg uit de binnenstad en ten derde: zet je fiets op slot", aldus Tesse- laar Ook vroeg hij de studen ten lid te worden van een Leidse vereniging, „dat mengt zo aardig". Een andere Leidse vader van de studenten, althans zo stelde hij zich voor in de El Cid I Courant, was waarnemend v,,w rector magnificus prof dr Het was gisterochtend al een drukte van belang bij Minerva. L P Louwe Kooijmans Met de Bas Neyer moest een uur in de rij staan voor hij zijn papieren handen aan de revers sprak kon inleveren. foto: wim van noort ^od' i ril i LEIDEN De kop is er af, ruim 2300 eerstejaars wisten gisterochtend Lei den te vinden voor hun eerste introductiedag. De El-Cid commissie had ze allemaal uitgenodigd op het parkeerterrein bij Molen de Valk. Daar stonden zo'n 200 mento ren hun pupillen op te wachten. Met fluorisce- rende genummerde bord jes. Peter van Dijk is mentor van groep 190, bestaande uit negen eer- tie VJ stejaarsstudenten die ken- „TirJ nis maken met studen- ding tenstad Leiden. )or rek) De 19-jarige Bianca Schaeffer ij val uit Boxtel kreeg het gisteren jp zo| er benauwd van. „Het eerste wat ik dacht was hoe vind ik :emb| die groep. Maar gelukkig es j bleek er nog wel een beetje systeem in de nummers te zit ten". De studente gaat rechten studeren en twijfelde eerst nog tussen Leiden en Utrecht. De grotere faculteit en de be tere naam van Leiden gaf uit eindelijk de doorslag. In de Hooglandse Kerk wer den de eerstejaars ontvangen voor de officiële opening. Het was echter een probleem de kerk binnen te komen. „Er staan 2400 stoelen, dus dat moet lukken", vertelde een hulpkracht van de commissie. Toch zaten veel studenten nog op de stenen vloer. Een nieuwsgierig geroezemoes ging door de kerk. Wat zou den de hoge heren allemaal te vertellen hebben? Dat viel dus tegen, want bur gemeester Goekoop was op vakantie. Voor het eerst sinds jaren hield de Leidse burge meester geen donderspeech tegen de eerstejaars. Bas Ney er, een 20-jarige Leidse schei- kundestudent, was hevig te leurgesteld: „Ik ga volgend jaar speciaal naar Goekoop luisteren, ik neb gehoord dal hij altijd een hele leuke speech afsteekt". hij de studenten vaderlijk toe. „Het studentenleven heet bruisend te zijn, maar het kan echter ook heel eenzaam zijn. Studeer samen en werk sa men", waarschuwde Fiij. De eerstejaars, hadden geen goed woord over voor de ope ning. Simone van der Schalk (19) uit Hazerswoude-Rijndijk vond de toespraken „lekker kort en vooral niet indruk wekkend". De 19-jarige rech tenstudente blijft het eerste jaar voorlopig thuis wonen. Ze wil waarschijnlijk lid wor den van Augustinus. „Daar gaan we vanavond ook eten, dan krijg ik mooi al een eer ste indruk". Doolhof De 18-jarige Koen Eising uit Heerhugowaard komt in Lei den bestuurskunde studeren. „Iedereen uit het dorp gaat naar Amsterdam, maar in Amsterdam kun je niet echt bestuurskunde studeren. Het is natuurlijk wel vervelend dat iedereen daar naar toe gaat. Maar zo'n introductie week is een uitkomst, dan leer je mensen kennen. Ove rigens, vind ik Leiden groter dan ik gedacht had, maar het is wel een doolhof hoor". Inge van Straalen (18) uit Brielle had hetzelfde probleem. „Ie dereen ging naar Rotterdam, maar Leiden vind ik gewoon gezelliger". „Leiden was het snelst be reikbaar met de trein", vindt Theo de Wijze (19) uit het Zeeuwse Vrouwenpolder. De Zeeuw doet er dan nog wel twee uur en een kwartier over om thuis te komen. De oplossing: „Ik heb nu een kos- tadres in Rijnsburg en daar wil ik nog wel een jaar blij ven. Het klikt goed namelijk". Voor hem komt maar één vereniging in aanmerking: De Vereniging van Gereformeer de Studenten te Leiden Fran- ciscus Gomarus. Meisjes „Vanavond ga ik kijken bij Quintus en morgen schrijf ik me in", vertelt Mascha Sar neel uit Zevenhuizen. De 17- jarige studente vond Rotter dam als studiestad maar niets. „Veel te groots en te massaal. Overdag kom je geen student op straat tegen, hier wel". Leidenaar Bas Neyer heeft al een keuze gemaakt: „Ik heb me al ingeschreven voor Mi nerva. Bij de roeivereniging Njord moest je eerst een in schrijfformulier halen, ver volgens moest je naar Miner va om de spullen in te leve ren. Het was bij beide vereni ging waanzinnig druk. De mensen begrepen waarschijn lijk niet dat ze niet hoefden te dringen en te duwen. Wat me trouwens opviel, was dat er waanzinnig veel meisjes in de rij stonden". Bas had er wel een uur in de rij staan voor over en vandaag moet hij weer terug om te horen of hij ingeloot is of niet. Mark-Jan Borst (18) uit de omgeving van Alkmaar kon voor zijn studie bestuurskun de kiezen uit Leiden en Rot terdam. „Leiden is dichterbij, maar ik vind het hier wel een beetje een chaos hoor. Ik weet nog niet waar alles is en ik moet me nog oriënteren". Pascal van Kuijen uit Zoeter- meer kende Leiden al een beetje. „Ja, die drie oktober feesten zijn wel gezellig, maar de reden waarom ik naar Lei den ben gekomen is dat Lei den met de studie politicologie objectiever is dan Amsterdam. In Amsterdam zijn ze alle maal links", vertelt hij. KARIN SWIERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9