Van Dijk: hoger salaris ambtenaren gaat door Basisschool begint met drie leerlingen Terug naar Schiermonnikoog Onrustig Belfast op dag herdenking Verzet in Uruguay tegen - komst Nederlandse bever BOOSHEID OVER UITSPRAKEN RUDING Operagezelschap keert met zes leden minder terug naar Oost-Berlijn BINNENLAND/BUITENLAND CeidócSowuvnt DINSDAG 15 AUGUSTUS 1989 PAGIN Smit-Kroes wil tuni onder Westerschelde DEN HAAG Minister Smit-Kroe verkeer en waterstaat ziet af .van eet over de Westerschelde in Zeeland. D ge mogelijke oeververbinding is voldoende diepte gelegen tunnel, zo zij aan het college van Gedeputeerd ten van Zeeland laten weten. De keus voor een tunnel is een gevol onoverkomelijke bezwaren tegen brug van de kant van België. De exj tiemaatschappij die de tunnel wil aj gen heeft te kennen gegeven „di misschien nog wel een jaar zal ki duren" voordat de financiële risico kend zijn. Het college van gedeput staten van Zeeland vergaderde vai over de brief van de minister. Deze jonge vrouw schreeuwt tegen een militair wat zij vindt van zijn aanwezigheid. Gisteren waren de Britse troepen twintig jaar in Noord-lerland. FOTO: AP BELFAST Nationalisti sche activisten in Belfast hebben gisteren bussen in brand gestoken en barri cades opgericht op de dag dat Britse militairen twin tig jaar geleden in Noord- lerland werden gestatio neerd. Zij gooiden stenen en benzine-bommen naar de politie, die antwoordde met het afvuren van plas tic kogels. Ook in Londonderry, de twee de stad van Noord-lerland, was de spanning te snijden, nadat de politie twee bommen had ontdekt. Tijdens de rellen die uitbraken in nationalistische wijken van Belfast, schreeuwden demon stranten: „Wat we willen? Wij willen de militairen eruit". Ook elders in Ulster waren kleine betogingen tegen de Britse aanwezigheid. De politie had ouders opgeroe pen hun kinderen thuis te houden. Maar deze oproep was tegen dovemans oren gezegd in West-Belfast. Op straat baanden kinderen zich een weg tussen de verkoolde res ten van uitgebrande voertui gen, op zoek naar oud metaal. Een politiewoordvoerder zei dat het vooral de jeugd is die rellen veroorzaakt. De Britse oud-minister van binnenlandse zaken James Callaghan, die in 1969 het be sluit nam de troepen te sturen, zegt geen spijt te hebben dat hij deze stap nam. Wel voegt hij eraan toe niet optimistisch te zijn over een oplossing in Noord-lerland. „Er zijn twin tig jaar voorbij. Maar het aan tal mensen dat voor rede vat baar is en het aantal extremis ten zijn nog steeds hetzelfde. Behalve dat er meer begrip van buitenaf is, is er weinig veranderd", aldus Callaghan in de krant Irish Times. De afgelopen 20 jaar zijn bij talloze schietpartijen en bom aanslagen bijna 2.800 doden en 30.000 gewonden gevallen. De totale schade zou circa 20 mil jard dollar bedragen. Weer vast John Runnings uit Seattle is gisteren opnieuw gearresteerd door de Oostduitse wachten bij Checkpoint Charly. In 1986 voerde hij actie tegen de Berlijnse Muur en verdween drie maanden de cel in, dit keer probeerde de inmiddels 71-jarige Amerikaan een stapel westerse kranten mee te nemen naar Oost-Berlijn. FOTO: AP MONTEVIDEO In Uruguay komen morgen me] f wekelijkse lijnvlucht van de KLM zo'n zeshonder E Nederland gefokte bevers aan. Deze bevers zijn afk 6 stig van een fokker die failliet is gegaan. De ABN werd bij het faillissement eigenaar van deze be Om slachten te voorkomen werd het idee opgevat de diere een natuurlijk leefmilieu uit te zetten en de keus viel daarb Uruguay. Het plan is de dieren zo'n vijfhonderd kilometer ten Montevideo los te laten. De regering van Uruguay heeft zonder serieus voorafgaand derzoek haar toestemming voor de operatie verleend. Dit danks het negatieve rapport van een groep biologen van de versiteit van Montevideo en afwijzende adviezen van de mil beschermingsorganisatie TRAFIC. De aangevoerde bezwaren tegen de uitzetting zijn dat de Ne landse bevers weinig of geen overlevingskansen hebben, da bij kruising met de inheemse bevers het ras kunnen degen ren en dat zij ziekten zouden kunnen overbrengen. Een wel zonder cynisch feit is dat op dit moment de jacht op bevers heel vrij is en de gefokte dieren daarom een gemakkelijke p r voor de jagers zullen zijn. Volgens een woordvoerder van de stichting Bont voor Di« 7 hebben de Uruguayaanse autoriteiten echter beloofd dat de r rasbevers worden uitgezet in een beschermd gebied waar mag worden gejaagd. Acties in twintig bejaardenhuizen UTRECHT De Abva Kabo organiseert deze week acties in zo'n twintig bejaardenhuizen om de eis van 5 procent loonruimte kracht bij te zetten. De ac ties lopen uiteen van stipt werken tot werkonder brekingen en zondags diensten, zo heeft de FNV-bond gisteren mee gedeeld. Bij de acties zijn tehuizen be trokken in Den Haag, Delft, Vlaardingen, Dordrecht, Zeeuws-Vlaanderen, Rotter dam en Amsterdam. Op maan dag 4 september houdt de Ab vaKabo een landelijke mani festatie in Den Haag, waarop duizenden werknemers van bejaardenhuizen worden ver wacht. Die dag hervatten de werkgevers en overige bonden (CFO en VHP) de onderhan delingen over de cao voor de bejaardenhuizen (70.000 werk nemers). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Dijk van binnenland se zaken is boos op zijn CDA-collega Ruding (fi nanciën). Ruding sprak volgens Van Dijk „voor zijn beurt" toen hij afgelo pen zondag waarschuwde dat er waarschijnlijk geen geld is voor een salaris verhoging voor ambtena ren met twee procent. „Het spijt me bijzonder dat een minister over zaken die nog in de boezem van het kabinet lig gen en waarover nog geen be sluit is genomen dergelijke mededelingen naar buiten doet. Dat behoort hij niet te doen", aldus Van Dijk van morgen voor KRO's radio. Van Dijk maakt er geen ge heim van dat wat hem betreft de salarisverhoging van twee procent dit najaar gewoon doorgaat. Ook de christelijke ambtena ren reageerden kwaad. „Als 'ie ons weer eens in de gordijnen wil jagen, moet 'ie vooral zo doorgaan", aldus Ton de Jong, voorzitter van de Christelijke Federatie van Overheidsperso neel. Hij vindt de uitspraken van Ruding zo kort voor de verkiezingen ook niet erg han dig. „En als de PvdA, D66 en het CDA dan voor een herstel van de koppeling (tussen lo nen, ambtenarensalarissen en sociale uitkeringen) kiezen, vind ik het niet zo slim om daar dwars tegenin te gaan. Maar ja, dat is iets wat Ruding zelf maar met het CDA moet uitvechten". Ruding vreest dat de overheid te diep in de buidel zal moeten tasten om het geld op tafel te leggen. In de jongste meerja renramingen van het Centraal Planbureau zijn de verwach tingen voor economische groei iets getemperd. Dat scheelt meteen miljarden in de rijks begroting. MAASBRACHT De enige openbare basis school in het Middenlim burgse Maasbracht is maandag aan haar tweede bestaansjaar begonnen met slechts drie leerlin gen. Het is daarmee de kleinste basisschool in ons land. Een jaar geleden kreeg Maas- bracht zijn openbare basis school op nadrukkelijk ver zoek van een vrij groot aantal ouders. Zij leverden dertig leerlingen, maar door conflic ten tussen de oudervereniging en directeur H. Backer (40) lie ten de meeste leerlingen al in januari van dit jaar weer ver stek gaan. De ouders eisten van de ge meente het ontslag van de di recteur met wie zij niet zeiden Inmiddels, zo liet wethouder G. Peters van onderwijs, giste ren weten, kwam voor de ge meente evenwel vast te staan dat de directeur niet te hand haven was. Hij is onlangs door de gemeenteraad ontslagen. Met de directeur zijn ook zijn twee kinderen van de school verdwenen. Daarmee is het aantal leerlingen thans terug gelopen tot drie. Een andere leerkracht, die samen met de ontslagen directeur aan de school was verbonden, is ziek. De drie leerlingen (jongens van 7, 8 en 10 jaar) krijgen thans les van een vervangster. De gemeente probeert een nieuwe directeur aan te trek ken, omdat zij van oordeel is dat de school na de aanloop moeilijkheden toch toekomst bezit. te kunnen samenwerken. Zij verweten hem ook slecht on derwijs te geven en het schen den van afspraken. Het ge meentebestuur willigde die eis niet in en gaf de omstreden di recteur nog de kans tot de paasvakantie om te bewijzen dat de klachten van de ouders niet juist waren. Die termijn werd later nog verlengd tot de grote vakantie. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA LONDEN/BONN Zes leden van het belangrijk ste operagezelschap van Oost-Duitsland, de Komi sche Oper, zijn zondag <na een optreden van twee weken in het Londense Covent Garden in Enge land achtergebleven. Ver- wacht wordt dat de zan gers en technici, die enke le uren voor hun vertrek naar Oost-Berlijn heime lijk uit hun hotel waren vertrokken, zich in West- Duitsland zullen vestigen. In een poging een doorbraak te forceren in de kwestie van de Oostduitse vluchtelingen heeft de Westduitse kanselier Helmut Kohl zich voor het eerst persoonlijk tot de DDR gewend. De Westduitse woord voerder Norbert Schëfer maakte gisteren bekend dat Kohl, die op vakantie is in Oostenrijk, vrijdag een mon delinge boodschap liet over brengen aan de Oostduitse partijleider Honecker. Bonn heeft nog geen antwoord ont vangen. Schafer wilde „in het belang van de betrokken per sonen" niets zeggen over de inhoud van de boodschap. Door de affaire zijn de span ningen opgelopen tussen Bonn en de Oostduitse autoriteiten. Geconfronteerd met de groei ende exodus van ontevreden burgers, prees Honecker giste ren bij een bezoek aan een fa briek voor micro-elektronica uitvoerig de prestaties van het socialisme in de DDR. Het trompetgeschal van de wester se media over het schipbreuk lijden van het socialistische maatschappijconcept is geen cent waard. Dat wordt aange toond door de technische revo lutie en de maatschappelijke verworvenheden, aldus Ho necker. De Westduitse staatssecretaris voor buitenlandse zaken Jtlr- gen Sudhoff had gisteren in Budapest een ontmoeting met de Hongaarse minister van buitenlandse zaken Gyula Horn. Hij zei op zoek te zijn naar een „menselijke oplos sing" voor de 181 vluchtelin gen in de Westduitse ambassa de in de Hongaarse hoofdstad. De Bondsrepubliek erkent slechts één Duitse nationali teit, waardoor iedere Oostduit ser die daar om vraagt auto matisch recht heeft op een Westduits paspoort. Maar voor de Hongaarse autoriteiten krij gen DDR-burgers die zo West duitser worden op slag een on wettige status, omdat hun in reisvisum niet is verkregen op grond van hun nieuwe pas poort. Zij mogen Hongarije dus niet verlaten. Maar de Honga ren hebben „alle begrip" voor de situatie, zo zei een West duitse zegsman. Met filter Deze bobby op het kruispunt Ludgate Circus in Londen laat zien dat de drukte van het verkeer op zich niet meer zijn enige pro bleem is. De verkeersdampen komen hem zijn neus uit en daar om draagt hij voortaan een luchtfilterend kapje. FOTO: ANP Verdeeld succes bij stakingen in de Sovjetunie MOSKOU De staking van Russische arbeiders in de Sovjet-republiek Est land is gisteren zijn zesde dag ingegaan, terwijl in Azerbaidzjan niet veel ar beiders gehoor gaven aan een stakingsoproep. De staking in Estland, waar aan zeker 20.000 Russen deel nemen, heeft volgens Radio Moskou al miljoenen roebels gekost. Stakingsleiders ver klaarden dat de actie wordt voortgezet tot een nieuwe Est se wet wordt ingetrokken, die het actieve en passieve kies recht van niet-Esten in de re publiek beperkt. Russische werknemers van 46 bedrijven, vooral in de hoofdstad Tallinn en in de mijnbouwplaats Koht- la-Jarve, zouden het werk hebben neergelegd. Estse jour nalisten vertelden dat het bus vervoer in Tallinn gedeeltelijk plat lag en het vakbondsblad Troed berichtte dat goederen wagons in het station niet worden gelost. Naar schatting 10.000 tot 15.000 mensen namen gister avond in de hoofdstad van Azerbaidzjan, Bakoe, deel aan een demonstratie, waartoe was opgeroepen door het Azer- baidzjaanse Volksfront. Het Volksfront besloot de stakin gen die gisteren waren begon nen, te beperken tot een aan tal essentiële industrieën. Azerbaidzjaanse autoriteiten hadden eerder bericht dat een door het Volksfront uitgeroe pen staking óp een mislukking was uitgelopen. Ruim dertig jaar later samen met mijn zoontje op de fiets op de oude pier van Schiermonnilj oog. I B FOTO: PERS UN] g> Verslaggevers doken in het foto-album van hun jeugd, zochten naar vakantiefoto's en keerden nog eens terug op zoek naar herinneringen. „De wande lende zeebodem heeft de oude pier en zijn steiger ingesloten in een meter slib en zand. Alles beweegt in de tijd". SCHIERMONNIKOOG De oversteek is geen avon tuur meer. Veerpont 'Brak- zand' lijkt niet op de 'Wad denzee', die ons in de jaren '50 van Oostmahorn naar Schiermonnikoog voer. Ze lijken net zo min op elkaar als het betonnen sluizeneom- plex Lauwersoog iets weg heeft van de eikenhouten steigers van Oostmahorn. De 'Waddenzee' stak amper boven water uit en ging snuivend door de zee. Wij jongens telden de boeien en prikken. We voerden meeu wen, gaapten in de machine kamer en het stuurhuis. Je kreeg op zo'n zeereis min stens één draai om de oren, omdat je buiten de railing hing. Onderweg keken we met afgrijzen in de salon. Daar kotsten de badgasten. Onvoorstelbaar, zo'n mooie reis maken met je kop in een zak. Aan boord van de 'Brak- zand' kun je biljarten. Nie mand is ziek, de badgasten drinken koffie. Een sterke ebstroom trekt de boeien scheef en het wantij valt droog. We varen onder het eiland door. Prikken met een bezem in top kronkelen naar de oude pier. We varen de oude vaargeul voorbij. Verderop ligt aan dieper wa ter een nieuwe pier. De wandelende zeebodem heeft de oude pier en zijn steiger ingesloten in een meter slib en zand. Alles beweegt in de tijd. Bus Buschauffeur Soepboer reed ontelbare malen over die smalle pier. Op de steiger keerde hij zijn bus in een paar bewegingen. Vakwerk op de vierkante meter: de achterkant van de bus zweefde bij het keren boven het water. Achterin gilden de badgasten. Maar Soep boer hield de Wielen altijd op de steiger. De vrachtwa gen van Wagenborgs Passa giersdiensten volgde de bus en herhaalde het kunststuk je. Zo stond het totale wa genpark van Schiermoni- koog de boot op te wachten. De 'Brakzand' vaart verder, een dozijn auto's op het ach terdek. Elk 'eilands' gezin mag vandaag één auto mee nemen van de vaste wal. Op de nieuwe pier is niemand bang. Er is een compleet busstation ingericht, er staan taxi's, vrachtwagens en be stelwagens. De pont braakt badgasten en een treintje ba gagewagens uit. We nemen de bus en huren een fiets in het dorp. Mijn vader was een wijs man. In het buitenland ver staat zo'n kind de mensen niet, zei hij. Daarom nam hij ons elke vakantie mee naar Schier. Daar kon een jongen z'n gang gaan. Wij jongens voelden ons 'eilanders'. We rausden op onze fietsjes van het Rif tot diep in de kwel der. Fiets De fietsbanden op de schel penpaden maken nog steeds hetzelfde geluid. Maar van daag rijd ik op huurfiets nummer 8070. De grote trek gaat naar het Noordzee strand. Rijen fietsen, school reisjes, Duitsers met gele laarzen. Het strand is nog al tijd het domein van de bad gasten. Wij kwamen toen nooit op het strand. Een enkele keer om er fuiken te zetten bij de banken.' Wij jongens scha relden aan de Waddenkar We bouwden er vlotten de slenken. Peurden n zagers en pieren, trokkf krabben de scharen uit. V baggerden door het slik va prielen en geulen. En v verzopen zowat in het opki mend tij. De Waddenverenigir klaagt nu over de straalji gers. Ze vliegen te laag e maken de zeehonden anj stig. De Gloster Meteors ren de eersten. De één een luchtzak aan een lani lijn. De tweede er achteraaj met ratelende boordkannoi nen. Twee speelse honden de lucht. De straaljagers zijn no( weggeweest. Ze houden ht er langer vol dan de zeehor den. De ontelbare zwarl stippen op de banken heb i| gemist. De fazanten en konijnen zi; er wel. Ze zijn alom aanwi zig en ze eten bijna uit hand. Negentig procent v het eiland is van hen. mensen wonen in het andei hoekje. Dat is in de afgeli pen 35 jaar zo gebleven. PIETER DE VRi:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4