Verplaatsing klooster ligt „buiten onze macht" kerk wereld We moeten de tering naar de nering zetten" ÊciclóeScMiAaréi brieven vn i lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE fceid-MOowumt DINSDAG 15 AUGUSTUS 31b Israëlische rabbijn bepleit teruggave bezette gebieden JERUZALEM Een invloedrijke rabbijn heeft in Israël voor opschudding gezorgd met zijn opmerking dat de joodse wet toe staat heilig land terug te geven als daarmee de vrede is ge diend. Voormalig opperrabbijn Ovadia Yosef heeft gezegd dat Israël de plicht heeft de bezette gebieden op te geven om zo joodse levens te redden. De leider van de ultra-orthodoxe Shas- partij, met zes zetels in het parlement Israels grootste religieuze partij, had dit eerder gedaan tijdens een bezoek aan de Egypti sche president Mubarak. Zijn opmerking is slecht gevallen bij andere godsdienstige par tijen. Het opperrabbinaat, de hoogste religieuze instantie, heeft onlangs teruggave van de bezette gebieden in het kader van een vredesregeling van de hand gewezen. Kerkelijke waarnemers „diep onder de indruk" terug uit Namibia DEN HAAG Redelijk hoopvol gestemd en „diep on der de indruk" van de rol van de kerken zijn drie Neder landse kerkelijke waarnemers teruggekeerd van een veer tiendaags bezoek aan Nami bia. „In een land vol diepe te genstellingen verwacht je niet dat de kerken zoveel nadruk leggen op de verzoening", al dus delegatielid prof. dr. B. Goudzwaard. De voorzitter van de prote stantse medefinancieringsor ganisatie ICCO heeft samen met mw. E. Aben-Kramer, bestuurslid van de rooms-ka- tholieke evenknie Cebemo, en drs. C.M. Boerma, hoofd van NCRV-radio, namens de Raad van Kerken gesproken met vertegenwoordigers van ker ken, politieke partijen en vak beweging. Ook spraken zij met administrateur-generaal mr. L. Pienaar, de vertegen woordiger van Zuidafrika, die „als een Farao zelf het volk uit ballingschap moet leiden." „Wij hebben hem voor deze merkwaardige positie be klaagd", aldus Boerma. De drie hebben de indruk dat de registratie van de kiezers die op 6 november hun stem mogen uitbrengen „betrekke lijk goed" verloopt. De gecon stateerde onregelmatigheden zullen volgens Goudzwaard geen fundamentele verteke ning geven van het verkie zingsresultaat. De algemene verwachting is dat de Namibi- sche bevrijdingsbeweging SWAPO de verkiezingen met grote meerderheid zal win- De delegatie maakt zich ech ter wel bezorgd over de gang van zaken in de stemlokalen, die zo gecompliceerd is dat de kans op manipulatie zeer groot is. Ook houdt zij haar hart vast voor de telling van de stemmen, die centraal zal plaatshebben en daardoor veel tijd zal vergen. Een an der punt van zorg vormt de situatie direct na de verkie zingen: bij de grondwetgeven de vergadering wordt ge vreesd voor een te grote rol van Pienaar. De delegatie neemt haar „pe tje af" voor de kerken in Na mibia, die samen met buiten landse partners programma's hebben opgezet voor de terug keer van vluchtelingen en voor de wederopbouw van het land. De kerken zijn hoopvol, maar houden tegelijk hun hart vast voor de vele risico's in de overgangsfase, aldus Goudzwaard. In navolging van een Namibische voorgan ger wees hij erop dat Namibia nu hetzelfde doormaakt als een vrouw die een kind gaat baren. Doop op rantsoen in Engelse baptistengemeente LONDEN Een baptistengemeente in het zuidwesten van Engeland doopt voorlopig niemand meer, omdat er gebrek aan water is in de streek. Voor elke doop, die in baptistenkringen door onderdompeling geschiedt, is pakweg 2.000 liter water no dig. Na de plechtigheid verdwijnt deze enorme hoeveelheid water in het riool. „En dat is onfatsoenlijk in een periode van schaarste", aldus ds. John Quinn van de gemeente in Paignton. Een woordvoerder van het waterbedrijf in Devon, dat heeft opgeroepen de consumptie van water tot bijna de helft te be perken, spreekt lovende woorden over het „gezonde verstand" van de voorganger. Als men ouder wordt, wordt woede treurigheid. H. de Montherlant NEDERLANDSE BISSCHOPPEN: UTRECHT De Neder landse bisschoppen vin den dat het „buiten hun macht" ligt om iets zin nigs te zeggen over de verplaatsing van het om streden Karmelietessen klooster in Auschwitz. Wel kunnen zij aansporen tot rust, aldus secretaris generaal dr. H.A. van Munster van de Neder landse bisshoppenconfe- rentie. Dat zal deze week in een verklaring van de bisschoppen dan ook ge beuren. Woensdag verga deren de bisschoppen on der meer over deze kwes tie. De bisschoppen zullen dus niet oproepen tot verplaatsing van het klooster op het ter rein van het voormalige con centratiekamp. Ook kardinaal A. Simonis heeft dat, aldus pater Van Munster, in zijn brieven aan kardinaal Ma- charski waarin hij hem op de hoogte stelde van de gevoe lens in Nederland over het klooster, nooit expliciet ge daan. Bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem, die daar dit weekeinde naar verwees, heeft daarin gelijk, aldus van Munster. Bomers reageerde zondag in een verklaring op de beroering die is ontstaan over zijn opmerkingen in het Nieuw Israëlitisch Weekblad met betrekking tot het kloos ter. Sinister „Hoogst ongelukkig" en „heel sinister" noemt Van Munster het „dat deze duivelse plaats inzet is geworden van een conflict". Met de Katholieke Raad voor Israël zijn de bis schoppen van mening dat er geen „concurrentie in het leed" mag plaats hebben. De waardigheid van alle, joodse en niet-joodse, slachtoffers van Auschwitz moet gerespec teerd worden. „Veel meer kunnen we niet zeggen", al dus Van Munster. „Als je vierkant schrijft dat het klooster wegmoet, krijg je alle Polen over je heen." Kardinaal Simonis heeft vol gens Van Munster zijn collega F. Macharski, aartsbisschop van Krakow, per brief (20 juni 1986) de bezwaren van het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) tegen het klooster overgebracht. Daarin schreef hij niet met zoveel woorden dat het klooster verplaatst moet worden. Maar „je geeft de gevoelens van anderen na tuurlijk niet weer als je ze on zinnig vindt", zegt Van Mun ster. Kardinaal Macharski kondig de in een antwoord op de brief van mgr. Simonis aan dat hij van plan was een cen trum van bezinning te stich ten in de buurt van Ausch witz. Hij vroeg daarvoor geld en de Nederlandse bisschop pen stelden toen honderddui zend gulden beschikbaar om de bouw van zo'n centrum te realiseren, in de vaste veron derstelling dat daarmee een alternatief tot stand zou ko men voor het gewraakte klooster in Auschwitz. Inmid dels was ook een commissie van kardinalen .onder leiding van de Franse kardinaal De- courtray in contact getreden met de Poolse kardinaal Ma charski om een alternatief uit te werken voor het klooster in Auschwitz. Afgesproken werd toen dat het klooster in februari 1989 zou worden ver plaatst. Gezien de recente uit latingen van kardinaal Ma charski naar aanleiding van de joodse demonstraties bij Auschwitz zal daar voorlopig geen sprake van zijn. Persoonlijke mening In een gesprek met de KRO- radio vanmorgen zegt bis schop Bomers dat het zijn per soonlijke mening is dat de beste oplossing zou zijn als het klooster verplaatst zou wor den, omdat de functie ervan formeel niet afhangt van de plaats waar het nu staat. Hij zou daarover „gelukkig" zijn, maar de Haarlemse bisschop vindt het niet op de weg van de Nederlandse bisschoppen ligt dat ook met zoveel woorden duidelijk te maken aan hun Poolse collega's, om dat de omstandigheden en ar gumenten die nu juist van Poolse zijde tot deze keuze Bisschop Bomers FOTO: anp hebben geleid niet allemaal bekend zijn. Hij zei dat met zijn uitspraken in het Nieuw Israëlitisch Weekblad voor nuchterheid had willen pleiten. Joden en christenen geloven in ver schillende dingen, en we we leven in een land met gods dienstvrijheid, maar we res pecteren elkaar, aldus de bis schop. Een rechtsstreeks ant woord op de vraag of de hou ding van de katholieken tij dens de Tweede Werelkdoor- log geen hypotheek heeft ge legd op de relaties tussen hen en de joden ontweek de Haar lemse bisschop. „De katholie ke kerk is iets heel breeds, waarin ontzaggelijk veel ge beurt. Het is niet de kerk zo als Christus die voor ogen heeft gehad. Je kunt zowel het een - dat mensen zijn ge red - als het andere aanwij zen. De Haarlemse bisschop kon digde verder aan dat hij over de kwestie binnenkort een ge sprek zal hebben met een aantal rabbijnen. Amerikaanse gelovigen vaak doelwit zwendelaars WASHINGTON De afgelo pen vijf jaar hebben meer dan 15.000 gelovigen in de Vere nigde Staten samen bijna 500 miljoen dollar (ruim 1 miljard gulden) verloren aan fraudu leuze investeringsprojecten. Deze schatting maken twee anti-fraude-bureaus in de Verenigde Staten in hun rap port 'Jacht maken op de gelo vigen: de valse profeten van het investeren'. Volgens de bureaus valt er een „alarmerende" toeneming te zien van het aantal gelovi gen dat slachtoffer wordt van oplichters die voor hun doel gebruik maken van godsdien stige argumenten. De gelovi gen worden onder meer slachtoffer van bekeerde christenen die zich financieel deskundig noemen, bedrie gers die beweren dat zij de steun hebben van de plaatse lijke of landelijke kerk, of zwendelaars die zeggen dat zij „door God geïnspireerde" ad viezen kunnen geven over in vesteringen in bij voorbeeld onroerend goed, munten, aan delen en kostbare metalen. Volgens het rapport zijn er aantal redenen waarom gelo vigen zo gemakkelijk slacht offer van oplichters worden. Zo maakt de hechte band tus sen leden van godsdienstige groepen hen tot een uitste kende doelwit voor een zwen delaar. Verder kunnen de zwendelaars gebruik maken van de godsdienstige bladen en radiostations, waarvan de gelovigen veel gebruik ma ken. Bovendien stellen de zwendelaars het vaak voor dat wantrouwen tegen hun projecten voortkomt uit een gebrek aan geloof in God. Het rapport waarschuwt de gelovigen voor projecten waarin zogenaamd alleen le den van een bepaald kerkge nootschap kunnen investeren, herder moeten gelovigen uit kijken, als de persoon die zo'n project aanbiedt, een leidende functie binnen hun kerkge nootschap nastreeft. Ook die nen :ij op hun hoede te zijn, als een nieuw kerklid plotse ling met een project aan komt zetten dat volgens hem grote winsten oplevert. Tenslotte moeten de gelovigen oppas sen, als mede-gelovigen hen willen overhalen in een be paald project te investeren. Steun gevraagd De Nicaraguaanse president Daniel Ortega (links) heeft gisteren de steun gevraagd van kardi naal Miguel Obando y Bravo (rechts) bij zijn pogingen de contra's er toe te bewegen hun wa pens neer te leggen. Vorig jaar had er een verzoening plaats tussen de officiële vertegenwoordi gers van de Nicaraguaanse RK kerk en het Sandinistisch bewind nadat de eersten er herhaalde lijk van beschuldigd waren te sympathiseren met de contra's. DORENBOS OVER ZIJN RAINBOWORGANISATIE: 11 HILVERSUM „We moeten gewoon de tering naar de nering zetten", aldus drs. Bert Dorenbos, directeur van de pro-life- organisatie Rainbow in een reactie op de finan ciële problemen waarin zijn organisatie is komen te verkeren. Dorenbos zal zijn eigen huis moeten verkopen en twee van de zeven medewerkers van de Rainbow-organisatie in Hilversum zullen wor den ontslagen. Bovendien moet er op korte termijn 300.000 gulden worden bijeengebracht om orde op zaken te stellen. Dorenbos meent niet dat de problemen zijn veroorzaakt doordat te weinig mensen vertrouwen hebben in zijn or ganisatie. „Jaarlijks krijgen we van onze sympathisanten gemiddeld twee ton binnen. In het vooijaar zijn we op het Plein in Den Haag onze cam pagne gestart voor het family- channel (een televisiekanaal volgens bijbelse normen dat in verschillende landen te zien zal zijn). We hebben daarin een miljoen gulden ge ïnvesteerd en dat heb je niet zo maar terug. Toen had er aan de bel getrokken moeten worden en dat is helaas niet gebeurd", zegt de man die voordat hij aan zijn evangeli satie-activiteiten begon een leidende functie had bij de Middenstandsbank. „Zeventig procent van onze kosten gaat op aan mailing, aan verpakking van onze tijd schriften en pamfletten. Dat zullen we voortaan door vrij willigers laten verzorgen. Als we er toe in staat waren dan zouden we het ook graag doen zonder de posterijen, maar dat is helaas niet mogelijk. Ver der gaan we natuurlijk op nieuw aan fondswerving doen". Hij ontkent dat het ambitieu ze familily-channel dat in eerste instantie in drie lan den, Nederland, West-Duits- land en Engeland moet gaan opereren, en dat zijn inkom sten moet krijgen uit ledenbij dragen, van de baan is. „We zullen het alleen minder snel kunnen opzetten dan we ge dacht hadden. Uit de vele reacties die we krijgen we^n we zeker dat er in het satellietijdperk behoef te is aan een kanaal dat zich op evangelische normen en waarden richt". Dorenbos verwacht ook dat het kanaal in Oost-Európa te zien zal zijn gezien het enthousiasme waarmee volgens hem zijn plannen in Hongarije - waar hij vorige week een bezoek aan bracht - zijn onthaald. Voorlopig richten Dorenbos en zijn medewerkers hun ac tiviteiten nu op'de komende verkiezingen. „We willen par tijen de schizofrenie laten in zien van de situatie waarbij men grote zorgen aan de dag legt voor het milieu, terwijl ze de abortus- en drugsproble matiek vergeten. We willen laten zien dat de problemen zijn ontstaan doordat de waar den van de bijbel - dat boek in die zwarte kaft dat de meeste mensen van zich heb ben afgeworpen - zijn verge ten. Daarom gaan we ook door met onze bijbelmara thons. Op 31 oktober begint er weer een in Hilversum. In tachtig uur lezen een aantal vrijwilligers dan de hele bij bel door Drs. B. Dorenbos Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Voetbalgeweld De enige manier om het voet balgeweld/vandalisme tegen te gaan is volgens mij een moeilijk uitvoerbare: het leg gen van een verband tussen het gedrag van de supporters van een club en het door de club behaalde resultaat. Ge steld dat men ervan uit mag gaan dat supporters hun club het beste resultaat toewensen is de veronderstelling wellicht gerechtvaardigd dat zij het wel uit hun hoofd laten zich te' misdragen wanneer dat hun club schaadt. Mijn voorstel: een soort pun tensysteem, los van de wed strijduitslagen, waarbij meer (straf)punten worden toege kend naarmate supporters van de club zich erger misdragen. Worden bepaalde drempels ge passeerd, dan wordt het aantal doelpunten verminderd. Zaak hierbij is wel, dat de sup porters goed geobserveerd en op video worden vastgelegd en dat een onafhankelijke jury het aantal strafpunten bepaalt. Organisatorisch zullen er on getwijfeld problemen en obsta kels opduiken, maar ik vind dit toch de enige oplossing die logisch is. Met deze oplossing wordt de supporters een be langrijke rol toebedeeld: zij dragen bij aan het resultaat in dien zij zich gedragen. Doen zij dat niet, dan wordt hun on sportief gedrag op het sportie ve vlak gestraft: H.J. Rondel, DEN HAAG. Kerkelijk leven Dagelijks brengen de kranten een nieuwe vloed aan oorlogs berichten en rampen, misda den en andere ongein. Je mag het de journalisten niet verwij ten. „De wereld is niet an ders". Voor het broodnodige evenwicht zetten sommige dagbladen daar trouwens een pagina kerkelijk en ander geestelijk nieuws tegenover. Maar veel „kerkelijk leven", of wat sommigen daarvan ma ken, zorgt eerder voor extra verwarring dan voor geestelij ke verrijking en inspiratie. Veel kerkelijke bewegingen en onvolwassen aandachtzoe kers lijken hun kerkelijke be moeienissen te beleven zoals de doorsnee rugbyspeler zijn wekelijkse wedstrijdje. Top punt van hun „binnenkerkelij ke" lustbeleving is de scrumb. U kent dat wel: Schouder aan schouder met een dozijn man nenbroeders, de koppen om laag tegen het schedeldak van de tegenpartij, en dan maar duwen en rousen. De redacteur geestelijk leven die daar verslag van doet, kan zeggen dat hij de werkelijk heid toont. Maar mij lijkt dat slechts een betreurenswaardig onderdeel van een pseudo-ker- kelijke realiteit, die de publici teit, welke men .zo fanatiek zoekt, het minst verdient. Er zijn natuurlijk massa's berich ten van incidentjes en bizarre verschijnselen uit kerk, sekten en „sekten binnen de kerk" van de telex te plukken. Op zienbarend misschien, maar wordt de wereld er beter van? Kerkpagina's fungeren nogal eens als piste, waarin zegslie den uit de kerkelijke subcul tuur voor de zoveelste maal oppervlakkig en routineus jongleren met steeds dezelfde „hete hangijzers". Een paar maanden geleden zag ik eindelijk eens een goed religieus programma van de KRO: kardinaal Willebrands reageerde in „Vijf voor Twaalf" op een aantal kwes ties waarover men de katho lieke kerk via de pers met zo veel poeha lastigvalt. Alle op geblazen kritiek verdampte als sneeuw onder een tropische zon. Een soortgelijke ervaring had ik in het bladenhoekje van een bekend warenhuis. Daar vond ik in een krantje, het Katholiek Nieuwsblad van acht augustus, een paginagroot interview met een man die derderangs kenners in Neder landse kranten graag aandui den als een „conservatief" theoloog: kardinaal Ratzinger. Met een minimum aan helderheid in allerlei troebele ontwikkelingen. Een vraagge sprek van een fantastisch ni veau. Graag zou ik zo'n artikel in onze krant willen aantref- re Politie en politici OMDAT politici naarmate de verkiezingsdatum nadert no wel eens overvallen worden door onverwachte vlagen va orti goedgeefsheid, zorgt iedere zichzelf respecterende vakbond en. leider ervoor, dat hij in de aanloop naar verkiezingen en k< khe binetsformatie minimaal één keer met de sabel rinkelt. Er loc; immers wellicht nog iets te halen voor de achterban. Ondt die categorie valt zeker niet een moedige aankondiging va Jen( CNV-bestuurder Thomas Swart. De christelijke vakcentral ,rd gaat binnenkort zijn leden raadplegen over een doelmatig ren aanpak van de milieuproblemen, waartoe ook de werkn< 1 mers wellicht een (loon)offer zullen moeten brengen of ee n&e belastingverhoging zullen moeten aanvaarden. UITLATINGEN van voorzitter Leen van der Linden de Nederlandse Politie Bond (NPB) vallen echter wel in c categorie voorspelbare probeersels. Hij heeft „een hoop j donder" in het vooruitzicht gesteld, als het demissionaire ki binet geen vliegende haast maakt met de beloofde gelijkscha keling van al het politiepersoneel. Er is voldoende reden oiL zijn dreigement serieus te nemen. Na de politionele acties in de hete herfst van vorig jaar onder meer afgesproken dat administratief en huishoudelij personeel in politiedienst dezelfde arbeidsvoorwaarden krijgen als de collega's die „veldwerk" verrichten. Vanwej de bestaande toeslagregeling voor overwerk en onregelmal ge diensten mede inzet van de harde arbeidsconflicten u het recente verleden zitten bureau-agenten tot dusver de financiële achterbank van de politiewagen. Het kabini zegde toe dat het hoe en waarom van het beloningsversch grondig zou worden bestudeerd. De speciaal daartoe in h leven geroepen werkgroep is echter een half jaar lang nil meer bijeen geweest. Het geduld van de NPB is nu op. LIJ BlJ monde van zijn voorzitter heeft de politiebond hom t |Cje kuit geëist en dat bovendién vóór zondag a.s., dat wil zegge e voordat de Haagse politici echt met hun landelijke verkif zingstournees zullen beginnen. Mocht er geen bevredigen ,ef antwoord op tafel liggen, dan kunnen de dames en heren ti dens hun spreekbeurten ongetwijfeld rekenen op een va gehoor van demonstrerende politiemensen. Geen sfeert oe waarop ze zitten te wachten en in die zin heeft Van der Lin n den een goed moment uitgekozen om nog eens krachtig aa >m de bel te trekken. et A.LLESZINS verklaarbaar is het echter wel dat de vakbon int op korte termijn uitsluitsel wil over de toekomstige positi van met name het ondersteunende politiepersoneel. Bij som ^ei mige politici blijkt de gedachte te leven, dat alles wat riel naar „oneigenlijk" werk uit het politieapparaat moet worde n gelicht en elders moet worden ondergebracht. Op zich is di ele geen nieuw of onlogisch idee. De vraag is alleen waar d n i grens wordt getrokken tussen primaire en secundaire politif nd taken. It I Om te beginnen wordt een „functionele decentralisatie" bi ire< pleit van het politiekorps. Dat komt neer op het uitbestede1 S van bepaalde routineklussen zoals de bewaking van ir ,n 1 dustrieterreinen en de begeleiding van karavanen van voe balsupporters aan ofwel vrijwilligers en reservisten, ofw aan bewakingsdiensten. Een volgende stap kan echter dat een aanzienlijk deel van de huidige activiteiten van 1 politiebudget wordt geschrapt en eveneens de deur uitgaal Of dat zal gebeuren staat niet vast, of het een slechte of goede zaak zou zijn evenmin, maar alleen al de suggestie! voldoende om onrust te zaaien onder het politiepersoneel Daarbij zit de herverkaveling tussen grote en kleinere kort sen nog in de pen en is de toekomst van de rijkspolitie volJ in discussie. Zoals het er nu uitziet zal Binnenlandse Zake» straks de verantwoordelijkheid krijgen voor het totale Ne» derlandse politiekorps. Onrust en onzekerheid zijn daaronf troef in politiekringen. De vraag naar spoedige duidelijkheid die daarbij wordt gesteld, is zeer terecht. Mogelijk onweer DE BILT (KNMI) Tussen de warme lucht die zich boven het grootste deel van het Euro pese continent bevindt en de koelere lucht boven de Britse Eilanden en de Oceaan, ligt een frontale zone waarin ge makkelijk storingen ontstaan. Een zo'n storing trekt komen de nacht en morgen overdag over of dicht langs ons land. De lucht, die door deze storing wordt aangevoerd, is onstabiel van opbouw. Hierdoor kunnen er gemakkelijk buien ontstaan, waarvan sommige vergezeld gaan van onweer. Evenals afgelopen nacht zal het de komende nacht niet koud worden, de minimum temperatuur ligt rond 17 gra den, overdag wordt het onge veer 24 graden. Na het voorbij trekken van de onweerssto ring klaart het van het westen uit op. Er is weinig wind, maar bij buien komen flinke wind-, stoten voor. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig tot en met morgen: Noorwegen: veel bewolking en zowel in het noorden als in het zuiden re- gengebieden, die van zuid naar noord trekken. Morgen van het zuiden uit enkele opklaringen, met name in de kustgebieden afgewisseld door buien. Middagtemperatuur rond 18 graden, in de omgeving van Oslo rond 23 graden. Zweden: af en toe zon en vooral in het zuidwesten ook enkele buien. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Denemarken: half tot zwaar bewolkt en vooral morgen later op de dag en kele buien. Middagtemperatuur rond Ierland. Schotland, Wales: half tot zwaar bewolkt en af en toe buien. Middagtemperatuur rond 18 graden Engeland: wisselend bewolkt en af en toe een bui. Middagtemperatuur van 19 graden in de westelijke kust gebieden tot 24 graden in het zuid oosten. Belgie en Luxemburg: af en toe zon en mogelijk een bui. Middagtempera tuur rond 25 graden Frankrijk: af en toe zon ei een regen- of onweersbui u ten, morgen ook elders. Middagter peratuur van 22 graden aan de K naalkust tot 32 graden in het zuidor Spanje en Portugal: in noord-Spar en in Portugal een lokale regen- onweersbui. Overigens zonnig i zeer warm Middagtemperatuur vi 23 graden aan de noordelijke Atlan sche kusten tot 36 graden in h Spaanse binnenland WEERRAPPORT o EI jj et 3 ek Stockholm

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2