Leidse bedrijven: geen interesse voor studenten VLOTST xiuócüomcmt -g* stad omgeving PROVINCIE WIL REGIONALE DEPOTS VOOR AFTAPPEN CFK'S Verslagenheid na moord op voorzitter LZ 1886 ,Ih ben nog nooit in Rotterdam geweest idenaar shandeld man vlucht na ongeluk 'orums en lezing in El Cid-week Bijdrage: Janet van Dijk LEIDEN Te netjes, veel charme, ongezellig. De meningen zijn hope loos verdeeld als het gaat om de aantrekkelijkheid of onaan trekkelijkh eid van Leiden als stad om te studeren. Een rondgang langs studenten in spe leidt dan ook niet tot een conclusie. Of het moet zijn dat het een onmoge lijkheid blijkt om met ie mand van woon- en stu dieplaats te ruilen. Edward van Veen, 18 jaar. Haarlem. Die is daar bijvoor beeld de dupe van. Heeft zich ingeschreven voor een studie fSpaans. Eerste keus: Amster- |clam. Geplaatst in Leiden. IBaalt daarvan. Omdat hij waarschijnlijk doorgaat met aank Europese studies, die in Lei- 3445 den niet kunnen worden ge rij volgd. Moet -ie het tweede 'aar dus alsnog overstappen. Haar goed, afgezien van dat u irobleem, is er iets dat hem 'jjj veel meer dwars zit. „Leiden O 's veel te klein, dat trekt me 51.S niet zo aan. ik hou meer van een grotere stad", vertelt hij. „In Amsterdam is veel meer te doen op cultureel gebied", doorzichtig („want misschien is het een vooroordeel") merkt hij even later op dat hij het gevoel heeft dat het er in Amsterdam allemaal „wat los- ser" ean toe gaat dan in de provinciestad Leiden „Ik denk dat de mensen in Am sterdam gemakkelijker zijn, dat daar meer kan. Ik ken er een paar mensen, en ik ken ook wel mensen die in Leiden wonen. Ik ben ook op een int- droductiedag van de Leidse universiteit geweest. Ik heb daar heel veel heel nette mensen, gezien. De sfeer be viel me niet echt". Meute De advertentie die hij zette omdat hij met iemand wilde ruilen die in Amsterdam was geplaatst, leverde niets op. Edward reist komend studie jaar dus heen en weer van zijn woonplaats Haarlem naar Leiden. Óp kamers gaat hij niet wonen„Als ik in Am sterdam was geplaatst, dan had ik dat wel gedaan", bena drukt hij nog eens zijn afkeer van Leiden. „De stad heeft zoveel charme: kleine straatjes, oude huizen, grachten En de westetse mentaliteit, daar houd ik ook van". Niels Reerink uit het Drentse Dwingeloo wordt een beetje lyrisch als hij praat over de stad van zijn dromen. Dat is Leiden, en niet Gronin gen, waar hij komend studie jaar rechten gaat studeren. Niet omdat hij dat daar per se wil. maar omdat hij erheen is gestuurd door de centrale plaatsingscommissie. Leiden was mijn eerste keus", vertelt hij. Niet alleen vanwege de charme van de stad, ook om dat de juridische faculteit van de Leidse Universiteit „veel mogelijkheden biedt om na de propadeuse je weg te volgen Bovendien wilde de Drent A MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 PAGINA 7 )EN Een 27-jarige Lei- ar kreeg in de nacht van dag op zondag rake klap- en schoppen van twee Lei- ars. Hij liep daarbij ver- lingen aan het gezicht op. nan fietste met een vriend en vriendin bij de Haven twee Leidse mannen van 24 jaar zonder enige reden hun fietsen trapten. Af- ende opmerkingen hier- resulteerde erin dat het de 27-jarige Leidenaar be- e schoppen en te slaan. De Leidenaars zijn later op de id in een café aangehouden >ns openlijke geweldpleging nishandeling. Racefietser overleden ZOETERWOUDE De 66-jarige G. Siliacus uit Zoetermeer is gisteren in het Academisch Zieken huis Leiden overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een verkeerson geluk in Zoeterwoude af gelopen donderdag. De heer Siliacus stak toen met zijn racefiets onverwacht de Hoge Rijndijk over ter hoogte van meubelbedrijf, Casba. Een automobiliste kon hem niet meer ontwij ken, waardoor een aanrij ding onstond. ZUID-HOLLAND Zuid-Holland wil in de hele provincie vries- en koelkasten gaan aftappen. In overleg met de ver schillende samenwerkingsgebieden wordt een inzamelsysteem voor koel- en vrieskasten opgezet. Hiervoor wordt een speciale aftapinstallatie ingezet en regio nale depots ingericht. Deze aftapinstallatie, die op dit moment in de provincie Gelderland wordt ge bruikt, beschadigt de compressorpot van de koelinstallatie niet, kan meerdere ap paraten tegelijk aftappen en naar de koel- of vriesinstallatie worden gebracht. Dit staat in het evaluatierapport naar aanleiding van een in maart genomen proef met het aftappen van CFK's en olie uit koel- en vrieskasten in de ge meenten Zoetermeer, Delft, Rotterdam en Den Haag. Reinigingsdiensten van deze plaatsen hebben zes weken lang de aangeboden en opgehaalde koelkasten opgeslagen Medewerking van detailhan del, tussenhandel en burgers bleek hier voor wel noodzakelijk. Wel was er be zwaar tegen de gebruikte aftap methode waarbij een gat in de compressorpot werd gemaakt. De handel vreesde dat de potten hierdoor onverkoopbaar werden. Naar aanleiding van deze proef wil de provincie nu een aantal regionale depots inrichten waar alle koel- en vriesinstal- laties naar toe kunnen worden gebracht. Het opzetten van het aftapcircuit gebeurt in overleg met de samenwerkingsgebie den, detail-, tussen- en schroothandel. Het Gemeenschappelijk Vuilverwer- kingsbedrijf Midden Holland en Rijns- streek gaat vermoedelijk als eerste van start als inzamel- en aftappunt voor de schadelijke stoffen. Man aangehouden wegens ontucht LEIDEN Een 62-jarige Leid se man is aangehouden op ver denking van het plegen van ontuchtige handelingen met een 3-jarig meisje. Het meisje was zaterdagmiddag, na buiten te hebben gespeeld, zoek ge raakt. De moeder en de gealar meerde familie gingen tever geefs op zoek. Om kwart voor negen 's avonds kwam het meisje thuis. Het kind vertelde bij een man in huis te zijn ge weest. Haar moeder waar schuwde de politie die de 62-ja- rige Leidenaar aanhield. De man ontkent iets met dit voor val te maken te hebben. LEIDSCHENDAM Een ver keerde inhaalmanoeuvre op de rijksweg A4 ter hoogte van Leidschendam is de oorzaak van een aanrijding tussen een 34-ja- rige Hagenaar en een onbekend gebleven man De auto van de onbekende ging enkele malen over de kop en de bestuurder raakte daarbij gewond De Hage naar wilde de gewonde man naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden brengen. Bij het Leid se station sprong de man echter uit de auto en vluchtte. De in middels gealarmeerde politie van Leidschendam ontdekte dat de auto waarin de gevluchte man reed, was gestolen. 'Val jechen exposeren in Pieterskerk afde- Tsjecho-Slowakije moeten ze eerst in de rij lden ln v00r ze papier kunnen kopen. De kwaliteit het papier is overigens prima, in tegenstel- tot de kwaliteit films waarmee ze moeten ken. Die is ronduit slecht. Maar als je ziet voor foto's ermee gemaakt worden, dan sta erbaasdvertelt een enthousiaste C. Sleg- liorst. In de Leidse Pieterskerk werd gister- Idag een tentoonstelling van Tsjechische iteurfotogrhfen geopend. Drie leden van de iniging FK Luna uit Tsjeého-Slowakije waren bij aanwezig. In 36 foto's wordt een geheel ere visie op fotograferen gegeven dan de westerse visie. ,,Toch vind ik dat we ze wel een beetje armoedig moeten ontvangen. We hebben slechts 500 gulden subsidie gekregen van de gemeente. Nu moeten we onze gasten onder brengen bij eigen leden. En dat terwijl wij in Tsjecho-Slowakije utstekend werden ontvan gen", klaagt de woordvoerder van de, Leidse Amateur Fotografen Vereniging. ,,Maar over de foto's niets dan lof, die zijn schitterend". De tentoonstelling is tot en met 1 september dage lijks geopend van 13.30 tot 16.00 uur. foto: wim van noort 10,7! ijk ^EIDEN De Studentenvere- voor Internationale Be- ei Ifngen Leiden houdt i jk 1i fer van de El Cid-week twee ik tims en een openbare lezing dinsdag 15 augustus is er een "imatenforum in het Acade- ïgebouw aan het Rapenburg ir kg I als thema 'Wie verre reizen Aan t kan veel verhalen'. Deel- Rfwiers zijn Ezzat Abdellatif, issadeur van Egypte, de ituksir Schroder, diplomaat de Westduitse ambassade, de heer Van Rijssen en mevrouw Ten Tusscher van buitenlandse zaken en de heer Schaapveld, zoon van de Nederlandse am bassadeur in België. Aanvang acht uur 's avonds. Öp woens dag 16 augustus praat Ton de Kok, buitenlandspecialist van het CDA in de Tweede Kamer, over 'glasnost en perestrojka'. De lezing begint om acht uur in De oude Harmonie aan de Bree- straat. Donderdag 17 augustus is er een journalistenforum over 'Ethiek in de journalistiek'. Deelnemers zin Pierre Huys- kens van het Algemeen Dag blad. Pieter de Vink van Panra- miek, Pieter Vaarekamp van de AVRO en een vertegenwoordi ger van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten. Aanvang acht uur in het Academiege bouw aan het Rapenburg. LEIDEN De Leidse be drijven schijnen maar weinig vertrouwen te hebben in de vaardighe den van de Leidse stu dent. Volgens Erno Olie van de Stichting Inte grand zijn de bedrijven „echt niet te porren" voor het inschakelen van stu denten voor een „volwas sen" opdracht. Integrand is een bemiddelingsbu reau voor studenten en bedrijfsleven. Het doel van de stichting is studen ten al tijdens hun studie vertrouwd te maken met de praktijk. Acht jaar geleden namen en kele studenten het initiatief om een bemiddelingsbureau op te richten. In het hele land sloeg het project aan, maar de Leidse bedrijven laten het af weten, zo worat geconstateerd in de vestiging aan de Klok- steeg. „Dat valt me een beetje tegen. We benaderen bedrij ven normaal telefonisch, dat is de goedkoopste manier. Voor Leiden hebben we speciaal een mailing de deur uit ge daan, maar er kwam heel wei nig uit. Wij willen die studen tjes niet, was de reactie over het algemeen", vertelt Olie. Alle bedrijven komen voor be nadering in aanmerking. „Ook voor de groenteboer die een nieuwe vestiging wil opzetten, kan het nuttig zijn een student in te schakelen die alles pre cies voor hem uitzoekt. We plaatsen de meeste studenten bij het midden- en kleinbe- voorbeeid". Olie vertelt dat Integrand contacten heeft met de Leidse universiteit, de ge meente, de ziekenhuizen, maar dat er tot nu toe nog geen stu dent geplaatst is. Zelfs bedrij ven in het Bio Sciencepark, volgens hem bij uitstek ge schikt voor academici, heeft geen student willen plaatsen. ,,Ze hebben nog niemand no dig waarschijnlijk", verklaart Olie de geringe belangstelling. ..Het kan niet aan de kosten liggen. Wij rekenen vierhon derd gulden per geplaatste stu dent. Dat bedrag dekt alleen de kosten. Het is niet de be doeling om winst te maken. De student is gemiddeld zo'n drie tot zes maanden in een bedrijf werkzaam en dat tegen het minimumloon. Dat kan dus niet de reden zijn voor de Leidse bedrijven om geen stu denten te plaatsen. Wij zijn goedkoper, dan een professio neel adviesbureau", meent de 24-jarige student rechten. Huisvesting De interesse van Leidse bedrijven voor studenten valt ontzettend tegen, maar volgens Olie ligt het niet aan de vaardigheden van de studenten. foto: wim van noort drijf. In Leiden hebben we honderdvijftig bedrijven bena derd, maar we hebben in de loop van de tijd slechts twintig studenten kunnen plaatsen. En dat is niet veel. We hebben natuurlijk veel Leidse rech tenstudenten in ons bestand en daar wilden we laatst iets voor doen. We hebben toen alle ad vocatenkantoren in Leiden aangeschreven, maar er kwam geen enkele reactie", aldus een teleurgestelde Olie. Markt Integrand heeft zo'n vijfhon derd Leidse studenten in het bestand, die allemaal snakken naar praktijkervaring. Er zijn volgens Olie genoeg bedrijven in Leiden die een student goed zouden kunnen gebruiken. „Denk aan uitgeverij Brill, die hebben de laatste tijd behoor lijke problemen achter de rug. Een student zou kunnen uit zoeken hoe ze een andere markt moeten aanboren bij- „De bedrijven zien gewoon op tegen de huisvesting van een student. Ze vinden een student niet praktisch genoeg en dat is ten onrechte. Een student komt natuurlijk wel voor het eerst in een bedrijf, maar na een korte inwerkperiode draait zo'n student prima mee", vindt Olie. Hij denkt dat het aan de bedrijven zelf ligt: ..Ze willen gewoon niet toege ven dat ze opdrachten en pro jecten laten liggen. Ze hebben er de tijd, het geld of de men sen niet voor. Maar het kost moeite om dat toe te geven, dat begrijp ik wel". KARIN SWIERS (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Bij de Leidse Wa- terpolovereniging LZ 1886 is het bericht van de moord op' Jan Kenter, vrijdag in Rio, als een klap aangekomen. Kenter was de afgelopen twee jaar voorzitter van de vereniging. Hij was meer dan 25 jaar bij het Leidse waterpolo betrok ken. Eerst bij De Sleutelstad, dat na een fusie opging in LZ 1886. Kenter werkte sinds eind 1987 als chirurg in het Haagse Leyenburg ziekenhuis. „Iedereen mocht hem ver schrikkelijk graag", zo vat se cretaris C. Stam-Hoorn van LZ 1886 de rol van Jan Kenter binnen de vereniging samen. „Hij wilde zoveel mogelijk bij alle wedstrijden zijn en met ie dereen praten". De 47-jarige Kenter speelde zelf ook nog in een team van LZ 1886. Met grote regelmaat ontmoette hij zijn waterpolomakkers in café De Kruik aan de Haarlemmer straat. H. Doove, secretaris van de voetbalclub Lugdunum en oud-waterpolo-er hoorde ook tot die zaterdagse vrienden club. Hij noemt Kenter „zeer innemend". „Hij was eerlijk en grappig" Hans Kenter was op relatief late leeftijd aan zijn studie medicijnen begonnen, nadat hij eerst de avond-hbs had gedaan. Naast zijn studie werkte hij onder andere in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Hij oogstte bewonde ring bij zijn vrienden en be kenden door zijn tomeloze energie. Een van hen. Jan de Graaf, merkt daarover op: „Het was enorm, hoe hij dat bolwerkte naast een drukke baan". Over zijn persoonlijkheid zegt De Graaf: „Hij was niet alleen prettig in de omgang, grappig en kon goed met mensen om gaan maar hij was ook be trouwbaar. Als hij iets afsprak, dan wist je ook dat het gebeur de Hij was daarin enorm se- Algemeen directeur E. Sloot van het Haagse Leyenburg- ziekenhuis, waar Kenter, op basis van een tijdelijk contract werkte, omschrijft de Leide naar als een „uitermate kun dig en geliefd man. Zeer bij zijn patiënten betrokken. Je kon altijd een beroep op hem Brand bij kapper Een uitslaande brand in de kapperszaak van Peter Mingers aan de Schoolstraat in Voorschoten heeft voor flinke schade gezorgd. De brand werd ontdekt om vijf voor een in de nacht van zaterdag op zondag. De brandweer was in tien minuten de brand meester, maar kon niet voorkomen dat de benedenverdieping uitbrandde. De eerste en tweede verdieping liepen rookschade op. Volgens de politie was de brand ontstaan door een defect aan de airconditioning. foto: wim van noort ,,lk ben ook op een introductiedag van de Leidse universiteit geweest. Ik heb daar heel veel heel nette mensen gezien". foto. oees verkerk niet zo dicht bij zijn woon plaats studeren. „Groningen is eigenlijk om de hoek en dat vind ik niet leuk. Het is wel een leuke stad. maar bijna ie dereen hier uit de buurt gaat daar studeren. Dat betekent dat je daar de hele meute weer tegenkomt. Niet dat die mensen niet leuk zijn, maar ik wil graag nieuwe contacten leggen", vertelt Niels Reer ink. Het liefst komt hij men sen tegen met die westerse mentaliteit. Wat hij daar pre cies onder verstaat, kan hij niet zo een, twee, drie zeggen. „Er is zeker een verschil. Mensen houden zich daar bij voorbeeld beter aan afspra ken. Maar ik wil niet genera liseren Midden Van de verhalen over al die rechts-geörienteerde en be kakte Leidse studenten, trekt hij zich niet veel aan: „Ik heb dat wel gehoord, maar ik ben ik. Meer iemand van het mid den Misschien kan ik daar nog wat veranderen". Voorlo pig komt het daar echter niet van. want Niels heeft nie mand gevonden die met hem van plaats wilde ruilen. Hij baalt als een stekker. „Ik had al een kamer gevonden. Ik wil absoluut naar Leiden. Ik zet me nu schrap voor het tweede jaar. dan kun je zelf kiezen waar je studeert", houdt de 20-jarige Reerink de moed erin. „Leiden, here I come", roept hij strijdlustig uit. Marjon van Delft uit Utrecht wil geneeskunde studeren in Maastricht. Toen ze hoorde dat ze was geplaatst in Lei den, plaatste ze een ruiladver- tentie. Omdat ze niet thuis is, is ze niet in staat om uit te leggen waarom ze Zuid-Lim burg verkiest boven Zuid- Holland. „Ze vindt Leiden niet zo'n leuke stad. Ze is er geweest, en kent er wat men sen. Ze vindt het gewoon niet prettig daar, niet gezellig", is het enige wat een huisgenote weet te vertellen. Nicole Raamsdorp uit Lisse wil juist wel graag in Leiden studeren. De reden is heel eenvoudig: „Ik wil graag thuis blijven wonen en Leiden is beter bereikbaar dan Rotter dam Ruilen bleek niet mo gelijk en daarom gaat ze in september geneeskunde stu deren aan de Erasmus Uni versiteit. Hoe dat zal uitpak ken, daarover heeft ze nog geen enkel idee: „Ik ben nog nooit in Rotterdam geweest". Dochter Zijn dochter is op vakantie in Spanje. Geniet daar van de zon en doet alvast wat kennis op van het Spaans, de taal die ze m september gaat studeren aan de Leidse Universiteit. Haar vader vertelt waarom ze liever naar Amsterdam wil: We wonen in Blokker en ze wil nog een jaar thuis blijven wonen. De reis van Blokker naar Amsterdam is aantrek kelijker dan die van Blokker naar Leiden. Bovendien wil ze het tweede jaar in Amster dam verder voor Europese studies, een vak dat ze in Lei den niet hebben. Maar dat ruilen is niet gelukt, er zijn helemaal geen reacties geko men. Toen heeft ze nog ge schreven naar de plaatsings commissie in Groningen, maar die vonden haar moti vatie blijkbaar onvoldoende. Voorlopig blijft ze dus maar heen en weer reizen naar Lei den. 's Ochtends een uur en 's avonds een uur Nee. het heeft niets met de stad zelf te maken. Ik denk dat Leiden wel een mooie stad is. Of heeft u er soms negatieve ver halen over gehoord

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7