„De grote partijen schuiven aan tafel te dicht aaneen" Pleeggezin moet kinderen afstaan aan internaat Fietsregistratie lijkt mislukking Waardig afscheid van president Zuidafrika zo goed als onmogelijk BINNENLAND/BUITENLAND Ceklae Commit MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 PAGINA 4 ËH Gemeenten bedenken nieuwe btw-truc (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gemeenten heb ben een nieuwe truc bedacht om geen btw te hoeven betalen. Zij be steden de bouw van bedrijfspan den uit aan financieringsmaat schappijen, huren de panden ver volgens en kopen deze tenslotte wanneer de btw-plicht is verval len. Fiscaal adviseur H. Tobé van de gemeente Rotterdam bevestigt het bestaan van deze constructie, de 'bouw-btw' genaamd, in een in terview met Het Vrije Volk. De nieuwe 'truc' is bedacht, omdat een andere, de zogeheten IJsland- constructie, binnenkort wordt verbo den. Hierbij gaat het om het 'leasen' van goederen via financieringsmaat- schapijen in landen buiten de Euro pese Gemeenschap, met name in IJs land en Zwitserland. Ook de nieuwe truc is in politiek Den Haag bekend Het kamerlid Vreugdenhil, fiscaal specialist van de CDA-fractie, zegt er weieens met staatssecretaris Koning over gespro ken te hebben. Ook het PvdA-ka- merlid Vermeend, eveneens fiscaal expert, kent de constructie. Hij meent echter dat het belang ervan echter niet zo groot is. Bij heel dure projecten, zoals het Haagse stadhuis, spelen zoveel overwegingen een rol dat het btw-voordeel meestal een bij zaak is, aldus Vermeend. Batman De Batman-rage in de Verenigde Staten gaat al zover dat twee zeventienjarige jongens hun tafeltennistafel hebben aangepast aan de modegril. Brent Neefs en Mike Daniels uit Illinois zaagden veertig procent van het oppervlak weg en vinden hun partijtjes ping pong nu veel spannender. FOTO: AP Van Leeuwen wellicht waarnemer in Nicaragua ZOETERMEER De Zoetermeerse wethouder J. van Leeuwen zal waar schijnlijk als waarnemer optreden bij de verkiezingen, die volgend jaar fe bruari in Nicaragua worden gehou den. Zij is gevraagd door het lande lijk beraad stedenband Nederland- Nicaragua. De Amerikaanse oud-pre sident Carter treedt op als voorzitter van de internationale waarnemings commissie. De verkiezingen maken deel uit van het akkoord dat vijf pre sidenten van Middenamerikaanse re publieken onlangs hebben bereikt en dat een einde moet maken aan de burgeroorlog in Nicaragua en tot de ontmanteling van het rebellenleger, de Contra's, moet leiden. Wachttijd rij-examen kan 13 weken duren RIJSWJK Kandidaten voor het praktij kexamen autorijden kunnen deze dagen een brief van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) verwachten, die hen waarschuwt voor een wachttijd tot 13 we ken Aanvragen voor herexamens kunnen zelfs tot twintig weken in beslag nemen. Volgens een woordvoerder van het CBR had het bureau de „extreem grote aanwas" van examenaanvragen niet kunnen voor zien. „Door de grotere welvaart besluiten steeds meer mensen tot het behalen, van een rijbewijs". In totaal gaat het om zo'n 650.000 aanvragen. Daarbij is de belangstelling voor het motor-examen met vijftig procent geste gen. Om de plotselinge vraag naar examens het hoofd te kunnen bieden gaat het CBR zijn capaciteit uitbreiden. )v< BURGERSCHAPSKUNDE ZIET ZOETE' CAMPAGNE NIET ZITTEN DEN HAAG Hoewel er nog geen maand rest tot de Grote Dag van de ver kiezingen is het in politiek Den Haag nog muisstil. Waar lijsttrekkers in het buitenland elkaar bij het naderen van de stembus strijd steeds fellere ver wijten maken en vol over gave met handenvol mod der smijten, lijkt zich op het Binnenhof een merk waardige naastenliefde meester te hebben ge maakt van de grootste po litieke dieren. In plaats van elkaar te verslinden richten ze zoete woorden tot elkander en kloppen de collega-politici begrip vol op de schouders. Het unieke feit dat deze keer zo ongeveer iedereen met ie dereen in zee wil (CDA met PvdA, D66 en VVD; de VVD met het CDA en D66 en wel licht ooit PvdA; de PvdA met CDA en D66 en wellicht ooit de VVD, D66 met PvdA, CDA en wellicht ooit de VVD) zorgt ervoor dat de politici op portunisten als ze zijn hun kruit droog houden en voor Haagse begrippen reuze aardig voor elkaar zijn. Tijdens zijn laatste grote speech wilde Lubbers zelfs geen woord vuil maken aan zijn politieke oppo nenten. „Zal ik het nu over de andere partijen gaan hebben? Nee, dat doe ik niet", zo sprak de premier op het jongste CDA-congres. Er zijn ook niet zo veel ver schillen meer die met de man tel der liefde bedekt kunnen worden Inhoudelijk zijn CDA, PvdA, D66 en VVD de afgelo pen drie jaar behoorlijk dicht naar elkaar toegekropen. De socialisten hebben met hun pa nelen geschoven en trekken nu een vriendelijk gezicht naar het bedrijfsleven. De VVD tracht onder leiding van Joris Voorhoeve liberaal en sociaal tegelijk te zijn. En het CDA kiest als altijd de gulden middenweg. ,,De grote partijen zijn bij el kaar aan tafel dicht aaneen ge schoven", beaamt Nico Bloot, voorlichter van de Stichting Burgerschapskunde in Leiden. „Er is op hoofdpunten een be hoorlijke consensus. Daardoor mis je in de campagne het ech te spetterwerk. In 1982 ging het nog tussen 'rooien' en 'ka pitalisten'. Er werd gepolari seerd, de verschillen tussen de partijen benadrukt. Dat lijkt een tijdperk geleden. Fantas tisch kun je zeggen: men is het nu eindelijk met elkaar eens! Maar het gevaar is groot dat de gemiddelde kiezer geen on derscheid meer kan maken tussen de grote partijen. Zeker als de lijsttrekkers het nalaten hem of haar daar een handje bij te helpen". Verschillen Nu is het al ruim twintig jaar de taak van de Stichting Bur gerschapskunde om de ver schillen tussen de politieke stromingen zo duidelijk moge lijk te maken. Begonnen als een cursus 'burgerschapskun de' bij de Leidse Onderwijs In stellingen kwam de populaire studierichting al snel op eigen benen te staan. Mèt steun van het toenmalige ministerie van CRM en de Kamer, want de politieke partijen zagen heel goed in dat de democratie geen lang leven beschoren kan zijn als de gemiddelde burger van toeten noch blazen weet. De Stichting Burgerschapskunde kreeg de opdracht in het land politieke zendingsarbeid te verrichten. Bloot: „De stichting begon in dertijd met cursussen en fol dermateriaal en dat heeft zich steeds verder uitgebreid. Dit jaar zijn we bijvoorbeeld voor het eerst met een verkiezings- lijn gestart. Op dit nummer (071-141644) is 24 uur per dag een bandje te beluisteren met de agenda van spreekbeuren van de belangrijkste politieke kopstukken, een vergelijking van de verkiezingsprogram ma's op bepaalde punten en een samenvatting van het poli tieke nieuws. Het blijkt een enorm succes te zijn. In de af gelopen elf weken hebben al ruim drieduizend mensen ge beld". Met name'de laatste drie jaar wordt bij de stichting behoor lijk aan de weg getimmerd. Vanuil het besef dat de poli tiek zich niet alleen afspeelt binnen de muren van het Bin nenhof, het provinciehuis en gemeentehuis, heeft de stich ting zich ook opgeworpen als 'coach' van allerlei zogeheten buiten-parlementaire pressie groepen. Via mediatrainingen worden onder anderen toe komstige milieu-activisten, vakbondsleiders, en voorzit ters van buurtcomité's voorbe reid op de 'spotlichten' van krant, radio en tv. Speciale aandacht besteedt de stichting aan de politieke vorming van vrouwen. Docenten maat schappijleer worden door de stichting wegwijs gemaakt in de veelheid aan studiemateri aal. Opkomst „De belangstelling voor de po litiek is de afgelopen jaar be hoorlijk gegroeid", constateert Nico Bloot, in weerwil van de lage opkomst bij de jongste Eu roverkiezingen. „Wij merken dat aan het aantal aanvragen voor informatiemateriaal en de belangstelling bijvoorbeeld voor excursies naar het Bin nenhof. Het feit dat je daar met een echt levend kamerlid kunt praten blijkt enorm aan te slaan Vele mensen hadden nooit gedacht dat de drempel naar de politiek zo laag was. En het aardige is: als je de spelregels eenmaal kent, dan wordt het spel vanzelf nog leuk ook". „De grote partijen zijn bij elkaar aan tafel dicht aaneen geschoven", aldus Nico Bloot van de Stich ting Burgerschapskunde in Leiden. FOTO: HENK v.d. ENDE Over het spelletje dat de laat ste maanden aan het Binnen hof wordt gespeeld mag Nico Bloot als vertegenwoordiger van een onafhankelijke en 'neutrale' stichting geen oor- déel uitspreken. Wel vindt hij het zoals gezegd jammer dat het er allemaal zo tam aan toe gaat. Er zullen, zo vreest hij, steeds meer 'zwevende' kiezers bijkomen; mensen die op het laatste moment een keuze doen tussen midden, links, rechts of radicaal. Volgens een recent onderzoek van Maurice de Hond 'zweeft' nu al ruim dertig procent van de kiezers. Dat is behoorlijk veel voor het nuchtere Hollandse volkje. Taaie taal Sappig geschreven verkie zingsprogramma's die zich la ten lezen als een spannende roman, zouden wellicht de be trokkenheid van de kiezers kunnen vergroten. Maar he laas is de taal van de politieke spoorboekjes nog even taai en ambtelijk als altijd, constateert Bloot. ^,Het Haagse jargon is kennelijk moeilijk voor verbe tering vatbaar", verzucht hij. „Vroeger had je nog Marcus Bakker (CPN) in de Kamer die regelmatig riep: jongens, waar hebben we het nu over? Kan dat niet in gewone-men sentaal? Maar dat hoor je nu ook niemand meer zeggen" Om de waslijst van politieke voorkeuren, wensen en belof tes was inzichtelijker te maken levert de stichting daarom jaarlijks een overzichtelijke 'programmavergelijking' Wie er dan nog niet uit kan ko men, kan dit jaar voor het eerst een beroep doen op de door de Groningse politicoloog A. Lucardie opgestelde 'Kies- wijzer'. Via een enquêteformu lier met cito-achtige vragen en antwoorden komt de kiezer vanzelf tot een 'score' die uit eindelijk aangeeft welke poli tieke kleur hij of zij heeft. Het politiek kleurbekennen, teruggebracht tot een weten schappelijke test. Hoe kon het ook uitblijven in dit techno cratische tijdsgewricht met za kelijke kabinetten en zakelijke politici. „Een spelletje", zou Ni£o Bloot zeggen. Een spelle tje dat je misschien maar niet te serieus moet nemen. PAUL KOOPMAN AALDEN Ondanks verwoede pogingen in de afgelopen week om de be slissing van de kinder rechter terug te draaien, moeten Piet en Marga de Vries uit het Drentse Aal den morgen hun twee pleegkinderen overdragen aan het internaat voor therapeutische gezinsver pleging De Sluis in Gro ningen. Deskundigen op het gebied van de kinderpsychiatrie zijn van oordeel dat de familie De Vries niet in staat wordt ge acht de eventuele psychische problemen van de kleintjes op termijn het hoofd te kunnen bieden. Kinderrechter O.W.E. Berg -uit Assen heeft daarop besloten om de kinderen in een tehuis te laten plaatsen. Johan en Moniek werden vo rig jaar mei bij hun ouders weggehaald nadat aan het licht was gekomen dat ze ja renlang schromelijk werden verwaarloosd en er zelfs ver moedens van incest bestonden. Zij werden daarom direct on dergebracht bij het pleeggezin De Vries en hebben het daar uitstekend naar hun zin. Op school boekten de beiden kin deren prima resultaten en ze begonnen juist weer een nor maal leven te leiden. Deskun digen blijven echter bij hun opvatting dat de kinderen in een vorig gezinsleven dermate veel psychische schade hebben opgelopen dat ze de komende tijd therapeutisch behandeld moeten worden. Het echtpaar De Vries heeft enorm veel reacties uit het hele land gekregen die verge zeld gingen met tal van advie zen om niet toe te geven aan het besluit van de kinderrech ter en de kinderen elders te la ten onderduiken. De pleegou ders hebben in het belang van de kinderen besloten daaraan niet te beginnen. Insectenjacht Met zijn kleinzoon achterop de fiets rijdt deze Chinees naar de buitenwijken van Peking op zoek naar een geschikt plekje om op insecten te jagen. Onder de jonge Chinezen in Peking is insectenjacht een zeer geliefd tijdverdrijf. FOto: ap DEN HAAG De landelijke registratie van fietsen lijkt uit te lopen op een mislukking. Twee jaar na de start is vol gens de Nationale Fietsregi stratie (NFR) nog maar tien procent van het Nederlandse fietsenpark voorzien van een postcode en huisnummer, ter wijl bij de start werd verwacht dat binnen vijf jaar zeventig procent van de ruim twaalf miljoen rijwielen geregistreerd zou zijn. 'De NFR werd in 1987 opgezet door een aantal verze keringsmaatschappijen, de rij wielindustrie en de Stichting Fiets, in samenwerking met de ministeries van binnenlandse zaken, justitie en politie. Voor tien gulden weet iedere fiets- bezitter zijn rijwiel voor vijf jaar lang opgenomen in het landelijke register. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA val ben je veer geesligJkiie ik x/e enr—- fern gekibbel, he1 Die mennen van de R TT hebben daar gedaan met hun werk en xun nu aan de andere kant bex/g. go iel is dat f Denk er niet meer aan Charters ondervinden enige hinder van acties SCHIPHOL Het charter- verkeer van en naar Schiphol heeft het afgelopen weekeinde enige hinder ondervonden van de acties van technici bij de Franse luchtverkeersbeveili ging Zaterdagavond en -nacht arri veerden alle chartervluchten met vertragingen van twee tot vier uur op de Amsterdamse luchthaven. Gistermorgen kon het luchtverkeer op schema starten, omdat de Nederlandse luchtvaartmaatschappijen er 's nachts alles aan hadden ge daan de vertraagd binnenge komen toestellen op tijd ge reed te hebben. Later op de dag traden er bij de uitgaande vliegtuigen enkele vertragin gen op van een half uur met een uitschieter tot twee uur Volgens een woordvoerder van de vakbond van Eurocon- trol-verkeersleiders hebben de Franse luchtverkeersleiders gisteren geprobeerd de gevol gen van de acties voor het luchtverkeer zo klein mogelijk te houden. Omleidingen bui ten het Franse luchtruim om zo mogelijke vertragingen te ontlopen,,waren door de Duit se en Engelse verkeerslei dingsdiensten niet toegestaan. BOTHA STAAT ALLEEN IN RUZIE MET DE KLERK PRETORIA De Zuida- frikaanse regering heeft zich zaterdag volledig aan de zijde van de minister van onderwijs en de leider van de Nasionale Party, Frederik de Klerk, ge schaard in diens ruzie met president Pieter W. Botha. Volgens politieke commentato ren in Zuidafrika staat Botha nu volstrekt geïsoleerd. De president zal naar verwach ting vandaag, tijdens een door hem belegde buitengewone kabinetszitting in zijn residen tie in Kaapstad, uit twee mo gelijkheden kunnen kiezen: of ontslag nemen of pogen zijn positie te heroveren door De Klerk de laan uit te sturen. De Klerk volgde Botha in fe- 1 bruari op als partijleider. Hun geschil gaat over het vorige week vrijdag door De Klerk aangekondigde gesprek met de Zambiaanse president Ken neth Kaunda, een aartsvijand van het Zuidafrikaanse apart heidsysteem. President Botha, die in elk geval na de naar ras gescheiden verkiezingen van 6 september zal aftreden, liet kort daarop weten De Klerk geen toestemming voor een buitenlandse reis te hebben gegeven. Het conflict tussen Botha en zijn opvolger is de ernstigste crisis tijdens het 41- jarige bewind van de NP. Bo vendien maakt het een waar dig politiek afscheid voor de 73-jarige Botha zo goed als on mogelijk. Botha had al enigs zins schoorvoetend zijn politie ke vaarwel uitgesproken nadat hij in januari door een beroer te was getroffen. Hij heeft sinds 28 september 1978 de lei ding in het land, eerst als pre mier en de laatste jaren als president. Botha begon zijn carrière bij de partij in 1936 als politiek organisator. Kenmerkend voor Botha's be stuur waren zijn vastberaden, waarschijnlijk goedbedoelde, maar meestal vruchteloze po gingen om het staatsbestel te hervormen en de economie op te vijzelen. De grote struikel blokken waren zijn eigen on vermogen om geloofwaardige zwarte leiders in het centrale staatslichaam te betrekken en de enorm hoge kosten van zijn oorlogen en bijna-oorlogen in de omgeving. Al met al betekent he.t dat Botha zijn opvolger een land overdraagt dat, in concrete termen, armer is dan het was toen hij zelf in 1978 aan de macht kwam, met een zwarte bevolking die slechts een frac- President Pieter W. Botha tie dichter bij sociale recht vaardigheid is komen te staan dan voorheen het geval was. Bovendien is Zuidafrika inter nationaal gezien geïsoleerder dan ooit-. De regering acht het nog steeds noodzakelijk om de noodtoestand (die nu al vier jaar duurt) te handhaven, met draconische beperkingen op aanzien van Mandela en Na mibia tien jaar geleden had ge nomen, en dat had hij best ge kund, zou hij misschien wer kelijk vooruitgang hebben ge boekt op het gebied van de rassenhervormingen. Met het door De Klerk aange kondigde gesprek lijkt nu wel een opening mogelijk. Volgens ingewijden zal in dat gesprek de Zambiaanse president Kaunda aan De Klerk een plan voorleggen dat de zwarte verzetsorganisatie ANC heeft ontworpen Dit plan voorziet voor het eerst in onderhande lingen tussen het ANC en de regering in Pretoria. Het ANC zou de gewapende strijd willen beëindigen in ruil voor ophef fing van de noodtoestand, vrij lating van de politieke gevan genen en opheffing van het verbod op zwarte politieke or ganisaties. Toen Botha in 1978 aan het ANC-leider Tambo getroffen door beroerte LONDEN Olivier Tambo, de voorzitter van de Zuida- frikaansè verzetsorganisatie ANC, is in Londen in een ziekenhuis opgenomen, na dat hij door een beroerte was getroffen. De 71-jarige' ANC-leider was in Lusaka, de hoofdstad van Zambia, toen hij vrijdag de beroerte kreeg. Tambo is met een vliegtuig van de Britse mul tinational Lonrho naar Lon den vervoerd. Tambo leidt sinds 1967 het in Zuidafrika verboden ANC. "J politieke activiteiten en geen bewind kwam, was de toenma- vrijheid van meningsuiting, lige regering van John Vorster Honderden mensen staan on der strenge controle of zitten in de gevangenis. De gerechts hoven staan machteloos; ze kunnen niets doen voor dege nen die verstrikt zijn geraakt in het net van de noodtoe stand. Het land zit vol met mensen van een vaste politie ke overtuiging die een angstig en teruggetrokken leven lei den onder de voortdurende dreiging van acties door de veiligheidspolitie. De ironie wil nu dat Botha tij dens de laatste maanden van zijn bewind enige vooruitgang heeft geboekt. Daartoe aange spoord door de supermachten heeft hij een begin gemaakt met de onafhankelijkheid, on- verwikkeld in een geruchtma kend schandaal. Regerings functionarissen maakten met behulp van het beruchte In lichtingen Departement op grote schaal misbruik van staatsfondsen om steun voor het apartheidsysteem te ver werven. Nog jaren daarna zat Botha met de nasleep van die onverkwikkelijke affaire in zijn maag. Botha waagde zich aan een presidentiele regeringsvorm en hield in 1983 een referen dum over zijn voorstellen voor een nieuwe grondwet. In 1984 werd hij president. Daarmee introduceerde hij tevens een ingewikkeld trikameraal sy steem, bestaande uit aparte ijl» der toezicht van de Verenigde parlementen voor blanken, Naties, van Namibia (voorheen kleurlingen (mensen van Zuidwest-Afrika, een man daatgebied van Zuidafrika). Eerder deze maand had hij een ontmoeting met Nelson Mandela, de gevangen leider van het Afrikaans Nationaal Congres ANC. Daarbij spraken zij zich beiden uit voor het na streven van een „vreedzame ontwikkeling" in het land. De Namibische stappen in de richting van vrede zijn echter uiterst wankel en de guerril la's van het ANC zetten hun strijd onverminderd voort. Mandela is duidelijk onver murwbaar in zijn overtuiging dat vrede niet bereikt moet worden met behulp van stro mannen maar met de „volks- democratische beweging", en in het bijzonder met het ANC. Na 27 jaar gevangenschap wordt zijn vrijlating nog steeds verwacht. Als Botha die initiatieven ten mengd bloed) en Aziaten. Zwarten kwamen er dus niet aan te pas en in de praktijk bleek de blanke invloed te overheersen. Dit systeem heeft duidelijk niet gefunctioneerd. Kort nadat Botha aan de macht was gekomen, scheidde een deel van zijn partij zich af en schaarde zich onder het rechtse vaandel van voormalig minister dr. Andries Treur- nicht. Deze splinterpartij vormt nog steeds een bedrei ging voor de Nasionale Party. De afschaffing van de zo geha te pasjeswet, krachtens welke wekelijks duizenden Zuidafri kanen werden gearresteerd omdat ze niet over de papieren beschikten om zich in de zoge heten „blanke" gebieden te be geven, is vermoedelijk Botha's meest opmerkelijke succes. Met het afschaffen van de pas jeswet zijn sommige, maar lang niet alle, maatregelen voor raciale discriminatie ver dwenen. De rassenscheiding in de meeste woongebieden, op alle openbare scholen en in het parlement blijft van kracht. En de Bevolkings Re gistratie Wet, die alle Zuidafri kanen indeelt naar ras, bestaat ook nog steeds. In 1984 braken er rassenonlus- ten uit in Zuidafrika, die ruim twee jaar aanhielden en dui zenden levens kostten. De be langrijkste aanleiding hiervoor er was de uitsluiting van zwarten van het trikamerale parle ment. Het ongenoegen suddert nu in de meeste gebieden op een laag pitje, behalve in de provincie Natal, waar de on lusten weer hoog zijn opge- laaid. Botha's meest negatieve actie JL was dat hij het leger overal bij betrok, zoals bijvoorbeeld bij - het bewaren van de orde in de zwarte woonwijken. Meer dan eens werden de pla autoriteiten buiten spel gezet door militaire comité's die Bot ha stiekem in het leven had geroepen. Verder stond hij toe dat de militairen zich te buiten gingen aan verwoestingen in de Zuidafrikaanse buurlanden, met name in Angola, Zimbab we en Mozambique, totdat het nieuwe klimaat van regionale vrede aanbrak, te beginnen met de onafhankelijkheid van Namibia èn het einde van de oorlog in Angola, en de moge lijke koerswijziging van hel ANC. Alhoewel Botha verder is ge vorderd met zijn voorgenomen hervormingen dan iedereen verwachtte, lijkt hij nu over- J troefd te worden door de re cente gebeurtenissen. Maar of r De Klerk zal slagen waar Bot- ha faalde, valt nog te bezien. ANTHONY HEARD

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4