„We denken aan wat kinderen zelf willenr Groen Links daagt PvdA uit voor tv-debat Marte Röling krijgt Starf ighter in tuin BINNENLAND £etdóc(Sotwant MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 ;jj| De naam van de te levisie-journalist Jaap Jongbloed leek bijna vastge koppeld aan die van Astrid Joosten, maar zaterdag maakte een van Neerlands meest begeerde vrijgezel len daaraan een einde door in het huwelijk te treden met Saskia Gaas- terlapd. Aan de sa menwerking met Joosten is overi gens helemaal een eind gekomen, om dat Jongbloed zich heeft verbonden aan TV 10. Kamer boos over verzoek minder bonnen te schrijven DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Korthals (VVD) is van plan de regering vragen te stellen over het verzoek van verscheidene hoofdofficieren van justitie aan de poli tie om minder bekeuringen uit te schrijven. Korthals vindt dit verzoek onbegrijpelijk. Hij wijst erop dat het be leid van minister Korthals Altes juist gericht is op een harder optreden tegen verkeersovertredingen. De PvdA'er Kosto is het gedeeltelijk met hem eens. Er moet meer geld komen voor de handhaving van de rechtsorde, vindt hij. „Het Openbaar Ministerie is al jaren overbelast. Wat er nu gebeurt was te voorzien". De CDA'er Van der Heijden toonde zich als enige niet verontwaardigd over de houding van de hoofdofficieren. „Als de produktiecapaciteit van de justitie niet aansluit op die van de politie, is het heel logisch dat er gevraagd wordt tijdelijk wat gas terug te nemen". Van der Heijden vindt het wel heel erg dat zo'n interne maatregel onmid dellijk naar buiten wordt gebracht. Winst NKF 52% omhoog WADDINXVEEN De nettowinst van NKF Holding is in het eerste halfjaar 1989 met 52 pro cent gestegen tot ƒ21,3 miljoen. Sterke binnen landse vraag leidde tot een 13 procent hogere netto-omzet van ƒ255,1 miljoen. Het bedrijfsre sultaat steeg met '30 pro cent tot 33,8 miljoen. De verwachting is versterkt dat 1989 met vertrouwen tegemoet kan worden ge zien en dat het nettore sultaat ten opzichte van 1988 zal toenemen. Freek de Jonge keert terug in PvdA-gelederen DEN HAAG Nadat hij vorig jaar de PvdA nog de rug toekeerde, zal cabaretier Freek de Jonge zich de komende weken toch inzetten voor de PvdA-verkiezings- campagne. De Jonge zegde eind vorig jaar zijn lidmaatschaatschap op omdat hij teleur gesteld was over wat hij noemde het „a-cul turele klimaat" binnen de partij. De Jonge vond dat de PvdA zich met de sluiting van het Amsterdamse Shaffy-theater schuldig maakte aan culturele afbraak. De terugkeer van Freek de Jonge is de verdienste van de jongerenorganisatie van de PvdA, de Jonge Socialisten. Zij wisten hem over te halen zit ting te nemen in het „comité van aanbeve ling"; een groep artiesten die tijdens een culturele manifestatie in Haarlem op 3 sep tember een oproep zal doen 'om PvdA te stemmen. Holwoning niet langer illegaal ETTEN-LEUR Het college van b en w van Etten-Leur wil een ondergrondse woning in die plaats legaliseren. Het college gaat daarmee voorbij aan een gestage stroom van bezwaren door omwonenden. In zijn voorstel aan de raad stelt het college dat het deze bezwaarmakers toch niet naar de zin te maken is. De onderlandwoning zoals de gemeente het verblijf noemt, kwam in het najaar van 1987 volop in het nieuws. Naast een leefruimte heeft de be woner ook een timmerwerk plaats. Familie Kenter gewaarschuwd voor straat - criminaliteit (Vervolg van de voorpagina) B al(J RIO DE JANEIRO De familie Kenter was pas twee dagen eerder in Rio aangekomen voor een va kantie. Gewaarschuwd voor de steeds toenemen de straatcriminaliteit in deze stad, hadden zij hun voorzorgen genomen en alle tips goed opgevolgd: zij bezochten een stille en .veilige" wijk en de heer ls vo is zii le re tart dodi de irnaa Kenter had slechts foto- ilemej kopieën van zijn docu menten bij zich, en slechts 200 dollar aan geld, dat hij trouwens in zijn sokken had weggeborgen. Volgens politiecommissaris Sa- boya hebben ooggetuigen een beschrijving van de overval lers kunnen geven. De politie commissaris zei de voornaam van de verdachte en de volle dige naam van zijn gezellin te kennen. De moord wordt „een zware klap" genoemd door de toeris tische autoriteiten van Rio. Dezen hadden de afgelopen tijd zware kritiek geuit op bui- i klei tenlandse correspondenten die zich bezondigd zouden hebben aan „negatieve en overdreven berichtgeving" over de crimi naliteit in de stad. Volgens hen is het aantal bezoekers uit de Verenigde Staten bijvoorbeeld als gevolg van deze berichtge ving het afgelopen jaar reeds met de helft gedaald, terwijl voor dit jaar een daling van niet minder dan 75 procent verwacht wordt. Het plaatselijke toerismebu- teau Riotur belegde als reactie verleden maand een speciale vergadering met alle consuls in de stad, waarop werd ge tracht hen ervan te overtuigen dat Rio in feite geen gevaarlij ke stad is en dat toeristen niets te vrezen zouden hebben. De dag daarop werd toevallig de Westduitse consul, die op de vergadering aanwezig was, op de modieuze strandboulevard van Copacabana door. een ben de straatjongens aangevallen, die hem van zijn geld wilden beroven. Hij kon ze echter af weren door hen ;n het plaatse lijke Portugese dialect uit te schelden. GEEF OM DIT KIND Liliane Fonds Voor directe hulp aan gehandicapte kinderen in ontwikkelingslanden GIRO 66.77.67 Voor alle banken rek. nr. 70.70.70.198 Postbus 75, 5250 AB Vlijmen Telefoon: 04108-9029 (Vervolg van de voorpagina) ALKMAAR Alle Ols- thoorns werden vroeger de Olly's genoemd, dus de bedrijfsnaam Olly's was snel bedacht. Maar omdat er in Zwitserland het chi que kinderkledingmerk Molli bestond en de eige naar daarvan met succes Olly als merknaam juri disch bestreed, stopte het echtpaar Olsthoorn twee i's in de naam. Maar hun bv is Olly's blijven heten, zodat de klanten Oilily moeiteloos blijven associë ren met Olly. Het vandaag met de Grand Seigneur bekroonde kleding bedrijf heeft zijn omzet vooral dank zij zijn vrolijke kinder kleding de afgelopen tien jaar vertwintigvoudigd. Algemeen directeur Olsthoorn verwacht voor dit jaar een omzet van 135 miljoen gulden en een „po sitief" resultaat. „Wij zijn nu blij met 'slechts' twintig pro cent groei -per jaar", geeft hij aan dat de zaken om organisa torische redenen niet té hard moeten gaan. En ze gaan hard. Exclusieve Oilily-winkels zijn er wat Ne derland betreft in Alkmaar, Almelo, Arnhem, Breda, Haar lem, Leeuwarden, Oss en Ois- terwijk. Maar in vrijwel elke stad is wel een chique kleding zaak die het Alkmaarse merk ook verkoopt. In deze regio is kleding van de nieuwe 'Grand Seigneur' te koop in Alphen a d Rijn (Domino), Delft (De Pa pegaai), Den Haag (Charme, Bambi en Jutta's Mode), Kat wijk aan Zee (Poot), Leiden (Lollypop en Fiorella), Noord- wijk (Humpy), Voorburg (Bab- beloe's Kinderboetiek), Voor schoten (k Tien) en Wassenaar (Theil schoenen en Ot en Sien). Over de grens siert de naam Oilily winkels in West- Duitsland, Belgiè, Engeland, IJsland, Finland, Saudiarabië, Taiwan, Canada en de Vere nigde Staten. In totaal wordt de kleding van de Olsthoorns op 1800 punten in 35 landen verkocht. Vooral de nieuwe Londense winkel in Sloane 'Street, om de hoek bij Harrods, zorgt voor een enor me internationale klanten- groei. Olly's laat de altijd zel fontworpen kleding maken in De ook zakelijk getalenteerde Willem Olsthoorn begon in 1963 voor zichzelf omdat hij zich na de Hogere Textiel School in Tilburg niet wilde binden aan lange arbeidscon tracten met lastige clausules. „Ik was bijna bedrijfsleider in een kunstwolfabriêk gewor den", zegt hij met afgrijzen zijn stem. „In mijn studenten tijd maakte ik dusters om er wat bij te verdienen. Daarna begon ik met kinderkleding". De vrij dure kleding is bijna altijd bont en vrolijk en ken merkt zich verder door een royaal stofgebruik, prachtige dessins en een goed afgewogen kleurstelling. Olsthoorn; „Mijn grote geluk is geweest dat mijn vriendin, die later ook mijn vrouw is geworden, over bij zondere creatieve capaciteiten beschikt. Ik maakte in het be gin wat de handel wilde, maar zij wilde de kleding aardiger maken, vond dat deze zich duidelijk moest onderscheiden van andere. We trekken ons niets aan van heersende mode trends; dat kan met kinderen. Wij hebben een trend die zich al jarenlang volgens één filoso fie ontwikkelt. Het is eigenlijk een vrij constant verhaal. De kleding heeft altijd dezelfde atmosfeer en ziet er toch elk jaar heel anders uit. We den ken aan wat de kinderen zélf willen en wat hen flatteert". Wat kinderen willen komt Ol ly's bv gemakkelijk te weten, en niet alleen omdat de Ols thoorns zelf vier kinderen hebben grootgebracht Olly's' topman: „Wij hebben een le vendige correspondentie met klanten. De Oilily-fanclub heeft 12.000 leden over de hele wereld en we hebben twee meisjes in dienst die niets an ders doen dan met de leden corresponderen Kansen laten liggen als je suc ces hebt, doen creatieve za kenmensen natuurlijk niet. En dus zijn er van het Alkmaarse merk behalve kleding ook al lerlei accessoires, schoenen, brillen, magazines en zelfs een geurlijn. Het bedrijf, met circa 200 werknemers, groeit zo hard dat het eind volgend jaar een nieuw hoofdkantoor bui ten de stad moet betrekken. En dat vinden Olsthoorn c.s. eigenlijk erg jammer. Want sinds 1973 huist de ontwerpaf deling van Olly's in een fraai gemoderniseerd kaaspakhuis, gezellig gelegen bij de Kaas markt, temidden van alles wat Alkmaar zo aantrekkelijk maakt, het Kaasmuseum, Bier museum 'De Boom', het Hans Brinker-huis en historisch- nauwe winkelstraatjes. Eén troost: de testwinkel aan de Kaasmarkt blijft. HERMAN JANSEN Myrthe Jonkers I* (4) uit Mijdrecht laat trots haar nieuwe herfstkleding zien, die haar ouders zojuist bij Oilily in Alkmaar hebben gekocht. Bij het ongeluk raakten de Nederlandse bus en de Oostenrijkse auto zwaar beschadigd. FOTO: AP Hartstilstand oorzaak van ongeluk in Oostenrijk BRUCK AN DER LEITHA Als gevolg van een hartstil stand van de Asser chauffeur W. Vonk is in de nacht van za terdag op zondag een bus van Rapide Tours uit het Drentse Tynaarlo in het Oostenrijkse plaatsje Bruck an der Leitha verongelukt. De bus met 29 Nederlanders aan boord maakte deel uit van een colonne van negen bussen van het reisbureau, die van Hongarije via Wenen op weg waren naar Nederland. Op het moment dat de chauffeur de hartstilstand kreeg, ramde de bus een Oostenrijkse auto, waarna het voertuig tegen een muur tot stilstand kwam. De buschauffeur overleed als gevolg van de hartstilstand. De twee inzittenden van de personenauto en zes buspassa giers moesten met verwondin gen naar een ziekenhuis wor den vervoerd. Van de gewon de buspassagiers verblijven er nog twee in een Oostenrijks ziekenhuis. De overige passa gier kwamen gisteren met een extra bus in Nederland terug. De twee passagiers die in Oos tenrijk achterbleven, worden vandaag of morgen terugver wacht. KLINIEK DRANKLUSTIGE MILITAIREN GEWENST UTRECHT Er zou een aparte kliniek moefen komen voor soldaten met alcoholproblemen Die aanbeveling doet een com missie onder leiding van drs. N. Snoek, klinisch psycholoog in het militair hospitaal dr. A. Mathijsen in Utrecht, maar het mi nisterie van Defensie ziet vooralsnog niets in het voorstel. Een deel van de militairen met drankproblemen komt nu terecht op de psychiatrische afdeling van het militair hospitaal. De groep psychiatrie van het ziekenhuis, waaraan Snoek is verbonden, vindt dat ongewenst omdat alcoholverslaving geen psychiatri sche aandoening is. Bovendien moet de afdeling binnenkort in krimpen. DE KNOLLEN Kum. 'M MtDlSCH CfiMW MA. Oie CHIRURG l€PTfiO(U „CADEAUTJE" VAN LUCHTMACHTGENERAAL DEN HAAG De kun stenares Marte Röling heeft een complete Star- fighter gekregen van de Koninklijke Luchtmacht (KLU). De afgedankte straaljager, die voor deze gelegenheid een flinke opknapbeurt heeft onder gaan, zou vandaag neerge zet worden in haar tuin te Weesp. Vrijdag wordt het toestel officieel aan me vrouw Röling in bruik leen overgedragen door minister Bolkestein van defensie. „Een Starfighter is een beau ty," zei Marte Röling gisteren voor de AVRO-radio. „Het zal m'n leven veranderen. Het lijkt me heerlijk 's ochtends met een kopje koffie in de hand van het vliegtuig te ge nieten". Mevrouw Röling heeft de straaljager te danken aan de bevelhebber der lucht strijdkrachten. luitenant-gene raal F. de Jong, die een goede kennis van haar is. „Ik heb hem inderdaad een brief ge schreven die begint met „Lie ve Fred" maar waarin ik aan het einde ook zeg „doe je de groeten aan Els", vertelde me vrouw Röling. Els is de echt genote van de generaal. Hoewel er in de lagere regio nen van de luchtmacht grote woede is ontstaan over „dit dure cadeautje" in een tijd van forse bezuinigingen op defen sie, is er volgens de top van de KLU niets aan de hand. Vol gens kolonel Schouten, kabi netschef van generaal De Jong, is de in 1984 afgedankte Starfighter niet meer dan vijf duizend gulden waard. Boven dien is het toestel bedoeld als betaling voor een nog te leve ren en naar verwachting kost baar kunstwerk. Marte Röling onthulde dat zij de geschiede nis van de 75-jarige KLU in beeld gaat brengen. „Dat wordt een karwei van vele maanden, maar ik heb het er graag voor over". Verzet Ruding tegen hoger loon ambtenaren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is nog lang niet zeker dat de ambtenaren en trendvol gers volgend jaar een for se salarisverhoging krij gen. Volgens minister Ru ding van financiën is het onzeker geworden of daarvoor voldoende geld zal zijn, zo zei hij gisteren voor de AVRO-radio. Ru ding wees daarbij op de jongste ramingen van het Centraal Planbureau, waarin wordt gesteld dat de economie in ons land minder snel zal groeien dan was verwacht. Uitgaande van een groei van 4,5 procent per jaar heeft mi nister Van Dijk vdn binnen landse zaken de ambtenaren en trendvolgers een loonstij ging twee procent in 1990 in het vooruitzicht gesteld. Voor zijn collega Ruding is dit ech ter nog lang geen uitgemaakte zaak „Een matige groei van de economie leidt ertoe dat de schatkist minder binnen krijgt. Dat gegeven zal van invloed moeten zijn bij de vaststelling van de ambtenarensalarissen". Ruding vindt niet dat er reden is ook het beloofde extraatje van één procent voor de uitke ringstrekkers op de tocht te zetten. Wel meent de minister dat er nog voorzichtiger te werk moet worden gegaan bij het herstellen van de koppe ling tussen lonen, ambtenaren salarissen en uitkeringen. Al leen in het geval van een be heerste loonontwikkeling is er ruimte voor een volledige kop peling, aldus Ruding. Ook denkt de minister dat de politieke partijen lering moeten trekken uit de jongste CPB-cijfers. „Zij moeten niet boven hun stand willen le ven" Ruding bedoelde daar mee dat het kabinet naar zijn mening de komende regeerpe riode minder zal kunnen uit geven dan de partijen in hun verkiezingsprogramma's zeg gen Zo niet. dan komt de be loofde vprdere verlaging van het financieringstekort in ge vaar of zal de belastingdruk weer gaan stijgen. In beide ge vallen zal de economische po sitie van Nederland worden verzwakt. Ruding blijft er ten slotte bij dat het hoge btw-ta- rief verder verlaagd kan wor den, van 18,5 naar 17 procent. Geen steun D66 voor huidige eoalitie HILVERSUM D66 zal de huidige coalitie van CDA en VVD niet op de been houden als beide partijen op 6 septem ber hun kamermeerderheid kwijtraken D66-lijsttrekker Van Mierlo zei dit zaterdag in „Kamerbreed" van de TROS- radio. „Echt uitsluiten kun je natuurlijk nooit iets als het gaat om de regeerbaarheid van dit land. Maar geloof mij op mijn woord: na zeven jaar op positie tegen dit beleid is het hoogst onwaarschijnlijk dat je zo'n kabipet aan een meerder heid helpt", aldus Van Mierlo. De D66-lijsttrekker kwalifi ceerde het CDA als een partij met de grondfout dat het structureel alles vooruit schuift. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Groen Links daagt de PvdA uit voor een debat op televisie. Paul Rosen- möller, de ex-vakbondsbe stuurder die vierde staat op de kandiatenlijst van Groen Links, heeft gisteravond in het VARA-programma Achter het Nieuws gezegd dat het debat zou moeten gaan tussen de lijsttrekkers Ria Beckers en Wim Kok. Plaats en tijd: de uitzending van Achter het Nieuws van volgende week zondag. Volgens Rosenmöller zou het debat vooral moeten gaan over de beste manier om te voorko men dat CDA en VVD de meerderheid behouden en over de wijze waarop een stringent milieubeleid vere nigd kan worden met het be strijden van de werkloosheid. Groen Links startte dit week einde zijn verkiezingscampag ne, door het laten rijden van een propagandatrein van Roodeschool naar Groenlo. Aan boord waren onder ande ren de eerste vier op de kandi datenlijst: Ria Beckers, André van Es, Ina Brouwer en Paul Rosenmöller. De voormalige FNV'er ont kende bij de VARA dat zijn groepering het CDA in de kaart speelt. De PvdA be schuldigt Ria Beckers ervan dat zij stemmen weghaalt bij Wim Kok en dus de kans gro ter maakt dat Ruud Lubbers weer premier wordt. „Onzin, aldus Rosenmöller. „De PvdA vaart heel bewust een midden koers. Dan moet zij ook daar haar stemmen halen, in het midden". Rosenmöller sprak ook tegen dat het programma van Groen Links onbetaalbaar is. „Je moet alleen bereid zijn het geld te halen waar het zit". De nieuwe partij vindt onder meer dat de vennootschapsbe lasting omhoog moet en dat de voorgenomen belastingverla ging voor de hogere inkomens (plan-Oort) niet moet door gaan. Groen Links is bereid regeringsverantwoordelijkheid te dragen, mits er een links kabinet gevormd wordt. De eerste vier op de lijst van Groen Links bij aankomst op het station in Utrecht. De kandidaten Ria Beckers, Paul Rosenmöller. Ina Brouwer en André van Es (van links naar rechts) reden dit weekeinde bij het begin van de verkiezingscampagne met een speciale trein van Roodeschool naar Groenlo.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3