Aouita houdt eer Adriaan Paulen hoog 0 Complete afgang voor Sergei Boebka - s Gerrit Plomp geniet met volle teugen van debuut Duizenden kilometers te veel voor ModdermarfZ SPORT ËeidóeSomo/nt MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 PAGINA li Ook Sotomayor naar wereldbeker BOGOTA De Cubaanse hoogspringer Javier Sotomayor heeft gisteren tijdens atletiekwedstrijden in Bogota de hoogte van 2,40 meter bedwongen. Sotomayor, winnaar in het toernooi om de Amerikaanse beker, kwalificeerde zich op die manier voor de Amerikaanse ploeg, die de volgende maand in Barcelona om de wereldbeker zal strijden. Atleten uit de Verenigde Staten maken geen deel uit van die équipe. Twee weken geleden verbeterde Sotomayor in San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, zijn wereldrecord met een sprong over 2,44 meter. De Cubaan Roberto Hernandez won de 400 meter. Met de hand werd een tijd van 44,3 seconden geregistreerd. Hernandez ver wees zijn landgenoot Lazaro Martinez naar de tweede plaats: 45,1. De Westduitse kampioenschappen werden de titelstrijd van de middelmaat. In het Volsparkstadion in Hamburg werd geen re cord verbeterd. Harald Schmid maakte op de 400 meter het do zijn vol. De verovering van zijn twaalfde titel was wel de moei lijkste uit zijn carrière. Pas op de streep passeerde hij Edgar Itt. Een finishfoto wees uit dat Schmid had gewonnen: 48.95 tegen Zege voor Seb Coe Voormalig olympisch kampioen Sebastian Coe won gisteren tijdens de Britse kampioenschappen in Birmingham de 1500 meter. Hoewel Coe in de race struikelde over een landgenoot kwam hij in 3.41,38 als eerste over de streep. Zijn vroegere rivaal Steve Ovett bracht het niet verder dan een negende plaats. KNAU: Tien atleten naar EK voor jeugd DEN HAAG De Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU) heeft vijf meisjes en vijf jongens aangewezen voor de strijd om de Europese jeugdti- tels, die van 24 tot en met 27 augustus in Varazdin inu Joegoslavië wordt ge houden. De ploeg ziet er als volgt uit: Meisjes: Petra Huybrechtse (DEM, 100 m), Monique Boogaards (Ciko '66, 100 en 200 m), Stella Jongmans (Sparta, 800 m), Brenda Sleeuwenhoek (Avantri, 10.000 m) en Jacqueline Goormachtigh (PAC, kogel en discus). Jongens: Vin cent Hoek (Avantri, 800 m), Eddie Kie- mel (ATC '75, 800 m), Marco Gielen (AVT, 10.000 m), Ydo van Oostende (ASthletics, ver) en Walter Kruk (Hol land H., tienkamp). Johnson zonder doping nog sneller BONN Ben Johnson wil bewijzen de snelste man van de wereld te zijn, ook zonder dope te gebruiken. Dat heeft hij laten weten aan de Westduitse krant Bild. De Cana dees werd tijdens de olympische finale hon derd meter van Seoul betrapt, waardoor ook zijn wereldrecord van 9,79 seconden niet meer telde. „Ik zal bewijzen wie de beste sprinter van de we reld is", aldus Johnson in Bild. Hij is op uitnodiging van het sensatieblad in West-Duitsland. „Ik heb mijn top nog niet bereikt". Johnson zegt in het inter view, dat hij zonder verbo den middelen tot zich te nemen eentiende van een seconde sneller kan lopen dan de 9,79 van Seoul. „Mijn lichaam wil het, mijn hart wil het. Alleen de tijd is nog niet rijp Ik ben de komende veertien maanden namelijk nog ge schorst", aldus Johnson, die twee weken geleden de training hervatte. De VW geboren Jamaicaan maj tot 25 september 1990 nie aan officiële wedstrijden meedoen. Op die dag wi hij zijn rentree maken, he liefst in een rechtstreek: duel met rivaal Carl Le-1 'Johnson is nog altijd hou der van het wereldrecord. r(J Hij liep tijdens de wereld titelstrijd van 1987 in Rome 9,83. De kans is ech ter groot, dat de IAAF de prestatie alsnog ongeldig EN verklaart. „Maar zelfs al: >efl ze mij dat record afnemen ed zijn er voldoende kansei ng het terug te pakken", al jrt dus Johnson. iili« 41 HENGELO Said Aoui ta zegt graag in Hengelo te komen. De 29-jarige Marokkaan werd gister middag de „redder" van de Adriaan Paulen Me- morial-wedstrijden door de beste wereldseizoen- prestatie op de 1500 me ter meter te lopen met een tijd van 3.30,63. De huisvriend van koning Hassan van Marokko had in het Fanny Blankers-Koen- stadion een aanval gepland op het wereldrecord (3.29,46), dat hij op tien dagen na vier jaar geleden in West-Berlijn vestigde. Hij kwam ondanks de vrijwel ideale gangmaking van de Nederlanders Hugo Kusters en Rob Druppers net iets meer dan een seconde te kort. Hengelo is de laatste jaren gewend aan topprestaties. Organisator Rob Kerkhoven en atletenmakelaar Jos Her mens hadden dit keer de wind enigszins tegen. Kerk hoven kon door een te laat begonnen sponsorwerving zijn wedstrijd alleen nog door steun van zijn werkgever, de gemeente Hengelo, redden. Hermens werd gehandicapt door het feit dat in vele Eu ropese landen de nationale kampioenschappen werden gehouden. Op nationaal niveau werden enkele uitstekende prestatie geleverd, hoewel alleen Elly van Hulst voor een Neder landse overwinning in een internationaal nummer kon zorgen. De Rotterdamse zege vierde op de weinig gelopen 2000 meter. Met 5.40,71 bleef de Rotterdamse, die woens dagavond in Zurich weer een 3000 meter loopt in het Grand-Prixcircuit, iets meer dan een seconde verwijderd van haar nationale record. Van Hulst had de tijd graag willen aanscherpen. „De haas ging in het begin te snel. Dan krijg je een onregelmatige race. Het enige wat toen nog belangrijk werd, was win- Van Hulst deed dat op over tuigende wijze door in de laatste 300 meter duidelijk weg te lopen van de Ameri kaanse Patti Sue Plummer. Op estafette-nummers sneu velden in Hengelo twee na tionale records. De 4 x 100 meter meisjesploeg kwam uit op 45,39, maar miste de limiet voor uitzending naar de Eu ropese titelstrijd in Varazdin. De 4x200 meter 'ploeg, be staande uit Paul Franklin, Peter Adams, Hans Veurink en Junior de Lain, verbeter de het nationale record tot 1 minuut en 24,55 seconden. Het oude stond sedert 26 au gustus 1970 met 1.25,3 op naam een nationale ploeg. Gemotiveerd Het viertal werd gemotiveerd door de aanwezigheid van twee ploegen van de Santa Monica Track Club. Het eer ste Amerikaanse team met Leroy Burrell, Joe Deloach, Floyd Heard en Carl Lewis beet zich, abominabel wisse lend, opnieuw stuk op de tijd van 1.20,26, die een team van de universiteit van Zuid-Ca- lifornië in 1978 in Tempe liep. Een teleurstelling was ook dat Sergei Boebka, de we reldrecordhouder polsstok- hoogspringen zijn aanvangs- hoogte van 5,70 meter drie keer miste en daardoor niet geklasseerd werd. Ellen van Langen, de natio^ nale kampioene op de 800 meter, ontwikkelt zich steeds meer. De 23-jarige studente, die een week geleden in Dublin haar persoonlijk re cord op 2.01,92 bracht, sluipt naar de magische grens van twee minuten. Die barrière bleek in Hengelo nog te hoog maar zij toonde opnieuw een uitstekend wedstrijdinzicht door op tijd naar voren te gaan. De Amerikaanse Joetta Clark was nog te sterk. Met haar 2.00,82 liep Van Langen de tweede Nederlandse tijd ooit. Emiel Mellaard, begin sep tember de enige Nederlandse vertegenwoordiger in de Eu ropese ploeg bij de strijd om de wereldbeker in Barcelona, moest bij het verspringen de Afrikaanse kampioen Yussuf Ali (8,05 m) laten voorgaan. De Nederlandse recordhou der (8,19 m) reikte niet ver der dan 7,99 meter. Erik de Vos, vorigp week in Dublin verrassend winnaar van het verspringen (7,81), benaderde die prestatie tot op vier centi meter. Frans Maas, net her steld van een blessure, ver wondde zich opnieuw. Discusring Erik de Bruin liet in de Hen gelose discusring de eer aan de oud-wereldrecordhouder Wolfgang Schmid, die voor malige DDR-atleet, die nu /VT'T. .j „Hazen" Hugo Klusters (links) en Rob Druppers voerden de Marokkaan Said Aouita gisteren naar een toptijd op de 1500 meter. uitkomt voor West-Duits land. Schmids 64,44 meter uit de vierde poging, was net iets te veel voor de nationale re cordhouder, die op 63,16 me ter bleef steken. Marjan Olijslager is duidelijk uit vorm. De Nederlandse re cordhoudster (12,77) had in haar laatste wedstrijdjaar graag in Hengelo willen win nen. Zij moest echter haar meerdere erkennen in de Amerikaanse kampioene Linda Tolbert, die zij dit sei zoen enkele malen versloeg. Nelli Cooman kende in Hen gelo ook betere tijden. De Rotterdamse werd verslagen door de Nigeriaanse Mary Onyali, die ondanks een rug- wind van 1.3 meter ook niet nationale recordhouder, die verder kwam dan 11,31 se- 'n 1988 de hindernisloop in conden. Cooman liep met Hengelo won, had geen ver- 11,33 seconden wel haar bes- weer tegen de Canadees te seizoentijd. Graeme Fell, die in 8.16,40 Een beste seizoentijd was er won. Koeleman kreeg als ook voor Hans Koeleman. De tweede 8.23,76 genoteerd. HENGELO Het derde door atletiekwedstrijden in optreden in Nederland Den HaaS' ,waar hiL wein'« van Sergei Boebka is gis- geinspireerd, met veel moeite uiteindelijk toch nog winnaar teren uitgelopen op een werd. Het derde optreden regelrechte afgang. voor Nederlands publiek was een absoluut dieptepunt. In 1981 was de Rus voor het Boebka zou tijdesn de Adri- eerst in Nederland, toen hij aan Paulen Memorial op 5,70 deelnam aan de Europese ti telstrijd voor junioren meter in de strijd komen, maar hij miste die hoogte Wereldkampioen Sergei Boebka miste drie keer de aanvangshoogte van 5,70 meter. Utrecht. Hij genoot toen nog driemaal. Ook zijn broer Vas- sily kreeg een „nul" achter zijn naam omdat de hoogte In februari was de Russische van 5,20 meter, waarop hij wereldrecordhouder pols stokhoogspringen de topat tractie van internationale in- wilde beginnen, machtig was. De derde Russische vertegen woordigster, verspringster Ljoedmilla Beresnaja, deelde niet in de malaise. Zij won haar nummer met 6,88 meter. Voor het drietal uit de Sov jetunie had de organisatie in Hengelo een startgeld moeten betalen van 12.000 dollar, bij na 25.000 gulden....Een geluk bij een ongeluk was, dat Aouita op de 1500 meter bo ven het wereldrecord bleef. Anders zou de organisatie, die 19.000 toeschouwers mocht begroeten, nog een bo nus van een ton uit hebben moeten keren. Nu bleef het bij de verzekeringspremie. BOCHUM Gerrit Plomp viel zaterdag vol met zijn neus in de boter. De 26-jarige Utrechter maakte zijn debuut in de Bundesliga, na de eerste twee wedstrijden door trainer Rainhold Saftig naar een ordinaire stek op de reservebank verban nen te zijn. Voor Plomp werd het dubbel feest, want fcijn ploeg VfL Bo- chum won voor het eerst sinds 29 april weer eens een wedstrijd. HSV was toen het slachtoffer en moest er negen speelda gen later en in een nieu we competitie andermaal aan geloven: 3-1. Plomp genoot dan ook met volle teugen van het feestelij ke pandemonium in de kleed kamer in het Ruhrstadion in Bochum. Na het ellendige be gin had de 26-jarige speler ein delijk reden tot lachen. Na het langdurge geharrewar met FC Utrecht rond zijn transfersom zag Plomp vorig seizoen zijn wens om in het buitenland te gaan voetballen eindelijk in vervulling gaan. Trainer Jupp Tenhagen zag in de Utrechter een uitstekende libero en VfL Bochum contracteerde na Rob Reekers zijn tweede Nederlan der. Plomp had echter nauwelijks zijn handtekening gezet of Tenhagen belandde wegens een chronisch gebrek aan suc ces met een fraaie boog op straat en de toekomst van Plomp werd op slag onzeker. De nieuwe trainer Saftig wist niet anders of de nieuwe aan winst was een mandekker en benutte hem ook als zodanig in de voorbereiding op dit sei zoen. En ondanks het feit dat dat de rijzige verdediger hele maal niet slecht af ging, be landde Plomp voor de ouver ture tegen Köln toch naast de basisformatie. „De aankopen heb ik zelf niet in de hand ge had, dat was het werk van manager Claus Hilpert", schoof Saftig toen de verant woordelijkheid af. „Boven dien, ik heb drie buitenlan ders, terwijl ik er maar twee op mag stellen. Reekers is al jaren een vaste kracht dus daarover bestond geen enkele twijfel. En ik koos voor Far- kashazi omdat die op het mid denveld een bal vast kan hou den en meer offensieve kwali teiten heeft". Vanaf de bank Tegen Köln en Mannheim ging het echter niet zoals Saf tig vooraf had beredeneerd. Bochum verloor beide wed strijden en Plomp zag het van af de bank maar verloren aan. En besloot vervolgens om niet al te lang voor zoete lieve Ger- ritje te spelen. „Na de eerste 'Wedstrijd ben ik bij de mana ger verhaal gaan halen. Je haalt toch geen speler voor 550.000 gulden om hem ver volgens op de bank te zetten, heb ik hem toen gezegd. Bo vendien had ik vanaf het be gin al het idee dat Saftig me er naast wilde zetten. De mana ger vond het ook maar een vreemde situatie maar vond dat we het allemaal nog maar even aan moesten zien". Zaterdag tegen HSV kreeg Plomp, die een tweejarig con tract heeft, de kans om het on gelijk van zijn trainer te bewij zen. Voor 15.000 toeschouwers maakte hij een redelijke in druk, al bewoog hij zich duide lijk nog wat onwennig voort in de rol van mandekker. Zo stapte de Pool Jan Furtok twee keer behendig naar bin nen over het zwakke been van Plomp, de Nederlander ont redderd achterlatend. Plomp: „Daaraan kun je zien dat ik geen echte mandekker ben. Bovendien deden die situaties zich rond de middenlijn voor. In Nederland laat je zo'n jon gen dan lopen omdat er dan nog vrij weinig gevaar dreigt. Hier verwachten de mensen echter dat je er direct bovenop vliegt. Dat zet je aan het twij felen en die onzekerheid maakt net dat je te laat bent". En Saftig? „Ik heb de spitsen van HSV weinig gevaar uit zien richten. Dat betekent dat mijn beide mandekkers (Plomp en Reekers, red.) goed hebben gespeeld. Maar ik wil er geen spelers uitlichten. Deze overwinning is vooral te danken aan de collectieve prestatie". Einde commentaar. Bevreemding Toch wekt het bevreemding dat Saftig een libero met of fensieve kwaliteiten in het keurslijf van een dienende mandekker wil persen. Saftig heeft meerdere opties. Hij kan Plomp als libero posteren en de dynamische, „torgefahrli- che" Kempe doorschuiven naar het middenveld of Plomp zelf als meest verdedigende middenvelder laten spelen. Reekers: „Wij hebben geen team dat het spel kan maken, zijn vooral afhankelijk van snelle uitvallen. Daarom zou het een goede zaak zijn als Plomp op het middenveld meer rust en lijn in ons spel brengt. Hij is daar als geen an der toe in staat". Plomp zelf is er echter van overtuigd dat hij in de naaste toekomst ook als ma'ndekker meer zijn stempel op het spel van de Westduitse club kan drukken. „HSV is een goede ploeg en speelde met twee die pe spitsen. Daardoor werd ik meestentijds wel gedwongen achter te blijven. Straks tegen mindere ploegen zal ik ook als mandekker offensiever kun nen spelen. Want je kunt hier soms echt zomaar veertig me ter oprukken". Hoe het ook zij, ondanks de moeizame start heeft Plomp het nog steeds prima naar de zin in Bochum. „Utrecht ver kocht door de jaren heen zijn beste spelers. Ik stagneerde op een gegeven moment gewoon Gerrit Plomp: „Je haalt toch geen speler voor 550.000 gul den om hem vervolgens op de bank te zetten?" FOTO: DIJKSTRA in mijn ontwikkeling, wilde gewoon een keer wat anders. De Bundesliga is een zware competitie, zegt men. Nu, als het dan bij Ajax niet kan, dan wil ik hier bewijzen dat ik het hogere niveau aankan". PETER WEKKING LEEUWARDEN „Hel is geen emotionele beslis! sing", zei Minne Modder! man afgelopen donder! dag, toen hij tijdens da jaarlijkse testdag in Zeis! abrupt met de arbitrage irf het betaald voetbal stoppen. „Ik kon er echt niet meer te) gen op. Het betaalde voetb; vraagt geestelijk en lichame] lijk enorm veel. Je moet het ii de huidige voetbalwereld telijk volledig aankunnen ei je voor honderd procent op di zaken kunnen concentreren De spelers hebben recht o een geestelijk en fysiek vol waardige scheidsrechter. Hei is geen lichamelijke zaak, daj ik de test in Zeist niet kon af; leggen. Ik had 1800 meter af; gelegd en nog voldoende tij£ om de vereiste 2600 meter t< voltooien. Maar ik ben zo vai de baan gestapt' Aan de basis van Modderma: beslissing ligt duidelijk het feil dat de arbiter uit het Friest Oudehaske momenteel geeste lijk onvoldoende opgewassen is tegen allerlei gebeurtenissen binnen de voetballijnen. Met name na een voorval uil een op donderdag 3 augustus jongstleden gespeelde wedaii strijd tijdens het FC Gronin^ gen-toernooi. „Ik raak he( maar niet kwijt. In de wed strijd tegen het Turkse Trab zonspor knijpt Jan van Dijlj 9 regelmatig zijn neus dicht al er een tegenstander lang loopt. Ik had de Gróningej rood moeten geven. Waarora ik het dan niet doe en er na] derhand wel twee aan Turksi kant geef? Omdat zo'n Vai Dijk bij de behandeling vai zijn strafzaak in Zeist toch zej dat hij zijn neus moest snuiteiq..^ ia <rm th C lati Minne Modderman: „De spe-Y1 Iers hebben recht op een gees* telijk en fysiek volwaardige6 scheidsrechter". (agr FOTO: DIJKSTR/fctt Maar ik moet daarvoor wel weer drie uur reizen om in vijl minuten aan te horen dat it het verkeerd heb gezien. Dal voorval houdt me heel erg be zig. Omdat het helemaal tegei mijn persoon indruist en il wel twee Turkse spelers rood geef". Druppel Zijn beslissing is niet alleen geënt op dit voorval, maar het was wel de druppel die uitein delijk de emmer deed overlo pen. Alles overziend stelt Modderman dat het een proces van een paar maanden is. De combinatie van het scheids rechteren en zijn veel inspan ning vergende baan bij een zuivelbedrijf eiste te veel var „Ik kan het momenteel ook niet meer opbrengen om zo veel te reizen. Het afgelopen seizoen heb ik voor de wed strijden en de keren dat ik in Zeist moest zijn zo'n twintig duizend kilometer afgelegd Fluiten is voor mij een hobby maar op dit moment is de be lasting te groot. Het feit dat i' vice-voorzitter wordt van d afdeling Friesland is daarop niet van invloed. Dat speelt pas over een jaar", aldus d< ook van het FVB-bestuur dee uitmakende Modderman Minne Modderman was zestier jaar scheidsrechter, drie sei zoenen was hij actief in het be taalde voetbal. Of hij terug keert in het zwarte pak is nog de vraag. Met de Landelijke "j Scheidsrechters Commissie heeft Mpdderman echter der mate goede ervaringen, dat hi, een terugkeer nog niet vooi onmogelijk houdt. „Maar als ik e na een half jaar weer fluit is en dat alleen na heel lang over- rie< wegen".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 18