Hit the Headline sprint naar zege Van Veenendaal wint tweede etappewedstrijd Alphians en Wassenaar sneuvelen op de honken Marianne van der Torre is nog steeds enthousiast Golfkampioen Weir voelt zich tien jaar ouder Wassenaar te sterk voor Canadees team 4)" SPORT £eidóc<2ou*o/nt MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 PAGINA K Yoetbalkampen in Lisse LISSE In totaal 168 jeugdige voetballers, variërend in de leef tijd van 10 tot en met 14 jaar ne men in de komende weken deel aan twee voetbalkampen. Onder auspiciën van de KNVB worden de jonge spelers vijf da gen bezig gehouden met tal van voetbalspelen. Daarnaast staan er trainingen op het programma on der leiding van Kovacevic, Thijs Libregts, Heini Otto en Rob Baan. De kampen die duren van 14 tot en met 18 augustus en 21 tot en met 25 augustus vinden plaats op het sportpark Ter Spec- ke in Lisse. LEIDEN Frank van Vee nendaal eiste gisteren de eer ste plaats op in het eindklasse ment van de driedaagse Om loop van de Mijnstreek. De Sassenheimer won daarmee zijn tweede etappewedstrijd van dit seizoen. Vorige week schreef hij al de Ronde van Wallonië op zijn naam. Dorps genoot Robert Karremans ein digde - evenals vorig week einde - in Waalwijk op de tweede plaats bij de junioren. Frank van Veenendaal kan on danks zijn forse bouw toch redelijk heuvelop rijden. Dat bewees de stu dent inspanningsfysiologie door de Omloop van de Mijnstreek te win nen. Na de zege van Martin Schal- kers enkele jaren terug is hij daar mee de tweede regiocoureur die in deze zware etappekoers zo succes vol is. In de proloog zat het Van Veenen daal nog niet helemaal mee. Hij eindigde in de beginnende regen na 6,2 kilometer als veertiende. Nog ongelukkiger was Eric Stroombergen. De Bollenstreker ging - eveneens in de regen - in de laatste bocht onderuit, 's Avonds konden twee ploeggenoten van Stroombergen na het „criterium" over 120 kilometer al weer naar huis. Ben Faas en André Biesbroek werden op grote achterstand gere- medevluchters bleef hij over uit een kopgroep van dertien renners en greep met zijn derde stek de lei derstrui. Eric Stroombergen eindig de in deze etappe als 21e. Gisteren kwam de leiderstrui van Van Vee nendaal niet meer in gevaar toen hij zich in de omvangrijke kop groep staande hield. In het eind klassement hield hij 25 seconden over op Eric Knuvers uit Vlijmen en driekwart minuut op de West lander Wilco Zuiderwijk. De drie overgebleven coureurs van de Bol lenstreek kwamen op achterstand Dinnen en werden uit de wedstrijd gehaald. Martin Kokkelkoren kwam ook in de voorste gelederen van de Regio Tour mee. Nadat hij eerder deze week al als vierde en achtste in deze internationale etappekoers fi nishte, kwam Kokkelkoren giste ren na 171 kilometer als dertiende De gebroeders Vergeer stonden gis teren aan de start in de klassieke Ster van Bladel. Pascal plaatste zich met nog veertig kilometer te gaan in een achttien man sterke kopgroep, maar miste de definitie ve ontsnapping van tien renners daaruit. Wèl eindigde hij nog als derde van de achtervolgers, zodat Vergeer als dertiende over streep kwam. Etienne Vergeer reed bij de nieuwelingen als twintigste over de streep. Mike hassing werd daar elfde. Ook de Swift-Casba liefhebbers toonden zich actief in het afgelopen weekeinde. Frans Paardekoopet eindigde zaterdag als vierde in Aalst. WASSENAAR Op ren baan Duindigt werd gis termiddag om alweer het zoveelste kampioenschap gestreden. In dit geval ging het om de volbloeds die vijftig mille te verde len hadden in het kampi oenschap der driejarigen. De meeste aandacht ging uit naar Loret Landzicht die hier de mogelijkheid had om na haar Derby-zege van enkele weken terug ook de op één na hoogst gedoteerde ren van het jaar aan haar erelijst toe te voegen. Maar ook van Blakey Delta, een veelbelovend vier voeter die echter in de Derby zwaar tegenviel, werd met de kampioensjockey Terry Cain aan boord, wel het een en an der verwacht. Zoals gewoonlijk stribbelden de opgewonden renpaarden flink tegen bij het plaatsen in de nauwe startboxen. Toen na enkele minuten trekken en duwen de dertienkoppige meute op de juiste plaats stond, gebeurde er iets wat in de ren sport maar zelden te aanschou wen valt. Door een technisch euvel klapten de deurtjes niet gelijktijdig open wat uiteraard een valse start tot gevolg had. De temperamentvolle dieren werden er alleen maar druk ker door. Met enkele minuten vertraging ging het peloton uiteindelijk op weg naar de in dit geval 2000 meter verder liggende finishlijn. In hoog tempo gingen King's Power en Wise Boy aan kop, maar genoemd tweetal had op de rechte lijn van de Wasse- naarse baan geen antwoord op de formidabele eindsprint van Hit the Headline die met joc key Malcolm Riley in het za del in grote sprongen naar de eerste prijs van 26.000 gulden Dit tot groot genoegen van zijn nieuwe eigenaren die dit paard pas enkele weken in hun bezit hadden. Over het bedrag wat met deze transactie gemoeid was, wordt meestal maar weinig losgelaten, vast staat echter dat Hit the Headli ne met deze overwinning zijn aankoopsom dubbel en dwars heeft terug verdiend. Een wel kom succes voor de al meerde re jaren werkzame trainer Jan Pubben. De resultaten bleven dit jaar nog wat uit. Wellicht dat het tij voor hem nu kan keren. Loret Landzicht, de gedood verfde favoriet, kwam slechts als zesde over de streep. Ze had zich voor en na de valse start veel te druk gemaakt, verklaarde haar trainster na afloop. Terry Cain voerde geen enkel excuus aan voor het opnieuw teleurstellen van Blakey Delta die in de achter hoede bleef. „Ik begrijp er niets, hij laat het er gewoon bij zitten", mopperde de reeds ja ren in Den Haag woonachtige Engelsman. Dravers Op dravers-gebied vonden gis teren de twee series van de Augustus-prijs plaats waarvan de best geplaatsten volgende week in de finale tegen elkaar in actie komen. De eerste afdeling was voor Brahms Melodie die eenvoudig zijn vijf concurrenten de baas bleef. Brahms Melodie is na een lange afwezigheid na een Hit the Headline (tweede van links) op weg naar de overwinning op Duindigt. ernstige blessure ijzersterk te- toen een handje van om door ruggekeerd. Als driejarig het stek te springen, een term paard was hij een belofte wel- welke gebruikt wordt wan- ke hij maar gedeeltelijk kon neer een draver in galop de inlossen. Het paard had er eindstreep passeert. Dit grapje haalde Brahms destijds ook in de Derby uit wat zijn eigenaar vijftig mille kostte. Hij lijkt nu in kort tijdsbestek de schade in te gaan halen. FOTO: ANP De tweede serie leverde winst voor Glad Laurelton op die op Duindigt getraind wordt door de Hagenaar Peter Louwers- heimer. LEIDEN In de degra datiepoule van de eerste klasse landelijk hebben zowel de honkballers van ICL Alphians als Wasse naar zondag een twaalftal honklopers laten staan met in beide gevallen een ruime nederlaag als resul taat. Alphians won de eer ste wedstrijd van dit weekeinde nog wel en ziet daardoor de toekomst iets rooskleuriger tegemoet dan de Wassenaarse colle- Bloemendaal. Een goed gemo tiveerd team speelde de gas ten, die tot dan toe de ranglijst aanvoerden, met 12-7 van het veld. In Almere kreeg Alphi ans zondag een aardige dreun te verwerken. Door het ont breken van pitchers (Remco Koppenol is voor de rest van het seizoen uitgeschakeld door een blessure en Huib Interna is met Jong Oranje in Canada) moest de pas 16-jarige Jeroen den Duyn zondag op de heu vel. Hoewel de controle bij de jonge Alphenaar niet altijd even geweldig was, drukte vooral scheidsrechter Praat met inconsequente en absurde beoordelingen een negatief stempel op de wedstrijd. Door goed pitchWerk van de gasthe ren bleef het slagwerk van Al phians onder het normale ni veau: diverse malen werd met alle honken vol een „drie slag" geslikt van de liefst 49-jarige tweede werper. De onvermij delijke 9-4 nederlaag was al in de zevende inning een feit. Ook Wassenaar liet zondag veel mensen op de honken achter. Hoewel zaterdag tegen de Tex Town Tigers nog wel goed werd geslagen (en er toch met 10-4 verloren werd) was het zondag triest. Veel hits kwamen in de handschoenen van de tegenstander terecht of werden door slecht honklopen onbenut gelaten zodat op nieuw een 10-4 nederlaag werd geleden. In de strijd tussen de teams van de twee beste regio- clubs kwamen de Wassenaarse gastheren met 20-11 als win naar uit de strijd. In dezelfde hoofdklasse rayon verloor Key Town Hitters met 24-9 van Ce- leritas mede door belangrijke blessures: zo kwam bijvoor beeld de dqrde pitcher met zijn werparm in het gips op het veld na een fiestongeluk op weg naar de wedstrijd. REPUTATIE VAN EK VOOR LESGEVENDE PROFS OPGEVIJZELD Voor John Woof (dertiende) was ditmaal tijdens het EK op golf club Broekpolder geen hoofdrol weggelegd. FOTO: CEES VERKERK VLAAKDINGEN „Mijn leeftijd? Uuhh, zevenen dertig. Maar ik voel me zevenenveertig". De ener verende apotheose van het toernooi om de Euro pese golftitel voor lesge vende professionals kostte Russell Weir gistermiddag figuurlijk tien jaar van z'n leven. De Schot begon 's ochtends met een royale voorsprong en blakend van het zelfvertrouwen aan de laatste ronde. Maar achttien holes en een kilo meter of vijf stevig door stappen verder en pakweg vier uur later was de op luchting van zijn gezicht af te lezen. Na donderdag en vrijdag, toen op golfclub Broekpolder in Vlaardingen de eerste drie ronden werden afgehandeld, leek Weir weinig meer te kun nen gebeuren. De Engelsman Gary Stafford, met vier meer gebruikte slagen Weir's naaste „belager", liet weten het ge loof in de eigen winstkansen al te hebben verloren. Lange tijd dreigde het toernooi ook bij de tweede achtereenvol gende editie als de welbeken de nachtkaars uit te zullen gaan. Weir, vorig jaar winnaar met tien slagen voorsprong op de ditmaal pas op de gedeelde dertiende plaats geëindigde John Woof, gaf geen krimp. Sterker zelfs, hij breidde de marge met nog een extra slag uit. Toen, als donderslag bij heldere hemel, werd alsnog de stelling onderstreept dat golf een ongewoon onvoorspelbare sport heet te zijn. Had Weir tot aan dat cruciale moment in totaal 260 ballen nagenoeg onberispelijk ge raakt, althans zonder al te gro ve blunders te begaan, bij de 261e poging ging er plotsklaps iets volledig mis. Bij zijn twee de slag op de veertiende hole verdween het witte balletje spoorloos in de „rough", dit maal bestaande uit een dichte kluwen van bomen, struiken en tot op schouderhoogte rei kende brandnetels. Hoewel diverse van de vele honderden meegelopen toe schouwers alras vol enthou siasme begonnen te zoeken, werd ook deze „speld in een hooiberg" niet meer aangetrof fen. Weir moest met een ande re bal verder en kon niets an ders doen dan de reglementai re strafslag maar voor lief te nemen. Hij herstelde zich ove rigens knap van de afzwaaier en hield de schade redelijk be perkt, de leider hoefde uitein delijk maar één slag op het baangemiddelde in te leveren. Stafford deed het op de veer tiende hole heel wat beter, hij produceerde een birdie en streepte aldus twee slagen van zijn achterstand weg. Druk Daarna kreeg het allengs spannender wordende duel tussen de twee enig overgeble ven titelkandidaten plotseling iets weg van een nek-aan-nek- race. De eerder zo onaantast bare Weir voelde de druk toe nemen. Later, net bekomen van de ergste schrik en volop genietend van een koel fris drankje en de. zoveelste siga ret, beschreef hij dat gevoel als „rocky". Vrij vertaald dus zo iets als onzeker, te oordelen naar het bijgevoegde gebaar van trillende handen. „Ik moest alle mogelijke moeite doen om de rust te bewaren, om nuchter te blijven denken. Angst voor mijn tegenstander had ik niet", aldus Weir met een knipoog naar de mee luisterende Stafford. „Maar toch was ik bang. Bang voor mezelf". Die vrees bleek tenslotte toch ongegrond. Weir liet het bij die ene misslag en slaagde er met dank aan al zijn routine in om constant de leiding te blij ven behouden. De tien jaar jongere Stafford reikte hem bovendien de helpende hand. De 27-jarige Engelsman, die met een rondje van 67 het baanrecord van Jonas Saxton evenaarde, verschafte zichzelf nog enige goede kansen om de score minimaal in evenwicht te brengen. Maar ook hij bleek in de spannende slotfase last van bevende handen te heb ben en miste een aantal rela tief simpel ogende putts. „Maar ik ben allang tevreden met deze tweede plaats", lach te Stafford die daarmee zijn eindklassering van een maand eerder bij de Britse titelstrijd voor club-professionals eve naarde. Op de vraag welke van deze twee toernooien voor hem de meeste waarde verte genwoordigde, luidde het ant woord: „Eerlijk gezegd toch wel het Britse, ja". Goede reputatie Waarmee hij het vooralsnog tamelijk officieuze karakter van 'het evenement op de juis te waarde wist te schatten. Evenals al hun aanwezige col lega's én (Britse) officials, put ten Weir en Stafford zich uit in complimenten in de rich ting van de plaatselijke organi satie. Het evenement, dat zo zoetjes aan overal in golf-min- nend (West)-Europa bekend is geworden, lijkt de komende jaren dan ook alleen maar gro ter te kunnen groeien. De goe de reputatie werd de laatste dagen nog eens opgevijzeld. Qua publieke belangstelling liet het EK zich met name gis teren al enigszins vergelijken met het KLM Dutch Open zo als dat een aantal weken gele den in Zandvoort plaats vond. Het niveau van de aanwezige profs vertoont eveneens een stijgende lijn, hoewel de ver schillen tussen beide groepen - leraren tegenover toernooi- spelers - altijd zichtbaar zullen bjijven. De twee toernooien kunnen echter heel goed naast elkaar blijven bestaan, een dubbele opvoering waartegen de fans van spectaculair golf heus geen enkel bezwaar zul len maken. Van de achttien Nederlandse c.q. in Nederland werkzame deelnemers eindigden Jonas Saxton en Alan Saddington ex aequo op de derde plaats. De twee leden van het Heuga- team, die door de sponsoring meer toernooien spelen dan lesgeven, eindigden drie sla gen onder par, zeven achter Weir, zes achter Stafford. Alle overige golfers eindigden op of boven het baangemiddelde. DICK KIERS APELDOORN Al acht tien jaar staat Marianne van der Torre op de ten nisbaan, nog steeds met plezier. Of eigenlijk wéér met plezier. Vijf jaar gele den leek zij verloren voor de tennissport. Maar door contact met Ted Troost kwam het enthousiasme voor het spel weer terug. „Ik sta nu elke keer met plezier op de baan", zegt Van der Torre. Het afge lopen weekeinde begon ze met het eerste team van De Manege aan de compe titie in de eredivisie. „Ik ga er blanco in. Natuurlijk proberen we er zo goed mogelijk uit te komen". Van der Torre kampt momen teel met een rugblessure. „Ik weet nog niet precies wat het is. Er zijn in het ziekenhuis di verse testen uitgevoerd en fo to's gemaakt. Ik wacht nog op de uitslag. Als ik maar een maal weet wat het is, weet ik ook wat ik eraan kan doen. Nu houd ik het warm en zwem elke dag". Ze heeft geleerd naar haar lichaam te luisteren. Daardoor loopt ze niet meer zo verkrampt rond als vijf jaar geleden. „Tijdens de nationale titelstrijd vijf jaar geleden speelde ik een waardeloze fi nale tegen een toen nog É- speelster. Vreselijk" De win nares in die eindstrijd was Ju dith Warringa die met 6-1 en 6-3 de titel naar zich toetrok. Warringa speelt nog steeds op topniveau en staat negende op de ranglijst waar Marianne de achtste plaats inneemt. Na die teleurstellende finale raadde iemand Marianne van der Torre, die gisteren bij Ma nege-De Metselaars met 7-6, 6- 1 verloor van Marcella Mes- ker, aan om eens naar Ted Troost te gaan. „Haptonomie, daar had ik nog nooit van ge hoord. Toch ben ik gegaan en het heeft mij geholpen. Anders had ik niet meer op de tennis baan gestaan". Haptonomie, vijf jaar geleden totaal onbe kend, maar tegenwoordig niet meer weg te denken uit de sportwereld. „Uitleggen wat het precies is, is heel moeilijk. Het heeft met gevoel te maken en dat is niet uit te drukken. Dat moet je meemaken". Dat de tennis-speelster er baat bij, heeft, is voor haarzelf wel duidelijk. „Ik was altijd van tevoren heel erg gespannen. Daardoor kwam ik vast te zit ten en speelde vijf klassen on der mijn niveau. Nu heb ik daar minder vaak last van en als het gebeurt, kan ik het zelf oplossen". Want hoewel Ted Troost haar vriend en trainer is, is hij door zijn drukke werkzaamheden niet altijd in de buurt. Rust Hoe ze die spanning wegkrijgt, kan ze ook niet precies uitleg gen. „Het is niet te vergelijken met yoga. Voor zo ver ik weet, is dat gericht op het hoofd, bij haptonomie richt je je op het hele lichaam. Ik weet ook dat ik voor een belangrijke wed strijd rust, moet zoeken. Dan kan ik niet vrolijk zitten klet sen. Dat deed ik al nooit, maar dan verwerkte ik de spanning nog niet. Ja, dan zat ik mij al leen op te vreten". Hinder van zenuwen onder vindt ze dus veel minder, één van de redenen waardoor ze nog steeds plezier in het spel letje heeft. „En natuurlijk scheelt het enorm dat ik niet zo vaak meer speel, daarom houd ik er plezier in. Uren op de baan staan is echt niet leuk". Omdat ze door haar kwetsuur de laatste tijd nau welijks aan toernooien heeft meegedaan, is ze extra gemoti veerd om aan de competitie te beginnen. „Terugkomen na een blessure is niet zo moeilijk. Natuurlijk moet je niet ver wachten in een week weer bij de top te zitten. Na een rustpe riode, wel of niet gedwongen, weer die top proberen te halen is een goede stimulans". Vorig jaar speelde Marianne van der Torre competitie-ten nis bij Pelikaan. Omdat de Brabantse club zich voor dit seizoen terugtrok uit de eredi visie, ging ze op zoek naar een andere club en wist via Manon, Bollegraf, die ze regelmatig op toernooien trof, dat De Mane ge in gesprek was met een Zweedse tennisster. „Dat was nog allemaal vrij onzeker en toen heb ik mijn belangstelling getoond. Tenslotte stond ik be gin dit jaar op de vierde plaats van de ranglijst en dan is het zonde om geen eredivisie meer te spelen". Leeftijd Marianne van der Torre wordt vrijdag 28, een leeftijd waar mee ze totaal geen problemen heeft. „Hoe oud je bent, maakt totaal niet uit. Alleen merk ik wel dat die jonge speelsters veel harder zijn. Toen ik zelf dertien was, hoorde Elly Ap pel tot de top. Daar had ik res pect voor. Nu loopt de jeugd rond met een vreselijke air, terwijl ze nul gepresteerd heb ben. Dan denk ik wel eens „klein kreng". Maar dat hoort er tegenwoordig bij". DORIEN MULDER st< LEIDEN De komst variK een Canadees softbaltearh H. naar Wassenaar werd met qi meer verhef aangekon digd dan nodig bleek. Met het achterhoofd heter idee dat 'baseball' van de overkant van de grote plas komt en dat ook het softbal daar wel op een hoog niveau zou staan; Vc werd een ambitieus pro gramma samengesteld voor de Canadese gasten. de M °I Wassenaar was echter wel zq handig om pas als derde tegeq^. de Canadezen in het veld tq komen en kreeg zo de kans om de vakantiegangers aaq het werk te zien. Niet zondar; resultaat. In een eenzijdige wedstrijd kregen de in lief lichtblauw gestoken Canadese^ dames van Wassenaar les inj, softbal. Hoewel de Wassenaar- sen in een wat fantasierijke opstelling in het veld kwamen en pitcher Karin Zandstra de nodige ongecontroleerde wor pen had, kwamen de Aces nooit verder dan het tweede honk. In de meeste gevallen werd bijna recht in de hand schoen van Marjolein Pal ge slagen, die met een streep het eerste honk bereikte en een nul liet noteren. Dat het uit eindelijk slechts 9-0 bleef wa: ook te danken aan coach Pie'w Panne die zijn complete selec-^j tie aan het werk zette en be st. greep dat zijn gasten niet gel baat waren bij een verkorte (en dus blamerende) wedstrijd Vandaag treedt in tegenstel- ling tot eerdere berichten niet het nationale jeugdteam, maar y, het nationale seniorenteam aan tegen de Canadese softbal- sters uit Vernon. Daarna wacht hen nog een aantal^ wedstrijden in Tsjechoslowa- j kije en Engeland alvorens^ naar huis terug te reizen. In de normale competitie dievr zaterdag, met een dubbel inp Schiedam, gewoon door ging jL had Panne iets minder succes In de eerste wedstrijd verlooi zijn team in de verlenging van^j de gastvrouwen (1-0), maar hij n' haalde zijn gram door in dep. tweede wedstrijd met liefst 11- 0 in zeven innings te winnen „Zo'n afstraffing moet je lani' laten duren", grijnsde Panne - Opvallend was het slaan var Gitta Elligens (0.750 gemiddelc en twee punten binnen). Kari na Spanhaak sloeg een keer raakte de bal goed en brach|Q twee clubgenoten over d( thuisplaat zodat ook zij eer prima slagresultaat liet note ren. DEN HAAG Onze tips vooi de koersen te Hilversum (mor gen om 18.30 uur) en Duindig (woensdag om 14.30 uur) lui den als volgt: Hilversum le koers: 1 Daytona Cassindra, Dafne Buitenzorg, 3. Chester K (9-6 2e koers: 1 Emir Volann, 2. EvivJ Kievitshof, 3. Erik (6-5-3). 3e koers: 1. Dream of Wiba, 2. Coi^ nelisnora, 3. Don Juan (5-1-7) 4e koers: 1 Classical Meadow. 2 DizJ zy Dean, 3. Christ Renka (2-5-4). 5e koers: 1 Fishing Luck, 2 Charl meur A, 3. Anton Geesink (1-8-2). 6e koers: 1. Betsie B, 2. Champ Hal linck, 3. Bram Buitenzorg (10-6-5). 7e koers: 1. Wino Weber, 2. Zeus v Echten, 3. Zeno Oostland (4-5-7). 8e koers: 1. Yick Buitenzorg, 2 Zeiu Boekelte, 3. Reunited (7-6-5). 9e koers: 1. Crack S. 2 Bo Lente, 3. Ascot K (1-3-10). 10e koers: 1 Condor Hendrika, 2. Al-I ways Supreme, 3. Charming Pearl (!- Duindigt le koers: 1. Ho Ho Helmer, 2. Dhert Hanover, 3 Balans Performer (1-6-7 2e koers: 1. Bird Bath. 2. Lunar Hil 3. The Pub (4-3-1). 3e koers: 1. Derby Westland, 2 Cisk Buitenzorg, 3. Durban Surge (8-3-9) 4e koers: 1. Salutier, 2. Akaylaah, Final Asset (4-2-5). 5e koers: 1. Dave Victrix, 2 Cassano va, 3. Carlos S (2-5-7). 6e koers: 1. Noble Game, 2. Child, 3. Creetower (3-4-1). 7e koers: 1. Voila Cartouche, 2. Yor ky, 3 Arjen Steenwiik (4-3-6). 8e koers: 1. Bianca S, 2. Carma Bui tenlust, 3 Belinda W (7-3-9). 9e koers: 1 Zinnaro A, 2. Billy Vrt debest, 3. Allard Morgan (8-9-3). |j.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16