Poloploeg begint EK met verwacht verlies Volleyballen in de vloedlijn Oostduitsers zijn beschuldigingen over dope beu fÊÊÊÊÊÊÊÊBÊBSÊÊm SPORT CcidócSoUAXMlt MAANDAG 14 AUGUSTUS i PAGINA 15 Volleybaldames sluiten met winst BOTTROP Het Nederlandse dames volleybalteam heeft het zeslanden-toernooi in Bottrop afgesloten met een overwinning op het organiserende land. Door de winst (3-1) eindigde de ploeg van coach Pang op de derde plaats, achter de DDR en Cuba. Pang was verheugd over het spel van zijn team. Na de blamage in La Coruna, waar Oranje de kwalificatie voor de Europese ti telstrijd miste, volgde in Bottrop herstel. Niet alleen het spel maakte dat duidelijk, ook de winst op Italië, Bulgarije en West- Duitsland, allen gekwalificeerd voor de EK, gaf aanleiding voor optimisme. In het slotduel tegen de zwakke Westduitse vrouwen speelde Pang met als basis Koenen, Piersma, Weersing, Boersma, Berg en De Jong. Het toernooi werd gewonnen door Europees kampioen Oost- Duitsland. DDR. In de laatste wedstrijd werd ook Italië versla gen (3-). De Oostduitse vrouwen verloren slechts een set: aan Nederland. Tenniswinst Brad Gilbert LIVINGSTO NE Brad Gilbert heeft gisteren het met 123.400 dollar gedo teerde tennis toernooi van Livingstone gewonnen. In de finale zege vierde de als tweede ge plaatste Ame rikaan in twee sets (6-4, 6-4) over de Au straliër Jason Stoltenberg. Moeizaam herstel Anatoli Karpov SKELLEFTEA Anatoli Karpov herstelt zich bij het laatste toernooi om de wereld beker schaken in het Noord- zweedse Skelleftea moeizaam van de naweeën van zijn Rot terdamse ineenstorting. In zijn eerste twee partijen kwam hij niet verder dan remise: negen tien zetten met zwart tegen de Hongaar Sax, 42 zetten met wit te gen Kasparov. De laatste was een Grunfeldindische partij, waarin Kasparov dank zij de activiteiten van zijn paarden het initiatief had. De partij tegen de huidige wereld kampioen was de 131ste in de on derlinge reeks. Karparov leidt daarin met 66 1/2 tegen 64 1/2. Karpov staat door het verlies van de laatste drie partijen in Rotter dam, waar hij de eindzege aan Jan Timman moest laten, voer de opga ve een vol punt meer te moeten scoren, wil hij in het klassement van de wereldbeker Kasparov als nog voorbij gaan. Daar ziet het er vooralsnog niet naar uit. Kasparov staat er zelfs beter voor. De wereld kampioen had in de eerste ronde slechts 23 zetten nodig om Viktor Kortjsnoi te verslaan. Kortsjnoi verloor ook zijn tweede partij met als gevolg dat zijn tegen stander Salov na twee ronden met een score van 100 procent aan de leiding gaat. Britse voetbalclubs verminderen stadion-capaciteit LONDEN De voet balclubs uit Liverpool, Everton en Liverpool, verminderen komend seizoen de capaciteit van hun stadions. In Anfield Road (Liver pool) worden nog 39.000 in plaats van 44.000 mensen toegelaten. Goodison Park (Ever- ton) gaat terug van 50.000 naar 42.000 plaat sen. Het besluit hangt samen met de Hillsbo- rough-ramp van april, waarbij 95 supporters omkwamen. Gelijkspel en winst dameshockeyteam PAPENDAL Het Neder- landse dameshockeyteam heeft het tweetal oefenwedstrijden tegen Spanje afgesloten met een overwinning van 5-0. Zaterdag, eveneens op het nationale sportcentrum Papendal, kwam de ploeg van bondscoach Gijs van Heu- men niet verder dan 2-2. Voor het Nederlandse team maakten de duels deel uit van de voorbereiding op het eind september in Frankfurt te hou den toernooi om de Champions Trophy. In de eerste ontmoeting met de Spaanse dames stelde het vernieuwde Oranje teleur. De gas ten kwamen zelfs met 2-0 voor door treffers van Maragall en Motos, als- vorens Nederland via linkerspits De Ruiter de stand gelijk trok. Voor het tweede duel paste Van Heumen eni ge wissels toe. De belangrijkste ver andering bleek het van het begin inzetten van Wouters. De aanval- ster, zaterdag nog invalster voor Wolff, beschaamde het in haar ge stelde vertrouwen niet en scoorde driemaal. De Ruiter kwam even eens op drie treffers in twee duels door de openingstreffer te verzor gen. Van der Wielen zorgde uit een strafcorner voor de eindstand. Vol gende week staat voor Oranje de volgende test op het programma. Bij een toernooi in Den Haag zijn dan Groot-Brittannnië, Verenigde Sta ten en Canada de tegenstanders. I BONN Het vierjaren plan dat de bondscoach I van de waterpoloploeg, I Rob Schouten, het afgelo- I pen voorjaar opstelde, hoeft na de eerste dag van I het Europees kampioen- I schap in Bonn niet aange- I past te worden. De neder- llaag tegen de Sovjetunie I (9-6) was immers ingecal- Iculeerd. Drie periodes lang hadden de jeudige Nederlanders de ge middelde leeftijd is het laatste jaar teruggeschroefd naar 23 jaar de vijfvoudige kam pioen van Europa in hun macht. Met een 6-5 voorsprong nam de brigade van Schouten een optie op de eerste verras sing van het Europese water- polotoernooi. Zover kwam het In de afsluitende reeks van ze ven speelminuten maakte de zelfverzekerdheid in het Ne derlandse team ineens plaats voor nonchalance. De Russen kwamen niet zozeer op eigen kracht langs Oranje, het wa ren vooral persoonlijke fouten aan Nederlandse zijde die voor een anti-climax zorgden: 6-9. .Gezien de wedstrijd is het ien geflatteerde uitslag", meende Schouten. ,Een dramatische nederlaag is het niet", oordeelde aanvoer der John Jansen. „Het was dramatisch geweest als we door deze nederlaag de kans op kwalificatie voor het we reldkampioenschap hadden gemist. De kans om bij de eer ste acht te eindigen, waardoor je automatisch geplaatst bent voor Perth, Australië is door deze nederlaag niet verkeken. Maar nu je zo dicht bij een overwinning op de Russen was, had je de overwinning met beide handen moeten pakken. Er had meer ingeze ten. Als je tot en met het derde part de Russen je wil kunt op leggen, dan kun je toch van een goede wedstrijd spreken". Reddingsplan Schouten, ontwerper van het reddingsplan dat moet leiden naar een weg terug aan de in ternationale top, deelde de vi sie van zijn 25-jarige captain. „Van de Russen win je niet dagelijks. Een nederlaag was ingecalculeerd, maar we zijn niet aan de wedstrijd begon nen met het idee dat we kans loos waren. De eerste drie doelpunten gingen er in, zoals we dat besproken hadden. Daar waar bij de Russen de gaten liggen, aan de linker kant, hebben we toegeslagen". Het Nederlands zevental had beslist geen ontzag voor de Russen, van wie een aantal spelers op olympische ervaring kan bogen. Met een weer tot boven de middelmaat gestegen spelniveau werd de Russische ploeg drie parten in toom ge houden. Schouten: „De rust zat in de ploeg, er werd overzich telijk gespeeld en geconcen treerd gewerkt." Het spel tegen de winnaar van drie opeenvolgende Europese kampioenschappen (1983, '85 en '87) was voor de bondstrai- ner een nieuwe aanwijzing dat de ingeslagen weg met het jon ge team een perspectiefrijke is. Het harde, gedisciplineerde werken was opnieuw kenmer kend voor de „klas van Schou ten" De eerste keus van Ne derland, die voor het verkrij gen van een topsportmentali teit de hulp van een psycho loog (Ron Koster, ex-speler van landskampioen De Meeu wen) heeft ingeroepen, mist echter een hoogvlieger. Het gebrek aan een speler die per wedstrijd garant staat voor een serie uitschieters, werd door de Sovjetunie in de laatste pe riode professioneel uitgebuit. Toen geen enkele Oranje- speler het persoonlijke fouten- festival kon breken, sloegen de kiene Russen vier keer op rij een bres in de Nederlandse afweerlinie, tot dan toe fout loos geleid door doelman Ar- noud Posthuma. Maar de toegenomen collectie ve kracht had de Sovjets aan het wankelen gebracht. En dat was precies wat Schouten voor ogen stond op de openingsdag van Europa's titelgevecht. „In het laatste part", doceerde de bondscoach, „faalde ons sy steem niet, maar deden foute passes ons de das om. De bal kwam niet aan, kon onder schept worden. Dat was fnui- kend". Het Nederlandse zevental-in- de-steigers staat het verlies op de eerste dag van het EK doet daar niets aan af voor een hoopvolle toekomst. De waterpolosectie van de KNZB lijkt de sportieve ellende van de laatste jaren, die uitmondde in een absentie op de Olympi sche Spelen in Seoul, te heb ben verwerkt. Het team dat het vorige Europese kampi oenschap in Straatsburg met de kleurloze twaalfde plaats afsloot, en dientengevolge olympische kwalificatie mis liep (voor het eerst in de Ne derlandse waterpologeschiede- nis), was hard aan een renova tie toe Met die ingreep hebben bonds coach Schouten en de water- polocommissie niet lang willen wachten. Een vierjarenplan, gebaseerd op de ideeën die de Nederlandse volleyballers aan de wereldtop brachten, werd begin dit jaar gepresenteerd, ten tijde dat het Nederlands team zich via een achterdeur (EK-kwalificatie-toernooi in Remco Pielstroom in duel met de Vladimir Karabutov. Veenendaal) plaatste voor de toernooiweek in Bonn. De trainingsuren van de Oranje klanten werden geintensi- veerd, de medische en maat schappelijke begeleiding ver beterd en de relatie tussen bondscoach en clubtrainers werd aanzienlijk verstevigd. Het doel van deze operatie was het terugwinnen van het ver loren gegane terrein. De onlangs door Jong Oranje (een team van spelers onder de twintig jaar) behaalde vier de plaats op het Europees jeugdkampioenschap was een eerste teken dat de golf de goede kant uitrolt. Barcelona halen is een bittere noodzaak, aldus de opstellers van het „overlevingsplan". Vorig jaar stelde Schouten een nieuwe selectie samen die de bereidheid had door te gaan tot en met 1992. De subdoel stelling voor dit jaar was een plaats bij de eerste acht Met goede toernooi resultaten in ei gen land (Katwijk, derde ach ter Spanje en Westduitsland) en Athene (derde achter de Sovjetunie en Griekenland) nam de overtuiging in een goede afloop van het EK toe. Het verlies van gisterochtend tegen de Sovjetunie deed daar aan geen afbreuk. Aanvoerder Jansen, speler van van AZC uit Alphen aan den Rijn: „We hebben een goed collectief. Voor het eerst sinds jaren is er een groep sp#- lers die binnen en buiten het bad goed met elkaar optrekt. Als we van Bulgarije (van daag), Frankrijk en Roemenie winnen, heb je de kans om bij de eerste zes op dit EK te ein digen. Missen we die kans, dan zijn we het niet waard. Dat is hard gezegd, maar toch waar. Je kunt niet eeuwig blijven te- rugknokken." Ontvouwde Schouten zijn strijdplan tegen Bulgarije, de foto: anp tegenstander van vandaag: „De kracht van Oosteuropese ploegen is dat ze de eerste twee parten goed spelen. Het is een kwestie van volhouden en in het laatste gedeelte van de wedstrijd toeslaan." HANS VOS Nederland-Sovjetunie 6-9 (3-2. 1.-2. 2- 1. 0-4) Doelpuntenmakers Neder land: Jansen 3. Pielstroom, Havekot- te en Van Belkum; Sovjetunie: Kolo- tov 2, Naoemov 2. Ivlev 2, Apanasen- ko 2 en Vdovin. Man-meer-situaties en treffers daaruit: Nederland 10/3; Sovjetunie 6/5. 1 BONN Met ongewone scherpte heeft Egon Mül- ler, gisteren aan de voora vond van de Europese zwemkampioenschappen in Bonn, beschuldigingen van uitgeweken landge noten van de hand gewe zen, dat in de DDR op grote schaal dope wordt gebruikt. „Deze doping- jdiscussie komt me de neus uit", aldus de secretaris generaal van de Oostduit se Zwembond zondag tij dens de officiële perscon ferentie. „In de DDR c^wordt niet gedrogeerd". geld door de vroegere Oost duitse skispringer Hans Aschenbach, die in een promi nent gebrachte serie in Bild uiteenzette, hoe in de DDR do ping wordt aangewend om de prestaties te verbeteren. Hij beschuldigde daarbij met name Kristin Otto. De zesvoudige olympische kampioene kondigde* daarop gerechtelijke stappen aan te gen Aschenbach. Daar is voor alsnog niets van gekomen, zo bleek tijdens de persconferen tie. Volgens Otto vergt de juri dische voorbereiding van de aanklacht enige tijd. De olympische kampioene vertelde dat het moeilijk was geweest na het succes van Seoul zich weer op het zwem men te concentreren. In feite hervatte zij na éen lange va kantie en een stage als leer ling-journaliste bij de staatsra dio pas in maart de training. Ze zal zich bij de Europese kampioenschappen in Bonn beperken tot de 100 en 200 meter rugslag en de vrijeslag en de vlinderslag, waarop zij drie van haar vier individuele medailles won in Seoul, aan zich voorbij laten gaan. „Ik wilde in principe maar op een onderdeel uitkomen. Daarbij koos ik voor de rug- slag, omdat ik me daarop van af het begin van mijn carrière het meest heb thuisgevoeld". Otto was zestien, toen zij in 1982 haar eerste wereldtitel op de 100 meter rugslag verover de. De 200 meter nam zij erbij, omdat de Oostduitse specialis ten op dit onderdeel; Kathrin Zimmermann en Cornelia Sirch zijn gestopt. Op die dub bele afstand zal Otto het opne men tegen de olympische kampioene Krisztina Egerszegi uit Hongarije. De beantwoordiging van vra gen betreffende veronderstel de doping in de DDR liet Otto over aan Müller. De Oostduit se official schaarde zich achter het initiatief van Stephan Ca- ron. De Fransman, die in 1985 Eu ropees kampioen was en in 1987 tweede werd, heeft een verklaring doen uitgaan, dat hij zich als leidende Franse zwemmer nooit heeft bezigge houden met moreel of che misch bedrog. „Ik verklaar, dat ik vanaf vandaag alleen nog zal deelnemen aan wed strijden, waarbij een officiële dopingcontrole plaatsvindt, aldus Caron. De Fransman riep zwemcolle- ga's op zijn verklaring mede te ondertekenen. Hij vroeg de in ternationale zwem-autoriteiten Franse, Europese en wereldre cords alleen te erkennen, als daaraan ook dopingcontroles tijdens de trainingsperiode aan vooraf zijn gegaan. De media vroeg hij alle sportevenemen ten te boycotten, waarbij de hand wordt gelicht met de do- ping-reglementen In Bonn worden de eerste drie en een door loting aangewezen vierde zwemmer of zwemster na elke finale getest. Officiële controles zijn er overigens bij het zwemmen alleen tijdens de Olympische Spelen en de we reld- en Europese kampioen schappen. Die controles zijn vooral tot stand gekomen dankzij druk vanuit de Verenigde Staten en de DDR. Volgens Müller was het de DDR dat het initiatief nam voor de opstelling van het dopingreglement van de Internationale Zwemfederatie en zijn de Oostduitsers steeds voorstander geweest van een zo scherp mogelijke controle. Op voorwaarde dat die dezelf de was voor alle deelnemers. „De steeds weer terugkerende beschuldigingen dat wij maar wat aan rotzooien, zij we beu", aldus Müller. „In de vijftiger jaren waren we niet goed ge noeg en zei men dat we hon ger leden in de oostzone en daarom niet konden zwem men. In de zestiger jaren ging het bij ons beter. Toen zeiden ze dat er een commissaris stond achter elke zwemmer en dat er druk werd uitgeoefend om zo hard mogelijk te gaan. Toen we erg goed werden, zei den ze dat het moest liggen aan één of ander geheim mid del, dat we gebruikten". Hegemonie Beschuldigingen of niet; Oost- Duitsland is vastbesloten de Oostduitse hegemonie bij het dameszwemmen te laten voortduren. Wolfgang Richter liet daarover weinig twijfel be staan „Wij willen onze toppo sitie in Bonn onderstrepen", aldus de Oostduitse chef-trai ner. Een complicatie daarbij is, dat het Oostduitse team piet kan rekenen op de steun van de geblesseerde Birte Weigang en Silke Höner. De laatstge noemde, olympisch kampioene Kristin Otto zou een van de Oostduitse zwemsters zijn die zich schuldig maakt aan do- pinggebruik. foto: anp en wereldrecordhoudster op de schoolslag, liep bij een val tijdens de training een week voor het begin van het Euro pees kampioenschap een her senschudding op. 3 Op het Scheveningse Noorderhavenhoofd waren zaterdag 55 volleybalvelden uitgezet. En wel zo dicht bij elkaar dat de scheidsrechters aan één tafel voldoende hadden j om twee velden te overzien. foto: peter van mulken DEN HAAG „Op veld 55 Iets Vlots tegen 'n Glas Melk". De amusements waarde van de namen van de figurerende recrean tenteams overtrof zater dag ruim die van de finale van het Nederlands kam pioenschap strandvolley- bal. Maar weinig aanwezigen op het Scheveningse zand maal den daarom, of het moesten de vertegenwoordigers van de Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) zijn. De afgevaardigden van de Ne VoBo. waar men plannen heeft om in de toekomst een serie strandvolleybal-toernooi- en in Nederlandse kustplaat sen te organiseren, zagen met de vierhonderd toeschouwers een weinig verheffende eind strijd. Edgar Tinkhof en Mar cus Hoff, spelers van de Schoonhovense eredivisionist DOS, veroverden de eerste of ficiële open Nederlandse strandvolleybal-titel door in de finale met 2-1 te winnen van Oud Morris Hulst (Pieter- Paul Everaert en Rini Bou- tens). Dat niet elke goede volleybal ler ook meteen een goede strandvolleyballer is, bleek uit het „stranden" van ex-inter- national Pieter-Jan Leeuwe rink, die met zijn maatje John Stubbe de finale niet haalde. Hij was de enige grote naam op de deelnemerslijst van het NK. Een aantal eredivisiespe lers gaf de voorkeur aan een strandtoernooi in Bretagne en de internationals van bonds coach Harry Brokking was verboden deel te nemen aan het kampioenschap op Scheve- ningen. Ronald Kooijman. die vorig jaar met de inmiddels aan de nationale selectie toege voegde Paul Hamelink de (of ficieuze) titel veroverde, kwam daardoor in het strijd perk met een andere partner, Don Verdonk. Afzien „Behoorlijk afzien" was de ge middelde mening van de deel nemers over het volleyballen op zand. Door de rulle onder grond werden alle acties veel trager uitgevoerd dan in de zaal en bovendien had de af en toe flinke wind vrij spel op de bal. De tegenstander door spreiding van de aanval alle hoeken van het veld laten zien bleek dan ook de meest effec tieve aanpak. Hoff en Tinkhof bleken daarin maar een fractie beter dan hun opponenten. Groter was het verschil in de damesfinale, die vrije eenvou dig werd gewonnen door Ma rina Hagen en Sandra Teunis. De speelsters van Longa ont vingen uit handen van inter national Ron Zwerver de ver gulde strandschep. Bij de re creanten gingen de hoofdprij zen naar Camorra (heren) en de Strandzandhappers (da- Mede door het ontbreken van de echter volleybaltoppers kon de Nederlandse versie van het „beach volley bal" nog niet tip pen aan de populaire toernooi en in Frankrijk en Italië Vooral in de Verenigde Staten heeft het strandvolleybal een hoge status en de echte cracks „ballen" daar per zomer een kwart miljoen gulden bij el kaar. Het organiserende Kalinko be wees echter evenals vorig jaar een groots evenement te kun nen opzetten. De Scheveningse vereniging ontving zonder problemen 215 teams, waarvan er overigens enkele aantraden in een veld dat maar net bui ten de vloedlijn bleef. En het lijkt dan ook niet meer dan te recht dat Kalinko de toezeg ging kreeg van de NeVoBo, met de gebruikelijke voorbe houden gedaan, om volgend jaar het finaletoernooi van een mogelijke strandcompetitie te mogen organiseren. CORIEN BOTMAN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15