Berusting bij Hans Spaan Vtaassen komt seconde tekort Vla nseII onderbreekt segereeks McLarens Kampioen Koenders niet enthousiast SPORT EeidócSomont MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 PAGINA 13 - ifanderlijde en Brink boksen WK )EN HAAG Tweevoudig Europees kampioen in het jwaargewicht Arnold Vanderlijde (Sittard) en middenge- vicht Lammert Brink (Arnhem) zullen Nederland vertegen woordigen in het toernooi om de wereldtitels in Moskou. De wedstrijden in de Russische hoofdstad worden van zondag 17 eptember tot en met zondag 1 oktober gehouden in het ilympisch sportcomplex. ieide boksers namen eind mei/begin juni ook deel aan de üuropese titelstrijd in Athene, waar Vanderlijde zijn titel irolongeerde. Brink werd na een winstpartij uitgeschakeld oor de Oostduitser Henry Maske, die later voor de derde chtereenvolgende maal de titel veroverde, foor Arnold Vanderlijde wordt het zijn tweede toernooi om e wereldtitel. Vief jaar geleden in Reno (Vst) veroverde hij le zilveren medaille. De Limburger verloor toen in de eind- trijd op punten van de Cubaan Felix Savon. 3e twee boksers worden begeleid door bondscoach Stan van en Driessche en trainer Hennie van Bemmel. Ed van Wijk jaat mee als teamarts. Sportwereld Basketbal Den Bosch heeft zich ver sterkt met de Amerikaan Dwight Moody. De 22-jarige basketballer tekende bij de Bos sche club een contract voor een seizoen. Hij is 1,93 m lang en speelde voorheen voor de North Western Louisiana University. Den Bosch heeft de Amerikaan landgenoot Syd ney Cooke, die de gestopte Bottse moest ver vangen, naar huis gestuurd. Algemeen Jörg Kotterba, een 39-jarige Oostduitse sportjournalist, is na een bezoek aan internationale atletiekwedstrijden in Malmö niet naar zijn land teruggekeerd. Via een veerboot in Travemünde is hij naar West-Duitsland gegaan. Hockey De Westduitse damesploeg heeft zaterdag in Frankfurt een interlandwed strijd tegen Schotland met 3-0 gewonnen. Hentschel, Cremer en Schürmann scoorden. Basketbal Het Nederlandse meisjesteam is zaterdag in Timisoara (Roe) als twaalfde en laatste geëindigd in strijd om de Europe se titel. In de laatste wedstrijd verloor Oran je met 47-74 (23-29) van Hongarije. De titel ging naar Tsjechoslowakije, dat in de finale met 58-57 (26-28) van Roemnië won. Atletiek De Nederlandse meisjesploeg heeft zaterdag in Woluwe bij Brussel een drielandenwedstrijd gewonnen met 129,5 punten voor België (106,5) en Ierland (79). Bij de jongens zegevierde België met 177 punten vóór Ierland (130) en Nederland (111). Wielrennen Bij de Europese titelstrijd voor visueel gehandicapten in Gippingen (Zwi) hebben de Nederlanders Richard Beu- mer en Jan Beumer de tandemwedstrijd ge wonnen voor Arno Polderman/Hennie Ro vers (Ned). In de gemengde tandemwed strijd wonnen Tanneke Heerenthal en Ar nold Polderman. Paardesport De Braziliaan Nesion Pesoa met Special Envoy heeft zaterdag de op het concours hippique van Dublin de Grote Prijs gewonnen. De Brit John Whitaker werd met Gammon tweede, voor zijn land genoot Joe Turi met Mark Two. De Westduitsei» Armin Bittner op weg naar de overwinning in de slalom in het Australische Thredbo. FOTO: AP Armin Bittner wint slalom THREDBO De Westduitser ArrrriTf Bittner heeft de tweede wedstrijd in de strijd om de wereldbeker alpine, ski gewonnen. De 24-jarige Bittner zegevierde zaterdag in Thredbo (Au stralië) op de slalom. In de twee mén-* ches was hij sneller dan de Noor Ole Christian Furuseth. De derde plaats was voor de Oostenrijker Bernhajfd Gstrein. De Italiaan Alberto Tomba kwam niet in de uitslag voor. Hij kwam h£ de eerste manche zes poortjes voor-de- streep ten val. Ook de Zweed Lars, Eriksson, een dag eerder winnaar van de reuze slalom, bereikte door een val tijdens de eerste run de finïSfö niet. UDAPEST Op de nalle bochtige Hungaro- ing van Boedapest heeft igel Mansell gisteren de igereeks van McLaren- i onda in de formule 1 iderbroken. De Britse rrari-rijder, die als •aalfde van start ging, am in de 77 ronden een Dorsprong van niet min- r dan 25 seconden op de raziliaanse Ayrton Senna een McLaren. Belg Thierry Boutsen (Wil- ams) eindigde ook nog voor lain Prost, die een razend- lelle laatste ronde nodig had n zich alsnog langs de Ame- kaan Eddie Cheever (Ar- ws) en de Braziliaan Nelson quet (Lotus) te wringen, et deze tweede zege van het izoen maakte Mansell de uit raak waar, die hij deed na loop van de Westduitse ans Spaan is tevreden met een tweede plaats. ANDERSTORP Alleen een wonder kan Hans Spaan aan de wereldtitel motorracen in de 125cc- klasse helpen. Spaan zag in de Grote Prijs van Zweden in Anderstorp de ene concurrent Gianola wegvallen, maar de ander Crivillé iets verder weg rijden. Spaan klom dank zij de twee de plaats in Zweden van drie naar twee in het klassement, maar met alleen de wedstrijd in Brno nog te gaan bedraagt het gat naar winnaar Crivillé elf punten. Pas als Hans Spaan de Grand Prix 125cc in Tsjechoslowakije wint en Alex Crivillé lager dan de zesde plaats eindigt, is de titel voor de 30-jarige Ca- FOTO: SP stricummer. Spaan zelf lijkt niet meer hele maal in zijn kansen te geloven. „Alleen een wonder of een technisch mankement van Crivillé kan me nog aan de ti tel helpen", aldus Spaan na af loop, die zelfs glunderde bij die constatering. „Ik weet dat ik door domme mechanische pech naast het kampioenschap grijp. Maar met het vice-we- reldkampioenschap ben ik na tuurlijk ook tevreden". Logisch Het was wel logisch, dat Spaan niet echt teleurgesteld was. De Noordhollander, die vier van de vorige vijf Grand Prix' had gewonnen, kampte vooraf met veel pech. Meer dan de tweede plaats zat er eigenlijk niet in. Tijdens de trainingen draaide hij zijn snelste blok kapot en kreeg hij te maken met we- gliggingsp roblemen Toch nam Spaan na de start meteen de leiding. Nadat hij een keer van positie had ge wisseld met ploeggenoot Gia nola verspeelde de Italiaan, op dat moment leider in de WK- stand, zijn kansen op het kam pioenschap. Gianola wilde Spaan voor een bocht passe ren, maar remde veel te laat. „Ik wist niet wat ik zag", aldus de Nederlander. „Ik remde al op het laatste moment en opeens zag ik Gianola nog voorbij schieten. Dat kon niet goed gaan, hij eindigde dan ook naast de baan". Spaan leek na Gianola's slip pertje op vyeg naar zijn vijfde overwinning en kreeg onver wachte steun van regerend wereldkampioen Martinez, die Crivillé keurig achter zich hield Tien ronden kon de Honda-rijder de koppositie vasthouden, totdat de 19-jarige Catalaan met ziin beter sturen de Cobas voorbij snorde. „Ik probeerde nog aan te klampen, maar de machine stuiterde te veel bij het remmen in de bochten. Ik besloot geen risi co's meer te nemen en de tweede plaats veilig te stellen". Streuer Niet alleen Spaan moet zich waarschijnlijk tevreden stellen met de tweede plaats. Hetzelf de geldt voor het zijspanduo Streuer en De Haas. De twee eindigden als vierde, een plaats achter hun grote con currenten uit Groot-Brittan- nië, Webster en Hewitt. De wereldkampioenen breidden hun voorsprong op Streuer en De Haas daardoor uit tot veer tien punten, met nog een race te rijden. In de „koningsklasse", de 500cc, nam Eddie Lawson de leiding in de WK-stand over van zijn landgenoot Wayne Rainey. De ontknoping van de race was spectaculair. Met nog twee ronden te gaan, Lawson lag net voor Rainey, wilde de laatste passeren. Hij versnelde na het nemen van een bocht te snel, waardoor hij ten val kwam. Weg overwinningskan sen, weg misschien wel de we reldtitel. Met nog twee wedstrijden voor de wielen heeft regerend kam pioen en Honda-coureur Law son 13,5 punten voorsprong op Rainey. Bij de kwartliters won de Spanjaard Sito Pons, reeds wereldkampioen, voor de ze vende maal dit seizoen een Grote Prijs. Wiico Zeèlenberg uit Bleiswijk werd twaalfde, wat hem weer vier punten op leverde. POf» 84 Grand Prix. Hij voorspelde toen, dat de dominerende posi tie van McLaren door hem in Hongarije zou worden door broken. De Brit stond na technische problemen bij de training op een ongunstige positie aan de startlijn. Maar reeds na twintig van de 77 te rijden ronden reed hij bij de eerste zes. De tussentijden, die hij maakte, waren bijna twee volle secon den beter dan die van de con currentie. Aan kop lag de Ita liaan Riccardo Patrese, op kor te afstand gevolgd door Senna, de Oostenrijker Gerhard Ber ger in de tweede Ferrari en Prost. Na Bergers vroege banden wis sel nam Mansell de vierde plaats over. Halverwege de wedstrijd ondernam de Brit zijn eerste aanvallen op Prost. In de 40ste ronde remde hij de Fransman er bekwaam uit. Twaalf ronden verder was de wedstrijd voor Patrese afgelo pen. Nadat hij Senna en Man sell met speels gemak had in gehaald, stopte zijn Williams- Renault met motorpech bij de pitts. Aan kop ontwikkelde zich een tweekamp tussen Senna en Mansell. De twee zijn bepaald geen vrienden. Hun vuistge vecht twee jaar geleden in Spa zorgde destijds voor grote kop pen in de krant. Het duel duurde slechts twee ronden. Toen benutte Mansell een standaardmanoeuvre om zich de koppositie toe te eige nen. Terwijl Senna enigszins werd gehinderd door in te lo pen concurrenten, kwam Man sell razendsnel uit de slipstre am en passeerde zijn tegen stander met grote snelheid. Senna kon hem in het geheel niet bijhouden. „Toen ik Pa trese inhaalde, raakte ik een stoeprand", verklaarde de Bra ziliaan zijn geringe verweer. „Met uit belans geraakte wie len, was er geen sprake van dat ik Mansell zou kunnen houden." Nigel Mansell (2) heeft geen last van de zijn landgenoot Martin Brundle.die al bij de start van de GP van Hongarije t vliegt. EUVEN Eén seconde :heidde Frans Maassen an zijn tweede opeenvol gde overwinning in de -orhout Werchter Classic, nieuwe naam voor de' ide Ronde van België, e Engelsman Sean Yates rdedigde in het week- nde het minimale voor- eel door zich vast te bij- in in het wiel van de Ne- irlandse kampioen. ^ates slaagde en behaalde zijn rste overwinning in een appekoers sinds zijn debuut j de beroepsrenners in 1982. p| aassen maakte het de leider het klassement vooral in de 'a>orlaatste etappe moeilijk. Hij el een paar keer aan tijdens issages op kasseistroken. Ya- s verdedigde zich met de e ootste moeite, hij boog maar e ak niet. Maassen had de ich dat op de laatste kasseien 0 jn ploeggenoot Gerrit Solle- ;e ild een lekke band kreeg, e laatste twee etappes wer- j n gewonnen door Belgen, jiterdag sprintte de Belgische impioen Carlo Bomans snel- dan de Italiaan Gelfi. giste- n verschalkte Johan Mus- euw met een demarrage tij- ns de laatste kilometers de ssprinters. Hij bleef de Ita- (j lan Baffi voor. nonimiteit erhard Zadrobilek heeft in n Sebastian de Grote Prijs fdie stad, meetellend voor klassement in de strijd om wereldbeker, gewonnen, zorgde daarmee voor een rassing. De 28-jarige Oos- rijker won in de acht sei nen van zijn profloopbaan ichts één keer eerder. In 17 was hij de sterkste in de j ro del Benetto. Outsider Gerhard Zadrobilek (midden) is blij met zijn overwinning in de ronde van San Sebastian. Links de Spanjaard Paco Ante- quera, die tweede werd. Rechts nummer drie Tony Rominger. Zadrobilek reed in de Grote Prijs van San Sebastian, vorig jaar gewonnen door de Neder lander Theunisse, 140 kilome ter solo. Na 104 kilometer fiet sen ontsnapte hij uit het pelo ton, dat hem niet meer terug zag. Bij de beklimming van de hoogte van Jaizkibel, een col van dé eerste categorie op 34 kilometer van de finish, be droeg zijn voorsprong ruim tien minuten. Op de streep had de Oostenrijker uit de Amerikaanse 7-eleven ploeg nog iets meer dan twee minu ten over. Het peloton had vrede met de ontsnapping van de onbeken de ploegmaat van Hampsten en blonk slechts uit in passivi teit. PaS.na de laatste beklim ming zette een ploeg van tien renners de achtervolging in. Onderwie de Nederlanders Van Orsouw en Theunisse, die baat hadden bij de ontsnap ping. Hun PDM-ploeg heeft de leiding in het ploegenklasse- rrient om de wereldbeker, de belangrijkste concurrent, de Panasonic-ploeg van Post, had geen vertegenwoordigers in de achtervolgende groep. Voor Zadrobilek was de winst in de achtste proef van het sei zoen in de strijd om de wereld beker een bevrijding. De Oos tenrijker, vorig jaar 21e in de Ronde van Frankrijk, had dit seizoen tot nu toe weinig laten zien. In de Tour, waarin hij zijn marktwaarde had willen verhogen, viel hij al na enkele dagen uit. Hij had last van darmstoornissen. Frank van Veenendaal heeft gisteren de Ronde van de Mijnstreek op zijn naam ge schreven. In de vierde en laat ste etappe kwam zijn leiders- FOTO: EPA positie niet meer in gevaar, i Ritwinnaar werd Wilco Zui- derwijk uit Monster, die in de slotfase van de 185 kilometer lange etappe van Alsdorf (Wdl) naar Hoensbroek' met succes uit het peloton demar reerde. Etienne de Wilde won gisteren de profronde van 's-Heeren- hoek. De Belg toonde zich in de woonplaats van Jan Raas in de masssale eindsprint het sterkste. Wiebren Veenstra eindigde als tweede, Jelle Nij- dam werd derde. RODEKRO Europees kampioen Axel Koenders, twee jaar geleden voor het eerst tot de beste van Eu ropa op de hele triathlon gekroond, liep na de wed strijd in Rodekro ondanks het succes niet over van enthousiasme. „Natuurlijk ben ik blij met de prolon gatie van mijn titel. Maar de organisatie van deze wedstrijd heeft mij teleur gesteld. Er was weinig pu bliciteit en belangstelling. Het was moeilijk om on der deze omstandigheden optimaal gemotiveerd te zijn". Dat was echter niet de voor naamste reden dat Koenders er niet in slaagde het (offi cieuze) wereldrecord te ver beteren. Daarvoor was het parkoers te zwaar, mede door de wind. De atleet was meer dan een jaar in het be zit van de beste prestatie ooit geleverd op de triathlon. In Roth (BRD) kwam hij vorig seizoen tot 8.13,11. In Rodekro stapte Koenders na het zwemmen als zevende op de fiets, om er als eerste wèer af te stappen. Bij het lo pen werd hij niet meer inge haald. Zijn tussenstijden wa ren 52 minuten, 4.35 uur en 3.00,01 uur. Henri Kiens, die als eerste uit het water kwam, viel na 21 kilometer fietsen uit met een liesblessu re. Peter Zijderveld stopte, met een pijnlijke knie, na 80 kilometer op de fiets. Ben van Zeist, vorig jaar winnaar in Almere, werd gediskwali ficeerd. De jury constateerde dat hij zijn startnummer had verknipt. Twee andere Nederlanders finishten wel. Richard van Diesen werd 13e (9.05,25), Frank Wiebes 29e (9.25,44). Door deze prestaties eindigde Nederland als tweede in het landenklassement, achter Finland, maar voor de Bondsrepubliek. Record Bij de vrouwen zorgde Irma Zwartkruis voor een fraaie prestatie door het Neder lands record, door haar zelf vorig seizoen in Almere scherp gesteld, met bijna 18 minuten te verbeteren. Haar 9.36,33 was desondanks niet genoeg voor de titel. Sarah Coope overtrof haar met een Europees record, 9.33,20. Een andere Nederlandse deel neemster, Ada van Swieten, viel na het zwemmen uit. Ze was misselijk. Calamati behoudt titel SAN SEPOLCRO De Italiaan Efrem Calamati heeft zaterdag ziin Europese bokstitel in het lichtweltergewicht behouden. Calamati zegevierde in San Sepolcro over de Brit Clinton Mc Kenzie. De scheidsrechter staakte de partij in de zevende ronde. Sport op tv VANDAAG Nederland 3, 21.24 uur: Sport Studio-, België Frans, 23.30 uur: WK baan-wielrennen in Lyon. Duitsland 3, 20.30 uur: Sport- Platz. Sky Channel, 18.00 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 19.00 uur: Zwem- Sky Channel, 20.00 uur: Wereld- spelen in Karlsruhe. Sky Channel, 21.00 uur: Euro sport-weekoverzicht. Sky Channel, 22.00 uur: Motor- Sky Channel, 23.00 uur: Bokser)/ MORGEN België Nederlands 2, 18.45 uur: Wielrennen Duitsland 2, 10.00 en 15.55 uur: EK zwemmen Bonn. BBC 1, 00.35 uur: Cricket. BBC 2, 11.50, 14.35 en 17.00 uur: Cricket. Sky Channel, 00.00 uur: Zwem- Bayle opvolger Van den Berk HYVINKAA Jean-Mi- chel Bayle heeft gisteren de wereldtitel motorcross in de 250 cc-klasse over1- genomen van John van den Berk. De Franse Hon da-coureur won in Hyvin- kaa tijdens de strijd om de Finse Grand Prix de eer ste manche en eindigde in de tweede serie als tweeë- de achter zijn Finse corir currrent Pekka Vehko- nen. Met alleen nog de Grote Prijs van België te rijden is Bayle met een to taal van 292 punten niet meer te achterhalen dopf Vekhonen, die 237 puntep, bezit. Van den Berk is derde met 199 punten. Na de Grote Prijs van België* taat Bayle naar de Verenigde taten, waar hij een nieuwe carrière begint. Aan het begin van het seizoen was hij daar ,^1 voor een periode van drie maanden, waar hij de strijd met de beste Amerikaanse, coureurs aanging. Mede daardoor kwam Bayle. die de eerste Grand Prix TIJ Europa nog moest laten lopen wegens een polsblessure, in uitstekende vorm te verkeren. Van het begin was duidelijk, dat niemand van de Eüropèkë toppers tegen Bayle was opge wassen. Alleen Gert Jan van. Doorn (in Zweden) en Vehko- nen wisten de getructe Frans man een keer te verslaan. Verder gaf het Amerikaanse talent Rick Johnson Bayle in Unadilla een keer het nakijk ken. In de eerste manche startte Van den Berk, strijdend vóór- zijn laatste kans op de tweede plaats in de eindstand, voor treffelijk. Hij reageerde super snel op het startsignaal. Hij nam direct de leiding, gevolgd door Bayle en Vehkonen. Op het zware zandcircuit bleek Bayle echter oppermachtig. Hij nam in de zesde ronde de kóp over om die niet meer af te staan. Van den Berk reed zich hele maal leeg. Gepijnigd door een- enkelblessure en gehandicapt door een slecht lopende motor fiets moest hij na veertien van de negentien ronden terüg naar het rennerskwartier. Al- win van Asten werd ondanks! een verkeerd gekozen achter/ band negende. De tweede manche werd al snel een tweestrijd tussen Bay le en Vehkonen. De Frans man, die aan een achtste plaats voldoende had voor de we reldtitel, gaf niet het uiterste en gunde de Fin de zege vóór eigen publiek. Van den Berk sprokkelde nog wat puntjes bijeen als negende. De Britse coureur David Thor pe heeft zijn derde wereldtitel motorcross in de 500 cc-klasse veroverd door gisteren in Et- telbrilck tijdens de Luxem-', burgse Grand Prix beide man-- ches te winnen. Hij breidde zijn voorsprong op de Belg Erik Geboers, die niet verder kwam dan een zesde plek in de eerste manche, uit tot 45 punten, genoeg voor het kam pioenschap. In de voorlaatste wedstrijd voor het wereldkampioen schap zijspancross hebben! Timmermans en Verhagen in de Tsjechoslowaakse plaats Oubenice de eerste manche gewonnen. Het duo bleef Ba kens en Janssen biina zeven seconden voor. In de tweede manche zegevierden de Zwit serse broers Christophe en An dreas Hüsser, die zich al heb ben verzekerd van de wereld titel. Janssen en Van Kessel werden tweede, Bakens en Janssen derde, Timmermans en Verhagen vijfde.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13