ÊeidócSomatit Opluchting in Zuiderpark over uitblijven van rellen SPORT m C Den Haag kan Ajax haar één helft bijbenen 12 13 14 15 17 t;er achterstand bij begin competitie VANDAAG 16 18 Persoonlijke schrijfmap MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 PAGINA 11 even fans en spits komen kn bij voetbalramp in Lagos (GOS Bij het kwalificatieduel voor het wereldkampi- nschap in Lagos tussen Nigeria en Angola (1-0) zijn za- dag acht doden en een groot aantal gewonden-gevallen, nd het stadion in de Nigeriaanse hoofdstad, dat plaats n bieden aan zo'n 12.000 toeschouweïs, verdrongen zich tar schatting 100.000 mensen. Zeven fans vonden de id. De Nigeriaanse spits Sam Okwaraji stierf aan de ge- gen van een hartaanval. Okwaraji, die bij de Belgische b Berchem Sport onder contract stond, is de derde Nige- anse speler, die de afgelopen vier weken bij voetbal om leven kwam. De andere twee zijn een 27-jarige speler de tweede divisie en een student bij een scholierenwed- ijd.'die op het veld overleden. Ondanks het tragisch in ent werd de wedstrijd normaal uitgespeeld. De 27-jarige waraji was onlangs voor 500.000 dollar van Spanje naar rchem Sport in Antwerpen getransfereerd. Onder soort- ijke omstandigheden kwam in 1982 de Nigeriaanse in- national Benjamin Okorogu om het leven. Profronde zonder Lemond DEN HAAG Greg Le- mond neemt niet deel aan de Profronde van Neder land, die vandaag in Nieu- wegein van start gaat. De organisatie is er, ondanks eerdere hoopvolle berich ten, niet in geslaagd over stemming te bereiken met de huidige werkgever van de Tour-winnaar. De be trekkingen tussen de Amerikaan en zijn ploeg ADR zijn flink bekoeld nadat Lemond bekend maakte aan het einde van het seizoen naar een ande re formatie over te stap- Discriminatie aanleiding stoppen arbiter Modderman GRONINGEN Minne Modderman, die deze week een onverwacht einde maakte aan zijn loopbaan als scheidsrechter betaald voet bal, heeft zijn besluit op opzienbarende wijze toegelicht. Modderman zegt zich hevig te hebben ge stoord aan het gedrag van Jan van Dijk, de aanvoerder van FC Groningen, die vorige week tijdens de wedstrijd tegen het Turkse Trabzonspor volgens Modderman, steeds met twee vingers ,zijn neus dichtkneep wanneer een Turkse speler bij hem in de buurt kwam. Deze discriminerende daden schoten de arbi ter uit het Friese Oudehaske geheel in het verkeerde keelgat. Modderman voerde ook drukke werkzaamheden aan als argument om te stoppen. Hij nam zijn besluit overigens pas nadat hij deze week tijdens de conditie test in Zeist voor arbiters uitviel. Povlsen direct naar PSV EINDHOVEN PSV en 1. FC Köln hebben gisteren over eenstemming bereikt over de onmiddellijke overgang van Flemming Povlsen. De Deense international (22) zet vandaag zijn handtekening onder een verbintenis van vier jaar. Aan vankelijk had de Keulse club bezwaar tegen een vroegtijdige overstap van de Deense spits. Povlsen moest zijn nog dit sei zoen doorlopende contract uitdienen. Daarop ging de Deen akkoord met een driejarig verdrag, dat per 1 juli 1990 zou in gaan. PSV had aan het eind van het seizoen een bedrag van 3,5 miljoen gulden voor Povlsen moeten neertellen, nu zal die som vermoedelijk anderhalf miljoen hoger uitvallen. FC Köln heeft overigens als berperking gesteld, dat het op zeer korte termijn een vervanger voor de Deen moet kunnen aantrekken. Op 15 augustus (morgen dus) is de deadline voor de speelgerechtigdheid in de Europese bekertoernooien. Met het oog op de Europa Cup heeft PSV haast gezet achter de transfer. De landskampioen wil vandaag de overgang van Povlsen definitief afronden, zodat de Deen inzetbaar is in de wedstrijden tegen FC Luzern, de tegenstander in de eerste ronde. Toptijd voor Said Aouita HENGELO In het af- sluitende nummer van de Adriaans Paulen Me morial in Hengelo, de 1500 meter, heeft de at leet Said Aouita gister avond voor de beste we- reldseizoenprestatie ge zorgd. De Marokkaan ze gevierde in 3.30,63. De beste prestatie van dit seizoen stond sedert 19 juli (Pescara) op naam van de Somaliër Abdi Bile met 3.31.20. Pag 20: Said Aouita houdt eer Adriaan Pau len hoog. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG FC Haag zal zich, evenals waarschijnlijk FC Utrecht, binnenkort moeten verantwoorden bij de tuchtcommissie van de KNVB over de bijdrage tot het fiasco van het voetbalpas-expe- riment. Zo'n duizend door het bestuur van FC Den Haag aangeboden toegangskaartjes werden gisterochtend in Amster damse café's, metro's en in het Vondelpark te koop aangeboden aan aanhangers van Ajax, die daarbij geen clubkaart hoefden te tonen. De hoofdstedelijke politie hield zich afzijdig. Ook in Utrecht, waar de aanvang van FC Utrecht- Feyenoord een kwartier moest worden uitgesteld, werden Rotterdamse voetbal fans uiteindelijk toegelaten zonder dat hen om een legiti matie werd gevraagd. „De pasjesregeling is oncontro leerbaar gebleken en het ge weld dreigde zulke grote vor men aan te nemen dat dit be sluit moest worden geno men", aldus de Utrechtse po litie, die gistermiddag twee arrestaties verrichtte. ?ina) s. Den 4 Zo'n duizend door het bestuur van FC Den Haag aangeboden toegangskaartjes werden gisterochtend in Amsterdamse café's, metro's en in het Vondelpark te koop aangeboden aan aanhangers van Ajax, die daarbij geen clubkaart hoef den te tonen. FC Den Haag - Ajax stond niet alleen in het teken van spanning over het supporters- voerd, die pas ten einde kwam toen de speciale video bus van de Haagse politie de camera's in de richting van de gooiers stuurde. - Vlak voor de rust was er ook gedrag. Doelman je nodige onrust in het Ajax- Rene Stam van vak en het er vlakbij liggen de vak waar FC Den Haag supporters zaten. Verscheide ne FC Den Haag-fans had den speciaal een veel duur der kaartje gekocht om vlak „Lekker rellen trappen", aldus de fans die meer naar de supporters zaten te kijken dan naar de wedstrijd. FC Den Haag en Aron Winter ontvangen de wedstrijdbal uit handen van de uitspraak van rechter Wijn- holt (vorige week donderdag na het kort geding tegen de staat en de KNVB) was de Engelse verslaggever Jona than Charles naar Den Haag gereisd, van waaruit ook hij gistermiddag kon melden dat de met zes ton gesubsidieerde pasjesproef is uitgelopen op een flop. „Eén van de lessen is dat-de genen die dergelijke regelin gen opleggen, moeten luiste ren naar mensen uit de prak tijk", vond FC Den Haag- orvoorzitter Henk Werkhoven, doen van de haken en ogen "de geestelijke vader van het aan het Nederlandse pasjes- plan om „binnen de mazen BBC In het Zuiderpark-stadion werd gisteren ondanks de ruime nederlaag van FC Den Haag opgelucht adem ge haald over het redelijk orde lijke verloop van de beladen voetbal-confrontatie. „BBC- radio" had zelfs een speciale afgezant naar het Haagse voetbalstadion gestuurd om het Engelse publiek kond te experiment. „Gelokt" door supporters negatieve van de regeling" toegangs kaartjes te laten verkopen in Amsterdam. Haagse suppor ters bevorderden daarmee dat hun „collega's" toch groepsgewijs naar Den Haag reisden en daar gezamenlijk in één „rellenvak" plaatsna men. Bovendien spekte de Haagse supportersvereniging „Midden-Noord" op die ma nier de eigen clubkas met vijf procent van de opbrengst uit de kaartverkoop. Die „winst" werd onder meer be nut om geel-groene rookpot- ten en vuurwerk aan te schaffen, waarmee bij het be gin van FC Den Haag - Ajax letterlijk voor een knallende competitiestart werd gezorgd. Bij het Ajax-vak was zelfs ruimte voor een grap van de fans van FC Den Haag. Het bestuur van de FC had toe stemming gegeven voor het verzorgen van rood-witte rookpluimen. De Amster dammers reageerden nijdig toen ook hier het „Haagse" groen-geel opsteeg. Woede Onder het toeziend oog van onder meer loco-burgemees ter Van den Berg, die zich dei woede van minister Van Dijk (binnenlandse zaken) op de hals had gehaald door het plan van FC Den Haag te ge dogen, bleef het gedurende de eerste helft opmerkelijk rustig op de tribunes. Niet in de laatste plaats doordat op het veld een boeiende wèd- strijd werd gespeeld en een moderne muziekband vooraf de sfeer had bepaald. Werk hoven, die gisteren zei derge lijke „nevenactiviteiten" bij elke thuiswedstrijd te willen voortzetten, had vooraf ge zegd „hier en daar nog wel wat incidenten" te verwach ten. Ook die voorspelling kwam uit, want kort voor het begin van de tweede helft openden fans vanaf de Noord-tribune „het vuur" op de ME-ers die het leeggehou- den vak tussen de beide sup porterskampen bewaakten. Met stenen en stukken beton werd een kanonnade uitge- „Dat zijn geen mensen die wij kennen", verontschuldig de de Haagse supporters coördinator Kees te Gussin- klo zich na afloop. Op „zijn" Midden-Noord, dat bijna he lemaal was volgepakt, bleef het inderdaad opmerkelijk rustig. De onvrede met de verfoeide voetbalpas werd voornamelijk geuit door mid del van krasse teksten op spandoeken. De kennelijk aangeboren aversie tegen Amsterdamse fans bleef be perkt tot vocale provacties, die overigens gretig werden beantwoord. „Het is inder daad opmerkelijk hoezeer de voetbalpas tot verbroedering tussen de supporters heeft geleid", aldus Te Gussinklo weer. „De voorzitter van hun supportersclub heeft ons zelfs tweehonderd gulden betaald omdat in hun vak een wed strijd bal was achtergehou den". „Maar dat soort effecten du ren meestal maar heel kort", waarschuwt Henk Werkho ven. „Als er een alternatieve vijand is, zoekt men elkaar op. Een onbedoeld nevenef fect dat zo weer kan om slaan", aldus de voorzitter, die concludeerde dat de ge beurtenissen van gisteren „niet zonder gevolgen kun nen blijven voor het experi ment met de voetbalpas". De KNVB wil wat dat betreft „zo snel mogelijk evalueren". Joop Worrell (PvdA), voor zitter van de vaste kamer commissie Welzijn en Cul tuur: „Ik betreur het uiter mate, maar het komt ook niet onverwacht". Evenals zijn VVD-collega Dijkstal zet Worrell vraagtekens bij het ingewikkelde systeem waar mee de KNVB het pasjessys teem heeft opgezet. „Bij wat er nu is gebeurd, kan ik wel enig begrip opbrengen voor supporters die zich tegen de pas keren, omdat hun per soonlijke gegevens aan ieder een zouden kunnen worden doorgespeeld. En er is een chaos ontstaan met elkaar te gensprekende overheden. Aan de ene kant eist minister Van Dijk van binnenlandse zaken naleving van de pas jesregeling, aan de andere kant is er het openbaar mi nisterie dat zegt dat het op deze manier gewoon niet uit te voeren is", aldus Worrell. ROB LANGEVELD CN HAAG in het mvolle Zuiderpark-sta- heeft FC Den Haag Ajax éen helft partij kun- ^Bn bieden. De rentree in ^B eredivisie ziet er voor ^B équipe van Adriaanse Hprdoor ineens somber want de nederlaag 4-0 zette FC Den tag meteen vast op de erlaatste plaats van de iglijst. En de achter- ind op de concurrentie deze week alleen tar groeien. na alle andere betaald voet- -clubs kunnen overmorgen ireer punten vergaren, maar Haagse „risicoclub" wordt tenals vorig seizoen) meteen geconfronteerd met verbo- n duels. Deze week is FC n Haag niet welkom in Nij- igen en volgende week lensdag blijven de poorten n het Rotterdamse Spangen sloten. Daardoor biedt voor lig alleen de thuiswedstrijd [en mede-promovendus Vi se (aanstaande zondag) de ogelijkheid om een beetje te ijven meetellen op het hoog- voetbalplan. de eerste helft van de thuis- pper tegen Ajax leek FC en Haag gisteren de bewijzen n te dragen voor de veron- rstelling dat de ploeg van driaanse een rol van beteke- kan gaan spelen bij de na tionale subtop. Maar na de pauze kon FC Den Haag de Ajacieden niet meer bijbenen. Het was slechts aan de super voorzichtige houding van de brigade van Beenhakker te „danken", dat doehnan Stam niet vaker dan viermaal naar het net moest. Hoekman De opstelling van FC Den Haag in het beladen thuisduel kende gistermiddag slechts één verrassing. Trainer Adri aanse had zijn aankoop Danny Hoekman buiten „de basis" ge laten, omdat hij tijdens de trai ningen en oefenwedstrijden nog niet aan de verwachtingen had voldaan. „Het kwam voor mij niet Helemaal als een ver rassing", bekende Hoekman, wiens absentie Harry van der Laan alsnog een basisplaats opleverde. Met Marco van Al phen als aanvallende linker middenvelder en Leo Schelle- vis in eenzelfde rol op rechts, legde FC Den Haag ook in de eredivisie het accent op de aanval, waarin Heini Otto, Frans Danen en Van der Laan als beweeglijke pionnen in het centrum fungeerden. „In de eerste helft hebben we ons te veel door FC Den Haag laten wegdrukken", analyseerde ex- Don Leo Beenhakker na af loop. De nieuwe Ajax-trainer prees de inzet van de Hage naars. „Ze spelen een moeilijk spelletje. Waarin vooral die nummer 10 gevaarlijk is". De door Real Madrid uitge zwaaide trainer doelde daar mee op Frans Danen, die zich vooral in de eerste helft van z'n beste kant liet zien. Zwer vend in de nabije omgeving van „aanspeelspunt" Otto, kwam Danen herhaaldelijk in balbezit en bovendien in de buurt van Ajax-doelman Men zo. Vooral toen hij in de der tigste minuut simpelweg twee verdedigers van zich afschud de, maakte Danen zijn reputa tie als „talent" waar, maar met een katachtige reactie voor kwam Menzo de eerste Haagse eredivisie-treffer. Die op dat moment de gelijkmaker zou hebben betekend, want tien minuten daarvoor had Aaron Winter voor 0-1 gezorgd. Te gen de „veldverhouding" in, want FC Den Haag bevond zich vooral in de eerste helft bijna voortdurend op de Am sterdamse speelhelft. De ploeg van Beenhakker en Kohn be zorgde FC Den Haag nog voor rust een koekje van eigen deeg, toen John van 't Schip de Haagse centrumverdediger Gentile door middel van .ja gen" tot een, naar later bliek fatale, fout dwong. Gentile, uitverkoren boven Michel Adam, tikte de bal in de voe ten van Ajax-aankoop Pal Fi scher, die voor het eerst zijn waarde bewees: 0-2. Heini Otto (rechts) reikt niet hoog genoeg op doelman Stanley Menzo van Ajax in de problemen te kunnen brengen. FOTO: RINUS SLIERENDRECHT Impuls „Dat bleek een te groot ver schil", concludeerde ook Co Adriaanse, die na de pauze als nog Danny Hoekman liet op draven voor verdediger Genti le. „Dat was een taktische in greep en had niets te maken met die fout van Gentile, die je je overigens op dit niveau niet mag permiteren". De ex tra aanvallende impuls die had moeten uitgaan van Hoekman bleef achterwege. FC Den Haag raakte zelfs het lichte overwicht volledig kwijt en moest toestaan dat Jan Wou ters (via de voet van Van Buuren) en Ronald de Boer (strafschop na een overtreding van Van Buuren) uitliep naar 0-4. „Vooral in de tweede helft was het elftal te lang", vond Adriaanse.' „En dan is ons spelletje niet vol te houden". Hij doelde daarmee op de vele meters die de als vervanger van Martin Jol aangetrokken Van Buuren „vrij" liet voor de defensie. In dat opzicht is één wedstrijd tegen Ajax leerzamer dan alle oefenpotjes van de afgelopen weken bij elkaar. Want giste ren bleek ook dat een (door Larsson) goed bewaakte Heini Otto niet altijd de verdeel-en- heers-politiek kan toepassen. Wat dat betreft moet het voor Adriaanse een bevredigende gedachte zijn dat de uit de amateurs overgekomen poli- tie-agent Marcel Lindenaar in het tweede elftal een opmer kelijke vooruitgang boekt. Méér dan tot nu toe Danny Hoekman (Adriaanse: „Dat duurt nog een paar maanden") laat spits Lindenaar zich van zijn beste zijde zijn en het kan niet lang meer duren voordat hij vorm moet gaan geven aan de aanvallende aspiratie waar mee FC Den Haag de eredivi sie binnen is getreden. ROB LANGEVELD ters 0-3, 73 Ronald de Boer (straf schop) 0-4. Scheidsrechter: Van Swie- ten. Toeschouwers: 15.000. Gele kaart: Lems (FC Den Haag). FC Den Haag: Stam; Purvis. Van Buuren, Gentile (Hoekman), Van Oosten; Van der Laan, Lems, Van Alphen; Schellevis, Otto, Danen. Ajax: Menzo; Blind, Larsson, Wouters (Vink), Frank de Boer; Winter, Ro nald de Boer, Witschge; Van 't Schip, Fischer (Scholten). Roy. (ADVERTENTIE) Van Hanegem en De Kruijff doen Feyenoord de das om Berusting bij Hans Spaan Sijbrands huurt schouwburg voor tweekamp tegen Gantwarg Poloploeg begint EK met verwacht verlies Hillegomtrio overheerst Kamipoenschap Haarlemmermeer Hit the Headline sprint naar zege Aouita houdt eer Adriaan Paulen hoog Gemiddeld twee kaarten per duel DEN HAAG Op de eerste speeldag in het betaalde voet bal werden 17 wedstrijden ge speeld. In de eredivisie werd PSV - BW Den Bosch uitge steld tot 3 september in ver band met de deelneming van PSV aan een toernooi in La Coruna. In de eerste divisie had Heracles de eerste dag vrij. In de 17 wedstrijden werd 34 keer de gele kaart getrok ken, 15 keer in de ere- en 19 keer in de eerste divisie. De feiten zijn: EREDIVISIE Acht wedstrijden, PSV - BW Den Bosch uitgesteld. Toeschouwers: 64.700. Best bezochte wedstrijden: FC Den Haag - Ajax (16.000), FC Utrecht - Feyenoord (15.000). Slechtst bezochte wedstrijd. Sparta - NEC (3000). Gele kaarten: 15. rood <2xgeeD: Wijn berg (Sparta). Meeste gele kaarten: 5 (Sparta - NEC). Aantal doelpunten: 22. Hoogste uit- Toesehouwers: 30.550. Best bezochte wedstrijd: Cambuur - Emmen (6500) Slechtst bezochte wedstrijd: DS - Wa- geningen (1200). Gele kaarten: 19, rood (2xgeel): Ver beek (Heerenveen). Meeste gele kaarten: vier wedstrijden Eerste treffer: Boere (VVV). Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook a hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis, j Noteer ais nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand automatisch betalen f 24,24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar: Naam: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haa; CcidóctSouocmt Adres: Postcode/plaats: L.NU

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11