i Consument niet gediend met vele creditcards VNG hoopt op precedentwerking Ia vorderen woningen Brummen duinrell ii VN: politie i: loet niet inder gaan ïkeuren Aankomst Oostzee vijf uur vertraagd door tegenwind General Electric liet giftige stoffen lekken" ajNNENLANÊT CeidócSomotit ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 oningse politie lt heroïnelijn op 'NINGEN De Groningse politie 't vijf mannen aangehouden die jden verdacht van betrokkenheid een grootschalige handel in Turkse bïne in Groningen. De afgelopen ja- j zouden honderden kilo's zijn ver- mjdeld Door het grote aanbod daalde ëe <prijs van ruim driehonderd gulden staauminder dan zeventig gulden voor gelijgram. Aan de handel zijn miljoe- [e jq guldens verdiend. Groningen fun- de daarbij als bevoorradingscen- i voor de noordelijke provincies en groot deel van de Bondsrepubliek. en. ;ens de politie werd de heroïne n b<pit Turkije per vliegtuig, boot en naar Groningen getransporteerd. oetb Voet weer aangezet BRESKENS/BRUSSEL Een team van het Universitaire Zieken huis in Gent is er vorige week in geslaagd de afgerukte voet van een 19-jarige Nederlandse visser uit Breskens weer aan te zetten. De vis ser raakte op 1 augustus verstrikt in een strakgetrokken scheepstros, waardoor zijn voet werd afgerukt. Na een spoedopname in Oostburg werd het slachtoffer per helikopter overgebracht naar Gent. Een team chirurgen slaagde er daar na een vijf uur durende operatie in de voet weer aan te zetten. Met grote zeker heid kan nu gezegd worden dat de operatie is geslaagd. Volgens dr. Van Backle is het aanzetten van een afgerukte voet een delicate en ui terst zelden voorkomende ingreep. Drs. H. Wagenmakers delegatieleider bij YN- overleg in Genève ingsconferentie in Genève. Vanwege het toenemende belang van dit overleg is besloten Wagenmakers de titel „am bassadeur voor ontwapeningsaangele genheden" te verlenen. Wagenmakers is als leider van de delegatie opvolger van drs. R.J. van Schaik (62), die is be noemd tot permanent vertegenwoordi ger bij de VN in New York. Van Schaik heeft de functie in Genève vijf jaar bekleed. Wagenmakers is momen teel chef van de directie politieke VN- zaken op buitenlandse zaken. McCartney en Dylan winnen proces over illegale opnamen HAARLEM De popmusici Paul McCartney en Bob Dylan en hun platenmaatschappijen hebben een rechtszaak gewonnen tegen het Amsterdamse bedrijf Kierke. Het bedrijf bracht onder het label Bulldog elpees en cd's van illegale live-opnamen van The Beatles en Dylan op de markt. De recht bank in Haarlem heeft in een bodemprocedure be paald dat het uitbrengen van de opnamen onrecht matig is. Kierke stelde zich op het standpunt dat het materiaal legaal op de markt is gebracht. Het bedrijf importeerde de collectie uit Italië, waar aan alle voorwaarden zou zijn voldaan. Volgens Kierke waren de platen en cd's daarom vrij van auteurs rechten. De rechtbank, die aannam dat McCartney namens alle Beatles optreedt, is het echter met de popmusici en hun maatschappijen EMI en CBS eens. Die zeggen nooit toestemming te hebben ge geven voor de illegale live-opnamen, laat staan voor de verspreiding ervan in Nederland. Voorhoeve wil praten over extra vrije tijd voor dienstplichtigen HARSKAMP De VVD is bereid mee te denken over extra vrije tijd voor dienstplichtigen. VVD-fractievoorzitter Voorhoeve zei dat gisteren na afloop van een werkbezoek aan de legerplaats Harskamp op de Veluwe. De VVD-ka- merfractie sprak daar met de legerlei ding en de soldatenvakbonden VVDM en AVNM. Volgens Voorhoeve is zijn fractie bereid in de vaste kamercom missie voor defensie de extra vrije tijd aan de orde te stellen. Daarmee zou de toenemende verveling onder dienst plichtigen kunnen worden bestreden. Voorhoeve denkt aan vormen van compensatieverlof en efficiëntieverlof. Vlaams Cultureel Centrum heeft nieuwe directeur AMSTERDAM De nieuwe directeur van het Vlaams Cultureel Centrum/De Brakke Grond wordt de 44-jarige culturele ambte naar Guido Vereecken uit Brussel. Dit is gisteren bevestigd door een woordvoerder van het Vlaams Cultureel Centrum. Vereec ken wordt de opvolger van Walter Lerouge. die dit voorjaar afscheid nam. Het is nog niet bekend wanneer Vereecken naar Amsterdam komt. Het benoemingsbe sluit moet nog worden getekend door de Belgische premier, die eind deze maand te rugkeert van vakantie. Het centrum is opge richt om de Vlaamse cultuur grotere be kendheid te geven in Nederland. Vereecken is actief geweest als lid van de rooms-katho- lieke jeudgbeweging CVP en houdt zich als cultureel ambtenaar vooral bezig met jeugd zaken en jeugdcentra. gjUIZEN ABP WORDEN OPGEËIST VOOR ASIELZOEKERS HAAG/BRUMMEN verJe Vereniging van Ne- andse Gemeenten neefG) hoopt dat meer ge- ingepten woningen voor •lzoekers kunnen vor- vanen als het de Gelderse tieente Brummen lukt een van het ABP op te jn. Een dergelijke pre- orte|entwerking zou vol- Is de VNG een einde >ru4nen maken aan de vanfestarrige weigering van vooji beleggers woningen ld-, Ir asielzoekers beschik- ontfr te stellen, ir in 1 daVNG zegt dit in een reactie gen|ie plannen van Brummen of meerdere woningen het Algemeen Burgelijk iioenfonds (ABP) op te ei- voor de huisvesting van lige zoekers. Voor zover be- ijde i is Brummen de eerste iber eente in Nederland die tot v zelijke juridische stappen De verantwoordelijke voor asielzaken bij de VNG, I. Ke telaars, is enthousiast over het Brummense initiatief omdat veel gemeenten op problemen stuiten bij het vinden van huisvesting voor asielzoekers. „Woningbouwverenigingen zijn al niet happig op het be schikbaar stellen van wonin gen, maar bij beleggers is de medewerking helemaal ver te zoeken", aldus Ketelaars. Gemeenten zijn vrij in het be palen van de hoeveelheid op te vangen asielzoekers. Het ministerie van WVC heeft alle gemeenten in Nederland ge vraagd te streven naar drie promille van het totale aantal inwoners, maar stelt geen sancties als hier niet aan wordt voldaan. Volgens de VNG hebben vrijwel alle gemeenten hun medewerking toegezegd. Op dit moment werken 75 ge meenten niet mee, omdat zij niet voor voldoende huisves ting kunnen zorgen. Brummen is een 'van de ge meenten die WVC hebben toe gezegd mee te werken aan het beleid. Voor 1989 betekent dit dat in de gemeente veertig asielzoekers worden opgevan gen. Voor 25 van hen is inmid dels onderdak gevonden in huizen van de gemeente en de woningbouwvereniging. Om ook de overige asielzoekers aan een woning te helpen heeft de gemeente een beroep gedaan op het ABP. Het pen sioenfonds heeft medewerking tot nu toe echter steeds gewei gerd. Kosten H. Lindelauf van het ABP over die weigering: „Wij ver huren onze woningen aan ge zinnen en letten daarbij op de relatie tussen inkomen en huur. Ons is gebleken dat slechts een klein deel van de asielzoekers in gezinsverband naar Nederland komt". Vol gens Lindelauf kunnen zij niet voldoen a^n de ABP-criteria. Hij wijst daarnaast op de hoge kosten die het pensioenfonds maakt als huurders van wo ning wisselen. Die komen op 300 gulden per woning en het ABP wil zo veel .mogelijk voorkomen dat woningen on nodig lang leegstaan, aldus Lindelauf. Het ABP heeft pensioengeld in ongeveer 60.000 woningen in Nederland belegd en is daar mee een van de grootste hui zenbezitters. Volgens Linde lauf is geen van die woningen verhuurd aan asielzoekers. Lindelauf: „Het toewijzen van woningen aan asielzoekers past niet in onze opzet". De VNG kan weinig begrip opbrengen voor dat standpunt. Ketelaars zegt dat beleggers en woningbouwverenigingen geen financieel risico lopen bij het toewijzen van woningen aan asielzoekers, omdat ge meenten garant staan voor de kosten. Per volwassen asiel zoeker krijgt een gemeente 640 gulden rijksbijdrage voor huis vesting, verzekering en het opzetten van culturele activi teiten. Woningbezitters zijn daarom niet aangewezen op de financiële draagkracht van asielzoekers. Het is nog onduidelijk of het Brummen via juridische stap pen lukt de woningen van het ABP te vorderen. Het opeisen van huizen is alleen mogelijk als de woningwet van kracht is, of als er sprake is van lang durige leegstand. Dit laatste is in Brummen niet het geval. De woningwet is daarentegen alleen van toepassing als het vorderen de doelmatigheid van de woningverdeling be vordert. Als Brummen ge bruik wil maken van de moge lijkheden binnen de woning wet zal de gemeente via de rechter moeten aantonen dat het vorderen van huizen doel matig is. Pas daarna kunnen stappen worden ondernomen om de woningen daadwerke lijk op te eisen. De gemeente heeft aangekon digd voor het einde van deze maand juridische stappen te gen het ABP te nemen. Zolang nog niet bekend is welke stap pen dat zijn, wil ABP-woord- voerder Lindelauf niet reage ren op de vorderingsplannen. De gemeente Brummen wil huizen van beleggers de huisvesting van asielzoekers. vorderen voor FOTO: DJKSTRA DEN HAAG De credit card en ander plastic geld' verovert Nederland, zo lie.ten banken deze da gen trots weten. Ruim 600.000 mensen, al lang niet meer enkel uit het bedrijfsleven, maken ge bruik van die handige pasjes. Maar niet iedereen is daar even blij mee. Want steeds meer mensen verliezen door hun vele rekeningen en pasjes het zicht op hun financiën en steken zich ongemerkt in grote schulden. Gemeentelijke kredietbanken krijgen regelmatig verzoeken tot sanering van schulden rond de twintigduizend gul den „Het gaat om mensen uit alle milieu's, dus niet alleen de minima. Vooral na echtschei dingen of verlies van een baan blijken de uitgaven van men sen plotseling niet meer gélijk te lopen met hun inkomsten", zegt een woordvoerder van de kredietbank in Leiden. Kre diet is dan een tijdelijke oplos sing, waar steeds meer mensen gebruik van maken. „Zo ont staan steeds grotere schulden. Oorzaak is niet alleen de ma nier waarop klanten tegen woordig met krediet omgaan; het wordt ze ook steeds indrin gender aangeboden" De woordvoerder doelt daar mee op een vorm van plastic geld die ook de Consumenten bond een doorn in het oog is: de zogenaamde .private label cards'. Vooral winkelbedrij ven, zoals de Bijenkorf en postorderbedrijven, bieden die hun klanten aan en suggere ren hen dat ze tot „een clubje bevoorrechten" horen. „Ze dienen enkel de bedrijven tot voordeel. De klant gaat er blijkens onderzoeken alleen maar meer door kopen. Maar het krediet dat je met dergelij ke pasjes kunt verkrijgen is meestal veel duurder dan dat van banken. De rentepercen tages liggen vaak rond de tw.intig procent, terwijl die bij banken rond de twaalf lig gen", laat de Consumenten bond weten. Volgens een me dewerker kleeft er echter nog een nadeel aan de winkelpas jes: „Hoe meer je met die pas jes koopt, hoe meer-je aan het bedrijf over jezelf verraadt. Er zijn marketingbedrijven die gedetailleerde profielen ma ken van het klantenbestand. Ze houden exact bij waar de interesses van de klant lig gen". Goede deal De Consumentenbond voorziet een toenemend gebruik van allerlei soorten betaalpasjes, ten koste van contante beta ling en betaling met cheques. Daarom is het volgens de or ganisatie belangrijk de juridi sche positie van de consument te bewaken. „In maart konden we nog een goede deal maken met banken. Het eigen risico na verlies of diefstal van een pasje was voorheen onbeperkt. Nu is dat nog maar 350 gul den", zegt een woordvoerder. „Het nut en de noodzaak van al dat plastic geld betwijfelen wij zeer. Alleen in het buiten land kan het handig zijn, om dat je niet met grote bedragen over straat hoeft. Maar voor sommige pasjes moet de klant meer dan honderd gulden en treegeld betalen plus jaarlijkse bijdragen, enkel om over zijn eigen geld te beschikken", al dus de consumentenorganisa tie. Niet alleen de consument is echter de dupe van het toene mend elektronisch betaalver keer. „Een detaillist die pasjes en cheques accepteert moet twee tot vier procent van zijn omzet afdragen aan de card- maatschappijen Het winkelbe drijf hoopt dat verlies te dek ken doordat zijn klanten met pasjes meer bij hem kopen. Maar als straks de creditcard gemeengoed is geworden, on derscheidt de winkel zich niet meer van de concurrent. Hij zet minder om en zal zijn prij zen moeten verhogen". (ECHT Veilig Verkeer erland (VVN) is fel tegen verzoek van een aantal fdofficieren van justitie de politie om terughou- i te zijn bij het uitdelen bonnen. In een verklaring de vereniging gisteren we- te vrezen dat verkeers- nemers daarin aanleiding en zien het niet meer zo w te nemen met de ver sregels, „waardoor de ver sonveiligheid zal toene- aldus VVN. Het ver in de hoofdofficieren is gevolg van de toenemende 'kdruk op hun parketten, gens hen kan het openbaar isterie de stroom proces verbaal niet meer aan. ROTTERDAM De aan komst in Rotterdam van het vrachtschip Oostzee, geladen met vaten met het uiterst giftige epich- loorhydrine, heeft door tegenwind een vertraging van ongeveer vijf uur op gelopen. Aanvankelijk was de ver wachting dat het schip rond zeven uur vanochtend voor Hoek van Holland zou arrive ren, maar volgens het gemeen telijk havenbedrijf van Rotter dam zal het pas rond het mid daguur worden. Er was gister avond nog geen duidelijkheid over de exacte plaats waar de Oostzee zal afmeren. Het schip heeft in totaal nog 3500 vaten epichloorhydrine aan boord. Alleen de 600 daar van in het ruim waar zich ook de lekgeslagen vaten bevon den, zullen van boord worden gehaald De overige lading, die zich elders in het schip be vindt, kan gewoon aan boord blijven. Het lossen ep schoonmaken van het vrachtschip zal onge veer een week in beslag ne men. Volgens het gemeentelijk havenbedrijf is het afhandelen van het schip geen enkel pro bleem. Het schip is nautisch in orde en in de Rotterdamse ha ven beschikt men over de in stallaties om het schip te los sen en schoon te maken. „Wij hebben de indruk dat er wat overdreven is gereageerd op deze zaak", aldus een woord voerder van het havenbedrijf. Het lossen van het schip zal worden uitgevoerd door acht tien man van het gespeciali seerde bedrijf Depot Milieube heer uit Spijkenisse. De vaten, die niet zijn beschadigd maar aan de buitenkant zijn veront reinigd doordat zij naast lek kende vaten hebben gelegen, worden uit het schip gelicht en in een bak op de kade schoon gewassen. Daarna zullen de rollen staaldraad die in het on- derruim liggen worden gelost. Het stuwhout waar door lek kage epichloorhydrine in te recht is gekomen, zal worden afgevoerd naar een verwer kingsbedrijf. Hetzelfde geldt voor al het andere reinigings materiaal en het spoelwater. Daarna zal het schip worden schoongemaakt. Het vrachtschip Oostzee gaat op weg naar de Rotterdamse haven, nauwkeurig den door het Greenpeace-schip Beluga in de gaten gehou- FOTO: PERS UNIE KNOLLEN H&EPT u MISSCHIEN €£N" 2WW-UIT GeBLOkTE voeTEAG uÜORBj) 21 EN 1/LlffiEN? ROTTERDAM Bij de recente revisie van instal laties in het chemisch be drijf General Electric Plastics in Bergen op Zoom zijn volgens de Soci alistische Partij (SP) gifti ge stoffen zoals fenol en tolueen gelekt. rectie van het bedrijf. Volgens de SP lapt General Electric de veiligheidsnormen aan zijn Volgens de partij is de revisie tijdens de zogeheten vakan tiestop verricht door in totaal circa 3.000 ingehuurde arbei ders. Deze mensen, schrijft de SP, waren lang met allemaal gespecialiseerd in het werken in een bedrijf als General Electric. De Socialistiese Partij zegt haar klacht te baseren op uit latingen van de ingehuurde arbeiders. De mate waarin bij de „schoonmaak'" giftige resi duen vrijkwamen, was voor een groot aantal van hen aan leiding het werk voortijdig te staken. De opengevallen plaat sen zijn steeds door anderen opgevuld. Een medewerker van General Electric zou tegenover de SP hebben verklaard dat schoon makers „regelmatig" veilig heidsnormen overtraden. De zen zouden echter direct zijn ontslagen. Anderen daarente gen meldden de SP dat de op zichters van General Electric te weinig acht sloegen op de veiligheid van de schoonma kers. De SP heeft de arbeids inspectie in Breda om een on derzoek gevraagd. De leiding van General Electric was gis teren niet voor commentaar bereikbaar. Actievoerders vernielen proefveld met aardappelen WAGENINGEN Bij het Wageningse onderzoeks instituut Ital is deze week een proefveld met aardap pelen met erfelijk veran derd materiaal vernield. De aardappelen waren voorzien van nieuwe, ge netische eigenschappen, waardoor ze minder af hankelijk zijn van milieu belastende bestrijdings middelen. De actie is op geëist door een groep die zich 'De Ziedende Bintjes' noemt. De vierhonderd aardappelen waren vorige maand de grond ingegaan. De 'Ziedende Bin tjes' hebben de jonge planten eruit gerukt en over het proef veld verspreid. Anderhalf jaar voorbereidend werk is daar mee teniet gedaan. Dat bete kent volgens Ital een schade van enkele miljoenen guldens. Sinds 1985 was er met dertig man aan het project gewerkt. Wageningse milieugroepen probeerden al eerder de proe ven te verhinderen, onder meer door middel van proce dures bij de Raad van State. Maar eind juni werden de te genstanders van genetische manipulatie in het ongelijk ge steld en konden de aardappels de grond in. Het bedrijf heeft de plantjes nu, overeenkomstig de voor waarden van de hinderwet- verginning 'afgedood'. Dat ge beurde door ze te koken in een hogedrukpan. In september zal Ital bekijken hoe het verder moet met het experiment. Volgens een medewerker was het bedrijf al eerder getipt dat tegenstanders van plan waren het veld te vernielen. Hij noemt het „heel triest en voor iedereen bij Ital onbegrijpelijk, dat men, na een gerechtelijke uitspraak, tot dit soort acties zijn toevlucht neemt om als nog zijn zin te krijgen". Het bedrijf heeft er volgens de woordvoerder alles aan ge daan om het publiek te over tuigen dat de proeven onscha delijk ziin. „Er gebeurt niets gevaarlijks. We halen de bloe men er bijtijds uit. Er wordt dus geen stuifmeel gevormd dat zich kan verspreiden en er kan dus geen kruising plaats vinden. We brengen alleen een erfelijke eigenschap van een bacterie, schimmel of vi rus in de aardappelen om ze resistent te maken". Na de oogst zou worden onder zocht in welke mate de aard appelen vatbaar waren voor ziekten in vergelijking met niet behandelde exemplaren. Expositie trekt 200.000 mensen AMSTERDAM De tentoon stelling „Franse Meesters uit Sao Paulo" in het Rijksmu seum Vincent van Gogh heeft sinds de opening op 10 juni 200.000 bezoekers getrokken. Dit is gisteren bekendgemaakt door een woordvoerder van het museum. De expositie duurt nog tot en met 3 septem ber. (ADVERTENTIE) ZE STAAN IN BRAND, KLAAR OM TE SPRINGEN, VAN 30 METER HOOGTE... Het Amerikaanse Choq High Diving Team in Duin- rell. Kom kijken hoe ze 5 x per dag van een levens gevaarlijk hoge toren dm- ken. En: geniet ook van de vele andere j uitdagende r t attrakties! Wassenaar door kikker je van op! Info: 01751-14765

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3