~£cidóc Qowuvnt Chauffeurs eisen besloten vervoer discobezoekers I STAD OMGEVING Een cadeau van formaat kindertehuizen moeten fuseren Stenendiefstal Haaswijkse jongeren beloven beterschap Diaconessenhuis uit financiële zorgen Meer dan twintig katten op een dag VRIJDAG 11 AUGUSTUS ËIDEN De Leidse kindertehuizen De Lij erhof (26 plaatsen), Sint Maarten (25 plaatsen) l Huis ter Beek (25 plaatsen) moeten fuseren, at vinden Gedeputeerde Staten (GS), die het (gelijks bestuur vormen van de provincie 'aid-Holland. Volgens GS moeten ook het we- bophuis en het meidenwegloophuis deel gaan Smaken van de nieuw te vormen organisatie. ;n fusie is nodig omdat de verschillende in- uhtingen nu te veel geld kosten, aldus GS in »t rapport „Thuis geven - plan jeugdhulpver- ning 1989-1993". het plan wordt verder vastgesteld dat het ifital formatieplaatsen moet worden uitge leid bij de instellingen die zich bezighouden |j®t ambulante jeugdhulpverlening, zoals het Batschappelijk werk. „De ambulante hulp Fgnt op termijn met nog zeker een viertal for- btieplaatsen te worden versterkt, waarbij deze hulp met name in de Rijnstreek dient te worden ingezet", zo staat in het rapport. Voorts staat in het provinciaal plan dat het Boddaertcentrum in Alphen moet worden uit gebreid, maar dat daarvoor geen extra geld ter beschikking wordt gesteld. In het Alphense centrum waar kinderen met problemen na schooltijd worden opgevangen, is momenteel plaats voor dertien personen. Ook moet in Al phen een inrichting komen waar jongeren in crisissituaties kunnen worden opgevangen. Omdat er geen geld is voor extra plaatsen, moeten andere instellingen opvangmogelijkhe den inleveren. Het Jeugd Welzijns Overleg houdt een zogehe ten behoefte-onderzoek om te bekijken hoe de voorzieningen moeten worden verspreid over de regio. In het rapport staat dat momenteel de Duin- en Rijnstreek „de meeste functies en voorzieningen moeten ontberen". OEGSTGEEST Een 28-jarige Oegstgeestenaar en een 19-jarige man uit Bodegraven zijn gisteravond be trapt bij het stelen van stenen uit de nieuwbouwwijk Haaswijk. De man nen werden gesignaleerd op een bouwterrein bij de kruising van de Morsebellaan en de Haaswijklaan ter wijl ze bij een open auto stonden. Op het moment dat de politie naderde, gingen ze er vandoor. De wagen werd even later elders in de Haas- wijk teruggevonden. De mannen werden eveneens aangetroffen. Zij verklaarden in de wijk te wonen en aan het wandelen te zijn. In de wa gen met 42 gestolen stenen, werd echter een rijbewijs van een man ge vonden. Slachtofferhulp bij Radio Gezondheid LEIDEN De Stichting Gebruiker sorganisaties Gezondheidszorg be steedt zondag aandacht aan slachtof ferhulp in haar radioprogramma. Vragen die worden beantwoord in het programma zijn bijvoorbeeld: Wat doe je wanneer je het slachtoffer bent geworden van (seksuele) mis handeling of van een ander misdrijf? Bij wie kun je terecht om hierover te praten? In het programma is tevens een re portage over de vrouwentelefoon op-, genomen. Het programma is zondag van 10.30 tot 11.00 uur te beluisteren op 105.7 FM (ether) of 88.1 FM (ka bel). Coniferen afgezaagd LEIDEN Een ruzie om een rij tje coniferen als grensafscheiding leidde er gisteravond toe dat ze werden afgezaagd. Er bestond al langer onenigheid tussen buren op de Beukenrode in Leiden. Woensdagavond knipte een fami lie de toppen van de coniferen. De andere familie was het met het snoeien niet eens, hetgeen flinke scheldpartijen over en weer veroorzaakte. Een familie deed daarop aangifte van beledi ging bij de politie. De anderen waren hierover zo boos dat zij be sloten het rijtje coniferen maar geheel af te zagen. De buren de den vervolgens nogmaals aangif te bij de politie, dit keer van ver nieling. Medewerkers gezocht voor videoproject LEIDEN Het Knooppunt voor jongeren-pasto raat en diakonaat begint in september met een vi deoproject. Aan het project kunnen jongeren van af 18 jaar meedoen die het leuk vinden om samen met anderen een oude kerstlegende om te zetten in een eigentijdse videofilm. Er wordt gewerkt aan het schrijven van het script, het filmen, het monteren en het promoten van de film. Uitgangs punt voor de film is de kerstlegende De vierde ko ning. Deze legende vertelt dat er niet drie, maar vier koningen op weg waren naar de stal van Bethlehem. Een van hen kwam echter niet op tijd bij de geboorte van Jezus in de stal, omdat hij on derweg de mensen hielp die een beroep op hem deden. Hij arriveerde pas bij het kruis, vlak voor de dood van Jezus. Inlichtingen en aanmeldingen bij het knooppunt. Oude Rijn 44b in Leiden. Tele foonnummer: 071-120070. OP DISCOLIJN VAN NOORD WIJK NAAR LEIDEN LEIDEN Er moet met ingang van volgende week zaterdag een vorm van besloten vervoer ko men op de zogeheten dis- colijn tussen Noord wijk en Leiden. Als dat niet wordt geregeld, rijden de buschauffeurs na half een 's nachts niet meer. Gisteravond werd tijdens 1U een door de vervoers- r bonden FNV en CNV belegde vergadering be- etrap i sloten deze nieuwe eis iet mi voor te leggen aan de di- den, i rectie van de Noord- t gSC Zuid-Hollandse ver- imtv voersmaatschappij hijntje (NZH). De ongeveer der tig aanwezige buschauf feurs stemden unaniem mvanl voor het voorstel, dat et beg werd ingediend door :icht J buschauffeur N. Lange- zaal, secretaris van de install FNV. ;urde De NZH besloot gistermiddag at wij na half een 's nachts geen de ml bussen meer te laten rijden dat ze tussen Noordwijk en Leiden, ie Ap Deze maatregel werd ook vo- n, mi rige week genomen, nadat de wann' zaterdag daarvoor grote pro- Deze blemen waren ontstaan in ïn ree een van de voertuigen. De buschauffeurs ondervinden ieten s al veel langer moeilijkheden moeili met jongeren die zijn wezen is indi We stappen in Noordwijk en per bus naar huis reizen. Daarom wilden de chauffeurs dat de maatregel voor langere tijd zou gelden, terwijl in de tus sentijd naar een structurele oplossing moest worden ge zocht. De NZH kwam gedeeltelijk tegemoet aan de eisen van de werknemers: morgen rijden na half een geen bussen meer en vanaf volgende week rei zen twee portiers van disco theken mee in de bussen die vanaf zeven voor half een vertrekken. De buschauf feurs nemen echter geen ge noegen met dit plan, zo bleek gisteravond in de recreatie zaal van het NZH-gebouw aan de Rijnsburgerweg. Zij willen dat besloten vervoer wordt ingesteld. Dat houdt in dat discotheekhouders bussen huren bij de NZH en zelf zor gen voor de kaartverkoop en voor controle in de bus. Om te voorkomen dat „raddraai ers" meereizen, zouden zij bijvoorbeeld kunnen weige ren* aan hen een kaartje te verkopen. Politiemacht Het plan van de NZH was volgens E. Merlijn, regiobe stuurster van de vervoers- bond FNV, gisterochtend be sproken tijdens een overleg tussen de NZH en een dele gatie van de disco-eigenaren. Twee portiers die op de voor ste banken van de bus plaats nemen, moeten dan voorko men dat ongeregeldheden uitbreken. Tevens zouden de bussen moeten worden bege leid door de politie. „Ik vraag me echter af hoe lang zo'n enorme politie macht op de been kan wor den gebracht. Ik denk niet dat dit een oplossing is voor de langere termijn en we moeten voorkomen dat we hier over drie of vier maan den weer bij elkaar zitten omdat er weer problemen zijn", hield Merlijn de aan wezigen voor. „De disco-eige naren zijn in elk geval bereid om mee te betalen aan een goede oplossing. Zij hebben geld over voor een goed ver voer van hun klanten", aldus Merlijn. De buschauffeurs waren van mening dat moest worden ge zocht naar een betere oplos sing. „We moeten het ijzer smeden nu het heet is", werd gezegd. Gewezen werd op eerdere besprekingen die zijn gehouden over de problemen die buschauffeurs ondervin den in de discobussen. „Van de toen gemaakte afspraken is niets terechtgekomen", merkte een buschauffeur op. Bij het voorstel van de NZH plaatsten de chauffeurs kant tekeningen omdat onduide lijk is hoe de uitwerking daarvan is. „Als iemand her rie maakt in de bus en dus in een van de discotheken niet meer naar binnen mag, gaat hij gewoon naar een tent aan de andere kant van de boule vard", verwoordde een bus- OEGSTGEEST De randgroepjongeren uit Haaswijk hebben beloofd de late discobussen uit Noordwijk niet meer onveilig te maken. Een woordvoerder van deze jon geren deed dat eergisteren tijdens het open huis van het jongerenhonk in multifunctioneel centrum 't Groot Proffijt in de Oegstgeester nieuwbouwwijk. De Haaswijkjongeren, die gedurende lange tijd overlast veroorzaakten in en rond het multifunctioneel centrum, waren zondag 30 juli betrokken bij relletjes in de discobus uit Noordwijk. Zij waren gezamenlijk, omstreeks 35 man sterk, naar de Noordwijkse discotheken getrokken. Op de terugweg werden de aangeschoten Oegstgeesternaren zo lastig dat ze bij het Postviaduct uit de bus werden gezet. Op weg naar huis werden vernielingen aangericht. In Haas wijk kwam het tot een treffen met de politie, waarbij een agente in het gezicht werd geschopt. „Sinds het eigen jeugdhonk in gebruik is gaat het veel be ter. We hebben al vijf weken geen klachten gehad", aldus adjudant A. Gelderblom van de Oegstgeester rijkspolitie. Volgens de politiecommandant is het niet zo dat de Haas wijkjongeren een vooraanstaande rol hebben gespeeld bij de rellen in de discobussen. „De gebeurtenissen op 30 juli waren een incident. Ik wil niet beweren dat Oegstgeester jongeren nu geen problemen meer in bussen zullen veroor zaken, maar er lijken nu betere tijden aan te breken", al dus de heer Gelderblom. chauffeur zijn twijfels over het plan. Over de samenwer king tussen de discotheken waren de chauffeurs nogal sceptisch: „Hoe gaat dat dan? Als ze iemand pakken, sho wen ze die dan aan ieder een?", vroeg een chauffeur zich hardop af. „Welnee, ze krijgen een brandmerk", merkte een ander enigszins cynisch op. Het voorstel van de bus chauffeurs geldt in elk geval tot zaterdag 12 september. Daarna ontstaat een andere situatie omdat de sluitingstijd van de horeca dan wordt vervroegd van twee uur naar een uur. Vreemd R. van Marsbergen, rayon chef van NZH, is niet geluk kig met de nieuwe eisen van de buschauffeurs. „Wij gin gen in ons voorstel verder dan de eerste eisen van de vakbonden maar worden ge confronteerd met een totale afwijzing. Dat komt op de di rectie van de NZH vreemd over", stelde hij vanmorgen in een eerste reactie. Van Marsbergen heeft de vakbon den gevraagd de eisen van daag op schrift toe te sturen. „Ik neem vandaag nog con tact op met de Stichting Pro motie Noordwijk. Die wil graag van de problemen af". Volgens de rayonchef kan de NZH niet „zo maar" voor be sloten vervoer zorgen. „Daar voor hebben wij een klant nodig die bussen bij ons huurt en vervolgens ook ver antwoordelijk is voor alles wat in de bus gebeurt. Wij willen proberen die klant te vinden maar daar hebben we wel tijd voor nodig". Van Marsbergen voelt er niets voor om ondertussen de bus sen vanaf half een af te schaffen. „Wij hebben ver voersplicht. We laten de bus sen nu twee weken niet rij den als afkoelingsperiode maar we willen straks toch weer normaal gaan rijden". De Stichting Promotie Noordwijk was vanmorgen niet voor commentaar be reikbaar. Uniek concert van Ricciotti Het veertig-koppige straatsymphonie-ensemble Ricciotti gaf gisteravond op het Leidse Stad huisplein een bijzonder openluchtconcert. Op geheel eigen wijze werden zowel klassieke stuk ken gespeeld van* onder anderen Beethoven en Mozart, ook kwmaen moderne werken aan bod van onder meer jazz-trompettist Miles Davis en van Van Binsbergen. In totaal zijn door diverse componisten ruim negentig stukken speciaal voor Ricciotto gecomponeerd. Het ensemble is samengesteld uit studenten van diverse conservatoria en uit niet-professio- nele muzikanten. Zij geven deze zomer concer ten op diverse locaties door het hele land. Naast straatoptredens treedt de muziekgroep ook op in discotheken, winkels en theaters. Elk van deze voorstellingen wordt gesponsord door bedrijven en instellingen. Volgende week dinsdag vertrekt Ricciotti naar Moskou. Daar treden de muzikanten een dag la ter op het Rode Plein op. Ze maken daarna een tournee door het Russische gedeelte van de Sovjet-Unie waar de Russische televisie opna men van gaat maken. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN Het Leidse Diaconessenhuis is voorlo pig uit de financiële zor gen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1988. De in 1985 en 1986 geleden verliezen van bijna 1,5 miljoen gulden, werden door de win sten van 1987 en 1988 gecom penseerd (opgeteld ruim 1,2 miljoen gulden). Door invoe ring van een nieuw budgette ringssysteem is het kostenbud- get van het ziekenhuis met ruim vier ton verhoogd. Ook een bijdrage uit de landelijke „knelpuntenpot" heeft voor de verlichting gezorgd. Het aantal activiteiten van het Diaconessenhuis lag hoger dan in 1987. Het aantal opgenomen patiënten nam met drie pro cent toe. Het in gebruik ne men van een afdeling dagver- pleging leidde tot een specta culaire groei van het aantal dagopnamen. Dat aantal steeg van 399 tot 830. Het ziekenhuis probeert het comfort van de patiënten op allerlei manieren te vergroten. Bij wijze van proef is de gang van de vijfde etage voorzien van zachte vloerbedekking. Ondanks de uitbreidingen met een tweede longarts, een twee de cardioloog en een derde oogarts, beseft de leiding van het Diaconeesenhuis dat er sa mengewerkt moet worden met andere ziekenhuizen. „Medi sche ontwikkelingen maken het voor een middelgroot zie kenhuis steeds moeilijker een volledig pakket te bieden aan de patiënt. In dit verband is in 1988 een nieuwe impuls gege ven aan het reeds lang in gang zijnde overleg tussen de direc ties van het St. Elisabeth zie kenhuis en het Diaconessen- huis", aldus de tekst in het jaarverslag. Een Katwijkse inwoonster wordt speciaal genoemd in het jaarverslag Zij liet bij testa ment haar aanzienlijke vermo gen na aan het ziekenhuis. Via een naar haar te noemen Stichting Rie Boekee wordt in de toekomst financieel bijstand verleend aan he ziekenhuis. Het gaat daarbij om geestelijke en maatschappelijke zorg voor patiënten en personeel, recrea tieve voorzieningen en bijzon dere opleidingen. Het Diaconessenhuis probeert verder zo goed mogelijk in te spelen op allerlei moderne ontwikkelingen. Zo is er voor Moslimpatiënten bijvoorbeeld een gebedsruimte ingericht. Ook op het gebied van de techniek probeert het Leidse ziekenhuis bij te blijven. „De toekomst zal voor ook voor het Diaconessenhuis, wat de inter ne geneeskunde betreft, nog vele veranderingen laten zien zowel in diagnostiek als thera pie met de CT-scan en schok golftherapie voor nier- en gal stenen en ook de lasertech niek", aldus het jaarverslag. "if^SIEL OVERSPOELD MET NIEUWE DIEREN :orpo: ;o) is We i d dat ut g< V;'"/ rr Xv j 1 j op de| ime 1 moetl gema i nabi -reclaiitjevol zitten de hokken van lerlaalf Leids dierenasiel aan de arom 'sjeslaan. „Sinds het begin ibererW de bouwvakvakantie, nu ïrde bina twee weken geleden, de vibben we hier in het asiel nmer« enorme stroom dieren te 'root (rwerken gekregen", vertelt een stj/Jeerder Leen Gottschal. ken on paar dagen voor de bouw- -na vlkkers het land zouden ver is en ien, kwam de stroom op rbekewg. „We kregen een aan- Weeerkelijk aantal dieren te ver- is dierken. waar de eigenaar af- die vind van deed. Er zat een dag De fcsen dat we niet minder dan niet hl katten moesten opvangen", brak.hetst Gottschal de toeloop. I HOIfc gang bleef er vervolgens ivig in zitten. „De toevoer |n nieuwe dieren na die jusse kun je vergelijken met ta zeer snel druppelende Har is'aan '- De hokken voor de Bijdrage: Erik Huisman flink itten zitten inmiddels vol. leerdélaar dat Saat er8 snel na' ,r Jurlijk met topdagen van 22 aakt <ruwe katten. Niet dat het eren daS zo erS was> maar we ierikare£en zeer regelmatig hele ovemf^6" Jonëe dieren aangebo- te maf" ^at zVn er toc^ v'er a V keer", laat Gottschal met „De mensen maken het soms echt heel dol", vervolgt hij. „Zo'n beetje elke dag loopt wel een wildvreemde kat te schar relen rond het asiel. Geen ver wilderd dier, maar een huis kat. Die is door mensen bij ons vlak voor de deur zo uit de auto gekieperd, waarop de ei genaar gauw omkeert en ver dwijnt. En nog sterker: op een dag vond iemand van wie be kend was dat die nogal wat voor dieren doet een doos voor zijn deur. De inhoud was ver bijsterend: niet minder dan elf jongen katten in diverse ma ten en kleuren. Het is toch niet te geloven. Mensen den ken dat deze praktijken nor maal zijn, maar dat is het na tuurlijk helemaal niet". Onzindelijk Het opvangen van de katten levert door de enorme toeloop nogal wat problemen op. Gott schal: „De hokken zitten alle maal vol. Waar dat mogelijk was, zitten twee katten bijeen in één hok". Het samenvoegen lukt volgens de beheerder van het asiel lang niet altijd. Kat ten willen een nestje hebben. Als een tweede kat in een hok De tekkel Triple (voorgrond) werd door zijn baas aan een boom voor het huis gebonden. De eigenaar ging vervolgens op vakantie FOTO: WIM VAN NOORT "in mengeling van verbazing moet, neemt een van de twee 5 boosheid horen. de mand in en is de andere aangewezen op de kattebak. Botert het echter niet tussen de twee, dan wordt een van de twee onzindelijk en heb je een probleem. Als de zindelijke kat is geplaatst, moeten we de andere eerst weer zindelijk maken voordat het dier met goed fatsoen kan worden aan geboden aan een nieuwe baas". Bij jonge dieren is de el lende bij het samenvoegen minder groot. „Desondanks ontkomen we er niet aan kat ten los rond te laten lopen in de kattengang". Bij de honden valt het aanbod mee. „We krijgen naar mijn gevoel iets minder honden binnen dan vorig jaar", laat Gottschal weten. „En doordat we nu die hondenspeelplaats hebben, valt het leed voor de honden erg mee. Bijna alle hokken zitten vol, maar we kunnen ze in elk geval een beetje laten spelen Dat neemt niet weg dat ook bij de honden de meest schrijnen de voorbeelden van menselijke gemakzucht aan het licht ko men. De asielbeheerder met ongeloof in de stem: We heb ben ruim een week geleden de tekkel Triple binnengekregen. De gemakzucht van de eige naar van Triple slaat alles. Het dier werd gevonden in de Munnikenstraat. Hij was vast gebonden aan een boom. We hebben hem toen in een zon dagsblad gezet in de lijst ge vonden dieren, in de hoop dat de eigenaar zou reageren". Dat bleek ijdele hoop te zijn, er meldde zich geen eigenaar. Wel bewoners van de Munni kenstraat, die wisten te vertel len dat het dier eigendom was van een van de buren. Die hadden het dier in de straat vastgebonden en waren op reis gegaan. Gottschal begrijpt er niks van: „De brutaliteit, nota bene in de eigen straat aan een boom gebonden". Bij navraag in de buurt leek het erop dat de ei genaar best goed was voor de tekkel. Hij zou veel worden uitgelaten. „Maar bij doorvra gen bleek dat het voorheen ook al niet zo goed zat", ver volgt Gottschal. „Het bleek dat de eigenaar het dier 's och tends de straat op schopte en dat het dier tegen de avond weer naar binnen mocht. Een beetje rare manier van uitla ten, om het woord schandalig niet te gebruiken". De opge spoorde eigenaar kan volgens Gottschal bij terugkomst van vakantie een proces-verbaal tegemoet zien: Een geluk bij een ongeluk is dat aardig wat dieren worden geplaatst. Daar ligt de drukte dus niet aan. „In juli hebben we vijftig katten en 21 honden weten te plaatsen. Gelukkig, anders hadden we helemaal niet meer geweten waar we met de dieren heen zouden moeten Brandje op zolder in Oegstgeest OEGSTGEEST Er heeft gistermorgen een brandje gewoed op de zolder van een woning aan de Kerckwervelaan in C De bewoners waren net terug van vakantie. Ze hadden enkele dekens te luchten gehangen uit het zolderraam. De dekens hin gen over een schemerlamp. Door het gewicht van de dekens werd de lamp ingeschakeld. Gistermorgen vlogen de dekens en vervolgens de raamlijst in brand. De brandweer had het vuur snel onder controle. en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ooi I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: j Telefoon(voor a Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: A Hrw Postcode/plaats: j Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag. -\1&L Ceidóe Qounwnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9