Kapitaalvlucht: een stille volkerenmoord Club Méditerranée wil de allergrootste worden Winst Unilever 'Bellen met Apeldoorn' levert Centraal Beheer en PTT steeds meer geld op« BUITENLAND ÊcidócOommit ROTTERDAM Het voedings-, wasmiddelen en cosmeticaconcern Uni lever heeft in de eerste helft van dit jaar 16 pro cent meer winst geboekt dan in dezelfde periode van 1988. Naar verwach ting zal die lijn in het tweede halfjaar kunnen worden doorgetrokken. De nettowinst kwam uit op 1,63 miljard tegen 1,40 mil jard in de eerste zes maanden van 19889. Per aandeel steeg de winst van 5 tot ƒ5,81. De omzet nam met 11 procent toe van 29,9 miljard tot 33,2 miljard. In het tweede kwartaal verbe terde de winst met 23 procent van f 759 miljoen of ƒ2,71 per aandeel tot ƒ935 miljoen of ƒ3,34 per aandeel bij een om zet die met 13 procent omhoog ging van 15,5 miljard naar 17,5 miljard. Unilever zet haar programma van uitbreiding door middel van overnemingen actief voort. In de loop van dit jaar heeft zij 33 ondernemingen onder haar vleugels genomen voor een bedrag van om streeks 5,6 miljard. Daarbij waren kort geleden Calvin Klein en Fabergé/Elizabeth Arden, cosmeticafabrikanten van wereldfaam. De bedrijfswinst over het eer ste halljaar steeg net als de nettowinst met 16 procent en wel van 2,58 miljard tot 2,98 miljard. In Europa ver toonde de bedrijfswinst afge zien van slechts éénmaal voor komende posten een beschei den toeneming, van 1,68 mil jard naar 1,83 miljard. De groei van de verkoopomvang en.de winstgevendheid verbe terden en de groep diepvries- produkten, in het bijzonder consumptie-ijs, behaalde goede resultaten. De omzet werd vergroot van 18,46 miljard tot 19,99 miljard. Een bevre digende kant van de halfjaar resultaten wordt de voortgang genoemd die in Noord-Ameri- ka en de rest van de wereld werd geboekt. In India werd goede vooruitgang geboekt door het terugwinnen van marktaandeel in de wasmidde- lenmarkt. De resultaten in Chili, Indonesië en Australië namen aanzienlijk toe. DEN HAAG Het is niet nieuw. Integendeel. Het is al een oud verhaal en in een ver verleden begon nen. De bevolking betaalt de luxe en spilzucht van de rijken. Een eeuwig te rugkerend thema, dat tot op de dag van vandaag herhaald kan worden. Alleen is het tegenwoordig niet meer zo duidelijk als vroeger. Begrippen als schul dencrisis, kapitaalverkeer en „debt-for-equity swaps" spre ken niet tot de verbeelding. En een bedrag van 1,3 biljoen dollar kan niemand zich voor stellen. Desondanks speelt zich, bedekt onder deze termi nologie en met dit geld als in zet, momenteel een stille vol kerenmoord af. „De schulden crisis telt vijfhonderd miljoen kinderen als slachtoffer", schrijft algemeen-secretaris van de Novib, Max van den Berg, in het voorwoord van het onlangs verschenen boek van deze Nederlandse ontwik kelingsorganisatie „Wiens schuld is het? De Derde We reld en haar schuldenlast". Wapens De schuldencrisis vernietigt de economieën van Latijns-Ame- rika en van andere Derde-We reldlanden. „Het is een oorlog die schulden en rente gebruikt als belangrijkste wapens, wa pens die dodelijker zijn dan een atoombom", zegt de Brazi liaanse vakbondsleider Lula. ,,In plaats van soldaten ster ven er kinderen. In plaats van kapotgeschoten bruggen zijn er kapotte fabrieken, scholen en ziekenhuizen. Dit is een oorlog tussen mensen die heb ben geprofiteerd en nog altijd profiteren van de leningen en mensen die voor de gevolgen moeten opdraaien", meent de Braziliaan. De schuldencrisis ontstond in de jaren zeventig toen wester se banken op grote schaal kre dieten aan regeringen, presi denten en andere autoriteiten van ontwikkelingslanden ga ven. Met het idee dat staten toch nooit bankroet kunnen De situatie is absurd. De armsten in de armste landen ge ven momenteel geld aan de rijksten in de rijkste landen. Het is één van de gevolgen van de mondiale schuldencrisis. Een crisis die enorm veel leed in de Derde Wereld veroor zaakt en daar als een stille massamoordenaar huishoudt. Maar terwijl de bevolking crepeert onder de nationale schuldenlast, brengen hun rijke landgenoten miljarden dol lars, vaak verkregen via deze leningen, in veiligheid op westerse bankrekeningen. „De kapitaalvlucht uit de Derde Wereld is voor het ontstaan van de schuldenproblematiek aanzienlijk geweest", schrijft de Leidse hoogleraar F. van Dam in Economisch Statische Berichten. gaan werd over kredietwaar digheid niet gesproken. De westerse banken hadden in de jaren zeventig een overvloed aan dollars tot hun beschik king, dank zij de beleggingen van de plotseling onmetelijk rijk geworden Arabische olie sjeiks. Van al die miljarden olie-dol lars heeft het gros van de be volking in de arme landen geen cent gezien. Veel van het door Derde-Wereldleiders ge leende geld werd over de balk gegooid. Zoals bijvoorbeeld de voormalige president van de Filipijnen, Ferdinand Marcos, deed. Zijn prestigieuze kern centrale-project leidde tot een schuld van 2,5 miljard gulden en kost de bevolking nu jaar lijks nog zevenhonderd mil joen gulden. Marcos' kerncen trale heeft geen seconde ge werkt. Op de fles Het ging met de kredietverle ning mis door de economische recessie van het begin van de jaren tachtig. De grondstoffen- markt, de belangrijkste in komstenbron voor de Derde Wereld, stortte volledig in en de rentetarieven stegen pijl snel. In tegenstelling tot wat de bankiers dachten, konden landen wel degelijk op de fles gaan. Mexico ging als eerste. In de herfst van 1982 kondigde de regering aan niet langer aan haar renteverplichtingen en schuldaflossingen te kunnen voldoen. Mexico staat nu voor ruim honderd miljard bij kre dietverleners in het krijt en draagt voor bijna een kwart bij aan de totale schuld van La- tijns-Amerika, die 430 miljard dollar bedraagt. „Iedere Latijnsamerikaan wordt geboren met een schuld van tweeduizend dollar", con stateert de Uruguayaanse au teur Eduardo Galeano dan ook. Het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, die met nieuwe leningen landen in betalingsproblemen helpen, kwamen met noodprogram- ma's. „Maar het recept van het IMF beperken van de bin nenlandse consumptie en ver groten van de export faalt. Want het eerste betekent min der import en meer werkloos heid. En het tweede blijkt on mogelijk door het protectionis me van de rijke landen, de Eu ropese Gemeenschap, de Vere nigde Staten en Japan", meent de Amerikaanse politicologe Cheryl Payer. Alle maatregelen die het IMF voorschrijft, devaluatie, lagere lonen en bezuinigingen, hak ken in op het reële inkomen van de armsten in de Derde Wereld. In een groot deel van de wereld is als gevolg van de schuldenlast en de maatrege len van het IMF geen geld meer voor zuigelingenzorg of gezondheidszorg; daar is voed sel zo goed als onbetaalbaar geworden en zijn vormen van sociale zorg opgeheven. Kwijtschelding „Ze doen alsof ze dokter zijn maar hebben eerst de patiënt ziek gemaakt", zegt Payer over het IMF. Volgens haar zou het veel beter zijn de machtsverhoudingen in de schuldenlanden aan te pak ken. Veel geld dat Derde-Wereldre geringen leenden van de com merciële banken ging recht streeks naar privérekeningen in Zwitserland en Miami. Ge schat wordt dat op deze wijze alleen al in de vier grootste schuldenlanden in Latijns- Amerika minstens 84 miljard dollar achterover is gedrukt. Volgens de Leidse hoogleraar Van Dam zou het mogelijk kunnen zijn om met het vluchtkapitaal dat op eerlijke wijze is verworven een deel van de schulden af te lossen. „Het kapitaal kan men in bezit laten van de eigenaars maar de rente die zij verwerven moet verplicht worden omge zet in lokale munt". Zomervakantie Eén van de a hoofdoorzaken van de schuldencrisis is de corruptie en spilzucht van de elite in de ontwikkelingslan den. Deze lijkt geen cent te willen uittrekken voor de be strijding van de armoede in ei gen land. En een deugdelijk progressief belastingsysteem is in geen enkel Derde-Wereld land te zien. Daarom is een op lossing voor het schuldenpro bleem nog ver weg, terwijl het geld zo dichtbij lijkt. Een woordvoerder van de NMB in Montevideo, de hoof- stad van Uruguay, wist de si tuatie treffend te illustreren. „De paar honderd Argentijnen die in Punta del Este (het Can nes van Zuid-Amerika) hun zomervakantie doorbrengen, zijn gezamenlijk in staat de hele Argentijnse schuldenlast van 58 miljard dollar terug te betalen". Voor Novib-secretaris Max van den Berg is het dan ook duidelijk: „Niet alleen de schuldencrisis moet bestreden worden maar ook de machts verhoudingen die er aan ten grondslag liggen". FRANS BOTHOF Naar aanleiding van: Wiens schuld is hetDe derde wereld en haar schuldencrisis. Novib/ Mets. 's Gravenhage 1989. APELDOORN Bij de eerste beelden bruist het van herkenning. Een op gewonden giechelend ge roezemoes waaiert door de zaal. En als op het einde van het filmpje de vierde skiër in een flits door het beeld suist, het groepje Martini-drinkende yups voorbij komt en het klate rend geluid van brekend glas hifi-hoog door de bio scoop tuimelt, ontlaadt de zaal zich. Ski, de nieuwste bioscoopreclame van Cen traal Beheer, maakt het weer helemaal waar. „In sommige bioscopen ap plaudisseert het publiek", zegt de man achter de succesvolle reclamecampagnes bij Cen traal Beheer, pr-hoofd Aad Muntz. „Even Apeldoorn bel len" is een begrip geworden. De reclameriedel heeft een plaats verworven in het dage lijks taalgebruik. Centraal Be heer is in grootte vijfde op de ranglijst van verzekerings maatschappijen maar scoort qua bekendheid hoger. Vol gens een recent onderzoek naar het imago van instellin gen en bedrijven onder 'mana gers van morgen' (studenten hbo en vwo) bezet CB de der de plaats. Na Aegon en Natio nale Nederlanden maar voor Amev en Delta Lloyd. De waardering voor de campagne in de reclamewereld is groot. Dit jaar viel Centraal -beheer met het reclamebureau DDB verschillende keren in de prij zen, waaronder een Lamp voor de tv-commercial Het Feestje en een onderscheiding voor de bioscoopcommercial De Rits. Dank zij de commer cials werd 'Even Apeldoorn bellen' dit jaar uitgeroepen tot de beste reclamecampagne van 1988. En Muntz nam persoon lijk een Gouden Effie in ont vangst voor succesvol marke ting waarbij reclame een grote rol heeft gespeeld. Boekhouder Op het eerste oog heeft Aad Muntz (54) met zijn zilveren haardos het meest weg van een gemoedelijke maar saaie ambtenaar voor wie verrassin gen iets uit het verleden zijn. Helemaal bezijden de waar heid is die indruk niet. In een vorig leven was Aad Muntz boekhouder met SPD 1 en 2. Bij Centraal Beheer bloeide hij op de golven van automatise ring en communicatieproble men op tot pr-man die CB be geleidde naar een nieuw ima go. Muntz wordt 'mister pr' wanneer hij enthousiast een video-collage vertoont met fragmenten uit tv-program- ma's - van kinderseries tot André van Duin-shows - waarbij 'even Apeldoorn bel len' als gevleugelde uitdruk king de ether ingeslingerd wordt. Gratis reclame. Zelfs de liberale voorman Joris Voor hoeve gebruikte de drie woorden tijdens het beslissen de debat met Lubbers over het huurwaarde-forfait. Beloning voor een spraakmakend con cept. Muntz, breed gebarend: „Reclame maken is voor je zaak aandacht krijgen zonder dat het irritatie oproept". Winkeltje In 1985 is het allemaal begon nen. Centraal Beheer, de grooste direct writer van Ne derland - werkend zonder tussenpersonen - was een duf fe verzekeraar met een ambte lijk imago. Het concern had en heeft een lange reeks produk- ten, van autoverzekeringen tot aansprakelijkheidsverzekerin gen voor zwembaden, voor zeer uiteenlopende doelgroe pen. De reclame was produkt- gericht, zoals Ohra die een een saaie maar degelijke man laat vertellen hoe goedkoop de verzekeringen van Ohra wel niet zijn. In plaats daavan be sloot CB te mikken op verho ging van de algemene bekend heid. In samenwerking met toen nog reclamebureau Geil- deker en Oerlemans werd na vele sessies 'even Apeldoorn bellen' geboren. MuntZ: „Als direct writer staan wij ver van de consument. Men moet ons rechtstreeks benaderen. Dus riepen we al vrij snel: ze moeten ons bellen. Dat werd de noemer. Wij hebben de unieke claim op Apeldoorn ge nomen. We zeggen gelijk dat we geen winkeltje in Zaltbom- mel hebben. 'Even' draagt de snelle oplossing in zich. En 'bellen' straalt het direct-wri- ter-schap helemaal uit". Risico De naam Centraal Beheer kreeg heel weinig accent. Dat is een van de kenmerken die destijds nogal opzien baarden. In de eerste vier tv-spotjes kwam het helemaal achteraan, zoals in De Caravan. Een man ontkoppelt de caravan van zijn auto waarbij hij afgeleid wordt door zijn vrouw. De wagen rijdt daarna langzaam weg en duikelt een ravijn in. „Even Apeldoorn bellen" zegt zij te gen haar beteuterd kijkende echtgenoot, waarna in de laat ste seconden een stem toelicht dat het hier om verzekeringen gaat van een bedrijf uit Apel doorn. Een aanpak die niet zonder risico is. Muntz: „Als je niet oppast maak je voor je het weet een algemene campagne voor verzekeringen. Zoals 'bloemen houden van men sen". Met de campagne mikt CB be wust op het effect van een tweetrapsraket: de tv-spot met 'even Apeldoorn bellen' moet de basis leggen voor de vol gende stap, de schriftelijke re clame waarmee specifieke doelgroepen rechtstreeks per post benaderd worden. Aan die rechtstreekse reclame be steedt CB ook het meeste geld. LI in, wi va m co er W' bi ee b< Voor de eerste reclametrap sL steedt men per jaar niet ml v( dan vier miljoen gulden, t r€ kwart van het totaal besch bare budget. Afgezet tegen concernomzet van ruim tv miljard gulden een schijntje U Sympathie fe De campagne was aanvan) V( lijk zo algemeen op het beg w Apeldoorn bellen gericht j er zelfs geen telefoonnumij in beeld kwam. Daadwerke bellen was in eerste instai! ook helemaal niet de reaj waartoe de reclame wi prikkelen, ook al gebeurde D in het begin wel. „Wat wij n; het onderbewuste van de mi bi sen willen brengen is dat ze tu een bepaalde situatie Ac D doorn moeten bellen, mj ri niet op het moment wanni zi wij in beeld komen. Deze bi clame mikt niet op een ree e« streekse respons". bi Wordt daarmee het meten al het resultaat niet een moeili rr zaak? Muntz: „Dat is ind daad een probleem. We k^^ nen het succes hiervan r meten in verkoopresulb^r Wel in bekendheid en sympa thie. Als campagne voor v betering van onze corpo™ identity (bedrijfsimago) is W het hoogst haalbare. We van een C- een A-merk worden. Het is bekend dat A-merk extra omzet ges~ reert". m.i Associatie Op het moment waarop de H veloppe met CB-reclame tlH wordt opengemaakt, moetH associatie worden gem^H met 'even Apeldoorn bellB Muntz: „Momenteel denktH procent van de bevolking H aan Centraal Beheer. Bov§l dien weet 18 procent dat een verzekeringsmaatschap is". De telefooncentrale CB kreeg in 1988 2,5 miljH telefoontjes te verwerken H gen 1,8 miljoen in 1987. In de nieuwste bioscooprej me Ski, een perfecte nabj sing van de Martini-reclaft/' wordt pas in de allerlaat - beelden duidelijk waarom 'sje gaat. Muntz: „We proberepn mensen op het verkeerde blna te zetten." De Rits, de vfbb laatste bioscoopcommerm was net als Ski een groot jriv ces. In de spot wordt een st'he tease abrupt afgebroken ón een filmbreuk. Daarna vikk er acht seconden niets en ten volgens komt de overbekewg boodschap. Muntz: „Weeteri wat de leukste reactie is dierl gehoord heb. Iemand die wta< gevraagd wat hij van De sse vond zei: Ik heb het niet h! k maal gezien, de film brak-M RUUD TEN KO% i iVl Dollar 3,5 cent hoger L AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar is33 handel op de Westeuropese wisselmarkten vanmorgen flink ger begonnen. Op de wisselmarkt van Amsterdam noteerde^3, munteenheid om 10.00 uur 2,1645 gulden, 3,5 cent meer daiJUr slotkoers van gisteren. De sterke stijging werd veroorzaakt dru een grote vraag van de institutionele beleggers, die gisteren ye rassend ruim hadden gekocht bij de verkoop van Amerika!^ schatkistpapier en daarvoor dollars nodig hadden. Bovemf5' werd verwacht dat de later op de dag in de VS bekend te mafn- economische gegevens niet zullen leiden tot een versoepel^ van het monetaire beleid. rn. Het was gisteren in Parijs een heel gesleep met de len van deze olifant. In de Tüilerieën is het twaalf meter hoge beest verre zen onder met motto olifantegeheugen". Het is een signaal aan de be zoekers van de Tuileriën niet te vergeten wat er al lemaal is gebeurd, voor dat in 1789 in Parijs de rechten van de mens aan het papier werden toe vertrouwd. FOTO: AP Olifante geheugen VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 PAGINAl^. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS 'Gentil direc teur' Serge Trigano kan niet in details treden, maar de kans dat de Club Méditerranée binnenkort met partner Nouvelles Frontières een eigen char termaatschappij opricht schat hij toch op negentig procent. „We overleggen nog met de Franse rege ring, want er kan geen sprake van zijn dat we Air France of UTA gaan be concurreren. We zoeken momenteel ver huurders van vliegtuigen om dat de aflevering van nieuwe toestellen op dit moment te lang duurt". Met de operatie zou 55 miljoen dollar gemoeid zijn. „Ook voor de Club Med een heel bedrag", aldus de toe komstige erfgenaam van Euro pa's grootste vakantieconcern. Bijna veertig jaar nadat vader Gilbert met overbodige tenten van het Franse leger het eer ste vakantiekamp opzette in een boomgaard op Majorca hebben de Trigano's weer gro te plannen. Aan de vooravond van 1992 wil de Club zich defi nitief een plaats in de zon ver werven. Om straks sterker te staan op de Europese markt werd tot samenwerking beslo ten met een andere Franse va kantiepionier, Jacques Maillot, de baas van Nouvelles Fron tières en kampioen van de goedkope vluchten. Tevens werden akkoorden gesloten met de Japanse groep Seibu en Americain Airlines. Het provi sorische tentenkamp in Alcu- dia is inmiddels uitgegroeid tot een imperium van 96 'vakan tiedorpen' in 35 verschillende landen. Ruim anderhalf mil joen klanten of gentils mem bres (GM's, 'aardige leden' vol gens het Club-jargon) zorgden vorig jaar voor een omzet van 1,1 miljard gulden en een netto winst van 102 miljoen. „We gaan volgend jaar onze veer tigste veijaardag vieren, maar we hebben de indruk dat we nog nooit zo jong zijn geweest met enorm veel werk voor de boeg", zegt Serge Trigano. Interactief Belangrijkste reden voor het samengaan met Nouvelles rijker, voor deviezen. Met de nationale banken houden we precies bij hoeveel er wordt binnengebracht. Het is bekend dat onze GM's meer koop kracht hebben dan gemiddelde toerist en ze ook nieuwsgieri ger en intelligenter zijn". Inbegrepen In de vakantiefilosofie van de Club zijn de kassa's verstopt. Bijna alle activiteiten (sport, spel, disco) zijn bij de prijs in begrepen. Volgens vader en zoon Trigano moet de GM kunnen doen en laten wat hij of zij wil, al dan niet bijgestaan of vertroeteld door een GO, de 'gentil organisateur'. Voor de GO-baantjes ontvangt Trigano jaarlijks 100.000 sollicitatie brieven. 3000 aardige jongens en meisjes worden geselec teerd en opgeleid om gemid deld drie jaar bij de Club blij ven. „Het niveau van ons per soneel is hoog. Het komt vaak voor dat Amerikaanse hotels hen wegkopen voor drie a vier keer hun salaris. De vraag of de Club-vakanties over het algemeen niet aan de prijzige kant zijn (een week Griekenland kost in het hoog seizoen al gauw 2000 gulden) vind de algemeen-directeur van ondergeschikt belang. „Als mensen een week bij ons komen moet het goed zijn. Pas als je niet aan de verwachtin gen voldoet vindt men je duur". Onderzoek heeft uitge wezen dat de meeste klanten een bovenmodaal inkomen ge nieten. De helft is alleen staand, wat de Club Méditer ranée een reputatie van 'sun, sea en sex' heeft bezorgd. Tri gano heeft daar geen frustra ties van overgehouden. „Ik denk dat de Club fantastische vriendschappen en liefdes heeft opgeleverd. We zijn mis schien wel het grootste huwe lijksbureau ter wereld. Daar zijn we trots op. Ongetwijfeld hebben we ook bijgedragen tot vele echtscheidingen, maar dat gaat samen'.'. Anno 1989 lijkt het tij toch wat te keren. In de brochures hol len niet alleen knappe en al leenstaande dames en heren, maar ook gezinnen over de zonnige stranden. Voor de op vang van de kleintjes zijn er thans 'mini-clubs'. Voor grote offensieven is de Nederlandse markt te klein. Veel energie wordt daarentegen in Japan gestoken. "5R X' RR 'Gentil directeur' Serge Trigano, de toekomstige erfgenaam van Europa's grootste vakantieconcern, Club Méditerranée. FOTO: PERS UNIE Frontières was een betere dis tributie van de reizen. De nieuwe partners willen vol gend jaar een interactief boe kingssysteem introduceren, waarbij de klant zijn reisbe- stemming aan de hand van vi deobeelden uitkiest en per cre ditcard boekt en betaalt. Tri gano: „De verkoop van vakan tiereizen gaat onherroepelijk die kant op. Het reisbureau oude stijl heeft afgedaan. Wij hebberr honderden miljoenen francs geïnvesteerd in de boe kingssystemen van morgen. Hotelbed en vliegtuigstoel kunnen voortaan in een keer en door de klant zelf gereser veerd worden. Mensen blijken steeds vaker en kort met va kantie te willen. Ons streven is op de vliegvelden geen tijd meer te verliezen door overbo dige administratie. In dat ver band is het niet uitgesloten dat we ons in een nabije toekomst zullen aansluiten bij een grote fusie van Europese luchtvaart maatschappijen. Net als in Amerika is gebeurd verwacht ik dat er in Europa nog maar vier, hooguit vijf maatschap pijen overblijven". Trigano steekt zijn ambities van de Club niet onder stoelen of banken. „We hebben de pretentie morgen 's werelds grootste onderneming in va kantie en recreatie te willen zijn. We willen daarom diver- sificeren". Na in de jaren zes tig te vroeg van wal te zijn ge stoken met cruises („wat ons bijna de kop heeft gekost") werd een slordige 100 miljoen dollar geïnvesteerd in de 'Club Med One', een vijfmaster met een lengte van 187 meter. De immense en superluxe zeilboot voor 420 passagiers moet in fe bruari in Le Havre van stapel lopen. Geschatte kosten van een weekje zeilen in het Carai- bisch gebied: 3000 gulden, ex clusief de reis naar Martini que. De fameuze 'villages de vacan- ces' of Clubdorpen blijven vooralsnog de kurk waarop het concern drijft. Aan de Cóte d'Azur is deze zomer de nieuwste aanwinst geopend met - voor het eerst - televi sie en telefoon op de kamers. De verlichte golfbaan is de tweede ter wereld. Het concept van het vakantie dorp is in de loop der jaren on veranderd gebleven: op de fraaiste lokaties op aarde wor den rust en luxe afgeschut voor een onbezorgd verblijf. De Club is gespecialiseerd in ansichtvakanties. Trigano: „We hebben een lijst met de mooiste stranden ter wereld. Op Santo Domingo hebben we zo wel drie jaar zonder elektri citeit gezeten. Met de toeristen kwamen de andere hotels en een infrastructuur. Wij hebben daar het mooiste strand om de simpele reden dat we de eerste waren". Voor nogal wat GM's beperkt een vakantieland zich tot het terrein van de club. Weinig zou worden ondernomen om het gastland te ontdekken. „Ik ken die kritiek dat we niks te rugdoen", reageert Serge Tri gano. „Maar als koning Hassan van Marokko ons vraagt een achtste dorp te openen, als Se negal een derde dorp wil, Mexico, Tunesië en Turkije elk een zesde, dan is dat omdat men daar baat bij heeft. De Club zorgt voor lokale werk gelegenheid en, vaak belang-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8