rt, Kaunda gaat praten over „ontmanteling apartheid" Solidariteit in gesprek over regering zonder communisten Intimidatie YS bij Panamakanaal Colin Powell eerste zwarte stafchef van Amerikaanse leger n! DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Beter overleg VS en Israel t over gijzelingscrisis LAMBADA ral BUITENLAND QeidóaQowumt VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 phi Twee vrouwen minister ci 1 in Japanse regering 1'üKYO De nieuwe Japanse premier Toshiki Kaifu heeft twee vrouwen in zijn regering opgeno men, kennelijk in een poging het publieke vertrou wen in zijn door schandalen geteisterde Liberaal Democratische Partij te herstellen. Voor het eerst wordt in een Japanse regering een vrouw minister die niet eerst een carrière in de politiek heeft ge maakt: economisch expert Sumiko Takahara (56) wordt hoofd van het Economisch Planbureau. De tweede vrouw in het kabinet is het 61-jarige parle mentslid Mayumi Moriyama, die minister van mi lieu wordt. De nieuwe premier, die binnen de LDP niet over een eigen machtsbasis beschikt en weinig internationale ervaring heeft, werd in principe ge kozen om de drie resterende maanden van oud-pre mier Takeshita's ambstermijn, tot aan de verkiezin gen. uit te dienen. Het zal van de verkiezingsuitslag afhangen of Kaifu daarna zal mogen aanblijven. Oproep tot spoedberaad in V-raad over Namibia NEW YORK De groep van Afrikaanse landen heeft gisteren de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verzocht maandag een spoedberaad te houden over de „ver slechterende situatie in Namibia". Het verzoek werd ingegeven door recente beschuldigingen dat Pretoria probeert de verkiezingen in Namibia, dat volgend jaar onafhankelijk wordt, te saboteren. De Na- mibische bevrijdingsbeweging SWAPO ver wijt de door Zuidafrikanen geleide politie dat zij de Namibiërs intimideert. Ook zou den volgens SWAPO zo'n 150.000 Zuidafri kanen zich in Namibia laten opnemen in de kiesregisters om op deze manier te voorko men dat SWAPO de verkiezingen in no vember met tweederde meerderheid wint. Tientallen doden bij beschietingen Bayrut BAYRUT Bij artillerie- en mor tierbeschietingen in de Libanese hoofdstad Bayrut zijn gisteren zeker dertig mensen om het leven gekomen en 120 personen gewond geraakt. De gevechten tussen de christelijke legereenheden van generaal Michel Aoun enerzijds en Syrische troepen en leden van islamitische milities an derzijds laaiden weer op nadat Aoun bij de Sovjetunie erop had aange drongen de wapenleveringen aan Sy rië stop te zetten. De Syrische solda ten bestookten de residentie van ge neraal Aoun in een voorstad van Bayrut. Een druzische leider zei dat als de gevechten nog langer voortdu ren Bayrut van de kaart zou verdwij- Israel weigert Republikaner toe te laten WEST-BERLIJN De Israëlische auto riteiten hebben een delegatie van de neo-fascistische Republikaner-partij la ten weten dat zij niet welkom zijn. In een brief aan Thorsten Thaler, een van de plaatselijke leiders van de Republika ner, geeft het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken als reden op, dat „de houding van de Republikaner wat be treft het Duitse verleden en het joden dom niet helder en duidelijk is. Zolang de Republikaner niet hebben verduide lijkt welke politiek zij willen voeren, zal Israel geen toestemming kunnen geven voor een dergelijke bezoek of voor een ontmoeting met parlementariërs". Moskou bezorgd over Oostenrijk en EG WENEN Moskou meent dat een even tueel EG-lidmaatschap van Oostenrijk bete kent, dat dit land de mogelijkheden verliest voor het voeren van een politiek van neu traliteit. Het gaat ervan uit dat Oostenrijkse toetre ding tot de EG niet alleen een economisch karakter draagt, zo staat in een nota die gis teren door de Sovjetambassadeur in Wenen is overhandigd aan de Oostenrijkse bonds kanselier, Franz Vranitzky. De Sovjetunie is een van de ondertekenaars van het viermo- gendhedenverdrag uit 1955, waarbij Oosten rijk onafhankelijk werd op voorwaarde dat het neutraal is. Volgens Vranitzky zal Oos tenrijk ook bij een eventueel EG-lidmaat schap neutraal blijven. Een aantal EG-lan- den denkt dat dat niet mogelijk is. WARSCHAU In Polen zijn de gesprekken over het voorstel van Lech Wa lesa een regering zonder communisten te vormen in volle gang. Terwijl het vakverbond Soli dariteit gisteren met vertegen woordigers van de Verenigde Boerenpartij praatte over Wa lesa's voorstel, deelde de frac tievoorzitter van de Boeren partij aan premier Czeslaw Kiszczak mee dat de meesten van de 76 leden van de Boe renpartij tegen elk kabinet zouden stemmen dat door de premier zou worden voorge steld. Voor een gesprek met de De mocraten, de tweede partij met een sleutelpositie in het Poolse parlement, is nog geen datum vastgesteld. De voorzitter van de fractie van Solidariteit, Bronislaw Geremek, verwacht dat Kiszczak op 23 of 24 augus tus een lijst met voorgestelde ministers aan de Sejm zal voorleggen. Tot die datum zou er tijd zijn het alternatieve voorstel te bespreken, zo zei Geremek. Volgens hem is Soli dariteit ook bereid hervor mingsgezinde communisten in de coalitie op te nemen. In een kennelijke poging de druk op de regering te vergro ten riep Solidariteit gisteren al haar leden op protestacties te gen het huidige geringsbeleid te houden. Voor vandaag werd een uur durende waarschu wingsstaking in Gdansk aan gekondigd. om de eisen voor een hoger loon kracht bij te zetten en het ontslag van door de regering aangestelde mana gers te eisen. De communistische partij zit intussen met de handen in het haar ..Oplappen van de partij is niet meer mogelijk, er moet hard wordeh ingegrepen. Wij maken het einde mee van het tijdperk van de staatspartij, die tevens de regeermacht heeft", zo verklaarde de nieuwe pro- pagandasecretaris van de Pool se communistische partij Ma- rek Krol. - Lamme vogels Als lamme vogels liggen ze op' de grond. Het toestel op de foto boven maakte een nood landing op het vliegveld van Boston, nadat het neuswiel ge weigerd had tevoorschijn te komen. Niemand raakte ge wond. Een dode en zes gewon den vielen te betreuren nadat het Amerikaanse militaire vliegtuig op de foto rechts neerstortte tijdens een oefe ning. In Denver (VS) maakte een DC-10 van NWA gisteren een noodlanding, nadat de staartmotor het dreigde te be geven. De landing verliep zon der problemen. Een Boeing 767 van American Airlines maakte een noodlanding in Al buquerque, omdat er een lek |p ra,.U PANAMA-STAD In een poging Panama's sterke man generaal Noriega te intimide ren, hebben de Amerikaanse troepen bij het Panamakanaal gisteren een spectaculaire mi litaire oefening gehouden in de Fuerte Amadorzone ten zuidwesten van Panama-stad. Tijdens de oefening waar aan ongeveer duizend solda ten, zeven helikopters, vijftig tanks, twee vliegtuigen en een tiental pantserwagens deelna men werd een lid van de militaire politie van Panama door een groep Amerikaanse infanteriesoldaten in burger ontwapend. De dag tevoren hadden gewapende Panamese soldaten een Amerikaanse pantserwagen in beslag geno- De oefening was een routine zaak in het kader „van de op dracht van de Amerikaanse strijdkrachten om het Pana makanaal te verdedigen en te beschermen", aldus comman dant Ronald Sconyer. Het was ook een bevestiging, aldus Sco nyer, „van de rechten die ons toekomen op grond van het verdrag (over het Panamaka naal - red.)". Vandaag buigt de Veiligheids raad van de Verenigde Naties zich op verzoek van Panama over de houding van de Ame rikaanse troepen in Panama, die de Panamese regering als „provocerend" beschouwt. WASHINGTON Presi dent George Bush van de Verenigde Staten heeft de voormalige Nationale Veilig heidsadviseur Colin Powell benoemd tot nieuwe voorzit ter van de gezamenlijke chefs van staven van de Amerikaanse strijdkrachten. Het is zo goed als zeker dat de Senaat de benoeming van Po well goedkeurt. Hij volgt de huidige voorzitter, admiraal William Crowe, per 1 oktober op en is daarmee1 de eerste zwarte in die functie. „Powell is een zeer. zeer slimme vent die goed kan organiseren en analyseren", aldus een van zijn vroegere collega's uit het Witte Huis. De 52-jarige generaal is mo menteel commandant van het legercommandocentrum in Fort McPherson in de staat Georgia en waakt in die hoe danigheid over de gevechtspa raatheid van een miljoen mili- Powell geniet echter meer be kendheid als de zesde en laat ste Nationale Veiligheidsadvi seur van de vorige Ameri kaanse president, Ronald Reagan. Hij kwam in januari 1987 op die post, toen de Natio nale Veiligheidsraad werd ge troffen door onthullingen over de geheime wapenverkopen aan Iran en het doorsluizen van de winsten daarvan naar de Nicaraguaanse Contra's. Met veel moeite slaagde Po well erin het vertrouwen in de Nationale Veiligheidsraad weer te herstellen. In zijn nieuwe functie wordt hij de belangrijkste militaire adviseur van Bush en diens minister van defensie, Richard Cheney De in New York geboren zoon van Jamaicaanse immigranten Staat bekend als een zeer toe gewijde militair die tweemaal diende in Vietnam. Van 1983- '86 was hij een belangrijk ad viseur van de toenmalige mi nister van defensie, Caspar Weinberger. JERUSALEM BA YRUT De Israëlische premier Yitzhak Shamir en de Amerikaanse president George Bush hebben in een telefoongesprek afge sproken hun beleid inzake JbfJde gijzelaars in Libanon irdei beter op elkaar te zullen om- afstemmen. Voljsprek tussen beide regerings- :eteli leiders niet zijn bekendge maakt, zou Shamir de Ameri- „Een kaanse president hebben ver leef zekerd dat zijn land niet apart ;t tot zaken met de gijzelhouders wil dooJdoen en werkt aan de vrijla- ting van alle gijzelaars. Het van was volgens Israëlische zegs- i, inj lieden het eerste overleg tus- ïgelijsen de VS en Israel sinds de imo- kidnap van sjeik Abdul-Karim Obeid. Israel heeft de afgelopen da- 'gen steeds berichten over on enigheid tussen Washington 'en Jeruzalem verzinsels van de pers genoemd. Desondanks bleek duidelijk dat de Ameri kanen niet ingenomen zijn met de ontvoering door Israë lische militairen van de sji'iti- sche geestelijke leider sjeik Obeid. Volgens het in Bayrut ver schijnende weekblad Ash-Shi- ra worden de zestien westerse gijzelaars 's nachts door gewa pende sji'itische strijdsters in traditionele islamitische -kledij in busjes vervoerd naar nieu we verblijfplaatsen in de Liba nese hoofdstad. De bussen zijn voorzien van alle comfort, zo als bedden en stoelen, „maar de ramen zijn geblindeerd". Ash-Shira kreeg internationa le bekendheid toen het onthul de dat de .VS wapens leverden aan Iran. Tegenstrijdig Het Iraanse persbureau IRNA verspreidde gisteren tegen strijdige berichten over het contact tussen Washington en Teheran. IRNA meldde dat een derde land, vermoedelijk Pakistan, bij de onderhande lingen betrokken zal worden, omdat zowel Iran als de Vere nigde Staten goede banden met Pakistan onderhouden. Een woordvoerder van het Pa kistaanse ministerie van bui tenlandse zaken zei echter „van niets te weten". Later meldde IRNA dat de berichten over de onderhandelingen tus sen Teheran en Washington „verdacht" waren. Woordvoerster Margaret Tut- wiler van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat de VS en Iran over de gijzelaarscrisis al indi rect contact hadden via der den, waaronder Zwitserland. „Elke verbetering in dit con tact hangt af van de beslissing van Iran om zijn steun aan de terroristen te stoppen, en er voor te zorgen dat de Ameri kaanse gijzelaars direct en zonder voorwaarden worden vrijgelaten". HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT I QN442 De verlaten kazemat is nu Robs basis geworden voor zijn verdere operaties. Die primitieve duikerklok is prima. Rob I heeft er grote stukken kurk in aangebracht (op het strand gevon den) en met behulp daarvan kan hij uren lang blijven drijven. Ie dere dag maakt hij zo een tocht naar de wrakboei, die ook op I het kaartje staat. Maar er gebeurt niets. Tot op een morgen er een schip aan de horizon opdoemt dat regelrecht koers zet naar de boei en daar het anker laat vallen. En wat is dat? Duikt daar voor de boeg een onderzeeër op? Dat kan toch niet...? Nee, het moet een vaste periscooptoren zijn, die waarschijnlijk via een on derzeese gang in verbinding staat met het hoofdkwartier. En ja hoor, het luik gaat open en er komen twee mannen naar boven. Urenlang blijft Rob in de buurt ronddobberen. Er worden kisten uitgeladen en via een slang wordt olie naar beneden gepompt. Nu weet Rob genoeg. Hij zwemt terug. DEZE MAAND TOPONTMOETING ZWART EN BLANK AFRIKA op persoonlijke titel gezegd dat zij tegen een ontmoeting tus sen Kaunda en De Klerk zijn. Zij willen eerst bewijzen dat Pretoria bereid is een eind te maken aan de apartheid. Als voorwaarden voor een dialoog met de regering eist het ANC dat Zuidafnka zijn politieke gevangenen vrijlaat en de noodtoestand en het verbod op politieke organisaties opheft. De politiek van gewapende strijd die het ANC voorstaat, lijkt door de komende topont moeting schade te lijden. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) werkt vanuit Zambia. De toenadering van Kaunda kan voor deze zwarte verzets groep betekenen dat zij een einde moet maken aan de ge wapende strijd. Het ANC als verzetsbeweging dreigt bovendien geïsoleerd te raken in zuidelijk Afrika. Er worden momenteel in de regio allerlei vredesconferenties ge houden: in Angola tussen de regering en de rebellen van de Unita, en in Nairobi probeert president Joaquim Chissano van Mozambique vrede te slui ten met de uiterst gewelddadi ge MNR. Ook binnen zwart Zuidafrika wordt de noodzaak tot overleg voor het ANC steeds groter, omdat dan een eind zou kun nen komen aan het geweld tussen de zwarten onderling. Het gaat daarbij om de strijd tussen ANC-leden en aanhan gers van de Inkatha-beweging van Zulu-leider Buthelezi. Die is tegen geweld en tegen eco nomische sancties en wordt daarom door het ANC als een „lakei van Pretoria" be schouwd. Gevechten tussen beide bewegingen hebben al talrijke slachtoffers geëist. terst conservatieve vleugel binnen de NP, die voor de apartheid is, bewust te provo- De ontmoeting tussen Kaunda en De Klerk volgt op een een daagse topontmoeting in'Lusa ka van de zes Afrikaanse Frontlijnstaten, Angola, Bots wana, Mozambique. Tanzania, Zambia en Zimbabwe, die zich hebben verenigd tegen het blanke bewind in Zuidafrika. Kaunda is voorzitter van deze Frontlijn-groep. Leiders van de (verboden) Zuidafrikaanse anti-apart heidsgroepering African Na tional Congress (ANC) hebben Werknemers van een Zuidafrikaanse accufabriek demonstreren in Port Elizabeth voor hoger loon il Tenminste achttien zwarte demonstranten hebben gisteren verwondingen opgelopen toen de poli- :j tie met gebruik van zwepen en knuppels een eind maakte aan een demonstratie van vakbondsle- 1 den bij een rechtbank, even buiten Johannesburg. FOTO:EPA volgende maand (6 september) wint, zoals algemeen wordt voorspeld, wordt De Klerk de nieuwe president van Zuid afrika. Hij volgt daarmee P.W. Botha op, die na de parle mentsverkiezingen met pen sioen gaat. De Klerk heeft in zijn verkiezingscampagne ge zegd dat hij van plan is de ras senscheiding in Zuidafrika af te schaffen. Het gesprek tussen Kaunda en De Klerk vindt dus plaats vlak voor de ver kiezingen in Zuidafrika en in de voorbereidingspreriode van de verkiezingen in Namibia. Daarmee lijkt De Klerk de ui- LUSAKA De Zambi- aanse president Kaunda p; gaat met de toekomstige ËF president van Zuidafrika, De Klerk, spreken over [W wat Kaunda „de ontman- 11 teling van de apartheid" noemt. Het gesprek met vindt plaats op 28 augus tus in de Zambiaanse stad Livingstone. De Klerk is de leider van de it vli4 bLnke Nasionale Party (NP) die al tientallen., jaren aan de TO: macht.is in Zuidafrika. Als de I NP de parlementsverkiezingen door Bob van Huët PARIJS Frankrijk is deze zomer aan de „lambada". De uit Brazilië geïmporteerde muziek en de bijbehorende, zwoele dans hebben in korte tijd heel het land veroverd. Van de disco's in Lille tot de stranden aan de Cöte d'Azur; overal heerst lambada. Volgens de kenners (en op dit moment ontbreekt het daar niet aan) is het nieuwe fenomeen afkomstig uit het Braziliaanse havenstadje Porto Seguro, ergens tussen Rio en Bahia. De daar populaire muziek (ook èan vertalingen en interpretaties van de term „lambada" is geen gebrek, ze variëren van „tong uitsteken" tot zweepslagis een wonderlijke mengelmoes. Salsa, rock, reggae alsook traditionele Braziliaanse en Caribische klanken zijn erin terug te vinden. De lambada dient dij tegen dij, of beter dij tussen dijen gedanst te worden. Waar het bij „de bump" eens de bedoeling was elkaar met een kontje weg te stoten, daar wrijven luchtig geklede „labada'ers" ritmisch langs en tegen elkaar. Met drie, vier of vijf tegen elkaar dansen behoort tot de mogelijkheden. „La lambada mime l'amour", beschreef de Nouvelle Observateur de beweging. Volgens het in trends en modes uitblinkende weekblad heeft de lambada het full contact" op de dansvloer in ere hersteld. „Hetgeen in een tijd van aids-paranoia opmerkelijk mag heten aldus de Nouvelle Observateur. Het succes van de lambada in Frankrijk is allesbehalve spontaan te noemen. Het is eerder het resultaat van een fraai staaltje marketing. De tot voor kort niet altijd even succesvolle producer Jean Karakos en Olivier Lorsac, een reclamefilmer die uitgleed toen hij een ambitieuze stap naar de speelfilm wilde maken, hebben in ieder geval in de roos geschoten. Terwijl Lorsac alvast de onvermijdelijke clip maakte „vergrendelde" zijn partner Karakos de schatkist. Voor 150.000 dollar kocht hij de rechten van liefst vierhonderd lambada's, allemaal met „hit-potentie". De merknaam „Lambada" werd door het duo bij het Franse instituut voor industriële produktie gedeponeerd. Na een laatste bewerking van de muziek voor de oren van de Europese consument en de oprichting van een (hoofdzakelijk uit Afrikanen bestaande) groep, Kaoma, kon het produkt worden gelanceerd. De operatie werd begin mei op touw gezet met de platenmaatschappij CBS, het commerciële televisienet TF 1. de radiostations Europe 1 en NRJ, en de Franse frisdrankenproducen t Orangina. TF 1 deed de toezegging de lambada-clip in juli en augustus liefst 250 keer uit te zenden. Europa 1 en NRJ beloofden een radiobombardement van ongeveer dezelfde kracht, terwijl Orangina met een miljoen francs (333.000 gulden) over de brug kwam. In sommige supermarkten ligt de lambada-hitsingel dan ook op de frisdrankenafdeling te koop. Resultaat: binnen drie weken is het eerste lambada- nummer naar de eersfe plaats in de top vijftig gesneld. Een explosieve stijging" die normaal aan fenomenen als Michael Jackson of Madonna is voorbehouden. De artistieke directeur van CBS verwacht dat de grens van een miljoen verkochte singles eind augustus wordt overschreden. Volgens marketing-experts is de „Braziliaanse hitte" van de laatste weken mede van invloed geweest op de „fantastische verkoopcijfers". Per verkochte singel strijken Karakos en Lorsac ongeveer twee gulden op. Bedoeling is de lambada binnenkort ook in Nederland te introduceren. Als het dan maar niet regent...

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5