„Voor aanpak vervuiling is bevlogenheid nodig" Prinsen 'op kamers' in stad Groningen Studie naar achterstallige pensioenen mindervaliden Speciaal onderwijs verliest 600 banen ftwdwOowvcmt VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 Zakkenrollers actief op Veluwe APELDOORN De Veluwe wordt sinds enkele weken overspoeld door zakkenrol lers. Volgens de Apeldoornse politie komen de dieven waarschijnlijk uit de Randstad. „In steden als Amsterdam en Rotterdam is zo veel gewaarschuwd voor zakkenrollers dat iedereen op zijn hoede is. De criminelen komen daarom naar de Veluwe waar men sen er niet op verdacht zijn", aldus een woordvoerder. De politie vermoedt dat de dieven afkomen op de tienduizenden toeris ten die momenteel op campings en in hotels verblijven. De politie kan door personeels gebrek niet voldoende agenten vrijmaken om het aantal surveillances te vergroten. Daarom is een actie gestart om toeristen te waarschuwen voor zakkenrollers. Werkloze bouwvakker: recht op pensioen AMSTERDAM Ruim 28.000 bouwvakkers die de afgelopen twee jaar werkloos zijn geweest, komen in aan merking voor voortzetting van hun pensioenopbouw. Zij hebben deze week een brief in huis gehad, waarin een aanvraagformulier zat dat vóór 30 september moet wor den teruggestuurd naar het sociaal fonds bouwnijver heid. Doen zij dat niet dan lopen zij het gevaar een deel van hun pensioenopbouw te missen. De regeling is van toepassing voor werknemers van 40 jaar en ouder. „POLITIEK LAAT OPERATIE VERWATEREN" Dekker teleurgesteld over trage uitvoering eigen plan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet laat de uitvoe ring van het plan-Dekker, voor een ingrij pende herstructurering van de gezond heidszorg, verwateren. Tweeëneenhalf jaar nadat het rapport werd ingediend is er nog hoegenaamd niets gebeurd. Prof. dr Wisse Dekker, voormalig Philips- topman en opsteller van het rapport, is „diep teleurgesteld" over de trage besluit vorming in politiek Den Haag. „Als één van de bewindslieden niet func tioneert zoals zou moeten, dan moet het ka binet ingrijpen", zegt Dekker vandaag in een interview met het ochtendblad Trouw. „Het kabinet heeft een paar onderdeeltjes uit het plan gehaald die goed verteerbaar waren, maar verder is er niets gebeurd. De politiek is gewoon bang om impopulaire maatregelen te nemen". Volgens Dekker had zijn plan meer kans van slagen gehad als tevens een tijdschema voor de uitvoering van de operatie was af gesproken. Grote herstructureringen in het bedrijfsleven verlopen ook altijd volgens een uitvoeringsplan, aldus Dekker. „Laat je dat na, dan is de operatie gedoemd te mis lukken. Mijn conclusie is dat het plan op de één of andere manier in het politieke moe ras terecht is gekomen". DEN HAAG De prinsen Maurits (21) en Bern- hard jr. (19) gaan per 14 augustus samen op kamers wonen in Groningen. Beide zonen van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven beginnen een studie economie aan de universiteit in die stad. Maurits wilde eerst bedrijfskunde studeren, maar werd uitgeloot. De Rijksgebouwendienst heeft vol gens een woordvoerder van de Rijksvoorlichtings dienst een passend onderkomen gevonden. Het be treft een statig herenhuis aan de Noorderstations straat, dat door de gebouwendienst gehuurd wordt van een particuliere onroerend-goedhandelaar. De RVD wil om veiligheidsredenen niet bekend ma ken welk deel van het pand, dat drie etages telt, de prinsen zullen betrekken. Evenmin is bekend of er nog andere studenten in het pand gehuisvest wor den. „Eet jouw dokter ook patat?" UTRECHT Met als motto „Eet jouw dokter ook patat?" begint in september een twee jaar durende voorlichtingscampagne om peuters en kleuters (2 tot 5 jaar) vertrouwd te maken met de huisarts en de arts op het consultatiebureau. De cam pagne bestaat uit een langs de Ne derlandse bibliotheken reizende tentoonstelling en de uitgave van een (in de bibliotheek gratis te le nen) geïllustreerd boek waarin vier ontmoetingen tussen kind en arts zijn afgebeeld. Verder krijgen huis artsen, consultatiebureaus, peuter- opvang en het basisonderwijs het verzoek extra aandacht te besteden aan de drempelvrees van peuters en kleuters om naar de dokter te gaan. JOHN HENDRIKS SCHREEF HANDBOEK VOOR MILIEU-POLITIE (Vervolg van de voorpagina) HEFSHUIZEN Het bedrijfsleven in de Eemshaven reageerde gisteravond opge lucht op het besluit van het bestuur van het havenschap Delfzijl geen toestemming te verlenen aan de Oostzee om in de haven af te meren en de la ding af te handelen. „Was het schip gekomen, dan hadden we grote schade geleden", al dus directeur J. Blok van re derij AG Ems. Volgens reder Blok past de be handeling van een gifschip niet bij de activiteiten in de Eemshaven. „De Eemshaven is een haven waar met name levensmiddelen als vlees, vis, zuivel en suiker worden over geslagen. Daarnaast onderhou den wij zelf een passagiers- dienst op Borkum, terwijl een andere rederij dagelijks grote aantallen mensen krijgt voor de 'Butterfahrt'." De directie van het haven schap, die in beginsel positief stond tegenover de komst van de Oostzee, heeft begrip voor het feit dat het dagelijks be stuur is gezwicht voor econo mische motieven. Enkele be drijven hadden al met schade claims gedreigd in het geval het gifschip in de Eemshaven zou worden toegelaten. Nederzettingen Germanen aan de Maas opgegraven GENNEP Aan de Maas bij Gennep (Limburg) is een gro te, Germaanse nederzetting uit de tijd van de Volksverhuizing opgegraven. De nederzettig moet zijn gesticht door leden van een Frankische stam die zich in de tweede helft van de vierde eeuw na Christus als militaire bondgenoten van de Romeinse keizer in het rijk mochten vestigen. Hun naza ten bleven hier tot circa 500 na Christus. Volgens archeologen is de vondst van groot belang omdat over deze periode nog zeer weinig bekend is. Opluchting in Eemshaven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft het Alge meen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) verzocht uit te rekenen hoeveel mindervaliden recht heb ben op een achterstallig pensioen. Zij zijn de gel den in 1980 misgelopen door een onduidelijke cir culaire die door het ABP is uitgegeven. Als de be windsman opdracht geeft alsnog de pensioenen uit te keren gaat het waar schijnlijk om enige miljoe nen guldens. In 1980 bleek het invaliditeit spensioen van het ABP zo'n honderd gulden per maand la ger te liggen dan het mini mum 'dat is vastgesteld in de wet arbeidsongeschiktheid (wao). Tot 1 juli 1980 kregen mensen die hierdoor waren gedupeerd de kans met terug werkende kracht van 4,5 jadr het achterstallige geld - be dragen die variëren van 10.000 tot 30.000 gulden per per soon - terug te vragen. In een brochure werd op zeer inge wikkelde wijze uitgelegd hoe het geld kon worden verkre gen. De vaste kamercommissie voor verzoekschriften behan delde in april de kwestie die door drie gedupeerde bewo ners van Emmen is aange bracht. Zij vinden dat de cir culaire uit 1980 niet duidelijk genoeg was. De politici beslo ten bij hamerslag dat de kwes tie zou worden aangekaart bij minister Van Dijk met het verzoek om overleg met het ABP. Formeel staat het pen sioenfonds in zijn recht en had een „goed verstaander" van de brochure om teruggave van achterstallig pensioen kunnen vragen. Botsing met hooiwagen Een 20-jarige jongeman en zijn zijn 15-jarige zus uit Harderwijk zijn gisteravond laat bij een verkeersongeluk op de dijk tussen Harderwijk en Flevoland om het leven gekomen. De twee slacht offers zaten in een personenauto die achterop een trekker met twee aanhangwagens met hooi reed. Van de personenauto bleef UTRECHT „De gewo ne politieman heeft zich nooit met milieudelicten bezig gehouden. Zijn hele opleiding was tot voor kort op andere zaken ge richt". Als het aan John Hendriks ligt, komt er in die houding van de Ne derlandse agent snel ver andering. Samen met zijn collega's van het Bureau Milieutoezicht van de Utrechtse politie stelde hij een handboek samen, dat oom agent een handje moet helpen bij het opspo ren en verbaliseren van illegale verontreinigingen van het Utrechts milieu. 78 Milieudelicten staan in het boekje overzichtelijk op een rij, van het lozen van schade lijke stoffen in de bodem tot het verstoren van de padden- trek. Daarachter staat vermeld welk wetsartikel daarmee wordt overtreden en welke ac tie de agent dient te onderne men. „Het zijn vaak relatief kleine delicten waar we tegen aan lopen", zegt samensteller Hendriks. „De milieumaffia van de grote jongens die grote hoeveelheden zwaar giftig af val lozen, zullen wij in Utrecht niet snel tegenkomen. Een echte haven is hier niet, even- Milieupolitie-man Hendriks met zijn handboek „Het publiek weet ons steeds beter te vinden". FOTO: 't STICHT min als een groot afvalverwer kingsbedrijf". Ter illustratie van de delicten die zijn „milieu-politie" wel te genkomt toont Hendriks een fotoboek. Talloze praktijkge vallen van lekkende tankwa gens, vernielde groenvoorzie ningen en verroeste autowrak ken bewaart hij in zijn map. Hendriks' milieupolitie mag zich verheugen op een stijgen de populariteit. „Het publiek weet ons steeds beter te vin den. We bestaan nu twee jaar. Vorig jaar kregen we driedui zend klachten binnen. Nu heb ben we er al duizend meer". Dat leidde volgens de politie functionaris in het eerste jaar tot tweehonderd verbalen, een aantal dat dit jaar ruimschoots overtroffen zal worden. „Men sen zijn alerter geworden. Mi lieu-zaken worden steeds be langrijker gevonden. Maar er zitten veel halfzachte meldin gen van niet-schadelijke feiten tussen alle telefoontjes. Vuil niszakken die op straat staan, of stank uit een huis. Wij kun nen daar weinig aan doen. Ook geruchten kunnen wij niet gebruiken. Wij dienen als politie altijd een wettig en overtuigend bewijs van een delict te leveren". Hendriks denkt niet dat ook het aantal milieudelicten is gestegen, „al kan ik dat niet staven". Het aantal „'heterdaadjes" is in de opsporing van milieudelic ten volgens Hendriks klein, „ook al omdat we in een her kenbaar busje de stad rond rij den". Maar het wil nog wel eens gebeuren dat zo'n busje iemand tegemoet rijdt die op het eerste oog aan zijn auto staat te knutselen, en bij nade re bestudering bezig blijkt zijn carter-olie in de put te lozen. „Wij gaan er van uit dat ieder een inmiddels weet dat zoiets schadelijk is voor het milieu. Dus maken wij dan altijd een verbaal op, wat de persoon al gauw op een paar honderd gulden boete komt te staan", zegt Hendriks. Praktijk Het handboek moet de agent leren zijn ogen en oren open te houden voor milieuzaken. „Maar de beste leerschool is toch de praktijk", zegt de sa mensteller, „want je kunt niet direct alle delicten leren her kennen". Vooral de afvalber gen van horeca-bedrijven en kantoren verdienen volgens Hendriks de warme aandacht van de agent, want „daar gaat nogal eens iets fout in een stad waarvan het centrum vol staat met kantoorgebouwen en res taurants". Gevraagd naar de grootste wa penfeiten uit het tweejarig be staan van zijn dienst, reageert Hendriks onverschillig. „Grote successen haal je niet op korte termijn. Omvangrijke delicten zijn vaak historisch gegroeid. Ik ken een bedrijf dat na onze sommatie bereid was zijn sinds vele jaren vervuilde grond te laten saneren. Maar door alle juridische rompslomp en het aanvragen van vergunningen heeft het wel een jaar moeten duren voor er werkelijk be gonnen kon worden met schoonmaken. Hetzelfde geldt voor bedrijven die een hinder wetvergunning moeten aan vragen. Wij constateren dan een milieudelict, maar kunnen dat niet van vandaag op mor gen oplossen". Inmiddels heeft de bekend heid van Hendriks' team de interesse gewekt van politie korpsen uit andere delen van het land. „Enkele uitgeverijen hebben al belangstelling ge toond voor een landelijke uit gave van het handboek. Mis schien dat dat met wat aanpas singen mogelijk is. De delicten zijn overal hetzelfde, alleen de plaatselijke politie-verordenin- gen niet. Of andere korpsen iets aan het boek hebben weet ik niet. Ook al omdat het func tioneren van de milieupolitie in Utrecht uniek genoemd mag worden. Wij hebben een dienst van twaalf mensen, die zich continu met milieuzaken bezig houdt. In andere korp sen werkt misschien één mi lieu-ambtenaar. Die spoort wel eens wat op, maar schuift dat vervolgens af op plantsoenen diensten of openbare werken. Als je niet die milieubevlogen heid bezit die hiervoor nodig is, komt er van een werkelijke aanpak niets terecht". JEAN—PIERRE GEELEN ALS COMPENSATIE VOOR OPHEFFEN PERSONEELSSTOP ZOETERMEER De on derwijsbonden en bestu renorganisaties hebben de nieuwe plannen van staatssecretaris Ginjaar- Maas voor het speciaal on derwijs van de hand ge wezen. De president van de Haagse rechtbank heeft onlangs de perso neelsstop in het speciaal onderwijs - voor kinderen met leer- en gedragsmoei lijkheden - afgewezen. 1600 Kinderen moeten nu alsnog worden toegelaten. Voor vierduizend kinde ren is dit nog in onder zoek. Ginjaar-Maas ziet twee moge lijkheden als oplossing voor de financiële problemen waar voor zij zich gesteld ziet nu het speciaal onderwijs meer geld kost, dat zij evenwel niet van Financiën beschikbaar krijgt Volgens de Algemene Bond van Onderwijspersoneel (ABOP) gaan beide varianten in het gunstigste geval meer dan 600 arbeidsplaatsen kos- In het eerste geval stelt de staatssecretaris voor per 1 au gustus 1990 de formatie van speciale scholen met 2 procent te korten. Hierdoor gaan na 1 augustus 1991 240 arbeidsplaat sen verloren. Bovendien gaan direct 400 plaatsen verloren van 'boventalligen' die de scholen tijdens de personeels stop mochten behouden. Tweede mogelijkheid is dat het overschot aan leerkrach ten nog tot 1 augustus 1990 in dienst blijft, maar daar staat ter compensatie een algehele formafiekorting van 3 procent - 335 arbeidsplaatsen - tegen over, waarbij dus een jaar later nog de 400 overschotbanen ko men, aldus de ABOP. De onderwijsorganisaties vin den dat het onrechtmatige handelen van de overheid niet mag worden afgewenteld op personeel en leerlingen. Zij vinden dat de staatssecretaris terug moet naar de Tweede Kamer die immers heeft inge stemd met de bevriezing van de budgetten voor het speciaal onderwijs. De partijen hebben nog voor de verkiezingen de kans te laten zien dan de be zuinigingen van de baan moeten, aldus de katholieke vakorganisatie KOV. Op werkbezoek VVD-lijsttrekker Voorhoeve kan het zich niet veroorloven in deze vakantiemaand stil te zitten. Hoe wel de verkiezingscampagne nog niet officieel geopend is, trekt hij met partijgenoten op werkbe zoek - hier laat hij zich met zijn landbouwspecialist Blauw voorlichten door veehouder Bindt (met pet) uit Oostzaan, tijdens een bezoek aan de Twiskepolder en de Wijde Wormer. FOTO: ANP Geen keurmerk wasmiddelen in pvc-verpakking DEN HAAG Het Instituut voor Huishoudtechnisch Ad vies (IVHA) zal het zegel „Goedgekeurd door de Neder landse Vereniging voor Huis vrouwen" niet verstrekken aan fabrikanten van wasmid delen die pvc in hun verpak king verwerken. Volgens een woordvoerster van het IV HA wil het instituut met deze maatregel fabrikanten ont moedigen het milieu-onvrien delijke pvc te gebruiken. „Op dit moment gebruikt, voor zo ver wij weten, nog geen enke le wasmiddelenfabrikant pvc. Maar met de komst van de plastic* na-vulverpakkingen en wasbolletjes wordt die kans Steeds groter". Met de maatre gel hoopt het IVHA ook fabri kanten van andere produkten, zoals azijn, olie en batterijen te weerhouden van het gebruik van pvc in verpakkingsmate riaal. DE KNOLLEN Slagregens Een fikse onweersbui met slagregens en hagel heeft gisteren een deel van Haaften (tegenover Zaltbommel aan de Waal gelegen) onder water gezet. In plaats van auto of fiets was de kano ditmaal een geëigend vervoermiddel. In delen van Brabant en de Bommelerwaard werd de brandweer te hulp geroepen bij ondergelopen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3