Klooster blijft in Auschwitz kerk wereld Rainbow in ernstige problemen beroepingen Reformatorische RIAGG wil erkenning en subsidie „Zou ik die mensen de voeten wel willen wassen? fieidócSowant GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSc\wtant VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 PAGINA 2 Argentijnse bisschoppen voelen niets voor mis van verzoening BUENOS AIRES De Argentijnse bisschoppen voelen er niets voor op dit moment een mis van verzoening te vieren. „De kerk zal altijd ijveren voor vrede en verzoening, maar ie der moet daaraan op zijn terrein werken", aldus de voorzitter van de Argentijnse RK bisschoppenconferentie, kardinaal Raul Francisco Primatesta. Vertegenwoordigers van het leger en de maatschappelijke groeperingen, die elkaar tijdens de „vuile oorlog" van de jaren zeventig hebben bestreden, zouden zich tijdens deze mis moeten verzoenen. De Monteneros voerden van 1976 tot 1983 een guerrilla tegen het militaire bewind in Argentinië. De leider van de beweging, Mario Eduardo Firmenich, zit een gevangenisstraf van 30 jaar uit. Het verzoek bracht de Argen tijnse kerk in een moeilijk parket. De kerk kan zich onmoge lijk verzetten tegen verzoening tussen de verschillende maat schappelijke groepen. De mis zou echter kunnen worden uitge legd als een oproep aan de regering om Firmenich vrij te laten, als zij amnestie zou willen verlenen aan de militairen die zich tijdens de „vuile oorlog" aan schending van de mensenrechten schuldig hebben gemaakt. Bewegingen voor de mensenrechten hebben fel tegen het voorstel van de mis geprotesteerd. Men hoopt oud te worden en vreest de ouderdom Jean de La Bruyère HILVERSUM „Rain bow", de evangelisatie beweging van drs. L.P. Dorenbos verkeert in ernstige financiële en personele problemen. Direkteur Dorenbos moet naar eigen zeggen op korte termijn driehonderdduizend gulden opbrengen en vice- president Gerard de Jong stapt waarschijnlijk op. De po sitie van media-direkteur H. Pot zou ook ter discussie staan. Pot verklaarde van morgen niets te weten over zijn eventuele ontslag; De Jong was niet bereikbaar Dorenbos maakte de proble men bekend in Budapest. Hij is daar om ook in dat land evangelisatie-activiteiten op te zetten. De evangelist verklaarde dat hij zijn huis in Hilversum moet verkopen en de huur moet opzeggen van het pand waarin de diverse afdelingen van de Rainbow-stichtingen zijn ondergracht. Een evangelische gemeente in Hilversum heeft ruimte ter beschikking gesteld voor het gezin Dorenbos. Het werk zou ook in die ruimte kunnen worden voortgezet. De financiële problemen van Rainbow zouden zijn ontstaan tengevolge van slinkende in komsten van sympathisanten. Vooral de pro-life divisie „Schreeuw om Leven", die onder meer een krant uit geeft, zou veel geld hebben gekost en weinig giften heb ben binnengekregen van de honderdvijftigduizend sympa- tisanten. Die kregen allemaal de krant toegestuurd; maar slechts een klein deel stort daarvoor geld, naar verluidt. Over de personele problemen zei Dorenbos dat vice-presi dent De Jong „ook naar bui ten wilde treden, maar je kunt moeilijk met twee ge zichten op de voorgrond staan". Gerard de Jong heeft in het verleden zijn computerbedrijf verkocht en investeerde dat geld onder meer in Rainbow. Volgens Dorenbos is de Jong „nu ook schuldeiser gewor den", en heeft dat de situatie nog ernstiger gemaakt. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Harskamp Tj. de Jong te Garderen; voor Zwammerdam A.N. .Rietveld te Amerongen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Dundas (Can.) (Free Re formed Church) K. Hoefnagel te Nieuwpoort. RABBIJN ASCHKENAZY SCHRIJFT OPEN BRIEF AAN MGR. BOMERS WARSCHAU Het Kar melietessenklooster in Auschwitz wordt voorlo pig niet overgeplaatst. De demonstraties van joden uit het buitenland maken volgens de aartsbisschop van Krakow, kardinaal Frantisek Macharski, de bouw van een bezinnings centrum buiten het ter rein van het voormalige concentratiekamp onmo gelijk. In een verklaring, die is ver spreid door het officiële Poolse persbureau PAP, betreurt Ma charski „de campagne van aanklachten en veronderstel lingen evenals de niet alleen met woorden uitgevoerde aan vallen" van joodse organisaties in het westen. Deze organisaties hebben min achting getoond voor de chris telijke waarden en de symbo len van het geloof en zijn op het terrein van het klooster doorgedrongen, aldus Ma charski. In die sfeer is de bouw van het bezinningscen trum, waar behalve voor de zusters ook ruimte is voor con tacten tussen mensen van ver schillende naties en godsdien sten, volgens de kardinaal on mogelijk. Vorige maand protesteerden Amerikaanse joden onder lei ding van rabbijn Abraham Weiss tegen het klooster, dat gevestigd in het „theater" van Auschwitz, waar tijdens de oorlog gifgas lag opgeslagen Zij drongen door tot het ter rein van het klooster, maar werden door arbeiders van het terrein weggesleept. Enkele weken eerder hadden 300 le den van een internationale zionistenorganisatie eveneens bij het concentratiekamp tegen het klooster gedemonstreerd. Macharski behoorde tot de vier kardinalen die in 1987 met het Joods Wereldcongres overeenkwamen dat het kloos ter voor 22 februari 1989 van het terrein van Auschwitz zou zijn verdwenen. Radio Vaticana heeft donder dag bevestigd dat de over plaatsing van het klooster voorlopig van de baan is. De verklaring van Macharski werd zonder'commentaar inte graal uitgezonden tijdens de nieuwsbulletins. Bovendien werd de verklaring door de Vaticaanse perszaal verspreid. Het Vaticaan nam niet als zo danig deel aan de onderhande lingen tussen de kardinalen en het Joods Wereldcongres over de overplaatsing van het klooster. De leiding van de Rooms-Katholieke Kerk be schouwde de kwestie als een zaak van de Poolse kerk. De Poolse regering maakte vo rige maand bekend dat de RK Kerk pas in maart dit jaar, dus een maand nadat het klooster had moeten zijn overgeplaatst, een vergunning voor de bouw van het bezinningscentrum had aangevraagd. Deze ver gunning is 15 juni door het ge meentebestuur van Oswiecim (de Poolse naam van Ausch witz) verleend. Volgens drs. M.F.H.M. Poort huis, studiesecretaris voor Kerk en Israël van de Neder landse kerkprovincie, hebben de drie andere kardinalen die in 1987 de overeenkomst met het Joods Wereldcongres heb ben gesloten, nu de morele plicht de overplaatsing van het klooster toch te doen uitvoe ren. Het betreft de kardinalen Godfried Danneels (Meche- len), Jean-Marie Lustiger (Pa rijs) en Albert Decourtray (Lyon). Hij verwacht dat de Vaticaan se commissie voor de betrek kingen met het jodendom, die wordt geleid door kardinaal Willebrands, zich nu ook met de kwestie gaat bemoeien. Poorthuis noemt het „onge looflijk pijnlijk" dat Macharski de joden uit het buitenland de schuld geeft. Tijdens de We reldoorlog zijn miljoenen jood se Polen vermoord. Er leven nu nog maar 5.000 joden in het land. Het is daarom naar zijn mening zeer nobel dat de bui tenlandse joden opkomen voor hun omgekomen geloofsgeno ten. Rabbijn Y. Aschkenazy uit Hilversum, hoogleraar Talmu- dica aan de katholieke univer siteiten in Amsterdam en in Utrecht, heeft in een open brief bisschop Bomers aange sproken op diens inmiddels ge wraakte interview met het Nieuw Israelietisch Weekblad. „Als overlevende van Ausch witz" is het voor de rabbijn onbegrijpelijk en pijnlijk wat de bisschop heeft gezegd over de aanwezigheid van de kar melietessen in Auschwitz. De bisschop verklaarde overtuigd te zijn van de oprechte bedoe lingen van de zusters en vroeg zich af of hij „als ik jood zou zijn geweest, zich ook zo ge griefd zou hebben gevoeld door het klooster". Brief Rabbijn Aschkenazy verder in zijn brief aan de bisschop: „U zegt dat u zich de gevoelens van joden wel kunt voorstel len, maar dat kunt u niet. Ik heb de stellige overtuiging dat u zich niet hebt afgevraagd wat het betekent om dagelijks te moeten overleven met alle verschrikkingen voor ogen". Jakobsschelp voor bedevaartgangers In de Voorburgse St. Marti- nuskerk is vanmorgen een eu charistieviering geweest voor vijfentwintig jongeren uit het bisdom Rotterdam die van daag vertrokken naar Santia go de Compostella. Daar gaan ze in aanwezigheid van onder andere bisschop R.Ph. Bar, kardinaal Simonis en de paus ter bedevaart. Er worden in totaal driehonderdduizend jongeren verwacht. De jongeren werden heenge zonden door vicaris-generaal W.J.M. van Paassen. Hij gaf iedere bedevaartganger een Jakobsschelp, in vervlogen tij den het „bewijs" van deelna me aan de bedevaart naar de plaats waar volgens overleve ring de apostel Jakobus be graven ligt. Deken L. Banning uit Leiden begeleidt de jongeren naar Santiago. Op de foto: vicaris-generaal Van Paassen (r) reikt de Ja kobsschelp uit; naast hem de ken Banning. FOTO: RINUS SLIERENDRECHT SCHIEDAM De Gere formeerde Landelijke In stelling voorAmbulante Geestelijke Gezondheids zorg „De Poort" heeft bij het ministerie van WVC een aanvraag om erken ning ingediend. Als de aanvraag wordt gehono reerd is De Poort naast een joodse organisatie in Amersfoort de enige le vensbeschouwelijke in stelling voor ambulante geestelijke gezondheids zorg die door de overheid wordt gesubsidieerd. „Het werk groeit ons bijna bo ven het hoofd", zegt mw. A. Kalkman, een - van de vele vrijwilligers vaij De Poort. Er zijn enorme wachtlijsten, waardoor regelmatig moet worden verwezen naar ande re instellingen. Voor de cliën ten is dat een onverkwikkelij ke zaak, omdat zij bij De Poort juist ook met hun ge- loofs- en gewetensproblemen terecht kunnen. De Riagg's (Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg) vindt men te „neutraal", aldus Kalkman. De Poort werd elf jaar gele den in het leven geroepen en heeft thans kantoren in Schiedam, Amersfoort en Goes. Er wordt gewerkt aan een vestiging in Zwolle. De organisatie heeft enkele be roepskrachten in dienst en drijft daarnaast op de arbeid van vele vrijwilligers en psy chologen, psychiaters en pre dikanten die zich voor bij voorbeeld een dag in de week beschikbaar stellen. De Poort ontvangt giften uit de hele „gereformeerde ge zindte" en krijgt jaarlijks een vaste bijdrage uit de kassen van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, de Christelijke Gere formeerde Kerken en de Ge reformeerde Gemeenten. De meeste cliënten zijn afkomstig uit deze kerken, maar De Poort staat ook open voor an dere geloofsrichtingen, zo on derstreept Kalkman. Enkele maanden geleden liet de NVAGG, de vereniging van alle 58 Riagg's. het Inter kerkelijk Contact in Over heidszaken (CIO) weten dat zij niets voelt voor het idee in elke Riagg een pastor te in stalleren. Cliënten zijn mobiel genoeg om buiten de instellin gen religieuze verzorging te krijgen, zo werd gezegd. DEN HAAG „Ja, ik kan wel zeggen dat de Geest mij soms geleid heeft om dat te zeggen waardoor die ander ge holpen zou kunnen wor den". H.A. Vorwald, sol daat van het Leger des Heils, voegt er haastig een paar woorden aan toe: „dat geholpen wor den zeg ik in alle be scheidenheid, hoor". Vorwald is coördinator van de „Raad en Daad balie" in het gebouw van de Leger-afdeling Con greszaal, aan de Prinse gracht in Den Haag. Iedere dag van negen tot vier uur zitten vrijwilligers klaar om iedereen die komt aankloppen te helpen. Voor zover mogelijk natuurlijk, „want wij zijn bijvoorbeeld geen maatschappelijk wer kers", aldus Vorwald. De balie is een van de vele as pecten van het Leger, in 1865 gesticht door William Booth als evangelisatie- en sociale beweging. In Nederland ho ren ongeveer tienduizend mensen bij het Leger: zo'n 9500 Heilssoldaten en 500 offi cieren. En daarnaast zijn er natuurlijk de mensen die de bijeenkomsten bezoeken. Behalve het vele sociale werk van het Leger is de „levens heiliging" een karakteristiek: niet roken en drinken bij voorbeeld, maar ook het soci aal en maatschappelijk werk. Dat is dan ook een belangrijk aspect van de balie aan de Prinsegracht. Soms komen mensen binnen om kleren, om onderdak of om voedsel. De klerenkelder, de nood- slaapplaatsen en de diepvries- DE VELE WONINGEN Dit is het vijfde artikel in een serie waarin de karak teristieken van kerken, kerkgenootschappen en groepen naar voren komen. Vorige afleveringen ston den in de kranten van 27, 31 juli, 3 en 8 augustus jl. kist van het Leger zijn er goed voor. Maar er zijn ook mensen die om heel alledaagse dingen ko men. Even een telefoonboek in kijken, even bellen of ge woon even een praatje ma ken. En vaak wordt het be zoek afgerond met een ver wijzing naar een professionele instantie, vooral ook naar de eigen maatschappelijke wer kers van het Leger in de Wa genstraat. Of naar de politie of naar het Vluchtelingen- wald. „Als je mensen moet helpen met kleren, moet je soms echt..." Hij aarzelt even, maar hij bedoelt zoiets te zeg gen als: ongewassen mensen stinken soms erg. „Ik denk dan weieens: zou ik die men sen de voeten wel willen was sen? De Heer deed het wel. Maar ik?" Vorwald is al sinds 1945 bij het Leger en heeft een aan zienlijke hoeveelheid taken gehad. Veelal organisatorisch of administratief, maar ook muzikaal, in het korps. Hij is Heilssoldaat H.A. Vorwald slagwerker. Als er een con cert is, moet hij zijn „ijzerhan del" meenemen, zoals hij zijn triangel, cimbalen en andere attributen noemt. Er ligt een beetje een scha duw over dat musiceren, al zal Vorwald dat niet zo zeg gen. „De muziek van het korps is veel moeilijker ge worden, hoor. Het slagwerk is echt ingewikkeld. En eerlijk gezegd kan ik niet altijd meer zo goed meekomen. We krij gen nu in ons korps een slag werker, die heeft Conservato rium gehad. Dan hoef ik niet meer. Ja, dat gaat gebeuren per 23 augustus. Maar die col lega zit in het stafmuziek korps en dan is'ie één keer in de maand weg, naar Amster dam. Ik weet het niet, maar ik hoop wel, dat ik invaller ben, die ene zondag per maand". Vorwald spreekt gemakkelij ker over andere mensen dan over zichzelf. Meestal zijn het aardige mensen, die binnen komen, vertelt hij. Maar: „je moet natuurlijk een beetje za kelijk zijn, hier aan de balie. Sommige mensen willen je belazeren. Ja, echt. Bijvoor beeld met kleren. Komen ze bij mij om kleren en twee da gen later, bij een medewerk ster, klagen ze weer over de kou en dat ze geen warm goed hebben. Die kleren die ze al hadden gekregen, verkopen ze. Voor drank bijvoorbeeld". Maar dat zijn de uitzonderin gen, blijkt uit het relaas, ,,'t Is vaak heel dankbaar werk. FOTO: CEES VERKERK Mensen helpen, soms alleen maar door te luisteren, is het mooiste wat er bestaat. En ze komen hier uit alle lagen van de maatschappij. Van de zelf kant, maar ook uit de hoge ambtenarij". Bijbeltekst Het antwoord op de vraag waarom Vorwald achter de balie zit, komt heel snel en zijn ogen glanzen nog wat meer: „Op een bepaald ogen blik heb ik mijn leven in de hand van de Heer gelegd. En dan wil je ook wat voor Hem doen. Ik denk zo vaak aan die tekst: „In zoverre gij dit voor de minste mijner broeders hebt gedaan, hebt gij het Mij gedaan". Ik zou hier op de muur achter mij wel een wandkleed willen hebben met die tekst erop. Want daar gaat het om: de Heer". Er is nog een tekst die hem erg aanspreekt: die waarin staat dat Jezus de schare ziet en met ontferming bewogen was. „Dat is zo machtig hè, Jezus ziet de schare en zijn hart klopt voor al die mensen afzonderlijk. Dat spreekt mij zo vreselijk aan. In zijn ont ferming heeft Hij mij ook op het oog. Dat is eerlijk gezegd ook de grond voor mijn werk hier. Ik heb hobby's genoeg; ik zou me niet vervelen, geen moment. Maar het werk hier is belangrijker, het is werken voor de Heer". Vorwald zegt dat hij vooral in het begin van zijn balie-werk de problemen van de mensen wel mee naar huis nam. Maar daar ga je op den duur aan kapot. Langzamerhand is hij wel gewend aan het werk en weet hij de juiste afstand te bewaren: met je gevoel bij de mensen zijn, maar de emoties niet laten overheersen. Maar na al die jaren gebeurt het toch ook nog wel dat 't steekt in z'n hart, wanneer iets bij mensen niet goed gaat. Maar er gebeuren ook mooie dingen. „De meesten komen niet terug om dank je wel te zeggen. Sommigen wel en dat is heel fijn. Dan zie je dat een leven een andere wending heeft genomen; van een dood lopende weg naar een weg met toekomst". Heel erg is het, herhaalt hij, wanneer mensen toch niet die ene stap kunnen maken. „Je hebt een gevoel van onmacht als mensen blijven vastzitten in wat hun juist zoveel ellen de bezorgt. Dat doet pijn, die voel je hier en hij drukt een vuist op z'n hart. LÜTSEN KOOISTRA Schokken in Polen Het is ii n deze kolom al eerder geconstateerd dat de politie ke ontwikkelingen in Polen zich schoksgewijs voltrekken. Na de ronde-tafelconferentie, het weer toelaten van Solidari teit en de enorme verkiezingsnederlaag van de communisti sche partij, heeft nu de opstelling van de Boerenpartij en de Democratische Partij voor grote opschudding gezorgd. Deze partijen lijken, na een aanvankelijke aarzeling, toch bereid om met Solidariteit te praten over de vorming van een coali tieregering. Een dergelijke regering zonder de communisten zou kunnen rekenen op een meerderheid in het Poolse par lement. De opstelling van de twee kleine partijen, die in het verle den altijd gedwongen partners zijn geweest van de communisten, is een lelijke tegenvaller voor president Jaru- zelski en de overige communistische leiders. Toen zij eerder dit jaar instemden met het houden van verkiezingen, gingen zij ervan uit samen met de twee partijen een meerderheid te kunnen behouden in het lagerhuis, de Sejm. Maar het is al leen dank zij het feit dat zij tevoren zetels toegewezen had den gekregen, dat er nog communisten in het parlement zit ten. Voor de overgrote meerderheid van de bevolking telt al leen Solidariteit. Intussen is de vorming van een nieuwe Poolse regering in een impasse beland. President Jaruzelski heeft Czeslaw Kiszczak aangewezen als premier. Deze generaal doet ver woede pogingen een grote coalitie te vormen met Solidariteit. Maar het vakverbond wil daar niets van weten. En zonder Solidariteit is er in Polen geen regering te vormen die op de steun van de bevolking mag rekenen. Het alternatief van het vakverbond, een regering zonder communisten, is weer on aanvaardbaar in de ogen van Jaruzelski en de zijnen. En aangezien de president de premier moet aanwijzen, is de kans op een Solidariteit-premier vooralsnog gering. WANNEER Kiszczak inderdaad geen meerderheid weet te verwerven en Jaruzelski niet bereid is Solidariteit een kabi net te laten formeren, staat de Poolse president voor een ui terst moeilijke keuze. Het pas gekozen parlement buitenspel zetten is, gelet op de enorme problemen waar Polen mee worstelt, nogal onwaarschijnlijk. Zo'n drastische stap zou het land in rep en roer brengen en door het Westen ongetwijfeld worden beantwoord met het opschorten van de onlangs toe gezegde miljardenhulp, zonder welke Polen niet kan overle ven. Het alternatief is het houden van nieuwe verkiezingen, maar ook dat biedt Jaruzelski een weinig aanlokkelijk per spectief. De eerstvolgende verkiezingen zullen volledig vrij zijn, zo is overeengekomen. Het zal de communisten zwaar vallen dan nog zetels te veroveren in het parlement. De leider van de Poolse Democratische Partij heeft gezegd „aan elke regering te willen deelnemen die het nationale vertrouwen geniet". Daaruit kan maar één conclusie worden getrokken: dat kan slechts een regering zijn zonder leden van de communistische partij. De recente stoelendans, waar bij de hoogste functies (president, premier en partijleider) juist werden toebedeeld aan die communistische functiona rissen die ook verantwoordelijk zijn voor de jarenlange re pressie en de economische chaos in het land, heeft het laatste restje vertrouwen in Jaruzelski en de zijnen doen verdwij nen. HET antwoord op de vraag of Jaruzelski de uiterste conse- 1 quentie durft te trekken uit de politieke situatie in zijn land een regering zonder communisten moet voor een deel uit Moskou komen. Het zou immers voor het eerst zijn dat niet-communisten in een Oostblokland aan de macht komen. In eerdere instantie hebben woordvoerders van het Kremlin verklaard dat de Sovjetunie daar vrede mee kan hebben, zo lang de regering democratisch is gekozen. Als Moskou hierbij blijft en Jaruzelski de stap waagt, zou dat een schok geven die tot ver buiten Polen gevoeld zal worden. Af en toe zon DE BILT (KNMI) Het is dit weekeinde weliswaar geen prachtig zomerweer, maar met af en toe zon, weinig of geen regen en een middagtempera- tuur van 22 a 23 graden aller- zins redelijk. Bovendien is er niet veel wind, de watersport zou liever meer hebben. Ach ter een frontensysteem, dat in de komende nacht over ons land trekt, stroomt tamelijk stabiele lucht over onze omge ving uit. De overgangszone tussen zeer warme lucht boven zuid-Europa en koelere boven de Britse Eilanden komt in be gin volgende week dichterbij ons land waardoor de kans op buien dan weer groter wordt. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig tot en met zater- Britse Eilanden, half- tot zwaar be wolkt en nu en dan regen Vooral in Zuid-Engeland ook perioden met zon Middagtemperaturen van 17 gra den aan de west-kusten van Schot land en Ierland tot 21 graden elders. In zuidoost Engeland temperaturen tot 24 graden België en Luxemburg: af en toe zon. daarna overwegend bewolkt en nu en dan regen. Middagtemperaturen omstreeks 22 graden, maar aan de Belgische kust iets koeler. West-Duitsland: wolkenvelden en vooral in noord- en midden Duits land nu en dan regen Morgen ook kans op een lokale onweersbui. Mid dagtemperaturen van 22 graden in het noorden tot ongeveer 26 graden in het zuiden. Frankrijk in het noorden en noord westen wolkenvelden en een enkele bui en middagtemperaturen om streeks 23 graden. Elders flinke zon nige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperaturen daar van 25 graden aan de kust van de Golf van Biscaje tot 30 graden in de omge ving van de Middellandse Zee. Spanje en Portugal overwegend zon nig, maar in zuidoost-Spanje in de middag en avond kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperaturen aan de Atlantische kusten van Spanje en Portugal 23 tot 26 graden, aan de kusten van de Middellandse Zee om streeks 32 graden en in de binnen landen plaatselijk oplopend tot 40 graden. enkele wolkenvelden. Middagtempe raturen omstreeks 30 graden, maar aan de noordzijden van de eilanden Zwitserland en Oostenrijk: verander lijk bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Morgen perioden met zon en vrijwel overal droog Middag temperaturen 25 tot 29 graden. Italië enkele regen- of onweersbui en. Morgen droog en overwegend zonnig. Middagtemperaturen 28 tot 31 graden, in Zuid-Italië plaatselijk tot 35 graden. Joegoslavië: vooral in het binnenland enkele regen- of onweersbuien. Aan de kusten ook perioden met zon. Middagtemperaturen omstreeks 30 Griekenland droog en zonnig. Mor gen in de middag en avond in het noordelijk deel van het vasteland kans op een lokale onweersbui. Mid dagtemperaturen van 32 graden aan de kusten en op de kleinere eilanden, tot 37 graden landinwaarts WEERRAPPORT 30 23 03 Singapore

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2