Het is nu of nooit Nieuwe premier van Japan is overgangsfiguur Obeid alleen vrij bij gevangenenruil Echtpaar strijdt voor rechter over lot van diepvries-embryo's fokbdSowumt „Dode" vrouw komt tot leven OOSTDUITSERS PROBEREN MASSAAL TE VLUCHTEN l9) DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB a BUITENLAND WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 SPRINGFIELD Een 87-jarige inwoonster van een verpleegtehuis in Springfield, Ohio, is onder de handen van degene die haar zou bal semen voor haar uitvaart, tot leven gekomen. Zij ligt thans in, naar omstandigheden redelij ke staat, in een ziekenhuis. De vrouw, Carrie Stringfellow, werd zaterdagavond na een tele foontje door een begrafenisondernemer van het verpleegtehuis opgehaald. Begrafenison dernemer Dennis Porter zei dat hij de vrouw op de balsemtafel had gelegd, toen „zij een ge luid maakte, iets zei" en haar oogleden be woog. Ook voelde hij een zwakke pols. Porter belde onmiddellijk een ambulance die de vrouw naar het ziekenhuis bracht. De directie van het verpleegtehuis weigert commentaar over deze zaak. Er wordt een onderzoek inge steld. Kanaalzwemmers lopen gevaar LONDEN De Britse kust wacht heeft eenieder die het Kanaal tussen Groot-Brittan- nië en Frankrijk wil over zwemmen opgeroepen zich twee keer te bedenken, voor dat hij of zij daadwerkelijk in deze drukke waterweg duikt. De Kanaalzwemmers lopen grote risico's dat zij worden overvaren door schepen, die hen onmogelijk kunnen ont wijken. Elk jaar jaar proberen dertig a veertig mensen de afstand tus sen Groot-Brittannië en Frankrijk zwemmend te over bruggen Meerderheid Slovenen wil onafhankelijkheid BELGRADO Een meerderheid van de Sloveense bevolking vindt dat ze beter af zou zijn als de deelre publiek onafhankelijk van Joegosla vië zou worden. Dat blijkt uit een opiniepeiling. De Joegoslavische deelrepubliek Slovenië heeft een in woneraantal van ruim twee miljoen, minder dan negen procent van de totale Joegoslavische bevolking van 23 miljoen. Het is evenwel de meest westers georiënteerde republiek van Joegoslavië. Bovendien heeft Slove nië de snelst groeiende economie van alle deelrepublieken. Politici in meer conservatieve republieken als Servië willen echter niets van de Sloveense verlangens weten. Russisch protest tegen nieuwe kieswet Estland MOSKOU Nadat het parlement van Estland gisteren na een verhit debat een nieuwe kieswet had aangenomen, heeft een vertegenwoordiger van de Russische bevolking van de Oostzeerepu- bliek de Russen opgeroepen vandaag te gaan sta ken uit protest tegen de wet. In de nieuwe wet wordt bepaald dat kiezers ten minste twee jaar in Estland moeten wonen. Voor kandidaten bij verkiezingen geldt een minimumperiode van vijf jaar. De wet is van toepassing op de verkiezingen voor de Sovjets (raden) van steden en districten later dit jaar, maar journalisten verwachten dat de wet uiteindelijk uitgebreid zal worden tot de Opperste Sovjet van de republiek. In 1979 vorm den de etnische Esten 65 procent van de Estland- se bevolking, maar door de voortdurende immi gratie van Russen en andere niet-Esten zouden de Esten nu zelfs in de minderheid kunnen zijn. Staking in Abchazië tegen pasjessysteem MOSKOU In de Sovjetrepubliek Abchazië hebben werknemers van winkels en bedrijven gisteren het werk neergelegd, nadat bekend werd dat morgen een speciaal pasjessysteem ingevoerd wordt. De Sovjetautoriteiten hopen via de pasjes de noodtoestand in de republiek, waar de afgelopen maan den etnische onlusten uitbraken, beter te kunnen handhaven. Inwoners mo gen vanaf morgen hun woonplaats al leen nog maar verlaten als zij een spe ciale pas hebben. Er komt één pas die binnen de stad geldt en een tweede pas waarmee Abchazen zich binnen de hele republiek Abchazië mogen ver plaatsen. Het Sovjetpersbureau Tass zei niet wie recht heeft op de uitge breide pas. Indiase soldaten verlaten Sri Lanka COLOMBO India heeft gisteren zeven honderd militairen teruggetrokken uit Sri Lanka. Sinds zondag hebben nu in totaal 1600 militairen van de 45.000 a 60.000 leden tellende „Indiase vredesmacht" het land verlaten. India is bereid al zijn troepen uit Sri Lanka terug te trekken voor februari volgend jaar, als in de door Tamils gedomi neerde noordoostelijke provincies van Sri Lanka een commissie wordt ingesteld, die de controle overneemt als de Indiërs een maal zijn vertrokken. De Indiase troepen kwamen in 1987 naar Sri Lanka om de Sri- lankaanse regering te helpen met het ont wapenen van separatistische Tamils en om de Tamilbevolking te beschermen tegen de Singalezen. De Tamil Tijgers weigerden echter de wapens neer te leggen. Arbeiderspartij blijft toch in regering Israel TEL AVIV/TUNIS De Israëlische Arbeiderspartij blijft deel uitmaken van de regeringscoalitie met de Likud-partij zolang de vrede een kans krijgt. Dat heeft de leider van Arbei derspartij en vice-premier Shimon Peres gisteren op een partijbijeenkomst in Tel Aviv gezegd. - Vorige maand ontstond een ernstige kabinetscrisis over het vredesinitiatief van de Israëlische regering. Het conflict is inmiddels bijge legd. Minister van defensie Yitzhak Rabin zei gisteren echter dat onderhandelingen met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) nog steeds uit den boze zijn. De leider van deze PLO, Ya- sir Arafat, is gisterochtend in Tunis unaniem gekozen tot voorzitter van het centraal comité van Fatah, de belang rijkste groepering binnen de PLO. De onlangs zestig jaar geworden Arafat richtte de Fatahbeweging in 1959 zelf op. Het congres van Al-Fa- tah sprak zijn steun uit aan het gematigde vredesbeleid van de PLO-leider en keerde zich tegen het vredesplan van de Israëlische regering. Volgens het congres van Al- Fatah zijn verkiezingen in de bezette gebieden alleen mo gelijk na terugtrekking van de Israëlische troepen. In een resolutie heeft het congres de aanbeveling ge daan om „de militaire actie en alle strijdvormen om een einde te maken aan de Israë lische bezetting voort te zet ten en uit te breiden". De verklaring bevat tevens een aanbeveling de twintig maanden oude Palestijnse in tifada (opstand) op te voeren. Het congres van Al-Fatah deed ook een dringend beroep op de Verenigde Sta ten het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen te erken nen, in te stemmen met een onafhankelijke Palestijnse staat en het houden van een internationale vredesconfe rentie. Ook heeft Al-Fatah een spe ciale commissie ingesteld die joden van emigratie naar Is rael moet afbrengen. Volgens het slotdocument is dit be sluit genomen „met het oog op het belang van de demo grafische factor in het Israë- lisch-Arabische conflict en de inspanningen van de zio nistische beweging joodse immigratie in Israel aan te moedigen". (Van onze correspondent Wera de Lange) BUDAPEST Voor het consulaat van de Bondsre publiek in de Hongaarse hoofdstad Budapest is het zelfs 's nachts druk. Voor de deur liggen mensen te slapen, die hopen met zo'n ongemakkelijke over nachting de volgende och tend snel aan de beurt te komen. Er liggen enkele Hongaren, maar er liggen vooral mensen uit Oost- Duitsland. De meeste van die DDR-burgers liggen daar niet alleen letterlijk maar ook figuurlijk onge makkelijk. Want met de moed der wanhoop slaapt niet lekker. „Bij ons thuis doen voortdu rend geruchten de ronde dat wij, mensen uit. de DDR, bin nenkort niet eens meer naar Hongarije mogen reizen. En nu, met de afbraak van de grensbewaking hier in Honga rije, dachten we: „Nu of nooit". Dus zitten we hier", zegt een man uit de DDR-in- dustrieplaats Halle. Morgenochtend kr zijn best van het consulaatspersoneel te horen, dat hij volgende week maar terug moet komen. Dan krijgt hij misschien wat geld om de volgende vier weken door te komen. Meer hebben de West duitsers, die van het „andere" Duitsland, op het moment niet te bieden. Niet ontgaan Het was de DDR-burgers de afgelopen maanden niet ont gaan, dat de Hongaarse rege ring het elektronisch beveilig de hek tussen Hongarije en Oostenrijk aan het afbreken is. Dit feitelijke bericht en het onjuiste gerucht dat de Westduitse ambassade in Bu dapest klaar staat om DDR- burgers te helpen bij de over tocht naar het Westen, waren genoeg. Honderden, zo niet duizenden, DDR-burgers zijn deze zomer naar Hongarije ge komen, vooral met het doel om van daaruit naar het Wes ten te vluchten, meestal met West-Duitsland als einddoel. Op dit moment zouden in het Westduitse consulaat in Buda pest meer dan honderd Oost duitsers verblijven. Hongarije was als vakantie land voor de DDR-burgers toch al zeer in trek. Naar het Westen reizen is hun niet toe gestaan. En Hongarije lijkt tenminste nog op het Westen, zeker in het aanbod van aardi ge kleren, leuke café's en an dere waar, die in de DDR niet voorhanden is. Maar dit jaar zijn, volgens een Hongaarse reisagent in Oost- Berlijn, maar liefst 280 000 DDR-burgers naar Hongarije gereisd, achttien procent meer dan in het vorige jaar Voor hoeveel van die mensen de „Republikflucht" het voor naamste reismotief is, valt moeilijk na te gaan. Vast staat wel dat de meeste vluchtelingen bedrogen uit zijn gekomen. Heel moeilijk „Zo maar" de grens naar Oos tenrijk passeren, blijkt nog steeds heel moeilijk. Het hek, de elektronica en het prikkel draad mogen dan van de grens verdwenen zijn, de grens wachten zijn actiever dan ooit. Het gros van de illegale grens- overschrijders uit de DDR wordt gepakt. Slechts een op de tien haalt het tot Wenen, luidt het gerucht onder tereur- gestelde vluchtelingen, wier poging mislukt is. De jongen uit Halle heeft het geprobeerd, aan de zuidkant van Hongarije in een kleine grensplaats. Hij werd gepakt door de grenswachten en naar het politiebureautje van Nagy- kanizsa gebracht. Daar hadden hij en zijn mede-reizigers nog geluk. De politie maakte pro- ces-verbaal op, maar het ge vreesde stempel in hun DDR- paspoorten bleef uit. „Vrien den van ons hebben het vorige week ook geprobeerd. Zij wer den ook gesnapt en kregen wèl een stempel in hun pas. Als die naar huis terug gaan, belanden ze absoluut in de ge vangenis. Republikflucht, dat is bij ons een doodzonde", zegt hij. Hij heeft eigenlijk geen Oostduitse vluchtelingen in het opvangkamp Giessen bij Frankfurt, dat inmiddels overvol is ge raakt. De komende tijd worden echter nog meer vluchtelingen uit de DDR verwacht. FOTO: AP hoop meer, onze man uit Hal le. Hoop is er wel voor de 72 Oostduitsers die gisteren in Frankfurt aankwamen. De vluchtelingen, voor het me rendeel jonge mensen met kinderen, zijn onder het mom van een vakantie naar Honga rije gereisd en vervolgens re delijk eenvoudig naar Oosten rijk gevlucht. Zij werden „als vrije burgers van een vrij land" verwelkomd door Ge rald Weiss, functionaris van de deelstaat Hessen. Hij zei er wel bij dat de vluchtelingen zich moesten voorbereiden op „enig ongemak", daar het doorgangskamp in Giessen overbevolkt is. In Giessen, ten noorden van Frankfurt, zijn meer dan tweeduizend Oost duitsers ondergebracht in sporthallen en kerkgebouwen. „We hebben de noodtoestand bereikt", zo zei Weiss. Bonn- verwacht dit jaar meer dan tachtigduizend Oostduitse vluchtelingen. Door de straten van Bayrut trok gisteren een stoet van in het zwart geklede Hezbollah- vrouwen. Zij droegen portretten mee van familie- en gezinsleden, die in de aanhoudende oorlog in Bayrut om het leven zijn gekomen. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) TEL AVIV/BAYRUT De speciale VN-gezant Marrack Goulding heeft Israel gisteren gevraagd de ontvoerde sjeik Obeid onvoorwaardelijk vrij te laten. De Israëlische mi nister van defensie Rabin maakte echter duidelijk, dat Obeid alleen bij een gevangenenruil vrij kan komen. Goulding bracht een bezoek aan het Midden-Oosten om het lot te achterhalen van de Amerikaanse VN-officier Hig- gins, die door zijn Libanese ontvoerders vorige week zou zijn opgehangen als vergelding voor Obeids ontvoering. Goul ding is inmiddels teruggekeerd in New York. De sji'itische leiders in Liba non hebben gisteren opnieuw gezegd niet te willen praten over de uitlevering van drie Israëlische „krijgsgevangenen" en een aantal westerse gijze laars, in ruil voor de vrijlating van de door Israel ontvoerde sjeik Abdul-Karim Obeid. Sjeik Sobhi Tofaili, een voor aanstaand leider van Hezbol lah, zei dat er geen sprake kan zijn van onderhandelingen over de gijzelaars, zolang Obeid nog gevangen zit. Een Israëlische sluipschutter heeft gisteren een einde ge maakt aan een korte gijze lingsactie in het grensgebied met Jordanië. Een Jordaanse soldaat had, om nog onbeken de redenen, een vrouw gegij zeld in een schuur bij een kib boets. De Israëlische minister van defensie Rabin greep het incident aan om te onderstre pen dat zijn land door terreur wordt bedreigd. „Voor ons is de strijd tegen terreur een kwestie van leven en dood", zei hij. „Het is goed mogelijk dat het gewoon weer een actie was van een krankzinnige Jordaniër. Maar de Israëlische troepen doodden hem en be vrijdden de gijzelaar. Het on gelukkige voorval is daarmee beëindigd". Poolse partijen denken nog over kleine coalitie WARSCHAU De Poolse Verenigde Boerenpartij en de Democratische Partij, twee kleine bondgenoten van de communistische partij, willen niet meteen ja of nee zeggen tegen het voorstel van de op positie om samen een „kleine coalitie" te vormen. Maandag deed Lech Walesa, de voorzit ter van Solidariteit, deze par tijen het voorstel samen een regering te vormen zonder de communisten. De afgelopen weken zijn de Boerenpartij en de Democratische Partij wat losser van de communisten ko men te staan. Het feit dat zij Walesa's voorstel niet meteen afwijzen, wordt door sommi gen gezien als een hoopvol te ken voor Solidariteit. Evacuaties Tsjernobyl MOSKOU Meer dan drie duizend mensen uit de regio Brjansk, een gebied op 350 ki lometer van de kerncentrale in Tsjernobyl, worden alsnog geëvacueerd. Na de kernramp in 1986 is het aantal ziekten verdubbeld. Het is niet bekend wat de mensen mankeren. Eerder verzekerden de autori teiten dat de bewoners van Brjansk geen gevaar liepen. MARYVILLE Voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Staten moet een rechter beslissen wie de voogdij over zeven embryo's krijgt. Zes jaar lang zijn eicellen van de vrouw via de omweg van de reageerbuis bevrucht met het sperma van de man. De ze ven embryo's die daaruit ont stonden, zijn ingevroren. Maar voordat het echtpaar besloot kinderen te gaan krijgen en een embryo bij de vrouw te la ten inplanten, kwam de man na tien jaar huwelijk met een v-erzoek tot echtscheiding we gens „onverzoenlijke verschil len". De twee zijn het nu oneens over wat er met de embryo's moet gebeuren. De man. Ju nior Lewis Davis (30). heeft gezegd dat hij geen kind meer bij de vrouw wil, niet wil dat zijn kinderen zonder vader op groeien en niet bereid is ali mentatie te betalen voor een kind dat hij niet heeft gewild. De echtgenote, Mary Sue Da vis, zegt dat zij helemaal geen geld van haar ex-man wil, maar wel zijn kind. De vrouw is 28 en vindt dat zij het beste voor haar dertigste een kind kan krijgen. Zij vindt dat het leven van een diepvriesem bryo recht op bescherming heeft. Er is maar één staat in de VS, Louisiana, die over wetgeving beschikt waarin al op dergelij ke ontwikkelingen vooruit wordt gelopen. De Louisiaanse wet zegt dat diepvriesembryo's dezelfde rechten genieten als ongeboren kinderen. In de staat waar de zaak nu speelt, Tennessee, heeft de rechter voorlopig besloten te zaak te behandelen „als een gewone echtscheiding". De arts die de reageerbuis-be vruchting van het stel uitvoer de, zei geen voorkeur te heb ben voor de vader of moeder als voogd, maar hij had wel morele bezwaren tegen het vernietigen van de embryo's. Hij stelde voor de embryo's te gebruiken voor andere stellen. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN440 Het vangnet zweeft nu precies boven Rob en wat hij ook doet, hoe hij zijn paard ook aanzet, dan weer naar links en naar rechts zwenkt, het net volgt al die bewegingen precies. Nog meer daalt het net en reeds ziet Rob de scherpe haken, die zich straks zullen aaneensluiten. Zijn enige kans is zich plotseling te laten vallen. Met een ruk slingert hij zich van het paard en stort neer in het zand. Het vangnet giert over hem heen en meteen hoort hij het paard angstig hinniken. Wat Rob gevreesd had, is gebeurd: het net heeft zich over het paard gestulpt en sluit zich nu. lapgzaam maar zeker. Versuft door zijn val begrijpt Rob ei genlijk nog niet goed wat er is gebeurd, maar dan ziet hij dat het, thans gesloten, net zich weer van de grond verheft en wegzeilt in oostelijke richting, het paard meevoerend. TOKYO Toshiki Kaifu, die vandaag met zijn 58 jaar de op een na jongste premier van Japan is ge worden, is niet meer dan een overgangsfiguur en in de ogen van sommige waarnemers slechts een marionet van ex-premier Noboru Takeshita. Hoewel de Senaat die niet langer door de regerende Li beraal Democratische Partij (LDP) wordt gedomineerd vanmorgen de benoeming af wees, werd Kaifu in het La gerhuis met 294 stemmen voor en 142 stemmen tegen tot pre mier gekozen. Een meerder heid van de senatoren gaf de voorkeur aan Takako Doi, de vrouwelijke leider van de Ja panse Socialistische Partij. In het Japanse politieke bestel geeft het Lagerhuis echter de doorslag bij de benoeming van de premier. Het is voor het eerst in 41 jaar dat de twee ka- TOSHIKI KAIFU IS EEN „KLEINE ONBEKENDE" FOTO: AP mers van het parlement ver schillend stemmen over het premierschap. Kaifu's gisteren gehouden ver kiezing tot president van de regerende LDP was enkele dagen geleden al voorgekookt. De voormalige minister van onderwijs is lid van de maar dertig leden tellende Komoto- factie en kon het dan ook slechts dank zij de steun van de machtige facties binnen de LDP zover schoppen. Wat zeer belangrijk is, is dat hij voor de echte „grote jon gens" in de toekomst waar schijnlijk geen bedreiging vormt. Toen de jonge garde zich sterk maakte voor de kandidatuur van de 52-jarige secretaris-generaal van de LDP, Ryutaro Hashimoto, kwamen de messen genadeloos tevoorschijn, zodat de onge lukkige Hashimoto prompt verklaarde dat hij de baan he lemaal niet wilde hebben. Volger Het feit dat Kaifu, slechts de tweede man binnen de Komo- to-groep, de nieuwe premier van Japan wordt heeft direct te maken met zijn relatieve onbekendheid. De nauwe be trokkenheid van de „grote jongens" bij Recruit en de groeiende aversie onder de be volking tegen de oude partij bonzen heeft er toe geleid dat men uiteindelijk terechtkwam bij Toshiki Kaifu. Die pakte weliswaar ook geld aan van de onroerend goedpoot van het telecommunicatie en uitge versconcern Recruit, maar „relatief weinig" en hij gaf het allemaal op voor de belastin gen. De „kleine onbekende", zoals de nieuwe premier kan wor den gekarakteriseerd, heeft weinig vijanden en „voor zo ver bekend geen vrouwenpro blemen", zo zei een waarne mer in een verwijzing naar het geishaschandaal, dat mede de oorzaak was van het aftreden van de vorige premier, Sosuke Uno. De 58-jarige aanstaande pre mier heeft tijdens zijn 29-jarige politieke carrière goed zijn best gedaan niet op lange tenen te trappen. „Hij is een volger", aldus een LDP-func- tionaris. „Hij doet altijd zijn best zich aan te passen en hij is zeer gevoelig wat betreft zijn image". Kaifu leidt met zijn vrouw en twee kinderen een relatief so ber leven. Zij bewonen, in te genstelling tot vele politici die zich ophouden in ruime bui tenhuizen. een appartement. Kaifu is de derde Japanse pre mier in drie maanden. Maar hij is de eerste LDP-premier die moet optornen tegen een meerderheid van de oppositie in het Hogerhuis. En owee als de LDP de aanstaande verkie zingen voor het Japanse La gerhuis, mogelijk eind dit of begin volgend jaar, verliest. Kaifu zal dan waarschijnlijk net als zijn voorganger Uno in de politieke vergetelheid ver zinken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5