Waarom zouden we hier niet kunnen wat in Nederland kan?' Contra's in Nicaragua kunnen akkoord naast zich neerleggen HAVENMEESTER BRUNSBÜTTEL OVER SCHOONMAKEN VAN GIFSCHIP Horeca wil foto's van passagiers in de discobus Duizenden eidereenden besmet met wormen Gifschip Oostzee naar Eemshaven Verbod lozen kalimijnen succes voor Nederland binnenland £eicbe(2omant woensdag 9 augustus i989 pagina Ouders voor ogen van kinderen doodgereden VALENCE Het Nederlands echt paar Cornelis en Maria Hamelink (beiden 39) uit Heeze bij Eindhoven is eergisteren in Frankrijk om het le ven gekomen. Dat gebeurde terwijl zij op de autosnelweg A7 bij Valence in Zuid-Frankrijk bezig waren een wiel te verwisselen van hun vouw wagen. Onder de ogen van hun drie kinderen werden zij op de vlucht strook doodgereden door een vracht wagen met oplegger. Volgens de gen darmerie in Chanas had de chauffeur ervan de controle over zijn stuur ver loren. De man is gisteren voorgeleid aan justitie. De kinderen bleven on gedeerd en zijn inmiddels naar Ne derland teruggebracht. Britten in beroering om houten hobbelpaard (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Groot-Brittannië is beroering ontstaan over een cadeau dat de hertog en her togin van York (Andrew en F^rgie) hebben ge kocht voor de eerste verjaardag van hun doch tertje, gisteren. Het tweeduizend gulden kosten de houten ros blijkt namelijk gemaakt van kostbaar mahoniehout, afkomstig uit een Brazi liaans regenwoud. De Britse milieuvereniging „Vrienden van de Aarde" vindt dit een schan daal. Het koningshuis helpt volgens haar mee de regenwouden te vernietigen. In Londen wordt er echter op gewezen dat aan hobbel paarden een lange koninklijke traditie is ver bonden. Koning Charles I (1600-1649) was de eerste Britse „royal" die leerde paardrijden op een houten knol. Deze traditie wordt dus nog steeds in ere gehouden. Een Duitse poli- tie-officier toont een aantal goed nagemaakte dollarbiljetten. Het valse geld, dat zo'n 1,3 mil joen gulden waard zou zijn, werd gisteren ontdekt door de politie van Mün- chen toen zij een groep Duit se en Italiaanse valsmunters had opgepakt. FOTO: AP Meer mensen in 1988 arbeidsongeschikt UTRECHT Het aantal mensen met een arbeids ongeschiktheidsuitkering (aaw/ wao) is in 1988 met 21.000 gestegen tot 756.000. Een verdere toena me is te verwachten vanwege demografische ont wikkelingen (ontgroening en vergrijzing) en de grotere deelname van vooral vrouwen op de ar beidsmarkt, zo schrijft de Gemeenschappelijke Me dische Dienst (GMD) in het gisteren gepubliceerde jaarverslag 1988. Ruim 31.000 arbeidsongeschikten zijn vorig jaar weer aan werk gekomen, van wie 15.760 bij de eigen werkgever. De toename van het aantal herintreders is gedeeltelijk toe te schrijven aan de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW). Deze wet legt werkgevers een extra in spanningsverplichting op voor werknemers die ar beidsongeschikt zijn geraakt. Adriaan van Dis mag Zuidafrika niet in AMSTERDAM De journalil Adriaan van Dis krijgt geen vj sum voor Zuidafrika. Hij wild daarheen gaan om voi, NRC/Handelsblad artikelen w, schrijven. Volgens Van Dis geel Zuidafrika als reden op dat hl „nu niet schikt". Van Dis probeej naar zijn zeggen al jaren, sin# 1974, tevergeefs Zuidafrika bis nen te komen. Drie jaar geleda werd hem een visum toegezea toen hij voor Elseviers Magazii» naar het land zou gaan. Drie di gen nadat hij het visum had, weij het weer ingetrokken omdat ej zo zegt hij, een Zuidafrika onwel gevallig artikel in EM stond. j BRUNSBÜTTEL „Wij zullen de 'Oostzee' met muziek uitgeleide doen", zegt de 55-jarige haven meester Horst Dietze, die drie weken lang bijna niet meer thuis is geweest. Morgen is voor de Duit sers het leed geleden en vaart het gifschip naar de Eemshaven. De Oostzee heeft dan drie weken lang voor de haven van Bruns- büttel gelegen. Havenmeester Dietze is de baas van de kleine haven aan de monding van de Elbe, waar af en toe een schip zijn bulk komt laden en lossen. Per soonlijk heeft hij erop toege zien dat de platgedrukte vaten met de kankerverwekkende stof epichloorhydrine uit de ruimen zijn gehaald. Toen zeven havenwerkers tij dens het lossen van de troep wegens klachten aan keel en ogen voor observatie naar het ziekenhuis moesten, weiger den zijn mensen om deze klus verder te klaren. „Maar dat had ook te maken met de hys terie die er rondom het gif schip is ontstaan. Want ze mankeerden verder niets. Men bekijkt de zaak niet meer lo gisch", zegt Dietze De havenmeester vindt het ook eigenlijk niet nodig dat het schip naar de Eemshaven gaat om daar verder schoon gemaakt te worden. „Waarom zouden we hier niet kunnen Havenmeester Horst Dietze en de minister van milieuzaken van de Westduitse deelstaat Schleswig Holstein Berndt Heymann (met helm) stellen zich op de hoogte van de situatie op het vrachtschip Oostzee. FOTO: EPA wat men in Nederland kan? Maar de druk vanuit de bevol king werd zo groot, dat het be ter is om het schip hier weg te halen." Na een bezoek op af stand aan de Oostzee gaat Dietze ons voor naar de toilet ten om gezicht en handen te wassen, want de atmosfeer in de buurt van het schip is vol gens hem niet zo gezond. Met persluchtmaskers voor en IN NOORDWUK: NOORDWIJK Enkele Noord wijkse horeca-on- dernemers willen jonge ren die gebruik maken van de discobus, gaan fo tograferen en filmen. Jon geren die overlast geven, kunnen daarvoor door de buschauffeur worden aan gewezen. „De foto van een dergelijke jongere wordt dan verspreid onder de portiers in Noord- wijk. Zo'n jongere kan vervol gens in alle bars en dancings worden geweigerd", vertelt P. Beuk, mede-eigenaar van bar- disco The Champ. Politie, ge meente en de NZH hebben tot nu toe niet enthousiast op de plannen gereageerd. Volgens Beuk beschikken de horeca-ondernemers over vi deo- en foto-apparatuur en kunnen mensen worden ge huurd om er mee te gaan wer ken. „Het is natuurlijk bela chelijk dat buschauffeurs niet meer durven te rijden omdat een paar opgeschoten jongens van 16 jaar rotzooi trappen. Negenennegentig procent van de jongeren veroorzaakt hele maal geen overlast", meent Beuk die vandaag overleg heeft met de horeca-commissie van de Stichting Promotw Noordwijk. Een woordvoerder van dl Noordwijkse politie liet vanj morgen weten wel voorstan der te zijn van het weigeren - van lastige jongeren in bussen en discotheken, maar niet van het fotograferen van alle bus- gebruikers. Ook de NZH il niet blij met de plannen. Ray) onchef R. van Marsbergen „Het is inbreuk op de privacj van de passagiers. Bovendien j wordt de Zwarte Piet naar dl chauffeurs geschoven terwii we die juist zoveel mogelijl willen ontzien". Ook wethou I der J. Bedijn van welzijn ziej e weinig in de foto-actie van dl horeca-ondernemers. „Ik ge; r loof dat de privacy dan toch in het geding komt. Ik heb ook al gehoord van plannen on| knokploegen mee te laten rei 2 zen met de bus. Dat gaat alle c maal veel te ver. Dit soort za c ken kun je beter aan de politij I overlaten", aldus de wethou) v der. Burgemeester Van Kemenad 1* van Eindhoven is tegen h< e plaatsen van videocamera's ii zijn stad. Onlangs kwam d Eindhovense politiecommiss; I ris Van den Bergh met d plan om zo de criminaliteit te gen te gaan. MULHOUSE De ver nietiging door een Franse rechter van de lozingsver gunning van de Franse kalimijnen in de Rijn be tekent voor de waterlei dingbedrijven in Neder land een opvallend succes in de al jaren durende strijd tegen de zoutlozin- gen. Onduidelijk is echter wat er nu verder gaat gebeuren. Vol gens een woordvoerder van de waterleidingbedrijven zal de Franse zoutfabriek ongetwij feld in beroep gaan tegen de uitspraak van de rechtbank in Straatsburg. De rechter voor ziet in zijn oordeel niet in een direct stopzetten van de zout- lozingen. Een woordvoerder van de di rectie van de MDPA (Mines de Potasse de l'Alsace) in Mul house zei in een reactie: „We hebben nog niet besloten of we in beroep gaan, we weten zelfs niet of dat kan. Iedereen is op vakantie. Maar over een paar dagen hoop ik meer te kunnen zeggen". Hij kon evenmin zeg gen wanneer deze stop effec tief wordt, om hoeveel het gaat en wat de gevolgen ervan zijn voor de mijnen, die in principe in het jaar 2004 dicht gaan. De Franse rechter vernietigde de lozingsvergunning op grónd van de overweging dat de ge volgde procedure om de lo zingsinstallatie te mogen ge bruiken niet voldeed aan de desbetreffende wet van 19 juli 1976. Voorts vond deze de ver eiste rapportage over de mi lieu-effecten onvoldoende. De tien Nederlandse klagers zijn de Vereniging van Water leidingbedrijven In Nederland VEWIN, de Samenwerkende Rijn- en Maaswaterleidingbe drijven, de Watertransport- maatschappij Rijn-Kennemer- land, de Stichting Reinwater, de provincie Noord-Holland, de gemeente Amsterdam, de hoogheemraadschappen van Delfland, Rijnland en Schie- land en het Zuiveringsschap Rivierenland. ANJUM In de Wad denzee en in het Lauwers- meergebied dreigen dui zenden eidereenden het slachtoffer van parasite rende wormpjes te wor den. Honderden dieren zijn de afgelopen dagen al gestorven. Het vogelopvangcentrum Fü- gelpits in Anjum is inmiddels een reddingsactie begonnei De eenden raakten besmi door het eten van kokkel - mosselen en kleine kreefte - waarin de wormen de afgelo pen zachte winter wist t overleven. De wormpjes neste len zich in de darmwand ei vreten vandaaruit de voge min of meer op. Volgens dr. G Dorrestein van de Rijksuni versiteit in Utrecht doen d soort rampen zich geregel voor. De grote populatie noem hij als een van de redenen. Brunsbuettel speciale pakken aan zijn man nen van het bergingsbedrijf Harms, een Duitse werkmaat schappij van Smit Tak bezig de lading op het tussendek te stouwen. Elke twintig minuten worden ze afgewisseld door een nieuwe ploeg. Op dit dek zijn tijdens de storm van drie weken geleden de vaten gaan schuiven en zijn er 42 lek ge slagen. Het gif is door het schip gestroomd en heeft ook de andere lading (staaldraad en zakken met een speciaal soort zand) besmet. Volgens de mensen die het schip hebben geïnspecteerd is er met de lading in het bene- dendek niets gebeurd. Green peace zet daar vraagtekens bij. De milieugroep is vanaf het moment dat het schip de ha ven binnenvoer aanwezig ge weest en heeft het proces op de voet gevolgd. Ook hebben ze als toehoorder de vergade ringen van het crisis-team bij gewoond. Greenpeace-woordvoerder Ronnie Zeiller maakt een re kensommetje. Het bergingsbe drijf heeft 900 liter gif uit de ruimen gepompt, de inhoud van ongeveer vier vaten. Waar is het gif uit de andere 38 vaten gebleven. Als je reke ning houdt met een hoeveel heid die in de lucht is verdwe nen en een deel dat in het zand en in de andere lading is gedrongen, blijft er nog zo'n 6000 liter over, die weg is. Zolang hier geen antwoord op komt gaat Greenpeace ervan uit, dat de epichloorhydrine of in de Elbe is terechtgekomen, DELFZIJL Het Neder landse vrachtschip Oost zee, dat vaten met de gif tige stof epichloorhydrine aan boord heeft, zal waar schijnlijk morgen naar de Eemshaven in Groningen worden gebracht. Daar zullen de resterende va ten van boord worden ge haald. Vandaag wordt een be sluit genomen of de eigenaar de schoonmaakwerkzaamhe- den in de haven mag verrich ten. Het havenschap Delfzijl en de gemeente Hefshuizen, waar de Eemshaven toebe hoort, vinden dat het te ne men risico aanvaardbaar is. De regionale milieu-inspectie zet te vanmorgen vraagtekens bij de bestemming van de stoffen die opgeruimd moeten wor den. Daarover was de inspec tie nog niet geïnformeerd. De milieuorganisatie Greenpe ace protesteert tegen de ge plande reis van de Oostzee naar de Eemshaven, omdat dj een „onaanvaardbaar" risi< met zich meebrengt. „Het namelijk nog steeds niet dut delijk waar een deel van hej giftige epichloorhydrine uit dj lekgeslagen vaten is geble ven", zo zei een woordvoerdq van Greenpeace. De milieuon ganisatie heeft aangekondigj met haar actieschip de Belugi de Oostzee te begeleiden. Ooj de Werkgroep Eemsmon heeft acties aangekondigd b de komst van het schip naai de Eemshaven. of nog aan boord moet zijn, en wel in het benedenruim. Vol gens Zeiller is het onderste ruim onvoldoende gecontro leerd. Ze hebben alleen maar steekproefgewijze een paar metingen door de luiken ge daan. De enige manier om ze kerheid te krijgen is het gehe le schip te ontruimen. Zolang dat niet gebeurt is het volgens de milieugroep levensgevaar lijk om het naar de Eemsha ven te brengen. Loods Door de bijna dagelijkse nieuwsbulletins, die door Greenpeace werden verstrekt en de overstelpende hoeveel heid berichtgeving in de Duit se kranten is er onder de be volking grote onrust ontstaan. De Hamburger Morgenpost laat een VV V-mede werkster aan het woord die zegt dat verschillende vakantiegangers zijn vertrokken na de eerste berichten over het gifschip. Een andere krant meldt dat de 53-jarige loods Peter Feil zich onder doktersbehandeling heeft gesteld vanwege keel- en oogklachten nadat hij zes uur lang aan boord was geweest van een Cypriotisch kolen schip. Dat schip had vlak naai de Oostzee gelegen, toen da» de luiken werden geopend o» de gassen te laten ontsnappei Greenpeace verwijt de local en regionale Duitse overhs den, dat ze slecht zijn voorbq reid op dit soort calamiteiten Omdat ze niet wisten hoe a moesten handelen hebben zj de hele zaak uit handen gefe* ven aan de deskundigen va Dow Chemical en de mensd van het bergingsbedrijf, waai door elke vorm van onafhar kelijke controle afwezig is. HENK VAN DEN BOOl WASHINGTON/SAN JOSE De Amerikaanse regering heeft gisteren ge zegd dat de Nicaraguaanse Contra's kunnen blijven voortbestaan, indien zij het niet eens zijn met het plan van vijf Middename- rikaanse presidenten om hen te ontbinden. Marlin Fitzwater, de woord voerder van het Witte Huis, verklaarde dat als de Contra's niets voor het plan van de. Middenamerikaanse presiden ten voelen, zij het naast zich neer kunnen leggen. „Dan is de kwestie, dat zij nog steeds bestaan. Als zij er niet mee in stemmen, worden ze niet ge demobiliseerd". aldus Fitzwa ter. Fitzwater zei ook dat Was hington graag zou zien dat de ontbinding van de Contra-een heden pas begint na de verkie zingen in Nicaragua, die op 25 februari van het volgend jaar worden gehouden. De opvat ting van de Nicaraguaanse president Daniel Ortega dat het Akkoord de doodstraf" uitspreekt over de Contra's kunnen de Amerikanen niet delen, zo zei de woordvoerder. Volgens hem is het nog veel te vroeg om te juichen. Het zogeheten Akkoord van Tela, dat eergisteren werd on dertekend door de presidenten van Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras en Nica ragua, voorziet in de demobili satie van het ruim 10.000 man sterke rebellenleger van de Contra's voor 5 december van dit jaar. De Nicaraguaanse re gering heeft zich in ruil hier voor nogmaals verplicht tot vergaande democratische her vormingen. Fitzwater verklaarde dat de Amerikaanse regering het Ak koord van Tela „globaal^ steunt, maar dat zij „sceptisch" staat ten aanzien van de belof ten van de Nicaraguaanse re gering democratische hervor mingen door te voeren. Weinig zin Contra-leiders in de VS gaven gisteren al te kennen dat zij weinig zin hebben hun wapens af te staan, voordat er jgaran- ties zijn dat de democratisering in Nicaragua ook daadwerke lijk plaatsheeft. aan de overeenkomsten van Tela, maar het is nog te vroeg om te praten over het neerleg gen van de wapens", aldus En rique Bermudez, de opperbe velhebber van de rebellen. Hij zei dat een ontwapening van zijn manschappen pas kan plaatsvinden, wanneer duide lijk is dat het de sandinistische regering in Manugua ernst is met de democratische hervor mingen. De Contra's eisen verder dat hun veiligheid wordt gewaar borgd wanneer zij vrijwillig terugkeren naar Nicaragua. Contra-voorman Aristides Sanchez, één van de zes poli tieke leiders van de overkoe pelende Nicaraguaanse ver zetsbeweging, zei dat de Con tra's wellicht de komende we ken gewapend Nicaragua zul len binnentrekken in weerwil van het Akkoord. Botsingen met het sandinistische leger acht hij dan zeer denkbaar. Lof De overige partijen in Midden- Amerika hebben het akkoord van Tela over het algemeen met lof begroet. Het Nationale Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN), de Salvado raanse rebellenbeweging, juichte het akkoord toe. Het front noemde de overeen komst „een overwinning voor revolutionaire, progressieve, onafhankelijke en democrati sche krachten in de regio". Ook de Salvadoraanse presi dent Alfredo Christiani zei te vreden te zijn met het ak- Op uitnodiging van de sandi nistische regering en de Nica raguaanse oppositie zal de Amerikaanse ex-president Jimmy Carter een internatio nale delegatie leiden, die toe zicht zal houden op de verkie zingen in Nicaragua in februa ri. Carter noemde het „een po sitief signaal dat Nicaragua vrije en eerlijke verkiezingen wil" Het klimaat hiervoor wordt steeds beter, aldus Car ter. Carter trad eerder dit jaar op als waarnemer bij de verkie zingen in Panama, die na af loop door generaal Manuel Antonio Noriega ongeldig werden verklaard. Carter con cludeerde indertijd dat de te genstanders van de Panamese sterke man de verkiezingen hadden gewonnen. Waaghals Het ziet er gevaarlijk uit, maar voor de Amerikaanse stuntman Gary Paul is het bijna dagelijks routine om enige tijd als een brandende fakkel in het rond te rennen. Hij heeft de stunts ver zorgd in de film „No Safe Haven", die binnenkort in de VS gaat draaien. Tegen betaling is hij bereid voor deelnemers aan semi nars en congressen dezelfde waaghalzerij te vertonen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4