^vdA en CDA kunnen nog ng samen door het leven' TV10 voorlopig niet naar beurs PSP-blad maant partij voorzitter op te stappen :iBrandende hbus op hol Honderddrie uur op dansvloer r WAN AGT HEEFT IN JAPAN „MET GENADE MEEGEWERKT' Buitenlanders krijgen ruimere werkvergunning Politie Nijmegen haalt ouderen uit greep van de angst Alle kieslijsten Janmaat goedgekeurd BINNENLAND EcidaeCoutcwit WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 AMSTERDAM In het jongste nummer van het PSP-blad Bevrijding wordt aange drongen op het vertrek van Saar Boerlage als partijvoorzitter. Aanleiding is het conflict over de PSP-vertegenwoordiging in het overlegorgaan van de nieuwe combinatie Groen Links. De pacifistisch-socialisten ko zen als vertegenwoordigers de PSP'ers Plat voet en Branderhorst. De laatste werd in eer ste instantie ook voorzitter van het overleg. Een poging van Boerlage te worden verko zen mislukte. Om een rel te voorkomen heeft Branderhorst zijn functie inmiddels neergelegd. Volgens hem „onder druk van chantage van Boerlage". Boerlage zelf noemt de hele zaak een misverstand. „Ik heb het al lemaal niet zo scherp bedoeld". de EG-importen in de totale Japanse invoer tussen 1985 en 1989 van 7 tot 13 procent. „Aanzienlijk sneller dan het Amerikaanse aandeel. De Eu ropeanen zijn dus thans suc cesvoller op de Japanse markt dan de Amerikanen", is de vergenoegde conclusie. „Dat wil overigens niet zeggen dat er enig causaal verband is tus sen mijn aanwezigheid in Ja pan en het feit dat de betrek kingen met de EG zijn verbe terd. Het is zonneklaar dat ik met de genade heb meege werkt". Schoenen Lijsttrekker in krimpkostuum PUTTERSHOEK Ne gentien disco-fanaten zijn in Puttershoek zeer actief bezig met hun poging het Nederlands duurrecord non-stop dansen te verbe teren. 103 Uur lang willen zij de voeten van de vloer houden, slechts onderbro ken door pauzes van vijf minuten per uur. Zes masseurs, één dokter en zes persoonlijke begeleiders staan de dansers ter zijde. Eten gebeurt tijdens het dansen. Volgens discotheekhouder Van Tienderen schrijven de regels voor dat sanitaire stops slechts tijdens de pauzes ge houden mogen worden. „Daar om zijn de maaltijden van de dansers door een diëtist uitge balanceerd. De korte pauzes kunnen zo optimaal benut worden voor een zeer korte sanitaire stop, een massage en het verschonen van sokken". De deelnemers moesten voor deze marathon, die maandag middag om vier uur begon, een strenge selectie en medi sche keuring ondergaan. Drie maanden lang trainden zij twee maal per week. Disco theekhouder Van Tienderen, die de dansmarathon voor het zevende achtereenvolgende jaar organiseert: „Voor de deelnemers is de marathon een verkenning naar de gren zen van hun eigen kunnen. De ervaring leert dat de dansers na de eerste veertig uur een li chamelijke en emotionele in zinking krijgen. Dan is het be langrijk dat ze opgepept wor den door de groep en het pu bliek". Discotheek Alcazar, waar de recordpoging gedaan wordt, is tot het einde, vrijdag avond, het gehele etmaal opengesteld voor publiek. Moedermelk meer voor- dan nadelen UTRECHT Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur zal vandaag een brief sturen naar alle artsen en apothekers waarin staat dat het geven van borstvoeding meer voor- dan na delen heeft. De artsen en apothe kers kunnen dit advies overbren gen aan (verontruste) moeders. In moedermelk zijn hoge concentra ties dioxine gevonden. Er is ech ter nog geen rederi om het geven van borstvoeding af te raden. Nog deze zomer start een onderzoek in de regio Rotterdam en Groningen naar de gevoeligheid van baby's voor moedermelk die met dioxine is verontreinigd. Nooit stond Van Agt bekend als een workaholic. Metersho ge ministerraadstukken waren hem destijds een gruwel. Des gevraagd geeft hij toe dat hij zich ook in Tokyo niet op elk detail van elk dossier, „zoals de importbeperking op schoe nen van maat 40-45" heeft ge concentreerd. „In zoverre heb ben de zuurpruimen in Brussel gelijk dat ik niet ieder dossier van haver tot gort ken. Maar het was mijn bedoeling in Ja pan het patroon van de rela ties te verbreden en daar ben ik in geslaagd". „Bovendien", zo vervolgt hij: „Ik ben nu eenmaal geen kei hard onderhandelaar die met vuisten op tafel slaat. Ik ben een voorstander van de diplo matieke lijn: Nee kunnen zeg gen met een Brabantse glim lach". Van Agt wil op dezelfde wijze in Washington te werk gaan en het ambassadeurschap omvormen van een overwe gend technisch ambt tot een vraag uit de catechismus", zo opende hij de persconferentie. „Waartoe zijn wij hier? Ben ik uit nostalgische overwegingen gedreven naar dit zenuwcen trum van de Haagse politiek? Of ben ik hier om u behulp zaam te zijn in deze komkom merperiode uw kolommen te helpen vullen? Neen, mijn bes ten! Ik ben hier gekomen om u een zinvolle nabeschouwing te geven van mijn twee jaar als EG-ambassadeur in Japan. Om misverstanden die er in Nederland ten aanzien van Ja pan zijn te elimineren". Volgens Van Agt leeft nergens in de EG het vooroordeel dat dat Japan een ontoegankelijk land is, zo sterk als in Neder land. „Een naijlend imago dat niet meer beantwoordt aan de realiteit. Het bedrijfsleven in Nederland, maar ook in ande re landen, moet de export naar Japan en de investeringen in dat land aanzienlijk opvoeren. Europese producenten en ex porteurs moeten nu de handen fermer uit de mouwen steken om de kansen op de koop krachtige Japanse markt vol uit te benutten. Japan oppor tunity, zo zou onze nieuwe kijk op het land moeten zijn", aldus de EG-ambassadeur, zijn Japanse testament opmakend. Zure druiven Want Japan is voor Van Agt binnenkort een afgesloten hoofdstuk. In september start hij zijn nieuwe werkkring als EG-ambassadeur in Washing ton. Een benoeming die niet helemaal van kritiek ontbloot was. „Dat de druiven voor sommigen in Brussel heel zuur zijn is mij duidelijk. Maar ik geloof niet dat dat zal leiden tot tegenwerking. Ik ben nu eenmaal benoemd en zal er niet meer weg te branden zijn. Er is niets meer na Washing ton, althans niet in de Europe se diplomatie". Volgens de oud-premier was het EG-commissaris Andries- sen zélf die hem vroeg voor de nieuwe functie. „Een over rompeling. Ik zal mij openhar tig tot u richten, wederom ver mijdend van mijn hart een moordkuil te maken. Ja ik be ken, het was mij even lief ge weest als ik nog wat langer dan de twee jaar die ik er nu op heb zitten, in Tokyo had kunnen blijven. Maar het is nu eenmaal „not done" een der gelijke functie te weigeren". Behalve kritiek leidde zijn nieuwe benoeming ook tot fe licitaties. Van Agt: „Hartelijk gemeende gelukwensen, maar soms met een ondertoon alsof ik van een oord van balling schap nu eindelijk mag ver trekken naar het aardse para dijs". En dat is volgens de EG- topman zeker niet het geval. Sterker nog, hij kijkt met wee moed terug op zijn Japanse pe riode. Niet gespeend van enige trots Vertelt hij dat gedurende zijn ambassadeurschap de ban den tussen de EG en Japan aanzienlijk zijn verbeterd. Zo daalde het Japanse handels overschot met de EG het afge lopen half jaar in dollars ge meten met 10 procent, terwijl het handelsoverschot van Ja pan met de VS steeg. Daar naast groeide het aandeel van 2IEN HAAG De PTT post iieemt tijdelijk geen luchtpost Heer aan met bestemming Li banon. In het depot in Amster- oam staan nu al vijftien con- Hiners met luchtpost opgesla- 3 en in afwachting van ver- 2 oer. De maatregel is genomen °indat de politieke situatie zo zespannen is dat de luchtvaart °j) Libanon stilligt. De PTT °ëeft gezocht naar alternatieve o ervoerroutes, maar dat heeft °)t nu nog niet tot een oplos sing geleid. zingscampagne van zijn partij in geluid. JtDe groei-economie in Nederland moet krimpen", zei hij, waarna hij zijn pvc-jasje met autowegen en eenrokende schoorsteen uit trok. FOTO: ANP DEN HAAG Vluchtelingen en gezinsleden van buitenlanders of Nederlanders die in ons land zijn toegelaten zullen geen ver gunning meer nodig hebben om in ons land te werken. Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) zal hiertoe een besluit op grond van de wet arbeid buitenlandse werknemers in het Staatsblad laten publiceren. Onderdanen van niet-EG-landen moeten in het algemeen een vergunning hebben als zij in ons land willen werken. Uitzonde ringen hierop bestaan al voor onder meer minderjarige kinde ren en echtgenoten die op grond van een gezinshereniging in ons land worden toegelaten en voor vluchtelingen. Zij kunnen een verklaring krijgen waarmee overal in ons land mag worden gewerkt zolang de verblijfspapieren geldig zijn. Deze regeling wordt nu verruimd Vuurwapen aangetroffen -■ p^TRECHT Een brandende hiepstelbus die spontaan ging rij- 'temen, heeft gisteren twee hui- aderfn i" Utrecht in brand gezet. Ie twee huizen hebben aan de jrdei^tenkant aanzienlijke schade orpgelopen. Toen de bus - ver- atuu10edelijk als gevolg van kort- imiauiting - vlam vatte, sloeg de ië. lartmotor aan, waarna het ge- aarte uit zichzelf ging rijden, varnenmaal tot stilstand gekomen n- rfgen de twee huizen, sloegen perae vlammen over op de raam- iozijnen. Een van de bewo- !ers is dubbel getroffen omdat idag'j 0°k eigenaar van de bus is. r Jeen luchtpost neer naar Libanon Gekleed in wat hij een „selectief krimpkostuum" noemde heeft Roel van Duijn, lijsttrekker van de Groenen en gemeenteraads lid in Amsterdam, gisteren op de Dam de verkie- NIJMEGEN De politie van Nijmegen gaat probe ren iets van de angst weg te nemen die de oudere bewoners van de wijk Wezenhof in zijn greep heeft sinds daar een be jaarde vrouw gewelddadig om het leven werd ge bracht. Zij heeft vandaag een informatiebijeen komst belegd om de oude ren in de wijk, die soms geen oog meer dicht doen, enigszins gerust te stellen. De mensen krijgen tips over methodes om hun huis beter te beveiligen. Tijdens de vierdaagseweek drong een onbekende man via een open slaapkamerraam bin nen bij een 76-jarige vrouw. De indringer mishandelde haar zo ernstig dat de vrouw drie dagen later in het zieken huis overleed. Zowel bij de politie als bij het bureau slachtofferhulp in Nij megen regent het sindsdien te lefoontjes. Veel ouderen dur ven de deur niet meer uit. De politiewoordvoerder: „Een oude mevrouw heeft sinds de dood van haar buurtgenote niet meer buiten op haar ter- Twee jaar voor heling ALMELO Voor het heien van 170 duurdere fietsen heeft de rechtbank in Almelo giste ren een 42-jarige man uit Al melo veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Een week ge leden had de officier van justi tie tegen de man twee en een half jaar geëist. De waarde van de door hem opgekochte gesto len fietsen bedroeg 170.000 gulden. Bij het opleggen van de straf heeft de rechtbank overwogen dat de man meer dere keren voor heling van fietsen is veroordeeld. AALSMEER TV 10 gaat voorlopig niet naar de beurs en als het aan Joop van den Ende ligt, ge beurt het helemaal niet. Nu een groot buitenlands media-concern zich als partner bij het TV10-pro- ject heeft gevoegd, is het volgens Van den Ende ras gezeten. Ze blijft binnen met deuren en ramen potdicht. Ze was blij toen een agent langskwam, want toen kon ze onder zijn begeleiding naar de brievenbus om de post te ha len". Inbraakpreventie is volgens de politie hard nodig. „Een van de bewoners hield de voordeur dag en nacht op slot, maar het slaapkamerraam op de begane grond stond wel helemaal DEN HAAG De Cen trumdemocraten mogen landelijk meedoen aan de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. Alle ingediende kieslijsten zijn geldig en blijven geldig, zo oordeelde de Raad van State gisteren. Daarmee wees de Raad een verzoek af van het Landelijk Bureau Racisme Be strijding (LBR), dat wilde dat ook niet meer van direct belang. „Maar behalve de zekerheid van een gezonde financiële toekomst hebben we met het aantrekken van deze onderne ming ook de nodige kennis in huis gehaald". Eind juni kondigde TV 10 aan een notering te zullen aanvra gen op de parallelmarkt van de Amsterdamse effectenbeurs open". De politie noemt de voorlich tingsbijeenkomst een uitste kend voorbeeld van de nieuwe manier van werken. Die is niet meer alleen gericht op de dader, maar besteedt vooral Dok aandacht aan de slachtof fers van een misdrijf. „In dit geval zijn de slachtoffers de wijkbewoners. Zij hebben dui delijk hulp nodig om over hun angst heen te komen". de lijsten in zeven van de 19 kiesdistricten ongeldig zouden worden verklaard. Volgens het LBR had de partij van Janmaat mensen misleid om aan genoeg handtekenin gen onder de lijsten te komen. Wil een partij in een bepaald district aan de verkiezingen meedoen, dan moeten mini maal 25 kiezers uit dat gebied hun handtekening onder een om door middel van het zoge naamde „TV-tientje" tussen de dertig- en zestig miljoen aan extra guldens binnen te halen. De AmroBank, die de beurs notering zou leiden, wilde een grotere emissie dan de 300 tot 600 duizend aandelen, omdat werd gevreesd voor een mas sale ondertekening. De bank haakte uiteindelijk af. Van den Ende is er niet rouwig om. LEIDEN Een 22-jarige Al- phenaar is gistermiddag we gens verboden wapenbezit in verzekerde bewaring gesteld op het politiebureau aan de Langegracht in Leiden. De man moest naar het bureau komen in verband met zijn aanhouding vorige week don derdag. Toen viel hij met een 30 centi meter lang mes uit naar twee Leidenaars voor een café aan de Nieuwe Beestenmarkt. De Alphenaar kreeg een proces verbaal en hem werd poging Beleningen van f 4366 miljoen AMSTERDAM De Neder- landsche Bank is de geldmarkt vandaag te hulp geschoten via een speciale belening die ƒ4366 miljoen groot is gewor den. De belening heeft een looptijd van zes dagen (tot 15 augustus) tegen een onveran derde rente van 7,1 procent. Van de inschrijvingen zijn de eerste 100 miljoen volledig toegewezen, tussen f 100 mil joen en 1,5 miljard is voor 45 procent gehonoreerd en boven f 1,5 miljard kreeg niets toege wezen. steunlijst zetten. Om dit aantal te halen gingen aanhangers van Janmaat langs de deuren om stemmen te ronselen. Vol gens het LBR werd er echter niet bij gezegd voor welke par tij het was. De Raad keurde de kieslijst in Leiden maandag al goed. Volgens de afdeling recht spraak is het alleen van belang of er inderdaad 25 hanteke- ningen onder de lijsten staan. De hoofden van de stembu Volgens hem heeft TV 10 het geld niet echt nodig en was de notering slechts gebaseerd op het verkrijgen van een breder draagvlak onder bevolking. Van een fonds voor echte be leggers was geen sprake. Toch is een beursnotering nog niet definitief van de baan De di rectie van TV 10 neemt daar begin september een besluit over. tot doodslag ten laste gelegd. De Leidenaars, 26 en 37 jaar wilden geen aangifte doen. Wel sloegen zij de ruiten van de auto van de Alphenaar met een knuppel in. De politie vermoedde dat de man een vuurwapen in bezit had. Bij een huiszoeking bij fa milie in Leiden werd een vuurwapen aangetroffen. De man bleek in het bezit van een klein kaliber revolver met scherpe patronen. De Alphe naar krijgt hiervoor nog een extra proces-verbaal. Frisdrankenfabriek ontslaat 74 man MAARHEEZE Frisdranke nindustrie Winters in het Bra bantse Maarheeze heeft giste ren collectief ontslag aange vraagd voor 74 van de 170 werknemers. De licenties voor het bottelen van 7-Up, Sunkist en Canada Dry zijn opgezegd, waardoor de produktie van Winters met zo'n 40 procent zal teruglopen. reaus hebben domweg te wei nig tijd voor een onderzoek naar de omstandigheden waar onder de mensen hun handte kening zetten, aldus de raad. De raad heeft het vermoeden dat er één valse handtekening op de lijsten voorkwam, maar heeft dit niet nader onderzocht omdat er nog genoeg handte keningen overbleven op de be treffende lijst als die ene vals zou blijken "li nu nog mei lui een opius- 5lng geleid, o: politie waarschuwt S'oor vlaggenroof oWOLLE De rijkspolitie in °|verijssel is bezorgd over het ojerk toenemende aantal dief- olallen van vlaggen. De vlag en worden 's nachts en in de 7reekeinden weggehaald bij °|inkels, horecabedrijven en Qjïrgelijke. Dit zomerseizoen 9 ijn al tientallen vlaggen ont heemd. )E KNOLLEN ORTARMe 6££ST IS EEN MAAND OePH&SIEf Geu/gesT NAp«T IE 'N KEÉR POR CNGELUK IM e céue&jt NAp«r ie 'n ke£R por ongeluk im één .ipiesa had cc- pof 6 O r, V - n dansgroep in actie. De disco-fanaten trainden drie maanden voor de ma- FOTO. ANP I wfd?. oenjEN HAAG De klok i aatek gisteren in het Haag- ietje» perscentrum Nieuws- voeport even tien jaar terug toort zijn gezet. In het zaaltje aanfct gedurende het parle- entéentaire seizoen op vrij- or dagavonden altijd gereser- i daeerd is voor de wekelijk- persconferentie van de jiinister-president, zat een bekende achter de hkjtfel: Mr. Dries van Agt. akeiflsof nooit was wegge- i eefeest' 0V€let dezelfde flair als in zijn gestijf jaar durende premierschap i hessen 1977 en 1982) sprak hij vorcfe aanwezigen in de van hem nneekende, bloemrijke taal toe. Jen ontmoeting tussen oude ëkenden. Weg waren de ^aosaardige gevoelens die me- f bqg journalist in die dagen nopesterde als Van Agt weer fens uren later dan gepland .et etablissement voor zijn wekelijkse praatje betrad. Zelf ■Krak hij gisteren van „gesle- ^Ben emoties" terwijl hij menig ^Hurnalist de hand schudde. (Bovendien was hij nu op tijd. Ik wil beginnen met de eerste politiek-diplomatieke functie. Dat is volgens hem des te meer van belang nu er „het laatste halfjaar een nieuwe in nigheid tussen de EG en de VS is ontstaan". „Ach ja, ja ach" De vraag of hij nooit eens heimwee heeft gehad naar de Haagse politiek kon niet uit blijven. „Och ja, ja ach..", klinkt de lichte aarzeling in het nog altijd onvervalste zui delijke accent. Om direct rela tiverend te vervolgen: „De Nederlandse politieke cultuur heeft een bijzondere voorliefde voor de nimbus (glans) van de jeugd. Daar heb ik destijds ook van gesmuld. Het Nederlandse bewind is weggelegd voor de veertigers en wie de bijkans fatale grens van vijftig is ge passeerd heeft moeite zich in het peloton te handhaven. Ik ben nu 58 jaar. Volgens Japan se begrippen zou je op die leef tijd nog in de leerlingenbak zitten. Daar bereik je de poli tieke top op je tachtigste. Ik ik ben er nog niet in geslaagd die politieke cultuur naar het va derland over te brengen". Dan weer serieuzèr: „Washington en Tokyo zijn avonturen die ik nog nooit heb meegemaakt. Hier zou het meer van hetzelf de zijn". Romance De Nederlandse politieke car rière van Van Agt eindigde in 1982 met het jammerlijk mis lukte kabinetsavontuur van PvdA, D66 en CDA. Drie kwart jaar hield het kabinet destijds stand. De onverenig baarheid van de karakters van vice-premier Den Uyl en pre mier Van Agt leidde uiteinde lijk tot de val. Wat vindt hij van de romance die wederom opbloeit tussen PvdA en CDA? „Als Lubbers zo beweeglijk blijft, de PvdA zo bereidwillig en de VVD zo verdeeld, dan kunnen PvdA en CDA nog een hele tijd samen door het leven. Wellicht tot heil van het vaderland. Als Lubbers er in slaagt zowel met links als met rechts te kunnen regeren dan verdient hij een extra pa ragraaf in de geschiedenisboe ken. Dat is mij niet gelukt, maar het zelfzuchtige deel van mijn karakter zegt dat ik al meer bladzijden in de boeken heb. Maar ach, in het licht van de eeuwigheid is alles betrek kelijk. Over tien jaar weet nie mand meer wie ik was". MARGA RIJERSE Van Agt:s,Dat de druiven voor sommigen in Brussel heel zuur zijn is mij duidelijk".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3