SKAN gooit bijltje neer Vakantiekamp voor Wassenaarse jeugd Onderzoek naar composteren kwekerij-afval in Alkemade EI 'f Hoogt: een verborgen Noordwijkerhoutse wijk <A 1. LEIDEN OMGEVING EekbeSoivumt WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 PAGINA 13 tijdrage: Gerard de Klerk Foto: Henk van den Ende Kritiek Sociaal-Culturele Raad opr accommodatie-nota Noordwijk 'jien ïesh igept dhed oegst p sni :nt di •garii ikapi NOORDWIJK De Sociaal Culturele Raad Noordwijk heeft scherpe kritiek ge leverd op de onlangs verschenen accom modatienota. Dit volgt op eerdere kritiek van het Noordwijkse college van B en W. Vijf modellen in het rapport zijn wel aar dig. schrijft de Sociaal Culturele Raad in haar reactie. Het is echter niet duidelijk hoe deze modellen tot stand zijn gekomen. Met name de voor- en nadelen voor de verschillende verenigingen en instellingen in die modellen komen niet tot uiting. Vol gens de Sociaal Culturele Raad moeten eerst een reeks vragen beantwoord wor den. voordat men een keuze kan maken over accommodaties. Zo moet duidelijk zijn welke werksoorten centraal of decentraal plaats moeten vinden en welke van de be staande accommodaties dienen te worden behouden en te worden afgestoten. Andere vragen zijn of Noordwijk zich op de podiu mactiviteiten richt op het eigen cultureel aanbod of wil men ook een interlokale of regionale functie en hoe staat de gemeente tegenover een goed ontwikkeld expositie- en museumbeleid. De Noordwijkse ge meenteraad gaf in maart opdracht aan de stichting LANS om een onderzoek te doen naar de accommodaties in Noordwijk. Hiervoor werd 45.000 gulden uitgetrokken. Werkzaamheden aan weg Bleiswijk- Hazerswoude HAZERSWOUDE In de nacht van 29 op 30 augustus zijn de secundaire weg 22 (Bleiswijk-Hazerswoude), de op- en afritten van de afslag Bleiswijk/Hazerswoude naar de A12 en het gedeelte van de S22 tussen de spoorwegover gang en de Zoetermeerselaan in de gemeente Bleiswijk tus sen acht uur 's avonds en vier uur 's ochtends gesloten voor al het gemotoriseerd verkeer. De weggedeelten krijgen deze nacht een nieuwe laag asfalt. De omleiding wordt met bor den aangegeven. ACTIVITEITEN GESTAAKT NA CONFLICT MET NOORDWIJK Milieu-studiedagen voor tuinbouwdocenten NAALDWIJK „Milieu in de glastuinbouw" is de noemer waaronder op woensdag 11 en donderdag 12 oktober twee intensieve studiedagen worden ge houden voor docenten van het tuinbouwonderwijs in het Zuidhollandse glasdis- De studiedagen, waarop de belangrijkste milieuaspec ten in relatie tot de tuin bouw aan bod komen, worden op initiatief van de Milieuwerkgroep Tuin bouw georganiseerd door de PR Westland in samen werking met het Cursus centrum Zuid-Hollands Glasdistrict. De organisatoren hopen met deze studiedagen de milieubewustwording in de tuinbouw te stimuleren door middel van kenniso verdracht. De uitgenodig de docenten zijn daarbij een belangrijke schakel Gezien de eerste reacties op het initiatief en de ac tualiteit van het onder werp wordt een behoorlij ke opkomst verwacht. Voor alle onderwerpen zijn inmiddels vooraan staande gastsprekers uitge nodigd. Na de vakantiepe riode kan het programma met namen van sprekers definitief worden inge vuld. Onderwerpen die aan de orde komen zijn onder meer: chemische be strijdingsmiddelen, kwali teit van het oppervlakte water, recirculatie, vaste afvalstoffen, arbeidshygië- ne, geïntegreerde gewas bescherming, milieu en energie en consumenten gedrag in relatie tot het milieu. WASSENAAR De Stichting Jongeren Centrum Time Out organiseert eind augustus de jaarlijkse zo merkampen vor de Jeugd van Wassenaar. Kinderen in de leeftijd van 7 tot en met 11 jaar kunnen van 19 tot 26 augustus dellenemen aan een groot aantal acti viteiten in de bossen van Huizen (Utrecht). Tieners van 12 tot 16 jaar gaan van 26 augustus tot 2 septem ber. Time Out heeft voor de gelegenheid een kamp huis middenin de bossen gereserveerd. De jeugd kan onder meer op vossenjacht en speurtocht. Verder wordt er gezwommen, worden er hutten gebouwd en wordt het spel vlaggenroof gespeeld. Dankzij een sub: sidie van het Wassenaarse gemeentebestuur zijn de kosten bepaald op 120 gulden per kind. Geïnteres seerden kunnen contact opnemen met R. ter Scheg- get, telefoon 01751-18973. Spanjaard houdt zich voor dood VOORSCHOTEN Op de zolder van een woning aan de Papelaan. die momenteel gere noveerd wordt, heeft de politie gisteren een 35-jarige Span jaard aangetroffen. Hij had al leen een paspoort en honderd veertig gulden op zak. De man hield zich voor dood. Hij werd met een ambulance naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Tijdens het onderzoek werd de Spanjaard agressief, waarop de hulp van de politie werd ingeroepen De man bleek, behalve dat hij vermagerd was, niets te man keren. Uiteindelijk werd hij weer teruggebracht naar het bureau Voorschoten. De Span jaard heeft deze periode vol gens de politie geen woord uit gebracht. Medewerkers van het bureau hebben hem op de trein gezet richting Spanje. Kassa gestolen TER AAR Dieven hebben de vorige nacht toegeslagen in een bloemenwinkel aan de Es- senlaan in Ter Aar. Er werd een klapraam geforceerd om binnen te komen. De kassa werd in zijn geheel meegeno men. Het apparaat bevatte 500 gulden aan kleingeld Verder werden er planten vernield ter waarde van 150 gulden. rond de tank is vervuild, terwijl ook olie ondergronds naar het water van de Rijn gestroomd. Naar aanleiding van klachten van omwonenden ontdekte de politie de lekkage. In opdracht van La- texfalt is de verontreinigde grond afgegraven en afgevoerd. Dit gebeurde onder toezicht van de gemeente Koudekerk. FOTO: WIM VAN NOORT Weigering vergunning speelautomaat Tenn Bowl was niet zorgvuldig LEIDERDORP De bur gemeester van Leiderdorp moet de aanvraag voor een vergunning voor de plaatsing van speelauto maten in Tenn Bowl, het sport- en partycentrum boven Winkelhof, op nieuw in behandeling ne men. Dat stelt de gemeen telijke commissie Beroep en Bezwaarschriften. Die trekt daarmee de lijn door die eerder werd ingeno men ten opzichte van het spelautomatenbeleid van de gemeente Leiderdorp. Net als in de zaken die waren aangespannen door snackbar „De Holle Bolle Gijs" en café „De Bonte Koe" vindt de com missie dat burgemeester A. Bruggeman onzorgvuldig heeft gehandeld door de directie van Tenn Bowl niet bij het nieuwe speelautomatenbeleid te be trekken. Door Tenn Bowl was een vergunning gevraagd voor de plaatsing van vier gokauto maten Burgemeester Brugge man wilde echter niet verder gaan dan de afgifte van een vergunning voor één gok- en één behendigheidsautomaat. Volgens de „Speelautomaten- verordening Leiderdorp" is dat het horeca-inrichtingen in Leider dorp mogen beschikken. Deze verordening is eind 1988 tot stand gekomen. Aangezien de vergunningaanvraag dateerl van voor die tijd vindt de com missie Beroep- en Bezwaar schriften dat in dit concrete geval het nieuwe speelautoma tenbeleid van Leiderdorp nie toegepast had mogen worden. Volgens de commissie heeft de burgemeester daarmee gehan deld in strijd met de algement beginselen van behoorlijk be stuur. De commissie laat er overigens geen twijfel over bestaan, dat op grond van het nieuwe be leid de burgemeester wel de gelijk befoegd is het aantal speelautomaten te beperken. Beperking van de speelzucht ter voorkoming van gokver slaving met name onder jonge ren is de achtergrond van dit beleid. De commissie Beroep- en Be zwaarschriften doet nog de suggestie om na te gaan of Tenn Bowl in aanmerking kan komen voor de plaatsing van meer dan de thans toegestane twee speelautomaten. Het is de commissie gebleken, dat bij de voorbereiding van de speelau- tomatenverordening geen re kening is gehouden met de omvang van het tennis- en bowlingcentrum dat over een vloeroppervlakte van 5600 m2 beschikt. ALKEMADE Alle kwekers in Alkemade, Aalsmeer en omgeving worden betrokken bij een onderzoek naar composte- ring van afval. Daartoe wordt binnenkort een en quête begonnen. Compostering kan bijdragen aan een milieuvriendelijke op lossing voor het afvalpro bleem. In het Westland, met ne in Hoek van Holland, wordt het al enige jaren groot schalig wordt toegepast. De enquête gaat uit van een werkgroep waarin ondermeer de drie Agrarische Standsorga- ities (3-ALO), de Consulent ir de Tuinbouw, het Land bouwschap. de gemeente Al kemade, Veiling E.M.M. te Roelofarendsveen en het pro vinciebestuur zijn vertegen woordigd. Een van de aanleidingen om de enquête te houden is dat wordt overwogen de opslag van afval op eigen terrein over te verbieden. Het belang van composteren is vooral ge legen in een beperking van de afvalstroom, minder stortkos- ten en de mogelijkheid van een „tweede leven" voor het vele kwekerij-afval. Stichting Het composteringsproject in Hoek van Holland wordt uit gevoerd door een stichting, waarin de veilingen en diverse tuinbouwgemeenten deelne men. Om tot compostering van kwekerij-afval over te gaan moet de enquête-werkgroep de zekerheid hebben dat er be hoefte aan is in Alkemade en omgeving. Voor tuinders kun nen de kosten daar aanleiding toe zijn. Ook is het mogelijk dat de provincie de kwekers dwingt tot compostering. Vei lingen hebben veelal behoefte aan een compostering van doorgedraaide produkten. Alkemade zal voor het opzet ten vna een composteringspro ject moeten samenwerken met andere gemeenten, zoals Rijns burg en/of Aalsmeer. Laatst genoemde plaats ligt Noord- Holland. Dat maakt procedu res extra tijdrovend en inge wikkeld, omdat iedere iedere provincie haar eigen afval moet verwerken. Het project in Hoek van Hol land omvat acht hectare, voor 160.000 kubieke meter kweke rij-afval per jaar. Het afval moet vier jaar lang worden be waard en belucht voor het is gecomposteerd. Tot voor kort werd kwekerij-afval uit het Westland gestort op speciale stortplaatsen. Uit oogpunt van milieu-hygiëne bleek het stor ten van gigantische hoeveelhe den organisch afval echter niet ideaal en op den duur zelfs ontoelaatbaar. q pa Vijs g t deki ■nk h je. La grofg NOORDWIJK Het be stuur van de Stichting Kulturele Aktiviteiten Noordwijk (SKAN) over weegt alle activiteiten te staken. Aanleiding is het tijdelijk opschorten van de subsidie aan de stichting. Een eerste stap is inmid dels gezet door alle voor genomen, maar nog niet gecontracteerde, af te zeg gen. Tot 1 januari worden in elk geval geen activi teiten ondernomen. In een brief aan B en W stelt SKAN: „Het heeft volgens ons alleen maar zin om door te gaan. mits u ons de mogelijk heid biedt om te kunnen func tioneren. Indien bij uw college de politieke wil en/of het ver trouwen ontbreekt om met onze stichting verder te gaan, dan verzoeken wij u dit zo spoedig mogelijk aan ons mee te delen dit ter voorkoming van nodeloos energie verspil len". SKAN heeft daarnaast kritiek op de manier waarop B en W de zaak in de publiciteit hebben gebracht. Volgens SKAN moeten burge meester en wethouders zich realiseren dat als ze vinden dat de stichting door moet gaan, ze ook over de mogelijk heden daartoe dient te be schikken. Het biedt geen soe laas, aldus het SKAN-bestuur om weer voor een langdurige periode maar geen aktiviteiten te organiseren. Schoon schip In de brief gaat het SKAN-be- stuur uitvoerig in op de motie ven van burgemeester en wet houders tot het voorlopig dichtdraaien van de subsidiek raan. Teruggegrepen wordt op de in mei/juni 1987 ontstane geldproblemen van het toen malige bestuur van SKAN. Dit leidde toen tot het vormen van een nieuwe stichting onder de zelfde naam. Die koos er voor zelf schoon schip te maken, los van de feitelijke juridische scheiding. Het SKAN-bestuur ontkent daarbij achterbaks te zijn geweest om stopzetting van de subsidie te voorkomen. Volgens het bestuur was de oprichting van de nieuwe stichting mondeling doorgege ven aan twee leden van het college van burgefneester en wethouders. Ook is bij die ge legenheid gemeld welke rede nen, ook de financiële, aanlei ding waren om tot een nieuwe stichting te komen. Was dat niet gebeurd, zo schrijft SKAN, dan zouden de nieuwe bestuursleden afgezien hebben van het bestuurslidmaatschap. De collegeleden grepen niet in en het bestuur van SKAN- nieuwe stijl concludeerde dat het daarmee op de goede weg komen. Met deze werkwijze was volgens het bestuur niets anders bedoeld dan dan het veiligstellen van een cultureel aanbod voor de toekomst. Dat dit bij het college is overgeko men als „passeren, niet correct en onzorgvuldig informeren van de gemeente", wordt be treurd. „Dit is nooit onze be doeling geweest". Goede naam Het SKAN-bestuur erkent niet verplicht te zijn geweest om het geboekte programma na 1 juli indirect de gemeente Noord wijk binnen de theaterwereld een gezonde en betrouwbare organisatie is gebleken, vindt het bestuur dat vindt geen on nodige risico's te hebben geno- Het bestuur van SKAN stijl wijst op de tot nu toe bereikte resultaten. „Wij zijn er de af gelopen twee jaar in geslaagd de schuilden te vereffenen, een organisatie te scheppen, die herhaling uitsluit, dat de vrijwilligers gemotiveerd zijn gebleven en meer betrokken zijn bij het stichtingsbeleid. Bovendien mag SKAN zich verheugen in meer begunsti gers (300) dan voorheen". Met kracht wijst SKAN het verwijt van de hand, dat de huidige stichting niet van har te zou meewerken aan het fi nancieel onderzoek. Verder spreekt het bestuur haar te leurstelling uit over de forme le benadering van de proble matiek door het college. Dat zou de dialoog tussen gemeen te en stichting niet bevorde ren. Het bestuur zegt het te be treuren dat gemeente en stich ting niet gezamenlijk naar een oplossing kunnen zoeken. Van Breukelen doet aanval op gele trui Bloemenmarathon net h stjes c tdoe ten dan] ZEELST De organisatie van de Internationale Bloemenmarathon huldig de gisteren in Zeelst Kees van Breukelen uit Utrecht, die het criterium won in het Brabantste dorpje. Van Breukelen won enkele se conden op gele-truidrager Iwan van Breemen, die vierde werd. Als tweede eindigde Huib Nelisse uit Vlaardingen, vierde werd de Belg Johan Erikens. In de B-categorie werd Fuat Akbulut uit Utrecht winnaar. Hij had een lichte voorsprong op de nummers twee (Adrie Valkenburg uit Almere) en drie (Cees Ootjers uit Almere). De deelnemers aan de achtste rolstoelmarathon legden eerst de dertig kilometer af tussen Hamont in België en Zeelst in Brabant. Onderweg werd een ploegentijdrit gehouden die werd gewonnen door de Belgi sche ploeg. De etappe van vandaag leidde van Dree in België naar het Zuidlimburgse Weert. Een persoonlijke tijdrit maakte on derdeel uit van de wedstrijd. De Bloemenmarathon eindigt zaterdag op de Wilhelmina- boulevard in Noordwijk, waar ook een criterium wordt ge houden. Met olie vervuilde grond afgegraven Bij het bedrijf Latexfalt aan de Hoogewaard in Koudekerk is gis termorgen begonnen met het afgraven van met olie verontreinig de grond. Als gevolg van een lekke pakking is uit een gasolietank op het bedrijfsterrein een hoeveelheid olie gestroomd. De bodem Auto in brand NIEUWKOOP Een personenwagen is gistermiddag om streeks twaalf uur spontaan in brand gevlogen en gedeeltelijk uitgebrand. De wagen stond geparkeerd op de Noordenseweg in Nieuwkoop, toen de brand waarschijnlijk door een lekkende benzineleiding in het motorgedeelte ontstond. Verscholen achter de psychia- i Leidei trische inrichting Sint Bavo irgersti ]jgt het Noordwijkerhoutse jsteinki wjjkje 'f Hoogt", een groepje IING bouten woningen aan een irlening rondweg verborgen achter het voor it groen van de Bavotuinen. Een 6309; 0 toevallige bezoekers zal beves- ï®1®.'11 tigen dat de mensen die hier 'Daar)' n;/inon hnt rra,r^l i het gevoel moeten heb- Iben dat ze permanent op va kantie zijn. Maar toevallige be zoekers zijn er zeldzaam want wie komt er nu naar 't Hoogt? Het wijkje is genoemd naar het enige, grote stenen huis -dat daar in 1911 midden in de J wildernis werd gebouwd. Dit werd een kostschool van de - Indische juffrouw Dissel. Op het internaat zaten rijke kin- deren van wie de ouders altijd Ivan huis waren of gescheiden. Veelal waren dat Indonesische kinderen, want de oudste be- M 1 woonster van de wijk, me- vrouw H. Versteege, herinnert zich dat later vaak „gekleur de" mensen kwamen kijken die vroeger op school hadden j gezeten. Toen het internaat werd opge- beven kwam de rector Bavo eri, 4. kt had zich i belegt bied gevestigd tussen het ze*' ijnen ^U'S en ^et d°rP 'n- Ook Z stad I de êasten van de Bavobroeders riengse werden in huis 't Hoogt onder- aai-, 21 gebracht. 5. hou' in ge Tweede Wereldoorlog tr°b de Bavo naar Venray om *36. ei de strijd langs de kust te ontlo- nauwi pen. In het ontruimde huis kwamen Duitsers. Na de oor- v.e. bi ]0g heerste er woningnood en kwamen er verplegers in 't Hoogt. Het twee verdiepingen aan et hoge schooltje was inmiddels ods; ij gesplitst zodat er twee ruime onwril woningen kwamen. In een ijzfgp 2 daarvan waren de Versteeges andingi ingetrokken. „Niemand wilde daar toen wonen", herinnert mevrouw Versteege zich nu. „Ze vonden het te ver van het dorp en het was dicht bij de Pa ben ten j x l 1 Zweedse woningen iBoiiJal Verder werden er tien houten :ue) g woningen neergezet. De bewo- M-"ü q fiers daarvan weten nog dat de •iep 3 woningen tweedehands uit de eeiq g Noordoostpolder waren ge- baald. Versteege: „In 1959 had de Bavo personeel nodig en 't Hoogt: bedreigd door een uitstervingsbeleid van de gemeente Noordwijkerhout. door de mensen een woning te beloven, trokken ze daar per soneel mee aan. Het waren Zweedse woningen die door vader-overste van de Bavo, vader Abraham, hierheen werden gehaald. Het waren destijds noodwoningen. Er kwamen veel jongelui in en als die kinderen hadden trok ken ze weer weg uit 't Hoogt. Het waren doorgangswonin gen In die jaren werd er boven dien door de Leidse aannemer Bik en Breedveld voor de zus ters Karmelietessen van de Oude Vest uit Leiden een gro te directiekeet neergezet in bruikleen om als zomerschool- tje te dienen. Dit keer niet voor rijke kinderen maar voor de wezen en de verwaarloosde kinderen die de zusters in Lei den opvingen. In mei kwamen de zusters met peuters en kleuters in Noordwijkerhout. „Die konden hier eindeloos spelen want het was hier een prachtig gebied met allemaal eiken bos. Ze werden helemaal schoongewassen en opgepoetst. De weg was zo slecht dat ze weer opnieuw konden begin nen als er een auto voorbij kwam als ze daar wandelden aldus mevrouw Versteege die voor het nodige warme water zorgde. De zusters gingen met hun zware kleding, met hun grote kappen en habijten met de kinderen door het land en de duinen naar de zee. „Toen bewoners eens aan het bomen •en, namen de kin deren de takken en liepen hier rond de wijk in processie". Na een aantal weken kwamen de grotere kinderen en ook wa ren er vakantiekinderen tot zo'n 12 jaar. „Dat is 30 jaar ge leden. In het lokaal lagen alle maal bedjes en ledikanten en daar zongen ze. Die kinderen waren er echt helemaal uit". Deze situatie heeft zes jaar be staan. Toen verdwenen de zus ters en er kwamen nieuwe houten huizen. Daar kwam geen architect aan te pas. Va der Abraham kwam met grote passen, ijzer draad en primitie ve palen en zo paalde hij de terreinen voor de huizen en de tuinen af. Hij keek niet op een metertje. De patiënten hielpen de timmerman van de Bavo, de huizen in el- n. Geld was er rekende een keer uit dat een uitbreiding van de woningen zo en zoveel spijkers meer ging kosten. In 1965 kwamen er 5 wonin gen en 6 jaar later nog eens 6 woningen bij aan 't Hoogt. Maar nu voert de gemeente Noordwijkerhout een uitster vingsbeleid. Als er iemand van 't Hoogt vertrekt, mag er nie mand anders voor in de plaats komen. De meeste van die al lereerste tien huizen zijn in middels gesloopt. Het stenen huis zelf en de latere wonin gen zullen nog wel even blij ven. Maar op den duur zal de wijk toch wel moeten verdwij-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13