Eeidóe(2ou/ia/nt stad omgeving Gemeente wil vervolging van kamerbemiddelaar Zon houdt het publiek uit de Leidse musea Klassiek cadeau Mensen met hoge nood klagen niet Leidenaar afgeperst door Haagse prostituee a WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 PAGINA 11 Bewoners van de Lange Mare kwamen in juni 1987 al in protest tegen de plaatsing van een urinoir in hun straat. foto: tejo ringers LEIDEN Elke woning heeft er minstens één en elke zichzelf respecteren de stad heeft er nog meer. Maar Leiden heeft ze niet. Zo'n drie jaar geleden zijn de vijftien bestaande openbare urinoirs geslo ten. Opgedoekt omdat ze te vies waren. En sinds dien is er niets gebeurd. Of bijna niets, want een commissie van wijze raadsleden heeft de uit spraak gedaan dat er drie toiletgroepen moeten ko men in de stad. „We moeten nog onderzoeken wat we met die uitspraak doen. Er zijn natuurlijk kosten aan verbonden en het geld moet ergens van daan komen", stipt ambte naar R. Verplancke de moeilijkheden aan. Het papiertje waarop staat dat de gemeente eens moet uitzoe ken waar die stadse wc's moeten komen, ligt „ergens op een stapel", aldus Verplancke. Tot nog toe is er niets mee ge beurd omdat er volgens hem steeds ander werk was dat dringend om de tijd en aan dacht vroeg van de afdeling openbare werken. y,,In de tussentijd hebben we nog nooit een klacht gehad van iemand die hoge nood had en geen oplossing kon vin den", relativeert Verplancke het probleem in eerste instan tie. „Maar", wijst hij zichzelf prompt terecht, „je kunt ook redeneren dat je die dingen als stad gewoon moet hebben. Zo wel voor je eigen bevolking als voor de toeristen. Zoals je bus sen hebt, bioscopen en zitban ken, zou je ook toiletvoorzie- ningen moeten hebben". Omdat openbare toiletten in Leiden ontbreken, stapt ieder een die nodig moet één of an der etablissement in, bestelt een kopje koffie en vlucht vervolgens naar het kleinste kamertje. „Dat is de praktijk", weet Verplancke. Bijna was dat allemaal niet meer nodig geweest. Bij de on derhandelingen met Publex Stadsmeubilair, de firma die de stad mooier maakte door betere bushokjes en lelijker door grote reclamezuilen, is ook gesproken over de plaat sing van hygiënische toiletten. Verplancke vertelt een inge wikkeld verhaal over de nog ingewikkelder constructie die het bedrijf heeft bedacht om de wc's te slijten. Dat kost dan enkele bushokjes, die bij Pu blex abri's heten. De gemeente Leiden verkoos echter abri's zonder reclame op commer cieel minder interessante plek ken bóven de toiletten. „Voor die abri's hebben we de toilet ten dus ingeleverd", verduide lijkt Verplancke. Toch zijn de hygiënische toi letten van het bedrijf nog niet helemaal uit beeld. Verplanc ke praat voorzichtig over „misschien huren". „Dan moet in elk geval contact worden opgenomen met Maastricht en Haarlem, de gemeenten die al toiletten van Publex hebben Over de plaatsen waar de toi letten moeten komen, is ook nog niet goed nagedacht. „Er is weieens gesproken over de Lange Mare", herinnert Ver plancke zich. „De buurt kwam bij voorbaat al hevig in op stand". Omdat het gaat om „permanente voorzieningen" moeten de toiletten worden neergezet op „nuttige plek ken", aldus de ambtenaar. „Als er maar vijftien mensen in de maand gebruik van ma ken, dan heb je er natuurlijk niet zoveel aan". Hij geeft toe dat „de behoefte moeilijk te peilen" is, maar ze ker is dat de urinoirs toegan kelijk worden voor het dubbe le aantal mensen dan de oude wc's in de binnenstad. „Vroe ger was het uitsluitend een mannenzaak, voor vrouwen was er niets. Maar de toiletten van tegenwoordig zijn voor mannen èn vrouwen", vertelt Verplancke die zich verder niet zo druk maakt over het grote Leidse gemis: ,iAch, er is ook geen haast bij. Ik zie geen mensen met een rood hoofd door de stad lopen". JANET VAN DIJK LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar deed gisterochtend aangifte van bedreiging, vrijheidsberoving en afpersing door een mannelijke Haagse prostituee. De man had de Hagenaar van ongeveer 25 jaar opgepikt in het Haagse bos en nam hem mee naar zijn woning in Leiden. De Leidenaar had een bedrag van 75 gulden afgesproken. Na de gemeenschap be taalde de man de Hagenaar. De Leidenaar ontdekte direct daarna dat hij zijn portemonnee miste en zijn geldkistje. De prostituee bedreigde de Leidenaar vervolgens met zijn eigen briefopener. Hij kreeg zijn geldkistje pas terug als hij de in houd, 200 gulden, afstond aan de Hagenaar. Na de ruil bleek bovendien dat de Leidenaar zijn portemonnee pas terug kreeg als hij de prostituee weer naar Den Haag terug bracht. De Leidenaar koos eieren voor zijn geld en bracht de Hage naar met He auto naar Den Haag. Bij de omgeving van het station Holland Spoor stapte de man uit, liet de briefopener j vallen en gaf de portemonnee terug. Postagentschappen op zaterdag open LEIDEN Zes postagentschappen in Leiden en drie in Oegstgeest, Rijpwete- ring en Leiderdorp zijn sinds deze week ook op zaterdag geopend. Tot voor kort was in Leiden alleen het hoofdpostkan toor aan de Schipholweg op zaterdag open. Daartoe is besloten na een proef vo rig jaar met zaterdag-openstellingen. In Leiden gaat het om de agentschappen aan de Cobetstraat 91, Haven 2, Herenstraat 40, Lombokstraat 22, Maresingel 52 en Nieuwe Rijn 83. In Rijpwetering, Past. v.d. Plaatstraat 7, in Oegstgeest De Kem- penaerstraat 25 en in Leiderdorp Hoofd straat 6. Het agentschap aan de Nieuwe Rijn in Leiden is voortaan ook op de don derdagse koopavond open, het agenst- schap aan de Kerkstraat 28-29 in Oude Wetering is op vrijdagavond open. Informatie over sociaal werk LEIDEN De Sector Opleidingen Sociale Ar beid (SOSA) houdt woensdag 16 augustus een informatie-avond over haar drie nieuwe opleidingen. De drie zijn: sociale dienstverlening en personeelsbeleid op MBO- niveau en maat schappelijk werk op HBO-niveau. De SOSA is een onderdeel van de Haarlemse Hogeschool en is in Leiden gevestigd op de Boerhaavelaan 345. Voor informatie: 071- 171711. Statenvragen over Lickebaertgebied DEN HAAG De leden van provin ciale staten ing. P.A. Kruijk (CDA) en P. Hörchner (CDA) willen dat Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland de mogelijkheid nagaan, of de vee houders in het Lickebaertgebied zich elders kunnen vestigen. Is dat niet mogelijk, dan willen de statenleden de toezegging dat GS er alles aan doen, om de door de veehouders in het Lickebaertgebied geleden schade te doen vergoeden. Niet alleen de huidige dioxineproblematiek, maar ook de problemen ten gevolge van een te grote neerslag van fluor, koper en molybdeen op de grond van de boeren maken volgens de vragenstel lers het gebied ongeschikt voor een verantwoorde veehouderij. Cursus oerdans LEIDEN Een zoektocht naar de oorsprong van de dans. Zo omschrijft de Leidse Anneke Wittermans de cur sus oerdans die zij in Leiden geeft op dinsdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur. Mensen die deze cursus willen vol gen, kunnen contact opnemen met tel. 071-143610. De cur sus begint in de tweede week van september. Het kamerbemiddelingsbu reau Hogeland aan de Mid delstegracht. „Een groente boer die na tien jaar een ver gunning moet aanvragen, hoeft toch ook niet aan te to nen hoe hij aan zijn spullen komt?", vindt J. Turk, eige naar van het bureau. MOOIE WEER TREFT VOORAL OUDHEDEN EN VOLKENKUNDE LEIDEN Het mooie weer van de afgelopen piaanden heeft ertoe ge leid dat de Leidse musea jdoor ettelijke duizenden mensen minder zijn be zocht dan vorige zomer. 1 De gevolgen van de zon nige zomer worden het meest gemerkt in de twee grootste musea: het Rijks museum voor Volkenkun de aan de Steenstraat en iet Rijksmuseum van Dudheden aan het Rapen burg. Behalve het weer is echter ook het al of niet hebben van een aantrek kelijke tentoonstelling van invloed op het bezoe- kersaantal. Oudheden trok in de maanden mei, juni en juli totaal 15.776 bezoekers. Vorig jaar brachten in deze drie maanden 22.780 mensen een bezoek aan het oudheidkundig museum. Woordvoerster L. Vervoorn meldt dat het Rijksmuseum voor Volkenkunde „heel sterk" heeft gemerkt dat het met name in de maanden mei en juni goed weer was. Dit jaar trok het museum in mei, juni en juli 3900 bezoekers minder dan in 1988 (14.300 in 1988 te genover 10.400 in 1989). Publiciteitsmedewerker L. Vo gelenzang van Oudheden zegt dat de teruggang niet alleen is te wijten aan het mooie weer. „Het komt ook omdat we op dit moment geen grote ten toonstelling hebben. Vorig jaar hadden we de expositie Neder land Ondersteboven, dat was een grote trekker. Dit jaar be gint pas eind augustus de ten toonstelling Deir Allah, over opgravingen in de Jordaanval- lei". Op dit moment draait in het museum aan het Rapen burg wel een kleine tenoon- stelling: Egypte hertekend. „Daarvoor komen mensen niet speciaal naar het museum", zegt Vogelenzang. Uitzondering Het feit dat deze zomer min- van te voren wordt afgespro ken", aldus J. van Etten van het museum aan de Hoogland- sekerkgracht. In juli en in de eerste week van augustus trok Geologie ongeveer tien procent meer bezoekers dan in '88 en '87 en dat is volgens Van Etten te danken aan de tentoonstelling Grotesque, een foto-expositie van natuur-historische collec ties. „De tentoonstelling roept bij de een bewondering op, bij de ander afgrijzen. Maar dat heeft wel tot gevolg dat veel ménsen hem willen zien", al dus Van Etten. Hij is er echter van overtuigd dat nóg meer mensen naar de tentoonstel ling zouden komen als het weer minder goed was ge weest. „De invloed van het weer is duidelijk te merken. Maandag is bijvoorbeeld altijd een stille dag. Pas was het slecht weer, en toen waren er op maandag verbazingwek kend veel bezoekers". Toeristen Het Pijpenkabinet heeft ook „last" van het mooie weer, hoewel tussen begin april en begin juni ongeveer vijftien procent meer mensen het mu seum bezochten dan in dezelf de periode in 1988. „Als het slechter weer was geweest, hadden we zeker meer bezoe kers gehad. We hebben name lijk veel meer dan anders de publiciteit gezocht", aldus een woordvoerder van het pijpen- museum, dat alleen op zondag is geopend. Molen De Valk heeft in 1989 tot nu toe bijna 20.000 mensen getrokken. Vorig jaar bedroeg dat aantal op 1 augsutus 20.775. „Tot en met april zaten we bo ven het aantal van vorig iaar. De maanden mei en juni neb ben voor een daling gezorgd", aldus beheerder J. van Schal kwijk. Het weer heeft niet zo'n grote invloed op de be langstelling voor de molen, denkt hij: „De Valk is meer een attractie dan een museum. Zeventig procent van de men sen is toerist, zestig procent komt uit het buitenland. Die mensen komen toch wel". De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de Ip's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' B Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette C Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I (voor controle bezorging) Stuur als dank cadeau (betreffende letter) naar i I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. Postcode/plaats: De expositie Grotesque in het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie bestaat uit foto's van natuurhistorische collecties. De tentoonstelling die tot 3 september duurt lokt wisselende reacties uit, maar trekt wel bezoekers aan. foto: roger wagner der mensen het museum bin nenstappen heeft volgens hem geen invloed op het beleid: „We moeten maar even af wachten hoe de tentoonstel ling gaat lopen. Die kan het bezoekcijfer flink opkrikken. Maar het bezoekersaantal van honderdtienduizend van vorig jaar, dat halen we niet. Dat was echt een uitzondering". Volgens de woordvoerder van het museum is het praktisch niet mogelijk om elke grote expositie precies in de zomer te laten draaien: „We hebben maar een zaal voor grote expo sities. Voor de opbouw van een nieuwe tentoonstelling hebben we steeds een paar maanden nodig". Om meer mensen te trekken, heeft het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan het begin van het zomerseizoen besloten om in de maanden juli en au gustus dagelijks om drie uur 's middags een film te vertonen, die geschikt is voor een breed publiek. Normaal gebeurt dat alleen op zondagmiddag. Pr- medewerkster Vervoorn zegt de indruk te hebben dat veel mensen speciaal voor deze film naar het museum komen. „Iedere dag is het rond twee uur tamelijk druk, dat moet verband houden met het film programma". Volgens haar draait het museum sinds twee weken weer beter. „Het weer is wat slechter geworden, we zien nu opvallend veel gezin nen met kinderen". Omdat het museum niet af hankelijk is van de opbrengst van entreebewijzen, heeft dit slechte seizoen geen directe gevolgen voor Volkenkunde. Vervoorn: „We worden niet op het bezoekersaantal beoor deeld. Maar we stellen onszelf wel de vraag waaraan het ligt dat minder mensen naar het museum komen. Die cijfers zijn een graadmeter, we willen het bezoekersaantal op peil houden". Von Siebold Behalve de weersomstandighe den zijn ook de tentoonstellin gen in eigen of andere musea in Leiden van invloed op de bezoekersaantallen, aldus Ver voorn. In het najaar wordt in Volkenkunde een overzicht stentoonstelling gehouden rond Von Siebold, de oprichter van het museum, die in de ne gentiende eeuw veel materiaal uit Japan naar Leiden bracht. „Hopelijk maakt het najaar al les weer goed. Als dat niet zo is dan is dat heel beroerd voor ons", merkt Vervoorn op. „Ik hoop voor mezelf dat het mooi weer blijft, maar voor het mu seum is het beter als het weer slechter wordt", besluit ze. Een woordvoerder van De La kenhal aan de Oude Singel meldt dat het stedelijk mu seum niets heeft gemerkt van het mooie weer, in tegenstel ling tot Volkenkunde en Oud heden. Concrete cijfers zijn niet voorhanden, maar het be zoekersaantal ligt „iets hoger dan vorig jaar. Speciaal voor de overzichtstentoonstelling over het surrealisme komen veel mensen", weet de zegs man. Op hoogtijdagen komen ongeveer vijfhonderd mensen naar De Lakenhal, als het rus tiger is zijn dat er tweehon derd a tweehonderdvijftig. Ook op dagen dat het dertig graden is, komen er volgens de woordvoerder veel mensen naar De Lakenhal. „Als het warm is, zoeken ze hier ver koeling. Bovendien worden ze het ook een keer zat om op terrasjes in de zon te zitten". Afgrijzen „Betrekkelijk normaal" waren de bezoekersaantallen in mei en juni van het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie: 3000 dit jaar tegenover 3500 vorig jaar. „Dat komt omdat wij het voornamelijk moeten hebben van groepsbezoek. En dat is niet afhankelijk van het weer, omdat het al maanden LEIDEN De Leidse politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen het Leidse kamerbemid delingsbureau Hogeland aan de Middelstegracht. Het bureau heeft geen vergunning om te be middelen bij kamerver- huur. Volgens de ge meente heeft het bureau die niet gekregen, omdat eigenaar J. Turk weiger de alle benodigde gege vens in te dienen. De ge meente heeft de officier van justitie gevraagd om de zaak in behandeling te nemen. De eigenaar van het bureau vindt dat best en wacht een even tuele rechtszaak rustig af: „Ik voel me sterk". Volgens de advocaat van ei genaar Turk, mr. W. Janssen, is de gemeenteverordening die het bezit van een vergun ning eist, onzin. De tarieven van de bureaus vallen onder de landelijke Prijzenwet. „Een gemeente kan voor haar grondgebied ook geen aparte broodprijs vaststellen. Leiden gaat met deze veror dening te ver. Je moet de particuliere verhuurders niet op die manier beteugelen. Ik vraag me trouwens af of het tot een rechtszaak komt. Ik ben benieuwd wat de officier van justitie gaat doen", aldus Janssen. Ambtenaar H. de Wind van de directie volkshuisvesting is eveneens benieuwd of de officier de zaak in behande ling neemt. „Hogeland is een illegale bemiddelaar gewor den. Hij weet dat hij straf baar is, maar hij wilde niet stoppen. We hebben de offi cier voorgesteld om deze be middelaar zo snel mogelijk te vervolgen. Het studentensei zoen begint weer en we heb ben geen greep op de dingen die dan kunnen gebeuren. Overigens hebben we goede hoop dat Hogeland wordt vervolgd. In Amsterdam worden illegale bemiddelaars namelijk met succes ver volgd" legt De Wind uit. De advocaat van de kamerbe middelaar bestreed dat laat ste gistermiddag. „In Amster dam wordt helemaal niet met succes vervolgd. Komt het tot een rechtszaak dan voeren we uiteraard een verweer en we staan sterk", meent een strijdlustige Janssen. Achterlijk Turk heeft wel een vergun ning aangevraagd. Volgens de gemeente weigert de be middelaar de benodigde be scheiden te leveren. Turk desgevraagd: „Dat is wel waar, maar ze wilden bij voorbeeld dat ik aantoonde hoe ik aan rfiijn kamerbe stand kwam. Dat hoef ik toch niet te doen? Het bureau be staat al acht jaar. Een groen teboer die na tien jaar een vergunning moet aanvragen, hoeft toch ook niet aan te to nen hoe hij aan zijn spullen komt?" Volgens de gemeentelijke verordening op woning- en kamerbemiddelingsbureaus mogen bemiddelaars voor in schrijfgeld niet meer vragen dan een tientje per half jaar. Voor bemiddelingskosten geldt een maximumbedrag van 90 gulden. Volgens de verordening moet het geld dat voor de bemiddeling wordt gevraagd ook pas na het vinden van een kamer of appartement worden betaald. Hogeland brengt de kosten al vooraf in rekening. „En te recht, ik kan toch niet ieder een achterna gaan lopen voor dat geld. Veel mensen heb ben na het vinden van woon ruimte ineens heel erg veel moeite met betalen". „Ik wil nog steeds wel een vergunning, maar niet zo'n achterlijke met een tientje in schrijfgeld. De gemeente Lei den kijkt naar het bemidde- lingsbeleid van Amsterdam. Dat vind ik prima, maar dan moeten ze ook de Amster damse prijzen overnemen. Het is daar namelijk toege staan om bij bemiddeling voor een huurcontract van een jaar een maand huur in rekening te brengen. Nu dat is wel wat meer dan 90 gul den. Als ik een tientje krijg, kan ik de deur wel sluiten. Mijn kantoor kost al 200 gul den per uur. Met een tientje schiet je niets op", vindt Turk. KARIN SWIERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11