Iraanse leiders botsen over gijzelaarscrisis Emoties blijven oplaaien rond moordenaar Manson Toenemende emigratie door onvrede in DDR Contra's en VS tegen ontbinding vóór verkiezingen in Nicaragua „JAWS" IN FRANKRIJK TWINTIG JAAR NA MOORD OP ACTRICE SHARON TATE Walesa wil coalitie zonder communisten Nederlander in Franse cel wegens overvaren vrouw DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Nieuwe premier Nieuwzeeland BUITENLAND GcidócSouAXvrit DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 Oprichter Le Monde overleden Hubert Beuve-Méry (Vervolg van de voorpagina) TELA Het slagen van het plan om de Contra's naar huis te sturen hangt volgens Nicaragua vooral af van de houding van de Verenigde Staten. Washington heeft gezegd de Contra's te willen handhaven tot de ver kiezingen in Nicaragua komende februari. Ook de Contraleiders voelen er niets voor om nu hun boeltje te pakken. Adolpho Cale- ro, een% van de leiders van het verzet, liet gisteren al laten weten dat de Contra's hun wapens niet zullen inleveren, voordat in Ni caragua vrije verkiezingen zijn gehouden. „Het is een erg moeilijke situatie voor het Nicaraguaanse volk", zo zei Azucena Ferey, adviseur van de Contra's in Miami. „We hebben tien jaar lang gevochten voor vrede en democratie in ons land en voelen ons in de steek gelaten". In Mexico-Stad, waar hij momenteel op bezoek is, zei de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken James Baker nog geen reactie te kunnen geven op het akkoord, omdat hij het nog niet had ge lezen. De presidenten van Honduras, El Sal vador, Guatemala, Costa Rica en Nicaragua zijn echter zeer tevreden met het akkoord. President Vinicio Cerezo van Guatemala verklaarde bereid te zijn de Contra's op te nemen, mits zij „in vrede leven" en zich aan de wet houden. LA FRANQUI Voor de Franse Middellandse-Zeekust, ter hoogte van La Franqui, is een reusachtige haai gesignaleerd. De vijf tot zes meter lange haai werd zondag om streeks vijf uur in de middag waar genomen door een badgast, die on middellijk de politie alarmeerde. Daarop maakten politie en talrijke toeristen jacht op de haai. Eén boot je kwam daarbij met de grote vis in aanvaring. De haai dook daarop naar diep water. Volgens de politie hangt het zeldzame bezoek van het roofdier samen met de stormen die zaterdag over de Middellandse Zee trokken, waardoor de vis „Uit koers" is geraakt. Opnieuw stakingen in Franse luchtverkeer PARIJS De Franse luchtver- keersbeveiligers hebben voor het aanstaande lange weekeinde van Maria-Hemelvaart nieuwe sta kingsacties aangekondigd. Wan neer een laatste gesprek, morgen, tussen de bonden en transportmi nister Delebarre niets oplevert, zal het werk van donderdagavond tot dinsdagochtend worden neerge legd. Vanwege de Franse schakel functie in het Europese vliegver keer moet daarom rekening wor den gehouden met vertraging van vluchten van en naar Zuid-Europa. De Franse luchtverkeersbeveiligers hebben dit jaar al meerdere maken gestaakt. FBI: DODE MAN OP VIDEOBAND IS INDERDAAD HIGGINS Een ernstig kijkende VN-onderhandelaar Goulding schudt in Bayrut Hezbollah-leider Fadallah de hand. Goulding heeft de sjeik er niet toe kunnen brengen, haast te zetten achter de vrijlating van gijzelaars. FOTO: AP De Amerikaanse FBI heeft echter geen twijfels meer. Be studering van de videoband waarop een in een strop han gend lijk is te zien, heeft uitge wezen dat het het lichaam van Higgins is. „Hoewel de identi teit niet met absolute zeker heid kan worden vastgesteld, wijzen meerdere waarneemba re kenmerken erop dat de per soon op de videotape Higgings is", aldus de verklaring van de FBI. PARIJS Hubert Beuve- Méry, de oprichter van het Franse dagblad Le Monde, is op 87-jarige leeftijd in Fontai- nebleau overleden. Voor de Tweede Wereldoorlog was Beuve-Méry werkzaam voor het dagblad Le Temps. Daar ging hij in 1938 weg omdat hij het oneens was met de hou ding van deze krant ten op zichte van het verdrag van Mtlnchen, die de bezetting van Tsjechoslowakije door Hitier mogelijk zou maken. Direct na de bevrijding van Frankrijk in 1944 richt hij Le Monde op. Een kwart eeuw lang was hij de ziel en het gezicht van deze krant, die onder zijn leiding internationale faam verwierf. Rel in Vlaanderen over vervuild oppervlaktewater BRUSSEL Binnen de Vlaamse deelregering is een stevige politieke rel ontstaan rond het vernie tigende rapport over de vervuiling van het opper vlaktewater in Vlaande ren, waarvan de inhoud afgelopen weekeinde is uitgelekt. De liberale PVV eiste gisteren het vertrek van de verant woordelijke minister, de CVP- er Theo Kelchtermans (Mi lieu), die bij het goedkeuren van de begroting voor volgend jaar al wist dat er veel te wei nig geld was uitgetrokken voor het reinigen van rivieren en kanalen. Kelchtermans baarde gisteren enig opzien door te zeggen dat er drie keer zoveel geld nodig is, als men echt resultaten wil bereiken bij het zuiveren van de water- De PVV, en ook de milieupar tij Agalev, noemen het verder uiterst vreemd dat de al in mei gereedgekomen studie nu pas bekendraakt. Kelchtermans beweerde echter dat hij het rapport nooit verborgen heeft gehouden. Het zou zijn toege zonden aan al zijn collega's en al lang en breed zijn bespro ken in de milieucommissie van de Vlaamse raad. Volgens het rapport is driekwart van de rivieren en kanalen in Vlaanderen zwaar ziek. Som mige waterlopen zijn biolo gisch zelfs al dood. Om de verwarring compleet te maken verklaarde premier Wilfried Mariens (CVP) dat de toenmalige minister van open bare werken, De Saeger, hem in 1972 zou hebben verteld dat er een overschot aan kredieten was voor de bouw van zuive ringsstations. „Dat is bijna twintig jaar geleden en het probleem is nog steeds niet op gelost. Je kunt je afvragen hoe dat mogelijk is", aldus Mar tens, die zelf overigens al tien jaar de scepter zwaait in Bel gië. WARSCHAU Lech Walesa, de leider van het Poolse vak verbond Solidariteit, heeft twee kleinere partijen opge roepen met Solidariteit een coalitieregering te vormen zonder de communistische partij. Beide partijen hadden vanmiddag nog niet gerea geerd op het voorstel, dat door sommigen als een soort „coup" van Solidariteit is bestempeld. „De enige politieke oplossing van de huidige situatie is de instelling van een minister raad die is gebaseerd op een coalitie van Solidariteit, de Verenigde Boerenpartij en de Democratische Partij", aldus Walesa in een verklaring. Laatst genoemde partijen wa ren altijd nauw met de Poolse communistische partij verbon den. De laatste tijd lijken zij echter een meer onafhankelij ke rol te willen spelen. De door Walesa voorgestelde coa litie zou kunnen rekenen op TEHERAN/BAYRUT Binnen het Iraanse leider schap blijkt een groeiend verschil van mening te bestaan over de politieke koers van het land. Het aanbod van president Rafsanjani de verenigde Staten te helpen in de gij zelaarskwestie, heeft on der andere Iraanse leiders verzet opgeroepen. Het ziet er naar uit dat die tweespalt nadelige gevol gen kan hebben voor de kansen op een spoedige beëindiging van de crisis. Rafsanjani heeft een duidelijk andere lijn gekozen dan de voormalige Iraanse leider LOS ANGELES Het is nu twintig jaar geleden dat de actrice Sharon Tate en vier van haar vrienden op afschuwelijke wijze werden vermoord, maar nog altijd is er veel be langstelling voor de zaak en voor de daders. Charles Manson is zonder twij fel de, bekendste massamoor denaar in de Amerikaanse ge schiedenis, zegt officier van een meerderheid van 264 ze tels in het parlement (Sejm). Premier Czeslaw Kiszczak die vorige week tot eerste-minis- ter werd benoemd, tracht in tussen ben „grote coalitie" te vormen, waarin zowel de com munisten als leden van Solida riteit vertegenwoordigd zijn. De vakbond heeft dit voorstel afgewezen. Aan de andere kant is een regering zonder communisten onaanvaardbaar voor de communistische partij. Volgens Walesa toont de be noeming van Kiszczak tot pre mier en de afwijzing van een oppositie-regering aan, dat de communisten eigenlijk alleen de posities willen handhaven die zij sinds de Tweede We reldoorlog bezitten „Dit heeft de vertrouwenscrisis nog meer verslechterd en opnieuw de vrees van de samenleving be vestigd dat er in feite niets is veranderd en er geen hoop is voor de toekomst", aldus de vakbondsleider. Khomeini. Amerikaanse func tionarissen zijn ervan over tuigd dat het mede aan Rafs anjani te danken is, dat de pro-Iraanse Organisatie van de Revolutionaire Gerechtigheid haar dreigement om gijzelaar Cicippio te doden niet heeft uitgevoerd. Minister van binnenlandse za ken Ali Akbar Montashemi leek zich gisteren af te zetten tegen de koers van Rafsanjani. Montashemi is een van de lei ders van de orthodoxe factie en binnen de Iraanse top de man met de meest nauwe con tacten met de pro-Iraanse groepen in Libanon. Hij verklaarde dat duizenden sji'iten bereid zijn de supermo- gendheden op de knieën te brengen. „De imam (Khomei ni) viel altijd aan. Hij heeft justitie Stephen Kay, die medeverantwoordelijk was voor de zaak tegen Manson en zijn drie vrouwelijke helpers. Maar waarom blijft de zaak nog steeds emoties losmaken? Waarom worden nog steeds petities getekend om Mansons vervroegde vrijlating te voor komen? Waarom wordt gretig gekeken naar de schaarse tele visie-interviews die Manson geeft? Klaarblijkelijk blijft de zaak van de filmsterren, drugs, sektes en een charisma tische leider die gewone jonge immer een aanvallende hou ding aangenomen tegenover de VS", zo bracht Montashemi in herinnering. Onderhandelingen Intussen duren de diplomatie ke contacten over een mogelij ke oplossing van de gijzelaars crisis onverminderd voort. Volgens de Israëlische minis ter van defensie, Rabin, zullen de geheime bemiddelingen lang gaan duren. Hij deed een beroep op de ontvoerders ge bruik te maken van de kana len van het Rode Kruis. Waar nemers in Jeruzalem zijn- van mening dat de onderhandelin gen over de oplossing van de gijzelcrisis nu eindelijk „in fei te" zijn begonnen. De speciale afgezant van de Verenigde Naties, Marrack mensen tot moordenaars maakte, nog altijd fascineren. Bovendien blijven de moorden verbonden met de jaren '60, de tijd van de hippies, experi menten met drugs en de Flo wer Power. In de nacht van 9 augustus 1969 drongen in het zwart ge klede indringers de villa bin nen van de mooie actrice Sha ron Tate, de vrouw van film regisseur Roman Polanski. De hoogzwangere Tate, drie van haar vrienden en een gast van de huisbewaarder werden op Goulding, liet zich gisteren na een gesprek in Bayrut met de leider van de islamitische re gering in Libanon, Selim Hoss, voorzichtig optimistisch uit. Hij zei dat „bepaalde tenden- zen in de internationale sa menleving" erop wijzen dat „de omstandigheden voor een regeling voor de gijzelkwestie nu gunstiger zijn dan voor- Goulding heeft zijn missie in Libanon beëindigd. Hij zei gis teren nog altijd niet te weten of de Amerikaanse VN-offi- cier William Higgins nog in le ven was. Diens Libanese ont voerders maakten vorige week maandag bekend hem te heb ben terechtgesteld als vergel ding voor de ontvoering door Israel van sjeik Obeid. beestachtige wijze afgemaakt. De 26-jarige actrice werd op gehangen en daarna doodge stoken. Haar ongeboren kind stierf met haar. Bezeten Het duurde drie maanden voor de politie tot aanhoudingen kon overgaan. Het spoor leid de naar Charles Manson, een charismatisch man met wilde haren en bezeten ogen die met een toegewijde aanhang van voornamelijk jonge vrouwen Ontspoord Britse treinen maken er dit jaar een gewoonte van om uit de rails te lopen Gisteren was het opnieuw raak: de intercity van Oxford naar Londen ontspoorde kort voor aankomst in de hoofdstad De locomotief en enkele wagons kwamen buiten de rails te liggen. Er vielen gelukkig slechts enkele licht gewonden. De matriële schade was echter aanzienlijk. De oorzaken voor de vele ontsporingen zijn niet duidelijk. FOTO: EPA zen ook voor kleine boten in te voeren. Voor Fransen daar entegen is een vaarbewijs al verplicht voor motorboten vanaf 10 pk. Voorts bestaan er strenge regels voor de snelheid en zeewaardigheid. 4 Veertig procent Israëlische jeugd „haat Arabieren" JERUZALEM Veertig procent van de toekomstige dienstplichtige soldaten van het Israëlische leger zegt „alle Arabieren of bijna alle Arabieren" te haten. Dat blijkt uit een onderzoek on der ruim vijfduizend scholie ren dat in opdracht van het ministerie van onderwijs is uitgevoerd. Het merendeel van de ondervraagde scholie ren gelooft dat er in de toe komst opnieuw een Ara- bisch-Israelisch conflict zal uitbreken. De Israëlische le- gerradio, die de uitslag van het onderzoek bekend maak te, zei dat het was uitgevoerd „om de motivatie onder toe komstige recruten te onder zoeken". in een commune in de woes tijn woonde. „Deze kinderen die zich met messen tegen jul lie keren, zijn jullie kinderen", liet Manson de Amerikaanse maatschappij later weten. „Ik heb ze dat niet geleerd. Dat hebben jullie gedaan. Ik heb ze alleen geprobeerd te leren om voor zichzelf op te ko- Het proces tegen Manson en de drie vrouwen duurde tien en een halve maand en was wellicht het turbulentste dat ooit in Los Angeles gevoerd is. (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN De Oostduitse vluchteling be gint een internationaal probleem te worden. De permanente vertegen woordiging van de Bonds republiek heeft in Oost- Berlijn inmiddels haar deuren moeten sluiten. En Hongarije verscherpt de grenscontrole om de stroom vluchtelingen uit de DDR enigszins in te dammen. De afgelopen nacht is, met twee speciale treinwagons, op nieuw een grote groep DDR- burgers via Hongarije op de Westduitse ambassade in We nen beland. Hongaarse doua niers stempelen intussen niet langer de reisdocumenten van Oostduitsers. Een stempel maakt de vluchteling eenvou dig identificeerbaar voor de Oostduitse autoriteiten. En het „ontvluchten van de Repu bliek" is nog altijd strafbaar in de DDR. De aantrekkingskracht van „het vrije Westen" blijkt ech ter groter dan de eventuele straffen. De permanente ver tegenwoordiging van West- Duitsland in Oost-Berlijn wordt overstelpt met aanvra gen van DDR-burgers die naar Omdat de doodstraf in 1972 door het Hooggerechtshof Werd afgeschaft, werd het vonnis omgezet in levenslang. Haat Over het motief voor de moor den doen allerlei verschillende theorieën de ronde. Vincent Bugliosi, die aanvankelijk als officier van justitie optrad, stelt dat Manson een rassen- oorlog wildé ontketenen en zich liet inspireren door de de Bondsrepubliek willen emi greren meer dan een mil joen aldus het Westduitse blad Bild. In de maand juni hebben 12.500 DDR-burgers zich in de Bondsrepubliek gevestigd, het hoogste aantal sinds de bouw van de Berlijnse muur in au gustus 1961. De eerste drie maanden van dit jaar reisden, met een toe ristenvisum, 1.167.872 Oost duitsers naar het Westen, 9,1 procent meer dan gedurende dezelfde periode vorig jaar, zo blijkt uit Westduitse cijfers. Het zijn vooral de ontwikke lingen elders in Oost-Europa die de Oostduitse emigratie drift voeden, menen waarne mers. In vergelijking met de revolutionaire hervormingen in Polen, Hongarije en de Sov jetunie lijkt de situatie in de DDR in de ogen van zijn bur gers verstard. Bovendien hebben de meeste Oostduitsers weinig vertrou wen in de goede afloop van de hervormingen, met name die in de Sovjetunie. Zij willen niet afwachten tot het IJzeren Gordijn weer is neergedaald na een eventuele conservatie ve tegenreactie. Ook de opheffing van het schietbevel op illegale grens- overschrijders aan de Duits- Duitse grens, die de Oostduitse leider Erich Honecker in juli aankondigde, heeft velen aan- Moskou wil praten over Afghanistan MOSKOU De Sovjetmi nister van buitenlandse za ken, Edoeard Sjevardnadze. wil een regionale conferentie om een einde te maken aan de burgeroorlog in Afghanis tan. Aan deze conferentie zouden China, Pakistan, Iran, India en de Sovjetunie moeten deelnemen. Ook de Verenigde Staten moeten volgens de minister aanwezig zijn. Tijdens het bezoek van Sjevarnadze aan Kabul be stookte de verzetsbeweging de Afghaanse hoofdstad op nieuw hevig met raketten. song Heiter Skelter van de Be atles. Kay, die de zaak over nam toen Bugliosi wegging, helt steeds meer over tot de mening dat het om een duivels ritueel ging. Paul Fitzgerald, een van de andere advocaten, denkt dat het motief louter gezocht moet worden in Mansons paranoia in de zomer van 1969. „Om de een of andere reden, die alleen hij kent, werd hij totaal irra tioneel en vervuld van haat voor de maatschappij". gemoedigd de wijk naar het Westen te nemen Een meer veilige vluchtweg is de omweg via Hongarije. De regering in Budapest over weegt zelfs vluchtelingen uit de DDR politiek asiel te verle nen Hongarije is tenslotte in juni toegetreden tot de Con ventie van Genève voor vluchtelingen. De geruchten dat Oost-Berlijn dit najaar maatregelen zal ne men om het reizen naar Hon garije te beperken heeft een ware toeristische stormloop ontketend. „We moeten ervan profiteren nu het nog mogelijk is", aldus een woordvoerder van de Oostduitse protestantse kerk vlak voor zijn vertrek naar het Balatonmeer in Hon garije. De DDR heeft maar weinig middelen tot zijn beschikking om deze stroom te keren zon der terug te vallen op de re pressieve methodes die tijdens de Koude Oorlog in zwang waren. De Oostduitse regering beperkt zich tot wat boze woorden en noemt het „een grove aanslag op de soeverei niteit van de Duitse Democra tische Republiek" dat grote aantallen Oostduitse vluchte lingen in Westduitse ambassa des worden opgevangen. Ook waarschuwt zij voortdurend haar eigen bevolking. SAINT-TROPEZ Een 43-ja- rige Nederlander die met een raceboot aan de kust bij Saint- Tropez een Franse vrouw heeft overvaren, is in staat van beschuldiging gesteld we gens doodslag. De man voer op volle snelheid langs de kust en ramde daarbij een stilliggend bootje, waarop het slachtoffer met nog drie anderen lag te zonnebaden. Volgens ooggetui gen kwam de speedboot pas een kilometer verder tot stil stand. De Nederlander voer bijna twee maal zo snel (twin tig knopen per uur) dan toege staan (twaalf knopen). Naar aanleiding van het ongeval gaat Frankrijk bij de Europese Commissie een uniformering van vaarbewijzen bepleiten. De Fransen vinden het onge hoord dat buitenlanders zon der enige bevoegdheid derge lijke snelheidsmonsters kun nen besturen. In Nederland is pas bij een scheepslengte van meer dan twintig meter een vaarbewijs nodig. In het verle den sneuvelden plannen in po litiek Den Haag om vaarbewij- HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN439 Rob begrijpt, dat de ondergrondse vijand hem in de gaten heeft gekregen en hij rent naar zijn paard, werpt zich in het zadel en gaat er zo snel hij kan vandoor. Angstig kijkt hij achter om! Het projectiel zweeft laag over de duintoppen en nu ziet Rob pas goed, wat het is: een soort vangnet dat zich als een paraplu ontplooit, met een middellijn van zeker wel zes meter. Een hef- schroef houdt het ding in de lucht en het wordt blijkbaar radio grafisch bestuurd. Dat de Duitsers nog verscheidene geheime wapenen in petto hadden, toen ze capituleerden, weet Rob. En dit vliegende vangnet is er zeker één! Rob geeft zijn pard de spo ren en het dier vliegt de duintjes af. Maar het net is sneller en met een gierend geluid daalt het neer over man en paard... De nieuwe premier van Nieuwzeeland Geoffrey Palmer met zijn onderminister Helen Clark. FOTO: AFP WELLINGTON Vice-premier Geoffrey Pal mer wordt de nieuwe minister-president van Nieuwzeeland. De 47-jarige Palmer werd van daag gekozen tot leider van de regerende La- bour-partij. Dat betekent dat hij tevens de nieu we premier wordt. Volgens politieke waarne mers vertegenwoordigt Palmer het centrum van de partij, dat de laatste maanden wordt ge plaagd door interne factiestrijd over de econo mische koers van Nieuwzeeland. Het vertrek van zijn voorganger David Lange houdt hier mee verband. De nieuwe premier heeft al toe gezegd dat hij het felle anti-nuëleaire beleid van de vorige regering zal voortzetten Schepen die kernwapens aan boord hebben of die door kernenergie worden aangedreven mogen de Nieuwzeelandse havens niet in.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5