„Religies beleggen" is lucratieve zwendel kerk wereld „Wij zijn van Utrecht, niet van Rome" CckLcSomont b beroepingen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSoutant DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 PAGINA 2 BI Spaarnwoude voorlopig gesloten AMSTERDAM Het recreatieschap Spaarnwoude zal de ko mende tijd gesloten zijn als gevolg van het intensieve gebruik tijdens het wereldcongres van christenzigeuners, de afgelopen week. Er moet op sommige plekken nieuw gras worden inge zaaid; over de exacte omvang van de schade valt volgens de woordvoerder nog niets te zeggen, anders dyi dat die „aanzien lijk" is. Vorige week werd de schade op zeven ton geschat. Het schap heeft vorige week al een bedrag van een ton geclaimd bij de gemeente Amsterdam die hij verantwoordelijk stelt voor de schade. De bondag al begonnen uittocht van de circa 30.000 deelnemers verliep zondag rustig en zonder problemen, aldus de politie. Morgen zullen naar verwachting de laatste zigeuners zijn vertrokken. Anglicaanse priester aangehouden wegens heroïnehandel ROME Een anglicaanse priester uit Nigeria is maandag met vier landgenoten in Rome gearresteerd wegens handel in he roïne. De politie, die de priester al tien maanden in de gaten hield na berichten over verdachte bewegingen rond zijn huis, heeft hem aangehouden, toen hij in zijn BMW terugkeerde van een bezoek aan de luchthaven van Rome. In zijn auto werd een pakje met 500 gram heroïne gevonden. Een huiszoeking in de woning van de geestelijke, die tegelijkertijd als plaats van sa menkomst van zijn gemeente diende, bracht nog eens 500 gram zuivere heroïne aan het licht. Het is gemakkelijker wijs te zijn voor anderen dan voor zichzelf La Rochefoucauld Bisschoppen blijven voor overplaatsing klooster UTRECHT De Neder- landse bisschoppen zullen geen nieuwe verklaring over het Karmelietessen klooster in Auschwitz uit geven. Kardinaal dr. A.J. Simonis heeft namens de bisschoppen, dus ook bis schop Bomers van Haar lem, al in juni 1986 bij kardinaal Frantisek Ma- charski aangedrongen op overbrenging van het klooster naar een plaats buiten het kamp. Dat laat de woordvoerder van de bisschoppenconferentie desgevraagd weten. Het rabbinaat van de joodse gemeente in Amsterdam heeft naar aanleiding van een in terview met Bomers in het Nieuw Israelietisch Weekblad de bisschoppen om een ver klaring over het klooster ge vraagd. Bomers zei overtuigd te zijn van de oprechte bedoelingen van de Karmelietessen en vroeg zich af, of hij „als ik jood zou zijn geweest" zich ook zo gegriefd zou hebben gevoeld door het klooster. Volgens de rabbijnen maken Bomers' woorden duidelijk dat er binnen de RK Kerk nog altijd antisemitische ten- denzen zijn. In zijn brief aan Macharski wees Simonis op de bezorgd heid onder de joden en bij het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) over het klooster in Auschwitz. Hij citeerde met instemming de aartsbisschop van Lyon, kardinaal Albert Decourtray, die erop had ge wezen dat de beproevingen van de Tweede Wereldoorlog het joodse volk een waardig heid hebben gegeven die door de vestiging van een klooster in Auschwitz zou worden ge schaad. De Nederlandse bisschoppen hebben 100.000 gulden ter be schikking gesteld voor de bouw van een bezinningscen trum ter vervanging van het Karmelietessenklooster. Tot op heden heeft de Poolse RK Kerk dit geld niet opgeno men. Vorige maand liet de Poolse regering weten dat de kerk pas in maart jongstleden een vergunning voor de bouw van het centrum had aange vraagd. Deze vergunning is in juni door het gemeentebe stuur van Oswiecim (de Pool se naam voor Auschwitz) ver leend. De bouw van het cen trum kan drie jaar in beslag nemen. Lutheranen: meer toezicht op mensenrechten in Roemenië GENÈVE De Lutherse Wereldfederatie moet scherper toezien op schendingen van de men senrechten in Roemenië. Bovendien moet zij eraan bijdragen dat er tussen de Hongaarse en Roemeense kerken „zinvolle ge sprekken" worden ge voerd, aldus het uitvoe rend comité (bestuur) van de wereldfederatie in een verklaring die in Genève is aanvaard. De Wereldraad van Kerken, waarbij veel lidkerken van de Wereldfederatie zijn aangeslo ten, besloot vorige maand geen uitspraak te doen over de situatie in Roemenië. In de Lutherse verklaring wordt gepleit voor humanitai re hulp aan de Roemeense vluchtelingen in Hongarije. De vertegenwoordigers van de kerken in Roemenië en Hongarije onthielden zich van stemming. Het bestuur van de Wereldfe deratie sprak voorts zijn af keuring uit over het „cyni sche gebruik van gijzelaars" in het Midden-Oosten. De gij zelingen brengen niet alleen het leven en de menselijke waardigheid vah de gijzelaars in gevaar, mar ook de „ont wikkeling in de richting van vrede en gerechtigheid" in het Midden-Oosten. De We reldfederatie riep voorts Is raël op zich te houden aan de conventie van Genève over het bestuur van bezette gebie den en de individuele en soci ale mensenrechten in die ge bieden te garanderen. Bij de Wereldfederatie zijn 105 kerken met in totaal 59 miljoen leden aangesloten. DUIZENDEN AMERIKANEN VOOR MILJOENEN OPGELICHT WASHINGTON Zwen delaars die beweren dat God hun vennoot is, heb ben duizenden Amerika nen de afgelopen vijf jaar meer dan 450 miljoen dollar (970 miljoen gul den) armer gemaakt, zo blijkt uit een studie van een officiële toezicht- scommissie. „Hoed u voor het groeiend aantal investeringsgooche laars dat erop uit is de kuddes goedgelovigen af te zetten," zei John Baldwin, de voorzit ter van de Noordamerikaanse Vereniging van Effectenbe heerders. „Religieuze zwen- delpraktijken zijn vandaag de dag een van de meest geliefde praktijken onder investe ringsgoochelaars." De nationale studie belichtte duistere religieus geïnspireer de beleggingspraktijken, waarvan 15.000 Amerikanen in 15 staten het slachtoffer werden. De toename van „valse inves teringsprofeten heeft geleid tot een stijging van het aantal klachten bij de staten van consumenten over fraude en misbruik door financiële planners die zichzelf als „we dergeboren" bestempelen, door zwendelkunstenaars die beweren de zegen te hebben van lokale en nationale ker kelijke functionarissen, en door „goddelijk geïnspireer de" adviesgevers voor inves teringen in muntstukken, edelmetalen, onroerend goed en olie- en gaswinning". De studie, getiteld „Azen op de gelovigen: De valse profe ten van het investeringsmi lieu", gaat uitvoerig in op een aantal specifieke gevallen van zwendel. Zo is er het verhaal van een voormalig predikant die meer dan 600 investeer ders in 20 staten oplichtte en nu een gevangenisstraf van vier jaar uitzit. Zijn slachtof fers „geloofden detf ze zaken deden met een man die door God was begiftigd met uitzon derlijke handelscapaciteiten". In Alabama wist de voormali ge penningmeester van een grote kerk, die nu ook in de cel zit, naar schatting 18 mil joen dollar (bijna 39 miljoen gulden) afhandig te maken van investeerders die hij een rendement tot 30 procent per maand beloofde. In Utah slaagden zwendelaars erin 215 miljoen dollar (464 miljoen gulden) binnen te halen door zich valselijk te beroepen op connecties met prominente mormonen. Een olie- en gaswinningsbe- drijf kreeg van de autoriteiten in Massachusetts en Missouri de opdracht niet langer aan delen te verkopen aan inves teerders die werd verteld dat de firma gebruik maakte van oud-testamentische profetieën om te beslissen waar in Israel proefboringen zouden worden uitgevoerd. Sommige zwendelaars berie pen zich op bijbelse voorspel lingen over rampen en sociale chaos om beleggers te verlei den tot investeringen in waardeloze goud- of munt stukken. De groei van reli gieus georienteerde tijdschrif ten, radiostations en televisie programma's maakte het zwendelaars mogelijk het ge schikte publiek te bereiken met valse reclameboodschap pen. Volgens de studie slagen reli gieuze zwendelaars er vaak in om tijdelijk of definitief aan juridische vervolging te ont snappen omdat hun slachtof fers sterk aarzelen om een klacht in te dienen uit vrees hun kerk of geloof in verle genheid te brengen. Volgens de toezichtscommis- sie die de studie vrijgaf is het probleem nog groter dan in het onderzoek tot uiting komt omdat daarin alleen zwendel- praktijken aan de kaak wor den gesteld waarbij beleggers meer dan 500.000 dollar (ruim 1 miljoen gulden) verloren. JOHN M. DOYLE Opgeruimd staat netjes Eugenia Fisher uit New Har mony in India veegt de pa den schoon rond het David Lenz-Haus, ter gelegenheid van het honderdvijfenzeven- tigjarig bestaan. Het huis maakt deel uit van een lutherse communiteit die in 1814 vanuit Duitsland naar Zuid-lndia kwam. Deze week wordt de oprichting herdacht en daarom wordt alles in en rond het huis net jes opgeruimd. Kerkelijk pleidooi voor totaalverbod kernproeven DEN HAAG Pax Christi Nederland en het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) hebben maan dag bij de ambassades van het Verenigd Ko ninkrijk, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Sovjetunie aangedrongen op een totaal verbod van kernproeven. Vandaag is het 26 jaar geleden dat de Sovjetunie, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk een verdrag over een beperkte stop zetting van kernproeven sloten. Dit verdrag verbiedt het hou den van kernproeven op de grond, onder water en in de atmosfeer. De Russische ambassade heeft geweigerd de petitie in ont vangst te nemen, omdat de onafhankelijke vredesassocia- tie in Tsjechoslowakije haar mede had ondertekend. Dat heeft IKV-secretaris Mient- Jan Faber meegedeeld. De vredesassociatie wordt niet door de regering van Tsjecho slowakije erkend. Het aanne men van de petitie zou vol gens de ambassade betekenen dat zij zich zou inlaten met de interne aangelegenheden van Tsjechoslowakije. Reorganisatie Evangelisch centrum Heverlee kost banen HEVERLEE Het evange lisch Centrum voor Bijbelse Vorming in de Belgische plaats Heverlee heeft om uit de financiële problemen te komen een reorganisatie doorgevoerd die waarschijn lijk vijf docenten hun baan gaat kosten. Bovendien zal het gebouw in Heverlee, een voormalig Jezuïetenklooster, opnieuw te koop worden aan geboden. Dat heeft de Raad van Beheer van het centrum meegedeeld. Enkele maanden geleden werd bekend dat het centrum zich opnieuw in grote finan ciële nood bevond. Contacten met de Zuidelijke 'Southern Baptists in de Verenigde Sta ten over financiële steun om de verkoop van het gebouw te voorkomen hadden geen re sultaat opgeleverd. Op korte termijn moest 300.000 gulden op tafel komen. De oplei dingsprogramma's van de Ne derlandse en Franstalige bij- belschool en van de evangeli sche theologische faculteit zullen blijven bestaan. In het doctoraal programma worden geen wijzigingen aangebracht. Nederlandse Hervormde Kerk Aan genomen naar 's-Gravenhage als pred. voor bijz. werkzaamheden (pastoraat rondom de-Vredeskerk en in de huizen Sonnenborgh en Irene) R.L. Algera. kand. en vicaris te "s- Gravenhage. Aangenomen naar Grouw (toez.) H.J. Kostors, pred van de Evang. Kirche te Wuppertal (BRD) Bedankt voor Kootwijk-Koot wijkerbroek C.M. Buijs te Gameren. Christelijke Gereformeerde Kerken Benoemd tot pastoraal werker te Be verwijk (part-time) G.M. Bijkerk, wo nende te Apeldoorn, die deze benoe ming heeft aangenomen. Aangeno men naar Apeldoorn-Oost C.J. van den Boogert te Emmeloord. LEIDEN „Je hoort het zo vaak zeggen „de Ka tholieke Kerk". Maar in de meeste gevallen klopt dat niet; de „Katholieke Kerk" is evenmin een massieve eenheid als de reformatorische kerken. Bij de katholieke ker- k(en) horen bijvoorbeeld ook de Orthodoxen in Oost-Europa en wijzelf. Inderdaad, wij zijn niet van Rome, wij zijn van Utrecht". Priester in buitengewone dienst B.N. Leverland laat met deze uitspraak merken hoe het er bij hem toch wel een klein beetje in zit: kleine zus tegenover grote zus. Maar meer dan een klein beetje is het ook niet: „De Oud-Katholieken zijn natuur lijk een minderheid, maar we hebben niet het gevoel ons bestaan steeds te moeten ver dedigen. We zijn letterlijk en figuurlijk uit de schuilkerkjes te voorschijn gekomen en we mogen er zijn van onszelf". Leverland is priester-voor ganger „op afroep". De paro chie van Leiden is voor de diensten en voor het pastoraat gecombineerd met die van Den Haag en Leverland, ooit zelf kapelaan in Egmond aan Zee, helpt mee om de dien sten in Leiden te verzorgen. De Oud-Katholieke Unie van Kerken zit in haar honderdste jaar. In september wordt in Utrecht herdacht hoe daar op 24 september 1889 de oud-ka tholieke bisschoppen van Ne derland, Duitsland en Zwit serland bijeen kwamen om een gezamenlijke verklaring op te stellen, die bekend is ge worden als de „Utrechtse Bis schopsverklaring". Sindsdien zijn er kerken op gericht in onder meer Joego slavië, Polen, Frankrijk, de Verenigde Staten, Canada en in Oostenrijk. DE VELE WONINGEN Dit is het vierde artikel in een serie waarin de karak teristieken van kerken, kerkgenootschappen en groepen naar voren komen. Vorige afleveringen ston den in de kranten van 27, 31 juli en 3 augustus jl. De oud-katholieke beweging als zodanig is al veel ouder; het begin ligt in het begin van de zeventiende eeuw als uit drukking van de afwijzing van het centralisme van Rome. Heel in het kort komt de wel wat gecompliceerde geschiedenis hier op neer: Na de Reformatie werd het katholicisme in de Nederlan den een verboden godsdienst. Veel katholieken verlieten het land; zo ook Van Bruhe- zen, de deken van het domka pittel die na het overlijden van de aartsbisschop van Utrecht de leiding had. Hij had voor zijn vertrek (1583) de bevoegdheden overgedra gen aan Sasbout Vosmeer, op dat die leiding zou geven aan de priesters die op hun post bleven. Via deze Vosmeer, in 1602 tot aartsbisschop voor de noordelijke Nederlanden ge wijd, werd de bisschoppelijk- hiërarische structuur worden voortgezet, menen de oud-ka tholieken. De katholieken in ons land maakten een eigenzinnige ontwikkeling door, onder meer door de sterke aanwe zigheid van de calvinisten en een „strenge stroming" (janse nisme) binnen de Katholieke Kerk. Toen Rome aan het be gin van de zeventiende eeuw erg centralistische neigingen kreeg en de Nederlanden als „missiegebied" gingenbe schouwen, kwam de definitie ve breuk. De fungerende aartsbisschop werd door Rome geschorst. De oud-ka tholieken kozen na uiteinde lijk een eigen aartsbisschop: Cornelis Steenoven (1723). Een belangrijk deel van de Nederlandse katholieken bleef'Rome echter trouw. Om de bisschoppelijke successie te verzekeren bezetten de „oud"-katholieken de open staande zetels van Haarlem en Deventer. En honderd jaar geleden werd de internationa le gemeenschap gevormd rondom de Utrechtse Bis schopsverklaring. Geen paus Het centralisme van „Rome" wordt door de oud-katholie ken afgewezen, dus ook de pauselijk oppermacht. Het dogma van de pauselijke on feilbaarheid in 1870 heeft voor een forse verwijdering gezorgd tussen beide leden van de katholieke familie. Het internationale bisschop pencollege is het hoogste ge zagsorgaan bij de oud-katho lieken. De aartsbisschop van Utrecht is wel de „eerste on der zijns gelijken", maar zon der extra juridische bevoegd heden. Er zijn méér verschillen met „Rome". Leverland: „Wij kennen Maria wel als moeder van onze Heer, maar de plaats die zij heeft bij de Rooms-Ka- tholieken, nee, dat is bij ons ondenkbaar. Haar bemidde ling en tussenkomst is voor ons niet nodig. Een ander punt is het celibaat: in Neder land werd die verplichting in 1922 opgeheven, in de Zwiter- se en Duitse Oud-Katholieke Kerk was dat al vrii snel na hun ontstaan in 1870 gedaan; op het gebruik van de land staal in de diensten werd van af 1895 aangestuurd. Het oude missaal wordt in op zet gevolgd; er is de consecra tie van brood en wijn bij' de Priester B.N. Leverland eucharistie; gebruik liturgi sche kleuren en dergelijke. Ideaal Een oud-katholiek ideaal is het gezamenlijk optrekken van christenen als in de oude en ongedeelde kerk. Met de anglicanen is er al volledige kerkelijke erkenning en met de Orthodoxe Kerk is in prin cipe overeenstemming be reikt. Met „Rome" zijn de contacten wat wisselend, mede afhankelijk van de paus. Het huidige beleid lijkt minder kansen te bieden op vorderingen dan dat van twintig jaar geleden, hoewel in ieder geval in Nederland de oud-katholieken een spe ciale rol vervullen in de oecu mene. Het is maar een klein groepje, die oud-katholieken, 't Zijn er ongeveer tienduizend in ons land (in de VS zijn ruim 250.000, het zijn vooral geëmi greerde Polen). In Leiden heeft de parochie ongeveer FOTO: CEES VERKERK dertig adressen. Alle tijden door zijn er mensen uit ande re geloofstradities naar de oud-katholieken overgestapt; diverse priesters in Nederland komen uit een reformatorisch nest. Er zijn nog maar twee bisdommen: Utrecht en Haar lem. Door de enorme uitge strektheid van de parochies is de pastorale bearbeiding moeilijk. „Maar als een paro chie een poos zonder priester zit betekent dat soms ook wel een geestelijke opbloei. Men sen moeten dan dingen zelf doen", aldus Leverland. „Somber over de toekomst ben ik niet", besluit hij, „hoe wel, de kleinere parochies zullen het best moeilijk kun nen krijgen. Maar ik zeg dan tegen mezelf en ik weet dat het voor anderen als een dooddoener kan klinken de grote Baas is maar met twaalf begonnen en één van hen heeft Hem nog verkocht ook". LÜTSEN KOOISTRA Krachtproef in Suriname GELUKKIG is het Surinaamse parlement, de Nationale As-i semblee, niet gezwicht voor de aanhoudende druk van legerj leider Bouterse, die aanvaarding van het vredesakkoord met het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk heeft willen! verhinderen. De uitslag van de stemming vormt een niet ge ringe overwinning voor de Surinaamse regering, maar de krachtproef waar zij voor staat is daarmee nog niet voltooid, Bouterse wekt de indruk ook na de uitspraak van het parle ment de uitvoering van het vredesakkoord met alle geweld te willen voorkomen. DaT vredesakkoord, vorige maand gesloten in Kourou in Frans Guyana, moet een einde maken aan de strijd die in de afgelopen drie jaar vooral in Oost-Suriname heeft gewoed tussen de manschappen van Brunswijk en het leger van Bou terse. Een belangrijk onderdeel van het akkoord heeft be trekking op het integreren van het Jungle Commando in het Surinaamse politieapparaat. Dat is volgens Brunswijk en zijn volgelingen nodig om de Bosland-creolen in Oost-Suriname te beschermen tegen de willekeur van het leger van Bouter- Bouterse is fel gekant tegen dit onderdeel van het vre desplan. In plaats van de overeengekomen integratie van het Jungle Commando in het Surinaamse politieapparaat wil hij dat het nog voor het eind van deze maand wordt ontwapend, Zijn vroegere collega Brunswijk moet desnoods maar politiek asiel vragen in Nederland, zo liet hij zondag sarcastisch we ten. Bouterse verlangt dat zijn leger opdracht krijgt op te trekken naar Stoelmanseiland en andere plaatsen waar het Jungle Commando zich heeft teruggetrokken, om daar de wapens van de groep-Brunswijk in beslag te nemen. Bouter se wenst vervolgens het hele Bosland grondig te inspecteren op de aanwezigheid van „terroristen". In een brief had Bouterse deze wensen kenbaar gemaakt! aan president Shankar, maar in een presidentiële rede, die rechtstreeks via de televisie werd uitgezonden, werden zij keihard verworpen. De president liet weten dat zijn regering het vredesakkoord volledig aanvaardt en ongewijzigd wil uitvoeren. VOOR die verklaring was moed nodig. Shankar en zijn na de verkiezingen van vorig jaar wettig gekozen re gering weten zich bij alles wat zij doen nauwlettend gevolgd door de legerleider. Hoewel het leger bij de verkiezingen een verpletterende nederlaag heeft geleden, is Bouterse niet zo maar bereid de macht uit handen te geven. In de negen jaar dat hij nu al in het zadel zit, heeft hij elke crisis overleefd en we weten dat hij zich daarbij niet beperkte tot het tegen el kaar uitspelen van rivaliserende partijen. Er kan niet genoeg aan herinnerd worden dat Bouterse de aanstichter was van de massamoord in december 1982 op de belangrijkste politieke tegenstanders van zijn „revolutie". Vijftien vooraanstaande politici, vakbondsleiders, juristen en journalisten werden in zijn opdracht vermoord. Het is triest te moeten constateren dat de moordenaars niet alleen nog steeds op vrije voeten zijn, maar ook nog een factor van bete kenis vormen in Suriname. PRESIDENT Shankar daarentegen verdient alle steun varj "rn de internationale gemeenschap en vooral van ons land. Nu de Nationale Assemblee het akkoord van Kourou heeft goed- Ryj gekeurd, kan Bouterse de uitvoering van de regeling nogj en blokkeren. Dat zou dan een nieuwe krachtmeting betekenen diei tussen de Surinaamse regering en het leger, dat door een| aPe groep criminelen wordt geleid. Hopelijk krijgt president! Shankar inderdaad de steun om die krachtproef te door-( staan. Zonnig DE BILT (KNMI) De lucht waarin wij ons bevinden wordt het komende etmaal ge leidelijk stabieler van opbouw. De kans op een bui, die van daag nog niet te verwaarlozen is, zal morgen veel kleiner zijn. Dit heeft te maken met het naderbij komen van een rug van hoge luchtdruk. Van nacht kan hierdoor de wind geheel wegvallen terwijl de bewolking verdwijnt. Op som mige plaatsen kunnen er mist banken ontstaan. Morgen overdag verdwijnen die weer snel, waarna het een zonnige en droge dag wordt. Na een minimum van circa 12 graden loopt de temperatuur in de middag op tot ongeveer 24 gra den. De wind gaat matig, uit het zuidwesten, waaien. Na morgen wordt het weer wis selvalliger en koeler. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig tot en met woensdag: Noorwegen en Zweden: Bewolkt en vooral in zuid-Noorwegen af en toe regen Middagtemperatuur van 16 graden aan de Noorse kust tot 22 gra den in Zweden Denemarken: Perioden met zon, maar in het noorden mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond 23 gra- Schotland en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en enige tijd regen Middag temperatuur 18 graden Engeland: Perioden met zon en kans op wat regen. Middagtemperatuur rond 23 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en overwegend droog. Middag temperatuur rond 24 graden West-Duitsland: Perioden met zon, maar ook enkele lokale regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur van 24 graden in het noorden tot 28 in het zuiden. Frankrijk: Perioden met zon en in het zuiden plaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 20 graden aan de Kanaalkust tot 30 graden in het zuiden. Spanje en Portugal: Perioden n zon en mogelijk een regen- of weersbui Middagtemperatuur van enkele zwaar bewolkt en enkele regen- onweersbuien Middagtemper; van 24 tot 28 graden. Italië: Perioden met zon, maar vooral in het noorden kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur v 28 graden in de Dolomieten tot graden in het zuiden. Joegoslavië: Zonnig, maar vooral het noorden kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 32 graden. Griekenland: Zonnig en droog. Mid dagtemperatuur rond 35 graden, op de eilanden wat koeler. WEERRAPPORT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2