Opleidingsschool YAM weg uit Voorschoten Alkemade beter toegankelijk voor invaliden NAAL Grond en water vervuild bij Koudekerks bedrijf Botulisme in Alphen Hannibal de Haan regelt verkeer op Parklaan B\||%HDERHEDEU LEIDEN OMGEVING QeidóaOowumt DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 PAGINA 11 KOUDEKERK Uit een gasolie- tank op het terrein van de firma La- texfalt aan de Hoogewaard in Koude kerk is de afgelopen dagen een hoe veelheid olie gelekt. De olie heeft de grond onder de tank verontreinigd en is ook via de beschoeiing in de Rijn gestroomd. Vanmorgen is begon nen met het afgraven van de veront reinigde grond. De lekkage werd gistermiddag door de politie ontdekt nadat omwonen den hadden geklaagd over stank overlast en de aanwezigheid van een laagje olie op het Rijnwater. Een ka potte pakking bleek de oorzaak van de lekkage. Op momenten dat de branders die op de tank zijn aange sloten werkten, stroomde ongeveer een liter olie per tien minuten naar buiten. De lekkage was dus niet con stant, maar niettemin denkt de poli tie dat een niet geringe hoeveelheid olie naar buiten gestroomd is. Hoog heemraadschap, provincie, gemeente en politie oordeelden dat de veront reiniging dermate groot was, dat tot afgraving van de grond moest wor den overgegaan. Vandaag is daarmee begonnen. Waar de met olie door drenkte grond heen gebracht wordt, kon de politie vanmorgen nog niet zeggen. Caféruit ingegooid KATWIJK Een 28-jarige man heeft vannacht de voor ruit van een café in de Badstraat inge gooid. De Katwijker liep daar om 2.00 uur langs en nam een klinker ter hand waarmee hij de ruit van 4 bij 2 meter insmeet. De man is door de poli tie aangehouden, maar de beweegre den van de man is nog onbekend. Politieman Prenen naar Dordrecht LEIDERDORP De waarnemend districts commandant en hoofd van de algemene dienst van het politiedistrict 's Gravenhage, Th.J. Prenen, vertrekt op 1 september naar Dor drecht. Prenen is per 1 septem ber benoemd tot com mandant van het dis trict Dordrecht. De af scheidsreceptie is op vrijdag 11 augustus in het gemeentehuis van Leiderdorp, Statendaal- der 1. De receptie wordt gehouden van drie tot vijf uur. Nachtelijke overlast jongeren in Wassenaar WASSENAAR Een groep van ongeveer twintig jongeren heeft de afgelopen nacht in het cen trum van Wassenaar een spoor van vernielingen getrokken. Om half twaalf begon de overlast in de omgeving van de Langstraat en de Schoolstraat. De jongeren gooiden glas op het wegdek, klommen luidruchtig op daken, en schopten vuilniszak ken kapot. Telkens als de politie opdook sto ven de jongeren uiteen. De over last duurde tot vijf uur. Hoewel niemand kon worden aangehou den zijn er wel namen bij de poli tie bekend. Muskusratten gevangen in Veenderpolder ROELOFARENDSVEEN Pro vinciale rattenvangers hebben de afgelopen drie weken 37 muskus ratten gevangen in de Veender polder in Roelofarendsveen. Twee jaar geleden was er in de gemeen te Alkemade ook sprake van een muskusrattenplaag. De dieren graven gangen vlak boven de wa terlijn en ondermijnen op die ma nier dijken. De ratten worden daarom krachtig bestreden. ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen heeft gistermiddag rond twee uur tien dode eenden uit het water gehaald. Dat gebeurde in sa menwerking met de Dierenbe scherming in het buurtschap Zwammerdam. Volgens de po litie is de oorzaak van het overlijden botulisme. De kada vers worden nader onderzocht in een laboratorium. De politie ontraadt het mensen om in de Rijn te gaan zwemmen en om vis te eten die in de Rijn ge vangen is. MOGELIJK VOORTBESTAAN IN AFGESLANKTE VORM VOORSCHOTEN Het is vrijwel zeker dat de Stichting VAM, de vakop leiding voor automobiel en motorhandelaren, ver trekt uit Voorschoten. De directie heeft vanmorgen de toekomstige sluiting van de opleidingsschool bevestigd. „We onderzoe ken nu of het mogelijk is de VAM in afgeslankte vorm in Voorschoten te behouden", zegt J. Half- mouw, adjunct-directeur financiën. Wel worden de drukkerij en de uitgeverij van de VAM als zelfstan dige vestiging gehand haafd. Bij de VAM werken in totaal 270 mensen, het overgrote deel van hen is betrokken bij de opleidingen. Daarnaast zijn er enige tientallen overwegend vrouwelijke part-timers. Een vertrek van het opleidingsin stituut is dan ook een klap voor de werkgelegenheid in Voorschoten. Vermoedelijk moeten de vaste medewerkers verhuizen. Met name de part-timers, vaak ge bonden aan een huishouden kunnen dat echter niet. „Naar verwachting komen we over een maand of zes met een soci aal plan. Daarin staat precies wat er met het personeel ge beurt", aldus Halfmouw. De VAM kwam begin jaren zestig vanuit Den Haag naar Voorschoten. Sindsdien is het opleidingsinstituut sterk ge groeid. Het is door het rijk er kend en telt jaarlijks meer dan 3.000 cursisten. Files De bij de BOVAG aangesloten garage- en aanverwante be drijven hebben via een discus sienota de wens kenbaar ge maakt de opleidingen ergens anders te vestigen. Een meer derheid vindt Voorschoten on geschikt als vestigingsplaats voor de landelijke opleidings school. „Dat heeft met name met de infrastructuur in en rondom Voorschoten te maken", aldus Halfmouw. Hoewel het VAM- gebouw dicht bij station Voor schoten is gelegen, komen toch de meeste cursisten per auto, en de praktijk is dat het cen trum tijdens de morgenspits vrijwel onbereikbaar is door de vele files op de wegen. Momenteel wordt gezocht naar een inovatiecentrum in het midden van Nederland. Zoals bekend gaat de BOVAG ook Den Haag verlaten en verrui len voor Bunnik in de provin cie Utrecht. Nog niet bekend is of de dochter van de BOVAG, de VAM, ook daar het centrale gebouw gaat neerzetten. Ook bestaat het plan om te komen tot 6 a 10 centra door het gehe le land. Halfmouw: „In die op zet zou Voorschoten mogelijk kunnen blijven bestaan". Onderscheiding voor Lissenaar J. van der Lans J.A. van der Lans uit Lisse is gistermiddag koninklijk onder scheiden. Burgemeester G. van der Kroft speldde hem in het gemeentehuis de eremedaille in de Orde van Oranje Nassau op. De heer Van der Lans ont ving de onderscheiding vanwe ge zijn 40-jarig jubileum bij het Lissese bloembollenbedrijf Th. Langeveld b.v. Bij dit bedrijf klom de Lissenaar in veertig jaar op van jongste bediende tot algemeen bedrijfsleider. Sinds 1981 is hij adjunct-direc teur. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Alphense ondernemers willen meer overleg met politiek ALPHEN AAN DEN RIJN De Vereniging van Onderne mingen in Alphen aan den Rijn (VOA) wil meer gaan overleggen met de fracties van de politieke partijen in Alphen over het gemeentebeleid. Voorzitter A. Groenendijk van de Alphense ondernemersver eniging meent dat overleg vooraf kritiek achteraf voor komt „Politiek en bedrijfs leven schuiven nu nog te veel langs elkaar heen. Als er nu sprake is van kritiek van onze zijde op de Alphense politiek, dan is die meestal achteraf. Dat is niet nodig". In de huidi ge overlegstructuren is volgens Groenendijk te weinig ruimte vrij gelaten voor overleg met de fracties in de gemeente raad. „Er is wel overleg, maar als het aan ons ligt wordt dat veel frequenter dan nu het ge val is". Groenendijk heeft de eerste afspraak al geregeld. „Eind augustus praten we met het CDA. De andere partijen volgen daarna. We hopen ze allemaal te kunnen spreken, maar dat is ook een kwestie van tijd". Het belangrijkste punt voor de Alphense onder nemers is op dit moment de aanleg van rijksweg 11 die de verkeersstromen in de Rijn streek in goede banen moet leiden. „De rijksweg heeft voorlopig onze hoogste priori teit. Andere punten zou ik zo gauw niet kunnen Daarover moet eerst overlegd worden binnen het bestuur van de VOA". ALKEMADE „Alke made wordt steeds beter toegankelijk voor invali den". Dat merken Joke van der Veer-van der Slot (30) en Marian Verdel- Hoogenboom (40) dage- lijks. De twee invalide inwoonsters van Roelofarendsveen nodig den twee jaar geleden de bur gemeester. wethouders en raadsleden nog uit voor een rijtoer door het dorp per inva lidewagen. Zij wilden dat de gemeentebestuurders aan den lijve zouden ondervinden dat Alkemade vol zat met niet te nemen hindernissen in de vorm van#ioge stoepen, trap petjes en tochtdeuren. De le den van het gemeentebestuur gingen niet in op de uitnodi ging. Wel werd besloten alle openbare gebouwen voor rol stoelers toegankelijk te maken. Joke en Marian kregen bezoek van de directeur Openbare Werken, A J.A. Peters. Die be loofde de route vanaf hun hui zen aan de Harteveltstraat en de Middenweg (Sotaweg) naar het centrum het eerst aan te pakken. De trottoirs werden voorzien van op- en afritten. Ook de brievenbus aan de Eu- ropaweg is met een opritje be reikbaar gemaakt. Bouwvergunningen Navraag bij Peters leert dat bouwvergunningen voor nieu we winkels alleen worden af gegeven als de panden goed toegankelijk worden gemaakt voor rolstoelers. „Ook bij ver gunningverlening voor de ver bouwing van een winkel let ten we op de rolstoeltoeganke lijkheid. Het verlagen van de trottoirs is stukje bij beetje aangepakt". Mochten er nog knelpunten zijn, dan hoor ik dat graag", aldus Peters. Hij vertelt dat de belangrijkste routes inmiddels zijn aange past, ook die vanuit de oude- rencentra Arendshorst, Huize Jacobus en Gogherweide naar de kerken en de winkels. Het nieuwe gemeentehuis wordt straks zonder meer toeganke lijk voor rolstoelgebruikers, net zoals dat het geval is bij de nieuwe bibliotheek en in iets beperktere mate bij Sportcom plex 'De Tweesprong'. Winkeliers Ook de Alkemadese winke liers hebben zich de noodkreet van de beide rolstoelgebruik- sters aangetrokken. RAAK- voorzitter Ed van Berkel: „Bij de bouw van het nieuwe win kelcentrum 'Noordplein' is veel zorg besteed aan de rol- Bij het verlenen van bouwver gunningen voor winkels en dergelijke wordt door de ge meente Alkemade onder ande re gelet op de toegankelijkheid voor rolstoelers. Maar ook in bestaande situaties hier bij Schouten aan de Langeweg is verbetering gebracht. FOTO: WIM VAN NOORT stoeltoegankelijkheid. In ver gaderingen met de gezamenlij ke RAAK-winkeliers wordt het onderwerp regelmatig ter tafel gebracht. Een goed voor beeld van verbeterde rolstoel toegankelijkheid is te zien bij de winkels van de firma Schouten aan de Langeweg en Spierenburg aan het Noord einde Beide winkels kampten met de overbrugging van een enorm hoogteverschil bij de entrees. De gevonden oplos sing voor het probleem is ei genlijk heel simpel. Achteraf blijken ook moeders met kin derwagens nu veel gemakke lijker naar binnen te kunnen". Hoewel Joke en Marian geluk kig zijn met de bereikte resul taten, zijn er nog steeds knel punten. „Sommige winkeliers zorgden voor brede toegangs deuren en een verhoogd trot toir, maar vergaten dat een dorpel toch vaak een onneem bare barrière oplevert. Dat probleem zou simpel op te los sen zijn, door er overdag een plankje overheen te leggen, maar dat doen ze toch nog niet". Toch zijn ze niet ontevreden over de resultaten die zijn be reikt. „Twee jaar geleden kon den we haast geen winkel bin nenkomen. Nus is dat in 90 procent van alle plaatselijke winkels wel het geval. We zijn op de goede weg". „Hij kwam, zag en overwon". Zo'n drie jaar geleden verkoos hij zijn domicilie te verplaat sen van de kinderboerderij in het Sassenheimse Rusthoff- park naar een wat vrijere sec tor. Sindsdien bivakkeert hij dag en nacht in de omgeving van het kruispunt Parklaan/ Kerklaan. Buurtkinderen noemen hem vanwege zijn hooghartige hou ding gekscherend: Hannibal, omdat hij autoritair als een veldheer - zij het zonder troe pen - vierwielige monsters, zwerfkatten, bijtgrage honden en in hun slaap gestoorde om wonenden hautain trotseert. Wordt hem soms in woede toe geroepen: „Jij gaat de pan in dan kiest hij eieren voor zijn geld, maar niet zonder protest. Een aanslag op zijn leven in de vorm van een toegegooide zak stenen ligt hem nog vers in het geheugen. Vandaar dat hij beslist geen allemans vriend te noemen is. Aan mannen in donkere pak ken heeft hij een uitgesproken hekel, maar kinderen draagt hij op veilige afstand een warm hart toe. Over gebrek aan belangstelling heeft hij niet te klagen. Al heel wat moeders zijn bij hun dagelijkse wandeling naar het park door kroost aan de rokken getrok ken terwijl een klein vingertje wees: „Kijk mam, een haan!" Ook is het voor buurtbewo ners niet ongewoon als er aan hun voordeur wordt gebeld en een voorbijganger meedeelt: „Mevrouw, uw haan is wegge- Eigenlijk zou er vermakelijk- Bijdrage: Margrit Tibboel heidsbelasting geheven moeten worden voor passan ten op het druk begane kruis punt. Voor de honderden bus reizigers die met de regelmaat van de klok dagelijks voor de stoplichten moeten wachten, treedt Hannibal op als enter- Ook voor de bewoners bete kent Hannibal een bron van vermaak. Zo vertelt een fan: „Op 30 april toen de Show- en Drumband Adest Musica fees telijk door de Sassenheimse straten trok, schreed Hannibal statig voor de stoet uit alsof hij Nederlands meest fameuze band zelf naar de top geleid had". Hannibal die overal als de kip pen bij is, brengt vrijwel ieder uur van de dag een concert ten gehore. Alleen 's nachts krijgt hij antwoord op zijn solo door een collega zo'n kilome ter verderop, een zeldzame vorm van communicatie dus. Ook als waakhond draagt Hannibal zijn steentje bij. Bij nacht en ontij houdt hij de boel in de gaten, met zijn ene oog schijnbaar in slaap en het andere alert de omgeving af speurend. Meer dan eens maakt hij luid krakelend ge wag van verdachte activiteiten en voorkomt hierdoor wellicht praktijken die het daglicht niet kunnen velen. Proviand De Parklaanbewoners die bij zonder ingenomen zijn met deze exclusieve beveiliging, provianderen Hannibal dage lijks. Op zijn tochten langs verschillende aanloophuisjes worden de meest uiteenlopen de etensrestjes en de hoog waardigste graansoorten aan geboden. Een prima verzor ging dus voor deze fraai ogen de haan. De omwonenden ho pen dan ook dat hij niet van het toneel zal verdwijnen. Daar ziet het voorlopig niet naar uit. Boze tongen beweren dat voormalig burgemeester A. Kret op een donkere nacht zo'n drie jaar geleden eigen handig het hek van de kinder boerderij heeft geopend en van man tot man met hem heeft gesproken. Insiders we ten dat er in diezelfde tijd bij de reconstructie van de Park- king Men sprak zelfs van een laan stoplichten werden aan- stoplichtenjungle in het bol- gebracht tot groot ongenoegen lendorp. Kret moet destijds ge- van de Sassenheimse bevol- zegd hebben: Hannibal zorg Hannibal de v Haan trotseert 4^1 vierwielige monsters, zwerfkatten, bijtgrage honden en in hun slaap gestoorde buurt- bewoners om hautain het verkeer te regelen. ervoor dat het oponthoud voor doorgaande reizigers wat min der saai wordt. En van die taak kwijt Hannibal zich dus. Orgelconcert De Franse organist Louis Robilliard treedt vrijdag op in de Nieuwe Kerk in Kat wijk aan Zee. Het pro gramma van dit eenmalige concert in Nederland omvat werken van Duruflé, Vival di. Bach. Franck en Mes- siaen en wordt besloten met een improvisatie. Kaarten a 8.50 zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV en op de avond zelf vanaf half acht aan de kerk. CJP'ers en 65-plussers betalen zeven gulden, kinderen tot twaalf jaar vijf gulden. Robilliard bespeelde al tweemaal eerder het Van den Heuvel orgel. Dat was in 1986 en 1988. Rommelmark t Op de parkeerplaats achter Treslong aan de Parklaan in Hillegom wordt vrijdag een rommelmarkt gehou den. De markt duurt van negen tot half vijf en wordt met een muziekje omlijst. Klassiek concert Barok-ensemble AIto Basso verzorgt het tweede concert in het kader van European Summer Concerts 1989, dat in Hotel Oranje in Noord- wijk wordt gehouden. Het klassieke concert begint om kwart over acht. Wie het bij wil wonen kan voor kaar ten in de voorverkoop te recht bij de VVV en bij Ho tel Oranje. Plaatsbewijzen kosten vijftien gulden. aan tafel Exotisch gekruid gehakt met roomsaus pa prika -sperziebon en en rijst - beschuit met pruimen Zure room of sour cream is maar half zo vet als slag room en wordt verkocht in bakjes van een achtste liter (ongeveer zes lepels). Deze room is vrij dik, smaakt zachtzuur en schift als hij meegekookt wordt. Voor twee personen heeft u nodig: 200 g gehakt, 1 sneetje brood, zout, cayennepeper, ketoembar, kummel, 15 g margarine, ui, 50 g champig nons. 2,5 dl water, 1 bouil lonblokje, 10 g maizena, pa prikapoeder, 1 lepel toma tenpuree, 2 lepels zure room; ui, 5 g margarine, 500 g sper ziebonen, 1 dl water, zout, knoflook, stuk rode of gele paprika; 250 g droogkokende rijst; 2 beschuiten, 4 pruimen, 1 dl water, 30 g suiker, 1 lepel ci troensap, mespunt aardap pelmeel, 2 lepels zure room. Maak het gehakt aan met ge weekt en fijngemaakt brood, zout, cayennepeper, ketoembar en kummel en vorm er per persoon drie balletjes van. Leg de balletjes ten minste een uur koel weg en bak ze dan in tien minuten bruin en gaar in de margarine. Houd de gehakt balletjes warm op de pan met kokende rijst en fruit in het overgebleven vet de kleinge- neden ui lichtbruin. Bak nog even al omscheppende plakjes champignon mee, voeg water en bouillonblokje toe en laat de massa tien minuten koken. Bind de saus met een papje van maizena en koud water en maak haar op smaak af met paprikapoeder, tomatenpuree, zout en de voor het gehakt ge bruikte kruiden. Roer er van het vuur de zure room door. Fruit kleingesneden ui glazig in de margarine, voeg de schoongemaakte sperziebonen, water, zout en geperste knof look toe en kook de massa in twintig minuten gaar. Laat de laatste vijf minuten stukjes pa prika meekoken. Leg de beschuiten op bordjes. Warm de in vieren gesneden pruimen een paar minuten in water met suiker en citroensap en schep ze dan met een schuimspaan op de beschuiten. Bind het sap met aardappel meel tot een dunne saus en schenk deze over de pruimen. Laat het dessert koud worden en leg er de zure room op. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden waargenomen door de apotheken die ook weekend dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendlenst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u- (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-896309; 071- 897762; 033-620244 (dit laatste num mer is dag en nacht bereikbaar). STICHTING VRIJWILLIGERS CEN TRALE Pallasstraat 1, Alphen aan den Rijn. Tel. 01720-33033. Begelei ding en opvang van mensen, die om welke reden dan ook, tijdelijk hulp nodig hebben. Bovendien wordt infor matie verstrekt over andere mogelijk heden van hulpverlening en de be reikbaarheid daarvan. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 sigarettentabak; 4 vruchtendrank; 7 vis; 9 bijwoord; 11 tam; 12 met name (afk 13 re dactie (afk.'); 15 gelofte; 16 toe stemming; 19 onder andere (afk.); 20 rund; 21 herbergier; 26 zang stem; 27 uitdrukking van ontken ning; 28 paardekracht (afk 29 door. met (Latijn); 31 langspeel plaat (afk. Engels); 32 land in Euro pa; 34 deel v.e. vliegtuig; 35 soort pantoffel. Verticaal: 1 tot versiering gedragen brede band. 2 voltooid; 3 kleefmid- del; 4 vogelsnavel; 5 oosterlengte (afk.); 6 boom; 8 smalbladige hen- nepnetel; 10 sierlijk dier; 12 bloei maand; 14 rechterlijk ambtenaar in vroegere jaren; 15 stad in Duits land; 17 schaakterm; 18 muziek noot; 21 hoofddeksel; 22 zwemvo gel in arctische streken; 23 stan daard voor het schilderdoek; 24 teer. mager; 25 land in Azib; 29 wijfje v e kanarie; 30 belemmering (fig 32 per maand (afk.); 33 te genwoordig. OPLOSSING ZZ :wsj oe 'dod 62 'IBdeN^g :|9| vz :ieze 02 'Hl® ZZ :jsdB>t u ^ios 81 :iew Li luassg 91 'isojp n !|eiu zi •adJ 01 -|8BJ 8 '9PU|| 9 TO 9 '>|9q t> :ujo6 e :jb z :djefs i leeoujeA 'liniu ge :duioj *e 'ueiod ZZ - dl IZ 'J»d 62 :>)d 82 'Söu LZ 'UB 92 uiaieise>i iz so 02 e o 61 :eissiujj8d 91 :pee 91 - pa-i 91 "u-ui 2i hbuj u ue 6 '|9Joj i i|Moq f '6eqs 1 leejuozuoH

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11