Grootscheepse begeleiding door politie van discobus NAAL Eeidóe Sou/tont Politiemacht op de been bij ruzie in Duinrell Collier gestolen Zoeterwoudenaren terug uit Napels Alphenaar aangehouden Ontbreken van opstalrecht vertraagt bouw clubhuis Yan Breemen leidt in Bloemenmarathon )dienstuerleiüng dagpuzzel LEIDEN OMGEVING MAANDAG 7 AUGUSTUS 1989 PAGINA 8 WASSENAAR Politie-agenten uit Wassenaar, Leiden en Den Haag zijn zondagavond gealarmeerd om een ruzie op camping Duinrell te sussen. De ruzie was ontstaan nadat eerder op de dag een vakantieganger zijn kampeerwagen opengebroken had aangetroffen, terwijl het binnen in de wa gen een enorme puinhoop was. De man eiste beter toezicht van de campingleiding. Toen de ruzie uit de hand dreigde te lopen werd rond tien over half elf de Wassenaarse politie ge alarmeerd. Terwijl deze bemiddelde, kwam via de mobilofoon het bericht dat een van de Wassenaarse agenten op de cam ping belaagd zou worden en om assistentie vroeg. De politie van Leiden en Den Haag schoot te hulp en stuurde onder an dere hondenbrigades. Op de camping bleek het om een valse melding te gaan. De ruzie kon uiteindelijk kort na midder nacht worden opgelosy door het maken van afspraken tussen de betrokkenen. Fuchsiade '89 in Lisse LISSE Karin de Groot, presentatrice van het televisieprogramma „Ja Natuurlijk", opent vrijdag 11 augustus de Fuchsiade '89 in Lisse. Op een oppervlakte van ruim 1500 vierkante meter worden ruim duizend soorten fuchsia's tentoongesteld in het kassencomplex van Jaap Kooy aan de Heereweg. Cock Veldhuis is de arrangeur van de tentoon stelling, die vorig jaar kon rekenen op 20.000 bezoekers. Naast kleine exemplaren van de plant die ook bekend is onder de naam „bel- lenplant", zijn er kamergrote fuchsia's te zien. Uit Duitsland komt de „Leonhard von Fuchs", een fuchsia met bloemen die meer dan 15 cen timeter meten. Naast de plantententoonstelling exposeren amateur-kunstenaars hun visie op de fuchsia. De werken variëren van beeld houwwerk tot weefkunst, kermamiek en aqua rellen. ALPHEN AAN DEN RIJN Een collier ter waarde van 2.200 gulden werd zondagochtend ge stolen uit een caravan aan de Doornenburg in Al phen. Het collier lag op een tafel in de caravan. Twee mannen konden het via een open raam van de tafel grijpen. De benadeel de lag in de caravan te sla pen. Hij werd wakker en zag nog net de twee die ven vluchten. Te hard over Engelendaal LEIDERDORP Veel auto mobilisten rijden met een te hoge snelheid over het Enge lendaal in Leiderdorp. Gemid deld rijden de auto's zeventig kilometer per uur, terwijl de maximum snelheid vijftig ki lometer per uur is. Dat conclu deerde de politie na een snel heidscontrole, zaterdagochtend tussen half twaalf en half een. Tien bestuurders kregen een proces verbaal. De hoogst ge meten snelheid bedroeg ne gentig kilometer per uur. Vol gens de politie wordt in de toe komst vaker gecontroleerd op deze weg. Trouwringen gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in een woning aan de Ruysdaelstraat in Alphen werden za terdagnacht vier trouwringen, een stel sieraden en een CD-speler gestolen. Dieven klommen via het dak van de schuur op een pla tje. Via het open staande slaapka merraam konden de dieven binnen komen. Echtpaar met auto te water ZEVENHOVEN Een auto be stuurd door een 45-jarige vrouw uit Zevenhoven belandde giste ren in de sloot langs de Jonge Ze- venhovenseweg. De echtgenoot van de vrouw die naast haar zat, vond dat zij te hard reed. Om haar te stoppen trok hij hardhan dig aan de handrem. De auto be gon hierop te slippen en kwam achterstevoren en ondersteboven in het water. Een passant zag het gebeuren en wist de twee te be vrijden door de achterruit in te slaan. Het echtpaar liep geen ver wondingen op maar de auto is zwaar beschadigd. NOORD WIJK LEIDEN De laatste bus van Noord wijk naar Leiden, de zogeheten discobus, heeft zaterdagavond zon der ongeregeldheden de eindhalte op het Leidse station bereikt. Ondanks dat de bus op last van de NZH een uur eerder ver trok dan het tijdschema aangeeft, liet de politie niets aan het toeval over. Vanaf het begin tot het einde van de rit bleef een uitgebreide politiemacht in de buurt. Deze eenma lige vervroeging van het rijden van de laatste bus krijgt mogelijk een ver volg. De chauffeurs heb ben in samenspraak met hun vakbond besloten nog drie zaterdagen de laatste bus om half een in plaats van half twee te laten vertrekken. Donderdag neemt de directie van de NZH hier een besluit In de afgelopen weken hebben zich regelmatig incidenten op de buslijn voorgedaan. De chauffeurs waren het slachtof fer van intimidatie van vaak dronken en luidruchtige disco gangers die met de laatste bus huiswaarts keerden. Ook het interieur van de bussen moest heL regelmatig ontgelden. Vo rige; week zaterdag liep zelfs een agente enkele rake klap pen op. Het bestuur van de NZH besloot daarop eenmalig de laatste bussen te laten ver vallen. Volgens J. Heemskerk, afgelopen zaterdagavond een van de chauffeurs, hebben zijn collega's echter in overleg met de vakbond beloten voorlopig de hele maand augustus de laatste bus om half een te laten vertekken. „Als het aan ons ligt, blijft de laatste bus op nog drie zaterdagen om half een in plaats van half twee vertrek- Politiemacht Afgelopen zaterdagavond zette de NZH op lijn 42 drie bussen in om de grote groep vooral jeugdige „stappers" te vervoe ren. Bij de halte aan de Paral lelboulevard, de drukste op stapplaats, was een half uur voor het vertrek van de bus sen reeds een behoorlijke poli tiemacht op de been. De even eens aanwezige cameraploeg van onbekende afkomst en di verse fotografen zorgden voor een opgewonden sfeertje bij de wachtende jongeren. „Kom ik nou op TV" en „Dag ma", klonk regelmatig over de bou levard. Een aantal „stillen" hadden zich inmiddels tussen de ongeveer honderd uitgela ten jongeren gemengd. Ze werden snel door hun leeftijd en uiterlijk door de jeugdigen ontdekt. De bussen hadden tijdens de rit veel weg van gevangenis konvooi. Voor, achter en tus sen de bussen reden politiewa gens. In de bussen zelf was geen begeleiding aanwezig. De jongeren lieten zich, aangesto ken door de bijzondere om standigheden waaronder de rit zich voltrok, niet onbetuigd. Er ontstond een uitbundig en luidruchtig sfeertje, maar tot ongeregeldheden kwam het niet. Het was zaterdagavond be trekkelijk rustig in en rond de „discobus" van Leiden naar Noordwijk De massale politie- aanwezigheid en het vroege vertrekuur zorgden voor een „gezellig" ritje. FOTO: HENK VAN DEN ENDE In Voorhout, Oegstgeest en Leiden stonden langs de weg nog een aantal extra politiewa gens die via een lichtsignaal van de chauffeur kenbaar werden gemaakt dat alles in orde was. Bij aankomst op het Leidse station bedankte chauf feur Heemskerk via de inter com opgelucht de passagiers voor het „gezellige" ritje. Orgelconcert (1) De organist van de Mare- kerk in Leiden, Ben Fey, verzorgt donderdag een con cert in de Nederlandse Her vormde kerk in Warmond. Het programma dat Fey op het tamelijk onbekende Lohmann-orgel ten gehore brengt, is gevarieerd. Het concert wordt georganiseerd door de Stichting Orgelkring Bollenstreek en begint om kwart over acht. De toe gangsprijs bedraagt zes gul den. Kaart- en pashouders betalen twee gulden minder. Orgelconcert (2) Het Knipscheer-orgel in de Grote Kerk in Noordwijk- Binnen wordt donderdag bespeeld door Herman van Vliet. Van Vliet, die „het vak" leerde bij bekende or ganisten als Stoffel van Vlie gen, Cor Kee, Feike Asma en Jean Guillou, speelt wer ken van onder anderen Bach en Hëndel en besluit zijn concert in Noordwijk met een Koraalfinale. De aanvang is 20.15 uur. Strandloop Vanaf de politiepost op het strand van Noordwijk start donderdag een recreatie- en prestatieloop. Het startschot wordt om half acht 's avonds gelost. Het inschrijfgeld be draagt drie gulden per per- Sportspelen Onder de naam „Net effe anders" wordt woensdag in Katwijk een sportspelen- toernooi gehouden. De naam slaat op de spelen waaraan kinderen van acht jaar en ouder die middag kunnen meedoen. Voorbeelden daar van zijn: tweeling-voetbal, blind-volleybal, blind-lijnbal en 6-tegen-6-badminton. ,,Net even anders" is onder deel van het zomerrecreatie- programma van de gemeen te Katwijk. Plaats van han deling is 't Centrum. De aanvang is om half twee. ZOETERWOUDE De twintig deelnemers aan het zeventiende werk kamp in het Italiaanse kindertehuis Casa Mater na zijn terug in Zoeter- woude. De werkzaamhe den in het kindertehuis, die op het programma stonden, werden voor de volle 100 uitgevoerd. Zaterdagmiddag keerde het gezelschap, na een verblijf van twee weken in Napels, terug bij de thuishaven: „Ons Huis" in Zoeterwoude. De vrijwilligers hebben een van de sectoren van het jon gensgebouw opgeknapt. Zo'n sector bestaat uit 5 of 6 kamers voor de kinderen uit het te huis, een vertrek voor de co worker plus een gemeenschap pelijke ruimte voor allen die in de betreffende sector wo nen. Ook een grote ruimte binnen het kindertehuis die dienst doet als kelder en te vens als activiteitenruimte,is grondig onder handen geno men. De werkkampers offeren een deel van hun vakantie op om in Casa Materna aan de slag te kunnen. De twee weken in Napels zijn bepaald geen va kantie. Om 6 uur is het op staan geblazen om na een kop je thee om half 7 aan de slag te gaan. Direct na het ontbijt om 8.30 uur gaat het gezelschap weer aan de slag tot rond 12.45 uur. Dan volgt de lunch en de siësta. Tussen 15.00 en 19.00 uur steken de jongens en meis jes opnieuw de handen uit de mouwen, 's Avonds is er tijd voor ontspanning. Dat gaat zo twee weken achtereen. Dagelijks hadden twee werk kampers corvédienst. Dat be tekende 's morgens vroeg thee zetten, later de koffie verzor gen en de gangen en toiletten schoonmaken. Voor het eerst dit jaar was door de huishou delijke commissie een prijs be schikbaar gesteld voor'de beste corvéploeg. Het duo Hans Ku- lik/Fred van der Meer sleepte de prijs in de wacht. Hoewel het werken centraal staat, worden de kinderen van Casa Materna niet vergeten. Zo was er een uitstapje naar het strand (overigens in twee etappes omdat in eerste instan tie een van de buschauffeurs verdwaalde en nimmer het strand bereikte) en ook de tra ditionele „bonte avond" was een hoogtepunt. De werkkam pers bezochten voorts het we reldberoemde Pompei en von den verkoeling op het strand van het eiland Ischia. Als dank voor bewezen diensten kreeg het gezelschap van de directie van Casa Materna een pizzamaaltijd aangeboden in een van de Napolitaanse res taurants. Tineke Titulaar uit Leiden vestigde het afgelopen werk kamp een record. Ze nam na melijk voor de 9e maal deel en ging daarmee Jan Hulsbos (hij was 8 maal van de partij) voorbij. Voor Anja en Rob Hockx was het het eerste lu strum want zij waren voor de 5e maal actief in Napels. ALPHEN AAN DEN RIJN Een 42-jarige Alphenaar werd zaterdagochtend in zijn wo ning in Alphen aangehouden voor het rijden onder invloed van alcohol. De man reed eerder op de Boskoopseweg richting Alphen. Hij kwam met zijn rechterwiel in de berm, slingerde over de weg en ramde een lantaarnpaal. De man reed door en moest zijn auto met pech achterlaten in de Bloemhofstraat. De politie volgde zo'n vier kilometer lang het oliespoor van de be schadigde auto. Ze troffen de auto leeg aan, maar de be stuurder bleek in de buurt te wonen. De Alphenaar kreeg na een blaastest een proces verbaal. VOORSCHOTEN Het niet hebben van opstal recht van de Stichting Tennispark Adegeest ver traagt de bouw van het nieuwe clubhuis. Mocht de bouw van het tennis- onderkomen niet op tijd kunnen beginnen dan be tekent dat mogelijk dat de achthonderd leden van de Stichting in oktober niet op de tennisbanen terecht kunnen. „Dan is het veel te koud om zonder be schutting te tennissen". Dat vertelt bestuurslid Harry de Jong van de Stichting Tennispark Ade geest. Precies een jaar geleden ont stonden de eerste plannen om een tennispark in Adegeest op te richten op de plek van het halfverharde voetbalveld. Op 30 april van dit jaar werd het tennispark in gebruik geno men. De leden van de voetbal vereniging Randstad Sport waren niet bereid hun clubge bouw te delen met de tennis sers waardoor de stichting zelf een clubhuis moest bouwen. De tekeningen hiervoor zijn ingediend bij de gemeente Voorschoten en goedgekeurd door de welstandscommissie. De financiën zijn rond, alleen het opstalrecht ontbreekt. Stichtingsbestuurslid Harry de Jong: „Het schijnt dat het ver lenen van opstalrecht een for maliteit is waar de gemeente raad over moet beslissen. De raad komt pas eind september weer bijeen. Dat is te laat want we hebben op het terrein een bouwkeet voor de beheerder, maar verder geen enkel on derdak voor de spelers. We zijn bang dat, indien we niet direct na de bouwvakvakantie de aannemer de opdracht kun nen geven, we half oktober te gen de 800 leden van de ten nisvereniging moeten zeggen dat de baan gesloten wordt". Volgens De Jong is er geen raadsvoorstel gekomen omdat de indruk bestaat dat er pro blemen zijn tussen de Stich ting en de Vereniging Ade geest. De Stichting Tennispark Adegeest heeft het tennispark gerealiseerd en zet ook het clubgebouw neer. Omdat de ruim 800 leden moesten weten tot wie zij zich konden wen den, werden de leden onderge bracht in een vereniging met een eigen bestuur. Het enige verschil van mening tussen de stichting en de vereniging is dat het stichtingsbestuur voor zieningen maakt voor recrea tief tennis en het verenigings bestuur denkt aan het deelne men aan de tenniscompetitie. Daar is het stichtingsbestuur tegen. Wie competitietennis wil spelen kan terecht bij de tennisvereniging „Forescate", vindt het stichtingsbestuur Harry de Jong: „Daarom is in het clubhuis gekozen voor een grote ontmoetingsruimte, maar zijn er geen kleedkamers. Dat vindt het verenigingsbestuur niet leuk. maar wij moeten zorgen dat de 800 leden van de vereniging, die zich aange meld hebben voor recreatief tennis ook allemaal aan de „bak" kunnen komen. Best mogelijk dat in een later stadi um die kleedlokalen er toch nog wel komen, maar op dit moment zien we geen kans om naast een clubhuis ook nog kleedruimten neer te zetten". Opnieuw bezwaren zandwinning Leiderdorp ROTTERDAM/LEIDER- DORP De Stichting Het Zuidhollands Land schap heeft bij de Raad van State bezwaar aange tekend tegen de zandwin ning in de Leiderdorse Munnikenpolder. De Stichting voert aan dat er diverse alternatieven voor de winning van zand in de provincie Zuid-Holland zijn. Het creëren van een nieuwe zandwinplaats is volgens de Stichting in strijd met het bestem mingplan. Door het instel len van het beroep kan de ontgronding voorlopig niet worden uitgevoerd. De gemeente Leiderdorp kreeg in juli van Gedeputeer de Staten een vergunning om in het gebied tussen de rijks weg A4 en watergebied De Does zand te winnen. De stich ting voert hiertegen aan dat het beleid van de provincie geen nieuwe zandwinplaatsen toelaat. Alleen bestaande zandwinpunten mogen wor den gebruikt en voor het ove rige wordt verwezen naar de Noordzee. Volgens de Stich ting is Gedeputeerde Staten hieraan voorbijgegaan. Het Zuidhollands Landschap wordt in haar bezwaren ge steund door een veehoudster uit de Munnikenpolder en door de stichting Leefbaar Leiderdorp. Volgens Leefbaar Leiderdorp is het onduidelijk is wat de gemeente met het eventueel nieuw gewonnen zand wil gaan doen, aangezien de nieuwe wijke Buitenhof vrijwel is afgebouwd. Verder wordt gevreesd voor grond verschuivingen. Iwan van Breemen (voorgrond), zaterdag winnaar van de proloog in Rijnsburg, bouw'de gisteren zijn leiderspositie uit. foto: henk van den ende MAASTRICHT Iwan van Breemen verdedigde gisteren met succes zijn gele trui op de tweede dag van de achtste Internatio nale Bloemenmarathon. De winnaar van de pro loog, zaterdag in Rijns burg, nam tijdens drie bergritten en een criteri um waaronder een klim- tijdrit over de Slingerberg voldoende afstand van zijn naaste concurrenten Kees van Breukelen en Olympisch kampioene Jennet Jansen. Van Breu kelen, die later op de dag het criterium naar Klim men won, kwam in het bezit van de groene trui. De bolletjestrui ging naar Jennet Jansen. De proloog van het Internatio nale Bloemenmarathon die za terdag in Rijnsburg werd* gere den, werd door de deelnemers als simpel ervaren. Een vlak parcours waar alleen de drem pels in het wegdek de vaart verminderden. De wheelers haalden een gemiddelde snel heid van 20 kilometer per uur. De tijden van de proloog, die in vier series van zes ronden werd gereden, telden alleen mee voor wie er in een gele en groene trui mochten rijden en niet voor het eindklassement. Winnaar van vorig jaar Huub Nelisse behoorde zaterdag tot een van de kanshebbers voor de gele trui. Ook Jennet Jan sen, Olympisch kampioene in Seoul, behoorde tot de toppers. Een slechte start bezorgde de laatste de nodige problemen. Uiteindelijk passeerde Iwan van Breemen met een voor sprong van enkele meters als eerste de finish. De Duitse Ingo Wetsel werd tweede, in het wiel gevolgd door de Belg Johan Eerdekes. De Bloemen marathon wordt zaterdag afge sloten in Noordwijk met een rit van 38 kilometer. aan tafel Gebakken ham met bietensalade en peterselie- aardappelen vla met biscuits en jam Gekookte ham wordt in ver schillende kwaliteiten en daarmee samenhangende prijzen verkocht. De voorde ligste soort is de schouder- ham en deze is voor ons doel heel geschikt. De benodigdheden voor twee personen zijn: 2 plakken ge kookte ham van 100 g, ei, pa neermeel, 20 g margarine, paar reepjes paprika; 500 g bieten, zout, 2 lepels azijn, peper, mosterd, sui ker, dille, ui of sjalot, 1 lepel olie, 1 lepel yoghurt; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, peterselie, 10 g marga rine; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker (0,5 liter gele vla), 4 (volkoren) biscuits, 1 lepel jam. Wentel de plakken ham door een met 'n lepel koud water losgeklopt ei en paneermeel. Bak van het overgebleven ei een omelet en laat deze op een bord afkoelen. Bak de ham bruin; keer de plakken voor zichtig om, zodat het korstje mooi heel blijft. Leg de gebak ken ham op een warm bord. Laat de reepjes paprika warm worden in het overgebleven vet en leg ze op de ham. Schil de bieten, spoel ze af en rasp ze. Kook de groente in weinig water met zout gaar in twintig minuten en laat haar afkoelen. Meng een sausje van azijn, zout, peper, mosterd, sui ker. fijngeknipte dille, klein gesneden ui of sjalot, olie en yoghurt en schep dit door de bieten. Maak de salade op smaak af met zout en azijn en garneer haar met de fijngesne den omelet. Kook de wat kleiner gesneden aardappelen gaar, giet ze af en schud er direkt fijngeknipte peterselie en margarine door. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een papje en schenk daar al roerende wat hete melk bij. Doe het papje bij de overige hete melk en laat de vla - onder stevig roeren - een minuut koken. Voeg van het vuur de overge bleven koude melk toe, zet de pan in koud water en laat de vla koud worden. Besmeer de biscuits met jam, breek ze in de schaal met de punt van het mes en leg er de vla op. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden waargenomen door de apotheken die ook weekend dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- huis). De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Lelden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-896309; 071- 897762; 033-620244 (dit laatste num mer is dag en nacht bereikbaar). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN Ketelboe'er- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30 Horizontaal: 1 zeer koud gebied; 8 Europese hoofdstad; 9 voorzetsel; 11 insekteneter, 12 westerlengte (afk.): 13 snel; 15 gesteente; 16 si- garettentabak. 18 toespraak; 19 oorsprong; 20 vlug; 21 halmen van gedorst koren, 23 vogel; 25 ring vormig handvat; 26 dwarshout aan een mast; 27 vocht in vruchten; 29 muzieknoot; 30 duivel; 32 hete dro ge wind op de Westafrikaanse Verticaal: 1 Europese taal; 2 voor zetsel; 3 teken van de dierenriem; 4 menigte; 5 teken om een richting aan te geven; 6 rund; 7 bloem; 10 sierheester; 12 opnieuw; 14 kost baar voorwerp; 15 langzaam (mu ziek); 17 doordringende kreet; 18 grote hoeveelheid; 20 weefsel; 22 sterrenbeeld; 24 schaapkameel; 27 bijbelse naam; 28 inzet bij een spel; 30 titel (afk.); 31 bijbeldeel (afk.). OPLOSSING i n te ja oe Uod 82 :IU0S LZ :bwb| pz :uouo 22 :gejns 0Z 'siJ 81 :ll6 LV 'o\ -uö| st :iejed h luiojapsM 21. :eiu -ogeuj oi. :ei|d| l '.so 9 :|[|d s :wojp p :uibj e :do 2 :sjoon L :|BBO!iJaA ubhbuj -JEU 2G tuoiuep oe :iw 62 ;des LZ :bj 92 :joo 92 :nn G2 :ojis 1.2 !|aus 02 :eu|B|jo 61 :ape-i 81 ;6ei|s gt fjei si :dBJ ei "TM 21 :I0W u !uJ0 6 :sf|JBd 8 :|oodpjoou 1 ubbjuozuoh

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8