rote chaos Bayrut na lyrische raketaanvallen ebaar Sji'iten doorbreekt impasse Spanjaarden gokken er hevig op los Buitenland Ceidóe Couocwit MAANDAG 7 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 nChina meldt nu pas ongelukken inet kernafval ASKING In China zijn bij onge- vlkken met radioactieve stoffen in ipgin jaren tachtig 20 mensen om het tcjven gekomen en 1200 mensen ge- bond geraakt, zo heeft het Chinese •Bagblad gemeld. Volgens het staats- itireau voor milieubescherming wa in de ongelukken te wijten aan na ttigheid en onwetendheid bij de be- ofendeling van radioactief afval en etjn er striktere regels nodig. China reeft geen kerncentrales in bedrijf, iewel er twee in aanbouw zijn. Het jjeeste radioactieve afval wordt ge reduceerd door het leger. Aanvullende aids-test CHICAGO Een Amerikaans be drijf heeft een nieuwe aids-test op de markt gebracht. Met de nieuwe, aan vullende test is het mogelijk de aan wezigheid van het aids-virus zelf aan te tonen in plaats van de reacties van het lichaam op het virus. Bovendien kan er enkele weken eerder mee worden aangetoond of iemand sero positief is dan met de bestaande tests, zo heeft Abbott Laboratories bekend gemaakt. Met de nieuwe test kunnen aids-antigenen worden aangetoond, proteinen op het oppervlak van het aids-virus. De antigenen zijn onge veer twee weken na de besmetting aantoonbaar. Acht doden na hevige rellen in Zuidafrika JOHANNESBURG Bij geweld in Zuidafrika zijn dit weekeinde zeker acht mensen om het leven gekomen. In de provincie Natal kwamen vier. mannen om toen een menigte een huis aanviel in de woonstad Mpuma- langa. Bij andere gewelddaden met een politieke achtergrond werden vier zwarten gedood en liepen tien anderen onder wie vier politiemannen ver wondingen op. Om de betogende menigte bij de begrafenis van twee leden van de verbo den verzetsbeweging ANC uiteen te drijven maakte de Zuidafrikaanse politie in Kaapstad gebruik van traangas. Ondanks strikte regels liep de begrafenis uit op een anti-apartheidsdemonstratie. Later werd traangas ingezet tegen aanhangers die bij een ziekenhuis in Kaapstad de oudste Zuidafrikaanse politieke gevangene, Oscar Mpetha, wilden groeten ter ge legenheid van zijn 80e verjaardag. De meeste van de gewelddaden tussen zwarten zijn terug te voeren op de politieke strijd tussen zwarten, waarvan ondanks bemiddelingspogingen en verzoenende besprekingen tussen de gematigde Inkatha-beweging en het linkse Verenigd Democratisch Front (UDF) nog geen eind in zicht is. Beide organisaties wijzen de apartheid af, maar Inkatha is bereid te wer ken binnen het bestaande politieke systeem dat door het UDF van de hand wordt gewezen. „McFarlane is onbetrouwbaar" BOSTON Volgens ex-minister van defen sie Caspar Weinberger is de voormalig vei ligheidsadviseur Rober McFarlane „nu net zo onbetrouwbaar als in vrijwel alles wat ik ooit samen met hem heb ondernomen". Weinberger sprak deze felle woorden nadat de McFarlane in een interview met het Amerikaanse televisiestation WCVB-TV had gezegd dat in 1983 de Amerikaanse re gering tot twee maal toe heeft overwogen om trainingskampen van radikale shi'itische moslims in Libanon te bombarderen. McFarlane stelde dat door wanbestuur van Weinberger deze beslissing ongedaan is ge maakt. „Dit heeft een fikse deuk in onze ge loofwaardigheid veroorzaakt en maakte te vens een eind aan de hoop ooit met deze ter roristen te kunnen afrekenen", aldus McFarlane In 1983 vond een zeer bloedige aanslag plaats tegen een kazerne van Ame rikaanse mariniers in Libanon. Demonstratie na dood van Turkse hongerstakers ANKARA In Turkije is zaterdag een van de twee linkse gevangenen begraven die na een hon gerstaking van 35 dagen waren overleden. In ver schillende steden werd gedemonstreerd uit pro test tegen de dood van Eroglu en Mehmet Yal- cinkaya. Honderd men sen werden opgepakt. ÈYRISCHE TANKS ROLLEN WEST-BAYRUT BINNEN AYRUT Bij zware be- hietingen van christelij- en islamitische woon- jken van de Libanese lofdstad zijn sinds vrij- g zeker 34 mensen om t leven gekomen. Vol- ns de politie bestookten strijdende partijen el- lar de afgelopen dagen et duizenden granaten. inuit de Bekaa-vallei in het van Libanon reden za- Syrische tanks West- yrut en de omringende heu vels binnen. Het is nog ondui delijk of de Syrische pantser bewegingen bedoeld zijn voor een bestorming van het chris telijk deel van Bayrut of om zich voor te bereiden op een offensief van de christelijke troepen van generaal Aoun. In Bayrut gaat het gerucht dat de christenen een inval in West- Bayrut van plan zijn om de Syriërs te verdrijven en om de Centrale Bank te bezetten, waar de nationale reserves lig gen opgeslagen. Gisteren zijn twee Libanese zusjes van 15 maanden en twee jaar verdronken toen een veerboot voor de kust van de christelijke havenstad Jounieh door een Syrische raketaanval omsloeg. De boot vervoerde passagiers naar een hovercraft, die klaar lag voor vertrek naar Cyprus. De andere veer tien opvarenden werden ge- Bij een voltreffer van een Sy rische raket op een schuilkel der in het christelijke stads deel van Bayrut werden zater dag dertien mensen gedood en raakten dertig mensen ge wond. De schuilkelder in de wijk Fayadiye was volgepakt met vijftig bewoners nadat Sy rische troepen vrijdagavond met intensieve beschietingen van het christelijke stadsdeel waren begonnen. De gevechten laaiden eind vo rige week op na een gevechts pauze van vijf dagen toen een aantal schepen met levensmid delen probeerden de Syrische blokkade van christelijke ha vens te doorbreken. Syrische troepen beschoten eerst de in gangen van de havens, maar richtten later hun artillerie op woongebieden. Sinds het uitbreken van de zware gevechten is een groot deel van de bevolking Bayrut ontvlucht. Velen zoeken hun toevlucht in het zuiden van Libanon of proberen op sche pen te ontkomen. Narbonne overspoeld door kano's Terwijl uit andere delen van Zuid-Frankrijk de toeristen massaal wegtrekken als gevolg van de verwoestende bosbranden, vermaken deze vakantiegangers zich opperbest in hun kano's in de straten van Narbonne. De streek rond deze Zuidfranse stad ten westen van Marseille werd de afgelopen dagen getroffen door zware regenval en kampt nu met grote wateroverlast. ailands langste man htin te bewijzen dat hij toch echt de langste is, strekt de 2,42 meter lange Gabriel Monjane uit ,tirf>pambique (rechts) zijn arm uit boven de hoofden van de mededingers naar de titel van „Thai- arfds langste man". Winnaar van de gisteren in Bangkok gehouden wedstrijd werd Surasark Sud- isert (vierde van links) met een lengte van 2,20 meter. Sudprasert wordt omarmd door de 2,28 iter lange Chris Greener uit Engeland. Poolse spoorwegarbeiders houden waarschuwingsactie WARSCHAU Poolse spoorwegarbeiders hebben eer gisteren in Silezië al het treinverkeer een uur lang stil gelegd. Ze eisten een loonsverhoging als compensatie voor de enorme inflatie en dreigden met een staking van al het spoorwegpersoneel als de directie morgen niet aan de eisen heeft toegegeven. De waarschuwingsactie werd gesteund door het vakverbond So lidariteit en door de officiële spoorwegvakbond. De spoorwegar beiders eisten een maandelijkse loonsverhoging van 80.000 zlotys (zo'n 200 gulden tegen de officiële koers) bovenop de prijscom pensatie die het parlement onlangs heeft goedgekeurd. Sinds dinsdag zijn levensmiddelen 200 tot 300 procent duurder gewor den, omdat de regering de prijsbeheersing heeft losgelaten in het kader van een marktgerichtere economie. De spoordirectie heeft een maandelijkse loonsverhoging van 70.000 zlotys geboden, in clusief de prijscompensatie. Het gemiddelde salaris van een spoorwegarbeider is ongeveer 50.000 zlotys, praktisch de helft van wat iets beter bedeelde ar beiders in bij voorbeeld de staalindustrie en de mijnbouw ver dienen, aldus stakingsleider Janusz Renda. Volgens de Poolse televisie reden zaterdag in Katowice en om geving ongeveer vier miljoen inwoners een uur lang geen treinen, met uitzondering van militaire en internationale trei nen en treinen die kinderen naar vakantiekampen vervoerden. In Wroclaw werden door de staking tachtig treinen buiten be drijf gesteld. Ook elders werden prikacties gehouden. In Gruzdiaz, het noor den van Polen, wordt sinds vrijdag gestaakt in een bandenfa briek. In Walbrzych, bij de Tsjechische grens, wordt al drie we ken gestaakt door trambestuurders. De postbeambten in de zui delijke provincie Legnica zijn gisteren na drie dagen weer aan het werk gegaan. YRUT LONDEN JE- JZALEM DAMASCUS Het voorstel van de Or- ïisatie voor Revolutio- Gerechtigheid /am zondag drie kwar- voor het ultimatum Irstreek om Cicippio te den. Toen maakten zij èkend dat hun dreige- ent was „bevroren" eri Irvangen door „een initi- lef" voor de vrijlating Obeid en Palestijnse Libanese gevangenen J Israel. Het voorstel be- llste „de praktische stap- in het initiatief", al- de verklaring. Als het ftiatief succes heeft, zou de dramatische ont- ikkelingen in de gijze- ïgscrisis een halt toe innen roepen, zo liet de organisatie weten. De aan de Hezbollahbeweging gelieerde Islamitische Amal liet weten dat zij „klaar" is een in haar macht zijnde Israëli sche militair te doden tenzij Is raël sjeik Obeid vrijlaat. De leider van deze pro-Iraanse groepering, Hussein Musawi, zei op een persconferentie in Baalbek dat een van de Israë lische militairen in Libanon gedood zou kunnen worden, als blijkt dat „de belangen van de islam en de moslims en de verdrukten dat voorschrij ven". Musawi beaamde tevens dat de Hezbollah invloed heeft op de ontvoerders van de wes terse gijzelaars. Hij zei dat als de VS hun hulp aan Israel stopzetten, de Hezbollah mis schien bereid zou zijn aan een oplossing voor de gijzelingsaf faire te werken. terie van buitenlandse zaken, Shlomo Avineri, zei dat het sji'itische dreigement om een van de Israëlische militairen te doden gezien moet worden als „de openingsstap voor on derhandelingen, die weken, zo niet maanden kunnen gaan duren." Israëlische kranten schreven gisteren in commentaren dat de regering een herhaling moet voorkomen van de ge- vangenenruil in 1985, toen Is rael 1.050 Palestijnen liet gaan in ruil voor drie Israëlische soldaten. Sinds 1983 heeft Is rael 6.024 Arabische gevange nen vrijgelaten in ruil voor 15 Israeli's. Een van degenen om wiens vrijlating de Organisatie van Revolutionaire Gerechtig heid heeft gevraagd is Abdel Hadi Salman Rassem Ghanem, die ervan wordt beschuldigd op 6 juli een Israëlische passa giersbus een ravijn in te heb ben laten storten. De verklaringen van de twee pro-Iraanse groeperingen kwamen na een reeks ge sprekken die de speciale VN- afgezant Marrack Qoulding dit weekeinde hield met diverse partijen in Libanon. Goulding sprak onder meer met ver scheidene Hezbollahleiders alsook met de leider van de shi'itische Amalmilitie in Li banon, Nabih Berri, en de Sy rische minister van buiten landse zaken, Farouq al-Shara. Berri verklaarde in een vraag gesprek met de Britse omroep BBC dat hij geen snelle vrijla ting voorziet van de drie Israë lische militairen en 17 Wester lingen die in zijn land worden vastgehouden. „Ik heb (Goul ding) gezegd dat een oplossing voor het gijzelprobleem pas kan worden bereikt als er een einde komt aan de algehele crisis in Libanon en het poli tieke systeem daarvan wordt veranderd", aldus de Amallei- der. *1438 Rob haalt het kaartje, dat hij heeft meegenomen, uit n zak en bekijkt de omgeving eens goed. Ja, hier moet het Hi ch zijn... maar er is niets bijzonders in de omgeving te zien. Hij it? emt zijn schop en begint hier en daar te graven. Eerst ontdekt oo i niets, maar dan stuit de schop op iets hards. Aha! Een ijzeren ori, ur. Zou dat misschien de nooduitgang zijn, waarvan op het brtje sprake was? Snel graaft hij verder en ja hoor, het is een zware deur, die blijkbaar toegang geeft tot een onderaards hol. Maar het zal niet gemakkelijk zijn die deur zomaar te forceren. Gelukkig heeft hij nog wat gereedschap meegenomen, verpakt op het zadel van zijn paard, dat even verderop loopt te grazen. Rob draait zich om en dan hoort hij plotseling een vreemd ge luid. Wat is dat? Van een duintop suist opeens een vreemd pro jectiel omhoog met een scherp sissend geluid. Mafiabaas vast in Brazilië SAO PAULO In Brazilië is een leider van de Italiaanse on derwereld gearresteerd. Fran cesco Toscanino (54) wordt er van verdacht dat hij vanuit Brazilië de drugshandel van de Napolitaanse Camorra leidde. Een pasgetrouwde politieman en zijn zwangere vrouw zijn za terdagavond in een voorstad van Palermo vermoord door vier mannen op motoren. De politie verdenkt de mafia van de aanslag. Hongaarse oppositie wint weer twee zetels procent van de stemmen. Een onafhankelijke kandidaat sleepte 16,06 procent binnen, terwijl de overige stemmen naar de communistische partij gingen. Hoewel het parlement nog BUDAPEST De grootste oppositiepartij in Hongarije, het Hongaars Democratisch Forum (HDF), heeft zaterdag bij voorverkiezingen opnieuw twee parlementszetels vero verd. Twee weken geleden werd uit de oppositie al een priester gekozen in het parle- over de wetsvoorstellen moet ment. De Hongaarse oppositiepartij kreeg in de tweede ronde met zijn kandidaat Erno Raffay in de zuidelijke stad Szeged 61,87 stemmen om oppositiegroepen als partijen te erkennen, wor den de voorkiezingen al ge heel volgens het meerpartijen- systeem gehouden. Nieuwe stakingen bij mijnwerkers Siberië MOSKOU In elf van de dertien mijnen van Vor- koeta in het noorden van de Sovjetunie hebben mijnwerkers dit weekein de een kortdurende waar schuwingsstaking gehou den. Ook in de streek Ke- removo, in de Koezbass, deden de mijnwerkers aan de acties mee. De mijnwerkers wilden de volledige tekst hebben van de concessies die de regering vo rige maand heeft gedaan om een eind te maken aan een eerdere mijnstaking. Nadat ze een aantal uren later volledig van de concessies op de hoogte waren gesteld, besloten de mijnwerkers weer aan het werk te gaan en zegden toe het hele jaar niet meer te zul len staken. Als de mijnwerkers van Vor- koeta, dat binnen de poolcirkel ligt, inderdaad aan het werk blijven, zou dat van groot be lang zijn voor Sovjet-leider Gorbatsjov. Toen vorige maand honderdduizenden mijnwerkers in staking gin gen, noemde Gorbatsjov dat het grootste probleem waar hij tot dan toe voor had gestaan. De regering stemde in met toeslagen voor nachtdiensten en voor mijnwerkers die met pneumatische hamers werken, met een betere pensioenrege ling en een betere regeling voor overwerk, en beloofde iets te doen aan het tekort aan huisvesting, levensmiddelen en verbruiksgoederen. Vol gens premier Ryzjkov kosten de beloofde maatregelen onge veer 2 miljard roebel (7 mil jard gulden). India trekt weer troepen terug uit Sri Lanka COLOMBO India heeft gis teren 875 Indische militairen van het 'vredesleger' (IKPF) teruggetrokken uit het noord oosten van Sri Lanka. Volgens waarnemers wil New Delhi hiermee bereiken dat de Sn- lankaanse regering alsnog in stemt met het jongste Indische voorstel omtrent een algehele troepenterugtrekking. Twee dagen geleden braken Sri Lanka en India onderhan delingen af over een tijdsche ma voor de terugtrekking van de naar schatting 60.000 Indi sche soldaten op het eiland. Het IKPF werd in 1987 naar het noordoosten van Sri Lan ka overgebracht om een einde te maken aan de bloedige strijd tussen het Srilankaanse leger en het Tamil-verzet van vooral de Bevrijdingstijgers van Tamil Eelam. Eind juli trok de regering in New Delhi ruim 600 man terug om de on derhandelingen over een defi nitief tijdschema te vergemak kelijken Indiase vredestroepen hebben zaterdag 70 mensen gedood in gevechten met Tamil-rebellen in het noorden van Sri Lanka. Onder de slachtoffers zouden zeker 23 burgers zijn. Leden van het Singalese Volks Be- vrijdings Front hebben in een tempel in Puttalam, 120 kilo meter ten noorden van Colom bo, een boeddhistische monnik doodgeschoten. Ook 28 ande ren zouden door de Singalezen zijn gedood. Ook donderdag werd een boeddhistische gees telijke door Singalezen ver moord. BARCELONA Een van de verworvenheden van de nog jonge Spaanse de mocratie is dat gokspelle tjes en loterijen zijn toege staan. In 1977 haalde de toenmalige centrum rechtse regering het gok ken uit het wetboek van strafrecht en verloste het volk van een van Franco's strengste verboden. Overheid en slimme handela ren propten het land vol met loten, bingohallen, casino's en geldautomaten. Anno 1989 geeft de Spanjaard gemiddeld 1.500 gulden per jaar uit aan al die spelletjes en daarmee is hij, en zeker ook zij, de grootste gokker van de wereld. De legale mogelijkheden voor een inwoner van Barcelona om ergens geld op te zetten zijn talrijk, meer nog dan in de rest van het land. Het begint al 's morgens bij de bakker, waar voor honderd peseta's (bijna twee gulden) een kraslot bij het brood wordt verkocht. Op weg naar huis, met warm stokbrood onder de arm, even langs het hokje van de „ONCE", de dagelijkse blin- denloterij. Bij de krantenkiosk twee mogelijkheden: de Cata laanse lotto (6 uit 49) of Trio, een spel met drie cijfers. Steeds ongeveer twee gulden per keer. Kraslot Na het ontbijt, op weg naar werk of stamkroeg, even bin nen bij de officiële loterijwin kel. Keus uit een tiende deel van het wekelijkse staatslot voor 500 peseta's, de gewone lotto voor 300 peseta's voor drie rijtjes, de bono-lotto met liefst vier trekkingen per week voor maar 200 peseta's en de voetbaltoto met dertig peseta's per rijtje. Na de koffie of het biertje in de bar snel even het wisselgeld in de go kautomaat gooien, 25 peseta's per keer. En als je je verveelt, kun je nog de hele middag te recht in de goedgevulde bingo hal voor 200 peseta's per spel. In de avonduren is er voor de gelukkige autobezitters de rit naar het casino buiten de stad. De Spanjaard kan alle lotto- briefjes en blindencoupons in zijn portemonnee bijna niet meer uit elkaar houden. De grootste kranten publiceren dagelijks de verschillende trekkingen van de vorige dag. Sommige trekkingen zijn we kelijks op tv of dagelijks op de radio rechtstreeks te volgen. Twaalf nullen Het bedrag dat heel Spanje vo rig jaar aan al die spelletjes uitgaf is, in peseta's, van een duizelingwekkende grootte: meer dan 3.000.000.000.000 (een drie met twaalf nullen) peseta's. In guldens iets min- Droom der omvangrijk. 57 miljard, maar nog altijd een enorm be drag. mag niet meer dan 150 gulden bedragen en elke bar mag niet meer dan één automaat heb ben staan. De regering, die zijn loterijen als geen ander heeft gepro moot, begint zich een beetje zorgen te maken om de hon derdduizenden (bijna) onge neeslijke gokverslaafden die het land telt, maar de inkom sten zijn te smakelijk om het volk strenge beperkingen op te leggen. Uit de door haar be heerde vier spelletjes (staatslo terij, lotto, toto en bono-lotto) ontving de overheid vorig jaar zo'n 6,5 miljard gulden. De grootste geldverslinders zijn echter de gokautomaten, waarvan er minimaal een in elke bar of restaurant staat, terwijl de rest met tientallen op een rij in speciale, heerlijk gekoelde hallen staat. Liefst de helft van de 57 miljard gulden verdween vorig jaar in die au tomaten, die een maximale jackpot van vijfhonderd gul den hebben. Die gigantische industrie, voor het grootste deèl in handen van twee fabrikanten, is nu de eerste die door de regering enigszins aan banden wordt gelegd. De maximale uitkering Waar de Spanjaarden het alle maal voor doeri? In een rede lijk gevulde bingohal kun je zo duizend gulden verdienen. Maar voor de werkelijk grote prijzen moet je bij de loterijen De dagelijkse hoofdprijs in de blindenloterij is bijna vijftig duizend gulden, met als extra lokkertje op vrijdag een prijs van bijna twee miljoen gulden. Die blindenloterij is inmiddels een gigantisch bedrijf dat aan zesentwintigduizend blinden en gehandicapten werk ver schaft, investeert in een wie lerploeg, kantoorgebouwen en een televisiestation en wier blinde president-directeur tot de Spaanse jetset behoort. De staatsloterij op zaterdag heeft een eerste prijs van bijna vijf miljoen gulden voor een tiende deel van een lot en de gewone lotto heeft in de drie jaar van zijn bestaan drie keer een bedrag van meer dan vijf tien miljoen gulden uitge keerd. Bergen geld, die de droom van miljoenen Span jaarden in stand houden, zodat ze ook dit jaar weer elke dag ergens een gokje op zullen wa gen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5