Bouterse doet nieuwe aanval op vredesakkoord van Kourou Kerncentrale in Beieren stilgelegd Politiebond dreigt met harde acties Ruud Lubbers en zijn suggestie van het gelijk NA INCIDENT MET BRANDSTOFSTAVEN Jaime Paz Zamora president Bolivia Premier Lange treedt af in Nieuwzeeland BINNENLAND/BUITENLAND Ceidóe Soutuut MAANDAG 7 AUGUSTUS Duits onderzoek lozing 'Oostzee' BRUNSBÜTTEL Het reser voir voor afvalwater van het binnengesleepte Nederlandse vrachtschip Oostzee is in het weekeinde in de Westduitse Elbehaven Brunsbilttel leegge pompt. Bekeken wordt nu of. alle epichloorhydrine die uit de vaten is gelekt, zich in het reservoir bevindt. Als dat niet het geval is, zou het kunnen betekenen dat een deel van het gif illegaal is geloosd. Greenpeace heeft een week geleden al een aanklacht inge diend tegen de kapitein en be vrachtingsofficier van het Ne derlandse schip. Brand Wandelaars in het Limburgse Thorn bekijken een opslagloods met grote hoe veelheden hout die dit weekeinde in de vlammen opging. De rijks politie schat de schade op zeker zes ton. Ook een naast de hout handel gelegen café en enkele woningen liepen hitte- en water lij schade op. FOTO: ANP Opschudding in Utrechtse bioscoop UTRECHT Bezoekers van de Utrechtse bioscoop Scala heb ben zaterdagavond geen 'Karate Kid' gezien maar toch een spannende avond gehad. Toen het licht amper uit was voelden de filmliefhebbers die op het balkon zaten hun stoel schudden; zij hoorden een onheilspellend gerommel en kregen een hoe veelheid gruis op het hoofd. In het plafond en de muren van het gebouw zitten nu nogal wat forse scheuren, zodat besloten is de bioscoop voorlopig te sluiten. Thatcher wil direct praten over Falklands LONDEN De Britse premier, Margaret Thatcher, zou ak koord zijn gegaan met het houden van directe besprekingen met Argentinië over de Falklandeilanden, meldt de Britse krant The Times vandaag. Hiermee kan de weg vrijkomen voor herstel van de wederzijdse diplomatieke betrekkingen, die tijdens de Falklandoorlog in 1982 werden verbroken. Vorige week maakte Argentinië een einde aan het sinds 1982 geldende verbod op de import van Britse goederen, een maatregel die Londen verwel komde. Jongetje dood na stroomstoot UTRECHT Een éénja- rig jongetje is gisteren na een elektrische schok om het leven gekomen. Het uit het Franse Creil af komstige jongetje logeerde met zijn ouders bij familie in Utrecht. In een onbe waakt ogenblik kwam hij in een hoek van de huis kamer in aanraking met een niet geïsoleerde elek trische draad, aldus een woordvoerder van de poli tie. Hij was op slag dood. Een poging tot reanimatie in een ziekenhuis mocht niet meer baten. Newsweek: IranCh achter aanslag pai Panam-toestel n( NEW YORK De Amerikaaii inlichtingendienst CIA en de ÉEKI derale recherche FBI zijn ervlkke overtuigd dat Iran de hand hadfej de bomaanslag op het Panam-tq stel dat afgelopen december U ven de Schotse plaats Locker® ontplofte, aldus het Amerikaami ea weekblad Newsweek. Bij de aai di slag kwamen 270 mensen om In gh leven. Het 'bewijs' voor de betrek ide kenheid van Iran bestaat uit en e bandopname van een gespre ft waarin een Iraanse diplomaat mp w< de Palestijnse leider Ahmed J|< ?st bril de bomaanslag bespreekt, ti du PARAMARIBO In een nieuwe poging om het vredesakkoord van Kou rou te wijzigen heeft le gerleider Bouterse de Su rinaamse regering voorge steld opnieuw met het Jungle Commando te on derhandelen. Aan het bui tenland, met name Neder land, vroeg hij de „terro risten" van het Jungle Commando politiek asiel te verlenen. Op een gisteren belegde pers conferentie herhaalde Bouter se dat ontwapening en ont manteling van het Jungle Commando noodzakelijke voorwaarden zijn voor het beëindigen van het terrorisme. Opnieuw adviseerde hij de Na tionale Assemblée het akkoord van Kourou, dat voorstelt het Commando van Brunswijk in het politieapparaat in te lijven, „niet klakkeloos" over te ne men of goed te keuren. Bouterse noemde zijn voorstel len „een heel concrete bijdra ge" aan de debatten over het Akkoord van Kourou die van daag in de Nationale Assem blée zijn voortgezet. Volgens Bouterse hebben pre sident Ramsewak Shankar en vice-president Henk Arron tij dens een ontmoeting met drie leden van het militair gezag gezegd dat ze niet in het Ak koord van Kourou geloven. Bouterse vroeg zich op de gis teren belegde persconferentie dan ook af „wie houdt wie voor de gek, maken we grap pen of zijn we met een serieu ze taak bezig". Volgens hem heeft „het buitenland" erop aangedrongen dat de regering en het Junglecommando een akkoord sloten. „Dit akkoord is niet van Suriname en het mist derhalve alle realiteit waarin we leven". Hoewel het Surinaamse Comi té van Christelijke Kerken (CCK) ook enige bedenkingen heeft om leden van het Jungle Commando in het politieappa raat op te nemen, noemt het CCK het akkoord van Kourou „de eerste duidelijke stap op weg naar een nieuwe toekomst waarvan vrede en rust de grondslag vormen". Het comi té heeft er vertrouwen in dat de regering „met de vereiste prudentie en bedachtzaam heid" het akkoord van Kourou verder uitwerkt en uitvoert. Het CCK, dat na het aantre den van de regering in 1988 werd aangezocht als bemidde laar in het conflict tussen het nationale leger en het Jungle Commando, werd destijds als bemiddelaar door de regering ter zijde geschoven. MUENCHEN De West duitse kerncentrale Isar I in Ohu bij Landshut in Beieren is na een ongeluk bij het verwisselen van de brandstofstaven voor on bepaalde tijd stilgelegd. Oorzaak van het ongeluk zijn 67 kogellagers van edelmetaal die veertien 4 dagen geleden zijn geval len in het drukvat van de reactor. Tot dusver is ongeveer de helft van de kogellagers weer gevonden, zo deelde de eige naar van kerncentrale Bay- ernwerke AG mee. De reactor zou pas weer in bedrijf worden gesteld als alle kogellagers zijn opgespoord. Over de ernst van het incident heerst nog ondui delijkheid. Het ongeluk in de centrale werd pas bekend toen het weekblad Der Spiegel er vori ge week over berichtte. Josef Vogel, een ambtenaar van het Beierse ministerie van milieu, bevestigde het bericht maar sprak tegen dat de centrale voorgoed moet worden geslo ten, zoals Der Spiegel schreef. De kerncentrale zou volgens hem eind augustus weer in be drijf worden gesteld. De in het reactorvat gevallen kogellagers zijn acht millime ter groot en wegen twee gram. Ze zaten in een houder die bij de beschadiging van een draai bare schakelkast stuk ging. Volgens Vogel is opdracht ge geven dat de reactorkern wordt leeggemaakt en wordt elk brandelement op kogels onderzocht. Het gaat er vol gens hem niet om wanneer de reactor weer in bedrijf \yordt gesteld maar dat alle „voor de veiligheid belangrijke kogels" worden geborgen. Getracht wordt de vermiste kogels met magneten op te halen. LA PAZ De Boliviaan se sociaal-democraat Jai me Paz Zamora, de kandi daat van de Beweging van Revolutionair Links (MIR), is zaterdag door het Congres voor een pe riode van vier jaar geko zen tot nieuwe president van Bolivia. Paz Zamora die als derde ein digde in de algemene verkie zingen van zeven mei, waarbij geen enkele kandidaat de ab solute meerderheid wist te be halen, volgt president Victor Paz Estenssoro op. Hij kreeg in het Congres de steun van de conservatieve Nationaal De mocratische Actie (ADN) van de ex-dictator Hugo Banzer, die onlangs van zijn kandida tuur afzag. De nieuwe president beloofde de zeven miljoen inwoners van het armste land van Zuid- Amerika „economische stabili teit en vooruitgang". Zijn be noeming veroorzaakte echter veel onrust. Duizenden men sen bestormden de afgelopen dagen de banken en namen gezamenlijk tegoeden van rond honderd miljoen gulden op, als teken van het wantrou wen tegen de nieuwe presi- Paz Zamora, wiens gezicht en handen met littekens zijn be dekt als gevolg van een vlieg tuigongeluk in 1980 dat hij als enige overleefde, was van 1982 tot 1985 vice-president tijdens de regeerperiode van Hernan Siles Zuazo. Onder Zuazo en Zamora kwam Bolivia in een diepe economische crisis te recht met een record-inflatie van 24.000 procent. Zamora was voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor het eco nomische beleid. Vergeten In 1971 richtte Paz Zamora, toen nog een radikale intellec tueel en revolutionair, de MIR op ter bestrijding van het dic tatoriale bewind van generaal Banzer, de man die hem nu in direct het presidentschap be zorgd heeft. Paz Zamora be landde in de gevangenis en ging in 1974 in buitenlandse ballingschap. „Men moet het verleden kun nen vergeten", zegt hij nu te rugblikkend op deze periode. Onder leiding Paz Zamora werd de MIR bij de verkiezin gen op 7 mei j.l. met negentien procent van de stemmen de derde partij van Bolivia. Met het verbond tussen Paz Zamo ra en Banzer is de sterkste fractie in het parlement, de re gerende Nationaal Revolutio naire Beweging (MNR), in de oppositie gedrongen. De MNR-kandidaat Gonzalo Sanchez de Lozada had bij de verkiezingen in mei met 23 procent de meeste stemmen behaald, gevolgd door Banzer. SUSKE EN WISKE - SAGARMATHA (c) Standaard Uitgeverij. A WELLINGTON Premier David Lange van Nieuwzee land heeft vandaag verklaard het bijltje er bij neer te leggen. Hij wil echter wel in het parle ment blijven. De 47-jarige Lange (Labour) onderging vo rig jaar een hartoperatie. Op een persconferentie zei hij dat hij mede op medisch advies had besloten zijn ambt neer te leggen. Lange is sinds 1984 premier. Lange gaat ervan uit dat zijn plaatsvervanger voor het einde van de week een nieuw kabinet zal benoemen. Hij wil zelf geen post in het kabinet bekleden. Slachtoffers kannibalisme Met de schamele slachtoffers van het kannibalisme in Colorado voor zich weidt de Amerikaanse professor James Starr uit over de resultaten van zijn onderzoek. Starr leidt een team wetenschappers dat onderzoekt wat er in 1874 gebeurd is in de San Juan bergen in Colorado waar naar verluidt op grote schaal kannibalisme plaats (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de rijks- en gemeentepolitie staan na de 'hete herft' van vorig jaar opnieuw ac ties op stapel. Het administratief, huishoude lijk en technisch personeel, to taal zo'n 7000 ambtenaren, heeft al zijn vertrouwen in het vorig jaar december bereikte akkoord verloren en wil het bijltje erbij neergooien, aldus vakbondsleider Van der Lin den van de Nederlandse Poli tie Bond (NPB). De NPB wacht al ruim een half jaar op een afspraak met minister Van Dijk van binnen landse zaken en Korthals-Al- tes van justitie om het princi pe-akkoord van vorig jaar ver der uit te werken. Gaandeweg heeft de bond echter dé in druk gekregen dat beide mi nisters het akkoord „sabote ren". Van der Linden: „Er is absoluut niets gebeurd. Ik heb stellig de indruk dat de miniB ters er gewoon geen zin me| in hebben". De komende weken wil NPB de overheid een ultim# turn stellen, met het dreigeu- ment van harde acties als stol''® achter de deur. Vóór een be paalde datum moet de rechts11 positie van het administratieve^1 personeel geregeld zijn, „arflds ders gaat de beuk er in", aldJase Van der Linden. Bij de ChrdB'sr telijke Politiebond ACP wa vanmorgen nog niemand voq commentaar bereikbaar. DEN HAAG De man op het podium strijkt het bijna geheel grijze haar van zijn voorhoofd. Hij lacht jongensachtig en wrijft zijn handen genoeg lijk over elkaar. Blijmoe dig blikt hij de zaal in. De man achter het spreekge stoelte op het podium is premier Ruud Lubbers. Hij heeft zojuist opnieuw het lijsttrekkerschap voor het CDA aanvaard en spreekt zijn politieke vrienden toe in theater 't Spant in Bussum. Lubbers telt voor de volle zaal nog eens de zegeningen van de twee kabinetten die hij heeft geleid. Veel politiek vuurwerk laat hij verder niet horen. Hardop denkend stelt hij de zaal de retorische vraag: „Waar zal ik het nu nog eens over hebben? De vrinden uit de journalistiek zitten natuur lijk te wachten op uitspraken over de andere partijen. Zól ik daarover nu iets zeggen? Nee, dat doe ik niet". De zaal lacht. De CDA'ers zijn duide lijk ingenomen met hun Grote Leider. Bij veel politici zou een derge lijk optreden als klungelig en tenenkrullend worden geken merkt. Hoe hebben we het nu? Een premier die zich in verle genheid gebracht voelt door zijn eigen partijleden en die niet weet wat hij verder zeg gen moet? Dat lijkt onmoge lijk. „En dat is het ook!", zal Niels Rood onmiddellijk zeg gen. Hij is de samensteller van het boek 'Het succes van Lub bers; Hoe word ik minister president'. Trucs In het voorwoord schrijft Rood dat het succes van Lubbers, dat volgens hem door niemand wordt omstreden, op geen en kele manier geheimzinnig is. Lubbers is volgens Rood een „beheerser van effectieve trucs". Ook zijn aarzelingen om over politieke tegenstan ders te spreken op een congres van zijn eigen partij moeten in die categorie worden onderge bracht. „Het geeft hem voorlo pig een gouden randje", meent Rood. „Maar ontdaan van de mystiek is hij in wezen een po liticus zonder idealen". Het beheersen van een aantal psychologische mechanismen is de sleutel tot het succes. Maar voor iemand die zich van die mechanismen bewust is, gaat het effect verloren, meent Rood. Lubbers kan ge rust zijn. Behalve een korte maar krachtige analyse van zijn taalgebruik blijft een uit voerige behandeling van z'n effectieve trucsachterwege, i Het boek beschrijft vooral. Vele crises tijdens de kabinet ten Lubbers worden door de premier bezworen. Op de meest onverwachte momenten tovert hij onmogelijk gedachte compromissen uit de hoge hoed. Al die wapenfeiten wor den, zeer verdienstelijk, op een rijtje gezet. Ook veel za ken die de premier in de loop der jaren heeft gezegd en ver zwegen zijn erin opgenomen. Dat maakt het tot een zeer smakelijk, leesbaar boek Het laat alleen helaas niet zien, zo als het voorwoord belooft, hoe dat allemaal in zijn werk gaat, welke trucs Lubbers tpepast, die in feite elke willekeurige Nederlander zou kunnen toe passen als hij zich er maar be wust van was. Helder 'De suggestie van het gelijk' is de titel van een hoofdstuk over het taalgebruik van Lub bers, dat nog het meest in de buurt komt van een verkla ring voor zijn succes. „Lubbers gebruikt veel technieken, niet om helder te zijn, maar om helder te lijken", stelt de au teur Rob van der Reyden. Door almaar zelf te hameren op de duidelijkheid van zijn betoog bereikt Lubbers vol gens Van der Reyden dat zijn gesprekspartner of de tv-kij- ker het niet met hem oneens kan zijn. Het boek haalt een beroemd geworden zin uit het regeerak koord van Lubbers-II aan: „Op de kruislijn van burger en overheid ligt heel nadrukke lijk de uitdaging van de volks huisvesting". 't Klinkt zo dui delijk, maar wat zou hij ermee bedoelen? „De suggestie van helderheid wordt versterkt door opmerkingen als 'heel nadrukkelijk..', 'het is duide lijk...', 'het is zonneklaar...', 'zoals u weet'. Het assortiment is onuitputtelijk", vervolgt de auteur. Volgens het boek weet Lub bers door zijn woordkeus ook steeds een sfeer van „oprecht heid, relevantie en rationali teit" om zich heen te schep pen. Een zinsnede als „Ik meen er melding van te moeten maken..." suggereert een ongekende eerlijkheid, terwijl de premier bijvoor beeld slechts noodzakelijke in formatie aan de Tweede Ka mer verschaft. In tien pagina's ontrafelt Van der Reyden tal loze teksten ooit door Lubbers uitgesproken, die het lezen van het boek de moeite waard maken. Bizar Piet Grijs sluit met een passa ge uit de feestrede (als laatste bijdrage opgenomen) die hij ter gelegenneid van de vijftig ste verjaardag van Ruud Lub bers schreef, direct aan bij deze visie op Lubbers. „Hoe kan iemand met zulke bizarre karaktertrekken het in Neder land zover brengen? Dat ver eist slimheid. Slim ben je, Ruud. Maar er is nog iets veel belangrijkers: je maakt de in druk slim te zijn. Bij elke stommiteit die je beging dach ten de burgers en de politici en de kranten: dat is héél slim van Ruud Lubbers". „Taal wordt in Lubbers' han den al snel een gevaarlijk en manipulatief instrument", schrijft Van der Reyden. Tot nu toe is dat het enige dat van Lubbers' methoden in dit boek is blootgelegd. De opzet was dan ook zeer ambitieus: het ontrafelen van de zieleroerse- len van de man die van Rood kwalificaties meekreeg als „de manager van de BV Neder land, de staatsman, het tiek talent, de redder van h(l' CDA, de ongekroonde konin lnn de allesweter, het mediageni - de taalvirtuoos, de teambuildt en de bruggenbouwer". Het lijkt ondenkbaar dat Lui1 bers de jongensachtige passaj in zijn lijsttrekkers-speech ni van tevoren heeft bedach Maar van welke psycholog sche truc hij zich op dat i ment bediende, is na het leze van dit boekje niet duidelijl Ook het antwoord op de vraa y* in de ondertitel, 'Hoe word i minister-president', is ver zoeken. Of het moet het advii van Piet Grijs zijn aan het eii de van zijn feestrede: „Damf I en heren, drink flink, er is g< 'I noeg. Rij straks tegen paaltje, er staan er genoelHM Dan wordt u misschien o< minister-president, er zijn genoeg nodig". ELSBETH KEGG „Het succes van Lubbers; Hi Ch z word ik minister-president1 eml samengesteld door Niels Rooi |n' uitgeverij Kios, 125 pag., prisur. 19.90. artj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4