Christiaan Feenstra de onverzetteli jkheid zelve DeToto trapt af op 12 en 13 augustus. Dressuurploeg vijfde in EK Van den Berk in ziekenhuis Van Doorn grijpt net naast zege TENNISTITEL NEEMT TWIJFELS NOG NIET WEG San Diego voor Graf Spaan hoopt nog op een wondertje Muller wint in Montreal .SPORT CeidacSowmit MAANDAG 7 AUGUSTUS 1989 PAGINA 13 Ronan Rafferty wint in Zweden STOCKHOLM Ronan Raf ferty heeft zich gerevancheerd voor de verloren play-off in het open Nederlands golfkam- pioenschap tegen José-Maria Olazabal, vorige week in Zandvoort. De Noordier won in Stockholm de strijd om het open Zweedse kampioenschap met twee slagen voorsprong op de Amerikaan Mike Allen en zes op de Australiër Peter Se nior. Rafferty kwam hierdoor op de eerste plaats op de Euro pese seizoen-ranglijst. Hij pas seerde Olazabal die net als zijn landgenoot Ballesteros en de meest prominente Britten niet meededen in Zweden Barel vijfde bij WK kwart-triathlon AVIGNON De Amerikaan Mark Allen is gisteren in het Franse Avignon wereldkampioen kwart-triathlon geworden. Hij legde het parkoers van 1500 meter zwemmen, 40 kilometer wielrennen en 10 kilometer hard lopen af binnen de twee uur: 1.58.46. Met een achterstand van ruim één minuut kwam de Brit Glenn Cook als tweede over de fi nish. Richard Wells uit Nieuwzee- land werd op ruim twee minuten van Allen derde. Beste Nederlander was Rob Barel die met een achterstand van ruim drie minuten op een teleurstellen de vijfde plaats eindigde. Friesland wint in Sneekweek SNEEK Het Regenboog-team van Friesland heeft gisteren in de Sneekweek de eerste zeilrace tegen Holland gewonnen. De Friese formatie bleef de Hol landse ploeg 5,25 punten voor. De diskwalificatie van Theunis- sen, die te vroeg startte, werd het Hollandse team fataal. Het winnende team, dat op een pun tentotaal van 26 uitkwam, be stond uit de zeilers Amsterdam, Schuil, Zwart, Van Drooge en Hettinga. De Hollandse ploeg voor Heineke, Mollers, Bayer, Hoogendam en Theunissen ver antwoordelijk waren. Ministers willen boycot afwenden CANBERRA Acht ministers van buitenlandse zaken willen een dreigende boycot van de Ge menebest-spelen door Afrikaanse landen afwenden. De Afrikaanse landen zijn kwaad omdat een En gels cricketteam zich heeft voor genomen een reis naar het land van de apartheid, Zuidafrika, te maken. De Gemenebest-spelen worden in januari gehouden in Auckland, in Nieuwzeeland. Vanaf vandaag praten de acht ministers over een oplossing van het conflict. Ze zijn afkomstig uit de Gemenebest-landen Canada, Australië, Guyana, India, Nige ria, Tanzania, Zambia en Zim babwe. Bos en Bakker naar finale EK grasbaan UITHUIZEN Uppie Bos en Henk Bakker vertegenwoordigen Nederland op 27 augustus in het Franse La Réole bij de finale van de Europese titelstrijd grasbaan-ra- cen. Bos presteerde zaterdag zeer sterk in de halve eindstrijd in Uit huizen waar hij 23 punten ver gaarde. Dat aantal werd ook ge haald door de Brit John Bostin die door een overwinning in de slotra- ce als eindwinnaar werd gehul digd. Bakker eindigde als achtste. Gerard Kok kwalificeerde zich ei genlijk ook voor de eindstrijd door als tiende te eindigen. Nederland mag echter in Frankrijk slechts met twee rijders aan de start ko men waardoor Kok op de lijst is geplaatst. Havik zesde bij WK zeilen TRAVEMUNDE Frank Ha vik is bij de wereldtitelstrijd zeilen in de Contender-klasse als zesde geëindigd. In de slo- trace bij Travemünde, gewon nen door de Australiër Gri mes, werd de Volendammer vijfde. Wereldkampioen werd de Brit Steve Daniel. De inter nationale organisatie van de Contender-klasse maakte op de slotdag bekend, een poging te wagen de klasse op het olympische programma van 1996 te krijgen. De Braziliaan se zeilers Torben Grael en Marcello Ferreira veroverden in Travemünde de open Euro pese titel in de Star-klasse. MONDORF LES BAINS De Nederlandse landenploeg is in het Europees kampioenschap dressuur in het Luxemburgse Mondorf-les- Bains op de vijfde plaats geëindigd. De titel ging naar het Westduitse kwartet voor de Sov jetunie en Zwitserland. Van de Nederlandse ploeg wist alleen Bert Rutten op Zirkoon zich te kwalificeren voor de individuele finale. Hij eindigde daarin op een gedeelde negen plaats. De titel ging naar de 22-jarige Westduitse Nico le Uphoff met Rembrandt, het paard waarmee ze vorig jaar in Seoul olympisch kampioene werd. Titelverdedigster Margit Otto-Crepin uit Frankrijk veroverde met Corlandus het zilver. De derde plaats ging naar Uphoff's landgenote Ann-Kathrin Linsenhoff op Courage. *01 üsshhSS John van den Berk FOTO: SP UBRICEHAMN Motor crosser John van den Berk werd na afloop van de Grote Prijs van Zweden voor on derzoek overgebracht naar een ziekenhuis in Ubrice- hamn. De wereldkampioen in de 250 cc-klasse, die na de tweede manche naar het rennerskwartier werd terug gedragen, kampte met een enkelblessure. Tijdens de tweede rit verergerde de blessure. UBRICEHAMN Gert- Jan van Doorn greep gis teren net naast de zege in de Grote Prijs van Zwe den, tellend voor de we reldtitel motorcross in de 250cc-klasse. De Braban der won in Ubricehamn de eerste manche en werd derde in de tweede reeks. De Fransman Jean-Michel Bayle werd dagwinnaar door de tweede plaats in de eerste manche en winst in de slotreeks. Titelver dediger John van den Berk zag zijn achterstand op Bayle groeien tot 63 punten. De Brit David Thorpe stelde zijn 8000 supporters in Na men niet teleur. De voorma lige wereldkampioen in de 500cc-klasse zegevierde, on danks een knieblessure, in de Grand Prix van België. In de strijd om de wereldtitel verstevigde hij zijn leidende positie. Leo Combee scoorde tien punten voor de wereld titel. Kees van der Ven kwam niet aan de start. SON Geef Christiaan Feenstra een tennisracket in zijn handen en hij ver andert op slag van een twijfelaar in een kerel met een ijzeren wil. Mark Koevermans was gisteren bij de nationale titelstrijd in Son de laatste die het slachtoffer werd van de ongekende dadendrang van de 22-jarige Hilver- Voor de eindstrijd gaven wei nigen de kampioen van 1986 een schijn van kans tegen de hoogst gerangschikte Neder lander op de wereldranglijst. Feenstra had persoonlijk de meeste twijfels over zijn moge lijkheden. De bedenkingen die Feenstra al jaren heeft over het starten van een loopbaan als beroepstennisser, leken fu tiliteiten voor de toeschouwers die hem de afgelopen week in de Brabantse gemeente zagen spelen. Feenstra liet in geen enkele partij de illusie achter dat hij „slechts een leuke bal wilde slaan". Ieder duel vocht hij uit alsof het de finale betrof. Dat gold voor het treffen met Paul Dogger waarbij de openingsga- me van de tweede set 25 minu ten duurde, voor de halve fi nale tegen Lodder, en voor de meer dan drieëneenhalf uur durende finale tegen Koever- Voor menigeen zal in de eind strijd niet duidelijk zijn gewor den wie nu de beste speler van Nederland is noch wie de speler is die er alles voor over he'eft in het beroepscircuit te slagen. Beide spelers oogden fit, zelfs na de slopende week, en gespitst op de triomf. Voor Koevermans stond er nog iets extra's op het spel. Hij had een afspraak met Michiel Schapers dat als hij de nationale titel zou veroveren, hij met de in Son afwezige Rotterdammer zou strijden om de eretitel „beste Nederlandse tennisser". De speler uit Bergschenhoek had daarbij nog meer druk op zijn schouders gelegd, en Nicole Jagerman redt imago NK SON Niets ten nadele van de prestaties van Judith Warringa, maar het feit dat Nicole Jagerman zaterdag Nederlands kampi oene tennis werd, redde het imago van damestoernooi. Warringa speelde immers, volgens haar arts, in Son niet alleen in een fysieke conditie die voor een topper onvoldoende was, ze kreeg tijdens de finale ook nog eens twee injecties om de pijn van een spierverrekking weg te werken. Met Jagerman kreeg het nationaal kampioenschap een winnares die zich tot de drie sterkste speelsters van het land mag rekenen. Na Bollegraf en Schultz neemt de Amstelveense de 77e plaats op de wereldranglijst in. In Son hoefde zij in geen enkele partij een dergelijk niveau te benaderen om de titel te veroveren. De eind strijd werd een teleurstellend duel. Voor de Amstelveense bete kende de winst niet dat zij zich nu de beste speelster van Neder land beschouwt. „Ik ben nog steeds nummer drie. Misschien dat ik op de nationale lijst nog tweede kan worden, meer niet". Koevermans en Haarhuis verzorgen demonstratie BENTHUIZEN Niemand minder dan Mark Koevermans en Paul Haarhuis zullen op woensdag 16 augustus een demonstratie herenenkelspel verzorgen tijdens het Bentlandentoernooi, dat tussen 14 en 20 augustus door de Benthuizense Tennisclub wordt georganiseerd. De aanvangstijd van het treffen tussen de beide Nederlandse topspelers, die tijdens de afgelopen NK in het Bra bantse Son elkaar in de halve finale nog in een zinderende vijf setter bestreden, is vastgesteld op 19.30 uur. Feenstra misschien geïnspi reerd, door te stellen dat de winnaar van de titel tevoor schijn zou komen uit het duel tussen hem en Paul Haarhuis. In het begin van het duel ging Feenstra flink te keer. Hij won de eerste reeks op een wijze die zoals hij zelf stelde, „het meeste weg had van een trai ningsset". In het verloop van de tweede set speelde Koever mans iets beter, het balgevoel dat zijn spel meestal kenmerkt kreeg hij echter niet terug. Feenstra daarentegen bleek de onverzettelijkheid zelve. Het plan dat hij met zijn vaste be geleider Ron Timmermans had opgesteld, bleek een bijna heilig iets. „Het had geen zin daarvan af te wijken. Ik wist dat het de enige wijze zou zijn waarop Mark te verslaan zou Wie gedacht, en misschien ge hoopt, had dat de overwinning van Feenstra de beslissing over zijn toekomst vereenvou digd zou hebben, kwam danig bedrogen uit. De winst en het veroveren van de titel in het Nederlands satelliet-toernooi, goed voor 23 punten voor de wereldranglijst, hebben de twijfels bij de Hilversummer niet weggenomen. Hij heeft zich na het behalen van het VWO-diploma, begin mei, in- gescheven voor een rechten studie. Dat leek definitief een einde te maken aan de sportieve as piraties van Feenstra. Maar handelend als een echt Neder lands weermannetje, weigert de nationale kampioen nog steeds een beslissing te nemen. Hij gaat na het behalen van de titel eerst drie weken op va kantie. Misschien typerend dat tweederde deel daarvan wordt doorgebracht op Cyprus; een gespleten eiland met een Turks en een Grieks gedeelte. In die tijd wil Feenstra zich met zijn begeleider Timmer mans en zijn vriendin nog maals beraden over zijn toe komst. Hij-heeft heel wat te bespre ken. Feenstra heeft al eens mogen proeven aan het leven van een tenniszigeuner. Als lid van Jong Oranje (met als an dere leden Schaap, Lodder en Van Eekeren) werd het een grote desillusie. De sfeer in de ploeg gevoegd bij het vele rei zen, bleken teveel voor de la biele Feenstra. Ondanks de vele inspanningen van de coa ches Franker en Laudin zakte hij zowel qua tennis als per soonlijkheid weg. Plezier Pas sinds begin dit jaar is er een einde gekomen aan de neerwaartse spiraal. Dat komt alleen maar doordat Timmer mans op 't Melkhuisje, zowel woon- als speelplaats van Feenstra, zijn opwachting deed. De vroegere begeleider van onder anderen Paul Dog ger, bleek de juiste snaar bij de Hilversummer te raken. Feen stra hervond het plezier in het spel, en de resulaten, mét als laatste gevolg de titel in Son, keerden tot verrassing van de speler weer terug. Voor Timmermans was de winst minder een surprise dan voor Feenstra. „Christiaan speelt ruwweg gezegd pas op dertig procent van zijn kun nen. Ik vind het een uitdaging de rest er ook uit te halen. Er is echter één maar, Christiaan moet echt willen. Besluit hij te kiezen voor zijn studie, dan is het over en ga ik hard werken aan een jeugdplan bij 't Melk huisje. Kiest hij voor het leven als een professional, dan ga ik er alles aan doen om er voor te zorgen dat hij slaagt". Feenstra reageerde nauwelijks op het betoog van Timmermans. Hij zat er bij en keek er naar, aan gevend dat de beslissing niet zomaar zal worden genomen. Tenzij Timmermans Brugmans SAN DIEGO De Westduitse Steffi Graf heeft gisteren het tennistoernooi in San Diego gewonnen. De als eerste geplaatste Graf zegevierde in de finale met 6-4, 7-5 over de Amerikaamse Zina Garrison. Emilio Sanchez won gisteren het met ruim 700.000 gulden gedo teerde tennistoernooi van Kitzbuhel. In de finale versloeg de Spanjaard, die bij het open Nederlands kampioenschap in Hil versum achter Karei Novacek als tweede eindigde, de Argentijn Martin Jaite in vier sets. Paolo Cane won het toernooi in het Zweedse Baastad. De Italiaan, nummer 34 op de wereldranglijst, versloeg in de finale de Joegoslaaf Bruno Oresar met 7-6, 7-6. De als derde geplaatste Amerikaan Brad Gilbert heeft het met on geveer 1,25 miljoen gulden gedoteerde toernooi van Stratton Mountain gewonnen. In de finale versloeg hij zijn landgenoot Jim Pugh in twee sets. Finaleverlies NK Siemerink/Eltingh SON/LEIDEN Jan Siemerink en Jacco Eltingh hebben in de finale van de NK in het Brabantse Son de kroon niet op het werk kunnen zetten. Het duo Tjerk Bogtstra/Paul Haarhuis ze gevierde met twee maal 6-4 over het koppel, dat in 1988 nog competitietriomfen vierde bij het Leidse Unicum. In een veld van louter gelegenheidscombinaties werden de enige twee in vaste samenstelling opererende koppels de terechte finalisten. De in december 1988 op het Orange Bowl-toernooi in Florida officieus wereldkampioen bij de jeugd t/m 18 jaar geworden Sie merink en Eltingh moesten vooral op de servicereturn de meer dere in hun tegenstanders erkennen. ADVERTENTIE Pak weer uw kansen in de Toto, want zaterdag 12 en zondag 13 augustus a.s. gaat de competitie van start Vul daarom vandaag nog 'n Toto formulier in, verkrijgbaar bij uw dub of winkelier. IOTIVT SPEl VOOR KENNERS. DONINGTON Hans Spaan heeft de wereldtitel in de 125cc-klasse nog niet helemaal uit het hoofd gezet. Zijn afgete kende zege in de Britse Grand Prix sterkte de mo torcoureur uit Castricum gisteren in de overtuiging, dat hij nog steeds een kleine kans heeft op het veroveren van de mondia le kroon. Spaan, die ook volgend jaar op volledige steun van Honda kan rekenen, heeft in de twee resterende Grote Prijzen van Zweden en Tsjechoslowakije wel de „helpende hand" van zijn rivalen Gianola en Crivil- lé nodig. Hij schoot op het En gelse Donington-circuit bitter weinig op met zijn twintig punten, want Crivillé en Gia nola finishten direct achter hem. Spaan moet derhalve in de twee komende wedstrijden tien punten goedmaken op zijn stalgenoot Gianola. „Dat is ei genlijk te veel. Ik moet alles winnen en zij moeten fouten maken. Als ze normaal blijven scoren, kan ik de wereldtitel vergeten. Maar alles is moge lijk in deze sport Kansloos ben ik niet, maar ik ben af hankelijk van een wondertje". In Donington leek de Spaanse titelverdediger Jorge Martinez de Noordhollander te hulp te komen. De Spanjaard ging in de slag met Crivillé en Giano la om de tweede plaats. Hij lag lang op de derde plaats, vlak achter Crivillé, maar moest in de slotfase met pech opgeven. „Een tegenvaller", zei Spaan na zijn vierde Grand-Prixzege. De i wiel wereldkampioen in de 250 cc-klas- FOTO: AP mende wedstrijden profiteren van de strijd tussen Gianola en Crivillé. Slechts twee punten scheiden het duo. Gianola moet zijn voorsprong verdedi gen, Crivillé zal moeten aan vallen om de achterstand on gedaan te maken. Dat bete kent risicp's nemen. „Als zij het elkaar moeilijk gaan ma ken, kan dat gevolgen hebben. Een kleine onoplettendheid is hij overigens alle tijd voor, want met een gewaagde actie nam Spaan in de eerste bocht de leiding om het gat daarna tot acht seconden te vergroten. Profiteren Mogelijk kan Spaan in de ko- het duel achter hem in de ga ten door voortdurend over zijn schouder te kijken. Daar had voldoende om een heel te doen mislukken. De druk is voor beide rijders enorm groot. Het is mogelijk dat ze fouten maken. Ik ben van hun pres taties afhankelijk. Een gevolg van mijn pech in de Grand Prix van Frankrijk. Daar heb ik waarschijnlijk de wereldti tel verspeeld". Streuer Egbert Streuer en „Ballie" de Haas hebben eveneens nog slechts een kleine theoretische kans op de wereldtitel in de zijspanklasse. Het Nederlandse koppel raakte gisteren verder achterop bij de titelverdedi gers Steve Webster en Tony Hewitt die voor eigen publiek wonnen. Streuer werd tweede na een harde strijd. „Het kan nog wel, maar het wordt moei lijk Webster van die eerste plaats te verdrijven", was het nuchtere commentaar van de coureur uit Grolloo die nu twaalf punten achterstand op het Britse duo heeft. Pons Sito Pons heeft gisteren zijn wereldtitel in de 250cc-klasse geprolongeerd. De 29-jarige Spanjaard won in Donington de twaalfde van de vijftien ra ces in de strijd om de wereldti tel. In zijn honderdste Grand- Prixrace behaalde Pons zijn dertiende zege, dit seizoen werd hij al vier keer als win naar afgevlagd. Wilco Zeelen- berg eindigde in de race van de kwartliters als negende. Kevin Schwantz zegevierde in de 500cc-klasse. De Ameri kaan finishte voor zijn landge noten Eddie Lawson en Way ne Rainey. De laatste blijft lei der in de strijd om de wereld titel. Zijn voorsprong op Law son bedraagt zeseneenhalf Sport op tv Sky Channel, 20.00 ui Sky Channel, 21.00 i Sky Channel, 23.00 u Sky Channel, 00.00 i Matt Biondi zwemt snel LOS ANGELES Op de vijf- de dag van de Amerikaanse zwem kampioenschappen in Los Angeles zijn vier beste wereldseizoenprestaties gele verd. Vijfvoudig olympisch kampioen Matt Biondi raffelde de 50 meter vrije slag af in 22,36, slechts 0,22 seconde bo ven zijn eigen wereldrecord. Biondi's belangrijkste concur rent Tom Jager en Todd Pace werden vanwege valse starts gediskwalificeerd. De andere topprestaties waren van Geoff Cronin (100 meter rugslag in 56,14), Dave Wharton (200 me ter wisselslag in 2.01,48) en bij de dames Janet Evans (800 meter vrije slag in 8.22,11). MONTREAL De Zwitserse beroepsrenner Jorg Müller, in dienst van de ploeg van Jan Gisbers, heeft gisteren in Mon treal de Grote Prijs van Ame rika gewonnen. De wedstrijd over 224 kilometer was de ze vende in de reeks om de we reldbeker. Müller viel veertien kilometer voor de eindstreep aan. Hij forceerde de beslissing door weg te rijden bij de Fransman Yvon Madiot, met wie hij een ontsnapping van de zeer actieve Theo de Rooy in de slotfase ongedaan had gemaakt. Müller ging met een voorsprong van één minuut op Madiot over de finish. Diens landgenoot Charly Mottet ein digde als derde. Sean Kelly, ploeggenoot van de winnaar, bleef eerste in het klassement voor de wereldbeker. De Ier verdedigde die positie door op het uiterst lastige circuit van Mont-Royal de vijfde plaats op te eisen achter Tour-winnaar Greg Lemond. Schouten tevreden over waterpoloteam ATHENE Het Nederlandse heren-waterpoloteam is als derde geëindigd in het vijflan- dentoernooi in Athene. Oranje verloor in de laatste wedstrijd 13-7 van de Sovjetunie, ko mende zondag opnieuw tegen stander bij de Europese titel strijd in Bonn. Bondscoach Rob Schouten toonde zich te vreden met de laatste voorbe reiding. „In de wedstrijd tegen Canada hebben we vooral goed verdedigd, in die tegen Frankrijk goed aangevallen" De Nederlandse selectie komt maandag naar huis en verza melt zich donderdag weer voor het vertrek naar Bonn. Beljavski stevent op schaakzege af AMSTERDAM In de kroongroep vah het schaak toernooi in Amsterdam ste vent de Rus Aleksander Bel javski rechtstreeks op de eind zege af. Hij had voor dit week einde reeds de leiding in han den en voegde als enige ander halve punt aan zijn totaal toe door zaterdag te winnen van John van der Wiel en gisteren remise te spelen tegen zijn landgenoot Gulko. In de grootmeestergroep bracht de Spanjaard Illescas de 13-jarige Hongaarse Judit Pol- gar haar tweede nederlaag toe Polgar bleef desondanks bij de Pbl-e3 Lf8-g7. 4 f2-f4 Pg8-f6. 5 Pgl- f3 c7-c5. 6 d4xe5 Dd8-a5. 7 Lfl-d3 Da5xc5, 8 Ddl-e2 0-0, 9 Lcl-e3 Dc5- a5, 10 h2-h3 e7-e5. 11. 0-0-0 Pb8-d7, 12 g2-g4 d6-d5. 13 e4xd5 e5-e4. 14 Tf8-e8, 22. Thl-el Pd7-b6. 23. Tal-a5 Pf6-d7, 24 d5-d6 Pd7xe5, 25. f4xe5 Lc8-e6. 26 Ta5-c5 Dd8-g5 27. Ld4- e3 Dg5-d8, 28. Pc3-e4 Pb6-d7, 29. Le3-g5 Dd8-b6. 30 Tc5-b5 Db6-d4. 31 Df3-f4 Pd7xe5, 32 Lg5-f6 Le6-c4. 33 f5 Te8xe5, 34 Pe4-f6+ Lg7xf6,

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13