fieidaeSou/ui/rit Feyenoord traditioneel winnaar Ajax overtuigt publiek niet Atletes terug in de B-groep SPORT 12 13 14 15 15 16 t Persoonlijke schrijfmap MAANDAG 7 AUGUSTUS 1989 PAGINA 11 Shirt per set De best geklasseerde Neder landse tennisser op de wereld ranglijst is er gisteren niet in geslaagd zijn eerste nationale titel te veroveren. Mark Koe vermans (foto) gebruikte in het warme Brabantse Son en Breughel één shirt per set, maar dat hielp hem niet langs finalist Christiaan Feenstra (6- 1, 1-6, 6-4, 0-6, 6-2). Bij de da mes ging de titel naar Nicole Jagerman, die in de eindstrijd Judith Warringa versloeg. Record-aantal georganiseerde sporters DEN HAAG Het aantal le den van bij de Nederlandse Sportfederatie (NSF) aangeslo ten organisaties is in 1988 toe genomen met 55.885, of 1,3 procent. Het aantal georgani- tennis, seerde sporters kwam daarmee voor het eerst boven de 4,5 De top- miljoen. kregen er elk rond 4000 lief- 966.522 georganiseerde deelne- hebbers bij. mers de grootste sport, maar Golf is alleen procentueel de het aantal beoefenaars nam in snelst groeiende balsport, in 1988 met 5879 af. Ook het aan- absolute zin is dat nog altijd tal handballers daalde: met tennis. Voetbal blijft met 2600. i sportbonden is (met cijfer 1987): In absolute getallen groeiden de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond en de Ne derlandse Ski Vereniging het meest in 1988: ze kregen er respectievelijk 18.000 en 11.000 leden bij. Atletiek, bridge, golf, gymnastiek, judo, wielrennen, studentensport 1. Kon. Ned. Voetbalbond 2. Kon. Ned. Lawn Tennis Bond 3. Kon. Ned. Gymnastiek Bond 4. Ned. Volleybal Bond 5. Kon. Ned. Zwem Bond 6. Ned. Ski Vereninging 7. Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond 8. Kon. Ned. Hockey Bond 9. Ned. Badminton Bond 10. Kon. Ned. Korfbal Verbond Rinus Michels definitief in sectiebestuur ROTTERDAM Rinus Mi chels neemt definitief zitting in het nieuwe sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. De Amsterdammer, i die de portefeuille technische zaken gaat beheren, liet gis teren weten, dat hij een con tract heeft ondertekend. Eén van de eerste taken van Mi chels is, het contact met de „Milanese" internationals te onderhouden. Nog deze maand reist hij met bonds coach Thijs Libregts naar Milaan, om met Gullit, Van Basten en Rijkaard te praten over het Nederlands Elftal. Het is bekend dat het trio wegloopt met Michels, die Oranje in juni 1988 Europees kampioen maakte. Faneyte kiest voor Amerika AMSTERDAM Honk- balcoach Jim Stoeckel kan in het toernooi om het Europees kampioen schap niet beschikken over Rikkert Faneyte. De talentvolle midvelder Pi- j rates vertrekt 21 augustus naar Miami, waar hij gaat studeren en honkballen j bij' het Dade South Colle- Peter Boon, clubgenoot van Faneyte, is onzeker voor de Europese titelstrijd, die van 1 tot 10 september in Parijs wordt gehouden. Boon, door Stoeckel gekozen als tweede honkman, brak in het week einde in de playoffs voor de hoofdklasse-competitie tegen Haarlem Nicols een duim. Het Nederlands team, dat twee weken geleden het Wereldha- ventoernooi verrassend won, was al verzwakt door het aan staande vertrek van korte stop Robert Eenhoorn. Hij gaat stu deren aan het Davidson Colle ge in North Carolina, waar Stoeckel zijn dagelijks brood verdient. Roche naar Teirlinck BRUSSEL Stephen Roche heeft een contract voor twee seizoenen getekend voor de wielerploeg van Willy Teir linck, die in Etienne de Wilde zijn belangrijkste prijsrijder heeft. De 29-jarige Ier, wereld- kampioen en winnaar van de Ronden van Italië en Frank- I rijk in 1987, heeft door knie- j blessures na zijn triomfjaar nauwelijks nog i haald. 966.522 (972.401) 651.525 (633.508) 253.150 (249.941) 162.728 (160.926) 160.294 (155.598) 148.039 (137.448) 142.683 (141.293) 126.939 (129.067) 91.623 (91.171) 85.468 (87.233) ROTTERDAM Feye noord moet zich behel pen met de kleine prijs jes. Waar over belangrij ke titels en bekers sinds 1984 alleen hardop wordt gedacht, is het eigen toernooi bijna traditio neel een prooi voor de Maasstedelingen. In de twaalfde editie van het Rotterdam-toernooi mocht de thuisclub voor de zevende maal de be ker vasthouden. Feye noord haalde net als Flu- minense acht punten, maar maakte twee doel punten meer. Vooral de tweede helft van het slotduel tegen Benfica (4- 2) was gisteravond zonder meer aantrekkelijk. Veel van de bijna 20.000 werden ver leid tot het aanschaffen van een seizoenkaart, waarvan er tot gisteren slechts duizend afgezet. Duidelijk werd dat het elftal hard wil werken en dat „Jantje" Mulder nu al de publiekslieveling en Dwight Blackson een talent is. En dat Regi Blinker terug is van weggeweest. Hij werd zelfs uitgeroepen tot beste speler van het toernooi. Anderzijds kent Pim Verbeek ook pro blemen. Piet Keur bijvoor beeld bleek te langzaam. „Ik wil niet meteen een oordeel vellen", hield Verbeek zich op de vlakte. „Ik ben ervan overtuigd, dat Piet bij ons net als bij Haarlem en FC Twen te vijftien tot twintig doel punten per seizoen kan ma ken". Vervelender vindt de jonge trainer, dat hij vrijwel geen „diepgaande" spelers heeft. Lokhoff, Keur, Smola- rek, Brands, het zijn allemaal types die het balletje in het voetje willen hebben. De Pool Smolarek kreeg zelfs de opdracht, diep te sprinten als variatie op het vaste thema bij Feyenoord. Hij deed dat niet voldoende; reden voor Verbeek om hem in de rust te vervangen door de jonge Blackson. „We zijn met prof voetbal bezig. Opdrachten gelden voor iedereen. Ook voor Smolarek", aldus de Een geruststelling voor Ver beek is, dat er nog geld in het potje zit om iemand te halen. Zeker nu het toernooi over twee dagen 10.000 mensen méér trok dan verwacht. „Hoekstra", zeggen „ze" in Rotterdam, als de mogelijke versterking ter sprake komt. Maar, zijn eventuele komst ligt gevoelig. Ruim een jaar geleden mocht de hard wer kende en veel scorende mid denvelder immers zo ver trekken uit de Kuip, richting Waalwijk. Klantenbinding Feyenoord deed tegen Benfi ca aan klantenbinding. Het openingsdoelpunt was het eerste leuke moment. Nortan omzeilde de buitenspelval en liep de oude Bento keurig voorbij. Meteen was de Kuip een kom vol sfeer, hoewel de fanatieke supporters in re cordtijd een door de hoofd sponsor geschonken reuze- vlag in reepjes achterlieten. Het was nauwelijks weer rus tig, of Benfica stond gelijk. Garrido mocht een vrije trap van Diamantino ongehinderd afmaken. De recordkampi oen van Portugal nam het duel in handen, tot een om streden doelpunt van Keur Feyenoord nieuw elan gaf. Scheidsrechter Van Swieten liet Piet Keur in buitenspel- positie op doelman Bento af gaan. Keur bleef ijzig kalm: 2-1. Vijf minuten na de pauze zorgde de 17-jarige Rijswijker Blackson voor 3-1. Regi Blin ker zag zijn goede prestaties Paul Nortan passeert doelman Bento. beloond met de vierde tref fer, nadat Paneira Benfica eerst nog had terug gebracht. Net als in de tweede helft te gen Anderlecht, liet Feye noord ook na rust tegen Ben fica zien, in verdedigend op zicht te rammelen. Vooral de Angolees Abel slalomde re gelmatig door de defensie. „Wat meer professionalisme had wel gemogen", vond ex- verdediger Verbeek, doelend op een „nuttige" overtreding. Feyenoord - Benfica 4-2 (2-1): 15 Nortan 1-0. 18. Garrido 1-1, 29 Keur 2-1. 49. Blackson 3-1. 59 Vic tor Paneira 3-2. 78. Blinker 4-2. Scheidsrechter: Van Swieten Toe schouwers: 19.990. Gele kaart: Dia mantino en Veloso (Benfica). Feyenoord: Hiele; Van der Plas, Blinker; Keur, Smolarek (Black son). Anderlecht - Fluminense 1-2 (0- 1): 9 Helio 0-1, 52. Marcio Luis 0-2. 90. Verheyen 1-2. Scheidsrechter. Eindstand: 1 Feyenoord 8 punte AMSTERDAM Leo Beenhakker heeft het supporterslegioen van Ajax weeFhoop gegeven. Na een magere periode van een jaar zien de aan hangers in de bluf-, maar vooral topcoach de juiste man om de Amsterdamse ploeg weer op het goede spoor te zetten. Onder het motto „vol verwach ting klopt ons hart" kwa men 40.000 nieuwsgieri gen af op het Amster dam-toernooi, waarvoor Ajax de grote favoriet was. Maar na de teleur stellende opening vrij dagavond tegen Sporting Lissabon slaagde Ajax er ook gisteren niet in om Jan Publiek te overtui gen. Slechts dank zij een goede tweede helft en een lief KV Mechelen Vwerd het 2-2, waardoor Ajax achter de Belgen het toernooi als tweede afsloot. Leo Beenhakker heeft een week voor de start van de competitie nog heel wat te doen. Dat het huidige Ajax bulkt van het talent is im mers absoluut geen garantie voor een goed voetbaljaar. Het huidige topvoetbal vergt heel wat meer dan wat indi viduele technische hoog standjes. Beenhakker miste gisteren,, net als in een fase tegen Sporting Lissabon, de scherpte en de concentratie in zijn ploeg. „Ajax kan voet ballen", bromde de in de Spaanse tropenjaren vergrijs de „tulp". „Dat staat absoluut niet ter discussie. Maar wil je het komende seizoen mee doen om de prijzen, dan zal er heel wat constanter moeten worden gespeeld dan tijdens het toernooi. Natuur lijk, wij weten allemaal dat jonge ploeg dat i fouten zullen worden gemaakt. Dat kan ik accepte ren. Faalt de ploeg, omdat de scherpte, concentratie en verantwoordelijkheid bij de spelers verdwijnt, dan word ik pissig. In de rust heb ik dat op gepaste wijze laten blijken". De eerste helft tegen KV Me chelen was voor Ajax een lange, pijnlijke lijdensweg. Het pleitte zeker niet voor KV Mechelen, dat het hal verwege slechts een voor sprong van 1-0 had. De ploeg van Ruud Krol kreeg vier opgelegde kansen, allemaal te wijten aan de zonder spirit spelende Amsterdammers die fout op fout stapelden. Alleen Johnny Bosman profiteerde een keer, nadat Erwin Koe man hem een ook niet te missen kans had geboden. Vader Bij Ajax haalde Peter Lars- son het rustsignaal niet eens. De falende voorstopper, die zich de onrust in de defensie mocht aanrekenen, werd vervangen door Marciano Vink, die het heel wat beter deed. Beenhakker had later wel een verklaring voor Larssons zwakke optreden. „Peter is zaterdag vader ge worden", lichtte Beenhakker toe. „Het schijnt een moeilij ke bevalling geweest te zijn. Ik had Peter gevraagd of hij kon spelen en hij zei mij dat- ie dolgraag wilde. Een speler moet kunnen inschatten of hij klaar is voor een wed strijd en dat was hij duidelijk niet. Daarom heb ik maar een einde gemaakt aan zijn lijdensweg". In de pauze moet Beenhak ker op „subtiele" wijze zijn groep toegesproken hebben, want in de tweede helft wa ren de Amsterdammers aan zienlijk agressiever. De de fensie van KV Mechelen kreeg in een paar minuten meer op te ruimen dan in de hele eerste helft. Door Frank de Boer (een in twee instan ties benutte penalty en een afstandsschot) boog Ajax de achterstand om in een voor sprong, maar KV Mechelen antwoordde via Philippe Al- bert, waardoor de Belgen het toernooi wonnen. Een opste ker voor Ruud Krol, die de afgelopen weken een stort vloed van kritiek moest overleven. De pers verweet Krol de ploeg te overbelasten en was niet te spreken over de zwijgzaamheid van de be ginnend coach. Krol: „In Amsterdam heeft gelukkig iedereen kunnen constateren, dat er bij ons progressie in zit". nzo, Blind. Larsson (Vink), Frank de Boer. Winter, tschge. Ronald de Boer; Var 1-2, 66. Albert 2-2. Scheidsn Courtney. Toeschouwers: 22.000. Schip. Fischer (Schcolten), Roy, Sporting Lissabon (Por)-Dinamo Kiev (Sov) 1-1 (0-1): 15. Sajets 0-1, 68 Douglas 1-1. Scheidsrechter. Bakker. Toeschouwers: 16.000. Gele kaart Miguel en Carlos Xavier (Sporting) PSY verliest finale BRUGGE Torpedo Mos kou heeft het toernooi van Club Brugge gewonnen. In de finale zegevierde de for matie uit de Sovjetunie met 1-0 over PSV. Die stand was al bij de rust bereikt. In de zesde minuut scoorde Favitsjev het enige doelpunt. De Eindhovense club speelde zonder Ivan Nielsen, Hans van Breukelen en Juul Eller- man (allen geblesseerd). In de tweede helft drong PSV sterk aan, maar de verdiende gelijkmaker viel niet. Torpe do-doelman Saritsjev stelde de toernooi-zege in de slotfa se veilig door een schitteren de vrije trap van de Zambi- aan Kalusha uit zijn doel te tikken. Door strafschoppen beter te benutten dan Club Brugge had PSV zaterdag de finale bereikt. Het duel tussen de Belgische club en de Neder landse kampioen was geëin digd in 1-1. Teruggekeerde Willaarts wil niet „meevoetballen" Spaan hoopt nog op een wondertje Ruiters prijzen organisatie van concours hippique Westbroekpark Winst voorde Bakker(s) in Zee en Duintoernooi Willem Ravensbergen pakt vier maal goud Selecties eredivisie ,,NK springruiters kroon op ons werk" DEN HAAG Het moet ge zien alle positieve reacties wel heel vreemd lopen, wil het concours hippique in het Haagse Westbroekpark vol gend jaar niet het predikaat „nationale kampioenschappen voor springruiters" krijgen. „We hebben het aangevraagd bij de Nederlandse Hippische Sportbond en staan als eerste genomineerd. Er zijn drie se rieuze gegadigden: Den Haag, Blaricum en Nuenen", aldus René Smit, de voorzitter van het plaatselijk organisatieco mité die binnen twee weken een definitief antwoord hoopt te krijgen. „We hebben er alle vertrouwen in dat de keus op ons zal vallen. Het zou een fantastische kroon betekenen op het werk van alle betrok kenen". In totaal waren onge veer tachtig vrijwilligers ac tief, onder wie een vijftiental waterpoloërs van HZ ZIAN die, onder aanvoering van Hans Metz, meehielpen aan het welslagen van het evene ment. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. T-.sfBlilr J) Enkele van de 41 deelnemende jachten bij de start van de Fast- net-race. FOTO: EPA Kapitein Zweedse zeilploeg verdacht van aanranding COWES Bo Bernholm, de kapitein van de Zweedse zeilé- quipe die deelneemt aan de strijd om de Admiral's Cup, is gisteren door de politie van Cowes (Eng) aangehouden. Hij wordt verdacht van aanran ding. De 52-jarige Zweed zou in de nacht van zaterdag op zondag in kennelijke staat geprobeerd jarige vrouw te hebben e verkrachten. Bernholm blijft in verzekerde bewaring in de gevangenis van Newport tot zijn zaak voor de rechter komt. De kapitein van de „Full Pelt" mist daardoor de start van de beroemde Fasne- trace. Hij wordt vervangen door skipper Norman, die door latenaalpech met zijn eigen kan DUBLIN -De Nederlandse vrouwen-atletiekploeg degra deerde twee jaar geleden in Gothenburg naar het laagste niveau in de strijd om de Eu ropese beker voor landen teams. Toen liet technisch di recteur Arie Kauffman Carla Beurskens en Elly van Hulst thuis, omdat 'het duo andere nummers wilden lopen dan waar hij de loopsters had gese lecteerd. Met een score van 71 punten kwam de ploeg gisteren in Dublin op overtuigende wijze terug waar zij zeker thuis hoort. Oranje behaalde negen overwinningen in de in totaal zestien onderdelen, vijfmaal eindigde een Nederlandse als tweede en twee keer als derde. Dat Nelli Cooman (100 m), Elly van Hulst (1500 m) en Marjan Olijslager (100 meter horden) te sterk zouden zijn voor de concurrentie uit Grie kenland, Ierland, Portugal en en het nietige IJsland was vrijwel vanzelfsprekend. Ver rassingen waren de eerste plaatsen van Ellen van Lan gen (800 m) en Christien Toonstra. Ellen van Langen, door een blessure van Elly van Hulst sinds begin dit jaar indoor- kampioene op de 800 meter, verraste een maand geleden ook bij de nationale titelstrijd Hengelo. De 23-jarige leg als wedstrijdinzicht. Dat liet zij bij de nationale kampi oenschappen in Hengelo al zien toen zij de favoriet geach te Anneke Schutte en Laetitia Vriesde, die alleen elkaar maar in de gaten hielden, af troefde. Van Langen stapte in de Ierse hoofdstad met een persoonlijk record van 2.02,69 op de baan. Bekeken lopend viel zij op 200 meter de op pai- er snellere Ierse Ashling Mol- loy aan en won in 2.01,92, de beste Nederlandse seizoentijd. Christien Toonstra liep op de 3000 meter even bekeken als Van Langen. De eveneens in Amsterdam suderende atlete, die de negen minuten-grens nog niet heeft doorbroken, had met de Portugese Dias en de Ierse Smyth twee concurren tes die deze barrière ruim heb ben genomen. Toonstra sloeg op 300 meter voor de finish toe. Op het laatste rechte stuk besliste ze de strijd in haar voordeel. De eindtijd (9.17.17) was niet bepaald indrukwek kend; de manier waarop die tot stand kwam wel. Nelli Cooman, die een trai ningskamp in het Finse Lahti onderbrak om in Dublin te lo pen, deed wat van haar ver wacht mocht worden: winnen. Maar van de 11,52 sec. die in de Ierse hoofdstad liep, zal de internationale concurrentie in ieder geval geen slapeloze nachten hebben. Cooman zelf waarschijnlijk wel. Primeur voor Britse atleten GATESHEAD Voor het eerst in de 24-jarige geschiedenis van de strijd om de Europa Cup atletiek voor landenteams heeft een Westeuropese ploeg de eindzege behaald. In Gateshead zorgden de Britten door een overwinning op de afsluitende 4x400 meter- estafette voor deze primeur. Met een verschil van zeven punten (114 om 107) eindigden de Russen, die de beker verdedigden, als tweede. Overeenkomstig de verwachtingen behield de DDR de dames, ook hier was de tweede plaats voor de Sovjetunie. Naast de estafette-triomf waren de Overwinningen van Colin Jackson (13,56 seconden op de 110 meter horden bij straffe tegenwind), Tom McKean (800 meter) en sprinters Linford Christie (100 me ter) en John Regis (200 meter) in Gateshead te voorzien. Mee vallers waren de eerste plaatsen op de onderdelen hoogspringen (Grant), speerwerpen (Backley) en 400 meter horden (Akabusi). Verzwakte herenploeg strandt DUBLIN De Nederlandse heren moeten over twee jaar nog maals proberen een stapje hoger te komen op de Europese lad der in de strijd voor landenteams. Gisteren lukte het in Dublin in een van de twee finales van de C-landen in elk geval niet. De Nederlandse ploeg strandde als derde achter Portugal en Joego slavië. Joegoslavië (67). Portugal en Nederland beide met 65 punten, waren met vrijwel gelijke puntentallen aan het afsluitende nummer begonnen. Voor Nederland had de strijd om de promo tie in het geheel niet negatief behoeven uit te vallen, wanneer de formatie in zijn sterkste opstelling had kunnen uitkomen. Erik de Bruin, die voor twee overwinningen op kogel en discus had kunnen zorgen, meldde zich echter af wegens griep. De Vos, Keysers, Mellaard en de 4 x 100 meter ploeg zorgden voor de enige overwinningen die Nederland in Dublin op de in totaal twintig onderdelen boekte. Zekere winst ging verloren op de 3000 meter steeple chase, waar Hans Koeleman na 2000 meter op een hindernis ten val kwam. De nationale recordhouder maakte de achterstand die hij opliep nog wel bijna goed maar de Portu gees Pereira bleef net buiten bereik. Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. |~Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72.34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar Naam: Postcode/plaats: Ceidóc Courant )_Nü

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11