fieidóeSotwa/rtt Iep sterft niet uit in Leiden Leren is als op reis gaan STAD OMGEVING Mogelijk ook formatielijn d I WEEK EINDE Slimme EHBO-kit LEIDEN De Stichting Burgerschapskunde in Leiden overweegt om na de Tweede Ka merverkiezingen van 6 september een forma- tielijn in te stellen. Daarop kunnen mensen te lefonisch informatie krijgen over de vorming van een nieuwe regering. „Het idee leeft", al dus een medewerker van het instituut voor politieke vorming. De Stichting is op 11 juli begonnen met een verkiezin- genlijn, waar tot nog toe 2600 mensen naar hebben ge beld. „Dat aantal valt ons mee", aldus de woordvoer der. „De eerste week kregen we duizend telefoontjes. Daarna nam het iets af. Maar het voldoet aan een be hoefte, dat is duidelijk". Via een speciaal nummer krijgt de beller informatie over de berichtgeving in de landelijke ochtendbladen (tussen half tien en half een 's ochtends), over de partijprogramma's (van half een tot drie uur) en over de gang van zaken tijdens de verkiezingen (tot vijf uur). Een overzicht van spreek beurten en verkiezingsbijeenkomsten wordt gegeven tussen vijf uur 's middags en half tien de volgende ochtend. Op zaterdag en zondag kan vanaf half een het persoonlijk stemadvies van de verschillende lijst trekkers worden verkregen. Onbekend is welke mensen de verkiezingslijn bellen. Ook kon de woordvoerder gisteren geen informatie geven over het „blok" waarvoor de meeste belangstel ling bestaat. „Het is moeilijk om inzicht te krijgen in de groep bellers. We zien alleen het tellertje tikken, en weten niet waar vandaan wordt gebeld. Bij de eva luatie moeten we dat zeker bespreken", aldus de woordvoerder. LEIDEN Danscafé In den Nieuwstraat is mo menteel gesloten. Reden daarvan is een interne verbouwing. De verbouwing heeft volgens voorzit ter van de wijk vereniging Pancras-West, Jaap van Meijgaarden, niets te maken met de plannen die de eigenaar heeft met het pand. De eigenaar zou met zijn café-activiteiten willen stoppen. Het is de be doeling dat appartementen gerealiseerd worden in het pand „De eigenaar van het danscafé heeft dat bij een wijkvergadering naar voren gebracht. Hij zou wat anders willen en ook een beetje genoeg hebben van de klachten die het bedrijf bij de buurtbewoners oproept. Maar hij heeft nog geen bouwvergunning aangevraagd om appartementen in het pand te maken". Ambtenaar Schramm van ruimtelijke ordening en stadsbeheer: „Van een grote verbouwing kan geen spraske zijn. Ik weet van geen bouwvergunning af". GROTE BOOM PLANTSOEN GEVELD DOOR IEPZIEKTE LEIDEN De iep sterft niet uit in Leiden, on danks het feit dat ook dit jaar weer een groot aan tal exemplaren van deze boomsoort is geveld door de iepziekte. Dat is de overtuiging van gemeen te-ambtenaar J. Siebenga van de directie groen. „De ziekte gaat door, maar de sterke bomen blijven over. Bovendien worden mondjesmaat nieuwe, resistente exem plaren geplant". Twee weken geleden moest de gemeente een van de oud ste bomen in Leiden wegha len: de grote iep in het Plant soen. „Dat was een heel gro te, met een omtrek van een meter of drie. Het was een prachtig exemplaar, van ruim voor de Tweede We reldoorlog. Een van de wei nige bomen die de oorlog hebben overleefd". Deze iep was „onvervangbaar", aldus Siebenga. „En dat die was aangetast, is op zich veel er ger dan wanneer honderd jonge, kleine boompjes moeten worden gekapt". Vol gens de ambtenaar wordt een andere boom geplant in het Plantsoen, maar is het nog onbekend welk soort er komt. De iepziekte treft jaarlijks veel bomen in Leiden. „Dat gaat helaas door", weet Sie benga. In de zeventiger jaren telde Leiden ongeveer 3000 iepen, drie jaar geleden wa ren daar nog een kleine 2000 van over. Dat is relatief wei nig in vergelijking met het aantal bomen van deze soort in bijvoorbeeld een stad als Amsterdam. Zo nierziekte De laatste jaren worden steeds rond de tweehonderd bomen gekapt omdat ze ziek zijn. Juist in mooie zomers slaat de iepziekte toe. „Tot nu toe is het ongeveer hetzelfde als vorig jaar. We hadden ge dacht dat het dit jaar erger zou zijn, in verband met de warmte. Maar dat valt mee". Toch blijft volgens Siebenga sprake van een ernstige situ atie. „Het aantal bomen neemt elk jaar af. Als dan toch hetzelfde aantal wordt gerooid, is dat geen goed te ken". Dit jaar is de ziekte ge constateerd op verschillende plaatsen in de stad, maar langs de Lammenschansweg werden opvallend veel zieke bomen aangetroffen. De iepziekte wordt veroor zaakt door een verstopping van de houtvaten van de boom. Dat gebeurt als een schimmel terechtkomt op de onderhuid en op de pootjes van de iepespintkever. Bij mooi weer plant de iepespint kever zich zeer snel voort. Al sinds de dertiger jaren wordt gezocht naar een be strijdingsmiddel tegen iep ziekte. Dat is nog niet gevon den, maar volgens Siebenga wordt wel geëxperimenteerd met resistente exemplaren. „Die soorten zijn al acht a tien jaar oud, en lijken niet vatbaar voor de iepziekte. In Leiden worden ze mondjes maat geplant". Woonwagens bij De Valk De was wapperde gisteren vrolijk op het parkeerterrein bij Molen De Valk in Leiden. Daar zijn drie rondtrekkende fami lies neergestreken met hun wagens. Omdat de gezinnen heb ben toegezegd over enkele dagen weer verder te reizen, heb ben ze toestemming gekregen om op de parkeerplaats te blij ven staan, aldus een politiewoordvoerder. Officieel is het ter rein verboden voor caravans. foto wim van noort Halfslachtig Bij bierbrouwer Oranjeboom heeft de halfslach tigheid tomeloos toegeslagen. De krat is gehal veerd en dat was voor de bierproducent reden om daar met halve maatregelen kond van te doen. In de stad hangen her en der halve pos ters, ruw doorgescheurd. De helft van de bor den die daardoor verstoken blijft van een mede deling van commerciële aard, is gevuld met een groot wit papier. En soms ontbreekt zelfs dat laatste nog. Zo is het enorme Publexbord aan de Haagsche Schouwweg tegenover Holiday Inn slechts voor de helft gevuld. De andere helft staat haveloos leeg te wezen. Geen opvulling en al helemaal geen witte aanvulling van het halve- krat-bericht. Gewoon een ruw gapend gat. Het lijkt de halfslachtigheid in overtreffende trap. Of zou het allemaal bewust zijn gedaan, omdat de boompjesopzetter met de halve reclamebood schap ook slechts de helft van de huur aan Pu- blex moet betalen? foto: wim van noort EDUCAMARKT OP STADHUISPLEIN ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 BUIKDANSEN IN DROOMFABRIEK Interne verbouwing bij danscafé Pelgrimstocht naar Banneux Workshop over duivel en de zot LEIDEN De Droomfabriek aan de Oude Singel in Leiden houdt in het weekeinde van 12 en 13 augustus een workshop over de rol van de duivel en de zot in sprookjes. De work shop staat onder leiding van Leo Pinxten en George Brink. Pinxten en Brink zijn beiden klinisch psycholoog. Samen met belangstelleden bekijken ze van 11.00 tot 17.00 uur sprookjes. Bij de workshop ko men ook andere technieken aan bod. Voorbeelden zijn be weging met het lichaam en ge leide fantasie. Opgave en in formatie over deze workshop via 071-226912. Met bijdragen van: Janet van Dijk, Erik Huisman, Loman Leefmans, Roza van der Veer en Joep van Zeijl. Voor paal Een wereldkampioenschap is een serieuze aangelegenheid. Topsporters trainen jarenlang voor een enkele wedstrijd waar uiteindelijk alleen de beste met de eer kan strijken. Dat één luttele eerste met de eer strijkt is niet van toepas sing op het wereldkampioen schap paalzitten. Daar ben je wereldrecordhouder op het moment dat je een uur langer op de paal zit dan je voorgan ger een jaar eerder. Voor de organisatie is dit veel makkelijker want na het be reiken van het wereldrecord, mogen de deelnemers van de paal afkomen, kunnen de prijzen worden uitgedeeld en de spullen opgeruimd. Het ge volg is wel dat zeven mensen tegelijk zich een jaar lang we reldkampioen mogen noemen. Weer een bewijs dat we het wereldkampioenschap paalzit ten niet al te serieus moeten nemen en de deelnemers hooguit de titel wereldkam pioen voor paal zitten kunnen geven. Adviseur (1) Theo van der Nat is de nieuwste wethouder van de gemeente Leiden en de Sleu telstad zal dat weten ook. Het duurde even voordat de VVD'er op het pluche kon plaatsnemen, omdat hij eerst voor een goede verlofregeling met zijn baas moest zorgen. Het zou immers zo kunnen zijn dat Van der Nat na de ge meenteraadsverkiezingen in maart een ander baantje moet zoeken omdat de VVD dan geen deel meer uitmaakt van het college. Afgaand op de manier waarop hij zich dezer dagen afficheert, lijkt de ge dachte gerechtvaardigd dat zijn oude baas, een bankbe drijf, hem niet meer in dienst wil nemen na een eventuele uitstoot uit de Leidse politiek. Omdat de wethouder zich tij- vdens politieke vergaderingen nog niet heeft kunnen mani festeren hij werd benoemd tijdens de laatste raadsverga dering voor het zomerreces heeft hij andere manieren ge zocht om van zich te doen spreken. En zo kon het dus gebeuren dat Van der Nat maandag spontaan Leidse journalisten opbelde met de mededeling dat de gemeente zelf op zoek gaat naar woon ruimte voor het Syrisch gezin dat al geruime tijd vertoeft in een Leids hotel. Verschillende ministeries waren tot de con clusie zijn gekomen dat het LEIDEN Liefhebbers van buikdansen kunnen volgende week zaterdag en zondag 12 en 13 augustus, terecht in De Droomfa briek aan de Oude Singel. Het art centre houdt op die dagen een workshop over buikdansen. De workshop is zowel geschikt voor een eerste kennismaking, als voor gevorderden. Aandacht wordt besteed aan bijzondere rit mes, overgangen en combinaties van bewegingen. Er wordt ge danst van 11.00 tot 14.00 uur in het pand aan de Oude Singel. Voor informatie en opgave moet contact worden opgenomen met De Droomfabriek. Telefoon: 071- 315304. onderbrengen niet hun taak was. Van der Nat pakte ver volgens de telefoon, sprak verwijtende woorden over het Rijk en lovende woorden over zijn eigen stad van vluchtelin gen. Adviseur (2) Via zijn secretaresse had hij eerder al laten weten graag eens van gedachten te willen wisselen over het Leidse ka belnet. En passant vermeldde de liberaal nog dat hij deze week de enige actieve Leidse wethouder was en dus de stad in zijn eentje moest regeren. Geen geringe taak voor een beginneling, maar Van der Nat redde het wel. Hij was zelfs in staat om in zijn uppie een collegevergadering te houden. Tussendoor moet Theo van der Nat nog tijd hebben gehad om een eigen public-relations- beleid op te zetten. Hij lijkt zijn politieke toekomst veilig te willen stellen door zich zeer open en bereidwillig op te stellen tegenover de pers. De nieuwe wethouder van economische zaken heeft zijn privé-marketingboekjes ken nelijk goed gelezen, want hij schijnt ook een persoonlijke communicatie-adviseur in dienst te hebben genomen. Dat is iemand die bijvoor beeld tegen Amerikanen zegt dat ze eerst naar de kapper, de tandarts en een goede kle dingzaak moeten gaan, willen ze kans maken op het presi dentschap. Muziek Het gemeentebestuur van Noordwijk lijkt de muziek een warm hart toe te dragen. In de welzijnsnota 1990 wordt voorgesteld de subsidie voor de drie muziekkorpsen flink te verhogen. Een beetje vreemd voor een gemeente die- tegelijkertijd een handje heeft geholpen om de Stich ting Muziekschool Noordwijk de nek om te draaien. Deze stichting vraagt immers al maandenlang om financiële ondersteuning maar heeft sinds november niets meer van het Noordwijkse gemeen tebestuur gehoord. Gevolg is dat de muziekschool inmid dels heeft besloten haar deu ren te sluiten. De liefde voor de muziek van de gemeente, die wil dat de muziekschool in januari 1990 weer open gaat. is blijkbaar erg pril. De muziekschool moet nu maar hopen dat het hier niet om een kalverliefde gaat. Want in dat geval kan de school naar financiële hulp fluiten. Discogangsters (1) Buschauffeur zijn is tegen woordig niet leuk meer. 's Nachts dan. Overdag valt het allemaal nog mee. Vriendelij ke oude baasjes knikken goei- edag, jonge kinderen lopen hoogstens met hun neus in de patatzak al struikelend de bus binnen. Maar ellende, nee daar is zo tussen negen en zes geen sprake van. Heel anders is dat met de nachtelijke ritjes van Noord wijk naar Leiden. De chauf feurs slapen de hele week slecht als ze het dienstrooster op het prikbord zien. Een late dienst op zaterdag? Het zal je maar gebeuren. Met een natte rug en klamme handen krui pen ze achter het stuur voor het uur van de waarheid. „Zal er iets gebeuren of blijft het vandaag rustig", bonkt het ge staag onder de hersenpan van de arme chauffeur, terwijl hij bibberend van de zenuwen de motor start. Een potig uitgevallen chauf feurstype oogt alsof hij de hele wereld aan kan. Maar „het" vreet aan veel chauf feurs. Hoeveel zaterdagen be kruipt hen niet een onveilig gevoel als er in de verte het kabaal van de groepen bezo pen discogangers nadert? Eerst zuipen en vervolgens uit je bol gaan in de bus. „Daar gaat m'n interieur", is ongetwijfeld de overheersen de gedachte bij de man achter het stuur. „Als ik er maar heel vanaf kom", is de ge dachte die vervolgens op komt. Discogangsters (2) Vorige week zaterdag liep het in de zogeheten discobus uit Noordwijk weer helemaal uit de hand. Het interieur werd compleet vernield, en hetzelf de gold voor een aantal bloembakken en verkeersbor den die de jongeren tegen kwamen nadat ze in Oegst- geest uit de bus waren gezet. Een agente die de groep wilde arresteren, kreeg een schop in het gezicht. Veel mensen bogen zich de afgelopen week over de vraag hoe dergelijke problemen in het vervolg kunnen worden voorkomen. De meest voor de hand liggende oplossing zou zijn dat in elk dorp een bloei end uitgaanscentrum wordt gerealiseerd. Gewoon een paar tenten van Noordwijk verplaatsen naar een of ande re saaie buitenplaats. Het pro- dukt hoeft maar een keer naar de klant te worden ge bracht en dat geeft op de lan gere termijn vast minder pro blemen dan wanneer de klant wekelijks naar het produkt moet worden vervoerd. En vooral dat ie weer terugge bracht moet worden met al die drank in zijn lijf. Die voor de hand liggende oplossing werd echter niet gekozen. Wel een hele boude: voor vanavond zijn alle busritten naar en van Noordwijk na half een geschrapt. De chauf feurs zijn met deze oplossing niet zo blij. En dat is logisch. Ze zien hetzelfde beschonken tuig, wellicht met een of twee borrels minder achter de kie zen, nu een half uurtje eerder in hun vervoermiddel stap pen. Maar de sloop en het an dere onheil zal onverdroten voortgaan. Herbiciden (1) Het is verheugend te zien dat de gemeente en in het bijzon der de stadsreiniging ernst maakt met het schoonmaken van de binnenstad. Het in het voorjaar gestarte project „Schone Stad" lijkt resultaat te boeken. Vooral voor het bezoek van Bush werd het parcours dat de man in razen de vaart aflegde goed onder handen genomen. Alsof je met 80 kilometer in het uur en met geblindeerde ruiten nog merkt dat er onkruid tus sen de stoeptegels groeit. Voor de Leidse bevolking moet het toch een verademing zijn ge weest om de groen beschim melde straten hun juiste kleur te zien terug krijgen. Afgelopen woensdag was de reiniging weer druk in de weer met het wegborstelen van onkruid op de Oude Vest. De manier waarop de ge meente ditmaal echter te werk ging is op z'n zachtst ge zegd overdreven. Allereerst werd omwonenden verzocht of ze hun auto die dag ergens anders wilden parkeren. Net als elk ander stuk van de bin nenstad barst deze buurt na melijk van de parkeerplaatsen dus dat kon volgens de ge meente geen problemen ge ven, meende de gemeente. Wie schetst echter de verba zing van de reinigers toen zij 's ochtends met staalborstelen wilden beginnen. Een dertig tal automobilisten had de wa gen gewoon op de Oude Vest laten staan. De politie werd ingeschakeld en via de kente kens en de computer werden de eigenaars opgespoord.- Herbiciden (2) Zij kregen nogmaals het ver zoek hun voertuig te verplaat sen. Slechts enkelen gaven daaraan gehoor. Theatraal werden de overge bleven auto's enkele meters verplaatst, zodat alsnog het groene kruid kon worden aangevallen. De politie over woog zelfs om de auto's ver der weg te slepen en de eige naars een boete op te leggen. Waar haalt de gemeente opeens dit misplaatst fanatis me vandaan? Zwaar materiaal laten aanrukken om vijfen twintig wagens te verplaatsen. Ja, zelfs hele straten afzetten, alsof weer een staatshoofd van een bevriende natie de stad vereert met een bezoek. Maar nee, het gaat slechts om het verwijderen van wat plantjes die de nare neiging hebben met hun wortels de straatstenen enkele millime ters op te tillen. Daar stuurt de gemeente een hele brigade menselijke en gemotoriseerde herbiciden op af. Terwijl je toch blij zou moeten zijn dat op de vervuil de, Leidse grond überhaupt nog iets wil groeien. Als deze vervuiling nu eens wordt aan gepakt, wedden dat veel meer mensen bereid zullen zijn hun auto's tijdelijk een eindje ver der te parkeren. Kwaliteit Onvoldoende kwaliteit, te glo baal, ronduit onvoldoende. Dat zijn enkele kwalificaties die het Noordwijkse college van B en W van toepassing acht op de door de stichting LANS geproduceerde accom modatienota. Het college vindt het daarom niet verant woord op basis van dit rap port een definitief standpunt in te nemen over de toekomst van de verschillende accom modaties in Noordwijk. Het is echter de vraag hoe de ge meente Noordwijk bij een dergelijke stichting terecht is gekomen. Misschien gebrek aan kwaliteit op het Noord wijkse gemeentehuis om met een beter adviesbureau op de proppen te komen? Gif Er zijn geen maatregelen no dig in het gebied rond de Leidse vuilverbranding. De aanwezigheid van dioxine is niet zo groot dat melk, vlees en groenten uit de directe om geving van de Leidse vuilver branding niet mag worden ge geten. Dat deelde het Rijksin stituut voor de Volksgezond heid en Milieuhygiëne afgelo pen week mee. De volkstuin ders uit de omgeving van Lei den kunnen zich met een ge rust hart storten op het zelf kweken van worteltjes en spi nazie. Of ze zich net zo gerust zullen storten op het eten van de eigen kweek, is echter de vraag. Dioxinevrij zijn de groenten namelijk niet. De mensen van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid vin den het niet erg dat de volks tuinders een klein beetje, toch wel erg ongezond, gif eten. Je zou je bijna gaan afvragen door welk gif de hersens van de onderzoekers in dienst van dit instituut zijn aangetast. LEIDEN Volwassenen overhalen om na het zomersei zoen weer op reis te gaan. Niet letterlijk met trein, bus of vliegtuig, maar met een studie. Voor de lol en om te ervaren dat de wereld veel groter en omvattender is dan de kleine alledaagse omgeving. En een lage drempel creëren voor vol wassenen die een tweede kans nodig hebben om alsnog een vak te leren. Dat is waarom het Regionaal Educatief Centrum Leiden en omstreken zaterdag 2 septem ber weer de Educamarkt houdt op het Stadhuisplein. De negende in successie. Volgens het centrum is de markt keihard nodig. De be hoefte die bij volwassenen leeft aan informatie over scho ling, blijkt uit het aantal be zoekers dat jaarlijks op de markt af komt. De grote be langstelling van de kant van het publiek wordt weerspie geld door het aanbod. Dit jaar nemen niet minder dan 26 in stellingen deel aan de markt voor snuffelaars op zoek naar wijsheid verschaffende oplei dingen en cursussen. Het aanbod op de markt is zeer breed. Er is plaats voor algemeen vormende cursussen, maar ook voor meer specifieke en beroepsgerichte opleidin gen. Het gaat dan om een steeds groter aantal cursussen, voor iedereen zit er wel iets bij. Er zijn opleidingen afge stemd op mensen met weinig scholing, maar ook op hoog opgeleiden. Het aanbod betreft cursussen die overdag of 's avonds worden gegeven. De NOOTDORP Het Banneux Comité in Nootdorp organi seert dit jaar op dinsdag 15 au gustus weer een ééndaagse pelgrimstocht naar de Belgi sche Ardennen. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Vanuit Leiaen, Noordwijk, Den Haag, Delft en Nootdorp rijden bussen 15 augustus 's morgens rond half zes naar Banneux. Deelname kost ze ventig gulden. Belangstellen den kunnen zich telefonisch aanmelden bij mevrouw A. Sprinkhuizen 01731-8335, 's avonds tussen half zeven en half acht. duur en de kosten van de cur sussen variëren. Volwassenen blijken een drempel te moeten overwin nen om weer te gaan leren. Volgens het Educatief Cen trum hebben mensen die over wegen aan volwassenenonder wijs deel te gaan nemen al veel meegemaakt. Velen heb ben geen prettige schoolherin neringen. In die gevallen blijkt er heel wat nodig te zijn om weer te gaan leren, om je weer open te stellen en vooral om de studie vol te houden. Het is het echter dubbel en dwars waard om weer te gaan leren. Voor veel mensen blijkt de hernieuwde kennismaking met school te werken als op reis gaan: het vertrouwde, maar ook de dagelijkse zorgen achterlaten. Je vrij in een nieuw land begeven, ontdek kingen doen. met nieuwe din gen kennismaken. Het reizen kost wel inspanning, maar daar staat een beloning tegen over: meer kennis en vaardig heden, kennismaking met an dere mensen, van elkaar leren, elkaar helpen en eigen moge lijkheden ontdekken. Of om met een enthousiaste Sophia te spreken: „Van huishouden al leen word ik depressief, nu ben ik veel vrolijker. Ik kan ook wat!". De Educamarkt heeft zaterdag 2 september van 10.30 tot 16.00 uur plaats op het Stadhuis plein. Ouders met kinderen kunnen zich tussen 12.00 en 15.00 uur op hun gemak ori ënteren. Dan is namelijk Mar jolein Donkersloot van Gan- dalf aanwezig om kinderen op vakkundige wijze te grimeren. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I j Postcode/plaats:J j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haa Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9