Vluchtende Chinezen stellen 5justitie voor een raadsel „Dioxine-onderzoek baby's komt drie jaar te laat" Slechts één camping heeft plan op papier Ook horeca grijpt steeds vaker naar kant-en-klare maaltijden «2 BINNENLAND CeidaeSouoatit ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 f" Simulator voorlopig uitgebotst UTRECHT Veilig Verkeer Nederland jstopt voorlopig met het gebruik van de bei de botssimulatoren. De vereniging heeft aan het Instituut voor Wegtransportmiddelen TNO in Delft opdracht gegeven om te on- •enjderzoeken, welk letsel er kan ontstaan en hoe groot dat risico is. Eerder deze week liet 0 het VARA-programma Achter het Nieuws he*zien dat enkele mensen na een „rit" in de •ls tebotssimulator klachten aan rug of nek heb- [inis-ben gekregen. De simulatoren demonstreren Hiieen botsing bij een snelheid van negen kilo- eter Per uur bedoeling is de inzittende "ite laten merken dat de klap zelfs bij deze snelheid hard kan aankomen, en dat dragen van autogordels dus onontbeer- is. Sinds 1986 hebben 150.000 mensen in simulatoren gezeten. Verhuurder mag vrouw geen bus weigeren NIJMEGEN Een Nijmeegse autobusver huurder heeft van de kantonrechter een boete gekregen van 250 gulden omdat hij in 1988 heeft geweigerd een grote bestelbus aan een vrouw te verhuren. Hij ging er van uit dat de vrouw geen ervaring zou hebben in het rijden met bestelbussen. De vrouw eiste na de weigering via haar advocaat schadevergoeding wegens belediging en seksediscriminatie. De Nijmeegse rechter stelde in zijn vonnis dat het non-discrimina tiebeginsel ook van toepassing is in het rechtsverkeer tussen burgers onderling en dat de handelswijze van de verhuurder „dis criminerend, beledigend, kwetsend en on nodig grievend is". Overigens beschikt de vrouw in kwestie over een groot rijbewijs en zij heeft jarenlange ervaring als bus chauffeuse. Franse zender wil op Nederlandse kabel HILVERSUM Het Franstalige abonnee-tv-station „Canal Plus" wil begin volgend jaar ook Nederlandsta lige uitzendingen gaan verzorgen. Voor haar plannen heeft het Franse station zich laten informeren door het Nederlandse produktiebedrijf Belbo. Canal Plus brengt in Frank rijk een totaalprogramma met series, speelfilms, talkshows en erotische programma's. De Fransen hebben in middels diverse kabelexploitanten, waaronder de KTA in Amsterdam, benaderd om vanaf begin 1990 door gegeven te kunnen worden. Politieteam Fagel op halve kracht UTRECHT Het politieteam dat de moord op restaurant houder Gerard Fagel onder zoekt, is gehalveerd tot twintig man, waardoor een aantal re chercheurs toch nog met va kantie kan. Over vier weken wordt bekeken of het team weer op volle kracht moet gaan draaien. Na de uitzen ding van het Avro-programma Opsporing Verzocht zijn ruim honderd tips binnengekomen. Een aantal daarvan was bruik baar en wordt nog steeds be werkt, aldus de politie. Het is echter niet zo dat de tips nu al tot aanhoudingen leiden. Tweede Kamer moet formateur aanwijzerT DEN HAAG De Tweede Kamer moet volgens de Nij meegse hoogleraar Maas bij kabinetsformaties een forma teur aanwijzen, die dan minis teriele verantwoordelijkheid krijgt. Hij schrijft dat deze week in het tijdschrift „Beleid en Maatschappij". Maas vindt dat een volwassen democratie de verantwoorde lijkheid voor regeringsvor ming geheel moet leggen waar hij thuis hoort: bij de verant woordelijke politici. Het is dan gedaan met het huidige „mo narchale" formatiesysteem, dat te veel ruimte laat voor „vrijblijvende en vertragende manoeuvres". Maas geeft als voorbeeld van de „schimmige en ongeregel de" verhoudingen gedurende de kabinetsformaties de ruim te die ARP- en later CDA-po- liticus mr. W.F. De Gaay Fort man heeft gekregen. Volgens de hoogleraar waagde die in 1956 een poging PvdA'er Drees terzijde te schuiven; be schadigde in 1960 zijn fractie voorzitter in de Tweede Ka mer Bruins Slot; liet zich in 1973 door PvdA'er mr. Burger als architect van het kabinet- Den Uyl „schaken" en viel daarmee zijn politiek leider mr. Biesheuvel in de rug aan. Hij beleefde zijn voorlopig laatste „tour de force" in 1981 als „ongevraagde" informateur ten koste van zijn reeds in de startblokken staande geestver want Steenkamp „met de ken nelijke bedoeling" Van Agt op zijn nummer te zetten. Maas zegt dat dat laatste optre den te meer te laken was om dat Van Agt als beoogd pre mier eerstverantwoordelijke was voor het verdere forma tieverloop. Koningin Beatrix heeft naar Maas' zeggen na dien die „coup" betreprd en zich verontschuldigd. ond- T (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De voor zorgsmaatregelen van kampeerterreinen op de Veluwe beperken zich, al dus het ANWB-onder- zoek, veelal tot kleine branden. Instructies aan campingpersoneel over hoe te handelen bij brand worden veelal mondeling geveven. Slechts één cam ping had de voorschriften op papier gezet. De ANWB noemt deze erva ring „teleurstellend". Op het merendeel van de terreinen voor verblijfsrecreatie ont breekt ook een geluidsinstalla tie om in geval van nood de gasten te kunnen waarschu wen. Wel geldt op de meeste campings in geval van langdu rige droogte een barberque- en kampvuurverbod. Het ANWB-rapport is voor de gemeenten op de Veluwe re den een rampenbestrijdings plan op te stellen voor grote bosbranden. Het gaat om een draaiboek waarin staat hoe er bij dit soort calamiteiten moet worden gehandeld. Brandpreventie- en bestrijding zijn met name in een kwets baar gebied als de Veluwe wel goed geregeld. Zo hebben ge meenten er ondere andere door het aanbrengen van brandgangen voor gezorgd dat uitbreiding van eventuele brandem zoveel mogelijk wor den voorkomen, voor het vroegtijdig signaleren van brand wordt gebruik gemaakt van infra-rood-apparatuur en bij langdurige droogte pa trouilleert de brandweer met een vliegtuig. wor GROOT MISVERSTAND OVER NEDERLANDS ASIELBELEID ïlge"BRUSSEL/DEN HAAG Al bijna een week staan ze in een lange rij gaanVoor deur van 0p_ ver"vangcentrum „Het Kas- z°r~teeltje" in hartje Brussel, el inQisteren waren het er een i diekjejne hemelen! Chinezen Frankrijk en Duits- "aag-iand, maar vooral ook uit laar-[)e auto's met geel-zwarte nummerplaten staan bumper aan bumper tussen de gemeen telijke plantsoenen. Een plot- deel,5ehnge exodus van de Chinese negemeenschap die de autoritei- „-ten zowel in België als Neder voor een raadsel stelt, des- wij kunnen het niet logisch teverklaren", zegt een woord- een^oerster van het ministerie n de1'30 justitie in Den Haag. „De gg.ahtocht is een paar dagen ge- eden plotseling begonnen en ®"tal hopelijk net zo onverwacht tot een einde komen. is het gerucht gaan dat in Brussel ge makkelijker een vluchtelin genstatus te krijgen is dan bier. Ook horen we van onze hun$elgische collega's dat de Chi- ïeestjiezen uitzetting uit Nederland vanvrezen. Het is bizar, want die opj-— ve^Planbureau: i *1 it dejaarlijks ™n 15.000 ^werklozen lijn, e siminder van- ^^(Vervolg van de voorpagina) icel-DEN HAAG De reken meesters van het CPB noemen le koopkrachtstijging voor de tomende jaren overigens 'be- mede in het licht e en'an de 1,5 tot twee procent schecooP^rac^tstySing in de afge- open twee jaar toen de inflatie /rijwel 'nul' was. Ambtenaren sndejaan er nog iets minder in rioettoopkracht op vooruit dan in het bedrijfs- De huishoudens zullen volgens iet CPB tot en met 1993 elk aar 2,25 procent meer uitge- Ien. Het bedrijfsleven tast he imaal diep in de buidel. Het 'lanbureau voorziet daar jaar- jks 4,5 procent meer investe- ■ingen, onder meer als gevolg de strengere milieuwetge- 0 gracing. Vat de koopkracht betreft 'j^^oudt het CPB zoals gebruike- ;e Zeijk een flinke slag om de arm. igs d/eel zal immers afhangen van Tangle opstelling die de bonden radenjezen bij de komende cao-on- kan'ei"bandelingen. Worden er te Alioge lonen afgesproken, dan daleial dat zeker ten koste gaan fan de werkgelegenheid, het Planbureau, ït zupij een gematigde loonontwik keling daarentegen rekent het ratuujfPB op 15.000 minder werklo- jen per jaar. Nieuwe banen ™a^omen er vrijwel uitsluitend 20 de dienstverlenende bedrij- [en. In de agrarische sector en nneqouw zal de werkgelegenheid °!aarentegen afnemen. 8 gra*e voorspelde werkgelegen- -radefeidsgroei vindt Johan Steke- enburg, voorzitter van de •akcentrale FNV, „absoluut te aag". In een eerste reactie op CPB-cijfers liet de vak- oiondsleider tevens weten de o.'oorziene koopkrachtstijging °;|veneens onder de maat te o'inden. „We zullen per be drijfstak moeten bekijken wat ojr in zit", aldus de FNV-voor- 2 nan. Stekelenburg denkt ove rigens dat de economische 7 [roei nog wel hoger kan uit- o'allen dan het CPB voorspeld. r^Het Planbureau is doorgaans o'rg aan de voorzichtige kant". °)E KNOLLEN °jlc 2DU wet urrKijHeM HitR FOUT Tt PA«' kefleN-Ai wjaac JE ijzeAnoixe.. TOXICOLOOG PROF. KOEMAN: BORSTVOEDING NIET VERBIEDEN WAGENINGEN De schrik zit er waarschijnlijk goed in bij stellen die net hadden besloten -hun pas geboren baby borstvoe ding te geven. Binnenkort start er in Nederland een onderzoek onder baby's naar de gevolgen van dioxinen in moedermelk. Dat geeft op zijn minst te den ken, zal de reactie van heel wat mensen zijn. Waar rook is, is vuur. Dan toch maar het ze kere voor het onzekere nemen en snel overschakelen op de Eigenlijk komt het onderzoek volgens prof.dr. J. Koeman, toxicoloog aan de Landbouw universiteit Wageningen en deelnemer aan het onderzoek, drie jaar te laat. Want al in 1986 oordeelde de Gezond heidsraad in een rapport, waar Koeman destijds aan mee werkte, dat baby's via borst voeding hoeveelheden dioxi nen binnenkrijgen, die de aan vaardbare dagelijkse dosis ver overschrijden. De Raad deed toen de aanbe veling de bron van de dioxi nen op te sporen en te onder zoeken wat de gevolgen waren voor de baby's. „Maar", con stateert Koeman, „dat is hele maal niet opgepakt. Daar is politiek helemaal niet op gere ageerd. Er zijn zelfs geen ka mervragen gesteld. Wat dat betreft heeft de overheid toch gefaald". Eerder besluit Nu komt het onderzoek er uit eindelijk dan toch. „Maar niet als gevolg van de onlangs ge vonden hoge concentraties dioxinen in de melk van koei en uit het Lickebaertgebied bij de Afvalverwerking Rij mond", benadrukt Koeman. „We hadden al eerder besloten dat er hoe dan ook een onder zoek moest komen". De toxico loog wijst er trouwens op.dat in het bewuste rapport van de Gezondheidsraad al werd ge wezen op de mogelijke rol van vuilverbrandingsinstallaties bij dioxineverontreiniging. Toch heeft de Gezondheids raad nooit aangedrongen op een verbod op het geven van borstvoeding. Volgens Koe man, omdat dat een geweldige paniekreactie zou veroorzaken en er bovendien nog niets be kend is over de gevolgen voor baby's. „Als je tot een verbod wilt komen, moet je wel over zeer zwaarwegende argumen ten beschikken en die hebben we nu niet". Het aangekondigde onderzoek moet wel meer inzicht geven in de effecten. Honderd baby's worden vier jaar lang door het Sofia Kinderziekenhuis in Rotterdam en in de kinderkli niek van het Academisch Zie kenhuis in Groningen ge volgd. Koeman verwacht dat al na een jaar de eerste resul taten* bekend zullen worden. Ratten Waar de wetenschappers over de gevolgen van een hoge be lasting met dioxinen voor ba by's nog niets kunnen zeggen de Gezondheidsraad hield het in '86 op: „Het is niet mo gelijk te stellen dat er absoluut geen risico is" is er over jonge ratten des te meer be kend. Volgens Koeman is uit experimenten met jonge, zo gende ratten gebleken dat deze dieren veel gevoeliger zijn voor dioxinen dan volwas sen ratten. De stof heeft onder meer invloed op de schild klier. Het hormoon dat deze klier produceert speelt een be langrijke rol bij de ontwikke ling van de organen. Daarom is volgens de toxicoloog het onderzoek bij baby's ook zo van belang. „Het slaat een brug tussen het laboratoriu monderzoek met ratten en het klinisch onderzoek". Wat de uitkomst van het on derzoek zal zijn, weet hij niet. Feit is wel dat de uit de handel genomen melk uit hét Licke baertgebied 9 picogram dioxi- nen (een miljoenste van een miljoenste gram) per gram melkvet bevatte, terwijl in moedermelk al gehaltes van 35 picogram zijn aangetroffen. „Als moedermelk in de winkel te koop zou zijn, zou het met een uit de handel worden ge nomen". meent Koeman. CLARISSE BUMA verhalen zijn werkelijk ner gens op gebaseerd". Niets te vrezen In „Het Kasteeltje" wordt in tussen elke Chinees die zich daar meldt geduldig uitgelegd, dat de asielprocedures in Bel- giè en Nederland slechts op punten en komma's van el kaar verschillen. Ook in Ne derland, zo wordt met moeite duidelijk gemaakt, hoeven de Chinezen geen uitzetting te vrezen. Evenals zijn Belgische collega heeft minister Van den Broek immers al in juni in de Twee de Kamer verklaard, dat geen enkele Chinees zal worden te ruggestuurd zo lang de politie ke situatie in het land nog in stabiel is. „Dat vertellen we ook aan de Chinezen die hier komen", zegt een woordvoer der van de Brusselse Herman dad. „Maar dan wordt je een beetje ongelovig aangekeken". Het ministerie van justitie in Den Haag heeft inderhaast verklaard dat alle Chinezen die in Nederland over een voorlopige verblijfsvergunning beschikken, zich niet ongerust hoeven te maken over een eventuele uitzetting. Een be richt, dat nog eens bevestigd wordt door de Stichting Vluchtelingenwerk iq Utrecht. Woordvoerder Alex Voets van die stichting: „Er is absoluut geen aanleiding om verontrust te zijn. Verblijfsvergunningen worden gewoon verlengd, en politiek is het trouwens abso luut niet aan de orde om Chi nese vluchtelingen terug te sturen. Geen enkele politicus in de EG zou dat onder de hui dige omstandigheden in zijn hoofd halen". Misverstand Vreemd genoeg staan ook de vertegenwoordigers van de Chinese gemeenschap in Ne derland voor een raadsel over de oorzaken voor de uittocht. „Een misverstand", veronder stelt de heer C. Hu, directeur van de Chinese Vereniging „Ou Hai" in Amsterdam. „De studenten kunnen in Neder land verder studeren als ze dat willen. De enkele vluchtelin gen die rechtstreeks uit China zijn gekomen hebben zakgeld, kleding en een opvangadres gekregen. Ik ken persoonlijk niemand die naar België is vertrokken". Hu weerspreekt dat de Neder landse vreemdelingenpolitie onder Chinezen een slechte naam zou hebben. „Nooit klachten gehoord", aldus Hu. Niettemin voeren sommige Chinezen bij het „Kasteeltje" in Brussel aan dat zij in Neder land slecht zijn behandeld. Een opmerkelijk verhaal, vooral omdat onlangs nog een zeer uitgebreid onderzoek naar het vreemdelingenbeleid van de politiekorpsen werd af gerond, waarvan de conclusie luidde dat de politie geheel moest worden vrijgepleit wat discriminatie van niet-etnische Nederlanders betreft. „Misschien trachten ze met verhalen over slechte behan deling hun asielaanvraag in België aannemelijk te maken", relativeert de woordvoerster van justitie. Voets van Vluch telingenwerk bevestigt:„Over de vreemdelingenpolitie heb ik van Chinezen geen slechte verhalen gehoord, al is het na tuurlijk wel beschamend dat zovele asielzoekers ons land verlaten". Woordvoerder Eekelman van de gemeentepolitie Rotterdam: „De Chinezen worden bij ons precies hetzelfde behandeld als alle andere vluchtelingen. Ik kan me niet voorstellen dat zij nu speciaal de dupe zouden zijn van een hardere aanpak". „BAKKER IS LUXE-BROODJESZAAK GEWORDEN" Volgens het ministerie van justitie hebben sedert het bloe dige ingrijpen van het Rode Leger op het Plein van de He melse Vrede overigens nog maar vijf Chinese vluchtelin gen asiel aangevraagd in Ne derland. De meeste Chinezen die in ons land verblijven kij ken de kat uit de boom, voor dat zij besluiten aan de lang durige asielprocedure te begin- Bij het ministerie van justitie breken ambtenaren van de af deling* vreemdelingenbeleid zich intussen het hoofd over de vraag hoe de communicatie met de Chinese minderheid in Nederland verbeterd kan wor den. „Het is ook zo'n verschrikke lijk gesloten gemeenschap", verzucht de woordvoerster. „Chinezen hebben zo hun ei gen informatiekanalen en bronnen. Wie weet heeft ooit in een Chinese krant iets ge staan in de trant van „Belgen, zijn soepeler". Het zou ook kunnen dat de Belgische over heid recent nog heeft ver klaard dat Chinezen niet zul len worden uitgewezen. Je krijgt er in elk geval geen vin ger achter". Actie is van het ministerie op korte termijn niet te verwach ten. Je kunt wel een verkla ring uitgeven, maar het is al tijd de vraag in hoeverre dat wordt opgepikt", zo heet het. Gehoopt wordt dat het pro bleem met de Chinese asiel zoekers zichzelf snel zal oplos sen. De woordvoerster: „Als de eerste Chinezen weer terugke ren en gaan rondvertellen dat het in België echt niet anders toegaat dan bij ons, droogt die vluchtelingenstroom vanzelf wel weer op". PAUL KOOPMAN Protest tegen Turkije Voor het Turks verkeersbureau aan de Amsterdamse Herengracht werd gisteren gedemonstreerd tegen de gang van zaken in de gevangenis van Eskisehir. Daar kwamen deze week twee gevange nen tijdens een hongerstaking om het leven. Vier anderen raakten in coma. FOTO: ANP DEN HAAG Wie uit eten gaat en in het restaurant een vers bereide maaltijd ver wacht, zal steeds vaker bedro gen uitkomen. Horeca en leve ranciers van voedingsmidde len hebben, net als wij consu menten, de gemaksvoeding ontdekt. „Vroeger kocht een restaura teur nog zelf zijn ingrediënten in. Tegenwoordig worden hem hele componenten uit maaltij den aangeleverd, die de kok nog enkel in de oven of mag netron hoeft te schuiven", zegt H. den Uyl, manager van een aantal horeca-vakbladen. De gemaksvoeding, die wij al langer kennen in de vorm van diepvries-pizza's en nasi-pa- ketten, gaat onze eetgewoon ten nog meer beheersen. De warme bakker hoeft bijvoor beeld niet meer om vijf uur 's- ochtends uit de veren, maar schuift zijn kant en klaar gele verde deeg uren later de oven Concurrentie In de uren die onze voedselle- veranciers zodoende overhou den storten zij zich, volgens Den Uyl, in een ware concur- rentie-strijd. „De bakker is langzaamaan een luxe-brood jeszaak geworden. De slagerij een complete maaltijdwinkel, waar je nasi, boerenkool en soep haalt", aldus Den Uyl. Om de branchevervaging en de trends in onze voeding in kaart te brengen, organiseert Den Uyls uitgeverij, Misset, van 25 tot en met 27 septem ber in Utrecht de manifestatie „Foodline". Gisteren werden al enkele onderzoekscijfers over onze eetgewoonten be kend gemaakt. Zo eten wij steeds vaker bui ten de deur. 78 Procent van alle Nederlanders gebruikt ge middeld vijf tot zes keer per maand een snack buitenshuis. Maar liefst 86 procent haalt zo'n vier tot vijf keer per maand een kant en klare maaltijd in huis. Die stijging is vooral te dan ken aan ons veranderende leefpatroon. Wie om zes uur 's avonds nog met het hele ge-, zin aan de warme maaltijd zit, hoort blijkens het onderzoek tot een minderheid. Wij doen steeds vaker individueel een greep in de diepvries: vader nadat hij heeft overgewerkt, dpchter voor of na haar sport- avondje, zoon na zijn huiswerk en moeder warmt tussendoor wel iets op, zo meldt het on derzoek. Goede produklen Volgens mevrouw P. Hoog straten, van het Vakcentrum Levensmiddelendetailljsten, hoeft onze gemakszucht niet te betekenen dat we ook onge zonder gaan eten. „Er is steeds meer vraag naar gezonde voe ding. Een kant-en-klare maal tijd hoeft ook helemaal niet ongezond te zijn'. Als er maar goede produkten in verwerkt zijn, zonder al te veel toevoe gingen. En dat kan best, want veel slagerijen en supermark ten bieden al gerechten aan die zij zelf bereidden", consta teert zij Haar collega B. Koelman ziet bovendien een explosieve vraag naar „natuurvoeding" en reformprodukten. „Het laatste jaar is de omzet in die branche met twintig procent gestegen, terwijl de besteding per consument aan voedsel nauwelijks is toegenomen", zegt hij. Maar ook hier slaat de gemaksvoeding toe, volgens Koelman. „In veel reformzaken kun je nu al terecht voor de sojabur- ger, die je net zo makkelijk klaarmaakt als een echte ham burger". De branche is dan ook al jaren uit de „amateuris tische sfeer van vroeger", zegt Koelman. „Een lekker koekje was nooit te krijgen in een re formwinkel. Inmiddels wel, alleen is dat nu bereid met ho ning in plaats van met onge zonde suikers". Geen zorgen Ook het doorgaans kritische Konsumenten Kontakt maakt zich geen ernstige zorgen over de gezondheid van de gemak zuchtige eter. Volgens K. de Winter dient de consument echter wel te letten op de ingrediënten die in zijn maaltijd verwerkt zijn en moeten de fabrikanten daar over geen onduidelijkheid la ten bestaan. „Maar echt geluk kig zijn wii natuurlijk niet met deze trend. Zelf koken blijft verstandiger. Het is vaak goedkoper en kan zelfs gezon der zijn". JEAN-PIERRE GEELEN De Belgische politie had gistermiddag de handen vol aan de Chinezen, die massaal naar „het Kasteeltje" komen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3