s male Pingpongspel om voetbalpas 1 Haagse politie hoopt, spoorwegpolitie vreest CcidócGoirtatit !00( v- m 00 or ■Lu lift ig: 66. dus oorspronkelijk was opgezet. (Cijfers van het Centraal Informatiepunt Voet balvandalisme tonen trouwens aan dat slechts twintig procent van het voetbal vandalisme binnen de hekken van de stadions wordt geconstateerd. Veertig procent van de voetbalrellen speelt zich - vlak - buiten de voetbalbolwerken af en de overige veertig procent elders, vooral in en om treinen en bussen). Bijval Werkhoven vond voor zijn plan bijval bij de Haagse burgemeester én, althans aanvankelijk, bij de KNVB. Onder meer via het ANP werd begin deze week be kend gemaakt dat de bond zich niet zou verzetten, maar korte tijd later paste de KNVB alsnog voor de Haagse kaarten- truc. Terwijl de vakantievierende burge meester. de betrokken ministeries (WVC. Binnenlandse Zaken en Justitie) zich weer eventjes op de achtergrond houden, is de volgende zet nu wederom aan het bestuur van FC Den Haag. Dat allang een alternatief heeft bedacht, na melijk het openen van een 'Amsterdams loket' in Den Haag. Ook daarmee om zeilt FC Den Haag de werkelijke bedoe ling van de voetbalpas. al blijft Henk Werkhoven hardnekkig beweren „bin nen de regels" te handelen. Voor hem staat, niet ten onrechte, voor op dat de Amsterdamse supporters hoe dan ook in het voor hen bestemde „rel- lenvak" terecht komen, waardoor voor de overige voctbaltoeschouwers „redelij ke veiligheid" kan worden gegarandeerd. „Als dat moet door gebruik te maken van de mazen in de regelgeving, dan moet dat maar", vindt Werkhoven. Waarmee hij zich vorige week overigens al de woede van de Utrechtse politie op de hals haalde. De Hermandad uit de Domstad zit over acht dagen eveneens opgescheept met de pasjcsregeling en zag in het plan van Werkhoven een mooie aanleiding het experiment als „bij voor baat mislukt" te beschouwen. Nadat de KNVB zich echter alsnog „tegen" ver klaarde ging ook de Utrechtse politie weer overstag, zodat de ogen volgende week zondag niet alleen op FC Den Haag - Ajax, maar ook op FC Utrecht - Feyenoord zullen zijn gericht. Vóór die dag heeft de KNVB nog precies een week de tijd om door middel van een reclamecampagne begrip te kweken bij het publiek. Er komen zelfs televi siespotjes aan te pas om te trachten ook de fanatiekste supporters alsnog te beke ren, maar de kans daarop lijkt bij voor baat nihil. Zeker als de rechter zich ko mende weck (de verwachting is dat hij nog voor het weekeinde uitspraak doet) achter de supportersclubs schaart, lijkt het experiment ter beteugeling van het voetbalvandalisme inderdaad bij voor baat mislukt. Volgens de ruimste schat tingen telt Nederland zo'n tweeduizend voetbalvandalen. Uitgaande van de zes ton overheidssubsidie, plus de kosten van de KNVB („Wij leggen er flink op toe") en van de vijf gemeenten zou dit betekenen dat per vandaal een slordige vierhonderd gulden als weggegooid geld moet worden beschouwd. ROB LANGEVELD ILLUSTRATIES: LEO HENNY DEN HAAG - Eén ding is met het invoeren van de voetbalpas wél be reikt. De anders zo vijandige sup- portersgroepen van de vijf 'risico- clubs' zijn het ineens roerend met elkaar eens. Ze hebben zelfs geza menlijk een kort geding aangespan nen tegen het verfoeide experi ment, dat de overheid tot nu toe ten minste zes ton heeft gekost. Met de risico wedstrijden FC Den Haag - Ajax en FC Utrecht - Fey enoord voor de deur staat de rech ter aanstaande dinsdag voor een belangrijke beslissing. Waarmee hij, voorlopig, een eind kan maken aan het maandenlange pingpong- spel tussen talloze instanties. Het is natuurlijk nog maar dc vraag of dc. eigenlijk niet bedoelde, verbroede ring van de 'supporterssides' ook tot ui ting komt tijdens de voetbalcompetitie. Dc als harde kern aangeduide voctbal- vandalistcn zijn immers vaak anderen dan de bestuursleden van dc supporters clubs die zich nu gezamenlijk wapenen tegen dc aanslag op hun privacy. De door hen ingehuurde (en door de clubs meebetaalde!) advocaten Hamer en Wes tendorp zullen dinsdag in hun betoog „de bescherming van de persoonlijke le venssfeer" gebruiken als een van de zes argumenten tegen de voetbalpas. De landsadvocaat, die namens het ministe rie van justitie aantreedt, zou „de be scherming van dc gewone voetballief hebber" kunnen aanvoeren." Fraudebestendig Hoewel (nog) niet om een parlementaire enquête is gevraagd, begint het experi ment met de voetbalpas zo zoetjes aan te lijken op een mini-paspoortaffaire. Het Landelijk Overleg Voetbalvandalis me (LOV) drong al in 1986 aan op de invoering van een legitimatiebewijs voor voetbalfans. Ajax, Feyenoord, FC Den Haag, PSV en FC Utrecht werden uit verkoren als dc risicoclubs waarop het probeersel moest worden toegepast. Al thans. op hun meest fanatieke suppor ters. door wie de pas dan ook als „zeer discriminerend" wordt ervaren. De gelij kenis met de paspoortaffaire bereikte in januari van dit jaar een voorlopig hoog tepunt toen, met succes, uitstel werd be dongen om de fraudebestendigheid van dc oranje pas te testen. Daarvoor (in juni '88) had de Tweede Kamer de voetbalbond (KNVB) er al eens van beticht het experiment bewust te vertragen en had het ministerie van justitie laten weten dat het innemen van rde passen van relschoppers juridisch on mogelijk is. De zes ton overheidssubsi die (drie van WVC en drie van Binnen landse Zaken) waren toen al goeddeels opgesoupeerd en het experiment werd (dus) voortgezet. Ook op 15 februari 1989, dc nieuwe datum van invoering, kon iedere bezoeker probleemloos zon der pas elk stadion betreden. De club- kaart (kosten toen 25, nu 35 gulden) werd'alleen benut als voorrangs- en kor tingskaart, bijvoorbeeld bij de aankoop DEN H AAG - De Haagse po litie verwacht geen problemen volgende weck zondag met de supporters van FC Den Haag en Ajax. „Voor ons is het een gewone voetbalwedstrijd", zegt politiewoordvoerder Nico La- terveer. „Het afgelopen seizoen hebben we nauwelijks proble men gehad met FC Den Haag- fans. Ook dc bekerwedstrijd le gen Ajax verliep toen zonder enige wanklank". De spoor wegpolitic denkt echter dat het •wel tot een botsing zal komen lussen de Mobiele Eenheid en supporters. Hoeveel agenten de Haagse politie inzet, wil Latervecr niet meedelen. Burgemeester Ha- vermans van Den Haag heeft echter in een recent interview gezegd met vierhonderd agen ten de wedstrijd te willen bege leiden. Laterveer: „Dat is on zin. De burgemeester kon dat toen nog niet weten. Ik weet nu zelf ook nog niet of er twin tig of veertig man personeel wordt ingezet. Dat weet ik pas op de dag zelf'. Qok dan pas wil hij iets kwijt over het spe ciale draaiboek dat door de Haagse politic is opgesteld om calamiteiten tijdens de wed strijd te voorkomen. Om op 13 augustus als Haags politickorps groots uit te pak ken vindt Laterveer „echt" on zin. „Ik heb alle hoop dat het FC Den Haag-alternatief op de KNVB-pasjcsrcgcling wordt uitgevoerd. De supporters staan daar niet afwijzend te genover", aldus Laterveer. De politicwoordvoerder weet dat supporters van Ajax inmiddels op allerlei plaatsen in Amster dam en Purmerend pamfletten hebben opgehangen met daar op een oproep om vooral naar Den Haag te komen „om rel len te trappen". Maar hij maakt zich daarover geen zor gen. „Het ophangen van zulke pamfletten gebeurt wel vaker", aldus Laterveer. Genoeg Over het Zuiderpark-drama op I maart 1987. waarbij tijdens de gestaakte wedstrijd FC Den Haag - Ajax 25 gewonden on der de supporters vielen bij ME-charges, wil de politie woordvoerder het eigenlijk lie ver niet hebben. „Ik begin er genoeg van te krijgen dat alle media het daarover hebben. Problemen met de FC Den Haag-aanhang zijn verleden tijd. Kijk maar naar het afgelo pen jaar. Ik verwacht dus niets, helemaal niets op 13 au gustus". De zevenhonderd verwachte supporters uit Amsterdam zul len als het even meezit onder begeleiding van de Amster damse spoorwegpolitie en mas se worden vervoerd naar Den Haag. Op het station Mana- hoeve of Laan van Nieuw Oostindie (dat wordt volgende week beslist) worden ze opge vangen door de Haagse spoor wegpolitie en in bussen van de HTM naar het Zuiderpark ge bracht. De spoorwegpolitie verwacht wel degelijk rellen. Rayonchef Wighers van de spoorwegpoli tie in Den Haag: „Er is zoveel protest tegen de pasjesregeling, dat moet tot een uitbarsting komen. Het zou allemaal best eens gigantisch uit de hand kunnen lopen". Wighers staat zelf ook niet po sitief tegenover de pasjesrege ling. „Door het kaartje van de voetbalwedstrijd los te koppe len van de trein- en busreis weten de spoorwegen niet hoe veel mensen er met de trein zullen reizen. De supporters komen dan misschien tussen de gewone reizigers, terwijl wij liever speciale voctbaltreinen instellen. Die zijn makkelijker te begeleiden". Wighers denkt echter niet dat de spoorwegpo litie zelf volgende week zondag problemen krijgt met de voet balfans. Uiteraard niet met de fans van FC Den Haag, want die hoeven die dag niet met de trein. En bovendien heeft de Haagse spoorwegpolitie tegen woordig goed contact met dc FC-aanhang. Tot twee jaar ge leden richtte die veel schade aan in de treinen. Wighers had bij uitwedstrijden tachtig man personeel nodig om dc circa vierhonderd vaste supporters te begeleiden. Maar mede door de inzet van brigadier Wijkniet van de Haagse spoorwegpolitie is daar verandering in geko men. „Wij hebben erge goede contacten gekregen met de supporters", aldus de Haagse rayonchef. „Ook tolereren wij meer in de treinen dan voor heen. Supporters mogen drankjes verkopen, stickies ro ken en met de voeten op de bank zitten. Maar vandalisme tolereren we niet en dat weten Haag-fans spreekt. „Ook zij weten met hoe het nu precies zit met die pasjesregeling. Dan bellen ze ons op om ons ernaar te vragen". Geen problemen dus met Haagse fans. Maar ook met de Amsterdamse sup porters verwacht de spoorweg politie zelf geen problemen te krijgen. Het contact met de Ajax-supportcrs is weliswaar niet zo goed als met die van FC Den Haag omdat die groep „veel hctcrogener" is, maar rayonchef Den Dunnen uit dc hoofdstad verwacht niet dat de agressie van de supporters zich op dc spoorwegpolitie zal rich ten. Hij zet 25 man personeel in om de supporters te begelei den. „Dat is genoeg". Maar als de pasjesregeling doorgaat voorziet hij grote problemen. „Niet voor ons, maar voor de gemeentepolitie van Den Haag". AGAATH GARSCHAGEN van intcrlandkaartjes. De anti-vandalis- mcfunctic zou pas enkele maanden later aan het pasje worden toegevoegd. Zo be sloot de KNVB. Maar vooral minister Van Dijk van Bin nenlandse Zaken werd wat onrustig door het uitstel en hij sommeerde de voetbal bond nog voor het eind van de competi tie dc tot clubkaart omgedoopte voetbal pas voor het werkelijke doel te gaan ge bruiken. Kcrkrade en Eindhoven werden op dc laatste competitiedag gebombar deerd tot proefkonijnen, maar de beide burgemeesters waren er als dc kippen bij om dit te verbieden. En daarmee begon het pingpongspel pas goed. De KNVB. evenals de overheid geleid door een de missionair bestuur, was allang blij dat de poespas rond dc pas pas na het zomerre ces aan de orde zou komen. „Wij zitten ook heus niet om die kaart te springen", benadrukte KNVB-woordvoerder Ger Stolk onlangs nog eens. „Wij hebben het niet bedacht. Het voetbalvandalisme is een algemeen maatschappelijk verschijn sel". In Zeist zat en zit men behoorlijk met dc overheidsopdracht in de maag. Het kan dan ook nauwelijks toevallig zijn dat voor de eerste compctiticdag in de eredivisie meteen twee confrontaties tus sen twee risicoclubs „uit de computer" kwamen. „Als het meteen helemaal fout gaat, is de kans het grootst dat het expe riment alsnog wordt afgeblazen", moet de - natuurlijk onuitgesproken - ge dachte zijn geweest. Vrijwel tegelijkertijd met het bekend worden van het verras sende competitieprogramma onder streepte de KNVB nog eens dat „de pas- jesrcgeling door de clubs loyaal dient te worden uitgevoerd", een standpunt dat ook naar voren kwam uit de algemene ledenvergadering van de KNVB. Het uit de computer gerolde 'lot' bepaalde dat de FC's van Den Haag en Utrecht de eerste zijn om collega-risicoclubs te ont vangen (respectievelijk Ajax en Feye noord). waardoor de burgemeesters van die steden met de zwartepiet in handen kwamen te zitten. Met vervolgens nog twee doordeweekse uitwedstrijden voor FC Den Haag (in Nijmegen tegen NEC en in Rotterdam tegen Sparta) werd van uit Zeist de kat nog steviger op het spek gebonden. Het voorspelbare burgemees tersverbod uit die steden bleef niet uit, maar de afgelopen week kaatste de KNVB het pingpongballetje weer terug door te laten weten dat aan de vastge stelde data niet kan worden getornd. „Dan moet er desnoods maar zonder publiek worden gespeeld", provoceerde Zeist. Schitterend bod op FC Den Haag - Ajax, hoewel de datum 1 maart 1987 ook in zijn geheu gen staat gegrift. Als voetbalvricndelijke burgervader, die meer dan eens in het Zuiderpark te gast is. benadert hij de kwestie liever positief. „Het wordt een schitterende dag", liet Havermans zich onlangs zelfs ontvallen. Henk Werkho ven. de nieuwe voorzitter van FC Den Haag. heeft daarover echter nog zo z'n twijfels, zeker omdat de KNVB (na ver manend te zijn toegesproken door Bin nenlandse Zaken) nu weer heeft laten weten een door hem uitgedacht plan niet te kunnen accepteren. Als creatief stra teeg bedacht Werkhoven dé manier om in zijn stadion geduvel te voorkomen, „waarbij we binnen de pasjesregeling blijven", zo benadrukte hij steeds. De pasjesregeling houdt in dat aanhan gers van de vijf risicoclubs in hun eigen woonplaats alleen op vertoon van hun KNVB-clubkaart vóóraf kaartjes kunnen krijgen voor de uitwedstrijden van hun clubs. Dc drager van, bijvoorbeeld, een Ajax-muts kan zich op de wedstrijddag echter ook melden bij de kassa's van het stadion, die normaal geopend dienen te zijn en waar iedereen zonder legitimatie terecht kan. De verkoper, vaak een vrij williger, zal alleen al voor het behoud van zijn eigen hachje niet weigeren het gevraagde kaartje over de toonbank te schuiven en als de muts of sjaal even wordt weggestopt, onderscheidt zelfs de best getrainde politieagent een Amster damse fan niet van een Haagse. „Er daarmee lopen we dus het gevaar dat d< Amsterdamse supporters door het heli stadion verspreid komen te zitten", on derkende Werkhoven bijtijds. B loot Waarmee hij tevens het grootste manc< van de pasjcsregeling blootlegde. „He zorgt voor meer gevaar, in plaats vai minder. Ook buiten hel stadion. Dit lok namelijk uit dat de fans niet meer ii groepen reizen, maar apart. Daardoo worden ze voor de politie minder goei beheersbaar", zo concludeerde de Haag se voorzitter. In overleg met de suppor tersverenigingen van zowel zijn club al van Ajax, kwam hij tot een list met al doel binnen én buiten het stadion d orde te kunnen handhaven. Werkhovei kreeg de Haagse supporters zo gek (voo vijf procent van de opbrengst) de onver kochte voor Ajax-aanhangers bestemde gemerkte, kaartjes zondagochtend ii Amsterdam te gaan verkopen. „Dai hoeven ze geen clubpas te tonen, wan die hebben ze toch niet", motiveerd Werkhoven zijn hersenspinsel. OfTiciêl cijfers zijn niet bekend, maar insider weten dat hij zeker wat dat laatste bc treft gelijk heeft. Van de 25.000 door d KNVB verkochte clubkaarten circuleei slechts een zeer klein aantal onder de g vreesde harde kernen, voor wie de kaai

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17