Ceidae Sou/temt Gemeentebeleid is oorzaak problemen Beestenmarkt Commerciële zenders op Leids kabelnet STAD OMGEVING BUZ!%DERHH® ALLER LEI(DS) Een cadeau van formaat „Ik hoop maar dat het zondag regent SI VRIIDAG 4 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 Na half een geen bus meer in Noordwijk (Vervolg van de voorpagina) NOORDWIJK NZH-chef Leeuwenburgh vreest niet dat de problemen in de bus zich zullen verplaatsen naar vroegere bussen. „Het is in de eerste plaats een alcoholpro bleem. Vroeger op de avond is er minder ge dronken. Verder worden de meeste moeilijk heden veroorzaakt door een vaste groep van twintig tot vijftig jongeren met daaronder een kleine groep gangmakers. We verwachten niet dat zij vroeger naar huis zullen gaan maar andere vervoermiddelen zullen zoe ken". De bussen zullen worden bewaakt tij dens de hele route. Mochten zich komende zaterdag weer problemen in de discobus voordoen, dan wordt overwogen de late bus sen definitief te laten vervallen. Behalve lijn 42 tussen Leideh en Noordwijk, rijden ook de lijnen 40 en 90 niet meer na half een zaterdagnacht. „Op de andere lijnen zijn incidenteel problemen. We zetten deze buslijnen ook stil. We willen na half een geen enkele bus meer in Noordwijk hebben. Die zouden dan gedwongen kunnen worden naar Leiden te rijden". Passagiers die zaterdaga vond nog laat naar Noordwijk toe willen en geconfronteerd worden met het wegvallen van hun busverbinding, zullen naar huis worden gebracht. De buschauffeurs toonden zich vanmorgen niet tevreden met de genomen maatregel. „We wachten zaterdag af en dan zien we wel verder", stelde hun woordvoerder vanmor gen. Woordvoerder Van Schaik stelde gister avond na een vergadering met de vakbonden, niet uit te sluiten dat de bussen nog verder worden vervroegd als zich zaterdag opnieuw moeilijkheden met de discobezoekers voor doen. Dronken automobilist richt grote ravage aan op Hoge Rijndijk LEIDEN Een enorme ravage is vannacht op de Hoge Rijndijk aange bracht door een 48-jarige Leidenaar, die onder invloed van alcohol achter het stuur zat. De man belandde rond kwart over vijf in de groenstrook tus sen de hoofdrijbaan en het fietspad. Daarbij reed hij een betonnen paal uit de grond om vervolgens tegen een ge parkeerde auto te botsen. Dat voertuig werd volgens de politie door de klap weggeslingerd over een afstand van bijna dertig meter. De bestuurder reed door, terwijl de betonnen paal onder zijn auto meeschoof. Na vijfhonderd meter stopte de auto ermee. De gepar keerde auto raakte geheel vernield. Fietser breekt pols LEIDEN Een 13-jarige fietser uit Leiden heeft gis teren zijn pols gebroken bij een val op de Vijf Meilaan in zijn woonplaats. De jon gen reed met een 14-jarige vriend over de weg. Ze re den volgens de politie zo dicht naast elkaar dat hun sturen op een gegeven mo ment in elkaar haakten, waardoor ze beiden ten val kwamen. De jongste van het tweetal liep behalve een ge broken pols ook schaafwon den op en is voor behande ling overgebracht naar het AZL. Het ongeluk gebeurde rond half vier. De Coebel dingt naar groenprijs LEIDEN Stichting dierenweide De Coebel dingt namens Leiden mee aan een „leefbaarheids"-wed strijd Deze wedstrijd is uitgeschre ven door de Koninklijke Neder landse Heidemaatschappij. In to taal nemen 131 lokaties uit heel Nederland aan de wedstrijd deel. Het project waarmee de Leidse stichting meedingt is de oprichting van een beheergroep. Mocht dit project tot een goed einde worden gebracht dan zal een deskundige jury beslissen of Leiden in aan merking komt voor de titel „Een kern waar pit in zit". De uiteinde lijke winnaar krijgt in 1991 een prijs van 1000 gulden. Aangehouden na achtervolging LEIDEN Na een korte achtervolging met verschil lende- surveillance-wagens heeft de Leidse politie van nacht rond twee uur op de Stationsweg een 28-jarige in woner van Rijnsburg aangehouden. De man wordt ver dacht van bedreiging en het rijden onder invloed. Bo vendien bleek zijn auto niet verzekerd en technisch niet in orde. Surveillerende agenten zagen dat twee mannen hooglo pende ruzie hadden op de Stationsweg. Op het moment dat de politiewagen eraan kwam, sprong een van de mannen in een auto en ging er van door. De ander ver telde tegen de agenten dat hij was bedreigd met een groot mes. Op de Stationsweg kon de Rijnsburger wor den aangehouden. Hij weigerde de ademtest maar ver keerde volgens een politiewoordvoerder wel onder in vloed van alcohol. De andere man zou naar het politiebureau komen om aangifte te doen. Dat had hij vanochtend echter nog niet gedaan, zodat nog onduidelijk is wat de oorzaak was van de ruzie. r CAFÉ-EIGENAAR BEN LUYKX WIJST BESCHULDIGINGEN AF: LEIDEN Te vaak wordt als er weer vecht partijen zijn geweest in de omgeving van de Beestenmarkt met een beschuldigende vinger naar de horeca gewezen. Dat zegt Ben Luykx, ei genaar van verschillende cafés aan de Nieuwe Beestenmarkt. Maar vol gens hem ligt de oorzaak van de problemen voor zover ze er zijn bij het gemeentebeleid. De vaste sluitingstijden brengen 's nachts enor me verplaatsingen van mensen teweeg, hetgeen onvermijdelijk tot botsin gen leidt. De vestiging van een avondwinkel, zoals B en W suggereren, biedt volgens Luykx geen oplossing. Luykx schrijft een belangrijk deel van de slechte naam die de Beestenmarkt de afgelo pen jaren heeft gekregen vooral toe aan „suggestieve berichtgeving". In werkelijk heid is er volgens hem niet zo heel veel aan de hand. „Als het hier zo crimineel is dan komen er echt niet zo veel mensen". De Beestenmarkt en omlig gende straten vormen het grootste uitgaanscentrum van Leiden. In dit gebied bevin den zich verschillende res taurants, dertig cafés, twee discotheken en zes van de acht bioscopen die Leiden rijk is. Tevens bevat de buurt twee grote parkeerplaatsen; aan de Steenstraat en bij Mo len de Valk. De voor Leiden ongekende hoeveelheid parkeerruimte was voor de gemeente een belangrijke reden om juist de café's in deze buurt een nachtvergunnig te verlenen. Dat houdt in dat ze op zater dag tot 3.00 uur open mogen blijven. Eerst betrof het een proef, later werd de vergun ning permanent. De laatste tijd echter is voor al de Beestenmarkt in het nieuws door opstootjes en vechtpartijen in cafés en op straat. Grootheid Ben Luykx is eigenaar van café Malle Babbe en van Swingcafé' D'Overkant, bei de op de Beestenmarkt. Ver der heeft hij nog twee zaken op de Turfmarkt en de Bree- straat. Overdag houdt Luykx zich bezig met de handel in tweedehands-meubelen van uit een pakhuisje op de Bees tenmarkt. Vanuit zijn appar tement overziet hij de Markt. Hij vindt het niet verwon derlijk dat regelmatig mel ding wordt gemaakt van vechtpartijen: „Er zijn op sommige momenten op zater dagavond duizenden mensen tegelijk op straat. Als de bio scopen uitgaan is het druk, maar na tweeén is het nog veel drukker. Veel cafe's in de rest van de stad moeten dan dicht en de twee grote discotheken in de buurt, de Koets-o-theek en Club 70, sluiten rond die tijd eveneens hun deuren. Er komt daarna een extra toeloop van grote groepen jongeren naar de Markt toe. Juist het feit dat 'zoveel verschillende groepen zich tegelijkertijd op de Markt bevinden, heeft tot ge volg dat zich incidenten voordoen", aldus Luyks. „Dat zoveel jongeren de Markt bezoeken is natuurlijk goed voor de omzet", ver volgt Luykx. „Maar er gaat toch niets boven het eigen publiek. Van de mensen die tussen 2.00 en 3.00 uur even snel wat komen drinken moet ik het niet hebben. Daarbij komt dat om 3.00 uur, op een relatief klein ge bied, honderden mensen te gelijk om straat terecht ko men. Dat geeft uiteraard ge- luids- en andere overlast". Sluitingstijden Om deze reden pleit Luykx ook voor een versoepeling van de sluitingstijden: „De gemeente hoeft echt niet bang te zijn dat dan gelijk elke kroeg de hele nacht openblijft". De gemeente lost volgens Luykx geen proble men op maar schuift ze voor zich uit. „Neem nou de Koets-o-theek. Door protes ten van de buurt wordt deze discotheek wegbestemd. Gaan de bezoekers natuurlijk ergens anders heen. Wordt het weer druk in een andere buurt. En dan gaan de bewo ners in die buurt weer kla gen". Over het optreden van de po litie wil Luykx geen kwaad woord horen:„Ik begrijp ook dat ze met te kort aan man kracht zitten. Verder lijkt het me voor hen niet aangenaam om op zaterdagavond op de Beestenmarkt te moeten op treden. Als ze alleen al uit hun auto stappen staan er zo twintig man om heen". Luykx heeft wel zijn eigen ideeën over hoe de politie te werk zou moeten gaan: „Er moet meer gesurveilleerd worden maar dan te voet, zo dat een beter contact ontstaat tussen politie, kroegbazen en cafebezoekers". Dat gebeurt ook in Amsterdam. Volgens Luykx met succes. Hij voegt hier echter aan toe: „Dit moet het liefst door een beet je oudere, ervaren agenten gebeuren. Die jonge bekkies dwingen te weinig respect af". Avondwinkel De gemeente kwam onlangs met een aantal aanbevelin gen ter bestrijding van de kleine criminaliteit in Leiden (het zogeheten Pico-Crimi project). Een van de aanbeve lingen was het openen van een avondwinkel in de direc te omgeving van de Beesten markt. De functie van de winkel is tweeledig, denkt de gemeente. Allereerst voldoet het in de behoefte om na zes sen boodschappen te doen. Een tweede, meer omstreden, functie is de sociale controle die van de avondwinkel moet uitgaan. Burgemeester C. Goekoop liet tijdens een onlangs ge houden commissievergade ring weten dat de nog aan te wijzen uitbater van deze win kel primair met het runnen van zijn zaak bezig zal zijn. Op welke manier- de sociale controle zich gaat uiten is nog niet duidelijk. Luykx is daar nogal sceptisch over. „Waarom op de Beesten markt?", vraagt hij zich af. „Op de Haven of de Haar lemmerstraat gebeurt min stens zoveel, zo niet meer. En als die winkel er komt, in welke mate gaat er dan ge controleerd worden?", aldus Luykx die verklaart de ont wikklingen nauwlettend in de gaten te zullen houden. Ruig volk Luykx weet natuurlijk wel waarom juist de Beesten markt is uitgekozen: „Na tuurlijk komt er op de Bees tenmarkt wat ruiger volk dan gemiddeld in Leiden het geval is, maar dat publiek moet toch ook zijn stek heb ben". Volgens hem hoeft er ook niet moet worden over dreven. „Als ergens op een willekeurige plaats in de FOTO: HENK VAN DEN ENDE buurt een vechtpartij uit breekt dan krijgt de politie de melding binnen dat er iets bij Malle Babbe aan de hand is. Op die manier is de Malle Babbe een synoniem voor rotzooi geworden", aldus Luykx. „Afgezet tegen het grote aantal mensen dat hier uitgaat is de overlast relatief klein. De Markt heeft juist de afgelopen tijd bewezen de vergunning tot 3.00 uur aan te kunnen. Het klinkende be wijs is tijdens de Lakenfees- ten geleverd. Het is bijna veertien avonden achtereen druk geweest zonder dat er iets is gebeurd" LOMAN LEEFMANS AANTAL KANALEN VOORLOPIG NIET UITGEBREID LEIDEN Het aantal kanalen op de Leidse ka bel wordt op zijn vroegst in 1991- uitgebreid. Wel wordt het aantal zenders aangevuld, met onder an dere een aantal commer ciële omroepen. Van de huidige kanalen is een deel nog ongebruikt. Die kanalen kunnen wor den opgevuld. Ook is er de mogelijkheid om zenders die op verschillende tijden uitzenden te combine ren. Er zal eerst een groot on derzoek worden verricht voor het systeem wordt uitgebreid tot 32 kanalen wordt besloten. Dat is de strekking van de voorstellen die de gemeen schappelijke regeling antenne- en energievoorziening Leiden en omgeving (MAST) in sep tember bespreekt. Het onder zoek, waarvoor 25.000 gulden wordt uitgetrokken moet aan het licht brengen wanneer het de juiste moment is aangebro ken om het aantal kanalen uit te breiden. Volgens de Leidse wethouder Th. van der Nat, belast met de stadskabei, heeft dit te maken met het steeds groeiende aanbod van zenders en de daarmee samenhangen de finaciële consequenties. Zo'n uitbreiding kost enige miljoenen omdat nieuwe gea vanceerde ontvangstappara- tuur moet worden aangeschaft. Door de vooruitgang van de techniek bestaat de mogelijk heid dat men al snel met ver ouderde apparatuur komt te zitten. Van der Nat wil in ie der geval vermijden dat er de abonnementsgelden te veel stijgen. TV-10 en Veronique Voor de commerciële zenders TV10 en Veronique zijn in principe twee kanalen gereser veerd. Maar het is nog ondui delijk wanneer ze te zien zul len zijn. De minister en het commissariaat voor de media moeten zich nog uitspreken over toelating. Bovendien moeten contractuele proble men worden opgelost. „Maar er wordt naar gestreefd dat bij een positief besluit direct ont vangen kan worden bij de start", aldus Van der Nat. De huidige capaciteit van het net laat nog enkele nieuwko mers toe. Enkele kanalen zijn in reserve gehouden voor de komst van digitale uitzendin gen. Op deze kanalen kunnen tijdelijk, tot de uitbreiding, nieuwe zenders worden onder gebracht. Er komt in elk geval een Franstalige zender bij. „Ik heb gemerkt dat daar grote vraag naar is sinds de RTBF van het kabelnet verdween", aldus Van der Nat. Het kanaal van de Franstalige TV5 wordt waarschijnlijk ge combineerd met 'America To day' (commercieel Ameri kaans) en One World Channel (derde wereld kanaal). Cable News Network, een Ameri kaanse televisie-actualiteiten- zender wordt ook aan het tota le pakket toegevoegd. Samen met TV-10 en Veronique is de Radio Ook voor de FM-radio zijn er voorstellen tot het opnemen van nieuwe zenders. De meest in het oog springende zijn de stereozenders behorende bij de TV-zenders Nederland 1,2 en 3. Verder komt er ruimte voor Radio 10, onderdeel van TV 10 is. Andere commerciële zen ders die op komst zijn, zijn Ca ble One en Sky radio. Oj^de FM blijft ook na de komst van genoemde zenders, waarmee het totaal op 32 komt, nog ruimte over. Het leukste gebeurde ei genlijk die eerste keer. Op een regenachtige woensdagmiddag in 1982 zat Marijke Brouwer voor het eerst achter een tafeltje in de hal van het Leidse Rijksmuseum van Oudheden aan het Ra penburg. Het archeolo gisch spreekuur was be gonnen. Een kleddernat geregend jongetje stapte binnen. Met een eveneens drijfnat gewor den enveloppe, waarin een gouden muntje bleek te zit ten. Hoe oud dat was en waar het vandaan kwam, wilde hij weten. Volgens Marijke Brouwer ging het om een heel zeldzaam muntje uit de zesde of zevende eeuw. Toen de ouders van de vinder dat hoorden, werd besloten het voorwerp over te dragen aan de Oudheidkamer in Leider dorp, de woonplaats van de familie. „Ik ben er later nog eens gaan kijken. Toen bleek dat ze het niet hebben opge steld, omdat het te kostbaar is. Het ligt nu achter slot en grendel". Dergelijke bijzondere vond sten zijn meer uitzondering dan regel, geeft Brouwer toe. Sinds het najaar van 1987 is ze werkzaam als conservator bij Oudheden. Ze beheert daar de afdeling over Neder land in de Romeinse tijd. Maar het archeologisch spreekuur houdt ze al veel langer. „In 1981 ben ik afge studeerd en daarna ben ik begonnen met een onderzoek naar Romeins aardewerk dat is gevonden in Zuid-Holland. Ik wilde weten wat in parti culiere handen was en een spreekuur leek me een goede mogelijkheid om een beetje meer -in die wereld te ko men", vertelt de conservator. Ze stapte naar Oudheden en daar vonden ze het een pri ma inititatief. Boodschappen Het duurde even voordat ie dereen erachter was dat de zondagmiddag het meest ge schikte moment was voor zo iets als een archeologisch spreekuur. „De zaterdagmid dag werkt absoluut niet", zegt Marijke Brouwer stellig. „Dan gaat iedereen bood schappen doen". De belang stelling van moeders met kinderen op woensdagmid dag viel ook tegen. „De zon dagmiddag is het beste. Dan kunnen de bezoekers hier tenminste goed parkereri. Bo vendien zoeken mensen dan iets om te gaan doen, vooral als het druilerig weer is". Het is om die reden ook dat Ma rijke Brouwer stellig hoopt dat het zondag niet cd te mooi weer is. „Ik hoop maar dat het regent", roept ze uit. Gemiddeld behandelt ze tij dens het maandelijkse spreekuur twintig voorwer pen. „Ik geef advies", zegt de medewerkster van het mu seum. „Daaronder versta ik dat ik niet alles kan zeggen. Eigenlijk", filosofeert ze, „zou je hier een heel panel Bijdrage: Janet van Dijk Marijke Brouwer houdt maandelijks een archeologisch spreek uur in het Rijksmuseum van Oudheden. „Een kwart van de din gen die ik zie is echt de moeite waard". FOTO: WIM VAN NOORT Van de Romeinse tijd is ze uiteraard tamelijk goed op de hoogte, maar over voorwer pen uit andere tijdperken kan ze vaak niet meer zeg gen dan of het al of niet om een vervalsing gaat en uit welke periode een aangebo den voorwerp stamt. „Ik doe het nu al zo lang dat ik wel moeten hebben van deskun digen, zodat over alle voor werpen wat kan worden ge zegd". Dat laatste is nu niet het geval, tot teleurstelling van sommige bezoekers. „Die vinden dat ik alles moet we ten, maar dat kan natuurlijk nooit", zegt Marijke Brou wers. een beetje verstand heb ge kregen van andere tijdper ken Slootkant Als mensen iets meer willen weten, verwijst Marijke Brouwer hen door naar een wan haar collegae. Zo staat een geglazuurde pot van aar dewerk op haar kamer in Oudheden te wachten op het moment dat de conservator van de middeleeuwen er zijn deskundig oog op kan laten vallen. „Ik weet wel dat deze pot uit de' zestiende eeuw stamt. Sommige mensen zijn al tevreden met die weten schap. Anderen willen meer informatie Het zijn veel kinderen die het spreekuur bezoeken. Al banjerend langs de slootkant vinden ze enorme partijen scherven. „Kinderen vinden het prachtig om te horen dat die uit de zeventiende of achttiende eeuw stammen. Dat vinden ze al heel erg oud", weet Brouwers. Ze maakt ook weieens mee dat mensen haar niet gelo ven. Omdat ze in de veron derstelling zijn dat ze een heel kostbaar voorwerp in hun bezit hebben. „Sommi gen laten het zich niet zeg gen, hoor, dat het niet zo bij zonder is. Een kwart van de dingen die ik zie, is echt de moeite waard. Het gros ervan is leuk voor de mensen zelf, ook al zijn het vervalsingen of heel eenvoudige scher- Soms vindt Brouwers het „pijnlijk" om mensen iets duidelijk te maken. „Dan ko men ze hier met een potje en onderop staat dan: Made in Italy. Dus iedereen kan be grijpen dat het in elk geval na de eerste wereldoorlog is gemaakt. Die mensen moet ik dan ook uit de droom hel pen. Maar misschien ervaren zij het wel niet zo als ik, vin den ze het helemaal niet zo pijnlijk". Zondagmiddag kan iedereen die een oud voorwerp in huis heeft, dat laten determineren bij Marijke Brouwers, van 13.00 tot 16.00 uur in de Taf- feh-zaal van Oudheden. Het volgende spreekuur is op de eerste zondag van oktober. Orgelconcert Joop Brons geeft volgende week vrijdag een orgelcon cert in de Pieterskerk. Brons is organist van de Hoogland se Kerk. Hij verzorgt het zes de en laatste concert in de se rie zomerorgelconcerten. Brons brengt onder andere stukken van Buxtehude. Bach en Mendelssohn. Het concert begint om 20.15 uur. Gezondheid Radio Gezondheid zendt zon dag een programma uit over E.P.P. bij kinderen. Mensen met E.P.P. kunnen niet in de zon. Daarover wordt tussen 10.30 en 11.00 uur met een aantal van hen gepraat. Ra dio Gezondheid is te ontvan gen op de kabel op FM 88.1 en op FM 105.7 (ether). Rechtshulp De openingstijden van de Leidse afdeling van het Buro voor Rechtshulp zijn gewij zigd. Met ingang van het nieuwe seizoen is het spreek uur op maandag van 13.00 tot 15.30 uur en op donderdag van 18.30 tot 20.30 uur. Bui ten deze uren kan telefonisch een afspraak worden ge maakt: 071-123942. Het Buro voor Rechtshulp is gevestigd op de Herengracht 50 in Lei den. Boottocht Wijkvereniging Stevenshof- jespolder houdt zaterdag 23 september een boottocht over de Kagerplassen. De boot vertrekt om 19.00 uur vanaf de LOI in Leiden en is rond 01.00 uur weer terug. De kos ten aan dit tripje verbonden bedragen f17,50 voor leden en J22,50 voor niet-leden. Voor opgave en informatie: 071-314992 en 311858. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer alï nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 i Stuur als dank de luxe handdoek naar Postcode/plaats: i Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CeidócSouocmt UNij

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9