Air Holland verwacht zeer succesvolle beursintroductie Beurs van Amsterdam Neckermann wil zelf luchtvervoer verzorgen Computerkrakers leven al in grenzenloos tijdperk ECONOMIE QeidóaQowiant VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1989 PAGINA 6 Miniware failliet na misverstand AMSTERDAM/WEERT De bekende Amsterdamse zaken man Willem Smit en enkele banken gaan met een injectie van 47 miljoen gulden de activiteiten van Smits softwarebedrijf Mi niware redden. Deze Weertse bv werd onlangs door een „mis verstand" failliet verklaard. De rode oproepkaart voor een rechtszaak zou zomaar door een baliemedewerker van Miniware zijn getekend. Het bleek echter om een faillissementsaanvraag door een leverancier te gaan. Bij verstek van de nietsvermoe dende advocaat van Miniware verklaarde de rechter het bedrijf failliet. Van de 253 werknemers raken er 93 hun baan kwijt. Door de activiteiten van Miniware in een nieuwe bv onder te brengen kunnen veel zaken worden rechtgezet. Sommigen zien dit zelfs als een betere „oplossing" dan wanneer de miljoenenin jectie van nu aan de oude bv zou zijn gegeven. Willem Smit (ex- topman van Datex) is bereid de ontslagen werknemers en schuldeisers ook buiten de faillissementsboedel om zoveel moge lijk financieel tegemoet te komen. Unilever koopt sauzenbereider in Duitsland ROTTERDAM Unilever wordt volledig eigenaar van de Homann-Gruppe, een on derneming die eetbare vet ten, salades en sauzen ver vaardigt en waarin Unilever al sedert 1929 een belang heeft van 50 procent. Het Ho- mann-concern, waarvan het belangrijkste bedrijf Fritz Homann Lebensmittelwerke in Dissen bij Osnabrück is, heeft vorig jaar een omzet geboekt van 529 miljoen mark en heeft 2100 mensen in dienst. Ook Nederlandse beleggers dupe 'vooroorlogse' zwendel GENÈVE In Zwitserland is opnieuw een internationale zwendel met beleggingen aan het licht gekomen. Bijna dui zend beleggers, vooral uit Ne derland, West-Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië, zijn daarbij het schip ingegaan voor in totaal 35 miljoen dol lar. De beleggers vertrouwden hun geld toe aan de maat schappij Royco Marketing SA, die gevestigd is in Groot-Brit- tannië en een 'verkoopkan toor' heeft in Genève. De cen trale figuur in de zwendel is een Brit die luistert naar de naam Barlow. Hij is momen teel voortvluchtig. Royco bood haar cliënten drie beleggings mogelijkheden aan: een con ventionele, een beleggings vorm met wat hoger risico en een uiterst speculatieve. De maatschappij presenteerde daarbij over de periode .van begin 1987 tot oktober vorig jaar resultaten die rendemen ten lieten zien tussen 35 en 47 procent. Om de beleggers ver trouwen in te boezemen werd voorgegeven dat bij wijze van garantie Amerikaanse staatso bligaties waren gedeponeerd bij een advocatenkantoor in Zurich. In werkelijkheid ging het om in dollars luidende schatkistbiljetten van de Duit se Weimar-Republiek, die in 1933 plaats moest maken voor Hitiers Derde Rijk. Royco be weerde ook dat een Neder landse verzekeringsmaat schappij verliezen op bepaalde beleggingen zou dekken. De leider van het kantoor van Royco in Genève, de in Mexi co geboren Duitser Markus von Romberg, is gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Hij woont net over de Franse grens en werkte in Zwitserland zonder de daar voor benodigde vergunning. Von Romberg werd in 1982 in Luxemburg al tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens verduistering. iikUiUi VEEMARKT UTRECHT Prijzer slachtrunderen per kg geslacht ge wicht zonder nier en slotvet, inklusiel BTW (Volgens PVV): Aanvoer slacht runderen 621, waarvan mannelijk 56. Mannelijk 1e kwal. 7,75-8,60. Handel goed en prijzen iets hoger, mann. 2e kwal. 7,15-7,75, mann. 3e kwal. 6,65- 7,15. Handel goed en prijzen iets ho ger. Vrouwelijk 1e kwal. 7,40-8,00. Handel goed en prijzen prijshoudend. Vrouwelijk 2e kwal. 6,50-7,40, vrou welijk 3e kwal. 5,90-6,50 en worst kwaliteit 5,40-6,10. Handel goed en prijzen prijshoudend. Gebruiksrunderen per stuk inklusiel BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 209, waarvan graskalveren 15. Melk- en kalfkoeien 1e soort 2100-2550, 2e soort 1600-1950. Handel rustig en prijzen prijshoudend. Melkvaarzen 1e soort 1725-2175 en 2e soort 1250- 1600. Handel rustig en prijzen prijs houdend. Kalfvaarzen 1e soort 1925- 2650 en 2e soort 1350-1800. Handel rustig en prijzen prijshoudend. Guste koeien 1e soort 1825-2125 en 2e soort 1325-1825. Handel rustig en prijzen prijshoudend. Enterstieren 1625-2125. Handel rustig en prijzen prijshoudend. Pinken 1225-1525. Handel rustig en prijzen prijshou dend. Graskalveren 1075-1375. Han del rustig en prijzen prijshoudend. Nuchtere kalveren voor de mesterij, inklusief BTW: Aanvoer roodbont 215 Stierkalveren extra kwaliteit 950- 1000, 1e kwaliteit 850-925 en 2e kwa liteit 675-750. Handel matig en prij zen iets lager. Vaarskalveren extra kwaliteit 725-800, 1e kwaliteit 650- 700, 2e kwaliteit 500-600. Handel ma tig en prijzen iets lager. Aanvoer zwartbont 534. Stierkalveren extra kwaliteit 775-825, 1e kwaliteit 725- 750, 2e kwaliteit 500-550. Handel slecht en prijzen lager Vaarskalveren extra kwaliteit 575-625, 1e kwaliteit 475-525 en 2e kwaliteit 325-375. Handel slecht en prijzen lager. Aan voer vleesrassen 55 stuks. Prijzen: Vleesrassen 1e kwaliteit 875-950 en 2e kwaliteit 650-750. Handel matig en prijzen gelijk. Varkens per kg levend gewicht, inklu sief BTW: Aanvoer slachtvarkens 346. Slachtvarkens 3,20-3,30, zeugen ex tra kwaliteit 3,15-3,20, 1e kwaliteit 3,05-3,15 en 2e kwaliteit 2,95-3,05. Handel vlot en prijzen hoger. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Aan voer 2552, waarvan lammeren 2245. Slachtschapen 4,00-5,50. Handel re delijk en gelijk. Zulglammeren 7,00- 9,25. Handel stil en prijzen lager. Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Slachtschapen 125- 185. Handel redelijk en iets gelijk. Zuiglammeren 140-195. Handel rustig en prijzen gelijk. Gebruiksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Aanvoer 300 stuks. Weidelammeren 120-175. Han del rustig en prijzen gelijk. Aanvoer geiten en bokken 25. Geiten en bokken per stuk 25-65. Handel rustig en prijzen gelijk. Totale aan voer 5047 stuks. KAASMARKT GOUDA - Aanvoer 22 partijen, handel kalm. Eerste en extra kwaliteit 8,75-8,85. Zware en extra kwaliteit 9,80. EIERVEILING - Aanvoer 858.600 stuks, stemming vriendelijk. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 51- 52 gram wit 7,45 en bruin 7,30, 56-57 gram wit 7,95 en bruin 8,20, 61-62 gram wit 8,75 en bruin 9,30, 66-67 gram wit 10,35 en bruin 10,50. Halfjaarwinst Abemy gehalveerd SASSENHEIM Abemy. im- porteur van auto's (Mitsubishi, Hyundai en FSO), motoren en brommers (Harley-Davidson, Moto Guzzi, Benelli, Jawa en Malaguti) en tractoren (Shi- baura), heeft over de eerste zes maanden van dit jaar een net towinst geboekt van 5 mil joen, de helft van het resultaat van het eerste halfjaar van 1988. De omzet daalde van 268,1 miljoen tot 262 mil joen Op grond van vertrou wen in de toekomst heeft Abe my in de eerste helft van dit jaar 16 miljoen geïnvesteerd in nieuwe bedrijfspanden voor haar importeurs van FSO, Mitsubishi en Hyundai. Naar verwachting zal het winstni veau in het tweede halfjaar worden gehandhaafd. Over geheel 1988 boekte Abemy een nettowinst van 14 miljoen. Garnalenpellers in Polen dreigen met schadeclaim ZOUTKAMP Enkele hon- derden garnalenpellers in Po len zijn tijdelijk zonder werk komen te zitten, nu de aan voer vanuit Nederland door het slechte weer stil ligt. De Polen, die contractueel con stant werk is gegarandeerd, dreigen nu een schadeclaim in te dienen bij hun Nederlandse werkgevers. Volgens directeur Van der Ploeg van de garnalenleveran- cier Heiploeg uit Zoutkamp bedraagt de schade voor de Poolse pellers zeker tiendui zend gulden per dag. „In het contract staat dat wij de pel lers het hele jaar werk garan deren, behalve wanneer de weersomstandigheden de gar- nalenvangst niet toelaten", al dus Van der Ploeg. Het bedrijf maakt gebruik van (uitsteken de) Poolse pellers op verzoek van landbouwminister Braks. Van der Ploeg verwacht overi gens binnen enkele dagen weer garnalen te kunnen aan voeren. JOHN BLOCK LAAKT PRIJSDUMPING VAKANTIEVLUCHTEN w t BADHOEVEDORP De chartermaatschappij Air Holland verwacht eind oktober of begin novem ber een zeer succesvolle introductie op- de Amster damse Effectenbeurs te kunnen beleven. De groei van de omzet van deze onderneming is dusdanig hoopgevend dat dit optimisme alleszins gerechtvaardigd is, zo stelde president-directeur John Block gistermiddag tij dens de presentatie van het jaarverslag over 1988-1989. Voor het komende boekjaar verwacht1 Air Holland een om zetgroei van 30 procent te kunnen realiseren. De inkomsten over het afgelo pen jaar stegen met 35 procent tot 109 miljoen, wat resulteer de in een winst vóór belastin gen van bijna 14,5 miljoen gul den. Het rendement op de om zet bereikte een hoogte van 13 procent, het hoogste van de drie Nederlandse chartermaat schappijen. Bij de introductie op de beurs, die zal worden- uitgevoerd door de Amro-bank (eerder zeer succesvol bij DAF en DSM) zou een aandeel Air Holland op dit moment theore tisch ruim 180 gulden waard zijn. Het is de bedoeling dat het gehele aandelenkapitaal in één keer wordt doorgeplaatst. Op dit moment is 26 procent van de aandelen in handen van het Falcon Administratie kantoor; Transol TVI bezit 23 procent, de Nederlandse Parti cipatie Maatschappij 15 pro cent, terwijl particulieren en enkele banken de rest in han den hebben. Block verweet gisteren Mar tinair, Transavia en een aantal touroperators prijsdumping op het gebied van vakantievlie greizen. Naar het oordeel van Air Holland komen daardoor, èn door het fenomeen van de last-minute-boekingen, de om zetten en winsten van de be trokken maatschappijen ge heel onnodig onder druk te staan. Onder meer door de huidige en nog te verwachten risico's en overcapaciteit op het gebied van vliegvakanties heeft Air Holland besloten haar risico's verder te spreiden en een aantal van haar vlieg tuigen in te zetten op.intercon tinentale bestemmingen als Mombasa, Kenya, Cancün in Mexico en het vakantie-eiland Phuket in Thailand. De vluch ten zullen onder eigen vlag, voor een deel onder Kenyaan- se vlag en deels in samenwer king met de Deense maat schappij Sterling Airways worden uitgevoerd. Wat betreft de vliegvakanties President-directeur John Block licht in opperbeste stemming het gunstige jaarverslag toe van Air Holland in Badhoevedorp. foto: ANP verwacht Air Holland dit jaar een stagnatie in de groei op de bekende bestemmingen in Spanje, Portugal en Grieken land. Voor de komende jaren voorziet zij dat de Nederlandse toeristen in toenemende mate naar verre, onbestemde oor den zullen willen vliegen. HENDRI BELTMAN AMSTERDAM Necker mann Reizen wil de komende jaren steeds meer doordringen in alle sectoren van de reis branche. De reisorganisatie ziet integratie als de belang rijkste ontwikkeling in de reis wereld de komende jaren. Een eerste stap is kort geleden gezet door de aankoop van 25 procent van de aandelen van de Duitse chartermaatschappij Nürnberger Flugdienst (NFD). Neckermann heeft hiermee - een positie in alle segmenten (accommodatie, vervoer, tour operator en distributie) van het totaal produkt ingenomen, zei directeur René Klawer gis teren bij de presentatie van de nieuwe eigen winterprogram- ma's. In Nederland wil Neckermann met name in zee" met Air Hol land. Deze luchtvaartmaat schappij kan zich al sinds de oprichting in 1985 verheugen in de steun van Neckermann. De voorkeur voor deze zelf standige maatschappij komt voort uit het belang dat Nec kermann hecht aan concur rentie in het vliegverkeer. Het betekent echter niet dat de goede relatie met de andere chartermaatschappijen (Mar tinair en Transavia) aangetast wordt, aldus Klawer. Klawer voorspelt dat in Euro pa in de toekomst tien a twaalf mega-touroperators (waaron der Neckermann) ongeveer driekwart van de markt van 50 miljoen vakantiegangers zullen innemen. Daarnaast blijft er ruimte voor echt ge specialiseerde reisondernemin gen. Het komend seizoen verwacht Neckermann een marktstij- ging in wintersportvakanties van 2,5 procent en in winter zonvakanties van 5 procent (inclusief verre bestemmin gen). De reisorganisator ver wacht dat de groei van Nec kermann, onder meer door het „agressieve prijsaanbod", zo'n vijf procent boven de markt- stijging zal liggen. Westerse reclame op Russische tv BIRMINGHAM Een Brits reclamebureau heeft in de Sovjetunie een contract afge sloten voor de uitzending van westerse reclamefilmpjes (210.000 gulden per minuut) op de Russische televisie. De re clames worden uitgezonden in een popprogramma op zater dagavond, wanneer 150 mil joen Russen aan de buis zitten gekluisterd, zo heeft Small Room Media bekendgemaakt. Het is de eerste keer dat wes terse reclamefilmpjes in de Sovjetunie worden uitgezon den op een structurele basis. Pepsi Cola was vorig jaar het eerste westerse bedrijf dat zendtijd voor reclame kocht op de Russische televisie. Beperkingen in Bolivia Het is dringen bij dit bankkantoor in La Paz. Bolivianen mogen na komend weekeinde, wanneer de nieuwe economische maatregelen van kracht worden, niet meer dan 500 dollar opnemen. foto: ar Plessey slaat nieuw bod af LONDEN De elektronica concerns General Electric Company en Siemens hebben gisteren tevergeefs een nieuw bod uitgebracht op Plessey, de Britse producent van defensie technologie en elektronica. Het Britse en het Westduitse concern boden nu 270 pence (9,31 gulden) per aandeel Ples sey. Daarmee werd het bedrijf, dat het bod 'beledigd' afsloeg, gewaardeerd op ongeveer 2,13 miljard pond (bijna zeven mil jard gulden). In november bo den Siemens en GEC 215 pen ce per aandeel ofwel 1,7 mil jard pond (bijna zeven miljard gulden). In beurskringen is vernomen dat GEC en Sie mens hun belang in Plessey gisteren hebben vergroot tot 25 procent. Siemens wil verder de activiteiten op het gebied van zonne-energie van de Amerikaanse oliemaatschappij Atlantic Richfield (Arco) over nemen. Een principe-akkoord is al bereikt. AMSTERDAM Compu tercriminaliteit is een van de snelst groeiende specia lismen op misdaadgebied. Vooral de toename van elektronische netwerken heeft het risico op mis bruik van gevoelige infor matie drastisch vergroot. De schade door inbraak loopt waarschijnlijk in de honderden miljoenen per jaar. De internationale computer kraakmanifestatie (Galactic Hacker Party) die van afgelo pen woensdag tot en met van daag in Amsterdam is gehou den. heeft bij de vele bezoe kers de indruk bevestigd dat geen enkel computerbestand echt veilig is voor indringers. Vanuit Paradiso braken de deskundigen in bij informatie systemen over de hele wereld. Ook met computers van onder meer de Russische PTT wer den interessante contacten ge legd. Hackers (krakers) leven al in een grenzenloos tijdperk. Topgast deze dagen was John Draper (48), de Amerikaanse computerkraker van het eerste uur, die tegenwoordig braaf zijn werk doet als software en gineer. Hij heeft diverse keren in de gevangenis gezeten we gens 'phone phreaking'. Hij kreeg zijn eerste grote bekend heid doordat hij met een zoge naamd Captain Crunch-fluitje telefoonpiepjes nadeed en zo gratis kon bellen. Daarna infil treerde hij in het telefoonnet via elektronische blue boxes, die hij zelf bouwde. Tegen woordig heb je heel dure appa ratuur nodig om gratis te bel len, maar Draper 'hackt' niet meer mee. De straffen in de VS zijn beduidend aange scherpt. John Draper vertelde wat tegenwoordig in Amerika erg in is. Door via een scanner telefoongesprekken af te luis teren kom je altijd wel een keer iemands creditcardnum mer of telefoonkaartnummer te weten, wat je vervolgens kraakt zodat je gratis kunt bel len. Gisteren sprak communicatie wetenschapper prof. dr. Ha melink via een computer in Nairobi met de Paradiso-be- zoekers, onder wie ook enkele nieuwsgierige rechercheurs. Er waren tevens vrouwelijke sprekers, die lieten weten dat vrouwen niet slechter hoeven- te zijn dan mannen op het ge bied van 'hacken' maar dat hun interesse daar niet zo naar uitgaat. Tolerantie Hackers, de vrijbuiters van dit informatietijdperk, zijn een paar jaar lang - althans in de openbaarheid - met toegeeflij ke tolerantie benaderd. Ze zouden nuttig zijn omdat ze gaten in de beveiliging aanto nen. Vaak is een gelukte in braak de enige manier om een systeembeheerder ervan te doen doordringen dat onbe voegden zijn troetelkindje ille gaal binnen kunnen. Het ministerie van justitie heeft inmiddels een convenant afgesloten met de werkgevers. Tot november van dit jaar zal justitie desgewenst afzien van vervolging wanneer bedrijven gevallen van computercrimi naliteit aangeven. Justitie tast tot nu toe in het duister over aard en omvang van de mis daadbranche omdat bedrijven er weinig voor voelen als slachtoffer in de publiciteit te komen. Computerleverancier IBM en de bank NMB zijn sa men een onderzoek gestart naar de beveiliging van net werken. In de vakbladen is het onderwerp niet meer uit de kolommen weg te slaan. Cijfercombinaties die moeten worden ingetikt, handteke ningcontrole en andere techni sche hoogstandjes moeten in dringers bij de poort van een computersysteem tegenhou den. Nederland gaf in totaal aan automatisering vorig jaar bijna 16 miljard gulden uit. Een toe name met 9,5 procent ten op zichte van 1987. Van klein tot groot, elke organisatie stapt vroeg of laat over op de com-' puter. Volgens een schatting van de Rabo-bank beschikt in 1990 vier op de tien onderne mingen in het midden- en kleinbedrijt over een compu ter. De behoefte en mogelijk heden voor uitwisseling van gegevens nemen daardoor al leen maar toe. Inmiddels gaat de informatiestroom zover als het telefoonnet van de PTT kan dragen. Via Datanet I, het PTT-kanaal voor elektronisch transport van spraak en gege vens, vliegen dagelijks miljoe nen bits door het land en ver daarbuiten. Half miljard De leveranciers van beveili gingsapparatuur gaan een gou den tijd tegemoet. Als maar een paar procent van de jaar lijkse uitgaven in Nederland aan automatisering wordt be steed aan beveiliging, gaat het toch gauw om een markt van zeker een half miljard gulden. Een van de bedrijven die op deze veelbelovende markt opereren is het Belgische Cryptech, dat een Nederlandse vestiging heeft in Gouda. Bij Cryptech verwacht men dat de beveiligingsmarkt pas over twee tot drie jaar openbreekt. Encryptie, een moeilijk woord voor codering, de specialiteit van Cryptech, is een van de mogelijkheden om gegevens die door netwerken suizen, on herkenbaar te maken voor on bevoegden. Het door het ministerie van binnenlandse zaken ingestelde projectbureau dat verantwoor delijk is voor de automatise ring van de gemeentelijke be volkingsadministratie, is onder andere met Cryptech in ge sprek over beveiliging. De kosten van encryptie zijn hoog. Sinds januari draait het netwerk op kleine schaal proef. De geautomatiseerde be volkingsadministraties van veertien gemeenten zijn aan gesloten op een elektronische postbus. Dat betekent dat de gegevens van 830.000 personen volgens strakke privacy be schermende regels onderling uitwisselbaar zijn. Straks geldt dat voor de gegevens van alle Nederlandse burgers. Het mi nisterie is verantwoordelijk voor de beveiliging van het elektronisch dataverkeer tus sen de gemeenten. Daarvoor bestaat een dik pak van voor schriften die moeten worden nageleefd. Voor de beveiliging bij de gemeenten zijn wel aan bevelingen, maar op de nale ving daarvan staan geen sanc ties. De VNG, de vereniging van Nederlandse gemeenten heeft de zelfstandigheid van de gemeenten bij het ministe rie afgedwongen. Daarmee zijn de gemeenten de grootste risicofactor geworden. Bij de grotere gemeenten bestaat een traditie met automatisering. Maar het projectbureau is be zorgd over de kleine gemeen ten met minder dan 5000 in woners waar de bevolkings ambtenaar nu nog met de doos persoonskaarten achter op de fiets naar huis rijdt. Noteringen van vrijdag 4 augustus 1989 (tot 10:45 uur) dividend ove 88 4.70k 88 1.60 88/3.50 88 4.— 88 1.80 88 ƒ3.40 88/89 /2.- 87/88 1.60 88 2.20 spl. 4:1 88/7.10 88 0 78 4.40+5% sta 88 1.- 88 ƒ4.29 88 3.20 ho dd 108.903/8 133.30 3/8 157.3027/4 46603/8 163.30 28/6 59.20 3/1 94.603/8 158.303/8 160.50 21/6 74.40 19/4 74.502/8 61.00 5/6 261.50 20/7 142.502/6 80.30 4/8 50.00 16/3 40.903/1 154.00 5/4 122.004/7 128.00 26/6 105.00 15/6 84.00 18/4 54.704/8 61.5012/6 144.604/8 70.303/8 270.50 1/8 91.50 7/6 108.0019/4 331.003/4 151.80 26/6 43.20 27/7 110.201/8 165.70 23/5 109.304/8 62.30 20/7 38.30 21/6 152.601/8 111.50 12/6 51.105/5 95003/8 53.301/8 la dd 89.90 27/2 89.203/1 140 30 10/7 40.20 26/5 15630 3/1 46.50 19/5 75.00 18/5 132.5021/3 115.00 2/1 57.102/1 61.50 20/3 53.3018/7 210.20 2/1 115 60 6/2 62.20 2/3 28.30 2/1 32.20 18/7 110.80 24/5 72.301/2 80.50 3/1 77.0011/1 67.00 20/3 41.60 20/1 45.70 11/1 113.90 3/1 58.00 17/5 188.00 2/1 52.70 6/1 78.002/1 277.00 2/1 103.7011/1 34.102/1 97.102/1 156.402/1 92.402/1 60.30 31/5 25.80 2/1 117.403/1 86.50 13/2 34.50 1/2 76.80 27/2 36.172/1 108.90 132.60 146.00 108.70 132.60 146.10 134.70 113.40 119.60 102.00 142.20 68.80+ 267.50 135.00 113.40 119.50 102.00 134.80 42.30- 109.80 159.20 108.70 305.00 134.60 42.30+ 110.10 159.40 109.30 108.80 133.20 14600 93.30+ 156.00 129.50 113.50 119.50 102.00 308 00B 134.00 42.30+ 110.20 159.40 109.30 15140 151.90 Nott-kluw c 51.40 Slotkoers donderdag 3 augustus 1989 aalberts act holde begemann belindo c berkei 143.00 143,50 135.00 134.00 373.00 373.50 btyd will c 23.20 23.40 bobel 8.30 8.40 boer druk 427.00 427.00 boer wink c 57.00 57.00 bredero c 22.50 ONG breevast 26.50 ONG breevast c 24.50 ONG burg heybr 2950.00 2950 00 calvè 988.00 988.00 calvé c 988.00 988.00 calve 6 pr 5500.00 5500 00 calve 6 pr c 5500.00 5500.00 center pa c chamotte ckk daimindo c cred lyonn 72.50 72.30 10.60 10.60 24.30 23.80 80.80 80.20 113.50 114.50 dessêaux 243.00 244.50 dordt 10 pr 256.60 257.30 dorp groep 52.50 52.00 econosto 265.50 265.00 134.00 134.00 enral-non c enks hold c 56.00 56.00 402.00 402.00 76.00 75.50 124.00 124.00 gamma hold 84 50 84.50 gamma h 5 pr 5.80 5.80 getronics 27.70 27.40 geveke 44.50 44.50 giessen 300.00 305.00 398.00 397.00 107.80 106.50 148.50 148.00 189.00 189.00 100.50 102.00 119.20 119 00 185.00 18500 745.00 745.00 64.00S 31.00 '32.50 233.00 234.00 560.00 560.00 48.50 48.20 1380.00 1380.00 79 80 80.00 76.70 76.60 363.00 363.00 225.00 224.00 58.30 57.50 85,30 85.00 55.00 55 40 695.00 675 00 79.20 79.50 7.10 7.10 mulder bosk multihouse naeff nagron c nal.inv.bnk nbm-amstel 2950.00H 2950 OOH 19 10 20.00 1205.00' 1205.00 156500. 156500. 15620.0 15650.0 16800.0 16800 0 33.50 33.70 80.00 79.50 10.80 10.80 438.00 438 00 250.00 51.30 51.30 574.00 574.50 20.50 20.80 355.50 356.00 10850.0K 10850 0K 384.00 38400 933.00 935 00 40.50 40.50 pirelll tyr polynorm c sarakreek schev.-ems schuitema schutlersv slaal bank i slad roti c telegraal c unil.7 pre unil.6 pr unil.4 pr v.trans.hyp. vosk stev c vredest c 68.50 68.80 73.10 73.50 199.00 198 00 16.20 16 20 78.00 78.90 795.00 790.00 75.00 75.00 52.20 51.70 117.50 117.50 156.00 156.00 51.50X 51.50 74.90 74.50 60 00 59.50 60 00 59 50 1.52B ONG 70.20 72.50 115.00 114.00 30.30 30.25! 1.35 ONG 1475.00 1475.00' 155.00 153.30 42.20 42.20 12460 126.00 26.00 27.20 156.00 158.00 460.00 456.00 303.00 303.00 56.50 5500- 153.00 152.00 123.50 126.00 153.50 152.00 1150.00 112.20 112.20 103.50 102.50 63.00 63.00 17.00 18.05 340.00 335.00 21.50 21.50 695.00L 67.70 67.50 63.50 64.50 50.20 50.50 19.10 19.00 67.80 70.20 189.00 189.00 29.60 29.60 62.00 62.00 207.00 205.00 48.80 48.50 45.50 46.00 Amer.dollar Brits pond Can. dollar Duitse mark Iers pond Austr dollar Ital. lire. Belg. frank 2,15 Franse tr. 3,57 Zwits. Ir 1,84 Zweedse kr. 114,50 Noorse kr. 3,12 Deense kr. 1,66 Oost.schill. 155,25 Spaanse pes. 16,40 Griekse dr. 5,52 Finse mark GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 24600 - 25100 24800 - 25300 onbewerkt 315 - 385 315 - 385 bewerkt 26700 26900 bewerkt 430 430 50 1/4 501/4 68 1/2 681/4 22 3/4 225/8 47 1/8 47 52 3/4 527/8 72 7/8 717/8 15 3/4 161/8 54 3/8 541/4 68 1/2 691/4 58 1/4 59 Borsumij en HBG in trek AMSTERDAM De beurs was gisteren met een gematig de omzet van in totaal 1,4 miljard licht verdeeld. Het hoge niveau van de voorgaan de dagen kon niet behouden worden en er was sprake van een lichte reactie. Vast in de markt lagen Borsumij, Océ- Van der Grinten en HBG, ter wijl daarentegen DSM en Pak hoed moesten inleveren. Akzo reageerde op de fraaie halfjaarcijfers aanvankelijk goed met een winst die in de ochtenduren opliep tot ruim f 2, maar later volgden wins tnemingen en het slot van 146 lag nog maar zes dubbel tjes boven het voorgaande slot. Veel verschuivingen bij de hoofdfondsen bleven tot min der dan een gulden beperkt. Aan de goede kant zat het handelshuis Borsumij-'Wehry met een avance van ƒ3,50 op 127,50. Océ-Van der Grinten voegde 4 aan de oude koers toe op ƒ305 en Bols moest ƒ2 inleveren op 156. Fokker was 1,20 in reactie op 47,30. Op de lokale markt reageerde bouwer HBG vertraagd op de grote en belangrijke overne ming van een Britse collega. De Rijswijkse aannemer rukte 13 op tot 225. Op de optiebeurs waren de op ties op de EOE-aandelenindex favoriet. In deze categorie werd een omzet van 6000 con tracten geregistreerd, welke grotendeels tot stand kwam in calls. In totaal werden gisteren op de EOE 45.000 contracten verhandeld.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6