Mistral maakt van kleine brand in korte tijd ontembare vuurzee Jan en alleman loert mee" Alle gifvaten van Oostzee geborgen BINNENLAND £eidóc(Sou/uwt VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1989 PAGINA 4 Rookverbod in bus Intratours ROTTERDAM In alle wintersport bussen van reisorganisatie De Jong Intratours geldt vanaf het komend seizoen een rookverbod. Ook de chauffeurs mogen in de bus niet meer roken. Directeur H. de Jong kondigde gisteren in Rotterdam aan dat ook in de pendelbussen naar de zon volgend iaar zomer een rookverbod zal gelden. 'De reisorganisatie is de eerste die deze "maatregel invoert. Reden hiervoor is het grote aantal klachten dat De Jong afgelopen winter kreeg van reizigers die zich ergeren aan het roken. De Jong houdt er rekening mee dat het rookverbod fervente rokers zal'doen besluiten om niet bij hem te boeken. PPR stelt vragen over gebruik van stopkogel DEN HAAG PPR-kamerlid Lankhorst heeft gisteren in schriftlijke vragen aan mi nister Korthals Altes van justitie gesteld dat de Bijzondere Bijstandseenheid die op 22 juni werd ingezet bij de beëindiging van een gijze ling bij Arnhem, geen deelmantelmunitie (stopkogel) had mogen gebruiken. Bij die ac tie kwam luchtmachtkolonel Van de Kieft door een kogel van een scherpschutter om het leven. Uit onderzoek door de rijksrecher che is gebleken dat er geen toestemming voor de inzet van de BBE was gegeven. Volgens Lankhorst ontbrak daardoor ook de toestem ming voor het gebruik van de stopkogel, dat op grond van artikel 5 van de Wapenbeschik king Rijkspolitie noodzakelijk is. Het kamer lid wil van de minister weten welke conclu sie hij aan deze trieste gang van zaken ver bindt. Steun van Bukman voor Etiopië DEN HAAG Minister Buk man (ontwikkelingssamenwer king) heeft gisteren voor 10,5 miljoen gulden voedselhulp beschikbaar gesteld aan Etio pië. Met dit geld wordt een hulpprogramma opgezet dat bestaat uit voedseldistributie ter plekke en steun voor her stel van de voedsellandbouw, zodat het land niet permanent afhankelijk wordt van voed selhulp. Ondanks de verbeter de voedselsituatie ten opzichte van vorige jaren, dreigt vooral in de noordelijke provincies door de aanhoudende droogte voedseltekort voor twee mil joen Geen acties Franse luchtverkeersleiding SCHIPHOL Het komende weekeinde hoeven luchtvaartmaatschappijen en de vele duizenden vakantiegangers nief be vreesd te zijn voor extra vertragingen als gevolg van acties bij de Franse luchtver keersbeveiliging. Wel zal door de grote drukte vertraging niet te vermijden zijn. Volgens de woordvoerder A. Bonne van de vakbond Europese Beambten, waar de Eurocontrol-verkeersleiders bij zijn aangesloten, zullen in alle Franse centra de normale personeelsbezettingen aan wezig zijn. Vorig weekeinde liepen de vertragingen in het Europese luchtver keer soms fors op als gevolg van acties van technici van de Franse luchtver keersbeveiliging. Branden jagen toeristen weg PARIJS De bosbranden van de afgelopen dagen in Zuid-Frankrijk hebben veel toeristen ertoe gebracht hun vakantie in het gebied af te zeggen. Intussen zijn alle vuurhaarden onder controle gebracht, mede doordat de harde wind is gaan liggen. Gisteravond was er welis waar weer groot alarm na bij Bornes-les-Mimosa. Maar de brandweer had het vuur snel in bedwang. De gendar merie heeft bij Marseille drie mannen aangehouden eerder deze week brandende matrassen op een vuilstort hadden gegooid. De vonken regen die oversprong zette tientallen hectares kreupel hout in vlam. Een ander vuur werd moedwillig aan gestoken door een afgekeur de en daarom gefrustreerde ex-brandweerman uit de Al pen. Ook hij is gearresteerd. Een veel voorkomend beeld deze zomer in Zuid-Frankrijk: brandweerlieden vechtend tegen de vlammen. Voorlopig lijkt de strijd in het voordeel van de brandweer beslecht. foto: ap DEN HAAG/TOULON Van kilometers afstand is de prikkelende lucht te ruiken. Weg zijn de geu ren van lavendel, van bloemen, van zonne brandolie en van de zee. Dichter bij Bormes-les- Mimosas, lsngs de Route Nationale 98, de weg van Toulon naar St. Tropez, wordt die prikkelende lucht een steeds doordrin gender stank van ver koold hout. Dan, opeens, zijn de bomen en het kreupelhout links en rechts van de weg ver dwenen. Wat rest zijn troosteloze stronken. En een zwartgeblakerd bord je met het verzoek „Piété pour la forêt". Zuid-Frankrijk, met name de departementen Var, Provence, Alpes Maritimes en Cöte d'A- zur, wordt deze zomer geteis terd door bosbranden. De af gelopen dagen waren de omge ving van Toulon en Corsica aan de beurt. Eerder deze week werden buitenwijken van Marseille door een vuur zee bedreigd. Morgen kan er brand uitbreken bij St. Tropez, bij Cannes of bij Menton. De bewoners van deze streken zijn er inmiddels aan gewend dat het vuur in de hete zomer maanden toeslaat. Jaarlijks gaat gemiddeld bij tweedui zend branden 35.000 hectare bos in vlammen op. Erg druk lijken ze zich er daarom niet om te maken. Behalve wan neer, zoals deze week het ge val was, de Mistral de kop op steekt. De wind, die met snelheden tot boven de honderd kilome ter per uur vanaf Lyon door het dal van de Rhöne raast, maakt van het kleinste brand je in korte tijd een ontembare vlammenzee, die boerderijen, villa's, campings en duizenden hectaren bos verslindt. De zomer van 1989 dreigt zo een van de meest catastrofale te worden. Een echt rampjaar was 1976, toen in Zuid-Frank rijk meer dan tachtigduizend hectare bos is afgebrand. Al leen de eerste helft van deze week brandde al vijfentwin tigduizend hectare bos af; de helft van wat dit jaar in heel Frankrijk verloren is gegaan. En dan is het pas begin augus tus, de maand waarin de Fran sen massaal op vakantie gaan, bij voorkeur langs de bedreig de kusten van de Middellandse Zee. De brandweerlieden langs de zuidkust houden hun hart daarom vast. Immers, bijna tachtig procent van de bos branden wordt door de mens veroorzaakt. In zo'n veertien procent gaat het om opzettelij ke brandstichting in opdracht van projectontwikkelaars. De rest is het gevolg van pure on achtzaamheid: weggeworpen brandende sigarettepeuken, uit de hand gelopen kamp vuurtjes en wegspringende vonken van barbecues. Juist in de bossen langs de Franse zuidkust kan een vonkje genoeg zijn. De vegeta tie daar is bijzonder kwets baar; iets waaraan de mens maar weinig kan veranderen. Wie er ooit in de zomermaan den is geweest, weet dat alleen de hitte al verschroeiend kan zijn. Zodra de Mistral „soufflé" (blaast), is het buiten in de zon en in de wind, zelfs ronduit onprettig. De regen valt in Zuid-Frank rijk in het brandtechnisch ge zien verkeerde jaargetijde, de herfst. Als daar nog eens een strenge winter overheen komt waardoor boompjes en struiken doodvriezen vor men de bossen reeds in de loop van het vroege voorjaar een hapklare brok voor de vlam men. De eigenlijke brandhaard is overigens niet de boom, maar het droge kreupelhout eron der. Het vuur zoekt zich hier razendsnel een weg door. Maar als de bomen eenmaal vlam hebben gevat, branden ze ook als een fakkel. De on toegankelijkheid van het ge bied (bergachtig) maakt de be strijding van het vuur extra moeilijk. Kapp< >en Een van de eenvoudige me thoden' om bosbranden bij voorbaat minder kans te ge ven is het kappen van het kreupelhout. Dat is echter een dure grap die geen enkele zin heeft als je buurman niet mee doet. Anders slaat een brandje Het planten van minder brandgevoelige bomen is een andere, duurdere Van dit huis in een buitenwijk van Marseille is weinig overgebleven. De bosbranden hebben tot nu toe aan weinig mensen het leven gekost, maar de materiële schade is enorm. foto: ap Brandgangen, die er nog nau welijks zijn, kunnen een vuur behoorlijk vertragen. Ze moeten dan wel enige honder den meters breed zijn, want gloeiende denneappels sprin- -gen enorm ver weg. Aangezien de mens het kli maat en de natuurlijke om standigheden gelukkig niet naar zijn hand kan zetten, is het zaak de hele zomer attent te blijven. Daarvoor is in het verleden de „Circosc" in het leven geroepen, een soort su per-brandwacht, die met be hulp van de modernste techni sche middelen de bossen langs de Franse zuidkust 24 uur per etmaal in de gaten houdt. Bij de kleinste rookwolk wordt alarm geslagen. Wanneer het een grote brand blijkt te zijn, worden militairen ingescha keld, die echter moeten wer ken met deels zeer gebrekkig materiaal. Tegen die combina tie van natuurlijke omstandig heden, langdurige droogte, de Mistral, slecht materiaal en pyromanen is ook een super- brandwacht volkomen mach teloos. Onnadenkend Delen van Zuid-Frankrijk zul len dus, zoals trouwens al eeu wen het geval is, 's zomers ten prooi vallen aan het vuur. Ook pyromanen zijn er altijd al ge weest. In de tijd van Napoleon had den de autoriteiten opdracht elke brandstichter te fussile- ren. Dat gebeurt nu gelukkig niet meer. Maar met de huidi ge lichte strafmaat vaak niet 'meer dan een boete is ook niet iedereen het eens. De branden richten immers elk jaar opnieuw voor miljoenen guldens schade aan en, nog veel belangrijker, kosten ook elk jaar mensenlevens. Maar dat is iets waar degenen die hun sigarettepeuk wegschie ten, de barbecue niet uitma ken, kampvuurtjes stoken of bewust het bos in brand ste ken kennelijk niet aan den ken. JOS TIMMERS SUSKE ENWISKE SAGARMATHA HAMBURG Alle lek geslagen vaten met het zwaargiftige epichloorhy- drine aan boord van het Nederlandse schip de Oostzee zijn gisteren ge borgen. De 129 vaten zijn opnieuw verpakt in her metisch afgesloten stalen containers die vandaag naar de giffabrikant, Dow Chemical, in het West- duitse Stade zijn overge bracht. Toen de Oostzee ruim twee weken geleden in een storm terecht kwam, ging de lading van onder meer vierduizend vaten gif aan het schui ven, waarna enkele vaten lek sloegen. Met zuurstofmaskers en spe ciale kleding aan hebben ar beiders van een Westduits gif bergingsbedrijf gisteren 88 rot tende gifvaten geborgen, die op een wagon stonden in Seel- ze bij Hannover. Elk vat met ongeveer tweehonderd liter chloorpyrifos, een pesticide, is met een kraan in een ander, nieuw vat getild en vervolgens luchtdicht afgesloten. De va ten zijn daarna in een schone wagon gezet. De operatie kost enkele tienduizenden marken. De Nederlandse expediteur heeft gezegd bereid te zijn voor de kosten op te draaien. Het gif, dat uit India komt, is via Rotterdam op weg naar de Sovjetunie. Willem-Alexander vliegt graag, zoals ook zijn grootvader Bernhard. foto: anp DEN HAAG Prins Wil lem-Alexander is verliefd, en dat zullen we weten ook. Sinds het gezagheb bende weekblad Privé in februari onthulde dat Willem-Alexanders amou reuze oog was gevallen op de 23-jarige studente Yo- lande Adriaansens, zijn de speculaties over onze toe komstige koningin niet van de lucht. Deze „blon de, spontane flapuit" van niet-adellijke afkomst is nu al twee keer met de hele koninklijke familie op vakantie geweest. Dat zit dus wel goed. De des kundige inschatting van Privé's Henk van der Meyden luidt zelfs dat „onze" toekomstige ko ningsvrouw al met kerst dit jaar een verlovingsring zal dragen „Reëel en terughoudend" noemt een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) de berichtgeving in Ne derlandse media over het lief desleven van de Oranjes. In vergelijking met het buiten land, waar fotografen van de „yellow press" zich niet scha men voor wekenlange ver stoppartijen in bosjes om een geheime liefde op de gevoelige plaat vast te leggen, heeft de RVD gelijk. Toch koestert ook het Nederlandse volk een bui tengewone interesse voor mo derne sprookjes rond leden van het koningshuis. Vooral kroonprinsen en -prinsessen mochten zich de afgelopen de cennia verheugen in de war me belangstelling van Neer- lands paparazzi. Zo zal konin gin Beatrix zich de onthullen de, „wereldschokkende" foto van haar, hand-in-hand met een toen nog onbekende Claus, nog levendig kunnen herinne- Erg veel recht op een privéle- ven lijken de Oranjetelgen niet te hebben. Dat Willem- Alexander het op school niet al te best doet, dat hij zijn vliegbrevet heeft gehaald, dat hij eens uit de boch( vliegt met de auto, de ziekte van Claus; voor wie de vakbladen bij houdt is het allemaal oud nieuws. Maar zodra de kroon prins zijn oog op de andere sekse laat vallen, komt de in teresse niet meer enkel van de „gewone burgerman". De keu ze van een eventuele huwe lijkspartner kan immers ge volgen hebben voor onze con stitutionele monarchie. Dus moet de Tweede Kamer haar goedkeuring geven aan een huwelijk. Dus dient de kandi date eerst gescreend te worden door de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVQ). Het recht op een aardige partner kent zo zijn beperkingen als je kroon prins bent en nog koning wilt worden ook. Staatsbelang Volgens prof.dr. N. Kramer, werkzaam in de vakgroep Parlementaire Geschiedenis aan de universiteit van Lei den, zou een „onjuiste" part nerkeuze van een Oranje kun nen indruisen tegen het staats belang. „Jan en alleman loert daarom mee. De kroon zou in opspraak kunnen komen door een partner te kiezen uit een land waarmee Nederland op niet al te beste voet staat. Toen Irene met de Spaanse Carel Hugo trouwde, en hij aspira ties voor het Spaanse koning schap koesterde, werd dat hu welijk voor Nederland een po litieke aangelegenheid. Het parlement dient borg te staan voor de politieke neutraliteit van het Nederlandse konings huis en kon dat in dit geval niet garanderen. Irene's recht op troonopvolging verviel door de keuze van haar partner". Kramer herinnert zich een sterk staaltje van bemoeienis LIEFDESPERIKELEN WILLEM ALEXANDER HOUDEN VELEN BEZIG met de partnerkeuze van een Oranje: „Hethuwelijk van Beatrix met de Duitser Claus deed veel stof opwaaien. PvdA-kamerlid Sake van der Ploeg wist niet welk standpunt hij moest innemen. Uiteinde lijk is hij zelfs persoonlijk bij geliefden. „Het sprookjesachtig de aanstaande bruidegom op bezoek geweest om kennis te maken. Toen pas werd zijn twijfel aan de juistheid van Beatrix' beslissing weggeno men". Van der Ploeg werd la ter overigens voor korte tijd voorzitter van het comité „Hu welijksgeschenk Prinses Bea- Overigens is het de vraag of het moment voor dergelijke staatsrechtelijke bespiegelin gen al daar is. „Zodra de rela tie van Willem-Alexander met Yolande Adriaansens serieuze vormen gaat aannemen, zullen wij dat mededelen", zegt de RVD al maandenlang. En on danks alle enthousiaste berich ten en vermeende onthullin gen wijst nog weinig op een huwelijk tussen de twee. Vorig iaar nog berichtten de roddel bladen over een aanstaand hu welijk van de kroonprins met Paulette Schroder, dochter van de Martinair-directeur. Paulette was Immers baldame geweest van de kroonprins op het Twee-generatiesfeest op Huis Ten Bosch, ze waren sa men in het geniep op een zeil- weekend in Friesland geweest en „volgens insiders" zou een vakantie naar Aruba vol gen Het Algemeen Dagblad dacht deze week de zekerheid van een serieuze relatie tussen Willem-Alexander en Yolande aan te tonen met onthullende beelden van een reisje naar Tanzania waarbij de jongeda me aanwezig was. Vol trots werden de foto's gepubliceerd. En inderdaad, het afgebeelde meisje vertoonde uiterlijk het zelfde Yvonne van Gennip-ge- halte dat Yolande Adriaansens bezit, en waarvoor de kroon prins zich al eerder niet onge voelig toonde. Helaas moest het blad een dag later, op last van de RVD, erkennen dat het hier ging om heel iemand an ders: de dochter van de Tanza- niaanse minister Leaky, die de prins een rondleiding door het land gaf. „Betrouwbare bron" Volgens Fred van Dongen, plaatsvervangend chef nieuwsdienst van het Alge meen Dagblad, werd tot de reis achter Willem-Alexander aan besloten na „een tip uit betrouwbare bron". „Wij con stateerden dat het meisje wel Yolande moest zijn, omdat ze er zo op leek. Zondagavond lichtten we de RVD in over onze plannen tot publikatie. Het werd ons noch aanbevo len, noch ontraden dat te doen". De RVD verklaart ech ter desgevraagd vooraf hele maal geen contact met het AD te hebben gehad. Op de vraag wat eigenlijk de nieuwswaarde is van onthul lende foto's over een simpele verliefdheid, wil Van Dongen niet ingaan. Dat een konink lijk huwelijk de gemoederen danig bezighoudt, is in de af gelopen jaren echter wel ge bleken. De keuze van prinses Margriet voor de „burgerman" Pieter van Vollenhoven maak te veel los. En uit een enquête van de Telegraaf bleek on langs nog hoezeer „wij Neder landers" hechten aan de adel lijke afkomst van koninklijke Tijdens een luchtrally maakte Yolande Adriaansens onlangs op Texel kennis met andere leden van de koninklijke familie, onder wie prins Bernhard. foto: anp karakter van een vorstenhuis gaat verloren als er een ge woon meisje op de troon komt. Zo iemand kan toch nooit de vergelijking met een prinses Diana van Engeland door staan? En moeten we haar dan aanspreken met Koninklijke Hoogheid? Ik zou het niet over mijn lippen kunnen krijgen. De adel, dat is toch een ander slag", schreef „een bezorgde lezeres". De vermeende affaire tussen Willem-Alexander en de 23-ja- rige studente Yolande Adri aansens heeft inmiddels de aandacht gehad van vrijwel de gehele Nederlandse pers. Zelfs i de „serieuze" media laten niet na berichten, reportages en be schouwingen te publiceren j over het liefdesleven van de kroonprins. Wellicht voor het j eerst beschouwen zij het rod- i delblad Privé daarbij als be- trouwbare bron. Zo hebben de lezers kunnen vernemen dat Willem-Alexan der zijn grote liefde leerde kennen op een feestje van oud-KLM-directeur Orlandini. Yolande viel daar tussen avondjurken en smokings op i door haar „sportieve outfit", waardoor de studente in kwes tie zich overigens nogal „un- dressed" gevoeld zou hebben. En alsof Privé's Willem Smit er bij stond, schetst het blad de dialoog die bij de ontmoeting ontstond: „Hallo, ik ben Alex, mag ik weten hoe u heet?", j Met een blos op de wangen zei i de jongedame: „Ik ben Yolan de Adriaansens, Koninklijke Hoogheid, maar ik geloof dat ik me een tikkeltje heb vergist in het soort feest dat hier wordt gehouden, want ik ben er eigenlijk niet zo op ge kleed". „Oh, maar ik vind juist dat u zich zo leuk heeft ge- j kleed. Daarom viel u mij met- I een op. Iedereen in mijn om- geving is altijd zo zwaar opge doft en u gelukkig niet", moet de prins geantwoord hebben, waarna hij haar uitnodigde voor een studentenfeest in Leiden. Afkomst Over de afkomst van Yolande weet het blad nog te melden dat papa Adriaansens als ver- i koopdirecteur voor de Rotter damse Droogdok Maatschappij werkt, dat zij hartstikke goed is in hockey, golf en skiën, van kinderen houdt en woont in „een aftands, vervallen pandje in het hartje van een j Amsterdamse volksbuurt". Dat laatste is overigens niet juist meer. Vanwege haar relatie is de studente, op last van de BVD, verhuisd naar een ge heim adres. Om dezelfde re den is om haar ouderlijk huis in Blaricum een groot hek werk geplaatst. Volgens een aantal bladen een zoveelste te ken dat wijst op een aanstaand huwelijk. Hoe groot de consequenties van Willem-Alexanders keuze voor onze monarchie ook kun nen zijn, wij zullen over het serieuze karakter van zijn hui dige relatie vooralsnog beleefd moeten afwachten. Zelfs 'pers muskieten' kunnen aan de te rughoudende mededelingen van de RVD, dat is in het ver leden wel gebleken, weinig re levants toevoegen. Dat besef moet een hele geruststelling zijn voor Willem-Alexander, wiens relatie met vooral het fotograferende deel der jour nalisten toch al nooit optimaal was. In zijn drang naar priva cy verwierf hij, jaren geleden, op het bordes van Paleis Soest- dijk al faam met zijn uitroep: „Nederlandse pers, oprotten!". En toen de achtervolgingen van Privé-fotograaf Joop van Tellingen hem tijdens een re cente wintersportvakantie te veel werden, ging hij hem li chamelijk te lijf met de kreet: „Jullie lopen al 21 jaar mijn le ven te verzieken!". JEAN-PIERRE GEELEN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4