Hartchirurgen hebben tijd over „LUCHTBRUGGEN ZIJN ONZIN" Brinkman verbiedt donatie eicellen Waterbad verjaagt aardappel moeheid Haagse wegpiraat wordt morgen voorgeleid Politie schoot met standaardmunitie bij gijzelingsdrama BINNENLAND ZeidüaQowuvnt donderdag 3 augustus i989 pagina 3 Waterkamp scouts afgesloten Terwijl een passieve recreant foto's maakt vanaf zijn schip, wordt er aan de overkant van de Zuidpias in Roermond hard gewerkt. Scouts uit in totaal twintig landen sloten daar gisteren met een vlootschouw het achtste vierjaarlijkse Nationale Waterkamp van Scouting Nederland (Nawaka) af. FOTO: ANP UTRECHT De 27-jarige Utrecht. De man ramde in een nielde caravan. Volgens de po- telijk vooronderzoek tegen Haagse wegpiraat die dinsdag dollemansrit een groot aantal litie was de Hagenaar ernstig hem moet komen. De rechter een enorme ravage veroor- auto's. Er zijn inmiddels 22 overspannen. De man blijft in commissaris bepaalt dan ook zaakte op de wegen tussen schadegevallen bekend die va- elk geval tot morgen vastzit- of de Hagenaar voor een pe- Den Haag en Maarn, wordt riéren van een afgereden bui- ten. Dan beslist de rechter- riode van zes dagen in bewa- morgen voorgeleid voor de tenspiegel tot een totaal ver- commissaris of er een gerech- ring wordt gesteld, rechter-commissaris in Blikjes Blikjes langs de kant van een weg bij Weert, achtergelaten op de tocht naar het zuiden. Vakantiegangers die in snikhe te auto's hun dorst lesten, smeten daar na een onaange naam verpozen in een file de blikjes uit het raam. Zand ero ver, moeten zij hebben ge dacht. FOTO: ANP Niet-gekeurde telefoons uit winkels verwijderd AMSTERDAM Het ministerie van verkeer en waterstaat is gisteren voor de eerste keer opgetre den tegen twee winkels in Amsterdam die niet- goedgekeurde telefoons te koop aanboden. Bij de inval werden 125 toestellen van 120 verschillende typen in beslag genomen, waarop een blauwe goedkeuringssticker ontbrak. Opmerkelijk was dat de controleurs van de opsporingsdienst bij een van de bedrijven ook toestellen van de PTT in beslag namen. Dat waren oudere modellen, waarop geen sticker zat. Vorige week had een aantal bedrijven al een waarschuwing ontvangen om voor 1 augus tus de handel te stoppen. Het afgelopen half jaar werd de handel in niet-gekeurde apparatuur nog toegestaan, omdat er problemen waren bij de keu ringsinstituten. Maar het ministerie vindt dat er nu voldoende aanbod is van goedgekeurde telefoon toestellen. GROEIENDE SAMENWERKING BIJ BEWAKING NOORDZEE DEN HAAG Nederland zal in het najaar een verdrag met de Bondsrepubliek on dertekenen om de opsporing vanuit de lucht van vervui ling op de Noordzee op elkaar af te stemmen. Een zelfde overeenkomst werd gisteren gesloten tussen de BRD en Denemarken. De bilaterale overeenkomsten zijn een onderdeel van het gezamenlijke vliegprogram- ma voor de landen aan de Noordzee, dat eind vorig jaar aan het Verdrag van Bonn werd toegevoegd. Dit in 1969 gesloten verdrag regelt de verantwoordelijkheden van de Noordzeelanden bij mi lieurampen. De bilaterale overeenkomsten voor lucht- surveillance boven de Noord zee zijn nodig, omdat de in het verdrag gekozen gebieds indeling afwijkt van die van het Continentaal Plat. Twee buurlanden kunnen nu het tijdstip van de vluchten on derling afstemmen. Ook kun nen ze eikaars gebied inspec teren. Overigens wordt sinds januari al in de geest van deze bilaterale overeenkom sten gevlogen. Nederland heeft voor de sur veillance een kustwachtvlieg tuig tot zijn beschikking. Duitsland beschikt over twee vliegtuigen. Wanneer Neder land met België een overeen komst zal sluiten is nog niet duidelijk, omdat dat land nog geen surveillancevliegtuig heeft. Het gezamenlijke vliegpro- gramma bestaat verder onder meer uit nationale vluchten, waarbij elk land zijn eigen deel van de Noordzee onder zoekt, en gezamenlijke vluch ten, waarbij een land gemid deld een keer per maand de hele Noordzee afzoekt. Alle gegevens worden verza meld door de kustwacht in Nederland. Het ministerie van verkeer en waterstaat verwacht dat volgende maand de eerste rapportage over het afgelopen half jaar klaar zal zijn. Tienduizend Volvo's voor controle terug naar de garage BEESD Bijna tiendui zend in Nederland ge bouwde Volvo's van het type 440 en 480 moeten te rug naar de garage voor controle van de motorkap vergrendeling. Gebleken is dat onder bepaalde om standigheden het sluitings mechanisme niet goed werkt, waardoor de mo torkap kan openslaan. Be zitters van de Volvo's zijn inmiddels schriftelijk op de hoogte gebracht. Voor zover bekend zijn er nog geen ongelukken gebeurd. Meer aardgas nodig nakoude aprilmaand DEN HAAG In het tweede kwartaal van dit jaar is 14,3 miljard kubieke meter aardgas gewonnen. Dat is 21 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. De oorzaak daarvan is vooral de koude maand april en extra export. Uit de gasvelden op het vaste land is 9,9 miljard kubieke me ter gehaald, uit de zeevelden 4,4 miljard. De aardgasproduk- tie over het eerste halfjaar be droeg 38,3 miljard kubieke meter, 10 procent meer dan in de eerste helft van 1988. Maatregelen geëist tegen taxichauffeurs die drugs vervoeren HEERLEN Het Heerlense statenlid B. Havenith heeft gisteren namens de PvdA-fractie in Provin ciale Staten van Limburg bij Gedeputeerde Staten aangedrongen op maatregelen wanneer crimineel gedrag bij taxichauffeurs wordt geconstateerd. Dit houdt verband met het recente gijzelingsdrama in Heerlen waarbij een drugsverslaafde was betrok ken. Rond deze gijzeling was er voortdurend spra ke van dat taxichauffeurs bij de uitoefening van hun functie koeriersdiensten tussen drugsdealers en hun afnemers zouden vervullen. Op grond van de onlangs door Provinciale Staten vastgestelde taxi verordening moet het mogelijk zijn, aldus Ha venith, om bij crimineel gedrag de taxivergunning in te trekken. jaren sawa's zullen ver schijnen is groot. Land on der water zetten lijkt na melijk een milieuvriende lijke oplossing om van de aardappelmoeheid af te komen. Uit een proef op het bedrijf van Marinus Blauw in Veen- dam bleek dat 85 procent van de aaltjes die aardappelmoe heid veroorzaken na een wa terbad van zes weken het loodje hadden gelegd. Onder water zetten wordt ook. toege past in de bollenteelt. Op dit moment staat in Noord-Hol land 300 hectare onder water. Aardappelmoeheid wordt nu alleen bestreden door in de herfst chemische stoffen in de bodem te injecteren. Omdat het effect van die methode de laatste jaren steeds minder wordt, moeten veel boeren nogmaals in het voorjaar ont smetten. Uit proeven van bollen teler Dick van den Berg uit het Noordhollandse Breezand blijkt dat land dat minimaal acht weken onder water heeft gestaan vrijwel ziektenvrij is. Van den Berg past de methode al acht jaar toe. Eerdere proeven bij het labo ratorium voor bloembollenon- derzoek in Lisse hebben aan getoond dat bepaalde schim mels die bollen belagen door inundatie verdwijnen. Helaas is de> schimmel Pythium, die een grote bedreiging vormt voor de bollenteelt, goed be stand tegen water. DE KNOLLEN ew y&êP-ji&i j'j eews BJ&i waice kcmuc IK Knuffel-panda Patiëntjes van de kindervleugel in het nieuwe Academisch Zie kenhuis in Utrecht hebben allemaal een knuffelbeest, een panda, gekregen. Het is een initiatief van het Wereldnatuurfonds, dat de verhuizing van de kinderen een feestelijk tintje heeft willen ge ven. FOTO: ANP UTRECHT Minister Brinkman van volksge zondheid wil donatie van eicellen verbieden. Dat blijkt uit het zogeheten planningsbesluit over in vitro fertilisatie (ivf) waarin Brinkman onder meer bepaalt dat in ons land maximaal elf zieken huizen zich met deze be handeling tegen on vruchtbaarheid mogen be zighouden. Bij ivf worden na een hor moonbehandeling eicellen van de vrouw afgenomen. De cel len worden vervolgens in een laboratorium in vitro (in een schaaltje) bevrucht zodat em bryo's ontstaan die weer in de baarmoeder worden geplaatst. In het besluit zegt de minister ook dat de in vitro bevruchte eicellen slechts mogen worden teruggeplaatst in de baarmoe der van de vrouw die de eicel len heeft geleverd. Hiermee wil de minister eventuele han del in eicellen, bijvoorbeeld ten behoeve van draagmoe ders, tegengaan. Een woord - voerdster van WVC zei desge vraagd dat er op dit moment voor zover bekend nog hele maal geen sprake is van han del in eicellen. De minister heeft dit besluit genomen om eventuele „onaangename ver rassingen" in de toekomst te voorkomen. De Gezondheidsraad, advies orgaan van de regering, zei destijds dat er geen bezwaren zijn tegen „eicel-adoptie" Daar kunnen bijvoorbeeld jon ge vrouwen van profiteren die al op jonge leeftijd in de over gang zijn geraakt of vrouwen die door bestraling zelf geen eicellen meer kunnen produ ceren. Wegens de mogelijke handel in eicellen voelt Brink man blijkens zijn besluit niets voor dergelijke donaties. Halve ijspret AMSTERDAM Het weekblad Nieuwe Revu en de Veronica Omroep Organisatie hebben de Amsterdamse rechtbank er niet van kunnen over tuigen dat wethouder Stu art van Bergen op Zoom zich tegen geldelijke belo ning wilde inspannen voor de komst van een Amerikaans bedrijf naar zijn gemeente. Het weekblad stelde dat in een artikel van de verslaggevers Storms en Ruigrok in januari. Veronica's Nieuwslijn maakte er melding van in de uitzen ding. In een tussenvonnis bepaalde de rechtbank gisteren dat de gedaagden in een procedure die Stuart heeft aangespannen, in de zitting van 13 september moeten meedelen of zij met getuigen komen om de be schuldiging te onderbouwen. Stuart heeft van Storms, Rui grok, hoofdredacteur Sauer, uitgever De Geïllustreerde Pers en de VOO een schade vergoeding van in totaal 5,5 ton geëist. De rechtbank stelt dat het be wijs dat Stuart zich als ambts drager laat omkopen, nog niet is geleverd. Revu heeft ge luidsbanden met gesprekken met de wethouder overgelegd. Tijdens deze gesprekken de den Storms en Ruigrok zich als zakenlieden voor. Door de affaire moest de wethouder zijn portefeuille economische zaken inruilen voor cultuur. Een proef met ijsjes in Diergaarde Blijdorp te Rotterdam is voor een van de jonge gorilla's op een fiasco uitgelopen. Wat Salome ook probeerde, een likje van het ijsje van een grotere soortgenoot zat er niet in. FOTO: ANP Aantal hartoperaties nooit exact te plannen (Vervolg van de voorpagina) Volgens VNZ-woordvoerder De Groot zegt het achterblij vend aantal hartoperaties vo rig jaar nog niets over de situ atie in de eerste zes maanden van dit jaar. „Je blijft altijd wel wat onder je budget, of je gaat er wat overheen. Dat is nooit exact te plannen en uit te voeren. We moeten eerst maar eens goed uitzoeken hoe het zit met de wachttijden". Ook de Stichting Nederlandse Hartpatiënten is een onder zoek begonnen naar de wacht tijden bij de patiënten die zich hebben aangemeld. Alle be trokken cardiologen worden aangeschreven voor een ver klaring over de datum van aanmelding en mogelijke ope ratie. In eerste instantie wordt volgens Van Overveld naar plaatsing in een Nederlands ziekenhuis gezocht. „Want een luchtbrug naar het buitenland is echt een uiterste redmiddel. Uiteindelijk moet een defini tieve oplossing worden gevon den waardoor de patiënten ge woon in eigen land geholpen kunnen worden". EPE Cor Hulst (64 jaar) is boos of, beter gezegd, verdrietig. Als privé-per- soon en als voorzitter van de Federatie verenigingen voor- en nazorg hartziek ten. Of het toegestane aantal hartoperaties vorig jaar nou wel of niet (net) is gehaald, momenteel is de vraag ernaar aanzien lijk groter dan aanvanke lijk was aangenomen. Dat heeft lange wachtlijsten tot gevolg; in sommige ziekenhuizen moeten pa tiënten al zeven maanden wachten. „De deskundigheid in ons land is volop aanwezig, evenals de capaciteit", zegt Hulst. „We kunnen enkele duizenden har toperaties per jaar meer uit voeren, misschien niet zozeer in de academische ziekenhui zen, maar wel in overige zie- I kenhuizen. In zo'n situatie is het toch idioot om over lucht bruggen naar het buitenland te denken, laat staan te praten, zoals de Stichting Nederlandse Hartpatiënten doet". Het probleem is volgens Hulst in een handomdraai op te los sen. Het aantal hartoperaties zou moeten worden uitgebreid van 10.800 naar minimaal 12.50p operaties. En dat zou gemakkelijk kunnen, omdat de bestaande capaciteit niet volledig benut wordt. De meeste hartchirurgen hebben nog best wat tijd over voor en kele operaties. „Afgezien van de vreemde ge- dachtengang, lost het niks op om naar het buitenland uit te wijken", vindt Hulst. „De zie kenfondsen en particuliere verzekeraars moeten ook een buitenlandse operatie betalen en met bijkomenden reis-en verblijfkosten ben je dan nog duurder uit'. In zijn optiek moeten verzeke raars, ziekenhuisdirecties en het ministerie van WVC in onderling overleg zo snel mo gelijk een oplossing uit de hoge hoed toveren. En met een dosis gezond verstand en een pragmatische instelling moet dat volgens hem lukken. De drie partijen gaan komen de weken al met elkaar in overleg om uit te zoeken waarom het aantal toegestande operaties in 1988 niet werd ge haald. Quotum Hulst: „Met de beste bedoelin gen is het 'quotum' voor 1989 vastgesteld op 10.800. Alle be- VEENKOLONIËN STRAKS SAWA'S? VEENDAM Rijst zal in de Veenkoloniën niet gaan groeien, maar de kans dat er de komende worden geholpen en wie moet er nog maar even wachten. Cor Hulst: „Een dokter voelt daar, terecht, niets voor. Wel ke criteria moet je gaan hante ren? Leeftijd? Gaat een jonge re voor een oudere? Moet een werkloze genoegen nemen met een lage plaats op de wacht lijst? Daar is een arts niet voor ingehuurd. Maar hij moet wel, tegen heug en meug, elke dag keuzes maken". Roken Voorkomen is beter dan gene zen. Zou het niet verstandiger zijn om nadruk te leggen op een gezonde leefwijze, in plaats van het verzoek om steeds meer hartoperaties te mogen uitvoeren? Cor Hulst: „Het moet beide gebeuren Eerst moet het probleem van die lange wachtlijsten worden opgelost, vervolgens kunnen we naar de lange termijn kij ken. Minder roken, minder stress, minder gewicht. Roken is funest. Het zou eigenlijk overal moeten worden verbo den. In mijn huis wordt niet gerookt. Alle asbaken zijn ver wijderd. Mijn jongste zoon, een jurist, is pas getrouwd. Op de receptie kwamen 350 mensen, van wie er één werd verwij derd omdat hij zich niet aan het rookverbod wilde houden. Mijn zoon had namelijk een bordje opgehangen met de de tekst: Verboden te roken. Je moet het hard aanpakken, zegt hij. Een verzoek is niet vol doende". KEES VAN OOSTEN ARNHEM De scherp schutter van de rijkspoli tie die in juni bij Arnhem de landmachtkolonel Van de Kieft doodschoot, heeft gebruik gemaakt van standaardmunitie. Volgens een woordvoerster van justitie heeft de scherp schutter gebruik gemaakt van een kogel van het type hol- low-point kaliber 7.62. Deze munitie heeft een groter uit schakelend vermogen dan de volmantelmunitie die de poli tie doorgaans gebruikt. De scherpschutters maken al ja ren gebruik van deze munitie. Volmantelmunitie brengt het risico met zich mee dat de ko gel dwars door de verdachte gaat, waardoor deze niet on middellijk wordt uitschakeld. Om die reden zijn de scherp schutters van de bijzondere bijstandseenheid van de rijks politie uitgerust met hollow- pointkogels. Critici van het politieoptreden - onder wie wapenexperts - hadden beweerd dat de ge bruikte munitie zou zijn ver splinterd, waardoor geen pre- cisieschot zou kunnen worden afgevuurd. Maar volgens de justitiewoordvoerster is er geen sprake van een fragmen terende kogel en kan met de hollow-pointmunitie tenminste even zuiver worden geschoten als met de volmantelkogel. „De munitie is zuiver tot op enkele honderden meters", al dus de woorvoerster. Nieuwe Revu moet getuigen tegen wethouder vinden Er zouden, vooral in de algemene ziekenhuizen, jaarlijks aanzienlijk meer hartoperaties kunnen worden uitgevoerd. Daarmee zouden de enorme wachtlijsten tot het verleden behoren. FOTO: SP trokken partijen waren het over eens dat een dergelijk aantal toereikend zou zijn. Nu, halverwege het jaar, blijkt echter dat het aantal operaties te krap is begroot. Dat is een gegeven, daar kun je niemand de schuld van geven. Maar het is toch geen schande om het quotum bij te stellen? Wan neer in ons land 1500 tot 2000 operaties meer mogen worden uitgevoerd, zijn we al uit de brand. Dan zijn alle wachtlij sten weg". De toename van het aantal hartoperaties is te wijten aan drie factoren: het aantal hart patiënten is groter dan ge dacht, veel mensen die 'gedot terd' zijn (aderen met een bal- loncatheter opgerekt), moeten alsnog worden geopereerd en een aantal patiënten moet voor de tweede of derde keer worden geopereerd. Een bijkomend probleem is dat de chirurg er bijna niet aan ontkomt te gaan selecte ren: wie kan er wel direct

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3