Musical 'Cabaret' bijna maand in Congresgebouw Amerikaan schenkt Nederland deel van graffiti-collectie >fesccpen Sotheby's veilt 13000 flessen tsaren-wijn A Chorus Line in Circustheater verplicht werk voor dansfanaten Onderzoek naar bouwers pyramiden KUNST Cöidóe Sou/tont WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 PAGINA Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. ALPHEN AAN DEN RIJN EU ROCINEMA I (Van Boetzelaer- straat 6, tel. 01720-20800): Li cence to kill (al); 13.30, 20.30. EUROCINEMA II: Road House (16); 13.45, 18.45, 21.30. EU ROCINEMA III: Police academy VI (al); 13.45, 18.45, 21.15. Plat voet en zijn vriendjes (al) za. t/m wo. 14.00. EUROCINEMA IV: Naked gun (al); 13.45, 18.45, ,21.15. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Road Hou se (al); 19.00, 21.15. wo. ook 14.30. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39, tel. 124130): The Karate Kid III (al); 14.30, 19.00, 21.15. Licence to kill (al); 14.15, 18.45, 21.15. Naked gun (al); 19.00, 21.15. My stepmo ther is an alien (al); 14.30, 21.15. The Burbs (al); 14.30, 19.00, 21.15. Taran en de tover- ketel (al); 14.30. Platvoet en z'n vriendjes (al); 14.45. «TRIANON (Breestraat 31, tel. 123875): The Bear (al); 19.00.wo. ook 14.30. 9Vj Weeks (16); 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52, tel. 071- 125414): Private Schoolgirls (16); 14.30, 19.00, 21.15. KATWIJK CITY THEATER I (Badstraat 30, tel. 01718-74075): Police Academy VI (al); 19.00, 21.15. CITY THEATER II: Missis sippi Burning (16); 19.00. Rain Man (al); 21.15. Lady en de Va gebond (al); wo. 14.45. VOORSCHOTEN GREENWAY tel. 01717-4354): Police Aca demy VI (al); 19,00. wo. 14.00, 15.45. The naked gun (al); wo. 15.45. Mississippi burning (12); 21.00. Rain man(al); ma. t/m wo. 20.15. KINDERVOORSTELLINGEN De lady en de vagebond; wo. 14.00. WASSENAAR ASTRA tel. 01751-13269):My stephmother is an alien (al): 20.00. KINDERVOORSTELLINGEN My stephmother is an alien; wo. 14.00. DEN HAAGASTA: 1 (Spui 27, tel. 463500): Roadhouse (16); 14.00, 18.45, 21.30. ASTA 2: My stepmother is an alien (al); 14.00, 18.45, 21.30. ASTA 3 The Fly II (16); 14.00, 18.45, 21.30. BABYLON 1 (naast Den Haag Centraal tel. 471656): Sla ves of New York (16,; 14.00, 19.15, 21.45. BABYLON 2: Dangerous liaisons (al); 14.00, 19.00, 21.30. BABYLON 3: Scandal (16); 19.00, 21.30. CI NEAC 1 (Buitenhof 20, tel. 630637): The karate kid 3 (al); 14.00, 18.45, 21.30. CINEAC 2: Leviathan (16); 18.45, 21.30. CINEAC 3: Police academy 6 (16); 14.00, 18.45, 21.30. ME- TROPOLE 1 (Carnegielaan, tel. 456756): Licence to kill (al); 14.00, 18.45, 21.30. di. 14.00, 18.30, 21.30. METROPOLE 2: Rain man (al); 18.45, 21.30. METROPOLE 3: Dirty rotten scoundrels (16); 14.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 4: The naked gun (al); 14.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 5: Film- zomer '89; 14.00, 18.45, 21.30. ma. 14.00, 20.30. The last em peror; ma. Sammy and Rosy get laid; di. Die hard; wo. ODEON 1 (Herengracht 13, tel. 462400): Licence to kill (al); 13.45, 18.45, 21.30. ODEON 2: Pet sematary (16); 13.45, 18.45, 21.30. ODEON 3: Roof tops (12); 13.45, 18.45, 21.30. ODEON 4: De stam van de holebeer (al); 13.45, 18.45, 21.30. STUDIO 1 (Kettingstraat 12b, tel. 656402): Do the right thing (16); 19.15, 21.45. STUDIO 2: A cry in the dark (al); 19.00, 21.15. STUDIO 3: Encore (16); 19.00, 21.00. HAAGS FILM HUIS: Zaal 1: Kleine Vera; 19.30, 22.00. Zaal 2: Fabula de la bella Palomera; 19.30. Bag dad café; 21.45. Zaal 3: 19.30, 21.45. The girls on the beach; ma. Follow the boys; di. L'Ami de mon amie; wo. KINDERVOORSTELLINGEN BABYLON: Platvoet en zijn vriendjes; 14.00. CINEAC: Ta ran en de toverketel; 14.00. METROPOLE: Platvoet en zijn vriendjes; 14.00. Dag romantische muziek ROTTERDAM De 'Dag van de romantische muziek' wordt zondag 13 augustus gehouden in Het Park onder de Rotterdamse Euromast. Wanneer het die dag erg re gent, wordt het evenement verschoven naar 20 augus tus. In de afgelopen twee jaar is het gratis toegankelijke evenement uitgegroeid tot een publiekssucces waarvan duizenden mensen genoten van de uitgesproken roman tische muziek. Van 12.00 uur af treden dertig ensembles en solisten op. Het programma meldt sfeervolle compo sities uit elke perode van de muziekgeschiedenis: zigeu- nermuziek, opera-aria's, klassieke en populaire romanti sche muziek. De uitvoerenden zijn beroeps musici en ge vorderde amateurs. De violist Theo Olof zal de dag ope nen, met de pianist Maurice Lammaerts van Buuren. Het slotconcert wordt gegeven 's avonds om tien uur bij, naar de organisatoren hopen, volle maan in het rosari um aan de vijver met Mozarts pianoconcert KV 449, met Toos Onderdenwijngaard als soliste. Ook wordt uitge voerd het pianokwintet in e van Dvorak. Lloyd Webber steunt diabetes- onderzoek LONDON De Britse componist Andrew Lloyd Webber heeft 400.000 Britse pond, zo'n 1,4 miljoen gulden, beschikbaar gesteld voor onderzoek naar de oorzaak en genezing van dia betes. Diabetes, suikerziekte, heeft volgens de componist vele muzikale carrières onmogelijk gemaakt. Lloyd Webber, wereldbekend vanwege onder meer de musical 'Cats', zei gisteren dat zo wel familieleden, waaronder zijn eer ste vrouw, als een aantal jonge veel- belovenden dansers slachtoffer wa ren geworden van diabetes. De schenking gaat naar de onlangs opge richte Diabetic Twin Research Unit. TWINTIG THEATERS WERKEN SAMEN LONDEN Bij het veilinghuis Sotheby's in Londen komen maart volgend jaar 13.000 flessen wijn onder de hamer, afkom stig van Russische tsaren die hun wijnen betrokken van wijn gaarden in de Krim. De te veilen wijn is 100 tot 150 jaar oud, maar moet, gezien de kwaliteit van deze Russische rode motor nog uitstekend te drinken zijn. Hoewel de wijngaarden nog steeds produceren, wordt deze wijn niet of nauwelijks buiten Russisch grondgebied gedronken. Wel maakten Churchill en Roosevelt er kennis mee tijdens de Yalta-conferentie in 1945, toen flessen werden ontkurkt afkomstig uit de jaren twintig, dertigen veertig. Ook van deze wijn komen flessen onder de ha mer. Getoond wordt slechts een half leeggedronken fles cognac, die Churchill stevig zou hebben aangesproken. De wijn, waar het uiteindelijk om gaat, zou niet alleen oud en nog goed drink baar zijn, maar zelfs van buitengewone kwaliteit, „eeuwig houd baar", zoals een kenner zei die het weten kon. A Chorus Line, knokken voor een 'A chorus line' van Michael Bennett. Muziek: Marvin Hamlisch. Liedtek sten: Edward Kleban. Gezien op 1 augustus, in het Circustheater. Her haling vanavond. Voor een musical heeft het verhaal van een auditie na tuurlijk voordelen. Iedereen laat zien wat hij of zij kan, het publiek leert de deelnemers kennen en zit dan eigenlijk ook een beetje in de jury; bo vendien gaat wel eens wat mis, wat komische situaties kan opleveren. Daarbij krijgt de dramatiek in 'A chorus line' alle aandacht wanneer zeventien mensen knokken om acht plaatsen in een musi cal, onder wie de ex-echtgeno te van de regisseur. De musi cal wordt zo een soort 'Fame', met iets meer diepgang. Een Amerikaanse versie daar van .doet twee dagen Scheve- ningen aan. De choreografie is duidelijk het hoogtepunt: er wordt veel, knap en ingewik keld gedanst. Het zweet dat de sollicitanten moeten plengen voor hun kans op een rol wordt zeer aanschouwelijk ge maakt. Een nadeel is dat 'A chorus line' niet bepaald werd ge schreven voor een Nederlands publiek. Een vertaling zou een ingrijpende omwerking bete kenen. Doordat de meeste van de kandidaten hun persoonlij ke levensverhaal vertellen, is de hoeveelheid gesproken tekst groot, zeker in verhou ding tot de actie. De verhalen zijn inventief in elkaar ge vlochten, maar sterk op de Amerikaanse situatie gericht en ook verteld in rap Ameri kaans. Mij ontging daardoor nogal wat en ruim twee uur zonder pauze is dan een hele zit. Het sympathieke van het ver haal is dat de doortastende i gisseur/choreograaf tijdens de auditie de deelnemers leert zien als speciale individuen, en niet alleen maar als een rijtje dansers die alles tegelijk moeten doen. Daartoe wordt hij aangezet door zijn ex- vrouw, die bij hem weggegaan is omdat hij alleen oog had voor zijn carrière en het men selijke aspect uit het oog ver loor. Die centrale (ex-)relatie treedt nauwelijks op de voor grond, alsof de schrijver zeg gen wil dat iedereen zijn ei gen, exclusieve verhaal heeft. Dat is natuurlijk waar, maar het levert geen stuk op met een kop en een staart. Wat boeit is de inzet en de kwali teiten van de spelers, vooral op dansgebied. Vooral voor dansfanaten is de gang. naar het Circustheater vanavond dan ook zeer aan te bevelen. DICK VAN TEYLINGEN NAZLET AL-SAMMA'N, Egypte Er zijn nog zoveel raadsels op te lossen rond de Egyptische pyramides, dat de onderzoekers nog maar weinig aandacht hebben besteed aan mensen die deze giganti sche grafmonumenten bouw den. Maar daar komt verande ring in, Een Egyptisch/Amerikaans archeologisch team is in het woestijnzand aan het zeven om aanwijzingen te vinden van de verloren schakel tussen de vroege farao's en hun pyra mides in Al-Jizah (Gizeh): de in vergetelheid geraakte bouwers van de imposante monumenten en de dorpen waar ze, 4.600 jaar geleden, woonden. De archeologen speuren nu naar lang gene geerde aanwijzingen in het laaggelegen woestijngebied tussen het hedendaagse dorp Naziet al-Samman en het pla teau van Al-Jizah, waarop de pyramides van Cheops, Chephren en Mycerinus zijn gebouwd. „Deze arbeiders hebben spo ren nagelaten. Slechts een paar archeologen hebben de tijd genomen die te bekijken, en niemand heeft ze bestu deerd", zegt mede-expeditie- lèider Mark Lehner van de universiteit van Yale. Al jaren droomt Lehner ervan de woonplaats van de arbei ders te vinden. Hij is ervan overtuigd dat het een behoor lijk grote stad moet zijn ge weest. Minimaal moeten er volgens Lehner 25.000 mensen hebben gewoond, en wellicht was de stad zo groot als het oude Rome. „Daar moet het ergens liggen", zegt Lehner terwijl hij zijn graafploegen overziet die ploe teren in een snijdende woes tijnwind, de pyramides in de verte zichtbaar. Al sinds Leh ner in 1979 naar Al-Jizah kwam om de sfinx in kaart te brengen houdt hij zich bezig met dezelfde vragen: „Wie wa ren de arbeiders? Hoeveel mensen waren er nodig om de pyramides te bouwen? Waar woonden de mensen die het eten kookten voor de bouw ers? Waar verbleven de her ders en hun kuddes?" Volgens Lehner hebben minstens drie generaties aan de pyramides in Al-Jizah gewerkt. Meer dan zeven miljoen kubieke meter steen moet zijn weggehakt en verplaatst. Medewerker Hawass: „Het ge bied van de pyramides is een van de meest bestudeerde ar cheologische vindplaatsen ter wereld, maar het is verbazing wekkend té ontdekken hoe weinig aandacht er is besteed aan de arbeiders die ze hebben gebouwd", aldus Hawass. Er is zo weinig van bekend dat de schattingen over het aantal mensen dat nodig was om ze te bouwen uiteeenlopen van 10.000 tot 100.000. Het is niet eens zeker waarom ze het heb ben gedaan, zegt Hawass. Voor het hele onderzoek tien jaar is uitgetrokken. Lehner wist via het Amerikaanse On derzoekscentrum in Egypte fi nanciële steun te krijgen van Amerikaanse zakenlui. Hij verzamelde wetenschappers uit verschillende diciplines om zich heen, afkomstig van zes Amerikaanse universiteiten en van universiteiten uit Groot- Brittannië en de Bondsrepu bliek Duitsland. Lehner was ervan overtuigd dat hij eindelijk de sporen zou ontdekken van de oude mees- terbouwers. Maar dat pakte anders uit. Er werd alles ont dekt, maar tot dusver geen bouwvakkersdorp. Maar de Egyptologen graven door, want zij zijn geïnteresseerd in alles wat maar te vinden is uit die historisch belangrijke pe riode van de eerste farao's zo'n 4.600 jaar geleden. In het kader van het Amsterdamse Zo merfestival hebben twee kunstenaars gisteren hun installa ties getoond. Op deze foto „Honderd Hollandse Stofzui gers" van Joseph Krempelsauer en Ni colas Baginsky. Voor de juiste verhoudin gen: zie de ongeïnte resseerde kat, pal onder de installatie. FOTO: ANP AMSTERDAM De musical in Nederlandse bezetting 'Ca baret' die het grote spectakel- stuk van het komende theater seizoen betekent, is bijna een maand lang in het Haagse Göngresgebouw te zien, met zowel middag- als avondvoor stellingen: van dinsdag 19 de cember tot en met 14 januari 1990. In de Leidse Schouw burg is Cabaret te volgen van dinsdag 21 november tot en met zaterdag 25 november. De première is 16 december in het Amsterdamse theater Carré. De cast van de Nederlandse bezetting van de musical 'Cabaret' is ff compleet. Voor de belangrijkste rollen tekenden v.l.n.r. Guus Verstraete Sr., Lia Dorana, Irene Kuiper, Erik Burke, Willem Nijholt (als de ceremonie meester), Ger Smit, Alexandra van Marken (speelt Sally Bowls) en Theo Nijland. Aan de produktie van 7 miljoen doen 40 mensen mee. FOTO: ANP Nieuwe kunst: stofzuigers Twintig grote en kleinere theaters hebben ter gelegen heid van de produktie van deze musical de handen ineen geslagen en zich aangesloten bij een vereffeningsfonds. Het ministerie van WVC heeft het fonds een subsidie van 450.000 gulden verleend. Dat zei giste ren in Amsterdam de produ cent van de musical, Joop van den Ende. Gewoonlijk vraagt elk theater een uitkoopsom voor een pro duktie. De grote theaters kun nen zich dat makkelijker per mitteren dan de kleinere. Voor „Cabaret" wordt in plaats daarvan een optelsom van alle stoelen in de twintig theaters gemaakt en heeft ver volgens een verdeling van de kosten plaats. Daardoor beta len de kleinere theaters min der aan Van den Ende dan an ders het geval zou zijn. Als de produktie winst maakt, vloeit het subsidiebedrag weer terug naar het ministerie. Het uitbrengen van „Cabaret" kost Van den Ende zeven mil joen gulden en wordt verder mogelijk gemaakt door onder Acteur/zanger Willem Nijholt bij een affiche van de musical Cabaret, waarin hij c niemeester speelt. De musical gaat 16 september in Carré in première. i rol van ceremo- meer een sponsorbedrag van op dit moment 250.000 gulden. Tussen 8 september en 20 mei worden 230 voorstellingen ge geven in zowel Nederland als België. De hoofdrollen zijn voor Wil lem Nijholt, Alexandra van Marken, Guus Verstraete sr. en Lia Dorana. Lia Dorana nam in 1973 afscheid van de toneelwereld en maakt met de rol van Fraülein Schneider haar come-back. „Cabaret" speelt in het Berlijn van eind jaren twintig, dat aan de voor avond van de machtsoverna me door de nazi's werd geken merkt door een lichtzinnige en decadente levensstijl. In de filmversie was de rol van Sal ly Bowles een glansrol van Liza Minnelli. Voor de rol in. de Nederlandse musicalversie koos regisseur Scott Faris na langdurige audities Alexandra van Marken. GRONINGEN „Dat maakt me nou echt gewel dig blij, weet je, echt ge weldig blij, als ik zie dat mijn tekeningen in dit Groningse museum han gen". Norman Dubrow, de onopvallende man, met de aardigste ogen die je, je kunt voorstellen stralend achter zijn brilleglazen, met twee fototoestellen bungelend op de buik, kijkt opgetogen rond. Om hen heen de dertig teke ningen, gemaakt door New Yorkse graffiti kunstenaars, die hij heeft geschonken aan het Gro ninger Museum. Afgezien van het feit dat hij vrijwel al z'n aankopen weg geeft aan musea heeft Dubrow niets van het stereotiepe beeld van de kunstverzamelaar. Geen miljoenen op de bank, geen limousine voor de deur, geen buitenhuis vol duren meesterwerken. Zijn flink opgetrokken broek en overhemd komen niet uit de koker van een ontwerper, het piepkleine flatje in Man hattan heeft hij op aandrang van zijn omgeving na 26 jaar verruild voor een iets groter appartement en reizen doet hij als vele New Yorkers met het openbaar vervoer. Ambtenaar Voor alle zekerheid had hij maar een vroegere trein geno men van Amsterdam naar Groningen, bezorgd als hij was om te laat aan te komen. „Ik ben een goed georganiseerd mens, alles in mijn leven is ge pland, ik ben ook niet voor niets ambtenaar". En een ver schrikkelijk aardig mens bo vendien die ervan geniet over kunst en kunstenaars te pra ten, zich een uur na aankomst al als een vis in het water voelt bij doctor Haks and his wonderful museum, maar die zich als verzamelaar van ei gentijdse kunst momenteel doodverveelt. Want er gebeurt niets op het gebied van de avant-garde, zegt hij, echt he lemaal niets. Jammer voor hem, maar vooral jammer voor de wereld. Wat brengt een New Yorkse verzamelaar, verknocht aan zijn geboortestad waar toch een paar heel grote musea staan, ertoe een deel van zijn verzameling af te staan aan een museum in Groningen? Omdat, vertelt hij, New York se musea niet echt in zijn voor hedendaagse kunst. Maar vooral omdat graffiti er na en kele jaren van tolerantie met vijandigheid wordt bekeken. „Ik hou ook niet van graffiti op gebouwen, daar doe je ze geweld mee aan, maar graffiti als kunst vind ik fascinerend en een belangrijk stroming van de jaren tachtig, gemaakt door ghetto kids die helemaal niets van kunst afwisten. In New York wordt er echt een hetze tegen gevoerd onder lei ding van burgemeester Koch. Een museum kan het niet ma ken om grafittikunst te tonen, men is er bang voor. Het Gug genheim zou deze collectie ge accepteerd hebben, maar had 't nooit tentoon kunnen stel len. Daarom heb ik contact ge zocht met een aantal andere musea in Amerika en Europa. Het Groninger Museum - dat al een verzameling grafitti heeft - reageerde snel en heel enthousiast. Marie Helene Cornips, conservator moderne kunst, schreef direct en kwam in maart langs. Ik kon mijn ogen gewoon niet geloven toen ze meteen naaT New York kwam, ik vond dat geweldig. Ik wist wel het een en ander van het Groninger Museum, omdat ik een paar keer in Amsterdam ben geweest en er daar veel over had gehoord. Vier jaar geleden wilde ik al een keer langs komen, maar ik had geen tijd meer, dus een dagje Groningen zat er ook toen niet in. Ik ben zo blij dat ik er nu ben". Heel tevreden is hij ook over de manier waarop zijn teke ningen zijn opgehangen. „Het had niet mooier gekund. It's the ultimate". Kunstenaar Norman Dubrow wilde als kind al kunstenaar worden. Op z'n twaalfde ging hij naar de High School of Music and Art, waar hij aan het eind van het eerste jaar de schok van z'n leven te verwerken kreeg. De leraren gaven hem het ad vies naar een andere opleiding uit te kijken, hij had geen ta lent en als kunstenaar zou het nooit wat met hem worden. „Ik ben achteraf zo vreselijk blij dat ze me dat toen vertel den. Ik zou een vierderangs kunstenaar geworden zijn en nu ergens ongelukkig in een atelier zitten. Als engineer van de gemeente New York, waar ik met bezighoud met claims van aannemers en projectont wikkelaars tegen de gemeente, voel ik me iedere dag geluk kig. Kunst werd m'n hobby". Zijn drang om alles te leren over kunst en kunstenaars heeft geresulteerd in een bijna encyclopedische kennis. Bo vendien weet hij heel veel over de kunstenaars van wie hij werk heeft gekocht, tot in de kleinste details. „Kijk, zie je hier het woord Chelsea op deze tekening van Quick? Daarmee bedoelt hij niet de wijk in New York die zo heet, maar een vriendinnetje van hem. Wat z'n eigen vriendin niet mocht weten natuurlijk". Dubrow praat met kunste naars, hij koopt niet van ze. „Ik kan geen nee zeggen tegen een kunstenaar, wel tegen een galeriehouder". Hij koopt al leen tekeningen, hetgeen hij verklaart uit het feit dat z'n vader, die drukker was, altijd papier mee naar huis nam. Ook het formaat is beperkt omdat hij z'n aankopen in zelf gemaakte kartonnen dozen be waart voordat hij ze weggeeft. In z'n nieuwe appartement ko men twee schilderijen te han gen, de rest van de wanden wordt in beslag genomen door kasten met dozen en ontelbare kunstboeken. Over niet al te lange tijd verschijnt een boek van zijn hand over zijn eigen verzameling. Zelf figureert hij binnenkort in boek over ver zamelaars. Als uitzondering op de regel dat verzamelen een hobby is voor de rijken. Begin Dubrow begon rond z'n 35e met het kopen van moderne klassieken als Miro, Picasso, Beckmann, Debuffet en ande ren. Hij ploegde door de ku nsthistorie tot hij bij de avant garde terechtkwam. „Nieuwe dingen wil ik zien, van nu, van vandaag. In musea kun nen tekeningen veel beter be waard worden, dat is een be langrijke reden waarom ik al les weggeef. Van die grafitti tekeningen hou ik er een zelf. The Kid die 'm gemaakt heeft, had kennelijk de beste kwali teit spuitbussen gestolen, want 't is hele goeie verf, haha". HANNEKE BOONSTRA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8