„Mijn vrouw wil ook wel eens een Rijnreisje maken „Oostzee" deels in haven gelost Springer-concern verwijdert aanhalingstekens rond DDR Britse dokwerkers weer aan de slag Bloch ontmoette in Parijs postzegel-verzamelaar" BINNENLAND BUITENLAND EeidócSommit WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 PAGINA 7 EENMANSACTIE VAN GRONINGSE BOER IN CENTRUM DEN HAAG DEN HAAG Terwijl zijn drie koeien op het grasveld voor het ministe rie van binnenlandse za ken een plaatselijk mest probleem veroorzaken, maakt de Groningse vee houder Aalt van der Horst duidelijk dat hij klaar is voor een langdurige bele gering van politiek Den Haag. Pas als minister Braks van landbouw zich overgeeft, keert boer Van der Horst terug naar het platteland. Zestien uur duurde de tocht van Groningen naar Den Haag. In zijn trage tractor slin gerde hij over kleine weggetjes vastberaden naar het rege ringscentrum*. De eenzame boer trok ten strijde tegen de politiek in het verre Den Haag. Van der Horst zou zich niet langer de kaas van het brood laten eten. En zo kwam hij uiteindelijk met koeien en al terecht op het veldje tussen de Kalvermarkt (louter toeval) en de Schedeldoekshaven. Misschien zonder dat hij het beseft heeft Van der Horst (48) een bijna surrealistisch kunst werk aan de stad toegevoegd. De agrariër bevindt zich pre cies in het schootsveld van het ministerie van defensie. Aan de andere kant kijken de amb tenaren vanuit de hoge witte boorden-torens van Binnen landse Zaken en Justitie op de veehouder neer. De drie koei en van Van der Horst zijn ge richt naar het voorbijrazende verkeer. Temidden van de be tonnen kantoren, het geraas en het geronk, staat veehouder Van der Horst op zijn dooie akkertje de koeien te voeren, is in de weer met hooivork en strobalen en eet zo nu en dan een bruine boterham met kaas. Op straat passeren de stadsbe woners, die zo hard en haastig op weg zijn, dat hun ogen vol ledig voorbij gaan aan de Gro ninger in blauwe overall. De tekst op de veewagen wordt niet gelezen. „Een samenle ving die zichzelf respecteert staat niet toe dat een groot deel van de agrarische bevol king crepeert", staat er te le zen. En: „Ik wil als praktisch boer niet langer lijdzaam toe zien hoe als gevolg van het door minister Braks gevoerde landbouwbeleid duizenden boerenbedrijven vernietigd worden, waaronder ons eigen bedrijf waar ik met hart en ziel aan verbonden ben". Dat maakt duidelijk dat hier sprake moet zijn van een diep schrijnend probleem. Maar wat is er nu eigenlijk preciés aan de hand? Van der Horsts blauwe ogen fonkelen. De vee houder is gaarne bereid te ver tellen welke trieste omstandig heden aanleiding gaven tot zijn tijdelijke verhuizing naar Den Haag. Schulden „Het gebeurde in de polder, op de avond van 1 november 1980. Een jonge knul was in zijn auto over de kop geslagen. De weg was slecht verlicht. Ik liet een vrachtauto stoppen, waarna de chauffeur de kop lampen op het wrak kon rich ten. Toen kon de reddingsope ratie beginnen. Aan zijn oksels heb ik de jongen uit de ver nielde auto gehaald en sleepte hem naar de berm. Toen pas seerde een auto, bestuurd door een man van 80. Ik werd ge schept en mijn onderbeen was verbrijzeld. In totaal was ik twee jaar zoet met revalidatie. Daarvoor werkte ik in de boerderij van mijn schoonva der. Kort voor het ongeluk hadden we samen besloten dat ik een nieuw bedrijf zou opzet ten dat plaats bood aan drie volwassen arbeidsplaatsen (voor mij en mijn twee zoons). Mijn vrouw wil ook wel eens een Rijnreisje maken en door dat nieuwe bedrijf zou dat kunnen. De chirurg had me gezegd: jij hebt doorzettings vermogen, het komt wel goed. Vanuit die wetenschap ben ik verder gegaan. Uiteindelijk vond ik een goed bedrijf van 39 hectare, met 164 standplaat sen voor koeien. Ik begon mijn bedrijf op te bouwen, maar kon dat vanwege mijn handi cap niet op volle sterkte doen. Ik kwam in de problemen door de superhefing, waardoor werd bepaald dat ik vijftig koeien mocht hebben. Maar op dat moment had ik er zeven tig. Voor elke liter melk die ik meer produceerde, moet hef fing worden betaald. Ik betaal jaarlijks een kwart miljoen su perheffing. Ik moet wel veel produceren, ómdat ik anders mijn schulden niet kan aflos sen. Door die buitengewone omstandigheden behoor ik tot de zogenaamde knelgevallen. Dat zijn boeren die buiten hun schuld in de problemen zijn geraakt. Minister Braks heeft gezegd dat hij aandacht heeft voor onze problemen. Maar als hij vanavond zegt dat mijn ei sen ingewilligd worden, zal ik nog niet teruggaan naar mijn boerderij in Enumatil. Want het gaat niet alleen om mij. Alle honderden knelboeren Boer Van der Horst met zijn koeien moeten geholpen worden, eerder ga ik hier niet weg", al dus de vastberaden veehouder. Koeien in stal Tot overmaat van ramp heeft Van der Horst nog een tweede probleem: hij kwam net niet in aanmerking voor de starter- sinvesteringsregeling. Die was destijds nog niet van kracht. In een persoonlijk gesprek met minister Braks heeft Van der Horst al vastgesteld dat beiden „nooit tot een vergelijk kun nen komen". De agrariër hoopt nu dat de Tweede Ka mer de minister tot maatrege len zal dwingen. Tot die tijd blijft Van der Horst vrolijk demonstratief boeren in Den Haag. Alleen 's avonds parkeert hij zijn koeien in de stal van een boer in Rijswijk. Zelf slaapt hij in de veewagen. De veehouder denkt zijn opmerkelijke een foto: cees verkerk mansactie nog wel even vol te houden: „Vanaf mijn veertien de heb ik op de boerderij ge werkt. Van de grond af heb ik een bedrijf opgebouwd. Dacht je dat ik na dat harde werken mijn kar zomaar even door de ambtenaren laat omgooien?" WIM BUNSCHOTEN Acht ton aan vliegtickets uit criminele handen gered DEN HAAG De tientallen vliegtickets die in het bezit van een 24-jarige in Den Haag wonende man werden aange troffen, vertegenwoordigden een waarde van maximaal 800.000 gulden. Met de drie stempels die hij in februari uit een Haags reisbureau stal, hadden diezelfde vliegtuigbil jetten „reisklaar" kunnen wor den gemaakt. Een huiszoeking en de aanhouding voorkwa men echter dat deze tickets een hoge vlucht in criminele sferen konden nemen. Omdat de 24-jarige een „oude bekende" van justitie was met een waslijst van strafbare fei ten, wilde officier van justitie mevrouw mr. eens af van de zwakke pogin gen van de rechtbank om hem in het gareel te brengen". Om dat zijn laatste straf uit twaalf maanden cel had bestaan eiste zij nu een verdubbeling: 24 maanden, zonder verder bij zondere bepalingen. De jonge man werd ook nog diefstal van twee horloges met geweld en het wegnemen van een dames tas uit een antiquariaat ten las te gelegd. Volgens advocaat mr. M. Wla- dimiroff kon slechts worden gesproken van twee eenvoudi ge diefstallen: van de stempels en de horloges. Van geweld was geen sprake geweest. Zijn cliënt ontkende dat ook. Een kennis van de jongeman had hem gevraagd een plastic tasje r.e bewaren. Volgens verdachte en de raadsman had hij niet geweten dat daarin gestolen vliegtickets zaten. Mr. Wladi- miroff vond daarom dat de rechtbank het aannemelijk moet maken dat zijn cliënt wist van de diefstal om de ten laste gelegde schuldheling overeind te houden. Verder merkte hij op dat de huiszoe king niet in overeenstemming met de formaliteiten had plaatsgevonden. Er was een huiszoekingsbevel afgegeven op grond van de Vuurwapen- wet en niet in verband met diefstal of heling. Hij bepleitte dan ook vrijspraak van schuldheling. Diefstal van het damestasje zou net zo goed door de klant, die na de 24-ja- rige in de winkel was geweest, kunnen hebben plaatsvinden. Deze is echter nooit opge spoord en de verdachte blijft de diefstal ontkennen. De raadsman vroeg de rechtbank rekening te houden met de omstandigheden van zijn cliënt. „Het is een jongen tus sen twee continenten, die in de drugsproblemen is ge raakt". Hij achtte een straf, ge lijk aan de drie maanden voor arrest die de verdachte inmid dels achter de rug heeft, meer op zijn plaats. De rechtbank doet op 15 au gustus uitspraak. Grote Europese vierdaagse in centrum van Den Haag DEN HAAG Begin sep tember staat de Haagse binnenstad, van de Lange Vijverberg tot de Groen markt, vier dagen bol van de Europese festiviteiten. Het gaat om de European Festivities, die van don derdag 7 tot en met zon dag 10 september, met tal loze activiteiten en exposi ties de stad in de sfeer van Europa moeten brengen. De organisatie is in han den van de Europese Commissie en de gemeen te Den Haag. Beide organisatoren stellen on geveer 250.000 gulden beschik baar, terwijl een fjink aantal grote sponsors ook wat duiten in het zakje doet. Het is de vierde editie van de European Festivities, die vorig jaar ge lijktijdig met de Europese top conferentie in Madrid werd gehouden. Doel is de Europea nen bekend te maken met de Europese gedachte. Het feest, dat naar verwach ting tussen de twee- en vier honderdduizend bezoekers zal trekken, valt in drie delen uit een. Er zijn evenementen en expo sities met als thema's technolo gie, milieu, consumentenbe langen, sport, jeugd en cultu ren uit de verschillende lidsta ten. Verder vinden culturele manifestaties en evenementen plaats op het gebied van thea ter, dans, muziek, mode, etc. En ten slotte zullen twee- tot drieduizend mensen deelne men aan een twaalftal con gressen en bijeenkomsten met Europese thema's. Rond het Oude Stadhuis en de Grote Kerk slaan nationale en internationale bedrijven hun tenten op. Hier kan men ken nis maken met ontwikkelin gen op het gebied van techno logie en telematica, energie en milieu en de rol van het mid den- en kleinbedrijf. Ook lucht- en ruimtevaart komen aan bod. In de Grote Kerk zelf is een VIP-centrum gesitueerd, waar dagelijks officiële ontvangsten plaatsvinden. In de Raadszaal van het Oude Stadhuis loopt een programma met lezingen, films en exposities over het Europese milieu. Wat doet Eu ropa in dit opzicht, maar ook: wat wordt nagelaten. Op de Groenmarkt en in het daar gelegen Gemeentelijk Voorlichtingscentrum wordt een „Euromarkt" gehouden. De consument kan hier op verschillende manieren kennis nemen van onder andere het Europese levensmiddelen-, landbouw- en toeristisch be leid. Ook kunnen de bezoekers onder leiding van een qui zmaster de kennis van hun Europese rechten testen. BRUNSBUTTEL In de rivierhaven van het West- duitse Brunsbüttel wordt met grote voorzichtigheid een deel van de lading van het Nederlandse vrachtschip „Oostzee" ge lost. De vaten met het zeer giftige epichloorhydrine worden door twee kranen vanaf het mid dendek getild en op de kade gezet. Daarvandaan worden zij vervoerd naar een fabriek van Dow Chemical aan de over kant van de Elbe. Het schip heeft twaalf dagen voor de monding van de rivier gele gen, nadat in zwaar weer de vaten epichloorhydrine waren gaan schuiven en sommige lek waren geraakt. Gisteren werd de „Oostzee" naar de haven van Brunsbuttel gesleept. Voor. het lossen van de vaten in het onderruim van het schip zal de „Oostzee", vanwege het ge vaar,. weer tot voor de mon ding van de Elbe worden ge- LONDEN De staking van dokwerkers in de Britse havens is voorbij. Het bestuur van de ver- voersbond TGWU besloot gisteren de staking af te gelasten, nadat in het weekeinde was gebleken dat de actiebereidheid on der de leden sterk afnam. Zo besloten het afgelopen weekeinde ruim zevenhon derd dokwerkers in de Noord oostengelse havenstad Huil weer aan het werk te gaan, net als hun collega's in Sout hampton. De werkgevers daar hadden gedreigd de stakers te ontslaan. In totaal was ruim de helft van alle stakers al weer aan het werk gegaan. In Li verpool, Bristol en Middlesbo- rough zijn de dokwerkers ech ter vastbesloten om door te gaan met hun acties. De vervoersbond riep de sta king twee weken geleden uit in zestig Britse havens, nadat de regering de levenslange ga rantie op werk voor' zo'n 9.400 dokwerkers had afgeschaft. Vakbondsleider Ron Todd zei dat het eind van de staking geen nederlaag betekent, maar een kwestie is van „het onder ogen zien van de werkelijk heid". De bond verklaarde dat ver der gestreden zal worden voor de hernieuwde indiensttreding van ontslagen stakers en voor regionale akkoorden ter ver vanging van de afgeschafte le venslange garantie op werk. (Van onze correspondent) BONN Het machtige Westduitse uitgeverscon cern Springer erkent ein delijk de DDR. De redac ties van de vele kranten en tijdschriften die Sprin ger verspreidt zijn niet langer verplicht de afkor ting DDR tussen aanha lingstekens („tutteltjes") te plaatsen. Na lang touwtrekken tussen de eigenaren en de hoofdre dacteuren zijn de eersten over stag gegaan. Elke redactie mag voortaan zelfstandig uitmaken of en wanneer de aanhalings tekens achterwege worden ge laten. Door de jaren heen heeft de concernleiding, onder aanvoe ring van de vier jaar geleden gestorven oprichter Axel Cae sar Springer, een privé-oorlog gevoerd tegen de DDR. Voor Springer bleef Oost-Duitsland „de zogenaamde DDR". Daar veranderde de officiële erken ning van de Oostduitse staat door de meeste landen niets aan. Zelfs de feitelijke accepta tie door de bondsregering, be krachtigd door de uitwisseling van „permanente vertegen woordigers" met dezelfde sta tus als ambassadeurs vermocht niet Axel Springer te vermur- Die houding leverde proble men op voor Springers meest serieuze krant, het in Bonn verschijnende landelijke dag blad Die Welt. De regering in Oost-Berlijn weigerde een cor respondent van dit blad te ac crediteren. Maar Springer hield het been stijf en Die Welt bleef het zonder corres pondent in Oost-Berlijn heb ben over de „DDR". Een deel van de lading van de „Oostzee", het met gif besmette zand, staat op de kade in de haven van Brunsbüttel. foto: epa gebruik van Klare Taal bcvordere 99 WASHINGTON Het mysterieuze individu dat de van spionage verdachte Amerikaanse diplomaat Felix Bloch in het voor jaar in Parijs ontmoette, was volgens hemzelf een „postzegel-verzamelaar De FBI houdt het er ech ter op dat de man een Russische agent was. SIRE De diplomaat, tegen wie ken- 1nelijk nog geen waterdichte bewijzen van spionage zijn ge vonden, heeft dit in juni ver klaard tegenover de Ameri kaanse recherche, aldus de Washington Post. Het blad heeft zijn informatie van bron nen binnen de inlichtingen dienst. Bloch werd in het voorjaar door de Franse geheime dienst gefilmd toen hij in Parijs een koffertje overhandigde aan een onbekende man, volgens hem „Pierre" geheten. Ameri kaanse functionarissen denken dat „Pierre" een „illegale KGB-er" is, een Sovjet-agent die in het buitenland werkt zonder recht op diplomatieke onschendbaarheid. Deze „Pier re" werd door de Fransen in de gaten gehouden. De ont moeting met Bloch was dus een toevalstreffer, waarna de Amerikanen werden op de hoogte werden gesteld. Bloch, die de tweede man was op de ambassade in Wenen, is met verlof gestuurd en wordt dag en nacht bewaakt, maar er is geen formele aanklacht te gen hem ingediend. Bonn bezuinigt op bewapening BONN De Bondsrepubliek wil minder geld uitgeven voor nieuwe bewapening. De rege ring herziet haar deelname aan bepaalde internationale bewapeningsprogramma's we gens begrotingsproblemen. Dit heeft het Westduitse ministe rie van defensie in een com muniqué bekendgemaakt. Eén. van de programma's raakt ook de Nederlandse industrie. De Westduitse regering denkt na melijk aan bezuinigingen op het infrarood detectiesysteem waarmee Westduits-Franse anti-tankhelikopters moeten worden uitgerust en de trans port-helikopter NH-90, die sa men met Frankrijk, Italië en Nederland is ontworpen. Wel ke programma's precies wor den herzien is nog niet bekend gemaakt. Het ministerie van defensie wil wel vasthouden aan de programma's voor de bouw van de Westduits-Franse anti-tankhelikopter PAH 2 en van het Europese gevechts vliegtuig Jager 90. dat samen met Spanje. Italië en Groot- Brittannië is ontworpen. Bonn zou voorts terugkomen van de voorgenomen bouw van vier NAVO-fregaten van de klasse 123 voor de Westduitse mari ne. Deze zouden vanaf 1994 worden geleverd tegen een be drag van ruim 2,6 miljard gul den. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele foon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Lever voor zoon Atsuko Tsuryama zit nog in een rolstoel om te herstellen van de operatie waarbij haar lever is getransplanteerd in het lichaam van haar zoon. Het is de eerste levertransplantatie waarbij een nog levende donor is betrokken. Links Stephen Lynch, de arts die deze unieke ingreep deed. Moeder en zoon maken het goed. Commerciële Franse tv onder druk van regering (Van onze coorrespondent Bob van Huët) PARIJS Bij de Franse com merciële televisienetten is gro te beroering ontstaan over de plannen van cultuurminister Lang voor minder Ameri kaanse series en meer Franse en Europese programma's. Zestig procent van de uitzen dingen tijdens de zogenaamde 'prime time', grofweg tussen acht en elf, wil Lang voortaan voor Franse of Europese pro- dukties 1 Na de commerciële stations M6 en La Cinq, die de maatregel als een 'doodsteek' beschou wen, heeft ook het geprivati seerde TF-1 protest aangete kend. „Per decreet worden de kijkers van hun lievelingsuit zendingen beroofd", aldus ad junct-directeur Etienne Mou- geotte. Herhaling van „oude series en oude documentaires" stelde hij in het vooruitzicht wanneer de minister zijn om streden plannen doordrukt. Drie jaar na de intredé van de commerciële tv heerst in de Franse televisiewereld nog al tijd chaos. De 'constante be moeienis' van de Franse over heid en de 'steeds dwingender voorschriften' hebben zelfs Silvio Berlusconi aan het twij felen gebracht. De kranten magnaat en 'baas' van Gullit, Rijkaard en Van Basten die mede La Cinq beheert is aan het tv-station tot nu toe 800 miljoen gulden kwijt. De voor veel geld bij de ande re netten weggekochte vedet tes zijn inmiddels weer ver dwenen. Een nieuwe kapitaal injectie van ongeveer 100 mil joen gulden ziet Berlusconi niet zitten gezien Langs laatste plannen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7