Familieleden van gijzelaars leven tussen hoop en vrees ISRAEL VERDEDIGT ONTVOERING VAN SJEIK Onverhoopt akkoord op Cambod ja-conferentie Kruisraketten uit Greenham Common YS boden Hoessein miljard dollar BUITENLAND QiidóaQowumt WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 GREENHAM COMMON De Verenigde Staten zijn begonnen met het weghalen van de kruisraketten uit Greenham Common, de Britse basis waar in 1983 de eerste middellange-afstandsraketten werden ge plaatst. De eerste van de 96 raketten werden met een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht naar de VS gevlogen, waar ze worden vernietigd. Volgens het IMF-akkoord dat in 1987 werd getekend tussen de VS en de Sovjetunie, moeten in 1991 alle middellange-afstandsraketten zijn verwijderd uit Eu ropa. In vijf NAVO-landen, waaronder Nederland en Engeland, werd begin jaren tachtig door vredesacti visten fel campagne gevoerd tegen de plaatsing van de raketten. Greenham Common werd een centraal punt in de acties, en er werd een permanent vredes- kamp ingericht. Chinese operazangers blijven achter in VS SAN FRANCISCO Zeven leden van het Kun operagezelschap uit Shanghai en een bekend filmartiest zijn naar de Verenigde Staten overgelopen. Dat hebben Chinese diplomaten in San Francisco bevestigd. Het gaat om het grootste aantal Chinezen dat in een keer is overgelopen sinds de jaren vijf tig. De acht zijn eind vorige week niet met de rest van het gezelschap naar China teruggekeerd. Zij zullen mogelijk naar Taiwan gaan, waar ervaren Chi nese operasterren in hoog aanzien staan en zeer goed worden betaald. Onder de achterblijvers bevindt zich Hua Wenyi, de ster van het gezelschap en een ge vierde figuur binnen het klassieke Chi nese toneel. Colombiaanse rechters beter beschermd BOGOTA De Colombiaanse overheid is bereid rechters meer politiebescher ming te geven bij de uitoefening van hun vak, met name in het geval van drugsprocessen. Als dat nodig is, mogen zij rechtszittin gen houden in politiebureaus en het ge bouw van de staatsveiligheidsdienst. Dat is aangekondigd door de Colombiaanse hoofdcommissaris van politie, Miguel Maza Marquez. Gisteren staakten in Co lombia alle achttienduizend rechters en rechtbankmedewerkers omdat zij voor hun veiligheid vrezen. De laatste tien jaar zijn meer dan vijftig rechters ver moord en zijn dertienhonderd anderen met de dood bedreigd, omdat zij drugsza ken onder handen hadden. Hongaarse partij wil af van het politburo BUDAPEST De Hongaarse Socialisti sche Arbeiderspartij, zoals de regerende communistische partij officieel heet, wordt misschien de eerste partij in een Oosteuropees land zonder een politburo en zonder een centraal comité. Het cen traal comité heeft voorgesteld om op het najaarscongres, dat in oktober wordt ge houden, het politburo te vervangen door een veel breder samengesteld partijpresi dium. Het centraal comité zelf zou moeten worden vervangen door een na tionaal partijcomité dat direct door de partij-afdelingen wordt gekozen. Nor maal worden de leden van het centraal comité, een soort van parlement, door de partij aangewezen. Volksdagblad haalt uit naar studenten PEKING In de Chinese media is fel uitgehaald naar de Chinese studenten en intellectuelen, die na de gewelddadi ge onderdrukking van de democratise ringsbeweging begin juni naar het bui tenland zijn gevlucht. Het Volksdagblad wijdde een voorpagi- naverhaal aan de gevluchte studenten leiders en noemde hen „dieven die het land verraden hebben. Het zijn domweg verachtelijke hans worsten". De krant had ook geen goed woord over voor het Amerikaanse radiostation Voice of America, dat veel aandacht besteedt aan dissidenten. Het zou ze gebruiken om de val van de Chi nese Volksrepubliek te propageren, al dus het Volksdagblad. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Het moet een vreselijk ogen blik zijn geweest voor Ro bin L. Higgins, de vrouw van de in Libanon ver moorde Amerikaanse lui tenant-kolonel William Higgins. Samen met haar 19-jarige dochter Christine bekeek ze maandagmor gen in een kantoortje in het Amerikaanse ministe rie van defensie de gru welijke video-opnames van haar opgehangen echtgenoot. Daarna verliet de jonge vrouw met opgeheven hoofd het Pen tagon, waar ze zelf als majoor van het Korps Mariniers werkzaam is. Later verklaarde ze er nog niet helemaal van overtuigd te zijn, dat het haar man is die op de beelden te zien is. President George Bush, die haar korte tijd laten belde, noemde haar een „dap pere vrouw". De gezins- en familieleden van de acht Amerikaanse gijzelaars die in Libanon worden vastge houden leven, net als Robin Higgins heeft gedaan, al jaren tussen hoop en vrees. Hun be staan is een hel geworden, vooral omdat ze steeds weer opnieuw worden geconfron teerd met het gruwelijk lot van hun geliefden. Een broer van Joseph Cicip- pio, een van de gegijzelden die met de dood is bedreigd, zei gisteren: „Toen ik de berich ten over Higgins hoorde was ik kapot, totaal gebroken. Het wordt nu echt tijd dat de VS iets gaan doen". Verbittering Robin Higgins heeft, net als de andere familieleden van de gegijzelden, talloze pogingen gedaan de Amerikaanse rege ring tot actie te bewegen. Dat is tot dusver niet gelukt. De verbittering daarover in de gijzelaarsgezinnen is zeer groot. Robin Higgins heeft het vooral VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar zeer kwalijk genomen dat hij, toen hij na mens het VN-vredescorps de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst nam, haar man slechts terloops noemde. Hij was immers voor de VN-troe- pen onderweg, toen hij werd gekidnapt. Peggy Say, de zus van de jour nalist Terry Anderson, de Amerikaan die het langst wordt gegijzeld, heeft altijd de openbaarheid gezocht. Ze heeft zich tot tolk gemaakt van alle andere gijzelaarsfami lies. In haar kritiek heeft ze de Amerikaanse regering niet ge spaard. Ze heeft harde woorden gewisseld met oud president Reagan en met top functionarissen van Buiten landse Zaken, die haar tot voorzichtigheid maanden, ver wijzend naar de benarde posi tie van de Amerikaanse rege ring. Ze is zelfs naar Teheran en Bayrut gereisd om de vrij lating van haar broer en zijn lotgenoten te bepleiten. Haar moedige kruistocht is tot dus verre echter een vergeefse ge weest. Geruchten In zekere zin zijn de families trouwens evenzeer gegijzeld als hun verwanten in Libanon. Telkens als het lot van de ge gijzelden uit het niéuws dreigt te raken, slagen de terroristen erin een paar foto's, een bood schap, een onheilstijding, een gerucht of zelfs een video-op- name van hun slachtoffers door te geven aan een persbu reau. Dat brengt de families steeds opnieuw tot wanhoop. Patty Little, een nicht van Pe ter Killburn, die door de terro risten werd geëxecuteerd na het Amerikaanse vergeldings bombardement op Libië in 1986, schreef een bittere brief aan president Reagan. Daarin stond: „Het maakt iemand verschrikkelijk verdrietig te moeten vaststellen dat hij (Killburn) meer waard was om door terroristen te worden ge dood, dan door zijn eigen land in leven te worden gehouden". Enkele maanden nadat journa list Terry Anderson al in 1983 in Bayrut werd gekidnapt, kreeg zijn vrouw Madeleine een kind. Pas vele maanden later zag Anderson, dank zij de hulp van- een van zijn bewa kers, de eerste foto's van doch tertje Sulome Teresa. He; De vrouw van de vermoorde VN-militair Higgins bij haar vertrek uit het Pentagon, nadat zij de video van haar dode echtgenoot had gezien. meisje is nu vijf jaar oud en heeft haar vader nog nooit (Vervolg van de voorpagina) TEHERAN JERUZALEM Iran ontkent overigens enige invloed te hebben op de sji'itische extremis ten in Libanon. Tijdens zijn gesprek met de Sov- jetrussische minister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze veroordeelde toekomstig president Rafsanjani „alle terroristi sche daden". Iran deed verder een oproep om vier Iraniërs vrij te laten, die in Libanon gegijzeld wor den door christelijke Fa- langisten. Iran herhaalde het aanbod te proberen westerse gijzelaars vrij te krijgen. De Verenigde Staten hebben gisteren nadrukkelijk gezwe gen over hun verschil van me ning met Israel *over de ma nier waarop de nu ontstane crisis moet'worden aangepakt Margaret Tutwiler, de woord voerster van het ministerie van buitenlandse zaken, zei al leen dat „Israël er nu eenmaal een andere politiek op na houdt dan de VS". Ze doelde op voorstellen van Israel de ontvoerde sjeik Obeid uit te willen wisselen tegen alle Is raëlische en buitenlandse gij zelaars in Libanon. Amerika staat officieel nog steeds op het standpunt dat met terroristen onder geen enkele voorwaarde kan worden gepraat en dat daarom onderhandelingen over een uitwisseling van krijgsgevangenen en gijzelaars uit den boze zijn. Israëlische woordvoerders zei den gisteren dat indirecte con tacten worden onderhouden met Libanese groeperingen over de mogelijkheden voor een uitwisseling. De pro- Iraanse Hezbollah (Partij van God) heeft het idee echter met kracht van de hand gewezen. In een verklaring werd ge sproken over een „belachelijk aanbod". Premier Shamir verdedigde gisteren opnieuw de ontvoe ring van de sjeik. „Het enige doel van onze operatie is om onze drie gevangen gehouden soldaten te bevrijden. Als we tegelijkertijd kunnen bereiken dat de andere gijzelaars ook vrijgelaten worden, zullen we daar blij om zijn. De Verenig de Staten en wij hebben een gezamelijk belang en gezame- lijk doel," zo zei Shamir. De Israëlische regering is door de affaire evenwel in het de fensief gedrongen. Verscheide ne Israëlische bronnen geven toe dat de autoriteiten een ern stige fout hebben gemaakt door openlijk de verantwoor delijkheid voor de ontvoering van sjeik Obeid te erkennen. Niet alleen dreigt er schade te worden toegebracht aan de re latie met Washington, maar te vens ontnam men zich zo de mogelijkheid om achter de schermen met de Hezbollah zaken te doen over de vrijla ting van de Libanese gijze- Het onafhankelijke Israëlische dagblad Haaretz wist gisteren te melden dat het kernkabinet geen rekening heeft gehouden met de mogelijkheid dat de ontvoering het leven zou kos ten van buitenlandse gijze laars. Het besluit om de sjeik te kidnappen werd volgens de krant drie weken geleden ge nomen na het mislukken van geheime onderhandelingen met Iran en de Hezbollah over de vrijlating van de Israëlische gevangenen in Libanon. Aardbevingen Indonesië en Griekenland ATHENE Twee aardbevin gen hebben gisteren gebieden ten noorden en westen van de Griekse hoofdstad Athene ge troffen. De bevingen met een kracht van 4.7 en 4.2 op de schaal van Richter veroor zaakten paniek, maar richtten nauwelijks schade aan. Bij een aardbeving op Irian Jaya, het Indonesische deel van het eiland Nieuw-Guinea, zijn wel doden gevallen. Zeker 59 men sen kwamen om bij de beving, die een kracht had van 5.6 op de schaal van Richter. Ontvoerders eisen vrijlating broers Hamadi KARLSRUHE De ontvoer ders van de Westduitsers Tho mas Kemptner en, Heinrich Strübig, die op 16 mei in Liba non verdwenen, hebben de vrijlating geëist van de sji'iti sche Libanees Mohamed Ha madi en diens broer Abbas Ali. Mohamed Hamadi werd op 17 mei in Frankfurt veroordeeld tot een levenslange gevange nisstraf wegens deelname aan de kaping van een vliegtuig van de Amerikaanse maat schappij TWA, waarbij een passagier werd gedood. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Paniek De bosbranden in het zuiden van Frankrijk hebben vandaag verder om zich heen ge grepen. Op meer dan honderd plaatsen woedden vanmorgen branden. Alleen al in de regio rond Marseille is een gebied van rond zevenduizend hectare in vlammen opgegaan. Enkele duizenden mensen moesten hun huizen verlaten. Sommigen konden alleen in een bootje ontkomen omdat de wegen door het vuur versperd zijn. Daarbij ontstond grote paniek (foto). Op Corsica zijn honderden brandweerlie den er vannacht in geslaagd de meeste vuurhaarden te doven. De stad Bastia is niet meer in gevaar. Het vuur heeft aan twee mensen het leven gekost. Bosbran den op het Italiaanse eiland Sardinië heb ben aan drie mensen het leven gekost. FOTO: EPA HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN434 Rob vraagt de vuurtorenwachter of hij wel eens iets bijzonders heeft waargenomen op het oostelijk deel van het eiland. „Och", is het antwoord, „we hebben de hele dag onze aandacht nodig voor wat er op zee gebeurt en over het land kij ken we niet zo veel. Af en toe hebben we wel eens een vuurstraal gezien, maar dat kan dan ook op Ameland of op zee zijn. Aange spoelde mijnen die ontploffen bijvoorbeeld". - Rob is niet veel wijzer geworden, maar hij bedankt zijn vriend en slentert dan naar het meertje met die zonderlinge naam: Dodemanskisten. Maar wat moet hij hier fietelijk zoeken? Hier liep die pensioen- gast zoeven ook. Nou, het is hier wel erg mooi en rustig... Maar wat is dat? Kijk, daar ligt een papiertje. Rob raapt het op. Niets bijzonder... maar het is nog droog en niet door de zon vergeeld. Zou die vreemdeling het hebben verloren? (Vervolg van de voorpagina) AMAN De politieke omme zwaai van de Jordaanse ko ning staat niet op zichzelf. De economische en politieke ge volgen van de breuk met de economisch belangrijke Weste lijke Jordaanoever zijn voor het Jordaanse koninkrijk alar merend. De Jordaanse munt eenheid, de dinar, kelderde in een jaar tijd tot ongekend lage waarde, de werkloosheid steeg schrikbarend en de buiten landse schuld is zo hoog, dat de koning deze week opnieuw gedwongen was een financiële bedelreis te maken naar de rij ke Golfstaten. De Amerikaanse president George Bush zou in april dit jaar Jordanië economische hulp van één miljard dollar per jaar hebben aangeboden, als koning Hoessein onmiddel lijk direkte vredesonderhan delingen met Israel zou begin nen. Dit schrijft de in Parijs verschijnende Libanese krant Al Moecharar. De Verenigde Staten zouden Jordanië ook politieke en zelfs militaire steun hebben beloofd, wan neer dit land opnieuw een centrale rol in het vredespro ces in het Midden-Oosten zou gaan spelen. Volgens diezelfde krant, die citeerde uit uitge lekte protocollen van het ge sprek tussen president Bush en koning Hoessein in het Witte Huis, zou koning Hoessein in dertijd het aanbod hebben af gewezen. Hij zou op het stand punt staan dat het conflict in het Midden-Oosten alleen kan worden opgelost via een inter nationale vredesconferentie. De Amerikaanse president Bush zou hebben geantwoord: „Als u niet wilt, zal iemand anders directe onderhandelin gen met Israel aangaan". In de maanden die daarop volgden, zijn onder zware Amerikaanse druk direkte en indirekte con tacten tot stand gekomen tus sen Israel en de PLO. In die contacten wordt Jordanië vol ledig buitenspel gehouden. Volgens diplomatieke bronnen in de Jordaanse hoofdstad is de Jordaanse koning in toene mende mate somber gestemd. De kans dat uit de recente contacten tussen Israel en de PLO uiteindelijk een vorm van Palestijnse onafhankelijk heid kan groeien, en daarmee de Jordaanse controle over de Westelijke Jordaanoever voor goed voorbij is, is voor de ko ning onverteerbaar. In een nog niet gepubliceerd „natio naal verdrag", dat de eenheid van het Jordaanse volk moet onderstrepen, wordt onder meer de nadruk gelegd op de Jordaanse banden met de Pa- lestijnen op de Westelijke Jor daanoever. „We hebben een gezamenlijk lot, sterke familie banden en een gezamenlijke wens het lijden van onze fami lies in bezet gebied te verlich ten", aldus het document. PARIJS Op de internatio nale conferentie in Parijs over Cambodja is na twee dagen onderhandelen een akkoord uit de bus gekomen dat, zij het indirect, de doodsklok luidt voor alle gewapende verzets bewegingen in het land. Het akkoord deelt ook slechts een bescheiden rol toe aan prins Norodom Sihanouk als voorzitter van een overgangs regering. Na terugtrekking van de laatste Vietnamese be zettingstroepen, later dit jaar, zullen vrije verkiezingen wor den gehouden onder toezicht van de Verenigde Naties. Waarnemers schrijven het re sultaat toe vooral toe aan de plotseling versoepelde houding van China, dat blijkbaar na de internationale consternatie over de onderdrukking van de democratiseringsbeweging een goede beurt heeft willen ma ken. De Rode Khmer, die ja renlang militaire steun kreeg van China en onder de voor malige president Pol Pot ver antwoordelijk was voor de dood van zeker een miljoen Cambodjanen, stond op de conferentie opeens alleen. Het akkoord haalt ook een onver wachte streep door plannen van de VS om de Cambodjaan se verzetsbewegingen opnieuw te gaan bewapenen.. Hoewel geen preciese datum werd ge noemd, besloot de conferentie „de komende dagen" een groep experts van de Verenig de Naties naar Cambodja te sturen om alle „technische" informatie te verzamelen die nodig zal zijn voor een ge slaagde supervisie van de VN over de terugtrekking van de Vietnamese troepen, voor con trole op de stopzetting van wa penleveranties aan alle ver zetsbewegingen en op de ver kiezingen. door Bob van Huët AQUARIUM PARIJS Het laatste ..gat" van de Hallen is gedicht met een walvis. In de voormalige „buik van Parijs" kunnen de toeristen sinds kort Jonas spelen in de buik van een dertig meter lange blauwe vinvis. Om het decor niet te bloedig te maken zijn het enorme hart en longen van het levensgrote model uitgevoerd in zachte crêmetinten. Een enorm embryo ligt voor de uitgang, bij de endeldarm. De toekomstige walvisbaby zal rond de zeven ton wegen. De plastic mastodont moet de grote attractie worden van het Pare Oceanique Cousteau (POC). „Op veler verzoek" hebben de beroemde Franse oceanograaf Jacques-Yves Cousteau en zijn zoon Jean- Michel een poging gedaan de wondere wereld van de Calypso" na te bootsen in het hart van Parijs. Voor de bezoekers blijft het een plons op het droge, want het POC is het enige aquarium ter wereld zonder water. Videobeelden en plastic replica's hebben de echte vissen vervangen. De in Frankrijk nog altijd ongekend populaire zeevaarder Jacques-Yves Cousteau (79) heeft een riskante duik gewaagd. Uit respect voor zijn geschubde vrienden haalde hij er niet eentje naar zijn park. „Vissen brengen drie kwart van hun tijd door met jagen In gevangenschap wordt die tijd besteed aan verveling", aldus Cousteau, tot voor kort directeur van het prestigieuze aquarium van Monaco (een van de grootste viscollecties ter wereld). Het idee voor dit eerste droge onderwaterpark is van Jean-Michel Cousteau. architect van beroep wanneer hij niet met zijn vader op reis is. De onverschrokken reiziger" (de toegangsprijs van 25 gulden is inderdaad even schrikken) wordt in twee talen rondgeleid: in het Frans en in het Clouseau van Cousteau. De kapitein van de Calypso spreekt bijna hetzelfde Engels als de niet minder beroemde inspecteur uit de Pink Panter-serie. De reis begint in een spookhuistreintje. Na langs een decor van wolken en storm te zijn gedraaid duiken we drie etages omlaag naar de Marianentrog. de diepste plek (11.000 meter) in de Stille Oceaan. Lava-decors en diepzeemonsters van kunststof zijn eng belicht. Vijf minuten later gaat het te voet verder over een zee van vaste vloerbedekking. Anders dan de aanduiding „Oceaanpark" doet vermoeden blijken de vijfduizend vierkante meter van het POC eerder een educatief dan recreatief bedoeld. Als in een rijk gesubsidieerd schoolmuseum worden de wonderen van Cousteau's onderwater wereld behandeld, waarbij je mag raden welke geluiden een amoureuze buitrug produceert of garnalen die vreemde windjes laten. De jongsten kunnen zich ondertussen vermaken met hamerhaaien en andere plastic monsters. Uitgezonderd een fraaie film over het ontstaan van het zeeleven en de holle vinvis aan het einde komt het POC toch niet uit de verf. Misschien zijn we door Cousteau's vele tv- documentaires wel een beetje verwend en roept de veelbelovende aanduiding Oceaanparkte hoge verwachtingen op. Een voorgeprogrammeerde video-dialoog met de commandant („Zijn haaien gevaarlijk0" „Heeft prins Albert van Monaco u beinvloeden „Mag je dolfijnen in gevangeschap houden?") kan een gevoel van teleurstelling niet wegnemen. In de zeer uitgebreide en peperdure souvenirshop bekruipt je zelfs de kwade gedachte dat het hier gaat om een commerciële fuik en dat Cousteau meer om vissen geeft dan om mensen. Het Pare Oceanique Cousteau is dagelijks van 12.00 tot 19.00 uur geopend, maandag gesloten. Metro: Les Halles-Chêtelet. uitgang Grande Galerie Toegang 75 francs en 52,50 francs voor kinderen tot 14 jaar.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5