BLIKSEMBEZOEK Crisis in Pools parlement over nieuwe premier Volwassen worden? „We zien wel Brede steun in Suriname voor vredesakkoord Financiële hulp aan Polen is géén „vriendendienst Brand legt deel winkel complex Enschede in as MMN™deT/J0 BINNENLAND £eidóc(Boteumt WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 PAGINA 4 Vergiffenis voor spion met berouw BONN Inwoners van de Bondsre publiek die ooit hebben gespioneerd voor een Oosteuropees land worden daarvoor niet bestraft, als zij berouw tonen en zich melden bij de autoritei ten. Dat heeft de Westduitse minister van justitie, Hans Engelhard, ver- klaard. Engelhard riep al zijn landge- noten die zijn benaderd door buiten landse agenten op zich te vervoegen bij de contra-inlichtingendiensten. „Het tonen van morele moed en van vertrouwen in onze veiligheidsdienst zullen worden beloond", zei hij. Vol gens de minister worden de meeste Westduitsers tijdens bezoeken aan Oost-Berlijn door buitenlandse agen ten benaderd. Nieuwe staking van mijnwerkers Kosovo PRISTINA Ongeveer 600 mijn werkers van een mijn in Titrova Mi- trovica, in de Joegoslavische provin cie Kosovo, zijn in staking gegaan. Volgens de politie zou het niet alleen gaan om e^n protest gaan tegen het feit dat de lonen over juni nog steeds niet zijn uitbetaald, maar ook om po litieke eisen. De mijn ligt op 30 km van Pristina, de hoofdstad van Koso vo. In maart van dit jaar hebben mijnwerkers van dezelfde mijn met een dramatische actie waarbij zij wei gerden uit de mijnen te komen, enke le ongeliefde politici in de regering van de provincie tot aftreden ge dwongen. Bij de onlusten vielen toen ongeveer 25 doden. Meer uitkeringen Ziektewet UTRECHT Het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK, zestien aangesloten be drijfsverenigingen) heeft in 1988 over 33,9 mil joen ziektedagen in totaal 3,4 miljard gulden uit gekeerd. In 1987 bedroeg het aantal ziektedagen 32,6 miljoen waarvoor een bedrag van 3,2 miljard gulden is uitgekeerd. Het aantal meldingen voor de Ziektewet is in 1988 met een half miljoen ge stegen. Het aantal meldingen voor de werkloosheidswet is in 1988 gedaald van 306.400 naar 271.500, even als het aantal ww-toekenningen (van 263.100 naar 231.200). Vanwege de invoering van de nieuwe werkloosheidswet is de gemiddelde uitke ringsduur sterk toegenomen, waardoor het uitge keerde bedrag met bijna 500 miljoen is gestegen tot 2,44 miljard. Aan uitkeringen wegens arbeids ongeschiktheid is 10,6 miljard gulden uitgegeven, vrijwel hetzelfde bedrag als in 1987. PARAMARIBO Het Ak koord van Kourou, dat de voorwaarden voor vrede re gelt tussen de regering van Suriname en het Jungle Com mando van Ronnie Brunswijk, vindt bij diverse maatschappe lijke organisaties steun. Zo hebben de Surinaamse politie bond en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven zich er inmiddels achter gesteld. Alleen de vakbeweging liet weten dat ze het niet eens is met de voorwaarden en dat het volgens haar moet worden herzien. Over de inhoud van haar bezwaren is niets be kendgemaakt. Het akkoord moet de orde en rust herstellen en de aanzet geven tot ontwikkeling in het binnenland na drie jaar gewa pende strijd tussen het natio naal leger en het Jungle Com mando. Twistpunt in de over eenkomst is de regeling over de toekomst van het Jungle Commando. Volgens het Ak koord van Kourou zullen de voormalige rebellen van Ron nie Brunswijk een aparte poli tiemacht gaan vormen in Oost-Suriname. Brunswijk heeft al gezegd niet eerder zijn wapens te willen inleveren voordat hierover zekerheid bestaat. De politiebond ziet graag dat de infrastructuur van het Jun gle Commando, waaronder het wapentuig, „onder staatsbe heer" komt. De werkgeversor ganisaties hebben de regering wèl gevraagd voortaan „span ningen" te voorkomen door tactvol op te treden. Ze heb ben misnoegen geuit over het feit dat de maatschappelijke groeperingen niet vóór de on derhandelingen tussen de re gering en het Jungle Com mando werden gehoord. Parlementsvoorzitter Jagger- nath Lachmon noemde het ho ren van de maatschappelijke groeperingen over het ak koord „een juiste stap om een weloverwogen beslissing" te nemen. Volgens Lachmon is het vredesakkoord niet in strijd met de grondwet en het politiehandvest, zoals beweerd wordt door de bevelhebber van het nationale leger, Desi Bouterse. President Ramsewak Shankar legt vanavond via radio en te levisie een verklaring af over het Akkoord van Kourou. Het Surinaamse parlement, de Na tionale Assemblee, zal zich vermoedelijk vrijdag uitspre ken over het vredesakkoord. WARSCHAU De ver kiezing van generaal Czeslaw Kiszczak tot pre mier van Polen is hoogst onzeker geworden. De stemming over de benoe ming is gisteren uitge steld. Lech Walesa heeft de met Solidariteit ge lieerde parlementariërs opgeroepen tegen Kiszc zak te stemmen. De Boerenpartij, waarvan de 76 stemmen in het parlement onontbeerlijk zijn voor de communisten, leek evenmin bereid onverdeeld voor de de missionaire minister van bin nenlandse zaken te stemmen. Ook dertien communistische afgevaardigden kondigden aan tegen Kiszczak te zullen stern- Het Poolse parlement heeft vanmorgen gestemd voor de oprichting van een onder zoekscommissie, die -zal bekij ken of de demissionaire com munistische regering kan wor den afgezet wegen economisch wanbeleid. Commmunistische parlementariërs hebben tegen het voorstel gestemd. Maar de afgevaardigden van de Boe renpartij, de traditionele bond genoten van de communisten in het parlement, sloten zich bij de oppositie aan, zodat de resolutie kon worden aangeno men. De commissie, die geen precendent kent, zal onder zoek doen naar het beleid van de scheidende regering van premier Mieczyslaw Rakowski en beslissen of het bewind kan worden aangeklaagd bij het Staatstribunaal, dat functiona rissen kan berechten. Bij de oppositie bestaat grote weerstand tegen Kiszczaks be noeming, die nog wordt ver groot door woedende reacties van de bevolking op de giste ren ingegane prijsverhogin gen. Enkele afgevaardigden van de Poolse Boerenpartij hebben Solidariteit voorge steld een coalitieregering te vormen onder leiding van Bronislaw Geremek, de frac tievoorzitter van Solidariteit. De communistische partij zou in deze regering „slechts" zeg genschap over de ministeries voor politie en leger houden. Een dergelijke oplossing is evenwel niet aanvaardbaar voor de communisten. Zinkend schip Fractievoorzitter Geremek herhaalde dat Solidariteit niet zal deelnemen aan een coali tieregering met de communis ten. Maar hij zei dat het „te al len tijde mogelijk is een onaf hankelijke regering te vor men, overeenkomstig de eisen van de samenleving en de ver wachting van de bevolking". Solidariteit is verdeeld over de vraag of het wijs is toe te tre den tot een regering in een pe- enorme prijsstijgingen van onder meer vlees bleven de winkels ook vandaag leeg. foto: anp riode van zware economische crisis. Een afgevaardigde van Solida riteit vergeleek de Poolse eco nomie met een zinkend schip, terwijl en ander stelde dat de prijsstijgingen die gisteren van kracht werden, opnieuw een blijk waren van de arrogantie van de overheid. „Ondanks verzekeringen van de regering dat een vrije-marktmechanis- me wordt ingevoerd, zijn de prijzen die aan de boeren wor den betaald nog altijd vastge steld door opkopers van de re gering", aldus parlementslid Jan Furtak. Door de enorme prijsverhogin gen voor basis-levensmiddelen zullen volgens de huidige Poolse regering de boeren meer gaan produceren. Voor de meeste produkten als melk, boter en vlees werden de prij zen twee tot vijf maal zo hoog. In Warschau leek de bevol king het rustig op te nemen. Maar in Krakow, waar de vleesprijs bijna tien maal zo hoog >verd kregen inwoners volgens de radio een „prijs- schok", omdat men rekening hield met een prijsverhoging tot tweehonderd procent. De Poolse regering heeft tach tig procent prijscompensatie beloofd, en neemt de inflatie op de koop toe, maar volgens partijfunctionarissen zal zestig procent van de bevolking door het wegvallen van subsidies op levensmiddelen onder de ar moedegrens komen. BONN De Bondsrepu bliek wil maar al te graag de aandacht afleiden van de vijftigste herdenkings dag van de inval van de nazi's in Polen. Op 1 sep tember trokken Duitse troepen de grens over. Daarmee begon de Twee de Wereldoorlog en wer den zes miljoen Polen de dood ingejaagd. Nu heeft de Westduitse rege ring besloten dit Oostblokland een grote financiële injectie te geven. De idealistische ge dachte dat Bondsrepubliek hiermee probeert iets goed te maken voor de nazi-praktij ken gaat echter niet op. De motieven zijn van econo mische en demografische aard. Zo lijkt de grote vluchtelin genstroom van Polen naar West-Duitsland de belangrijk ste reden. Deze vluchtelingen mogen de Bondsrepubliek bin nenkomen omdat ze „Aussied- ler" zijn. Onder dit begrip ver staan de Duitsers alle mensen wier voorvaderen in het Grootduitse Rijk woonden en dus Duits bloed in hun aderen hebben. Ofschoon West-Duits land verplicht is deze Polen op te nemen, wil de overheid het voor hen aantrekkelijker ma ken in eigen land te blijven. Een andere reden voor de fi nanciële injectie is dat de Bondsrepubliek de grootste westerse handelspartner van Polen is. In de eerse vijf maanden van 1989 steeg de ex port met 67 procent op jaarba sis ten opzichte van vorig jaar, toen er voor bijna elf miljard gulden aan goederen naar Po len ging. Brussel Niet alleen in Bonn, maar ook in Brussel is de hulp aan Polen een belangrijk gesprekstheam. In Brussel hebben vertegen woordigers van 24 landen, waaronder de twaalf landen van de Europese Gemeen schap, gisteren een begin ge maakt met het opstellen van economische hulpprogramma's voor Polen en Hongarije. Het overleg ging vooral over de voedselhulp aan Polen. Vo rige maand heeft de inmiddels tot president gekozen Poolse leider Wojciech Jaruzelski ge vraagd om 685.000 ton voed selhulp voor de eerstvolgende maanden, in de vorm van rundvlees, varkensvlees, melkpoeder, boter, olie, tarwe, graan, rijst en suiker. Jaruzels ki zei toen dat Polen in 1990 en 1991 ongeveer 3,8 miljoen ton voedsel per jaar nodig zal hebben, alsmede 250.000 ton veevoer en, ten behoeve van de landbouw, rond een half miljard gulden aan pesticiden en dergelijke. Volgens de EG-woordvoerders hebben de VS, Oostenrijk en Zwitserland reeds aangeboden voedselhulp naar Polen te stu ren. Details werden niet gege- Iraanse vluchtelingen Drie gevluchte Iraanse vrouwen deden gisteren |eider Khomeiny. Op de foto van links naar op een persconferentie van de Mujaheddin-be- rechts: Kobra Yazdlan-Azad, Miriam Torabi en weging in Amsterdam hun relaas over hun leven Fattenah Avaz-Poor. onder tfet bewind van Irans voormalig geestelijk foto: anp Singalese radikalen COLOMBO Zes gewapende mannen hebben op Sri Lanka een Singalese radionieuwsle zer uit zijn huis in de stad Ho- magama gesleurd en doodge schoten. De regering gaf „sub versieve elementen", een term die meestal is voorbehouden voor Singalese extremisten, de schuld voor de moord op de 42-jarige De Alwis. Sinds juli 1987 voert het Volksbevrij dingsfront JVP, een organisa tie van Singalese ultra-natio nalisten, een gewelddadige strijd tegen de regering in Co lombo. ENSCHEDE Brand heeft vanmorgen een groot deel van een winkelcomplex in de binnenstad van Enschede verwoest. Oor zaak en schade van de brand zijn nog onbekend. De brandweer, uitgerukt met groot materieel, kon op het nip pertje voorkomen dat het hevige vuur oversloeg op andere pan den. „Er was sprake van een kritieke situatie", zo liet de woord voerder van de brandweer weten. De brand, die omstreeks 5.00 uur werd ontdekt, was om onge veer 6.30 uur onder controle. Het door de brand ernstig bescha digde complex staat sinds enkele weken leeg. Er was een meu belzaal in gevestigd die naar een terrein elders in Enschede is verhuisd. SUSKEENWISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL UUeve mensenvoor hen die mi] not niet hennenzal ih mij eerst enen I voorstellen Jh ben favorine. de onthaalmoeder uit Mand, het land g achter de speeltoedspievel, waar hinderen waarvan beide ouders Jaan uerhen'n™ hartelust hunnen (c) Standaard Ultgeverll, Antwerpen-Weesp. LEIDEN Jongeren stel len zich nog altijd passief op, wanneer het gaat om volwassen worden; ze la ten het een en ander over zich heenkomen. Het ge volg is dat de traditionele taakverdeling tussen de geslachten blijft bestaan: jongens blijven uitgaan van een ononderbroken beroepscarrière, de loop baan van meisjes wordt onderbroken door de komst van kinderen. Als niet actief op de toekomst wordt ingespeeld, zal de macht van het vanzelfsprekende overheersen. Dat houdt in dat meisjes nog steeds wordt ver plicht - en zichzelf verplich ten - in hun traditionele rol te blijven. Volwassenen blijken hier weinig aan te kunnen doen. Het lijkt erop of volwas senen oogsten wat ze zelf heb ben gezaaid: hun boodschap 'wees jong en geniet ervan' wordt nu letterlijk in praktijk gebracht. Dit blijkt uit een onderzoek door de sectie jongerenstudies en jeugdbeleid van de vak groep andragogiek van de Leidse Universiteit, uitgevoerd in opdracht van de ministeries van sociale zaken en werkge legenheid en van WVC. Daar in wordt nagegaan hoe jonge ren hun leven denken in te delen en vooral of deze inde ling verandert in de overgang van jeugd naar volwassenheid. Het onderzoek werd uitge voerd in het lioht van de T990-maatregel'; die bepaalt dat jongens en meisjes die na 1990 achttien jaar worden, slechts een beroep op een aan vullende uitkering kunnen doen als zij zich gelijktijdig be schikbaar stellen voor de ar beidsmarkt. Alleen wanneer zij belast zijn met de zorg voor kinderen jonger dan twaalf jaar, bestaat die verplichting Vage voorstelling In de publieke meningsvor ming, maar ook in weten schappelijke kring wordt de '1990-maatregel' vooral in ver band gebracht met de wijze waraop meisjes tekort schieten bij de oriëntatie op de arbeids markt: „Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid" luidt de slogan. Maar weinig aandacht gaat uit naar de rol van "de jongens, terwijl het toch duidelijk is dat de tradi tionele rolverdeling zal moeten veranderen, willen meisjes de kans krijgen op vol doende betaald werk in de toe komst. Veel méér dan dat meisjes vaak kiezen voor spe cifieke vrouwenberoepen is er echter op dit moment niet be- Uit de resultaten van het eer ste onderzoek 'Jongeren en Arbeid' blijkt dat jongeren een carrière met betaald werk vanzelfsprekend vinden. Al leen voor jongens ziet de plan ning er anders uit dan voor meisjes. Slechts weinig meisjes willen een echte carrière ma- Vinden alle jongeren het ver richten van betaald werk een vanzelfsprekende zaak, het be tekent niet dat zij nu al ver vooruit denken. Hun leven straks als volwassene en het hebben of krijgen van een baan is bepaald niet hun eerste zorg. 'Saai' Jongens en meisjes blijken een uiterst vage voorstelling te hebben van het volwassenen- bestaan. Zij leven voorlopig met het motto 'je bent jong en je wilt wat'. Bijna 40 procent van de jongeren denkt dat het leven van volwassenen nogal of zelfs zéér saai is en een kwart denkt dat er geen enke le ontwikkeling in het volwas- senenbestaan zit. Treffender is nog dat 43 pro cent van de jongeren niet weet of het leven van volwassenen saai is en 56 procent weet niet of het stilstaat. Gevraagd naar hun toekomst zegt de meerderheid van de jongeren het gevoel te hebben dat ze de uitwerking van hun toekomstplannen niet in eigen hand hebben. Dit maakt ze echter niet droevig of onge rust, integendeel: zij zijn zeer tevreden met hun huidige be staan. Kortom, volwassenheid is iets 'dat je overkomt', niet iets 'dat je plant'. Het gevolg hiervan is dat de meeste jongeren zich geen concrete voorstelling maken van hun leven als volwassene, wat zij daarin willen en hoe zij hun wensen moeten realise ren. Ook wat betaald werk be treft is vaagheid troef: vrijwel geen enkele jongere heeft een concreet idee hoe de arbeids markt in elkaar zit en even min het werk dat zij willen gaan doen. Zij 'zien wel'. Hulp? Welke hulp krijgen jongeren bij het zich oriënteren op de arbeidsmarkt en - ruimer - op het bestaan als volwassene? Uit het onderzoek blijkt dat zeer veel jongeren geen hoge dunk hebben van de hulp die zij van hun ouders krijgen. Ook bij de leraren en andere volwassenen vinden zij onvol doende steun. Exact de helft van de jongeren zegt voor geen enkel probleem veel aan de vader te hebben. De moeder speelt een belang rijker rol; 44 procent van de jongeren zegt veel aan haar te hebben. Maar daartegenover geeft 31 procent aan voor geen enkel probleem iets aan de moeder te hebben. Leraren hebben slechts betekenis voor zover het gaat om problemen op school. Zij vervullen geen enkele 'levensoriënterende' functie. Overigens zegt bijna de halft (45 procent) zelfs voor schoolproblemen niets aan le raren te hebben. Ook leeftijdsgenoten blijken een ondergeschikte rol te spe len in het ontwerpen van een 'plan voor het leven'. Zij be moeien zich alleen met elkaar waar het gaat om de invulling van de vrije tijd, het gedrag in de groep en de kledingstijl. WIM KUNST Nederland boycot Chinese ontvangst DEN HAAG De Nederland se regering heeft gisteren een feestelijke ontvangst bij de Chinese ambassadeur geboy cot. Daarmee protesteerden de ministeries tegen het recente optreden van het Chinese le ger tegen demonstranten op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. China vierde gisteren in Pe king en de Europese hoofdste den de oprichting van het „Pe ople's Liberation Army". Ter gelegenheid daarvan hielden de ambassadeur in Nederland, mevrouw Wang Guixin, en de militaire attaché een receptie op de ambassade in Den Haag. Maar daar verscheen geen en kele vertegenwoordiger van de ministeries van buitenland se zaken en defensie noch van andere departementen. Wel kwamen er diplomatieke en militaire vertegenwoordigers van socialistische en niet-ge- bonden landen, Nederlandse zakenlieden en relaties van de ambassade. Ook de elf andere regeringen van de EG-landen boycotten de ontvangsten in hun hoofd steden. De lidstaten hadden daartoe onlangs besloten in het kader van de Europese Politie ke Samenwerking, het streven naar een gemeenschappelijk buitenlands beleid van de twaalf EG-landen. (ADVERTENTIE) Op de laatste dagen van onze 150 jaar jubileumshow hebben we de Duitse ICE (Intercity Express) naar Nederland weten te halen. Een trein die bij de laatste controle nog op een snelheid van 406 km/u werd betrapt. Die officieel pas in 1991 gaat rijden. En die je als toeschouwer nu al van bin nen en van buiten kunt bekijken. Hij staat 4, 5 en 6 augustus op Utrecht CS. Dus snelheid is geboden. En er valt nog veel en veel meer te jfi§ beleven. Van stoomlocparade tot tentoon stelling. Van spelletjes tot shows. Van acts tot concerten. Kortom, breng even een bliksem bezoek. Kom naar 'Treinen door de Tiid' op de Jaarbeurs en Utrecht CS t/m 6 aug. OPENINGSTIJD: T/M ZONDAG VAN 10.00-18.00 UUR. TOEGANGSPRIJS 10f-EN VOOR KINDEREN T/M 11 JAAR 5-. TREINREIZIGERS: TERUGREIS GRATIS.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4