Het weer is zelfs computer de baas Geldtransport veiliger dank zij plofkoffer VOORSPELLING VOOR DRIE MAANDEN LIJKT ONMOGELIJK lEUWi Leger Filipijnen bood geld voor activisten BINNENLAND EeidaeSouAO/nt WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 Braks onderzoekt barbecuevlees DEN HAAG Minister Braks van landbouw onderzoekt de kwaliteit van barbecuevlees. Met name ver mindering van ziekteverwekkende bacteriën is daarbij doelstelling. De departementen van landbouw en vis serij, WVC en het bedrijfsleven ne men deel aan het onderzoek. Braks antwoordt dit in antwoord op schrif telijke vragen van het PvdA-kamer- lid Veenstra over de kwaliteit van rauw barbecuevlees. De Consumen tenbond en Konsumenten Kontakt testten in juni porties barbecuevlees en kwamen met alarmerende berich ten over besmetting met ziektever wekkende bacteriën. ,Meer hartoperaties door hogere premies' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nationale Zie kenhuisraad (NZR) vindt dat uit breiding van het aantal hartopera ties moet worden gefinancierd uit de opbrengsten van een premiever hoging. Mevrouw Scheurs, voorzitter van de sectie ziekenhuizen van de Na tionale Ziekenhuisraad, zei van morgen voor de VARA-radio dat het als een paal boven water staat dat er meer geld moet komen voor meer hartoperaties. De wachtlijsten van patiënten die op een hartope ratie wachten zijn volgens de NZR onaanvaardbaar. „De huidige bud getten van de ziekenhuizen zijn niet toereikend om aan de vraag naar hartoperaties te kunnen vol doen. Er moet dus geld bijkomen". De NZR wil hierover met het mi nisterie van WVC gaan praten. Aangezien het om enkele honder den miljoenen gaat verwacht me vrouw Scheurs niet dat het minis terie binnen de eigen begroting geld zal kunnen vrijmaken. „De minister zal prioriteiten moeten stellen. Hij kan geld vrijmaken door de premies te verhogen. Het gaat economisch beter met Neder land dus een verhoging is verant woord. We zullen ons daar niet te gen verzetten, integendeel, we zul len het bepleiten", aldus mevrouw Scheurs. Babbelboxen populair bij bewakingspersoneel ENSCHEDE Bewakingspersoneel, politieagenten en medewerkers van zie kenhuizen bellen 's avonds en 's nachts op betrekkelijk grote schaal 06-lijnen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Anonieme Bellers (SAB) uit Enschede. De SAB, die strijdt tegen te lefoonverslaving, heeft het onderzoek ingesteld op verzoek van enkele grote bewakingsbedrijven. Hun personeelsle den hebben allerlei foefjes bedacht om tijdens werktijd zo onopvallend moge lijk seks-, praat- en andere 06-lijnen te bellen. Zo bellen ze in de loop van de nacht steeds vanaf een andere etage in het door hen.bewaakte gebouw, zo is de SAB gebleken uit het meeluisteren en - praten op de 06-lijnen. Het weer is maar een onzekere zaak. Iedere meteoroloog zal dat bevestigen. Met behulp van computers tracht men tot betere en voor een langere termijn gel dende voorspellingen te komen, maar ideaal is dat toch nog niet. Deze en volgende week buigen negenhonderd meteorologen uit de hele wereld zich tijdens een een groot symposium aan de universiteit van Reading in En geland over de ontwikkelingen op hun vakgebied. Ze praten onder andere over voorspellin gen op lange termijn. Volgens 'optimisten' zal een weersver wachting voor drie maanden tot de (afzienbare) mogelijkheden gaan behoren, dank zij de enor me snelle ontwikkelingen van de computers. 'Pessimisten' ge loven daar niets van. VANDAAGi IN HET 1 WAGENINGEN Een mooie zomerochtend. Aan de blauwe hemel prachti ge, witte stapelwolkjes. Sommige lossen op. Elders ontstaan nieuwe. Maar wie kan zelfs om elf uur 's ochtends al zeggen welk van die wolkjes uit eindelijk zal uitgroeien tot het onweer van de ko mende namiddag? „Nie mand!" is de uitgesproken mening van meteoroloog drs. Tom van der Spek van Meteo Consult in Wa- geningen. „En daar heb je maar één van de talloze, kleine onzekerheden die toch van grote invloed kunnen zijn op het totale weer. Weersvoorspellin gen voor drie maanden zijn volgens mij voorlopig, of eigenlijk voor altijd een utopie". „De atmosfeer is heel chao tisch opgebouwd. Dat maakt voorspellingen voor de lange termijn heel onzeker. Een heel kleine verstoring kan volledig onverwacht uitgroeien en de rest beïnvloeden. Zou je die invloeden allemaal willen meewegen, dan zou je in feite alles over de hele aardbol doorlopend moeten meten". Maar zelfs met 'alles meten' is men er nog niet. Van der Spek: „Probleem is dat je altijd met afrondingen van cijfers achter de komma werkt. En het verschil tussen 12,3 C en 12,34 C zou best wel eens van belang kunnen zijn. Je zit dus in feite al met aanvangsfouten door dat noodzakelijke afron den. In de huidige grove lan- getermijnvoorspellingen zitten ook dat soort onnauwkeurig heden Maar die kunnen net het verschil uitmaken of een aangekondigde weersverande ring morgen of overmorgen intreedt. De weersomslag in het afgelopen weekeinde was goed aangegeven. Maar in de computerkaarten werd vorige week dinsdag nog aangegeven dat na die omslag het zomer weer terug zou komen. In de kaarten na dinsdag bleef die omslag overeind, maar de ver wachting van herstel was eruit verdwenen. Kijk, en dan praat je in dit geval nog over een voorspelling op redelijk korte termijn". Computer In het Engelse plaatsje Rea ding werkt men met een van de meest geavanceerde weer- computers, de Cray X-MP/48. Die kan in twee en een half uur weersverwachtingen bere kenen voor de komende tien dagen voor iedere plaats op aarde. Volgens sommige des kundigen zijn die voorspellin gen voor de eerste vijf dagen al net zo nauwkeurig als de dagvoorspellingen van dertig jaar geleden. Van der Spek plaats daarbij toch een kanttekening. „Voor de leek heet het dat computers de voorspellingen maken. Maar in feite geeft de compu ter niets anders dan een weer kaart. De meteoroloog inter preteert die kaart en komt op basis daarvan én op basis van zijn ervaring tot een voorspel ling. Zo berekent de computer in de huidige situatie voor ons land een neerslag van 1 mm. Maar op basis van onze erva ring met een diepe depressie bij Zuid-Scandinavië en een stilliggend hogedruk gebied op de oceaan weten wij dat er meer regen zal vallen. Daar naast zijn dit soort kaarten toch tamelijk globaal. In de nacht van maandag op dinsdag heeft het in Zuid-Nederland fors geonweerd, maar die sto ring was te klein om op het computermodel te zien. En toch zou zo'n onweer ook van grote invloed kunnen zijn op verdere ontwikkelingen". Een nog grovere benadering zijn de computermodellen van de Amerikanen die een maand vooruit trachten te 'kijken'. Van der Spek: „Meer dan een trend aangeven doen die niet. Zo in de sfeer van: september zal in West-Europa iets natter zijn dan normaal, terwijl de temperatuur iets hoger zal zijn dan gewoonlijk. Maar zelfs met zo'n grove verwachting blijkt men slechts in 55 tot 60 procent goed te zitten. Een scoringskans die maar net iets beter is dan het gooien van een dobbelsteen". Dollarkoers Van der Spek trekt een paral lel met het voorspellen van het verloop van de dollar koers. „Eenzelfde soort pa troon zie je met het weer. Er kan iets .volledig onvoorziens gebeuren waardoor je in heel korte tijd een forse afwijking krijgt. En dat is nooit vooraf te berekenen" Uit Van der Speks woorden Achter de wolken schijnt de zon, maar dat wil nog niet gen dat het mooi weer zal wor den. Weersvoorspellingen, ze ker over zeer lange termijn, blijven moeilijk, zelfs met be hulp van de modernste compu ters. FOTO: SP valt af te leiden dat door dit soort 'verrassingen' harde wet matigheden in het weer eigen lijk niet voorkomen. „Nou, die zijn er wel, maar je moet die dan wel ruim nemen. Volks wijsheden als 'Morgenrood, water in de sloot' hebben wel een zekere grond, maar zijn niet absoluut. Als je de nuchte re statistieken bekijkt, zie je dat er van alles mogelijk is. En die onvoorspelbaarheid maakt het met name op langere ter mijn onmogelijk met echte ze kerheid iets te voorspellen". BERT MOLENAAR Ulv-avonturier bedwingt eerste grote etappe FAERÖER De eerste etappe met zijn ultra licht vliegtuig (ulv) over de Atlantische Oceaan heeft de 48-jarige Haag se restauranthouder Eppo Har brink Numan gisteren met suc ces bedwongen. Na bijna vier weken wegens het slechte weer te hebben vastgezeten op het Schotse eiland Lewis is Har brink Numan nu aangekomen op de Deense Faeröer-eilanden. Zeven weken geleden vertrok Harbrink Numan vanaf vlieg veld Zestienhoven. Eindbe stemming is New York, waar de vlieger een speciaal milieu artikel wil aanbieden aan de Verenigde Naties (VN). Het ar tikel moet volgens hem worden toegevoegd aan de universele verklaring van de rechten van de mens. Medio juli had Harbrink Nu man in The Big Apple willen aankomen. Het slechte weer gooide echter roet in het eten. Gisteren, na zich zeven keer te vergeefs te hebben opgemaakt voor de start, was het dan zo ver. Het weer was redelijk, en Harbrink Numan - „op het laatst geloof je het niet meer" - besloot het erop te wagen. In vijf uur en 45 minuten bereikte hij, „behoorlijk moe", de Deen se eilandengroep waar in totaal 45.000 mensen leven. Het groot ste stuk vloog hij op de kompas. Op een gegeven moment vloog ik in een soort zonovergoten straat: alles naast mij was be wolkt en donker, alleen rich ting Faeröer was er een brede strook zon, vertelt hij. Wanneer' hij naar Ijsland kan doorvliegen, is met het oog op de weergoden niet te voorspel len. „Als ik binnen een week weg kom, dan ben ik een bof kont." Tegen de rest van de 8.500 kilometer lange trip ziet Harbrink Numan evenwel niet op: „De motivatie kan een mens wondere dingen laten doen". Veel wao'ers weer aan het werk AMSTERDAM Bijna een derde van de mensen die in 1987 afgekeurd zijn, is weer aan het werk. Van de wao'ers die in 1985 arbeidsongeschikt werden verklaard, werkt 22 procent weer. De belangrijkste oorzaak van dit verschil zijn de invoering van de wet Ar beid Gehandicapte Werkne mers en het herziene stelsel van sociale zekerheid van 1 ja nuari 1987. Dit heeft de Gemeenschappe lijke Medische Dienst (GMD) vanmorgen bekendgemaakt. De GMD heeft onderzoek ver richt naar de mate waarin wao'ers weer in het arbeids proces worden opgenomen. Uit het GMD-onderzoek blijkt dat wao'ers uit 1987 niet alleen meer maar ook eerder weer aan de slag zijn gegaan dan hun lotgenoten uit 1985. De GMD vindt dat de invoering van de nieuwe wet de kans op werkhervatting voor mensen met een blijvende handicap bij de eigen werkgever duidelijk heeft vergroot, al waren de verwachtingen misschien wel te hoog gespannen. VERSLAGGEVER NIEUWE REVU: UTRECHT Volgens het weekblad Nieuwe Revu zou een Fili- pijnse kolonel een Revu-verslaggever 300.000 dollar hebben aange boden om twee in Nederland verblijvende Filipijnen, José Sison en Luis Jalandoni, af te leveren bij de Filipijnse ambassade in Den Haag. Het voorstel zou vrijdag zijn gedaan tijdens een bezoek van verslaggever H. Ruigrok aan een legerkamp in Quezon City. De reportage van Nieuwe Revu volgt op de oproep van de Filipijn se regering om inlichtingen over en aanhouding van vier in Ne derland verblijvende Filipijnen: voormalig communistenleider Si son en zijn vrouw. Luis Jalandino van het Nationaal Democratisch Front en verzetsstrijder "Sixto Carlos. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken ziet in de Revu-reportage geen aanleiding om terug te komen op zijn eerdere standpunt, aldus een woordvoerster. Nadat was gebleken dat er geen sprake was van een oproep tot moord, besloot het ministerie vorige week geen nadere stappen te ondernemen. Ook de politie in Utrecht is voorlopig niet van plan verdere maatregelen te ne men om de vier in Utrecht verblijvende Filipijnen te beschermen. Er was een verhoogde surveillance ingesteld. De Revu-verslaggever kan het voorstel van de Filipijnse kolonel overigens niet bewijzen, bleek gistermiddag op een persconferen tie „Op het cruciale moment stond de bandrecorder uit", aldus Ruigrok. TOTAAL AANTAL OVERVALLEN WEL GESTEGEN DEN HAAG Er is een opmerkelijke daling opge treden in het aantal over vallen op geldtransporten. Die kentering is ingetre den met de komst van de zogenoemde 'plofkoffer', die wordt gebruikt als een transportbedrijf met een zending geld niet meteen van de auto een bankge bouw in kan, maar een stuk over straat moet. Uit de halfjaarcijfers van de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) blijkt dat de trendmatige stijging van het aantal overvallen zich ook in het eerste halfjaar van 1989 heeft voortgezet. Alleen in de categorie overvallen op be roepsmatige geldtransporten is sprake van een daling, en wel met 25 procent tot 12 (eerste helft 1988: 16, 1988 totaal 38). Woordvoerder J. de Waard van de CRI schrijft die „op merkelijke daling" geheel toe aan de beperking van het zo geheten trottoirrisico door het inzetten van de 'plofkoffer'. Als iemand probeert de koffer van de geldloper af te pakken, gaat er een geluidssignaal, er ontploft een rookbom en in de geld koffer ontploft een verf- bom die al het geld onbruik baar maakt. Omdat- al het geld dat in dergelijke koffers zit van de Nederlandsche Bank komt, moest deze bank eerst toestemming geven voor de plofkoffers mochten worden gebruikt. Hoewel het aantal overvallen in de eerste helft van dit jaar (683) is gestegen in vergelij king met dat in de eerste helft van vorig jaar (576), is de tota le buit gedaald van 11,7 mil joen gulden tot 10,3 miljoen gulden. Dat betekent volgens De Waard van de CRI dat dit soort delicten voor criminelen minder aantrekkelijk is ge worden. De buit daalt, de „straffen zijn niet mals" en de pakkans bij dit soort delicten is veel hoger dan gemiddeld 35 procent. Het totaal aantal overvallen bedroeg in de eerste helft van dit jaar 683 tegen 576 in de eerste helft van 1988. Over heel 1988 werden er 1341 gere gistreerd. In de eerste helft van een jaaris het aantal overvallen gewoontegetrouw lager dan in de tweede helft. Het aantal neemt aan het eind van het jaar altijd toe, vooral door de vergrote behoefte aan geld tijdens de feestdagen. Bommelding Winkeliers willen „dodensprong" als publiektrekker HULST De winkeliers vereniging in de Zeeuws- Vlaamse gemeente Hulst is van plan de omstreden attractie 'elastiekspringen' eind augustus naar Neder land te halen. De uitvoer ders van deze 'doden sprong' slaan net niet te pletter op de grond als ze van tientallen meters hoogte naar beneden springen aan een stuk ste vig elastiek. Eerder werd deze rage na drie dodelijke ongelukken in Frankrijk verboden. In België wordt gemeentes geadviseerd het eveneens te verbieden. De attractie bestaat uit een zestig meter hoge kraan met een bakje. Vanuit dat bakje duiken gelegenheidsstuntman nen met een elastiek aan één of beide benen, naar beneden. Op het moment dat het lijkt alsof de stuntman te pletter slaat, veert het elastiek om hoog. De Hulster winkeliers hebben een contract gesloten met de elastiekfabrikant in Brussel die de dodensprong exploiteert. Deze week zullen ze bij de gemeente een aan vraag indienen. Burgemeester Jacobs van Hulst wil pas een oordeel over de over de kwestie geven als de aanvraag binnen is. „Dan pas kan ik beoordelen of deze attractie objectief gezien veilig is. De enige, informatie die ik totnutoe heb, komt uit de Een woordvoerder van de winkeliersvereniging is ervan overtuigd dat de attractie vei lig is. „Tijdens de vijfdaagse feesten in Gent hebben 600 mensen gesprongen en daarbij hebben zich geen ongelukken voorgedaan". Financiering speciaal onderwijs op oude voet ZOETERMEER De scholen voor speciaal on derwijs kunnen het aantal leerkrachten voor het ko mende schooljaar baseren op het aantal leerlingen op 16 januari 1989. De kosten van het eventueel aan te stellen personeel komen voor rekening van de overheid. Scholen met een formatie-overschot ra ken die banen kwijt. Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) heeft dit gisteren aan de betrokken schoolbestu- en de Tweede Kamer la ten weten. Zij geeft hiermee uitvoering aan het vonnis in kort geding van de president van de rechtbank in Den Haag. De staatssecretaris moest van mr. Wijnholt de personeelsstop in het speciaal onderwijs onge daan maken omdat de maatre gel in strijd is met de wet. In de praktijk betekent dit dat alsnog ruim 1.600 op een wachtlijst staande kinderen worden toegelaten tot het soort onderwijs waaraan zij volgens deskundigen behoefte hebben. Ginjaar-Maas toonde zich vori ge week teleurgesteld over de rechterlijke uitspraak omdat hiermee volgens haar een dik ke streep wordt gehaald door het met veel pijn en moeite tot stand gekomen beleid van groeibeheersing. Vooral scho len die met succes het aantal leerlingen zo klein mogelijk hebben gehouden worden vol gens Ginjaar-Maas de dupe van het vonnis. Ongeveer een kwart ^an de speciale scholen heeft minder leerlingen dan in januari 1987 en mocht tot nu toe de leerkrachten die zij daardoor overhielden behou den. Door Wijnholts uitspraak zal die zogeheten overschot formatie nu voor de scholen verloren gaan. Volgens het ministerie gaat het om onge veer 375 volledige banen. Voor de onderwijsbegroting van dit jaar betekent de ophef fing een extra uitgave van 6,8 miljoen gulden. Volgens het ministerie zal dit bedrag in 1990 oplopen tot bijna 30 mil joen en in de jaren daarna ge leidelijk tot meer dan 100 mil-' joen gulden. Ginjaar-Maas heeft inmiddels besloten niet tegen Wijnholts vonnis in hoger beroep te gaan. Opslagplaats Covra Demonstranten liggen languit in de gang van het raadhuis van Heinkenszand. Hun protest gold het besluit van de gemeenteraad om zich voor de vestiging van de Centrale Organisatie voor Radioac tief Afval (Covra) uit te spreken. De demonstranten werden later door de politie verwijderd. FOTO: ANP DE KNOLLEN voeren een onderzoek uit in een Shell-tankstation in Deventer. Ze begonnen hiermee, nadat het tijdstip was verstreken waarop een bom zou ontploffen. Eerder had een anonieme beller aan de meldkamer van de politie meegedeeld dat om kwart over elf bij het benzinestation een bom zou ontploffen. Alle wegen in de buurt werden afgezet, maar er gebeurde niets. FOTO: PERS UNIE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3