fteidóa&owumt-? Optimisme bij Brill Klassiek cadeau STAD OMGEVING ALLER mi mil Huiskamerproject voor dementerende ouderen WOENSDAG 2 AUGUSTUS Dode man in woning gevonden LEIDEN De politie heeft gisteren de 73-jari- ge bewoner van een huis aan de Sumatrastraat dood aangetroffen. Omwonenden hadden gis termiddag de politie gewaarschuwd omdat er een raam aan de achterzijde van het pand was geforceerd. Andere buurtbewoners meldden dat de gordijnen van het pand al meerdere da gen gesloten waren en dat de duiven van de be jaarde niet zoals gebruikelijk rondvlogen in de buurt. Het is nog onbekend of de man die in bed werd aangetroffen een natuurlijke dood is gestorven. Gezien de bijzondere omstandighe den stelt de recherche een onderzoek in. Van daag is sectie verricht op het stoffelijk over schot van de man om de doodsoorzaak vast te stellen. Gewond bij aanrijding ROELOFARENDSVEEN Een 20-jarige automobiliste uit Kerk- rade is gisteravond om tien over negen gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Alke- madelaan/Stationsstraat in Roe- lofarendsveen. De vrouw reed over de Stationsstraat en ging in de veronderstelling dat ze voor rang had, zonder snelheid te min deren de Alkemadelaan over. Daarbij raakte ze de auto van een 25-jarige man uit Vlissingen vol in de flank. De Limburgse hield aan deze botsing een gebroken schouder over. De bestuurder van de andere auto en zijn hond bleven ongedeerd. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Scheepvaart gestremd door plaatsing val LEIDEN Het scheepvaartverkeer op de Rijn is volgende week donderdag en vrijdag gestremd in verband met de plaatsing van het beweegbare gedeel te van de Stevensbrug, „het val" De brug verbindt het Morskwartier met de Stevenshof en is bestemd voor het openbaar vervoer en voor fietsers. Het val wordt in de nacht van woensdag op donderdag aan gevoerd op een ponton. Twee grote kranen plaatsen de klap donderdagochtend tussen negen en tien uur. Daarna wordt ballast aangebracht zodat het val recht op kan blijven staan. De verwachting is dat de Ste- venshofbrug in november in gebruik kan worden ge nomen. Het scheepvaartverkeer is van donderdag ochtend zes uur tot 's middags twaalf uur volledig ge stremd. Daarna kunnen boten met een hoogte van maximaal 2,80 meter weer doorvaren. Na drie uur vrijdagmiddag zijn de problemen voor de schepen voorbij. Vijftig ringen buitgemaakt bij snelkraak LISSE Drie tableaus met in totaal circa vijftig ringen zijn afgelopen nacht buitgemaakt bij een snelkraak in Lisse. Om tien voor half vier werd de etalage van een juwelierszaak aan de Kanaalstraat ingesla gen, waarna de juwelen wer den weggenomen. De door het inbraakalarm gewaarschuwde politie was te laat bij de win kel om de inbreker direct in zijn kraag te kunnen vatten. De precieze waarde van de ge stolen ringen moet nog wor den vastgesteld. Tien dagen feest in 't Spoortje LEIDEN Buurthuis 't Spoortje aan de Ber- nhardkade houdt van 15 tot 25 september een 'feest 10-daagse'. De feestelijkheden vallen samen met de start van het nieuwe seizoen. Het program ma van het nieuwe jaar komt dan ook duidelijk in de feestelijkheden naar voren. Vrijdagavond 15 september wordt de feestweek geopend met een ruil- en verzamelbeurs. Twee dagen later staat een koopjes markt van tweedehands goederen op het programma. Woensdag de 20ste gaat het program ma verder met bloemschikken, 's Avonds treed de groep Hakim Traidia op. De volgende morgen gaat de week verder met een demonstratie van koers- bal. Vrijdagavond komt Vara's discoshow naar het buurthuis. Het afsluitende weekeinde begint zater dagmorgen met een kinder-speel-dag en een fancy fair. 's Avonds bestaat de mogelijkheid tot dansen met de groep Party Players. Zondag de 24ste wordt 's middags de feestweek sportief besloten met sjoe len, klaverjassen en biljarten. LEIDSE UITGEVERIJ STOOT DRUKKERIJ AF LEIDEN De directie van uitgeverij Brill in Leiden is optimistisch over de toekomst. De laatste jaren leed het driehonderd jaar oude bedrijf forse verliezen, maar „ik denk dat we volgend jaar quitte kun nen spelen", liet ad-inte rim directeur F. Pruyt gisteren weten. „In 1989 is veel veranderd binnen het bedrijf. Van dit jaar kunnen we niet te veel verwachten. Het is niet zo slecht als 1988, maar het wordt ook geen glansjaar", aldus Pruyt. Om uit de malaise (in 1988 bedroeg het verlies 1,9 mil joen), te komen, wil de direc tie dat Brill zich uitsluitend bezighoudt met haar kernac tiviteit: het uitgeven van boe ken en tijdschriften op we tenschappelijk gebied. Daar om werd onder meer beslo ten de grafische afdeling af te stoten. De Zoetefmeerse drukkerij Sigma neemt 18 van de 25 werknemers over, alsmede de inventaris, de voorraden en het bijzondere machinepark (geschikt voor het drukken van niet-wester- fcge talen als Arabisch en He breeuws). Gisteren werd de overeenkomst tussen beide bedrijven definitief nadat de reorganisatiecommissie van het Centraal Bureau Grafi sche Bedrijven had inge stemd met de overname. Reorganisatie Verder heeft de directie van Brill een strategische nota vervaardigd om te komen tot een betere organisatie-struc tuur. Daartoe is een organisa tiemanager ingeschakeld die een aantal administratieve afdelingen doorlicht omdat „die niet optimaal op elkaar zijn afgestemd", aldus direc teur Pruyt. Belangrijke ver beteringen moeten worden aangebracht in het automati seringssysteem dat volgens Pruyt achterloopt bij dat van vergelijkbare bedrijven. De directeur verwacht dat die problemen begin volgend jaar zijn opgelost. Ook de buitenlandse vesti gingen van Brill zijn gereor ganiseerd. Bij de Amerikaan se vestiging werken nog twee van de vier personeelsleden en de verzendboekhandel die bij het bedrijf in Keulen hoorde, is verkocht aan een Duitse boekhandel. Pruyt: „Ook in Duitsland worden alleen nog Brill-activiteiten verricht. We denken erover om vanuit Duitsland de Itali- aanse markt op te gaan. Zelfs zijn er gedachten om in Oost- Europa wat te gaan doen". Brill verkoopt voorts het meerderheidsbelang in een Australische boekhandel aan de overige aandeelhouders. Geen ontslagen Ontslagen zijn bij de Leidse boekhandel, waar 65 mensen werken, niet te verwachten, aldus de interim-directeur. Zeven mensen van de grafi sche afdeling blijven in Lei den werken. Het gaat voor namelijk om mensen die de vut-leeftijd bijna hebben be reikt, aldus Pruyt. Een aantal" achterblijvers komt terecht op de nieuwe afdeling die de produktie voorbereidt door bijvoorbeeld boeken te voor zien van zetinstructies. De ondernemingsraad van Brill heeft positief geadviseerd over de plannen, die ook de goedkeuring hebben van de vakbonden. Welk bedrag is gemoeid met de overname, is niet bekend. In elk geval is in de overeen komst opgenomen dat het Leidse bedrijf de komende vijf jaar inkopen doet bij Sig ma. Tot 1992 geldt een om- zetgarantie van 2,5 miljoen gulden per jaar, de twee ja ren daarna gaat het om min der geld. Door de afstoting van de drukkerij daalt de omzet van Brill van 12 mil joen per jaar naar 11,7 mil joen gulden. Dit omdat de losse orders van het grafisch bedrijf, zoals bijvoorbeeld de vervaardiging van Arabische gebruiksaanwijzigingen bij stofzuigers van Hollandse makelij, verdwijnen. Derge lijke opdrachten van externe klanten leverden het Leidse bedrijf drie a vier ton op per jaar. De rest van de produk- ten was bestemd voor Brill zelf. De overname betekent geen boekverlies voor de Leidse uitgever: „Er is spra ke van een bescheiden boek winst". Verhuizing De drukkerij verhuist op 2 oktober naar Zoetermeer. Daar werken momenteel ze ven mensen, aldus directeur J. Aikens van Sigma. Bin nenkort begint op het bedrij venpark Lansinghage in Zoe termeer de bouw van een nieuw onderkomen, dat waarschijnlijk in maart ge reed is. Wat met de vrijko mende ruimte in Leiden ge beurt, is volgens Brill-direc- teur Pruyt nog onduidelijk. Verhuur aan derden is een mogelijkheid, zo verklaarde hij. Verhuizen naar een klei ner gebouw in Leiden lijkt hem vooralsnog niet logisch omdat bekend is dat Brill is gevestigd aan de Plantijn- straat. A Verkeerslicht geramd Een 11-tons vrachtauto is gistermid dag rond half vier op de Willem de Zwijgerlaan tegen een verkeerlicht gebotst. Oorzaak van het ongeval, ter hoogte van de Kooilaan, was een afgebroken bladveer waardoor het linkervoorwiel blokkeerde. De auto bestuurd door een 44-jarige man uit Maassluis, trok naar links, belandde in de berm en ramde een verkeers licht. De auto kwam tot aan de as in de middenberm te staan. De rijbaan is daarna afgesloten en de vrachtau to is met een takelwagen afgevoerd. Daarvoor werden de rijbanen in de richting van Leiderdorp geheel afge sloten. Het verkeer werd omgeleid via de Kooilaan. FOTO: WIM VAN NOORT Bekneld in auto Een 26-jarige Leidse vrouw is gistermiddag rond half een bij een ongeval bekneld geraakt in haar bestelwagen. De vrouw reed met haar auto over de Europaweg in de richting van de rijks weg A4. In een flauwe bocht viel de vrouw in slaap waardoor ze de bocht miste. Ze reed on geveer 75 meter door de berm, reed een paaltje plat en kwam tegen een boom tot stilstand. De vrouw is door de brandweer met pneumatisch gereedschap uit haar benarde positie bevrijd en met een gecompliceerde beenbreuk naar het AZL gebracht. De auto raakte totaal vernield. FOTO: WIM VAN NOORT Spreekuur Oudheden Het Rijksmuseum van Oudhe den houdt zondag een archeo logisch spreekuur. Dit is be doeld voor iedereen die iets 'ouds'gevonden heeft en daar over meer wil weten. Zo zal conservator M. Brouwer pro beren de leeftijd van een voorwerp te schatten. Het spreekuuur heeft plaats van 13 00 tot 16.00 uur in de Taf- feh-zaal van het museum aan het Rapenburg 28.% Salsa Het podium van De Droom fa briek aan de Oude Singel wordt zaterdag in beslag ge nomen door Los Tamarindos. De band staat borg voor Zuid- Amerikaanse sferen, waarbij het moeilijk is de benen stil te houden. Onder leiding van Dario Pratt speelt deze band verschillende salsa's en bossa nova's. Het optreden begint om 21.30 uur. Auditie Toneelspelers vanaf 18 jaar kunnen maandag 4 september auditie doen bij Litteris Sa crum. De toneelvereniging zoekt spelers voor de een-ac- ters Bergtaal van Harold Pin ter en Oorlog op driehoog van Pavel Cohout. De auditie wordt gehouden in het pand aan de Caeciliastraat 18. De aanvang is om 20.00 uur. Schriftelijk aanmelden kan bij S. Hageman, Aletta Ja- cobslaan 57, 2314 GA Leiden. Bedrijf Wie van plan is een eigen be drijf te beginnen, kan een cursus volgen bij de Stichting Werkgelegenheid Leiden. In formatie-avonden over deze cursus worden gehouden op dinsdag 22 augustus en maan dag 4 september. Beide bijeen komsten beginnen om 20.00 uur in het Olga-bedrijfsverza- melgebouw aan de Evertsen- straat. Opgeven via tel. 071- 219811. MOKER Het Mediaoverleg van kerken in Rijnland en de Bollen streek (MOKER) besteedt morgen aandacht aan het the ma lijden. In de uitzending komt onder anderen zieken huispastor Van Haasteren aan het woord. Het programma van MOKER is elke donder dag te beluisteren van 19.00 tot 19.30 uur. De uitzending is te ontvangen via FM 105.7 (ether) en FM 88.1 (kabel), solliciteren De Stichting Werkgelegen heid Leiden houdt dit najaar twee sollicitatiecursussen. Tij dens tien bijeenkomsten wordt aandacht besteed aan het schrijven van een brief en het voeren van een gesprek. De eerste cursus begint op 13 september en wordt gehouden op woensdag- en vrijdagoch tenden van 9.30 tot 12.30 uur. De tweede serie bijeenkom sten begint op 31 oktober. De cursus heeft plaats in het Olga-bedrijfsverzamelgebouw aan de Evertsenstraat. Be langstellenden kunnen zich daar opgeven. Het is ook mo gelijk om zich telefonisch aan te melden via 071-219811. Vrouwenkampen De Stichting Nederlandse Slachtoffers Japanse Vrou wenkampen houdt 2 septem ber een bijeenkomst in Den Haag. De bijeenkomst is be doeld voor mensen die in de provincie Zuid-Holland wo nen. Belangstellenden kun nen nadere informatie inwin nen bij het secretariaat van de stichting via telefoon 03438- 13055. Daar zijn ook het pro gramma en een aanmeldings formulier op te vragen. MEDE-BEWONERS ROOMBURGH VOLGEN CURSUS LEIDEN Verzorgings centrum Roomburgh in Leiden begint in septem ber met een zogeheten huiskamerproject voor mensen die op de wacht lijst staan voor opname in een psycho-geriatrische instelling. Door een spe ciaal activiteitenprogram ma overdag, wordt het de menteringsproces afge remd, verwacht directeur R. Stuurman. Ook in andere Leidse bejaar denhuizen zijn dergelijke initi atieven ontwikkeld. Het bij zondere van het project in Huize Roomburgh is echter dat alle veertig personeelsle den een cursus hebben ge volgd waarin ze hebben ge leerd met dementerenden om te gaan. Dezelfde cursus wordt ook gehouden voor de bewo ners van Roomburgh die niet in aanmerking komen voor het huiskamerproject. Stuurman vertelt dat dat laat ste wordt gedaan omdat mede bewoners veelal „met een wij de boog om dementerende ou deren heenlopen". „Ze staan er wat angstig tegenover. In de cursus leren ze wat de ver schijnselen zijn, hoe de bele vingswereld eruit ziét en hoe zij er op kunnen reageren. Als ze weten hoe ze ermee moeten omgaan, dan is het niet meer iets engs". Pitten Het maximum-aantal mensen dat per dag aan het huiska merproject kan deelnemen, is voorlopig bepaald op tien. Zes bewoners van Roomburgh ko men er voor in aanmerking, de overige deelnemers wonen nog zelfstandig in de wijk. „We hebben daarover contact met de indicatiecommissie, de kruisvereniging en de gezins zorg", aldus de directeur. Hij verwacht dat het project voor ziet in een behoefte: „Ik denk dat er meer dan voldoende deelnemers zijn". Dementerende ouderen moeten in de Leidse regio tus sen de anderhalf en twee jaar wachten op een plaats in een op hun situatie toegespitste in stelling. Een provinciale plan commissie heeft zeer recent voorstellen gepresenteerd voor uitbreiding van het aantal psy cho-geriatrische bedden in Leiden en omgeving, onder meer door verplaatsing van plaatsen van de Bollenstreek naar Leiden. „Dat zet niet echt veel zoden aan de dijk", vindt Stuurman. Het gevolg van de lange wachtlijsten is dat psycho-geri atrische patiënten in gewone verzorgingshuizen zoals Room burgh voor nogal wat onrust zorgen, aldus de directeur. „Overdag pitten ze, en het lijkt wel alsof er om half vijf een fluit gaat. Dan worden ze alle maal wakker, net als het meeste personeel naar huis gaat. De mensen lopen dan door het gebouw, en bij ande ren de kamer op", schetst hij de problemen. Subsidie Als de dementerende ouderen een vast dagprogramma krij gen voorgeschoteld, wordt een beroep gedaan op de functies die ze nog kunnen gebruiken. Als ze overdag actief bezig zijn, slapen ze 's avonds. „Dat ui is beter dan dat ze de hele dag eenzaam op hun kamertje zit ten, want dan gaat het proces hard", aldus Stuurman. Roomburgh krijgt subsidie voor het huiskamerproject en kan er dus ook personeel voor aannemen. Als dat niet het ge val was geweest, had het pro ject nooit van de grond geko men, bevestigt de directeur. Verzorgingshuizen in Leiden zitten namelijk al met het pro bleem dat ze formatieplaatsen moeten inleveren in verband met een nieuwe rekenmethode van de provincie. Directeuren van Leidse bejaardenhuizen zijn al in het geweer gekomen tegen dit budgetsysteem waar door in Leiden en Voorscho ten 26 banen op de tocht ko men te staan. Voor Room burgh zou het een verminde- FOTO: WIM VAN NOORT ring van twee of drie arbeids plaatsen betekenen, aldus Schuurman. „Alle huizen heb ben er last van, maar voor ons is een extra probleem dat de meeste personeelsleden hier al een flink aantal jaren werken. Het verloop is heel klein. De meeste mensen hebben veel dienstjaren en ik kan natuur^ lijk niet tegen ze zeggen dat ze minder gaan verdienen, dat Euthanasie Roomburgh telde eind vorig jaar 110 bewoners. De meesten van hen kozen voor het ver zorgingshuis aan de Zaanstraat omdat het een tehuis van ka tholieke signatuur is, zo blijkt uit een enquête. Voor 59 men sen was dat de enige reden om naar Roomburgh te komen. Slechts vier mensen gaven als enige reden op dat het gebouw in hun woonwijk staat. „We hebben die enquête eigenlijk gehouden omdat binnen de ge meente Leiden wat geluiden waren te horen over wijkge richtheid. Ze wilden gaan kij ken welke wijken waren over- bedeeld en welke niet. Ik denk dat het flauwekul is om de hoeveelheid bedden in een wijk te baseren op het aantal inwoners. Je kunt niet zeggen: een bejaarde mag een wijk niet uit", verklaart Schuur man de nieuwsgierigheid naar de beweegredenen van de be woners van Roomburgh. De uitslag van het onderzoekje heeft overigens geen invloed op het beleid van het tehuis. Bewoners die niet katholiek zijn, moeten volgens StUBrman alle ruimte krijgen om hun le ven op hun eigen wijze in te richten. In het verzorgingscentrum is een aantal bijeenkomsten ge houden over het onderwerp euthanasie. „Wij werken daar aan niet mee", aldus Stuur man. Als een bewoner wil dat een einde aan zijn leven wordt gemaakt, moet hij naar een andere instelling. „Met deze si tuatie zijn we echter nog nooit geconfronteerd", merkt de di recteur op. Auto gestolen LEIDEN Onbekenden heb ben in de nacht van maandag op dinsdag een mercedes ge stolen bij een autobedrijf aan de Vondellaan. De auto was daar maandagavond rond acht uur neergezet. De wagen heeft een waarde van 45.000 gulden. RABO - directeur in Rijnsburg RIJNSBURG/EPE G. Bel- tman wordt de nieuwe direc teur van de RABO-bank in Rijnsburg. Hij volgt F. Stroot- man op die inmiddels direc teur is van de RABO-bank in Aalsmeer. Beltman is op dit moment nog directeur van de RABO-bank in Epe. Hij was vanaf 1978 directeur in Epe. Daarnaast heeft hij zich in deze plaats dienstbaar gemaakt in verschillende maatschappe lijke functies. Zo was hij jaren lang voorzitter van de lokale ondernemersvereniging. Bel tman komt op 1 september in dienst van de Rijnsburgse Terugtrekken kust bedreigt bollenteelt LEIDEN/DEN HAAG Het is uiterst onwaar schijnlijk dat ooit in het kader van de kustbescher- ming wordt besloten stuk ken land aan de zee prijs te geven. Dit zou ernstige gevolgen hebben voor de bollenteelt, de recreatie en de drinkwatervoorzie ning. Dit zegt planoloog Sj. van Dijk van het Land bouwschap in een reactie op de enige tijd geleden verschenen nota van het ministerie van verkeer en waterstaat over de kustbe- scherming. Daarin wordt geconstateerd dat er door de stijgende zee spiegel ingrijpende maatrege len nodig zijn om de Neder landse kust te beschermen In de nota worden vier mogelijk heden aangegeven: de kustlijn handhaven, gedeeltelijk hand haven, terugtrekken of uit breiden richting zee. De kustlijn terugtrekken op plaatsen waar de duinstrook erg breed is zoals bij de Bol lenstreek en ten noorden en ten zuiden van Den Haag heeft volgens Van Dijk derma te negatieve gevolgen dat dit geen reële optie is. „In de Bol lenstreek hebben de duinen een hele duidelijke functie in de waterhuishouding. Er blijft zoet water in staan dat ge bruikt wordt voor de drinkwa tervoorziening. Ondergronds vormen de duinen bovendien een dam tegen de indringing van zout water". Rond Den Haag staan volgens Van Dijk vooral de belangen van de openluchtrecreatie en de drinkwatervoorziening op het spel. „Ik denk dat de mo gelijkheid van land prijs geven in de nota is opgenomen om de discussie te stimuleren", aldus de planoloog. Duinbehoud Ook van de zijde van de Stich ting Duinbehoud wordt het belang van de duinen voor de drinkwatervoorziening onder streept. In het zojuist versche nen nummer van het kwar taalblad Duin. wijst drs. C. van Schaik van de stichting erop dat er in feite al lang sprake is van verzilting van duinen. Dit is een gevolg van het hoge zoutgehalte van het water uit de Rijn en de Maas dat ter zui vering in de duinen wordt geïnfiltreerd. „De enige struk- turele oplossing voor al deze problemen is een grondige schoonmaak van de Rijn en de Maas", concludeert Van Schaik. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' B Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette C Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I (voor controle bezorging) I I Stuur als dank cadeau (betreffende letter) naar Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar q Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag. f*SgzO^fJNZ i«A-J CckLcSouocmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11