Ceidóe Sou/twit Resultaat van De Zijl Bedrijven valt mee STAD OMGEVING Zegel verwijderd van Casino Tropical Tentamens belangrijker dan actievoeren voor Chinese studenten Tijd voor ontspanning DINSDAG 1 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 Inbraak in kelderbox LEIDEN Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde ingebroken in een kelderbox van een flat aan de Havikshorst. De dieven stalen de fra mes van een cross-race fiets en een gewone race fiets. Verder namen ze het zeil van een surf plank, een surfkarretje, diverse onderdelen van een surfuitrusting, fiets onderdelen en een in- steekhengel mee. De die ven fo- ien de deur van dt ^elderbox om binnen te komen. Onwel geworden automobilist ramt snackwagen en muur NOORDWIJKERHOUT Een door een hartin- farct getroffen automobilist heeft gistermiddag een snackwagen en een muurtje geramd in Noordwij- kerhout. Een fietser slaagde er nog net in te voor komen dat hij zou worden geramd. De fietser stak juist de kruising Kerkstraat-Wildlaan-Viaductweg over toen de auto met grote snelheid naderde. De bestuurder hing toen slap tegen het portier. Door bliksemsnel tempo te maken wist de fietser te voorkomen dat hij onder de auto kwam. De wagen raakte de achterkant van de fiets nog wel en boor de zich daarna in een snackwagen die langs de Vi- aductweg stond geparkeerd. Hij kwam tot stilstand tegen een muurtje. Doordat de achterwielen ble ven draaien ontstond enorme rookontwikkeling. De bestuurder van de auto is onmiddellijk overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar bleek dat hij was getroffen door een hartin farct. NZH overweegt te stoppen met discobus LEIDEN De NZH over weegt te stoppen met de late busverbinding op za terdagavond tussen Noordwijk en Leiden. Aanleiding zijn de vernielin gen die zaterdagnacht in de NZH-bus uit Noordwijk zijn gepleegd. „We willen graag vervoeren. We worden in deze „discobus" echter zo vaak met vernielingen geconfronteerd dat er gewoon iets moet gebeu ren", aldus rayonchef R. van Marsbergen van de NZH. Vol gens rayonchef R.W. van Marsbergen wil de NZH abso luut niet af van de vervoers plicht. Hij wil echter wel maatregelen. „Nu betreft het nog slechts materiële schade, maar wat als de veiligheid van ons personeel en de goedwil lende passagiers in gevaar komt? De enige oplossing lijkt om niet meer te rijden. Hoe wel je je dan natuurlijk kunt afvragen of je het probleem niet naar een vroegere bus verplaatst". Morgen vindt overleg plaats tussen de politiekorpsen en burgemeester en wethouders van Noordwijk. Van Marsber gen hoopt dat in dit overleg knopen worden doorgehakt. „Wij denken dan aan oplossin gen als de disco's eerder dicht in Noordwijk of tijdelijk meer politie inzetten". Arrestaties De politie van Oegstgeest heeft naar aanleiding van de proble men in de laatste bus uit Noordwijk naar Leiden afgelo pen zaterdag, nog twee arres taties verricht. Het gaat hierbij om twee Oegstgeestenaren van 16 en 17 jaar die vanmorgen zijn aangehouden. Eerder wa ren al zeven Oegstgeestenaren in dezelfde leeftijdsgroep aan gehouden. De politie van Oegstgeest verwacht in de ko mende dagen nog meer arres taties te verrichten. Automobilist slaat voorruit in LEIDEN Een nog onbekende automobilist heeft gisteren de voorruit vernield van de auto van een 26-jarige Oegstgeestenaar. Het slachtof fer wilde vanuit Oegstgeest de de Oegstgeester- weg oprijden. Bij het voorsorteren werd hij ge sneden door de automobilist. Beide mannen sne den elkaar vervolgens over en weer. Toen bei den bij een kruising moesten stoppen voor een verkeerslicht, sloeg de onbekende man met zijn vuist de voorruit van de Oegstgeestenaar in. Vrouw aangerand LEIDEN Een 37-jarige Leidse heeft gisteren aangifte gedaan van aanranding. De vrouw reed in de nacht van zaterdag op zondag rond half drie op haar fiets door de Haarlemmerstraat. Een onbekende man beval haar te stoppen. De man ontblootte zijn geslachtsdelen. De vrouw weiger de te stoppen waarop de man haar vastgreep. De vrouw wist zich los te rukken. Brugwachters- huisje wordt opgeknapt LEIDEN De gemeente gaat het brugwachtershuisje op het Havenplein voor 50.000 gulden opknappen. Volgens R. Hekert van de directie gebouwen is er een aantal kandidaat-huurders voor het huisje. „Dat zijn men sen die bij de gemeente staan ingeschreven voor woonruim te". aldus Hekert. Het is nog niet bekend of het huisje wordt verhuurd aan een ha venmeester die toezicht gaat houden over de passantenha ven die bij de Haven moet ko- ECHTE WINST KUNNEN WE NIET MAKEN' LEIDEN De Zijl Be drijven heeft de eerste zes maanden van dit jaar beter gedraaid dan was verwacht. Als deze posi tieve ontwikkeling zich doorzet, is het eindresul taat aan het einde van dit jaar vier ton hoger. Dat betekent dat het ne gatieve resultaat niet 3,3 maar 2,9 miljoen gulden zal bedragen. In 1985 was het negatieve saldo van de voormalige Leid se sociale werkvoorzie ning nog vijf miljoen gulden. Het streven is erop gericht om in 1992 minder dan een miljoen gulden verlies te draaien. J. ter Haar (directeur) en J. Janssen (hoofd van de afde ling algemene zaken) geven aan dat een beter resultaat belangrijk is geworden sinds per 1 januari de budgetfinan ciering is ingevoerd. Dat be tekent dat alle sociale werk plaatsen in Nederland de be schikking hebben gekregen over een vast budget, dat is gebaseerd op de financiële behoefte in 1985. Voorheen kreeg een werkvoorziening zoveel geld als nodig was. Omdat de kosten volgens het Rijk de spuigaten uitliepen, is dat veranderd. Het nieuwe financieringssys teem heeft voor De Zijl Be drijven goed uitgepakt. „Om dat we in 1985 niet zo best draaiden", verklaart Ter Haar. Het budget voor 1991 en 1992 wordt vastgesteld volgens een „objectieve ver deelsleutel". In totaal kan de Leidse sociale werkvoorzie ning er maximaal tien pro cent op achteruitgaan. „Die mogelijke nadelige gevolgen moeten we kunnen opvan gen", aldus Ter Haar. Bedrijfsmatig Dat de sociale werkvoorzie ning een meer bedrijfsmatig karakter moest krijgen, was een van de twee uitgangs punten van het beleidsplan tot het jaar 1990. Het andere doel was het kweken van een „wij-cultuur", hetgeen ook betere resultaten zou moeten opleveren. „Een meer be drijfsmatig karakter was no dig in verband met de bud getfinanciering", benadrukt Ter Haar nog eens. „We wil den dat bereiken door een betere cliëntgerichtheid en door het kosten-opbrengst- bewustzijn te vergroten". Het veranderen van de naam van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening - GDSW - in De Zijl Bedrijven past in dat streven, aldus Ter Haar. „Wij moeten net zoveel kunnen als een vrij bedrijf, ook al doen we er wat langer over". Ruim een jaar nadat de naamsverandering een feit werd, constateert Janssen dat „de mensen die hier wer ken het prettig vinden". „Ze lopen niet meer constant met dat etiket van de sociale werkplaats op. Iedereen heeft het hier nu ook over De Zijl Bedrijven". Of het bedrijfsleven ook al helemaal is gewend aan de nieuwe naam is de vraag. „Dat is een langzame zaak", beseft Janssen. „Het com merciële bedrijfsleven staat er nogal afwachtend tegen over. En dat is terecht. Een naamsverandering is mooi, maar onze klanten moeten kunnen zien dat wij net zo goed zijn als het vrije bedrijfsleven. Dat betekent dat we service moeten leve ren, dat we ons moeten hou den aan de levertijd en een commerciële prijs moeten af spreken", vult Ter Haar aan. Langlopende con tracten Om betere resultaten te be halen, wil de sociale werk voorziening het aantal lang lopende contracten drastisch verhogen. Dit omdat een groot deel van de werkne mers het best functioneert als steeds hetzelfde werk moet worden gedaan. Onlangs is een 3-jarig contract afgespro-^ ken met chocoladefabriek De Baronie in Alphen, meldt Janssen niet zonder trots. „De groep die eenvoudige werkzaamheden verricht, is erbij gebaat om routine in het werk te krijgen. Als ze steeds iets anders moeten doen, ver dwijnt de motivatie. Veel van hen zijn bang voor iets nieuws. Ze hebben het liefst werk dat ze na een inwerk- periode in feite voor het va derland weg kunnen doen. Daar voelen ze zich prima bij en de efficiency is groter". Om beter te kunnen draaien J. Janssen (links) en J. ter Haar van De Zijl Bedrijven: „Wij moeten net zoveel kunnen als het vrije bedrijfs leven, ook al doen we er wat langer over". foto: wim van noort is bekeken of bepaalde afde lingen anders konden wor den georganiseerd. Ook is be zuinigd op kosten voor ad vertenties, porto en telefoon. „Maar op een gegeven mo ment is de grens bereikt", al dus Janssen. „Dan kun je nog wel werken aan een betere prijs, maar je bent natuurlijk altijd gebonden aan de marktprijs". Van een écht verlies bij De Zijl Bedrijven is overigens geen sprake, verklaart direc teur Ter Haar. „Met het hui dige budget kunnen we rond komen. We hebben wel een nadelig saldo, maar dat is al opgevangen, omdat we in 1985 vijf miljoen verlies draaiden". Of op de Leidse sociale werk plaats ooit winst zal worden gemaakt, kan hij niet te zeg gen „Daar durf ik moeilijk een uitspraak over te doen. Janssen voegt eraan toe dat „échte winst hier niet kan worden gemaakt". „Omdat de salariskosten en bijbeho rende lasten voor honderd procent worden gesubsi dieerd. Bij ons is sprake van winst als we meer opbrengen dan de indirecte kosten". LEIDEN Het pand van eigenaar overgedragen. Casino Tropical aan de Aagtenstraat Binnenvest gracht dat door de ge- meente was verzegeld is met het huId; b gistermorgen weer aan de mingsplan De vestiging van een casi no in dat gebouw strookte volgens de gemeente niet De eigenaresse heeft nu een verklaring getekend waarin staat dat het pand niet als ca sino gebruikt gaat worden. Een huurder van het voor^ malige bedrijfspand had de ruimte, verbouwd tot speel- club. Volgens eigenaar en huurder was de vestiging van een casino mogelijk om dat het pand deels een soci aal-culturele bestemming had. De gemeente dacht daar anders over en deed een in val waarbij het pand officieel werd verzegeld. De eigenaresse dreigde na de sluiting met een kort geding maar zag daar uiteindelijk vanaf omdat dit kansloos zou zijn. Wat de eigenaar nu met het pand wil, is niet bekend. APARTE POSITIE BINNEN LEIDSE UNIVERSITEIT LEIDEN Ver van hun vaderland volgden ze het nieuws over de onlusten op het plein van de He melse Vrede, de elf stu denten uit de Volksrepu bliek China die aan de Leidse universiteit stude ren. Pas over enige jaren, als ze hun studie hebben afgerond, gaan ze terug. „Zij vormen een aparte groep", aldus Zeng Yin Yin, docente Chinees aan de Leidse universiteit. Zeng Yin Yin kwam zelf in 1985 als studente uit China naar Amsterdam. Ze is sinds drie jaar docente talen en cul turen van China aan de Rijks universiteit Leiden. Ongeveer een week na de schokkende gebeurtenissen in Beijing nam zij de taak op zich om de pro test-manifestatie op het Haag se Malieveld te coördineren. Door haar kennis van zowel de Chinese als de Nederlandse studentenwereld was zij hier voor de aangewezen' persoon. „Ik heb aan de organisatie meegedaan om drie groepen mensen die wilden protesteren dichter bij elkaar te brengen", aldus Zeng Yin Yin. Met de drie groepen bedoelt zij de Ne derlanders, de allochtone Chi nezen in Nederland en de Chi- nese studenten die hier tijde- 1 lijk enkele jaren verblijven. Sinds die actiedag neemt zij echter in de protesten een minder vooraanstaande hou ding aan. „De meesten van de elf Chine se studenten in Leiden zijn voorbestemd om een hoge post op verschillende ministeries in China te gaan bekleden", ver telt Zeng Yin Yin over hen. „Ze zijn de enigen die niet naar Nederland zijn gekomen om een technisch vak te. leren. Doordat ze in Nederland stu deren, spreken de meesten die taal vloeiend en komen ze meer dan de andere Chinese studenten in contact met de westerse cultuur. „Ook hier door vormen ze een aparte groep binnen de Chinese stu dentengemeenschap". Onduidelijk Tijdens het studentenprotest in China is juist deze groep bena derd door diverse persbureau's om te helpen bij het vertalen van berichten. Menig bericht, van onder andere het NOS- journaal, kwam tot stand door de hulp van deze groep. De studentenacties in Beijing gin gen door het afstandsverschil aan hen voorbij. „Ze vonden hun tentamens belangrijker. Ze ondersteunen de acties in China ook niet echt. De bedoe ling was hen te onduidelijk. Als het ging over meer vrij heid vroegen zij zich af van wat of voor wie?", vertelt Zeng Yin Yin over de periode vóór het neerslaan van de pro testen. Ze voegt hier aan toe dat deze opvatting binnen de Chinese studenten in Neder land niet uitzonderlijk was. Na het ingrijpen door het Chi nese leger kwam er meer ver taalwerk. „Ze hebben het daar erg druk mee gehad en heb ben de Nederlandse media een grote dienst bewezen. Het hel pen van de pers was voor hen van groter belang dan bijvoor beeld het demonstreren voor de Chinese ambassade. Dat hebben de meesten van hen ook niet gedaan. Goed tol- kwerk verrichten was hun manier van actievoeren", al dus de docente. Bedreigingen De onlangs opgerichte actie groep Support China Now, be staande uit voornamelijk Ne derlandse studenten, liet on langs weten dat een aantal Chinese studenten door het personeel van de Chinese am bassade telefonisch zou zijn be dreigd en op straat zou zijn aangesproken. Het zou hier gaan om studenten die wel aan de acties in Nederland zouden hebben deelgenomen. Ook zou, volgens de actiegroep, een veertigtal studenten asiel heb ben aangevraagd. De ambassade van de Volksre publiek ontkende dit en de Chinese Student Association, die aan verschillende acties had deelgenomen, zei ook van niets te weten. De elf Chinese studenten in Leiden zijn overi gens geen lid van de Chinese Student Association en worden volgens Zeng Yin Yin ook niet bedreigd. Over de verhalen van bedrei gingen aan het adres van de Chinese studenten in Neder land is Zeng Yin Yin niets be kend. Het lijkt haar onwaar schijnlijk. „Daar zijn ze bij de ambassade veel te slim voor. Mocht het toch zo zijn, dan is het volgens haar niet vreemd dat de Chinese Student Associ ation dat ontkent. Dat komt omdat zij nauwe contacten met de ambassade onderhouden Politiek asiel Volgens Zeng Yin Yin wil geen van de groep van elf 'Leidse' studenten asiel aan 3 vragen als hun studietijd ver loopt. „Als ze in Nederland blijven dan zal dat niet komen door de onrust in China maar omdat ze Nederland gewoon fijn vinden om in te wonen of dat Nederland een beter car rièreperspectief biedt. Verder hoeven zij waarschijnlijk toch geen asiel aan te vragen. Het zijn zeer goed ontwikkelde personen die ook hier aan een goede baan zouden komen". Verder merkt ze op dat de eer sten pas over een jaar terug hoeven. Ze hebben dus nog even de tijd om te kijken of de situatie nog verandert. „Alleen de studenten die oorspronke lijk uit Beijing komen kunnen op dit moment bij terugkomst problemen verwachten", ver klaart Zeng Yin Yin. Volgens haar is voorlopig al leen de partijtop in Beijing nu gezuiverd door de 'hard-liners' maar in de lagere regionen van de Chinese maatschappij en in de andere delen van het enorme land is het nog niet zo- Het komende jaar is het af wachten voor de elf Chinese studenten in Leiden. „Hun enige onzekerheid is of hun brieven aan familie wel op de plaats van bestemming aanko men, maar om daarvan zeker te zijn geven ze die mee aan personen die naar China rei- LOMAN LEEFMANS Zeng Yin Yin, docente aan de Leidse universiteit, gelooft niet dat de Chinese ambassade rechtstreeks druk uitoefent op studen ten: „Daar zijn ze veel te slim voor". Autokraker aangehouden LEIDEN De politie heeft gistermiddag rond kwart voor een in de Haarlemmerstraat een 22-jarige Leidenaar aangehouden. De man had kort ervoor in twee auto's ingebroken. Hij verniel de daarbij twee ruiten. De auto's stonden geparkeerd aan de Oude Singel. De dader had van een van de twee auto's de radio cassetterecorder deels gedemonteerd. Volgens de politie was hij blijkbaar in zijn activiteiten gestoord. Aan de hand van een sig nalement kon de man in de Haarlemmerstraat worden aange houden. Vrouw geslagen met bezemsteel Syrisch gezin wordt in Leiden ondergebracht LEIDEN De Syrische vluchtelingen die nu nog in het Bastion Hotel ver blijven, worden waar schijnlijk definitief onder gebracht in Leiden. De gemeente is op zoek naar een passende woning voor de zeven mensen, die vo rige week officieel als vluchtelingen zijn erkend. „We hebben iets in ge dachten en als dat lukt, dan is het gezin binnen veertien dagen uit deze moeilijke situatie", aldus G. Jue van de Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD). De zoekactie naar geschikte woonruimte is het resultaat van het overleg dat gisteren is gevoerd door de GSD, de Wo ningbouwvereniging Leiden, de gemeentelijke afdeling woonruimteverdeling en het ministerie van justitie. Wet houder M. van der Nat die zijn collega H. de la Mar ver vangt zei dat de gemeente wil voorkomen dat de vluchte lingen het slachtoffer worden van de slechte manier waarop het Rijk zijn zaken regelt. De ministeries van WVC en justitie hebben eerder te ken nen gegeven dat zij voor zich zelf geen taak zagen bij het onderbrengen van de Syriërs. De gemeente heeft echter ook geen verzoek gehad van het Rijk om hen onder te brengen. Van der Nat: „We willen nu kijken of we ze aan een ge schikte woning kunnen hel pen. Dit is geen juiste gang van zaken. Ons uitgangspunt blijft dat het Rijk verantwoor delijk is, maar daar mogen die - mensen niet het slachtoffer van worden. Daarom proberen we iets te regelen". Het gezin is vorige week zon dag aangekomen op Schiphol. Eenmaal in Leiden bleek nie mand iets af te weten van de komst van de zeven mensen, van wie de jongste zes maan den oud is. De Vreemdelin genpolitie bracht de Syriërs onder in een hotel. „Dat is een maatschappelijk onverant woorde situatie, te meer daar de vrouw zwanger is", aldus Jue van de GSD. Een woord voerder van het ministerie van justitie liet vorige week overigens al weten dat dat de partement de hotelkosten voor zijn rekening neemt. LEIDEN Een 37-jarige Leidse heeft bij de politie aan gifte gedaan van mishande ling. De vrouw, die in een Leids hofje woont, nam zater dagavond rond zeven uur bui ten poolshoogte. Daar hadden een man en een vrouw hooglo pende ruzie. Het slachtoffer had nauweljks haar hoofd om de deur gestoken of ze kreeg met een bezemsteel een aantal forse klappen. Ze liep daarbij een aantal blauwe plekken op. Aan de haal met honderd sokken LEIDEN Een onbekende man heeft vrijdagmiddag tussen vier en vijf uur vijftig paar sokken gestolen bij V&D aan de Aalmarkt. Personeel had de man met de lading sokken zien lopen. Vlak daarop was de man met zijn buit en zonder afre kenen vertrokken. De waarde van de buit bedraagt vijfhon derd gulden. Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: 1IfcB Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24.24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de stopwatch naar Naam: Adres: (voor controle bezorging) Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel nier nodig - naar 1 Leidse Courant Antwoordnummer 948, 2500 VD Den Haag. 1 TatgP* J CcicLcSomotit

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9